ubuntu-system-settings - en to ro translation catalogue (501 entries)

en: System Settings
ro: Configurări de sistem

en: System;
ro: Sistem;

en: Preferences;Settings;
ro: Preferințe;Configurări;

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Remove image
ro: Eliminare imagine

en: Cancel
ro: Anulează

en: Set
ro: Setează

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
ro: Fundal

en: Ubuntu Art
ro: Grafică Ubuntu

en: Custom
ro: Personalizat

en: Clear
ro: Șterge

en: Disconnect
ro: Deconectare

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Previous networks
ro: Rețele anterioare

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: No reason given
ro: Nici un motiv dat

en: Device is now managed
ro: Acum dispozitivul este administrat

en: Device is now unmanaged
ro: Acum dispozitivul nu este administrat

en: The device could not be readied for configuration
ro: Dispozitivul nu poate fi pregătit pentru configurare

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
ro: Configurația IP nu a putut fi rezervată (nici o adresă disponibilă, durată timp expirată, etc.)

en: The IP configuration is no longer valid
ro: Configurația IP nu mai este validă

en: Your authentication details were incorrect
ro: Detaliile dumneavostră de autentificare sunt incorecte

en: 802.1X supplicant disconnected
ro: Solicitantul 802.1X deconectat

en: 802.1X supplicant configuration failed
ro: Configurarea solicitantului 802.1X a eșuat

en: 802.1X supplicant failed
ro: Solicitantul 802.1X a eșuat

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
ro: Solicitantul 802.1X a avut nevoie de prea mult timp pentru a realiza autentificarea

en: DHCP client failed to start
ro: Pornirea clientului DHCP a eșuat

en: DHCP client error
ro: Eroare client DHCP

en: DHCP client failed
ro: Clientul DHCP a eșuat

en: Shared connection service failed to start
ro: Pornirea serviciului de conexiune partajată a eșuat

en: Shared connection service failed
ro: Serviciul de conexiune partajată a eșuat

en: Necessary firmware for the device may be missing
ro: S-ar putea ca firmware-ul necesar dispozitivului să lipsească

en: The device was removed
ro: Dispozitivul a fost scos

en: NetworkManager went to sleep
ro: NetworkManager a intrat în adormire

en: The device's active connection disappeared
ro: Conexiunea activă a dispozitivului a dispărut

en: Device disconnected by user or client
ro: Dispozitivul a fost deconectat de utilizator sau de client

en: The device's existing connection was assumed
ro: Conexiunea existentă a dispozitivului a fost una presupusă

en: The supplicant is now available
ro: Acum solicitantul este disponibil

en: The modem could not be found
ro: Modemul nu poate fi găsit

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ro: Conexiunea Bluetooth a eșuat sau a expirat

en: A dependency of the connection failed
ro: O dependență a conexiunii a eșuat

en: ModemManager is unavailable
ro: ModemManager este nedisponibil

en: The Wi-Fi network could not be found
ro: Rețeaua Wi-Fi nu poate fi găsită

en: A secondary connection of the base connection failed
ro: O conexiune secundară a conexiunii de bază a eșuat.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Connect to Hidden Network
ro: Conectare la rețea ascunsă

en: Network name
ro: Nume rețea

en: Security
ro: Securitate

en: None
ro: Nimic

en: WPA & WPA2 Personal
ro: WPA și WPA2 personal

en: Password
ro: Parolă

en: Show password
ro: Arată parola

en: Connect
ro: Conectare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
ro: Rețea fără fir

en: Connect to hidden network…
ro: Conectare la o rețea ascunsă....

en: Network details
ro: Detalii rețea

en: Name
ro: Nume

en: Last connected
ro: Ultima conectare

en: Never
ro: Niciodată

en: Forget network
ro: Uită rețeaua

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
ro: Notificări

en: Selected apps can alert you using notification bubbles, sounds, vibrations, and the Notification Center.
ro: Aplicațiile selectate vă pot alerta utilizând baloane de notificare, sunete, vibrații și Centrul de notificări.

