widelands - en to ar translation catalogue (42 entries)

en: 10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free programs whose distribution conditions are different, write to the author to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals of preserving the free status of all derivatives of our free software and of promoting the sharing and reuse of software generally.
ar: ١٠. إذا أردت دمج عناصر معينة من البرنامج في برامج حرة أخرى تختلف عنه في شروط التوزيع، فاكتب إلى مؤلفه لاستئذانه. بالنسبة للبرامج المسجلة مباشرة باسم مؤسسة البرمجيات الحرة، اكتب إلى مؤسسة البرمجيات الحرة؛ أحياناً منح الاستثناء وارد. قرارنا يحكمه هدفان، أولهما الحفاظ على الطابع الحر لكافة البرمجيات المشتقة من برامجنا، وثانيهما تشجيع تبادل البرمجيات وإعادة استخدامها عموماً.

en: 11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES PROVIDE THE PROGRAM AS IS WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION.
ar: ١١. بما أن البرنامج مرخص دون مقابل فهو مجرد من أية ضمانات على البرنامج إلى الحد الذي تسمح به القوانين المعمول بها. يقدَّم البرنامج كما هو، دون أي نوع من الضمانات لا صراحةً ولا ضمناً، بما في ذلك ضمانات التسويق أو الملاءمة لغرض معين، إلا إذا ورد خلاف ذلك خطياً من قبل المالك لحقوق النسخ أو غيره بأن يقدم ضماناً من هذا القبيل. تتحمل أنت كافة المخاطر المتعلقة بجودة البرنامج وأداءه. إذا كان ثمة خلل ما في البرنامج، تتحمل أنت مصاريف كافة الخدمات أو الإصلاحات أو التصحيحات اللازمة.

en: 12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES, INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
ar: ١٢. لا يعد مالك الحق أو أي طرف آخر يحق له التعديل و/أو التوزيع كما هو مسموح به أعلاه مسؤولاً عن أي ضرر، بما في ذلك الأضرار العامة أو الخاصة  أو العرضية أو الجدية الناجمة عن استخدام البرنامج أو عدم التمكن من استخدامه، حتى لو تم إخطار مالك الحق أو أي طرف آخر بإمكانية وقوع ضرر من هذا القبيل، (على سبيل المثال لا الحصر، ضياع المعلومات أو تأثر دقتها، أو أي ضياع تسببت به أنت أو أي طرف آخر، أو نتيجة إخفاق البرنامج في العمل إلى جانب برنامج آخر)، إلا إذا أجبره القانون المعمول به على ذلك أو وافق بنفسه خطياً على ذلك.

en: 4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program except as expressly provided under this License.  Any attempt otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is void, and will automatically terminate your rights under this License. However, parties who have received copies, or rights, from you under this License will not have their licenses terminated so long as such parties remain in full compliance.
ar: ٤. لا يمكن نسخ أو تعديل أو توزيع أو إعادة ترخيص البرنامج إلا بالطرق المحددة صراحةً في هذه الرخصة، وأي محاولة لنسخ البرنامج أو تعديله أو إعادة ترخيصه أو توزيعه خلافاً لأحكام هذه الرخصة ينهي حقوقك في استخدامه وفقاً لبنودها، ويظل كل من تلقى منك نسخاً  معينة من البرنامج أو من تراخيص استخدام هذه النسخ، متمتعاً بهذه الحقوق طالما احترم كامل بنود هذه الرخصة.

en: 5. You are not required to accept this License, since you have not signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or distribute the Program or its derivative works.  These actions are prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by modifying or distributing the Program (or any work based on the Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and all its terms and conditions for copying, distributing or modifying the Program or works based on it.
ar: ٥. لستَ ملزماً بهذه الرخصة لأنك لم توقع عليها، وفي الوقت ذاته، ليس ثمة شيء آخر يخولك القيام بتعديل أو توزيع البرنامج أو أي عمل مشتق منه، فهذا الإجراء محظور بموجب القانون ما دمت غير متفق مع بنود الرخصة. وبالتالي فتعديلك أو توزيعك للبرنامج (أو أي عمل مبني عليه)، هو إقرار منك بقبولك بهذه الرخصة، وبكافة بنودها وشروطها المتعلقة بنسخ أو توزيع أو تعديل البرنامج أو أي عمل مبني عليه.

