ubuntu-system-settings - en to te translation catalogue (117 entries)

en: Cancel
te: రద్దుచేయి

en: Set
te: అమర్చు

en: Previous networks
te: గత నెట్​వర్కులు

en: Network name
te: నెట్​వర్క్ పేరు

en: Security
te: భద్రత

en: None
te: ఏదీకాదు

en: WPA & WPA2 Personal
te: WPA & WPA2 వ్యక్తిగతం

en: Password
te: సంకేతపదం

en: Show password
te: సంకేతపదాన్ని చూపించు

en: Connect
te: అనుసంధానించు

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
te: వై-ఫై

en: Network details
te: నెట్​వర్క్ వివరాలు

en: Name
te: పేరు

en: Last connected
te: చివరి అనుసంధానత

en: Never
te: ఎప్పటికీవద్దు

en: Forget network
te: నెట్​వర్క్ మర్చిపోవు

en: Stop playing
te: ఆడించుట ఆపివేయి

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
te: శబ్దం

en: Phone calls:
te: ఫోను కాల్స్:

en: Ringtone
te: రింగుటోను

en: Vibrate when ringing
te: మోగేటప్పుడు కంపించు

en: Vibrate in Silent Mode
te: నిశ్శబ్ద రీతిలో కంపించు

en: Messages:
te: సందేశాలు:

en: Message received
te: సందేశం స్వీకరించబడింది

en: Vibrate with message sound
te: సందేశ శబ్దంతో కంపించు

en: Other sounds:
te: ఇతర శబ్దాలు:

en: Keyboard sound
te: కీబోర్డు శబ్దం

en: Lock sound
te: తాళం శబ్దం

en: The phone is in Silent Mode.
te: ఫోను నిశ్శబ్ద రీతిలో ఉంది.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
te: బ్యాటరీ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
te[0]: %1 క్షణం క్రితం
te[1]: %1 క్షణాల క్రితం

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
te[0]: %1 నిమిషం క్రితం
te[1]: %1 నిమిషాల క్రితం

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
te[0]: %1 గంట క్రితం
te[1]: %1 గంటల క్రితం

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
te[0]: %1 రోజు క్రితం
te[1]: %1 రోజుల క్రితం

en: Charging now
te: చార్జవుతోంది

en: Last full charge
te: చివరి పూర్తి చార్జు

en: Fully charged
te: పూర్తిగా చార్జయింది

en: Charge level
te: చార్జీ స్థాయి

en: N/A
te: వర్తించదు

en: Ways to reduce battery use:
te: బ్యాటరీ వాడకాన్ని తగ్గించే మార్గాలు:

en: Lock when idle
te: జడంగా ఉన్నప్పుడు తాళంవేయి

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
te[0]: %1 నిమిషం తరువాత
te[1]: %1 నిమిషాల తరువాత

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
te: బ్లూటూత్

en: GPS
te: జిపియస్

en: All languages available:
te: అన్ని భాషలు లభ్యం:

en: Display language
te: ప్రదర్శన భాష

en: Confirm
te: నిర్ధారించండి

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
te: భాష & పాఠ్యం

en: Display language…
te: ప్రదర్శన భాష…

en: Keyboard layouts
te: కీబోర్డు నమూనాలు

en: Word suggestions
te: పద సూచనలు

en: Current layouts:
te: ప్రస్తుత నమూనాలు:

en: All layouts available:
te: అన్ని నమూనాలు లభ్యం:

en: Call waiting
te: కాల్ నిరీక్షణ

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
te: %1 సేవలు

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
te: ఫోను

en: SIM
te: సిమ్

en: Automatically
te: స్వయంచాలకం

en: Manually
te: మానవీయం

en: Lock security
te: తాళం భద్రత

en: Change passphrase…
te: రహస్యపదాన్ని మార్చండి…

en: Switch to swipe
te: స్వైప్ రీతికి మారండి

en: Switch to passphrase
te: రహస్యపదం రీతికి మారండి

en: Existing passphrase
te: ఇదివరకటి రహస్యపదం

en: Choose passphrase
te: రహస్యపదాన్ని ఎంచుకోండి

en: Confirm passphrase
te: రహస్యపదాన్ని నిర్ధారించండి

en: Those passphrases don't match. Try again.
te: ఆ రహస్యపదాలు సరిపోలలేదు. మళ్ళీ ప్రయత్నించండి.

en: Unset
te: అనమర్చు

en: Unlock the phone using:
te: దీనిని వాడి ఫోను తాళంతీయి:

en: Swipe (no security)
te: గీకడం (ఎటువంటి భద్రత ఉండదు)

en: Passphrase
te: రహస్యపదం

en: Swipe (no security)…
te: గీకడం (ఎటువంటి భద్రత ఉండదు)…

en: Passphrase…
te: రహస్యపదం…

en: SIM PIN
te: సిమ్ పిన్

en: Phone locking
te: ఫోను తాళంవేయుట

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
te[0]: %1 నిమిషం
te[1]: %1 నిమిషాలు

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
te: భద్రత & గోప్యత

en: Phone and Internet
te: ఫోను మరియు అంతర్జాలం

en: Phone only
te: ఫోను మాత్రమే

en: Stats on welcome screen
te: స్వాగత తెరపై గణాంకాలు

en: Messages on welcome screen
te: స్వాగత తెరపై సందేశాలు

en: Location access
te: స్థాన ప్రాప్యత

en: Other app access
te: వేరే అనువర్తన ప్రాప్తి

en: Diagnostics
te: విశ్లేషణలు

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
te: పంపబడింది

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
te: పంపబడలేదు

en: Location
te: స్థానం

en: Location detection
te: స్థాన గుర్తింపు

en: Storage
te: నిల్వ

en: Serial
te: క్రమం

en: Software:
te: సాఫ్ట్​వేర్:

en: OS
te: ఓయస్

en: Check for updates
te: నవీకరణల కోసం చూడు

en: Time zone
te: సమయ క్షేత్రం

en: Set the time zone:
te: సమయ క్షేత్రాన్ని అమర్చు:

en: Enter your current location.
te: మీ ప్రస్తుత స్థానాన్ని ఇవ్వండి.

en: No matching place
te: సరిపోలే స్థానము ఏమీలేదు

en: Set time & date
te: సమయం & తేదీలను అమర్చు

en: Time
te: సమయం

en: Hour
te: గంట

en: Minute
te: నిమిషం

en: Second
te: క్షణం

en: Date
te: తేదీ

en: Day
te: రోజు

en: Month
te: నెల

en: Year
te: సంవత్సరం

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
te: సమయం & తేది

en: Time zone:
te: సమయ క్షేత్రం:

en: Set the time and date:
te: సమయం మరియు తేదీలను అమర్చండి:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
te: నవీకరణ‌లు

en: Update System
te: వ్యవస్థను నవీకరించు

en: The phone needs to restart to install the system update.
te: వ్యవస్థ నవీకరణలు స్థాపించాలంటే ఫోను పునఃప్రారంభం అవసరం.

en: Install & Restart
te: స్థాపించు & పునఃప్రారంభించు

en: Not Now
te: ఇప్పుడు కాదు

en: Install
te: స్థాపించు

en: Software is up to date
te: సాఫ్ట్​వేర్ తాజాగావుంది

en: Continue
te: కొనసాగించు
