widelands - en to la translation catalogue (69 entries)

en: 01 - Eyes in the Dark
la: I - De oculis in caligone

en: 01 - From Nemesis to Genesis
la: 01 - A Nemesi ad Genesim

en: 01 - The Strands of Malac' Mor
la: I - De Malac'Mor litoribus

en: 02 - A Place to call Home
la: II - Locus quam domicilium

en: 02 - An Outpost for Exile
la: Specula pro exsilium

en: 03 - This Land is our Land
la: III - Hic nostrum territorium

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason, to ship there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in it's middle. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope, that your tribe will find the treasure of this island, before other tribes will follow.
la: Paucos milia passuum a Gerion litore parva insula sita est, cui nomen non est. Abhinc te ibi navare non oportet sed heri magna ignis a caelo veniens media insula inflixit. Divinumne signum? Ita putans speras tuos gazam insulae inventuros antequam alii sequant.

en: A long time your tribe dwelt on this beautiful and lonely glacier lake. No one disturbed you and the resources were enough for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure, that there is only enough place for one tribe.
la: Longe te duce gens apud hoc lacum colunt. Nemo vos turbabat et satis materiei aderant sed paucis mentibus ante alia gens per montes advenit et vicum condidit. Tu solum satis terrae pro una gente esse non nescis!

en: A multiplayer-battle-map on a small circle-shaped island.
la: In hac tabula pro nonnullis ludoribus parva insula circuli formae creata est.

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
la: Terra mystica variorum locorum, omnes quorum a nonnullis fluviis magnis perfluuntur.

en: A special tournament in atlantean culture is the so named "Island Hopping", where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first building up a castle on the top of the center mountain.
la: Praecipuum certamen Atlantidensium saepe  etiam "Saltus insulanorum" nominatur. In certamine  duae vel plurae manus celerrime in medio positam insulam pervenire temptant, ut ante alias manus arcem in culmine medii montis aedificent.

en: After an impact of an asteroid and the following harsh winter, three isles are connected by ice and stone, setting an end to the peaceful coexistence of three tribes.
la: Post impulsium asteriodis et secundam gravissimam hiemem tres insulae sunt gelu lapidinibusque interiunctae. Ea re pax trium gentium turbatur.

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way, than occupying the land of your enemies.
la: Iterum a deis probaris. Ut ad alterum lateris venias, tibi videtur alia via non esse quam terra hostium oppugnanda.

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering form severe winter among majestic mountains. During solstice they listened to the oracle and went on to war. The only survivor will sacrifice his enemies' treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain goodwill and the respect of the Gods.
la: Nives iterum solvuntur. Oraculo bruma audito tres gentes, qui a hieme gravissima in magnis montibus perfugium petiverant, bellum inciperunt. Qui solus vicerit, et spolia hostium super ara antiqua sacrificabit et castellum maximum aedificabit, ut dei benevole ad facta videant.

en: Atlanteans - The Run for the Fire
la: Atlantides - Via ad ignem

en: Atoll
la: Atollum

en: Barbarians - The second Empire
la: Barbari - Secundum imperium

en: Challenging. Introduces the Atlanteans
la: Difficilis. Atlantidenses introducuntur.

en: Checkmate
la: Scacci matti

en: Comet Island
la: Cometae insula

en: Desert Tournament
la: Certamen vastitatis

en: Dry Riverbed
la: Alveus torridus

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe? Hint I: Water can be found along the river. Hint II: Snowmen mark additional water sources. Hint 3: Each mountain contains only one resource.
la: Unaquaque tribus a quattuor montibus altis circumdatur. Quis ante alios fontes montium pro tribu sua capiet obsidebitque? Consilium I: Aquam quaerendum est apud flumen. Consilium II: Staturae de nive factae alias fontes aquae significent. Consilium III: Unusquisque mons fontem unam tantum continet.

en: Easy. Introduces the Barbarians
la: Facilis. Barbari introducuntur.

en: Easy. Introduces the Empire
la: Facilis. Imperium introducitur.

en: Elven Forests
la: Alforum saltus

en: Empire - The Months of Exile
la: Imperium - Menses exilii

en: Finnish Lakes
la: Lacus Finnici

en: Firegames
la: Ludi ignei

en: For centuries you've lived peacefully together with the other tribe on the neighboured island. This peace seems to end now - your neighbour begins to expand.
la: Aetates cum altera gente insulam proximam incolente in pace vivas. Haec pax finita videtur - vicinus terram suam augere incepit.

en: For hundreds of years this island was kept as sanctuary of the Gods. No human ever ventured to set a foot on it. But now, that a tribe was finally barefaced enough to settle on the coast of that island, a lot others followed afterwards.
la: Quattuor saecula haec insula erat templum deorum.  Pes hominis numquam in illam insulam venit. Sed nunc, cum una tribus satis temeraria erat, ut coloniam in litorem illius insulae deduceret, multae aliae sequuntur.

