widelands - en to pt translation catalogue (230 entries)

en: Ashes
pt: Cinzas

en: Axe
pt: Machado

en: Axefactory
pt: Fábrica de machados

en: Baker
pt: Padeiro

en: Bakery
pt: Padaria

en: Bakes bread for workers.
pt: Coze o pão para os trabalhadores.

en: Barbarians
pt: Bárbaros

en: Barracks
pt: Casernas

en: Barrier
pt: Barreira

en: Battle Arena
pt: Arena de combate

en: Battle Axe
pt: Machado de guerra

en: Beer
pt: Cerveja

en: Big Inn
pt: Estalagem

en: Blacksmith
pt: Ferreiro

en: Blackwood
pt: Madeira queimada

en: Breeds the strong oxen that help in the transportation of wares.
pt: Cria os bois de carga que ajudam no transporte das mercadorias.

en: Brewer
pt: Cervejeiro

en: Brewery
pt: Cervejeira

en: Broad Axe
pt: Machado largo

en: Bronze Axe
pt: Machado de bronze

en: Builder
pt: Construtor

en: Burner
pt: Queimador

en: Burns coal.
pt: Queima carvão

en: Carrier
pt: Carregador

en: Carries items along the roads.
pt: Carrega itens pelas estradas.

en: Castle
pt: Castelo

en: Cattle Breeder
pt: Criador de Bois

en: Cattle Farm
pt: Criação de Bois

en: Charcoal Burner's House
pt: Carvoeiro

en: Chief Miner
pt: Mineiro chefe

en: Citadel
pt: Cidadela

en: Citadel village
pt: Aldeia da Cidadela

en: Cloth
pt: Tecido

en: Cloth is needed for barbarian ships. It is produced out of thatch reed.
pt: O tecido é necessário ao barcos do Bárbaros. É produzido com fibras de colmo.

en: Coal
pt: Carvão

en: Coal mine
pt: Mina de carvão

en: Construction Site
pt: Construção

en: Cuts raw pieces of granite out of laying stones.
pt: Extrai pedra dos rochedos.

en: Deep Coal Mine
pt: Mina de carvão funda

en: Deep Gold Mine
pt: Mina de ouro funda

en: Deep Iron Ore Mine
pt: Mina de ferro funda

en: Deeper Coal Mine
pt: Mina de carvão muito profunda

en: Deeper Gold Mine
pt: Mina de ouro profunda

en: Deeper Iron Ore Mine
pt: Mina de ferro profunda

en: Deer
pt: Veado

en: Defend and Conquer!
pt: Defende e Conquista!

en: Destroyed building
pt: Edifício destruído

en: Discovers resources for mining.
pt: Descobre recursos para minerar.

en: Donjon
pt: Torre de Menagem

en: Farm
pt: Quinta

en: Farmer
pt: Agricultor

en: Felling Axe
pt: Machado de Lenhador

en: Fells trees.
pt: Abate as árvores.

en: Ferner
pt: Agricultor do linho

en: Fernery
pt: Quinta do Colmo

en: Field harvested
pt: Campo ceifado

en: Field medium
pt: Campo médio

en: Field ripe
pt: Campo maduro

en: Field small
pt: Campo pequeno

en: Field tiny
pt: Campo muito pequeno

en: Fire Tongs
pt: Pinças de fogo

en: Fish
pt: Peixe

en: Fisher
pt: Pescador

en: Fisher's Hut
pt: Cabana do pescador

en: Fishing Rod
pt: Cana de pesca

en: Fortress
pt: Fortaleza

en: Gamekeeper
pt: Couteiro

en: Gamekeeper's Hut
pt: Coutada

en: Geologist
pt: Geólogo

en: Gets fish out of the sea.
pt: Pesca junto aos lagos e ao mar.