en: 6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the Program), the recipient automatically receives a license from the original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to these terms and conditions.  You may not impose any further restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein. You are not responsible for enforcing compliance by third parties to this License.
ar: ٦. في كل مرة تقوم فيها بإعادة توزيع البرنامج (أو أي عمل مبني عليه) يحصل المتلقي تلقائياً على رخصة من صاحب الترخيص الأصلي تمنحه الحق في نسخ وتوزيع وتعديل البرنامج الخاضع لهذه البنود والشروط. وليس من حقك فرض أية قيود إضافية على ممارسة المتلقي لحقوقه هنا، كما أنك لست مسؤولاً عن انتهاك أي طرف ثالث لهذه الرخصة.

en: 7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent infringement or for any other reason (not limited to patent issues), conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not excuse you from the conditions of this License.  If you cannot distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this License and any other pertinent obligations, then as a consequence you may not distribute the Program at all.  For example, if a patent license would not permit royalty-free redistribution of the Program by all those who receive copies directly or indirectly through you, then the only way you could satisfy both it and this License would be to refrain entirely from distribution of the Program.
ar: ٧. إذا فُرِضت عليك شروط معينة (بحكم قضائي أو باتفاقية أو غير ذلك) نتيجة حكم محكمة أو إدعاء ضدك بانتهاك براءة اختراع أو غير ذلك من الأسباب (ليست محصورة فقط بالقضايا المتعلقة ببراءات الاختراع)، وبدت تلك الشروط غير منسجمة مع بنود هذه الرخصة، فلا يعد ذلك مبرراً لإعفائك مما توجبه هذه الرخصة. إن لم تكن قادراً على الجمع بين الوفاء ببنود هذه الرخصة والوفاء بالتزامات أخرى ذات صلة، فلن يكون بوسعك توزيع برنامجك البتة. على سبيل المثال، إذا صادفتَ رخصة معينة لبراءة اختراع لا تجيز توزيع البرنامج مجاناً من قبل كل من تلقى البرنامج بواسطتك (بصورة مباشرة أو غير مباشرة)، فسيكون الحل الوحيد عندئذ للتوفيق بين هذه الرخصة وتلك هو الامتناع التام عن توزيع البرنامج.

en: 8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the original copyright holder who places the Program under this License may add an explicit geographical distribution limitation excluding those countries, so that distribution is permitted only in or among countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates the limitation as if written in the body of this License.
ar: ٨. إذا كان توزيع و/أو استخدام البرنامج مقيداً ببراءة اختراع أو حقوق نسخ في دولة معينة، فسيتعين على المالك الأصلي لحق النسخ عندئذ، والذي أخضع البرنامج لهذه الرخصة، إضافة تحديد جغرافي صريح لمناطق التوزيع يستثني بموجبه هذه الدول، بحيث يصبح التوزيع مجازاً فقط في أو بين تلك الدول غير المستثناة. وفي هذه الحالة، تصبح هذه الإضافة جزءاً لا يتجزأ من متن الرخصة.

en: 9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions of the General Public License from time to time.  Such new versions will be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to address new problems or concerns.<br>Each version is given a distinguishing version number.  If the Program specifies a version number of this License which applies to it and any later version, you have the option of following the terms and conditions either of that version or of any later version published by the Free Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of this License, you may choose any version ever published by the Free Software Foundation.
ar: ٩. يمكن أن تعمد مؤسسة البرمجيات الحرة إلى نشر تنقيحات و/أو إصدارات جديدة من رخصة التأميم عامة الأغراض GPL من حين لآخر. تحتفظ الإصدارات الجديدة بروح الإصدار الحالي، بيد أنها قد تنطوي على تغييرات معينة في بعض التفاصيل بهدف الإحاطة بالمستجدات.<br>لكل إصدار رقم فريد. فإذا حدد البرنامج رقم إصدار معين وأضاف "أو أي إصدار أحدث"، يمكنك عندئذ الاختيار بين التقيّد بضوابط وشروط الإصدار المذكور أو أي إصدار لاحق تنشره مؤسسة البرمجيات الحرة. في حال لم يتم تحديد رقم إصدار معين، يمكنك اختيار أي إصدار منشور من قبل مؤسسة البرمجيات الحرة.

en: Development
ar: التّطوير

en: Dutch
ar: الألمانية

en: End of Terms and Conditions
ar: نهاية بنود وشروط الرخصة

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: French
ar: الفرنسية

en: GNU general public licence
ar: رخصة جنو العمومية (جنو)

