widelands - en to ia translation catalogue (52 entries)

en: Aspen
ia: Poplo

en: Aspen medium
ia: Poplo Mediano

en: Aspen small
ia: Poplo Parve

en: Aspen tiny
ia: Poplo Minuscule

en: Badger
ia: Taxon

en: Beech
ia: Fago

en: Beech medium
ia: Fago Medio

en: Beech small
ia: Fago Parve

en: Beech tiny
ia: Fago Minuscule

en: Birch
ia: Betula

en: Birch medium
ia: Betula Medio

en: Birch small
ia: Betula Parve

en: Birch tiny
ia: Betula Minuscule

en: Bunny
ia: Cunilio

en: Bush
ia: Arbusto

en: Coal
ia: Carbon

en: Dead Tree
ia: Arbore Morte

en: Deer
ia: Cervo

en: Duck
ia: Anate

en: Elk
ia: Alce

en: Fish
ia: Pisce

en: Fox
ia: Vulpe

en: Gold
ia: Auro

en: Grass
ia: Gramma

en: Iron
ia: Ferro

en: Larch
ia: Larice

en: Larch medium
ia: Larice Medio

en: Larch small
ia: Larice Parve

en: Larch tiny
ia: Larice Minuscule

en: Lynx
ia: Lynce

en: Maple
ia: Acere

en: Maple medium
ia: Acere Mediano

en: Maple small
ia: Acere Parve

en: Maple tiny
ia: Acere Minuscule

en: Marten
ia: Vison

en: Mushroom
ia: Fungo

en: Oak
ia: Tanno

en: Oak medium
ia: Tanno Mediano

en: Oak small
ia: Tanno Parve

en: Oak tiny
ia: Tanno Minuscule

en: Pebble
ia: Glarea

en: Reindeer
ia: Ren

en: Sheep
ia: Ove

en: Skeleton
ia: Skeleto

en: Spruce
ia: Abiete

en: Spruce medium
ia: Abiete Mediano

en: Spruce small
ia: Abiete Parve

en: Spruce tiny
ia: Abiete Minuscule

en: Stones
ia: Roccas

en: Water
ia: Aqua

en: Wisent
ia: Bison

en: Wolf
ia: Lupo