en: Stop playing
ro: Oprește redarea

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
ro: Sunete

en: Silent Mode
ro: Mod silențios

en: Ringer:
ro: Sonerie:

en: Phone calls:
ro: Apeluri:

en: Ringtone
ro: Ton sonerie

en: Vibrate when ringing
ro: Vibrează în timp ce sună

en: Vibrate in Silent Mode
ro: Vibrează în modul silențios

en: Dialpad sounds
ro: Sunete taste apel

en: Messages:
ro: Mesaje:

en: Message received
ro: Ați primit un mesaj

en: Vibrate with message sound
ro: Vibrează odată cu sunetul de mesaj

en: Other sounds:
ro: Alte sunete:

en: Keyboard sound
ro: Feedback audio tastatură

en: Lock sound
ro: Feedback audio la blocare

en: The phone is in Silent Mode.
ro: Telefonul este în modul silențios.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
ro: Resetare telefon

en: Reset Launcher
ro: Resetare Lansator

en: Reset all system settings…
ro: Resetează toate configurările de sistem...

en: Erase & Reset Everything…
ro: Șterge și resetează tot...

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
ro: Conținutul și aspectul lansatorului, precum și filtrele din ecranul principal vor fi aduse la starea lor originală.

en: Reset all system settings
ro: Resetează toate configurările de sistem

en: The Launcher will be returned to its original contents.
ro: Lansatorul va fi readus la conținutul original.

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
ro: Trebuie să reporniți telefonul pentru ca modificările să producă efecte.

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
ro: Toate documentele, jocurile salvate, configurările și alte elemente vor fi șterse definitiv de pe telefon.

en: Erase & Reset Everything
ro: Șterge și resetează tot

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
ro: Baterie

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ro[0]: acum %1 secundă
ro[1]: acum %1 secunde
ro[2]: acum %1 de secunde

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ro[0]: acum %1 minut
ro[1]: acum %1 minute
ro[2]: acum %1 de minute

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ro[0]: acum %1 oră
ro[1]: acum %1 ore
ro[2]: acum %1 de ore

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
ro[0]: acum %1 zi
ro[1]: acum %1 zile
ro[2]: acum %1 de zile

en: Charging now
ro: Se încarcă

en: Last full charge
ro: Ultima încărcare completă

en: Fully charged
ro: Încărcat complet

en: Charge level
ro: Nivel de încărcare

en: N/A
ro: Indisponibil

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Today
ro: Astăzi

en: Ways to reduce battery use:
ro: Metode pentru a reduce utilizarea bateriei:

en: Display brightness
ro: Luminozitate afișaj

en: Lock when idle
ro: Blocare când este în așteptare

en: Sleep when idle
ro: Suspendare când este în așteptare

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ro[0]: După %1 minut
ro[1]: După %1 minute
ro[2]: După %1 de minute

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
ro: Localizarea geografică precisă necesită GPS și/sau rețele fără fir

en: Lock the phone when it's not in use:
ro: Blochează telefonul atunci când nu este utilizat:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
ro: Suspendă telefonul atunci când nu este utilizat:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
ro: Timpii mai scurți asigură o securizare mai bună. Telefonul nu se va bloca pe parcursul apelurilor sau a redării video.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
ro: Telefonul nu va intra în suspendare pe parcursul apelurilor sau a redării video.

en: Spell checking
ro: Verificare ortografică

en: Current spelling languages:
ro: Verificare ortografică curentă pentru limbile:

en: All languages available:
ro: Toate limbile disponibile:

en: Restart Now
ro: Reporniți acum

en: Display language
ro: Limba de afișare

en: Confirm
ro: Confirmare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
ro: Limbă și text

en: Display language…
ro: Limba de afișare:

en: Keyboard layouts
ro: Aranjamente de tastatură

en: Auto correction
ro: Corecție automată

en: Word suggestions
ro: Sugestii de cuvinte

en: Auto capitalization
ro: Corectare automată majusculă

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
ro: Apăsați Shift pentru a scrie automat cu majusculă prima literă a propoziției.

