ubuntu-system-settings - en to am translation catalogue (524 entries)

en: System Settings
am: ስርአት ማሰናጃ

en: System;
am: ስርአት:

en: Preferences;Settings;
am: ምርጫዎች: ማሰናጃዎች:

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Remove image
am: ምስል ማስወገጃ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Set
am: ማሰናጃ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
am: መደቡ

en: Ubuntu Art
am: የ ኡቡንቱ ኪነ ጥበብ

en: Clear
am: ማጽጃ

en: Disconnect
am: ማቋረጫ

en: IP address
am: IP አድራሻ

en: Previous networks
am: ቀደም ያሉ ኔትዎርኮች

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: No reason given
am: ምንም ምክንያት አልተሰጠም

en: Device is now managed
am: አካሉ አሁን በ አስተዳዳሪው ቁጥጥር ውስጥ ነው

en: Device is now unmanaged
am: አካሉ አሁን በ አስተዳዳሪው ቁጥጥር ውስጥ አይደለም

en: The device could not be readied for configuration
am: ለማዋቀር አካሉን ማዘጋጀት አልተቻለም

en: Your authentication details were incorrect
am: የ እርስዎ ማረጋገጫ ዝርዝር ትክክል አይደለም

en: DHCP client failed to start
am: የ DHCP ደንበኛ ማስጀመር አልተቻለም

en: DHCP client error
am: የ DHCP ደንበኛ ስህተት

en: DHCP client failed
am: የ DHCP ደንበኛ ወድቋል

en: Shared connection service failed to start
am: የሚጋሩትን የ ግንኙነት ግልጋሎት ማስጀመር አልተቻለም

en: Shared connection service failed
am: የሚጋሩት የ ግንኙነት ግልጋሎት ወድቋል

en: The device was removed
am: አካሉ ተወግዷል

en: NetworkManager went to sleep
am: የ ኔትዎርክ አስተዳዳሪ ተኝቷል

en: The device's active connection disappeared
am: የ አካሉ ንቁ ግንኙነት ጠፍቷል

en: Device disconnected by user or client
am: አካሉ በ ተጠቃሚው ወይንም በ ደንበኛው ተለያይቷል

en: The modem could not be found
am: ሞደም ማግኘት አልተቻለም

en: The Bluetooth connection failed or timed out
am: የ ብሉቱዝ ግንኙነት ወድቋል ወይንም ጊዜው አልፏል

en: ModemManager is unavailable
am: የ ሞደም አስተዳዳሪ አልተገኘም

en: The Wi-Fi network could not be found
am: የ ዋይ-ፋይ ኔትዎርክ አልተገኘም

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Connect to Hidden Network
am: ከ ተደበቀ ኔትዎርክ ጋር መገናኛ

en: Network name
am: የ ኔትዎርክ ስም

en: Security
am: ደህንነት

en: None
am: ምንም

en: WPA & WPA2 Personal
am: WPA & WPA2 የግል

en: Password
am: የመግቢያ ቃል

en: Show password
am: የመግቢያ ቃል ማሳያ

en: Connect
am: መገናኛ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
am: ዋይ-ፋይ

en: Connect to hidden network…
am: ከ ተደበቀ ኔትዎርክ ጋር መገናኛ…

en: Network details
am: የ ኔትዎርክ ዝርዝር

en: Name
am: ስም

en: Last connected
am: መጨረሻ የተገናኘው

en: Never
am: በፍጹም

en: Forget network
am: ኔትዎርክን መተው

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: Notifications
am: ማስታወቂያዎች

en: Stop playing
am: ጨዋታውን ማስቆሚያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
am: ድምፅ

en: Silent Mode
am: በ ዝምታ ዘዴ

en: Ringer:
am: ደዋይ:

en: Phone calls:
am: የ ስልክ ጥሪዎች:

en: Ringtone
am: የ ስልክ ጥሪ ድምፅ

en: Vibrate when ringing
am: በሚደወል ጊዜ ማንቀጥቀጫ

en: Vibrate in Silent Mode
am: በ ዝምታ ዘዴ ማንቀጥቀጫ

en: Dialpad sounds
am: የ መደወያ ድምፅ

en: Messages:
am: መልእክቶች:

en: Message received
am: የተቀበሉት መልእክቶች

en: Vibrate with message sound
am: ማንቀጥቀጫ ከ መልእክት ድምፅ ጋር

en: Other sounds:
am: ሌሎች ድምፆች:

en: Keyboard sound
am: የ ፊደል ገበታ ድምፅ

en: Lock sound
am: ድምፅ መቆለፊያ

en: The phone is in Silent Mode.
am: ስልኩ ያለው በ ዝምታ ዘዴ ነው

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
am: ስልኩን እንደ ነበር መመለሻ

en: Reset Launcher
am: ማስነሻውን እንደ ነበር መመለሻ

en: Reset all system settings…
am: ሁሉንም የ ስርአት ማሰናጃ እንደ ነበር መመለሻ

en: Erase & Reset Everything…
am: ማጥፊያ & ሁሉንም እንደ ነበር መመለሻ…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
am: የ ማስነሻ ይዞታ እና እቅድ እና ማጣሪያዎች በ ቤት መመልከቻ ውስጥ ወደ ነበረበት ወደ ማሰናጃው ይመለሳል

en: Reset all system settings
am: ሁሉንም የ ስርአት ማሰናጃ እንደ ነበር መመለሻ

en: The Launcher will be returned to its original contents.
am: ማስነሻው ወደ ነበረበት ወደ ዋናው ይዞታ ይመለሳል

en: The phone needs to restart for changes to take effect.
am: ለውጦቹን ተግባራዊ ለማድረግ ስልኩን እንደገና ማስነሳት ያስፈልጋል

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
am: ሁሉም ሰነዶች: የተቀመጡ ጨዋታዎች: ማሰናጃዎች: እና ሌሎችም እቃዎች በቋሚነት ከዚህ ስልክ ውስጥ ይጠፋሉ

en: Erase & Reset Everything
am: ማጥፊያ & ሁሉንም እንደ ነበር መመለሻ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
am: ባትሪ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
am[0]: %1 ሰከንድ በፊት
am[1]: %1 ሰከንዶች በፊት

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
am[0]: %1 ደቂቃ በፊት
am[1]: %1 ደቂቆች በፊት

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
am[0]: %1 ሰአት በፊት
am[1]: %1 ሰአቶች በፊት

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
am[0]: %1 ቀን በፊት
am[1]: %1 ቀኖች በፊት

en: Charging now
am: አሁን በመሙላት ላይ

en: Last full charge
am: መጨረሻ ሙሉ የተሞላው

en: Fully charged
am: በሙሉ ሞልቷል

en: Charge level
am: የተሞላው ደረጃ

en: N/A
am: ዝግጁ አይደለም

en: Yesterday
am: ትናንት

en: Today
am: ዛሬ

en: Ways to reduce battery use:
am: የባትሪ አጠቃቀም ለመቀነስ:

en: Display brightness
am: ብርሁነት ማሳያ

en: Lock when idle
am: በማይሰራ ጊዜ መቆለፊያ

en: Sleep when idle
am: በማይሰራ ጊዜ ማስተኛ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
am[0]: ከ %1 ደቂቃ በኋላ
am[1]: ከ %1 ደቂቆች በኋላ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
am: ብሉቱዝ

en: GPS
am: ጂፒኤስ

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
am: በትክክል ያሉበትን ቦታ ለማግኘት የ ጂፒኤስ እና/ወይንም ዋይ-ፋይ ያስፈልጋል

en: Lock the phone when it's not in use:
am: ስልኩን መቆለፊያ በማይጠቀሙበት ጊዜ:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
am: ስልኩን ማስተኛ በማይጠቀሙበት ጊዜ:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
am: ስልኩ ወደ ማስተኛ ዘዴ አይሄድም በ ጥሪ ላይ ወይንም ቪዲዮ በድጋሚ ሲያጫውቱ አጭር ጊዜ ለደህንነት ጥሩ ነው

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
am: ስልኩ ወደ ማስተኛ ዘዴ አይሄድም በ ጥሪ ላይ ወይንም ቪዲዮ በድጋሚ ሲያጫውቱ

en: Spell checking
am: የ ቃላት ስህተት ማረሚያ

en: Current spelling languages:
am: የ አሁኑ ቋንቋ ፊደል ማረሚያ:

en: All languages available:
am: ሁሉም ቋንቋዎች ዝግጁ ናቸው:

en: Restart Now
am: እንደገና ልጀምር አሁን

en: Display language
am: ቋንቋ ማሳያ

en: Confirm
am: ማረጋገጫ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
am: ቋንቋ & ጽሁፍ

en: Display language…
am: ቋንቋ ማሳያ…

en: Keyboard layouts
am: የ ፊደል ገበታ አቀራረብ

en: Auto correction
am: በራሱ ማረሚያ

en: Word suggestions
am: የ ቃላት ሐሳብ አሳሳቢ

en: Auto capitalization
am: በራሱ በ አቢይ ፊደል መጻፊያ

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
am: የ እያብዳንዱን አረፍተ ነገር መጀመሪያ በ አቢይ ፊደል ለመጻፍ የ ሺፍት ቁልፍን ያብሩ

