ubuntu-system-settings - en to id translation catalogue (258 entries)

en: System Settings
id: Pengaturan Sistem

en: System;
id: Sistem;

en: Preferences;Settings;
id: Preferensi;Pengaturan;

en: Preview
id: Pratinjau

en: Cancel
id: Batal

en: Set
id: Atur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
id: Latar belakang

en: Disconnect
id: Putuskan

en: IP address
id: Alamat IP

en: Previous networks
id: Jaringan sebelumnya

en: Network name
id: Nama jaringan

en: Security
id: Keamanan

en: None
id: Nihil

en: Password
id: Sandi

en: Show password
id: Tampilkan sandi

en: Connect
id: Sambung

en: Network details
id: Rincian jaringan

en: Name
id: Nama

en: Last connected
id: Terakhir tersambung

en: Never
id: Tak pernah

en: Forget network
id: Lupakan jaringan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
id: Notifikasi

en: Stop playing
id: Hentikan pemutaran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
id: Suara

en: Silent Mode
id: Mode Senyap

en: Phone calls:
id: Panggilan telepon:

en: Ringtone
id: Nada dering

en: Vibrate when ringing
id: Getar ketika berdering

en: Vibrate in Silent Mode
id: Getar dalam Modus Senyap

en: Messages:
id: Pesan:

en: Message received
id: Pesan diterima

en: Vibrate with message sound
id: Getar dengan suara pesan

en: Other sounds:
id: Suara lainnya:

en: Keyboard sound
id: Suara papan tik

en: Lock sound
id: Suara kunci

en: The phone is in Silent Mode.
id: Telepon dalam Modus Senyap

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
id: Reset telepon

en: Reset Launcher
id: Reset Peluncur

en: Reset all system settings…
id: Reset semua pengaturan sistem...

en: Erase & Reset Everything…
id: Hapus & Reset Segalanya...

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
id: Isi dan tata letak peluncur, dan penyaring dalam layar rumah akan dikembalikan ke pengaturan asli mereka.

en: Reset all system settings
id: Reset semua pengaturan sistem

en: The Launcher will be returned to its original contents.
id: Peluncur akan dikembalikan ke isi aslinya.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
id: Telepon perlu distart ulang agar perubahan berdampak.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
id: Semua dokumen, permainan tersimpan, pengaturan, dan item lain akan dihapus secara permanen dari telepon ini.

en: Erase & Reset Everything
id: Hapus & Reset Segalanya

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
id: Baterai

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
id[0]: %1 detik yang lalu

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
id[0]: %1 menit yang lalu

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
id[0]: %1 jam yang lalu

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
id[0]: %1 hari yang lalu

en: Charging now
id: Sedang mengisi

en: Last full charge
id: Terakhir terisi penuh

en: Fully charged
id: Terisi penuh

en: Charge level
id: Tingkat pengisian

en: N/A
id: T/A

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Today
id: Hari ini

en: Display brightness
id: Kecerahan tampilan

en: Lock when idle
id: Kunci saat menganggur

en: Sleep when idle
id: Tidur saat menganggur

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
id[0]: Setelah %1 menit

en: Spell checking
id: Pemeriksaan ejaan

en: Current spelling languages:
id: Bahasa ejaan saat ini:

en: All languages available:
id: Seluruh bahasa yang tersedia:

en: Restart Now
id: Mulai Ulang Sekarang

en: Display language
id: Bahasa tampilan

en: Confirm
id: Konfirmasi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
id: Bahasa & Teks

en: Display language…
id: Bahasa tampilan...

en: Keyboard layouts
id: Tata letak papan tik

en: Auto correction
id: Koreksi otomatis

en: Word suggestions
id: Saran kata

en: Auto capitalization
id: Kapitalisasi otomatis

en: Keyboard vibration
id: Vibrasi papan tik

en: Current layouts:
id: Tata letak saat ini:

en: All layouts available:
id: Semua tata letak yang tersedia:

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
id: Layanan %1

en: Call forwarding
id: Penerusan panggilan

en: Forward to
id: Teruskan ke

en: Last called %1
id: Terakhir dipanggil %1

en: Call
id: Panggil

en: Services
id: Layanan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
id: Telepon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
id: Kecerahan

en: Carrier
id: Operator

en: Choose carrier:
id: Pilih operator:

en: Automatically
id: Secara otomatis

en: Manually
id: Secara manual

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
id: Seluler

en: Wi-Fi hotspot
id: Hotspot Wi-Fi

en: Change hotspot setup
id: Ubah penyiapan hotspot

en: Hotspot name
id: Nama hotspot

en: Key (must be 8 characters or longer)
id: Kunci (mesti 8 karakter atau lebih panjang)

en: Show key
id: Tampilkan kunci

en: Change
id: Ubah

en: Change passphrase…
id: Ubah frasa sandi...

en: Choose passphrase
id: Pilih frasa sandi

en: Confirm passphrase
id: Konfirmasi frasa sandi

en: Passphrase
id: Frasa sandi

en: Passphrase…
id: Frasa sandi...

en: SIM PIN
id: PIN SIM

en: Change SIM PIN
id: Ubah PIN SIM

en: Current PIN:
id: PIN Saat Ini:

en: Choose new PIN:
id: Pilih PIN baru:

en: Confirm new PIN:
id: Konfirmasikan PIN baru:

en: Enter SIM PIN
id: Masukkan PIN SIM

en: Enter Previous SIM PIN
id: Masukkan PIN SIM Sebelumnya

en: %1 attempts allowed.
id: %1 percobaan diizinkan.

en: Unlock
id: Buka kunci

en: Lock
id: Kunci

en: Change PIN…
id: Ubah PIN...