en: Auto punctuation
ro: Punctuație automată

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
ro: Adăugați o perioadă, și orice citate lipsă sau paranteze, atunci când atingeți Spațiu de două ori.

en: Keyboard vibration
ro: Vibrație tastatură

en: Current layouts:
ro: Aranjamente curente:

en: All layouts available:
ro: Toate aranjamentele disponibile:

en: Call waiting
ro: Apel în așteptare

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
ro: Permite să răspundeți sau să inițiați un apel nou în timp ce desfășurați o convorbire și să comutați între ele

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
ro: Servicii %1

en: Call forwarding
ro: Derivare apel

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
ro: Redirecționează apelurile telefonice către alt număr atunci când nu răspundeți, când telefonul este ocupat, închis sau în afara zonei de acoperire.

en: Forward to
ro: Redirecționează către

en: Last called %1
ro: Ultima apelare %1

en: Call
ro: Apel

en: Services
ro: Servicii

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
ro: Telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Adjust automatically
ro: Ajustare automată

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
ro: Crește și scade luminozitatea ecranului în funcție de mediu.

en: Carrier
ro: Furnizor servicii

en: Choose carrier:
ro: Alegeți rețeaua:

en: Automatically
ro: Automat

en: Manually
ro: Manual

en: Carriers
ro: Rețele

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
ro: Celulară

en: Wi-Fi hotspot
ro: Hotspot fără fir

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
ro: Dacă hotspotul este pornit, alte dispozitive pot utiliza conexiunea de date gsm prin rețeaua fără fir. Se aplică abonamentul standard.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
ro: Alte dispozitive pot utiliza conexiunea de date gsm prin rețeaua fără fir. Se aplică abonamentul standard.

en: Set up hotspot
ro: Configurare hotspot

en: Change hotspot setup
ro: Modificare configurări hotspot

en: Hotspot name
ro: Nume hotspot

en: Key (must be 8 characters or longer)
ro: Cheie (trebuie să conțină minim 8 caractere)

en: Show key
ro: Arată cheia

en: Change
ro: Modifică

en: Lock security
ro: Blocare de securitate

en: Change passphrase…
ro: Schimbă fraza parolă...

en: Switch to swipe
ro: Schimbă pe glisare

en: Switch to passphrase
ro: Schimbă pe frază secretă

en: Existing passphrase
ro: Frază secretă existentă

en: Choose passphrase
ro: Alegeți fraza secretă

en: Confirm passphrase
ro: Confirmare frază parolă

en: Those passphrases don't match. Try again.
ro: Frazele parolă nu se potrivesc. Încercați din nou.

en: Unset
ro: Nedefinit

en: Unlock the phone using:
ro: Deblocați telefonul prin:

en: Swipe (no security)
ro: Glisare (fără securizare)

en: Passphrase
ro: Frază parolă

en: Swipe (no security)…
ro: Glisare (fără securizare)…

en: Passphrase…
ro: Frază parolă...

en: SIM PIN
ro: PIN SIM

en: Change SIM PIN
ro: Modificare PIN SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
ro[0]: PIN incorect. Mai aveți %1 încercare.
ro[1]: PIN incorect. Mai aveți %1 încercări.
ro[2]: PIN incorect. Mai aveți %1 de încercări.

en: Current PIN:
ro: PIN actual:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
ro[0]: Mai este permisă %1 încercare.
ro[1]: Mai sunt permise %1 încercări.
ro[2]: Mai sunt permise %1 de încercări.

en: Choose new PIN:
ro: Alegeți noul PIN:

en: Confirm new PIN:
ro: Confirmați noul PIN:

en: PINs don't match. Try again.
ro: Codurile PIN nu se potrivesc. Încercați din nou.

en: Enter SIM PIN
ro: Introduceți codul PIN pentru cartela SIM

en: Enter Previous SIM PIN
ro: Introduceți codul PIN anterior pentru SIM

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
ro: PIN incorect. %1 încercări rămase.

en: %1 attempts allowed.
ro: %1 încercări permise.

