timeshift 1.0 - en to it translation catalogue (297 entries)

en: ** Advanced Users **
it: ** Utenti Avanzati **

en: / is mapped to device: %s, UUID=%s
it: / è impostato come dispositivo: %s, UUID=%s

en: /home is mapped to device: %s, UUID=%s
it: /home è impostato come dispositivo: %s, UUID=%s

en: <b>Backup Levels</b>
    
    O	On demand (manual)
    B	Boot
    H	Hourly
    D	Daily
    W	Weekly
    M	Monthly
it: <b>Livelli Backup</b>
    
    O	Su richiesta (manuale)
    B	All'avvio
    H	Ogni ora
    D	Ogni giorno
    W	Ogni settimana
    M	Ogni mese

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
it: <b>Commenti</b> (doppio-clic per modificare)

en: <b>Snapshot Date:</b> Date on which snapshot was created
it: <b>Data istantanea:</b> Data in cui è stata creata l'istantanea

en: <b>System:</b> Installed Linux distribution
it: <b>Sistema:</b> Distribuzione Linux installata

en: A System Restore Utility for Linux
it: Un Utility di Ripristino del Sistema per Linux

en: A scheduled job is currently taking a system snapshot.
it: Un lavoro pianificato sta già creando un'istantanea del sistema.

en: About
it: Informazioni

en: Admin Access Required
it: Richiesto Accesso Amministrativo

en: Advanced
it: Avanzate

en: All other files and folders are excluded.
it: Sono esclusi tutti gli altri file e cartelle.

en: All snapshots older than
it: Tutti le istantanee più vecchie di

en: Another instance of timeshift is currently running
it: Un'altra istanza di timeshift è attualmente in esecuzione

en: Another instance of timeshift is currently running!
it: Un'altra istanza di timeshift è attualmente in esecuzione!

en: Any exclude patterns in the current exclude list will also be excluded.
it: Ogni percorso contenuto nella lista di esclusione attuale sarà escluso.

en: App config loaded
it: Configurazione caricata

en: App config saved
it: Configurazione salvata

en: Application
it: Applicazione

en: Application Info
it: Informazioni applicazione

en: Application will exit
it: Applicazione uscirà.

en: Application will exit.
it: Applicazione uscirà.

en: Artists
it: Artisti

en: Authors
it: Autori

en: Auto-Remove
it: Auto-Rimozione

en: Back
it: Indietro

en: Backup Device
it: Dispositivo di Backup

en: Backup Device Changed
it: Dispositivo Backup Cambiato

en: Backup Level
it: Livello Backup

en: Backup device does not have enough space
it: Il dispositivo di backup non dispone di spazio sufficiente

en: Backup device does not have enough space!
it: Il Dispositivo di Backup non dispone di spazio sufficiente!

en: Backup device is not available
it: Backup dispositivo non disponibile

en: Backup device is not mounted!
it: Il Dispositivo di Backup non è montato!

en: Backup device not available
it: Dispositivo di backup non disponibile

en: Backup path changed to '%s/timeshift'
it: Percorso backup cambiato a '%s/timeshift'

en: Before restoring
it: Prima di ripristinare

en: Boot
it: Avvio

en: Boot device not selected
it: Dispositivo di Boot non selezionato

en: Boot snapshot failed!
it: Istantanea di avvio fallita!

en: Boot snapshots are enabled
it: Le Istantanee di avvio sono abilitate

en: Browse
it: Esplora

en: Browse Snapshot
it: Esplora Istantanee

en: By default, any item that was included/excluded at the time of taking the snapshot will be included/excluded.
it: Per impostazione predefinita, qualsiasi elemento che è stato incluso/escluso al momento della creazione dell'istantanea, sarà incluso/escluso.

en: Cancel
it: Annulla

en: Checking backup device...
it: Controllo dispositivo backup...

en: Cleaning up...
it: Pulizia...

en: Clear the list
it: Pulisci lista

en: Click 'OK' to confirm
it: Clicca 'OK' per confermare

en: Clone
it: Clona

en: Clone the current system on another device
it: Clona il sistema in uso su un altro dispositivo

en: Cloning Failed!
it: Clonazione non riuscita

en: Cloning system...
it: Clonazione sistema...

en: Close
it: Chiudi

en: Commands listed below are not available on this system
it: I comandi elencati non sono disponibili su questo sistema

en: Comments
it: Commenti

en: Continue with restore?
it: Continuare con il ripristino?

