ubuntu-system-settings - en to el translation catalogue (90 entries)

en: System Settings
el: Ρυθμίσεις συστήματος

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Set
el: Καθορισμός

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
el: Φόντο

en: Stop playing
el: Διακοπή αναπαραγωγής

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
el: Ήχος

en: Silent Mode
el: Αθόρυβη λειτουργία

en: Phone calls:
el: Κλήσεις:

en: Ringtone
el: Ήχος κουδουνίσματος

en: Vibrate when ringing
el: Δόνηση κατά την κλήση

en: Vibrate in Silent Mode
el: Δόνηση στην Αθόρυβη λειτουργία

en: Messages:
el: Μηνύματα:

en: Message received
el: Ελήφθη μήνυμα

en: Other sounds:
el: Άλλοι ήχοι:

en: Keyboard sound
el: Ήχος πληκτρολογίου

en: Lock sound
el: Ήχος κλειδώματος

en: The phone is in Silent Mode.
el: Το τηλέφωνο είναι σε Αθόρυβη λειτουργία.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
el: Επαναφορά συσκευής

en: Reset all system settings…
el: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων του συστήματος...

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
el: Τα περιεχόμενα και η διαμόρφωση του εκκινητή, καθώς και τα φίλτρα της αρχικής οθόνης θα επιστρέψουν στις αρχικές τους ρυθμίσεις.

en: Reset all system settings
el: Επαναφορά όλων των ρυθμίσεων του συστήματος

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
el: Όλα τα έγγραφα, αποθηκευμένα παιχνίδια, ρυθμίσεις και άλλα θα διαγραφούν μόνιμα από αυτή τη συσκευή.

en: Lock when idle
el: Κλείδωμα όταν παραμένει ανενεργό

en: Sleep when idle
el: Αναστολή όταν παραμένει ανενεργό

en: Spell checking
el: Ορθογραφικός έλεγχος

en: Current spelling languages:
el: Τρέχουσες γλώσσες με ορθογραφικό ελέγχο:

en: All languages available:
el: Όλες οι διαθέσιμες γλώσσες:

en: Display language
el: Γλώσσα συστήματος

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
el: Γλώσσα και κείμενο

en: Display language…
el: Γλώσσα συστήματος…

en: Keyboard layouts
el: Διατάξεις πληκτρολογίου

en: Auto correction
el: Αυτόματη διόρθωση

en: Word suggestions
el: Προτάσεις λέξεων

en: Auto capitalization
el: Αυτόματη μετατροπή σε κεφαλαία

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
el: Ενεργοποίηση του Shift για να γίνει κεφαλαίο το πρώτο γράμμα κάθε πρότασης.

en: Current layouts:
el: Τρέχουσες διατάξεις:

en: All layouts available:
el: Όλες οι διαθέσιμες διατάξεις:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
el: Τηλέφωνο

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Automatically
el: Αυτόματα

en: Manually
el: Χειροκίνητα

en: Lock security
el: Κλείδωμα ασφαλείας

en: Passphrase
el: Συνθηματική φράση

en: SIM PIN
el: PIN κάρτας SIM

en: Phone locking
el: Κλείδωμα τηλεφώνου

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

en: Sleep locks immediately
el: Άμεσο κλείδωμα κατά την αναστολή

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
el: Ασφάλεια και ιδιωτικότητα

en: Phone and Internet
el: Τηλέφωνο και διαδύκτιο

en: Phone only
el: Τηλέφωνο μόνο

en: Stats on welcome screen
el: Στατιστικά στην οθόνη καλωσορίσματος

en: Messages on welcome screen
el: Μηνύματα στην οθόνη καλωσορίσματος

en: Dash search
el: Αναζήτηση στο Dash

en: Location access
el: Πρόσβαση στην τοποθεσία σας

en: Other app access
el: Πρόσβαση άλλων εφαρμογών

en: Diagnostics
el: Διαγνωστικά

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
el: Στάλθηκε

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
el: Δεν στάλθηκε

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location detection
el: Ανίχνευση τοποθεσίας

en: Network
el: Δίκτυο

en: Storage
el: Αποθηκευτικός χώρος

en: Used by Ubuntu
el: Χρησιμοποιείται από το Ubuntu

en: Used by apps
el: Χρησιμοποιείται από εφαρμογές

en: Total storage
el: Συνολική χωρητικότητα

en: Free space
el: Ελεύθερος χώρος

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
el: Σχετικά με αυτή τη συσκευή

en: Serial
el: Σειριακός

en: Software:
el: Λογισμικό:

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Software licenses
el: Άδειες λογισμικού

en: Time zone
el: Ζώνη ώρας

en: Set the time zone:
el: Ρύθμιση ζώνης ώρας:

en: Enter your current location.
el: Εισάγετε την τρέχουσα τοποθεσία σας.

en: No matching place
el: Δεν βρέθηκε τοποθεσία

en: Set time & date
el: Ρύθμιση ώρας και ημερομηνίας

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Day
el: Ημέρα

en: Month
el: Μήνας

en: Year
el: Έτος

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
el: Ώρα & ημερομηνία

en: Time zone:
el: Ζώνη ώρας:

en: Set the time and date:
el: Ρύθμιση ώρας και ημερομηνίας:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: System
el: Σύστημα

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
el: Παράδειγμα