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Lock
ro: Blochează

en: Change PIN…
ro: Modificare PIN...

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the phone or swapping the SIM.
ro: Dacă ați configurat un cod PIN pentru SIM, acesta trebuie introdus de fiecare dată când reporniți telefonul sau atunci când schimbați cartela SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
ro: Introducerea unui cod PIN incorect în mod repetat poate bloca permanent cartela SIM.

en: Phone locking
ro: Blocare telefon

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
ro: Nimic

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: %1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

en: Sleep locks immediately
ro: Suspendarea activează imediat blocarea

en: When locked, allow:
ro: Când este blocat, permiteți:

en: Launcher
ro: Lansator

en: Notifications and quick settings
ro: Notificări și configurări rapide

en: Turn on lock security to restrict access when the phone is locked.
ro: Porniți blocarea de securitate pentru a restricționa accesul la telefon atunci când acesta este blocat.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
ro: Alte aplicații și funcții vor solicita deblocarea telefonului.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
ro: Securitate și confidențialitate

en: Phone and Internet
ro: Din telefon și Internet

en: Phone only
ro: Numai din telefon

en: Lock phone
ro: Telefon blocat

en: On
ro: Activat

en: Off
ro: Oprit

en: Encryption
ro: Criptare

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
ro: Criptarea protejează telefonul la accesarea datelor atunci când acesta este conectat la calculator sau la alte dispozitive.

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Stats on welcome screen
ro: Stare în ecranul de întâmpinare

en: Messages on welcome screen
ro: Mesaje în ecranul de întâmpinare

en: Dash search
ro: Căutare în panou principal

en: Location access
ro: Acces la localizarea geografică

en: Other app access
ro: Acces pentru alte aplicații

en: Diagnostics
ro: Diagnosticare

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
ro: Trimis

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
ro: Nu s-a trimis

en: Location
ro: Loc

en: Location detection
ro: Detecție localizare geografică

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ro: Utilizează GPS pentru a detecta localizarea geografică. Dacă funcția este oprită este oprit și senzorul GPS pentru a economisi bateria.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ro: Utilizează rețele fără fir și senzorul GPS pentru detectarea localizării geografice. Oprirea funcției de localizare geografică economisește bateria.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ro: Utilizează rețele fără fir (acum oprit) și senzorul GPS pentru detectarea localizării geografice. Oprirea funcției de localizare geografică economisește bateria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ro: Utilizează rețele fără fir, celulele gsm și senzorul GPS pentru detectarea localizării geografice. Oprirea funcției de localizare geografică economisește bateria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ro: Utilizează rețele fără fir, celulele gsm (acum nu există conexiune gsm) și senzorul GPS pentru detectarea localizării geografice. Oprirea funcției de localizare geografică economisește bateria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ro: Utilizează rețele fără fir (acum oprit), celulele gsm și senzorul GPS pentru detectarea localizării geografice. Oprirea funcției de localizare geografică economisește bateria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ro: Utilizează rețele fără fir (acum oprit), celulele gsm (acum fără conexiune gsm) și senzorul GPS pentru detectarea localizării geografice. Oprirea funcției de localizare geografică economisește bateria.

en: Allow access to location:
ro: Permiteți accesul la localizarea geografică:

en: Return results from:
ro: Afișează rezultate:

en: Apps that you have granted and have requested access to:
ro: Aplicații autorizate care au cerut acces la:

en: Camera
ro: Aparat foto

en: Apps that have requested access to your camera
ro: Aplicații care au solicitat accesul la camera dumneavostră

en: Mic
ro: Microfon

en: Apps that have requested access to your mic
ro: Aplicații care au solicitat accesul la microfonul dumneavoastră

en: Bluetooth Pairing Request
ro: Solicitare asociere Bluetooth

en: PIN for '%1'
ro: PIN pentru '%1'

en: Pair
ro: Asociază

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
ro: Confirmați potrivirea cu codul PIN afișat pe '%1'

en: Confirm PIN
ro: Confirmare PIN

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting…
ro: Se conectează…

en: Disconnecting…
ro: Se deconectează...