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Critical Error
it: Errore Critico

en: Cron job added
it: Cron Job aggiunto

en: Cron job removed
it: Cron Job rimosso

en: Crontab is empty
it: Il Crontab è vuoto

en: DISCLAIMER
it: AVVISO

en: Daily
it: Giornaliera

en: Daily snapshot failed!
it: Istantanea giornaliera non riuscita!

en: Daily snapshots are enabled
it: Le Istantanee giornaliere sono abilitate

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Snapshot
it: Elimina Istantanea

en: Deleting snapshot
it: Eliminazione istantanea

en: Description
it: Descrizione

en: Device
it: Dispositivo

en: Device Offline
it: Dispositivo disconnesso

en: Device for Bootloader Installation
it: Dispositivo per installazione Bootloader

en: Device for Cloning System
it: Dispositivo per clonazione sistema

en: Device for Restoring Snapshot
it: Dispositivo per Ripristino Istantanea

en: Disable Scheduled Snapshots
it: Disabilita Istantanee Programmate

en: Disabled
it: Disabilita

en: Distribution
it: Distribuzione

en: Do you want to select another device now?
it: Vuoi scegliere un altro dispositivo ora?

en: Do you want to select another device?
it: Vuoi scegliere un altro dispositivo?

en: Do you want to take a snapshot of the current system before restoring the selected snapshot?
it: Vuoi creare un'istantanea del sistema attuale prima di ripristinare l'istantanea selezionata?

en: Do you want to take the first snapshot now?
it: Vuoi creare la prima istantanea adesso?

en: Documenters
it: Documentazione

en: Documents, music and other folders in your home directory are excluded by default.
it: Documenti, musica e altre cartelle nella vostra home directory sono esclusi per impostazione predefinita.

en: Donate
it: Dona

en: Donations
it: Donazioni

en: Enable
it: Abilita

en: Enabled
it: Abilitato

en: Error
it: Errore

en: Error: Unable to delete snapshot
it: Errore: Impossibile eliminare istantanea

en: Error: Unable to save snapshot
it: Errore: Impossibile salvare istantanea

en: Estimating system size...
it: Calcolo delle dimensioni del sistema...

en: Exclude
it: Escludi

en: Exclude Directory
it: Escludi Cartella

en: Exclude Directory Contents
it: Escludi Contenuto Cartella

en: Exclude File(s)
it: Escludi il/i File

en: Exclude List
it: Lista Esclusione

en: Excluded Directories
it: Cartelle Escluse

en: Failed to add cron job
it: Impossibile aggiungere cron job

en: Failed to create new snapshot
it: Impossibile creare nuova istantanea

en: Failed to create symlinks
it: Impossibile creare link simbolici

en: Failed to delete symlinks
it: Impossibile eliminare link simbolici

en: Failed to estimate system size
it: Impossibile alcolare dimensioni di sistema

en: Failed to get partition list
it: Creazione lista partizioni non riuscita

en: Failed to get partition list.
it: Impossibile ottenere l'elenco delle partizioni.

en: Failed to hard-link last snapshot
it: Impossibile collegare ultima istantanea

en: Failed to mount BTRFS subvolume
it: Impossibile montare il volume secondario BTRFS

en: Failed to mount device
it: Impossibile montare il dispositivo

en: Failed to remove cron job
it: Impossibile rimuovere cron job

en: Failed to save snapshot
it: Impossibile salvare istantanea

en: Failed to set ownership
it: Assegnazione del proprietario non riuscita

en: Failed to unmount
it: Impossibile smontare

en: Failed to unmount device!
it: Impossibile montare il dispositivo!

en: Failed to update modification date
it: Impossibile aggiornare data di modifica

en: File Pattern
it: Schema dei file

en: Files matching the following patterns will be excluded
it: Saranno esclusi i file corrispondenti ai seguenti modelli

en: Files will be overwritten on the target device!
it: I file verranno sovrascritti sul dispositivo di destinazione!

en: Finished
it: Completato

en: First Snapshot
it: Prima Istantanea

en: First snapshot needs
it: Necessaria Prima Istantanea

en: For all other applications, settings will be restored from selected snapshot.
it: Per tutte le altre applicazioni, le impostazioni verranno ripristinate dall'istantanea selezionata.

en: Free space is less than
it: Lo spazio libero è inferiore a

en: Hard-linking files from previous snapshot...
it: Collegamento file da istantanee precedenti...

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
it: Cartelle e file nascosti sono inclusi di default in quanto contengono i file di configurazione specifici dell'utente.

en: Home Directory
it: Cartella Home

en: Hourly
it: Oraria

en: Hourly snapshot failed!
it: Istantanea oraria fallita!

en: Hourly snapshots are enabled
it: Istantanee orarie abilitate

en: If you include any specific folders then these folders will get overwritten with previous contents when you restore a snapshot.
it: Se si includono delle cartelle specifiche, queste cartelle sovrascriveranno il contenuto precedente quando si ripristina un'istantanea.

en: Include
it: Includi

en: Include Directory
it: Includi Cartella

en: Include File(s)
it: Includi il/i file

en: Keep one snapshot per day
it: Crea un'istantanea ogni giorno

en: Keep one snapshot per hour
it: Crea un'istantanea ogni ora

en: Keep one snapshot per month
it: Crea un'istantanea ogni mese

en: Keep one snapshot per reboot
it: Crea un'istantanea ad ogni riavvio

en: Keep one snapshot per week
it: Crea un'istantanea ogni settimana

en: Label
it: Etichetta

en: Last boot snapshot is %d hours old
it: L'ultima istantanea di avvio è vecchia di %d ore

en: Last boot snapshot is older than system start time
it: L'ultima istantanea di avvio è più vecchia della data di avvio del sistema

en: Last boot snapshot not found
it: Ultima istantanea di avvio non trovata

en: Last daily snapshot is %d hours old
it: L'ultima istantanea giornaliera è vecchia di %d ore