en: Auto punctuation
am: በራሱ ነጥቦች ማስገቢያ

en: Adds a period, and any missing quotes or brackets, when you tap Space twice.
am: መጨመሪያ ነጥብ እና የጎደሉ ትምህርተ ጥቅስ: የ ክፍተት ቁልፍን ሁለት ጊዜ መታ ሲያደርጉ

en: Keyboard vibration
am: የ ፊደል ገበታ ማንቀጥቀጫ

en: Current layouts:
am: የ አሁኑ እቅድ:

en: All layouts available:
am: ሁሉም እቅዶች ዝግጁ ናቸው:

en: Call waiting
am: ጥሪ ማቆያ

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
am: አዲስ ጥሪ ማስጀመር ወይንም መመለስ ያስችሎታል: በሌላ ጥሪ ላይ እና በሁለቱ ጥሪዎች መከከል መቀያየር ይችላሉ

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
am: %1 ግልጋሎቶች

en: Call forwarding
am: ጥሪ ወደ ፊት ማስተላለፊያ

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
am: ጥሪዎችን ወደ ሌላ ቁጥር ማስተላለፊያ ጥሪውን በማይመልሱ ጊዜ: ወይንም ስልኩ በስራ ላይ በሚሆን ጊዜ: በሚጠፋ ጊዜ: ወይንም ከ ክልል ውጪ ሲሆኑ

en: Forward to
am: ወደ ፊት ወደ

en: Last called %1
am: መጨረሻ የደወሉት %1

en: Call
am: ጥሪ

en: Services
am: አገልግሎቶች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
am: ስልክ

en: SIM
am: ሲም

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
am: ብሩህነት

en: Adjust automatically
am: ራሱ በራሱ ማስተካከያ

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
am: ብርሁነት እና ማደብዘዣ ማሳያው ለ አካባቢው እንዲስማማ

en: Carrier
am: አቅራቢ

en: Choose carrier:
am: አቅራቢዎች ይምረጡ:

en: Automatically
am: ራስ በራሱ

en: Manually
am: በ እጅ የሚሰራ

en: Searching for carriers…
am: በመፈለግ ላይ አቅራቢዎችን…

en: Reset
am: እንደነበረ መመለሻ

en: Carriers
am: አቅራቢዎች

en: Internet
am: ኢንተርኔት

en: Proxy
am: ወኪል

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Save
am: ማስቀመጫ

en: Activate
am: ማስነሻ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
am: ሴሉላር

en: Wi-Fi hotspot
am: ዋይ-ፋይ ሆትስፖት

en: Hotspot
am: ሆትስፖት

en: Set up hotspot
am: ሆትስፖት ማሰናጃ

en: Change hotspot setup
am: የ ሆትስፖት ማሰናጃ መቀየሪያ

en: Hotspot name
am: የ ሆትስፖት ስም

en: Key (must be 8 characters or longer)
am: ቁልፍ (8 ባህሪዎች ወይንም ከዚያ በላይ መሆን አለበት)

en: Show key
am: ቁልፍ ማሳያ

en: Change
am: መቀየሪያ

en: Lock security
am: ደህንነት መቆለፊያ

en: Change passcode…
am: መቀየሪያ የማለፊያ ኮድ…

en: Change passphrase…
am: የ ማለፊያ ሕረግ መቀየሪያ…

en: Switch to swipe
am: ወደ መጥረጊያ ዘዴ መቀየሪያ

en: Switch to passcode
am: የማለፊያ ኮድ መቀየሪያ

en: Switch to passphrase
am: ወደ ማለፊያ ሐረግ መቀየሪያ

en: Existing passcode
am: ከ ማለፊያ ኮድ በመውጣት ላይ

en: Existing passphrase
am: ከ ማለፊያ ሐረግ በ መውጣት ላይ

en: Choose passcode
am: የማለፊያ ኮድ ይምረጡ

en: Choose passphrase
am: የ ማለፊያ ሐረግ ይምረጡ

en: Confirm passcode
am: የማለፊያ ኮድ ማረጋገጫ

en: Confirm passphrase
am: የ ማለፊያ ሐረግ ማረጋገጫ

en: Those passcodes don't match. Try again.
am: እነዚህ የማለፊያ ኮዶች አይመሳሰሉም: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ

en: Those passphrases don't match. Try again.
am: እነዚህ ማለፊያ ሐረጎች አይመሳሰሉም: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ

en: Unset
am: ያልተዘጋጀ

en: Unlock the phone using:
am: ስልኩን መክፈቻ በመጠቀም:

en: Swipe (no security)
am: መጥረጊያ (ደህንነት የለም)

en: 4-digit passcode
am: 4-ዲጂት የማለፊያ ኮድ

en: Passphrase
am: የማለፊያ ሐረግ

en: Swipe (no security)…
am: መጥረጊያ (ደህንነት የለም)…

en: 4-digit passcode…
am: 4-ዲጂት የማለፊያ ኮድ…

en: Passphrase…
am: የ ማለፊያ ሐረግ …

en: Change SIM PIN
am: መቀየሪያ ሲም ፒን

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
am[0]: የተሳሳተ ፒን %1 ሙከራ ይቀራል
am[1]: የተሳሳተ ፒን %1 ሙከራዎች ይቀራል

en: Current PIN:
am: የ አሁኑ ፒን:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
am[0]: %1 ሙከራ ተፈቅዷል
am[1]: %1 ሙከራዎች ተፈቅደዋል

en: Choose new PIN:
am: ይምረጡ አዲስ ፒን:

en: Confirm new PIN:
am: ማረጋገጫ አዲስ ፒን:

en: PINs don't match. Try again.
am: ፒን አይመሳሰልም እንደገና ይሞክሩ

en: Enter SIM PIN
am: ሲም ፒን ያስገቡ

en: Enter Previous SIM PIN
am: ያስገቡ ቀደም ያለውን ሲም ፒን

en: Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
am: የተሳሳተ ፒን %1 የሚቀረው ሙከራ

en: %1 attempts allowed.
am: %1 የተፈቀዱት ሙከራዎች

en: Unlock
am: መክፈቻ

en: Lock
am: መቆለፊያ

en: Change PIN…
am: መቀየሪያ ፒን…

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
am: የተሳሳተ ፒን ደጋግሞ ማስገባት በቋሚነት ሲም ን ሊቆልፈው ይችላል

en: Phone locking
am: ስልክ በመቆለፍ ላይ

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
am: ምንም

en: Passcode
am: ማለፊያ ኮድ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
am[0]: %1 ደቂቃ
am[1]: %1 ደቂቃዎች

en: Sleep locks immediately
am: ወዲያውኑ ማስተኛ መቆለፊያ

en: When locked, allow:
am: በሚቆለፍ ጊዜ: መፍቀጃ:

en: Launcher
am: ማስነሻ

en: Notifications and quick settings
am: ማስታወቂያዎች እና በፍጥነት ማሰናጃዎች

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
am: ሌሎች መትግበሪያዎች እና ተግባሮች እንዳይቆለፍ ይጠይቃሉ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
am: ደህንነት & የ ግል

en: Phone and Internet
am: ስልክ እና ኢንተርኔት

en: Phone only
am: ስልክ ብቻ

en: Lock phone
am: ስልኩን መቆለፊያ

en: On
am: ማብሪያ

en: Off
am: ማጥፊያ

en: Privacy
am: የ ግል

en: Stats on welcome screen
am: የ እንኳን ደህና መጡ ሁኔታ መመልከቻ

en: Messages on welcome screen
am: የ እንኳን ደህና መጡ መልእክቶች መመልከቻ

en: Dash search
am: ዳሽ ውስጥ መፈለጊያ

en: Location access
am: የ አካባቢ መድረሻ

en: Other app access
am: ለ ሌሎች መተግበሪያዎች መፍቀጃ

en: Diagnostics
am: መመርመሪያ

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
am: ተልኳል

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
am: አልተላከም

en: Location
am: አካባቢ

en: Location detection
am: አካባቢ በመፈለግ ላይ

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
am: ይጠቀሙ ጂፒኤስ ያሉበትን አካባቢ በግምት ለማወቅ: ጂፒኤስ ማጥፋት የ ባትሪውን ሐይል ይቆጥባል

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
am: ይጠቀሙ ዋይ-ፋይ እና ጂፒኤስ ያሉበትን አካባቢ በግምት ለማወቅ: የ አካባቢ ማግኛውን ማጥፋት የ ባትሪውን ሐይል ይቆጥባል