en: Disconnected
ro: Deconectat

en: Computer
ro: Calculator

en: Network
ro: Rețea

en: Headset
ro: Căști cu microfon

en: Headphones
ro: Căști

en: Other Audio
ro: Alt audio

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Printer
ro: Imprimantă

en: Other
ro: Altceva

en: Excellent
ro: Excelentă

en: Good
ro: Bună

en: Fair
ro: Rezonabilă

en: Poor
ro: Slabă

en: Discoverable
ro: Vizibil

en: Not discoverable
ro: Invizibil

en: Connected devices:
ro: Dispozitive conectate:

en: Connect another device:
ro: Conectați un alt dispozitiv:

en: Connect a device:
ro: Conectează un dispozitiv:

en: None detected
ro: Nimic detectat

en: Connect automatically when detected:
ro: Conectare automată la detectare:

en: Type
ro: Tip

en: Status
ro: Stare

en: Signal Strength
ro: Putere semnal

en: Forget this device
ro: Uită acest dispozitiv

en: Phone number:
ro: Număr de telefon:

en: Phone number
ro: Număr telefon

en: Storage
ro: Stocare

en: Used by Ubuntu
ro: Utilizată de Ubuntu

en: Videos
ro: Fișiere video

en: Audio
ro: Fișiere audio

en: Pictures
ro: Fotografii

en: Other files
ro: Alte fișiere

en: Used by apps
ro: Utilizat de aplicații

en: Total storage
ro: Spațiu total

en: Free space
ro: Spațiu liber

en: By name
ro: După nume

en: By size
ro: După dimensiune

en: Developer Mode
ro: Mod dezvoltator

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this phone by connecting it to another device.
ro: În Mod dezvoltator, oricine poate accesa, modifica sau șterge orice de pe acest telefon, prin conectarea lui la alt dispozitiv.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
ro: Despre telefon

en: Serial
ro: Serie

en: Wi-Fi address
ro: Adresă Wi-Fi

en: Bluetooth address
ro: Adresă bluetooth

en: %1 free
ro: %1 liber

en: OS
ro: SO

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: Check for updates
ro: Verifică dacă există actualizări

en: Legal:
ro: Informații juridice:

en: Software licenses
ro: Licențe software

en: Regulatory info
ro: Informații normative

en: Developer mode
ro: Mod dezvoltator

en: Sorry, this license could not be displayed.
ro: Îmi pare rău, licența nu poate fi asfișată.

en: OS Build Details
ro: Detalii versiune compilare SO

en: OS build number
ro: Număr versiune compilare SO

en: Ubuntu Image part
ro: Parte Imagine Ubuntu

en: Ubuntu build description
ro: Descriere versiune compilare Ubuntu

en: Device Image part
ro: Parte Imagine dispozitiv

en: Device build description
ro: Descriere versiune compilare dispozitiv

en: Customization Image part
ro: Parte Imagine personalizată

en: Time zone
ro: Fus orar

en: Set the time zone:
ro: Setați fusul orar:

en: Enter your current location.
ro: Introduceți locul curent.

en: No matching place
ro: Niciun loc corespondent

en: Set time & date
ro: Configurare oră și dată

en: Time
ro: Oră

en: Hour
ro: Oră

en: Second
ro: A doua

en: Date
ro: Dată

en: Day
ro: Zi

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
ro: Oră și dată

en: Time zone:
ro: Fus orar:

en: Set the time and date:
ro: Configurare oră și dată:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
ro: Actualizări

en: Update System
ro: Actualizare sistem

en: The phone needs to restart to install the system update.
ro: Trebuie să reporniți telefonul pentru a instala actualizarea de sistem.