en: Gold
pt: Ouro

en: Gold Mine
pt: Mina de ouro

en: Gold Ore
pt: Minério de Ouro

en: Granite Mine
pt: Mina de granito

en: Grout
pt: Argamassa

en: Grows thatch reed.
pt: Cultiva colmo

en: Guardhall
pt: Guarda

en: Guardhouse
pt: Casa da Guarda

en: Hammer
pt: Martelo

en: Harvest reed
pt: Colheira de colmo

en: Harvest wheat
pt: Colheita de trigo

en: Headquarters
pt: Quartel-general

en: Headquarters medium
pt: Quartel-general médio

en: Helmet
pt: Elmo

en: Helmsmith
pt: Armador de Elmos

en: Helmsmithy
pt: Loja do Armador de Elmos

en: High Tower
pt: Torre elevada

en: Hunter
pt: Caçador

en: Hunter's Hut
pt: Cabana do caçador

en: Hunting Spear
pt: Lança de caça

en: Inn
pt: Hospedaria

en: Innkeeper
pt: Estalajadeiro

en: Iron
pt: Ferro

en: Iron Ore
pt: Minério de ferro

en: Iron Ore Mine
pt: Mina de minério de ferro

en: Kitchen Tools
pt: Utensílios de cozinha

en: Lime Kiln
pt: Forno de cal

en: Lime-Burner
pt: Queimador de cal

en: Lumberjack
pt: Lenhador

en: Lumberjack's Hut
pt: Cabana do lenhador

en: Mask
pt: Máscara

en: Master Blacksmith
pt: Mestre Ferreiro

en: Master Brewer
pt: Mestre Cervejeiro

en: Master Miner
pt: Mestre Mineiro

en: Meal
pt: Refeição

en: Meat
pt: Carne

en: Metalwork Shop
pt: Loja do Ferreiro

en: Micro Brewery
pt: Pequena cervejeira

en: Miner
pt: Mineiro

en: Not enough space
pt: Espaço insuficiente

en: Outpost
pt: Posto de Avançado

en: Ox
pt: Boi

en: Pick
pt: Picareta

en: Pitta Bread
pt: Pão pita

en: Plant reed
pt: Plantar colmo

en: Plant wheat
pt: Plantar trigo

en: Plants fields.
pt: Cultivar os campos.

en: Plants trees.
pt: Planta árvores.

en: Produce axe
pt: Produz machados

en: Produce bakingtray
pt: Produz pá de forno

en: Produce battleaxe
pt: Produz machados de guerra

en: Produce broadaxe
pt: Produz machados largos

en: Produce bronzeaxe
pt: Produz machados de bronze

en: Produce felling axe
pt: Produz Machado de Lenhador

en: Produce fire tongs
pt: Produz pinças de fogo

en: Produce fishing rod
pt: Produz canas de pesca

en: Produce hammer
pt: Produz martelos

en: Produce helm
pt: Produz elmos

en: Produce hunting spear
pt: Produz lança de caça

en: Produce kitchen tools
pt: Produz utensilios de cozinha

en: Produce mask
pt: Produz máscara

en: Produce meal
pt: Produz refeição

en: Produce pick
pt: Produz picareta

en: Produce ration
pt: Produz ração

en: Produce scythe
pt: Produz foice

en: Produce sharpaxe
pt: Produz machado afiado

en: Produce shovel
pt: Produz pá

en: Produce snack
pt: Produce lanche

en: Produce warhelmet
pt: Produz elmo de guerra

en: Produce warriorsaxe
pt: Produz machado de guerreiro

en: Produces cloth for ships and soldiers.
pt: Produz tecido para barcos e guerreiros

en: Produces food for miners.
pt: Produz comida para mineiros

en: Produces the finest ales to keep warriors strong and happy in training.
pt: Produs a melhor cerveja para manter os guerreiros fortes e felizes no treino.

en: Produces weapons for soldiers and tools for workers.
pt: Produz armas para os guerreiros e ferramentas para os trabalhadores.

en: Quarry
pt: Pedreira

en: Ranger
pt: Silvicultor

en: Ranger's Hut
pt: Cabana do Silvicultor

en: Ration
pt: Ração

en: Raw Stone
pt: Pedra bruta

en: Reed medium
pt: Colmo médio

en: Reed ripe
pt: Colmo maduro

en: Reed small
pt: Colmo pequeno

en: Reed tiny
pt: Colmo muito pequeno

en: Resource indicator coal little
pt: Indicador de recursos pouco carvão

en: Resource indicator coal much
pt: Indicador de recursos muito carvão

en: Resource indicator gold little
pt: Indicador de recursos pouco ouro

en: Resource indicator gold much
pt: Indicador de recursos muito ouro

en: Resource indicator granite little
pt: Indicador de recursos pouco granito

en: Resource indicator granite much
pt: Indicador de recursos muito granito

en: Resource indicator iron little
pt: Indicador de recursos pouco ferro

en: Resource indicator iron much
pt: Indicador de recursos muito ferro

en: Resource indicator no resource
pt: Indicador de recursos sem recursos

en: Resource indicator water
pt: Indicador de recursos água

en: Scout
pt: Explorador

en: Scout's Hut
pt: Cabana do explorador

en: Scouts like Scotty the scout scout unscouted area in a scouty fashion.
pt: O explorador explora áreas inexploradas a sua volta.