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
am: ይጠቀሙ ዋይ-ፋይ (አሁን ጠፍቷል) እና ጂፒኤስ ያሉበትን አካባቢ በግምት ለማወቅ: የ አካባቢ ማግኛውን ማጥፋት የ ባትሪውን ሐይል ይቆጥባል

en: Allow access to location:
am: ለ አካባቢው ፍቃድ መፍቀጃ:

en: Return results from:
am: የተመለሰው ውጤት ከ:

en: Camera
am: ካሜራ

en: Mic
am: ማይክ

en: Bluetooth Pairing Request
am: የ ብሉቱዝ ማጣመሪያ ጥያቄ

en: PIN for '%1'
am: ፒን ለ '%1'

en: Pair
am: ማጣመሪያ

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
am: እባክዎን ያረጋግጡ ይህ የሚታየው ፒን ከ '%1' ከዚህ ጋር እንደሚመሳሰል

en: Confirm PIN
am: ማረጋገጫ ፒን

en: Connected
am: ተገናኝቷል

en: Connecting…
am: በመገናኘት ላይ…

en: Disconnecting…
am: በማቋረጥ ላይ …

en: Disconnected
am: ተቋርጧል

en: Computer
am: ኮምፒዩተር

en: Modem
am: ሞደም

en: Network
am: ኔትዎርክ

en: Headset
am: በ ጆሮ ማድመጫ

en: Headphones
am: በ ጆሮ ማድመጫዎች

en: Video
am: ቪዲዮ

en: Other Audio
am: ሌላ ድምፅ

en: Keyboard
am: የ ፊደል ገበታ

en: Tablet
am: ታብሌት

en: Mouse
am: አይጥ

en: Printer
am: ማተሚያ

en: Other
am: ሌሎች

en: Excellent
am: እጅግ በጥም ጥሩ

en: Good
am: ጥሩ

en: Fair
am: ደህና

en: Poor
am: ደካማ

en: Discoverable
am: ማግኛ

en: Not discoverable
am: ማግኘት አይቻልም

en: Connected devices:
am: የተገናኙ አካሎች:

en: Connect another device:
am: ሌላ አካል መገናኛ:

en: Connect a device:
am: አካል ማገናኛ:

en: None detected
am: ምንም አልተገኘ

en: Connect automatically when detected:
am: ራሱ በራሱ መገናኛ በሚገኝበት ጊዜ:

en: Type
am: አይነት

en: Status
am: ሁኔታው

en: Signal Strength
am: የ ምልክት ጥንካሬ

en: Forget this device
am: ይህን አካል ተወው

en: Phone number:
am: የ ስልክ ቍጥር:

en: Phone number
am: የ ስልክ ቁጥር

en: Storage
am: ማጠራቀሚያ

en: Used by Ubuntu
am: ኡቡንቱ የሚጠቀማቸው

en: Videos
am: ቪዲዮዎች

en: Audio
am: ድምፅ

en: Pictures
am: ስእሎች

en: Other files
am: ሌሎች ፋይሎች

en: Used by apps
am: መተግበሪያ የሚጠቀማቸው

en: Total storage
am: ጠቅላላ ማጠራቀሚያው

en: Free space
am: ነፃ ቦታ

en: By name
am: በ ስም

en: By size
am: በ መጠን

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
am: ስለዚህ ስልክ

en: Serial
am: ተከታታይ

en: Wi-Fi address
am: የ ዋይ-ፋይ አድራሻ

en: Bluetooth address
am: የ ብሉቱዝ አድራሻ

en: %1 free
am: %1 ነፃ

en: Software:
am: ሶፍትዌር:

en: OS
am: ስራት

en: Last updated
am: መጨረሻ የተሻሻለው

en: Check for updates
am: ማሻሻያዎች መፈለጊያ

en: Legal:
am: ሕጋዊ:

en: Software licenses
am: የ ሶፍትዌር ፍቃዶች

en: Regulatory info
am: የ ደንብ መረጃ

en: Sorry, this license could not be displayed.
am: አዝናለሁ ይህን ፍቃድ ማሳየት አይቻልም

en: OS Build Details
am: የ ስርአት መገንቢያ ዝርዝሮች

en: OS build number
am: የ ስርአት መገንቢያ ቁጥር

en: Ubuntu Image part
am: የ ኡቡንቱ ምስል አካል

en: Ubuntu build description
am: የ ኡቡንቱ መገንቢያ መግለጫ

en: Device Image part
am: የ አካሉ ምስል ክፍል

en: Device build description
am: የ አካል መገንቢያ መግለጫ

en: Time zone
am: የ ሰአት ክልል

en: Set the time zone:
am: የ ሰአት ክልል ማሰናጃ:

en: Enter your current location.
am: የ አሁኑን አካባቢ ያስገቡ

en: No matching place
am: ተመሳሳይ ቦታ የለም

en: Set time & date
am: ሰአት & ቀን ማሰናጃ

en: Time
am: ሰአት

en: Hour
am: ሰአት

en: Minute
am: ደቂቃ

en: Second
am: ሰከንድ

en: Date
am: ቀን

en: Day
am: ቀን

en: Month
am: ወር

en: Year
am: አመት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
am: ሰአት & ቀን

en: Time zone:
am: የ ሰአት ክልል:

en: Set the time and date:
am: ሰአት እና ቀን ማሰናጃ:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
am: ማሻሻያዎች

en: Update System
am: ስርአት ማሻሻያ

en: The phone needs to restart to install the system update.
am: የ ስርአቱን ማሻሻያ ለመግጠም ስልኩን እንደገና ማስነሳት ያስፈልጋል

en: Connect the phone to power before installing the system update.
am: የ ስርአቱን ማሻሻያ ከ መግጠሞ በፊት ስልኩን ከ ሐይል ጋር ያገናኙ

en: Install & Restart
am: መግጠሚያ & እንደገና ማስጀመሪያ

en: Not Now
am: አሁን አይደለም

en: Install
am: መግጠሚያ

en: Installation failed
am: መግጠም አልተቻለም

en: OK
am: እሺ

en: Software is up to date
am: ሶፍትዌሩ ዘመናዊ ነው

en: Sorry, the system update failed.
am: አዝናለሁ የ ስርአት ማሻሻያው ወድቋል

en: Restarting…
am: እንደገና በማስጀመር ላይ…

en: Checking for updates…
am: ማሻሻያዎችን በመፈለግ ላይ…

en: Connect to the Internet to check for updates
am: ከ ኢንተርኔት ጋር ይገናኙ ማሻሻያ ለመፈለግ

en: Retry
am: እንደገና ይሞክሩ

en: Install %1 update… | Install %1 updates…
am[0]: ማሻሻያ %1 መግጠሚያ…
am[1]: ማሻሻያዎች %1 መግጠሚያ…

en: Install %1 update | Install %1 updates
am[0]: ማሻሻያ %1 ማሻሻያ
am[1]: ማሻሻያዎች %1 updates

en: Pause All
am: ሁሉንም ማስቆሚያ

en: Install…
am: መግጠሚያ…

en: Download
am: የወረደ

en: Pause
am: ማስቆሚያ

en: Resume
am: ይቀጥሉ

en: Update
am: ማሻሻያ

en: Installing
am: በመግጠም ላይ

en: Installed
am: ተገጥሟል

en: Downloading
am: በማውረድ ላይ

en: %1 of %2
am: %1 ከ %2

en: Version:
am: እትም:

en: Sign in to Ubuntu One to receive updates for apps.
am: የ መተግበሪያዎች ማሻሻያ ለማግኘት ወደ ኡቡንቱ ዋን ይግቡ

en: Sign In…
am: መግቢያ…

en: Installing update…
am: ማሻሻያዎችን በመግጠም ላይ…

en: Auto download
am: በራሱ ማውረጃ

en: On wi-fi
am: በ ዋይ-ፋይ ላይ

en: Always
am: ሁል ጊዜ

en:  bytes
am:  ባይትስ

en:  KiB
am:  ኪሎ ባይትስ

en:  MiB
am:  ሜጋ ባይት

en:  GiB
am:  ጌጋ ባይት

en: Download future updates automatically:
am: ራሱ በራሱ የወደፊት ማሻሻያዎችን ማውረጃ:

en: When on wi-fi
am: በ ዋይ-ፋይ ላይ በሚሆን ጊዜ

en: On any data connection
am: በማንኛውም የዳታ ግንኙነት

en: Data charges may apply.
am: የ ዳታ ክፍያ ሊጠየቁ ይችላሉ

en: No images selected
am: ምንም ምስል አልተመረጠም

en: Remove %1 image | Remove %1 images
am[0]: ማስወገጃ %1 ምስል
am[1]: ማስወገጃ %1 ምስሎች

en: Add an image…
am: ምስል መጨመሪያ…

en: Remove images…
am: ምስል ማስወገጃ…

en: Cellular data:
am: የ ሴሉላር ዳታ:

en: 2G only (saves battery)
am: 2ጂ ብቻ (ባትሪ ይቆጥባል)

en: 2G/3G (faster)
am: 2ጂ/3ጂ (ፈጣን)

en: 2G/3G/4G (faster)
am: 2ጂ/3ጂ/4ጂ (ፈጣን)