en: Connect the phone to power before installing the system update.
ro: Conectați telefonul la alimentare înaintea instalării actualizării de sistem.

en: Install & Restart
ro: Instalare și repornire

en: Not Now
ro: Nu acum

en: Install
ro: Instalează

en: OK
ro: În regulă

en: Software is up to date
ro: Programele sunt la zi

en: Checking for updates…
ro: Căutare actualizări...

en: Retry
ro: Încercați din nou

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
ro[0]: Se instalează %1 actualizare...
ro[1]: Se instalează %1 actualizări...
ro[2]: Se instalează %1 de actualizări...

en: Install %1 update | Install %1 updates
ro[0]: Instalează %1 actualizare
ro[1]: Instalează %1 actualizări
ro[2]: Instalează %1 de actualizări

en: Pause All
ro: Pauză pentru toate

en: Download
ro: Descărcare

en: Pause
ro: Pauză

en: Resume
ro: Reia

en: Update
ro: Actualizare

en: Installing
ro: Se instalează

en: Installed
ro: Instalată

en: Version:
ro: Versiune:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
ro: Autentificați-vă la Ubuntu One pentru a primi actualizări pentru aplicații.

en: Sign In…
ro: Autentificare...

en: Installing update…
ro: Se instalează actualizarea...

en: Auto download
ro: Descărcare automată

en: On wi-fi
ro: Prin rețeaua fără fir

en: Always
ro: Întotdeauna

en:  bytes
ro:  biți

en: Download future updates automatically:
ro: Descarcă automat viitoarele actualizări:

en: When on wi-fi
ro: Numai prin rețeaua fără fir

en: On any data connection
ro: Folosind conexiunea de date disponibilă

en: Data charges may apply.
ro: Pot apărea costuri generate de traficul de date.

en: No images selected
ro: Nicio imagine selectată

en: Remove %1 image | Remove %1 images
ro[0]: Șterge %1 fotografie
ro[1]: Șterge %1 fotografii
ro[2]: Șterge %1 de fotografii

en: Add an image…
ro: Adăugați o imagine...

en: Remove images…
ro: Eliminați imaginile....

en: Cellular data:
ro: Date celulare:

en: 2G only (saves battery)
ro: Doar 2G (economisește bateria)

en: 2G/3G (faster)
ro: 2G/3G (mai rapid)

en: 2G/3G/4G (faster)
ro: 2G/3G/4G (rapid)

en: Data roaming
ro: Date în roaming

en: Edit SIM Name
ro: Editați numele cartelei SIM

en: Ask me each time
ro: Întreabă de fiecare dată

en: For outgoing calls, use:
ro: Pentru apeluri de ieșire, folosiți:

en: You can change the SIM for individual calls, or for contacts in the address book.
ro: Puteți schimba cartela SIM pentru apeluri individuale, sau pentru contactele din agendă.

en: For messages, use:
ro: Pentru mesaje, folosiți:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
ro: Hotspot dezactivat deoarece rețeaua fără fir este oprită.

en: Data usage statistics
ro: Rata de utilizare a datelor

en: Privacy policy
ro: Politica de confidențialitate

en: Report to Canonical:
ro: Raportați către Canonical:

en: App crashes and errors
ro: Defecte și erori ale aplicațiilor

en: Previous error reports
ro: Rapoarte de erori anterioare

en: Includes info about what an app was doing when it failed.
ro: Include informații despre ce executa o aplicație în momentul în care s-a oprit subit din funcționare.

en: Search
ro: Căutare

en: System
ro: Sistem

en: Swipe
ro: Glisare

en: Continue
ro: Continuare

en: Connect to Wi‑Fi
ro: Conectare la Wi-Fi

en: Skip
ro: Omite

en: Terms & Conditions
ro: Termeni și condiții

en: Without it, you won’t be able to make calls or use text messaging.
ro: Fără aceasta, nu veți putea efectua apeluri sau utiliza mesajele text.

en: All done
ro: Efectuat

en: Nice work!
ro: Bună trerabă!