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
id[0]: %1 menit

en: Launcher
id: Peluncur

en: Phone and Internet
id: Telepon dan Internet

en: On
id: Nyala

en: Off
id: Mati

en: Encryption
id: Enkripsi

en: Privacy
id: Privasi

en: Location access
id: Akses lokasi

en: Diagnostics
id: Diagnostik

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
id: Terkirim

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
id: Tak terkirim

en: Location
id: Lokasi

en: Location detection
id: Deteksi lokasi

en: Camera
id: Kamera

en: Mic
id: Mik

en: PIN for '%1'
id: PIN untuk '%1'

en: Confirm PIN
id: Konfirmasikan PIN

en: Connected
id: Terhubung

en: Connecting…
id: Menyambung...

en: Disconnecting…
id: Memutus...

en: Disconnected
id: Terputus

en: Computer
id: Komputer

en: Network
id: Jaringan

en: Headphones
id: Headphone

en: Other Audio
id: Audio Lainnya

en: Keyboard
id: Papan Tik

en: Mouse
id: Tetikus

en: Printer
id: Pencetak

en: Other
id: Lainnya

en: Excellent
id: Sempurna

en: Good
id: Baik

en: Fair
id: Cukup

en: Poor
id: Buruk

en: Type
id: Tipe

en: Signal Strength
id: Kuat Sinyal

en: Phone number:
id: Nomor telepon:

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Storage
id: Penyimpanan

en: Used by Ubuntu
id: Dipakai oleh Ubuntu

en: Videos
id: Video

en: Pictures
id: Gambar

en: Other files
id: Berkas lain

en: Total storage
id: Penyimpanan total

en: Free space
id: Ruang kosong

en: Developer Mode
id: Mode Pengembang

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
id: Tentang telepon ini

en: Serial
id: Nomor seri

en: Wi-Fi address
id: Alamat Wi-Fi

en: Bluetooth address
id: Alamat Bluetooth

en: Software:
id: Perangkat Lunak:

en: Last updated
id: Terakhir diperbarui

en: Check for updates
id: Periksa pembaruan

en: Software licenses
id: Lisensi perangkat lunak

en: Developer mode
id: Mode pengembang

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Set the time zone:
id: Atur zona waktu:

en: Enter your current location.
id: Masukkan lokasi Anda saat ini

en: No matching place
id: Tak ada tempat yang cocok

en: Set time & date
id: Atur waktu & tanggal

en: Time
id: Waktu

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Date
id: Tanggal

en: Day
id: Hari

en: Month
id: Bulan

en: Year
id: Tahun

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
id: Waktu & Tanggal

en: Time zone:
id: Zona waktu:

en: Set the time and date:
id: Atur waktu dan tanggal:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
id: Pemutakhiran

en: Update System
id: Mutakhirkan Sistem

en: The phone needs to restart to install the system update.
id: Telepon perlu distart ulang untuk memasang pemutakhiran sistem.

en: Install & Restart
id: Pasang & Start Ulang

en: Not Now
id: Jangan Sekarang

en: Install
id: Pasang

en: Software is up to date
id: Perangkat lunak mutakhir

en: Checking for updates…
id: Memeriksa pemutakhiran...

en: Retry
id: Coba lagi

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
id[0]: Pasang %1 pemutakhiran...

en: Pause All
id: Jeda Semua

en: Download
id: Unduh

en: Pause
id: Jeda

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Installing
id: Memasang...

en: Installed
id: Terpasang

en: Version:
id: Versi:

en: Auto download
id: Unduh otomatis

en: Always
id: Selalu

en:  bytes
id:  byte

en: Cellular data:
id: Data seluler:

en: 2G/3G (faster)
id: 2G/3G (lebih cepat)

en: 2G/3G/4G (faster)
id: 2G/3G/4G (lebih cepat)

en: Data roaming
id: Roaming data

en: Edit SIM Name
id: Sunting Nama SIM

en: Ask me each time
id: Tanya setiap kali

en: For messages, use:
id: Untuk pesan, pakai:

en: Data usage statistics
id: Statistik penggunaan data

en: Privacy policy
id: Kebijakan privasi

en: Report to Canonical:
id: Laporkan ke Canonical:

en: Search
id: Cari

en: Personal
id: Pribadi

en: System
id: Sistem

en: Swipe
id: Gesek

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Connect to Wi‑Fi
id: Sambung ke Wi-Fi

en: Terms & Conditions
id: Syarat & Ketentuan

en: All done
id: Semua selesai

en: Hi!
id: Halo!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
id: Selamat datang di telepon Ubuntu Anda.

en: Let’s get started.
id: Mari mulai.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
id: penampilan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
id: latar belakang

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
id: gambar latar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
id: Aksesibilitas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
id: aksesibilitas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
id: jaringan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
id: nirkabel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
id: perangkat lunak

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
id: notifikasi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
id: suara

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
id: baterai

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
id: daya

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
id: kunci

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
id: bahasa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
id: telepon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
id: kecerahan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
id: layar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
id: seluler

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
id: Contoh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
id: contoh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
id: luring

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
id: keamanan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
id: privasi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
id: Kunci Orientasi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
id: rotasi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
id: orientasi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
id: perangkat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
id: tentang

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
id: waktu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
id: tanggal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
id: zona waktu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
id: Tersedia pembaruan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
id: sistem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
id: pembaruan

en: Unknown title
id: Judul tak diketahui