en: Data roaming
am: ዳታ ማንቀሳቀሻ

en: Edit SIM Name
am: የ ሲም ስም ማረሚያ

en: Ask me each time
am: ሁል ጊዜ ጠይቀኝ

en: For outgoing calls, use:
am: ወደ ውጪ ለሚላኩ ጥሪዎች: ይጠቀሙ:

en: For messages, use:
am: ለ መልእክቶች: ይጠቀሙ:

en: Hotspot disabled because Wi-Fi is off.
am: ሆትስፖት ተሰናክሏል ምክንያቱም ዋይ-ፋይ አልበራም

en: Data usage statistics
am: የ ዳታ አጠቃቀም ስታትስቲክስ

en: Report to Canonical:
am: ለካኖኒካል ያመልክቱ:

en: App crashes and errors
am: የ መተግበሪያ ግጭት እና ስህተቶች

en: Previous error reports
am: ቀደም ያለው የ ስህተት መግለጫዎች

en: Search
am: መፈለጊያ

en: Personal
am: የግል

en: System
am: ስርአት

en: Please select how you’d like to unlock your phone.
am: እባክዎን የ እርስዎን ስልክ እንዴት እንደሚከፍቱ ይምረጡ

en: Swipe
am: መጥረጊያ

en: No security
am: ደህንነት አልተገኘም

en: 4 numbers
am: 4 ቁጥሮች

en: Numbers and letters
am: ቁጥሮች እና ፊደሎች

en: Continue
am: ይቀጥሉ

en: Connect to Wi‑Fi
am: ወደ ዋይ‑ፋይ መገናኛ

en: Available networks…
am: ዝግጁ ኔትዎርኮች…

en: No available networks.
am: ዝግጁ ኔትዎርኮች አልተገኙም

en: Skip
am: መዝለያ

en: Terms & Conditions
am: ውሎች & ሁኔታዎች

en: Enter passphrase
am: የ ማለፊያ ሀረግ ያስገቡ

en: Choose your passcode
am: የ እርስዎን የማለፊያ ኮድ ይምረጡ

en: Passphrase must be 4 characters long
am: የ ማለፊያ ሀረግ ቢያንስ 4 ባህሪዎች መሆን አለበት

en: Add a SIM card and restart your device
am: የ ሲም ካርድ ይጨምሩ እና አካሉን እንደገና ያስነሱ

en: Sorry, incorrect passphrase.
am: አዝናለሁ የተሳሳተ የማለፊያ ሐረግ

en: Please try again.
am: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ

en: Sorry, incorrect passcode.
am: አዝናለሁ የተሳሳተ የማለፊያ ኮድ

en: All done
am: ሁሉም ተፈጽሟል

en: Nice work!
am: ጥሩ ሰርተዋል!

en: Your phone is now ready to use.
am: ስልኩ አሁን ለመጠቀም ዝግጁ ነው

en: Finish
am: መጨረሻ

en: Hi!
am: ሰላም

en: Welcome to your Ubuntu phone.
am: እንኳን ደህና መጡ ወደ እርስዎ ኡቡንቱ ስልክ

en: Let’s get started.
am: ስራ እንጀምር

en: This service can be disabled at any time from the <b>System Settings</b> menu.
am: ይህን ግልጋሎት ማሰናከል ይችላሉ በማንኛውም ጊዜ ከ <b>ስርአት ማሰናጃዎች</b> ዝርዝር ውስጥ

en: Improving your experience
am: የ እርስዎን ልምምድ ማሻሻያ

en: This can be disabled in <b>System Settings</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>
am: ይህን ግልጋሎት ማሰናከል ይችላሉ ከ <b>ስርአት ማሰናጃዎች</b> under <b>Security &amp; Privacy</b>

en: Back
am: ወደ ኋላ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
am: አቀራረብ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
am: መደብ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
am: የ ግድግዳ ወረቀት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: photo
am: ፎቶ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: picture
am: ስእል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: image
am: ምስል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
am: ተደራሽነት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
am: ተደራሽነት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: network
am: ኔትዎርክ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: wireless
am: ሽቦአልባ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
am: ዋይፋይ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
am: ዋይ-ፋይ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: connect
am: መገናኛ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: disconnect
am: መለያያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: hidden
am: የተደበቀ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: address
am: አድራሻ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
am: ሶፍትዌር

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: notifications
am: ማስታወቂያዎች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: apps
am: መተግበሪያዎች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: authorize
am: መፍቀጃ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: alerts
am: ማስጠንቀቂያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: permissions
am: ፍቃዶች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: badges
am: አርማዎች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: facebook
am: ፌስቡክ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: twitter
am: ትዊተር