en: Your phone is now ready to use.
ro: Telefonul dumneavoastră este gata de utilizare.

en: Finish
ro: Sfârșit

en: Hi!
ro: Salut!

en: Welcome to your Ubuntu phone.
ro: Bun venit! Acesta este telefonul dumneavoastră Ubuntu.

en: Let’s get started.
ro: Să începem.

en: Back
ro: Înapoi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
ro: aspect

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
ro: fundal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
ro: imagine de fundal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: art
ro: artă

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
ro: fotografie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
ro: imagine

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
ro: imagine

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
ro: Tehnologii de asistență

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
ro: Tehnologii de asistență

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
ro: rețea

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
ro: fără fir

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
ro: conectare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
ro: deconectare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
ro: ascuns

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: address
ro: adresă

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
ro: notificări

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: apps
ro: aplicații

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
ro: autorizare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
ro: alerte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
ro: permisiuni

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
ro: insigne

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
ro: sunet

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
ro: silențios

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
ro: ton de apel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
ro: vibrare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
ro: tastatură

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
ro: mesaj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
ro: tastatură

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
ro: volum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
ro: resetare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
ro: șterge

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
ro: fabrică

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
ro: golire

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
ro: restaurare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
ro: baterie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
ro: curent

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
ro: sarcină

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: idle
ro: inactiv

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
ro: blocare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
ro: dezactivare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
ro: activează

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
ro: limbă

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
ro: corectură ortografică

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This 
en: automatic
ro: automat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
ro: corect

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
ro: sugestii

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
ro: capitalizare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: punctuation
ro: punctuație

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
ro: poziționare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: display
ro: afișaj

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
ro: cuvinte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
ro: vibrație

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
ro: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
ro: servicii

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
ro: înaintare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
ro: așteptare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
ro: apel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
ro: scurtături

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
ro: numere

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
ro: luminozitate

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
ro: ecran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
ro: ajustare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
ro: celulară

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
ro: mobil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
ro: date

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
ro: purtător

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: roam
ro: celular

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
ro: Exemplu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
ro: exemplu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
ro: mostră

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
ro: Mod avion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
ro: zbor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
ro: avion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
ro: deconectat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
ro: avion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
ro: securitate

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
ro: confidențialitate

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
ro: cod

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
ro: parolă

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
ro: frază secretă

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
ro: glisare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
ro: permite

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
ro: acces

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
ro: Blocare orientare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
ro: rotire

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
ro: orientare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
ro: căști

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
ro: pereche

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
ro: dispozitiv

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: discover
ro: descoperă

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
ro: mașină

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
ro: mâini libere

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
ro: despre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
ro: informații

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
ro: număr

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
ro: licențe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: developer
ro: dezvoltator

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
ro: stocare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
ro: disc

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
ro: spațiu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
ro: versiune

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
ro: revizie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
ro: oră

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
ro: dată

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
ro: fus orar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
ro: Actualizări disponibile

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
ro: sistem

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
ro: actualizare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
ro: descărcare

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
ro: actualizare majoră

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: click
ro: clic

en: Incorrect passphrase. Try again.
ro: Frază secretă incorectă. Încercați din nou.

en: Could not set security mode
ro: Nu se poate configura modelul de securitate

en: Could not set security display hint
ro: Nu se poate configura indiciul referitor la securitatea ecranului

en: Authentication token manipulation error
ro: Eroare manipulare jeton de autentificare

en: Unknown title
ro: Titlu necunoscut

en: Can't cancel current request (can't contact service)
ro: Solicitarea curentă nu poate fi anulată (serviciul nu poate fi contactat)

en: Can't pause current request (can't contact service)
ro: Solicitarea curentă nu poate fi pusă în pauză (serviciul nu poate fi contactat)

en: There's an updated system image.
ro: Există o imagine de sistem actualizată.

en: Tap to open the system updater.
ro: Atingeți pentru a deschide programul de actualizare a sistemului.