en: Four Castles
la: Quattuor castelli

en: Four Mountains
la: Montes Quattuor

en: Four tribes struggle with their nearest neighbour to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
la: Quattuor tribus temptant quaque ante finitimum suum  montem multo cum auro obsidere, qui mons divitias ingentes offert. Poteruntne prudenter aliae duae tribus fontes communiter uti?

en: Glacier Lake
la: Lacus gelidus

en: Golden Peninsula
la: Paeninsula aurea

en: Impact
la: Impulsium

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories unaware of the fact that they are not alone!
la: In has montes duo reguli vicos condiderunt. Nunc se solum non esse nescientes terras augeunt!

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows, what might happen if you meet an opponent tribe?
la: Probarisne a dis vel aliusne haec invenit? Tu et tui in hac insula inter igne lavaque capti prima luce somno excitati estis. Omnia quieta desertaque esse videntur. Sed incertus, quod fiat, si hostilem gentem videbis.

en: Island Hopping
la: Saltus insulanorum

en: Islands at war
la: Insulae belligerae

en: It is said that even sun and moon must find their way between the spires of these mountains. HINT: Monoliths mark ore-spots. Don't bother sending Geologists elsewhere.
la: Etiam sol et luna viam per montes quaerere dicitur. Tibi ostento: Obelisci aes monstrant, alibi geologi nullum invenient.

en: It is said, that the old war monks, living in the even older swamps are the key to the control of the whole island.
la: Antiqui militares monachi viventes in multo antiquioribus paludibus claves imperii super hanc insulam esse traduntur.

en: It seems as if this magical valley was inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offers enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbours?
la: Perpulchra valles videtur ab inicio dierum a bovis feris incolari.  Cum tribus tua huc venisset, certus eras hunc locum spatium satis magnum pro vitam in pace offerre.  Potestne tribus tua cum finitimis suis in pace vivere?

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is swamp. But it is the place you were born and you lived your whole life. If you don't want to lose it, defend it!
la: Paludem redolet, palus videtur, palus est! Tu autem hic natus semper hanc incoluisti. Nisi eam perdidi vis, defende!

en: It was a long time ago, since the last raindrop touched these grounds. No wonder, that there is not much water left in this dry riverbed. Everyone knows: soon there will be a war. A war about the last of water.
la: Tempora transeunt a gutta pluvia ultima ad hoc terram cadente. Ea re paucum aquae in hoc alveo torrido relicta est. Omnes se mox pugnaturos esse non nesciunt. Pugnabunt, ut postrema copia aquae obtineant.

en: Lake of Tranquility
la: Lacus tranquillitatis

en: Last Bastion
la: Arx ultima

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
la: Olim lapis de caelo in has montes cecidit. Nunc vita in cratere florente duo gentes pugnant, ut divitem terram habeant.

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
la: Multae insulae fructiferae virentesque expectant eis, qui fortissime eant per mille undas in solis splendore nitentes.

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable! Hint: Water can be found around the lakes.
la: Haec terra est divisa in partes tres ab altissimis montibus. Sed cum passus valla fructifera coniungat, bellum certum videtur! Tibi ostento: Aqua circum lacus invenies.

en: Mystical Maze
la: Labyrinthus mysticus

en: Not yet implemented
la: Non iam perfectum

en: Rendez-Vous
la: Conventus

en: Riverlands
la: Regio fluviatilis

en: Swamp Island
la: Insula paludis

en: Swamp Monks
la: Monachi paludis

en: The Green Plateau
la: Viridis planities alta

en: The Thaw
la: Frigora solventia

en: The ancient sun of fire
la: Sol antiquissimus igneus

en: The big lake
la: Lacus maximus

en: The long way
la: Iter longum

en: The pass through the mountains
la: Transitus per montes

en: These are the beautiful Finnish lands, which are of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you, to find a way through these lands.
la: Finnica hic est amoena terra, quae sunt lacus et flumina et silvae antiquae et montes. Nunc a te via invenienda est...

en: Two Frontiers
la: Limites duas

en: War of the Valleys
la: Bellum in vallibus

en: Whether just one of nature's strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
la: Utrum sit insolitissima species natura an sit creata a demente (aut ludi avidissimo) deo: Hac insana tabula duo hostes novi pro caedi expectantur.

en: Wisent Valley
la: Vallum bovium indomitorum

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains, which keep a wonderful and mighty treasure in their middle - The Green Plateau, which is hard to get, but easy to lose, so if you want it, be aware of the other clans.
la: In insula stas, cui est altissimi montes. Qui medii servant mirabilem thesaurum - viridem planitiem altam. Ea capienda difficilissima, facilissima perdenda. Si habere vis, hostes perspicias.