en: Scythe
pt: Foice

en: Sentry
pt: Sentinela

en: Sharp Axe
pt: Machado afiado

en: Shovel
pt: Pá

en: Sleep
pt: Hibernação

en: Small Tower
pt: Pequena torre

en: Smelt gold
pt: Fundir ouro

en: Smelt iron
pt: Fundir ferro

en: Smelter
pt: Fundidor

en: Smelting Works
pt: Fundição

en: Smelts helmets for soldiers.
pt: Forja elmos para guerreiros.

en: Smelts iron.
pt: Funde ferro.

en: Snack
pt: Lanche

en: Soldier
pt: Guerreiro

en: Some of your starting buildings didn't have enough room and 
    weren't build. You are at an disadvantage with this; consider restarting 
    this map with a fair starting condition.
pt: Alguns dos teus edifícios iniciais não foram construídos por não haver
    espaço suficiente para os construir, por isso estás em desvantagem.
    Re-iniciar o mapa para poderes começar em melhores condições.

en: Stonemason
pt: Pedreiro

en: Strong Beer
pt: Cerveja forte

en: Stronghold
pt: Forte

en: Tavern
pt: Taberna

en: Thatch Reed
pt: Colmo

en: The Axe is a basic weapon for the barbarians. All young soldiers are equipped with it.
pt: O Machado é a arma básica dos Bárbaros. Todos os jovens soldados estão equipados com um.

en: The Gamekeeper makes sure that the natural population of animals never drops too low.
pt: O Tratador da Caça mantém a população de animais num nível considerado natural.

en: The Hunter brings good meat to the colonists.
pt: O caçador traz carne para os colonos.

en: The Widelands Development Team
pt: A equipa de desenvolvimento de Widelands

en: The mighty tribes of the east-lands!
pt: As poderosas tribos das terras de Este, lá onde o sol nasce !

en: Tower
pt: Torre

en: Trainer
pt: Treinador

en: Trainingscamp
pt: Campo de treino

en: Trains the soldiers.
pt: Treina os guerreiros.

en: Trunk
pt: Tronco

en: Upgrade soldier attack 0
pt: Treinar guerreiro ataque 0

en: Upgrade soldier attack 0 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro ataque 0 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier attack 1
pt: Treinar guerreiro ataque 1

en: Upgrade soldier attack 1 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro ataque 1 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier attack 2
pt: Treinar guerreiro ataque 2

en: Upgrade soldier attack 2 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro ataque 2 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier attack 3
pt: Treinar guerreiro ataque 3

en: Upgrade soldier attack 3 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro ataque 3 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier attack 4
pt: Treinar guerreiro ataque 4

en: Upgrade soldier attack 4 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro ataque 4 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier evade 0
pt: Treinar guerreiro defesa 0

en: Upgrade soldier evade 0 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro defesa 0 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier evade 1
pt: Treinar guerreiro defesa 1

en: Upgrade soldier evade 1 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro defesa 1 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier hitpoints 0
pt: Treinar guerreiro resistência 0

en: Upgrade soldier hitpoints 0 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro resistência 0 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier hitpoints 1
pt: Treinar guerreiro resistência 1

en: Upgrade soldier hitpoints 1 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro resistência 1 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: Upgrade soldier hitpoints 2
pt: Treinar guerreiro resistência 2

en: Upgrade soldier hitpoints 2 (only for compatibility with old savegames (build13))
pt: Treinar guerreiro resistência 2 (só usado para compatibilidade com jogos guardados por versões mais antigas (build13))

en: War Helmet
pt: Elmo de guerra

en: War Mill
pt: Fábrica de guerra

en: Warehouse
pt: Armazém

en: Warriors Axe
pt: Machado de guerreiro

en: Water
pt: Água

en: Weaver
pt: Tecelão

en: Weaving-Mill
pt: Tecelagem

en: Well
pt: Poço

en: Wheat
pt: Trigo

en: Wildboar
pt: Javali

en: Wood Hardener
pt: Endurecedor de madeira

en: Work
pt: Trabalho

en: Works at construction sites to raise a new building.
pt: Trabalha nas obras para erguer os novos edifícios.

en: Works deep in the mines to obtain coal, iron or gold.
pt: Trabalha na profundeza das minas para extrair o carvão, o ferro ou o ouro.