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: flickr
am: ፍሊከር

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the notifications plugin which is used while searching
en: gmail
am: ጂሜይል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
am: ድምፅ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: silent
am: በ ዝምታ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: ringtone
am: የጥሪ ድምፅ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: vibrate
am: ማንቀጥቀጫ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: dialpad
am: መደወያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: message
am: መልእክት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: keyboard
am: የ ፊደል ገበታ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: volume
am: መጠን

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
am: እንደ ነበር መመለሻ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: erase
am: መሰረዣ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: factory
am: ፋክቶሪ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: clear
am: ማጽጃ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: restore
am: እንደ ነበር መመለሻ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
am: ባትሪ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
am: ሐይል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: charge
am: መሙያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
am: መቆለፊያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: disable
am: ማሰናከያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: enable
am: ማስቻያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
am: ቋንቋ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: spellcheck
am: ፊደል ማረሚያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching TRANSLATORS: This 
en: automatic
am: ራስ በራሱ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: correct
am: ማረሚያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: suggestions
am: አስተያየቶች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: capitalization
am: በ አቢይ ፊደል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: layout
am: እቅድ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: display
am: ማሳያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: words
am: ቃላቶች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: vibration
am: ማንቀጥቀጫ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: phone
am: ስልክ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: services
am: ግልጋሎቶች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: forwarding
am: ወደ ፊት ማስተላለፊያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: waiting
am: በ መጠበቅ ላይ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: call
am: ጥሪ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: shortcuts
am: አቋራጮች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: numbers
am: ቁጥሮች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
am: ብርሁነት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
am: መመልከቻ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: adjust
am: ማስተካከያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
am: ሴሉላር

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
am: ተንቀሳቃሽ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: data
am: ዳታ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: carrier
am: አቅራቢ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 4g
am: 4ጂ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 3g
am: 3ጂ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: 2g
am: 2ጂ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: sim
am: ሲም

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
am: ለምሳሌ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
am: ለምሳሌ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
am: ለሙከራ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
am: ናሙና

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
am: በ በረራ ዘዴ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
am: በረራ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
am: አውሮፕላን

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
am: ከ መስመር ውጪ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: airplane
am: አውሮፕላን

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
am: ድህንነት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
am: የ ግል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: pin
am: ፒን

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: code
am: ኮድ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: password
am: የመግቢያ ቃል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: passphrase
am: የ ማለፊያ ሐረግ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: swipe
am: መጥረጊያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: allow
am: መፍቀጃ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: access
am: ፍቃድ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
am: ማዞሪያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
am: ብሉቱዝ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: headset
am: የ ጆሮ ማድምድጫ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: pair
am: ማጣመሪያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
am: አካል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: car
am: መኪና

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: handsfree
am: ከ እጅ ነፃ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: stereo
am: ስቴሪዮ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
am: ስለ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
am: መረጃ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: number
am: ቁጥር

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: licenses
am: ፍቃዶች

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: storage
am: ማጠራቀሚያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: disk
am: ዲስክ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: space
am: ቦታ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: version
am: እትም

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: revision
am: ግምገማ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
am: ሰአት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
am: ቀን

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
am: የ ሰአት ክልል

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the update-notification plugin which is used while searching
en: Updates available
am: ማሻሻያው ዝግጁ ነው

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
am: ስርአት

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
am: ማሻሻያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: download
am: የወረደ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: upgrade
am: ማሻሻያ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: click
am: ይጫኑ

en: Incorrect passcode. Try again.
am: የተሳሳተ የማለፊያ ኮድ: እባክዎን እንደገና ይሞክሩ

en: Incorrect passphrase. Try again.
am: የተሳሳተ የ ማለፊያ ሐረግ እንደገና ይሞክሩ

en: Could not set security mode
am: የ ደህንነት ዘዴ ማሰናዳት አልተቻለም

en: Unknown title
am: ያልታወቀ አርእስት

en: Can't cancel current request (can't contact service)
am: የ አሁኑን ጥያቄ መሰረዝ አልተቻለም (ግልጋሎቱ መገናኘት አልተቻለም)

en: Can't pause current request (can't contact service)
am: የ አሁኑን ጥያቄ ማስቆም አልተቻለም (ግልጋሎቱ መገናኘት አልተቻለም)

en: There's an updated system image.
am: ለ ስርአቱ ምስል ማሻሻያ ዝግጁ ነው

en: Tap to open the system updater.
am: የ ስርአት ማሻሻያውን ለመክፈት መታ ያድርጉ