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: If any portion of this section is held invalid or unenforceable under any particular circumstance, the balance of the section is intended to apply and the section as a whole is intended to apply in other circumstances.
ar: إذا كان ثمة جزء معين من هذا المقطع من الرخصة لاغياً أو غير نافذ المفعول في ظرف ما، فإن ذلك لا يلغي مفعول بقية أجزاءه، ويسري أثر المقطع بأكمله على أية ظروف أخرى.

en: If you develop a new program, and you want it to be of the greatest possible use to the public, the best way to achieve this is to make it free software which everyone can redistribute and change under these terms.
ar: إذا كنت تعمل على تطوير برنامج جديد وتريد أن يستفيد منه العموم إلى أقصى حد ممكن، فإن أفضل سبيل لبلوغ هذا الهدف هو توفيره كبرنامج حر يمكن لأي فرد توزيعه وتعديله وفقاً لبنود هذه الرخصة.

en: Introduction
ar: المقدمة

en: It is not the purpose of this section to induce you to infringe any patents or other property right claims or to contest validity of any such claims; this section has the sole purpose of protecting the integrity of the free software distribution system, which is implemented by public license practices.  Many people have made generous contributions to the wide range of software distributed through that system in reliance on consistent application of that system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing to distribute software through any other system and a licensee cannot impose that choice.
ar: ليست الغاية من هذا البند تحريضك على انتهاك براءة اختراع أو حق ملكية معين، أو دفعك إلى تجريد أصحاب هذه الحقوق منها، وإنما الغاية الوحيدة هي مجرد حماية سلامة نظام توزيع البرمجيات الحرة والتي تم تنفيذها من خلال تطبيق رخصة التأميم. لقد جاد كثيرٌ من الأفراد بمساهمات موجهة إلى طيف واسع من البرمجيات تم توزيعها من خلال هذا النظام استناداً إلى التطبيق الملائم له، ويبقى للمؤلف أو المساهم الحق في اختيار طرق أخرى للتوزيع، وليس للمرخَّص له فرض هذا الاختيار.

en: Italian
ar: الإيطالية

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: License
ar: الرخصة

en: Maps and Missions
ar: الخرائط و المهمات

en: No warranty
ar: لا ضمانات

en: Online Help
ar: المسـاعدة على الانترنت

en: Polish
ar: البولندية

en: Preamble
ar: # مقدمة

en: README
ar: اقرأني

en: README for the Editor
ar: أقرأني للمحررين

en: Russian
ar: الروسية

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Sound
ar: الصوت

en: Sound Effects
ar: المؤثرات الصوتية

en: Spanish
ar: الأسبانية

en: This General Public License does not permit incorporating your program into proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may consider it more useful to permit linking proprietary applications with the library.  If this is what you want to do, use the GNU Library General Public License instead of this License.
ar: لا تسمح رخصة غنو العمومية بدمج برنامجك في برامج مملوكة. وإذا كان برنامجك يمثل مكتبة روتينات فرعية، فقد ترتأي إجازة عملية الدمج تلك. إذا كان هذا هو مرادك، فالجأ إلى رخصة غنو العمومية للمكتبات بدلاً هذه الرخصة.

en: This section is intended to make thoroughly clear what is believed to be a consequence of the rest of this License.
ar: القصد من هذا البند هو التوضيح التام لما يفترض أن تستلزمه باقي البنود.

en: To close an open window, right click it.
ar: لغلق النافذة المفتوحة. اضغط عليها.

en: To do so, attach the following notices to the program.  It is safest to attach them to the start of each source file to most effectively convey the exclusion of warranty; and each file should have at least the copyright line and a pointer to where the full notice is found.
ar: للقيام بذلك، قم بإرفاق التنويهات التالية مع البرنامج. ولمزيد من الاطمئنان يفضل إدراج هذه التنويهات في بداية كل ملف مصدري لضمان تبليغ انعدام الضمانات بصورة فعالة، وينبغي أن يتضمن كل ملف سطراً واحداً على الأقل لبيان حقوق النسخ، وإشارة إلى مكان تواجد التنويه كاملاً.

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translators
ar: المترجمون

en: an open source strategy game
ar: لعبة إستراتجية مفتوحة المصدر