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
it: L'ultima istantanea giornaliera è più vecchia di 1 giorno

en: Last daily snapshot not found
it: Ultima istantanea giornaliera non trovata

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
it: L'ultima istantanea oraria è vecchia di %d ore

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
it: L'ultima istantanea oraria è più vecchia di 1 ora

en: Last hourly snapshot not found
it: Ultima istantanea oraria non trovata

en: Last monthly snapshot is %d days old
it: L'ultima istantanea mensile è vecchia di %d giorni

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
it: L'ultima istantanea mensile è più vecchia di 1 mese

en: Last monthly snapshot not found
it: Ultima istantanea mensile non trovata

en: Last snapshot is
it: L'ultima istantanea è

en: Last snapshot is less than 1 hour old
it: Ultima istantanea creata meno di un'ora fa

en: Last weekly snapshot is %d days old
it: L'ultima istantanea settimanale è vecchia di %d giorni

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
it: L'ultima istantanea settimanale è più vecchia di %d settimana/e

en: Last weekly snapshot not found
it: Ultima istantanea settimanale non trovata

en: Limit
it: Limite

en: Low Disk Space
it: Spazio su disco insufficiente

en: Main window closed by user
it: Finestra principale chiusa dall'utente

en: Maximum backups exceeded for backup level
it: Backup massimi superati per il livello di backup

en: Missing Dependencies
it: Dipendenze Mancanti

en: Missing Icon
it: Icona mancante

en: Monthly
it: Mensile

en: Monthly snapshot are enabled
it: Le instantanee mensili sono abilitate

en: Monthly snapshot failed!
it: Istantanea mensile fallita!

en: Mount
it: Monta

en: Multiple Snapshots Selected
it: Istantanee Multiple Selezionate

en: No Snapshots Selected
it: Nessuna Istantanea selezionata

en: No snapshots on device
it: Nessun istantanea sul dispositivo

en: Not Supported
it: Non supportato

en: Notes
it: Note

en: Nothing to do!
it: Niente da fare!

en: Older log files removed
it: Vecchi file di log rimossi

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
it: Solo i layout di ubuntu-type con @ e sottovolumi @home sono attualmente supportati.

en: Options
it: Opzioni

en: Please check if you have multiple windows open.
it: Si prega di verificare se si hanno più finestre aperte.

en: Please do NOT include these folders in your snapshot unless you have a very good reason for doing so.
it: NON includere queste cartelle nell'istantanea se non si ha una buona ragione per farlo.

en: Please do not interrupt the restore process!
it: Non interrompere il processo di ripristino!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
it: Install i pacchetti richiesti ed esegui nuovamente TimeShift

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
it: Esegui l'applicazione come amministratore (usando 'sudo' o 'su')

en: Please save your work and close all applications.
it: Salvare il lavoro e chiudere tutte le applicazioni.

en: Please select a device for saving snapshots.
it: Si prega di selezionare un dispositivo per salvare istantanee.

en: Please select a single snapshot
it: Si prega di selezionare una singola istantanea

en: Please select a snapshot to view the log!
it: Seleziona un'istantanea per visualizzare il log!

en: Please select the backup device
it: Selezionare il dispositivo di backup

en: Please select the boot device
it: Selezionare il dispositivo di avvio

en: Please select the root device (/)
it: Selezionare il dispositivo root (/)

en: Please select the snapshot to restore
it: Si prega di selezionare l'istantanea da ripristinare

en: Please select the snapshots to delete
it: Si prega di selezionare le istantanee da eliminare

en: Please select the target device from the list
it: Si prega di selezionare il dispositivo di destinazione dalla lista

en: Please take the first snapshot by running 'sudo timeshift --backup-now'
it: Si prega di creare la prima istantanea eseguendo 'sudo timeshift - backup-now'

en: Please wait for a few minutes and try again.
it: Attendere qualche minuto e riprovare.

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
it: Re-installazione GRUB2 bootloader...

en: Rebooting system...
it: Riavvio del sistema...

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Devices
it: Aggiorna Dispositivi

en: Refresh Snapshot List
it: Aggiorna Lista Istantanee

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove selected items
it: Rimuovi oggetti selezionati

en: Removed mount directory: '%s'
it: Rimossa cartella di mount: '%s'

en: Removing backups older than
it: Rimozione dei backup più vecchi di

en: Removing older backups to free disk space
it: Rimozione di backup più vecchi per liberare spazio su disco

en: Removing selected snapshots...
it: Rimozione istantanee selezionate...

en: Removing un-tagged snapshots...
it: Rimozione istantanee non-taggate...

en: Reset this list to default state
it: Resetta questa lista allo stato di default

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Failed!
it: Impossibile Ripristinare!

en: Restore Snapshot
it: Ripristina Istantanea

en: Restore completed without errors
it: Ripristino completato senza errori

en: Restore failed with exit code
it: Ripristino non riuscito con codice di uscita

en: Restoring snapshot...
it: Ripristino istantanea...

en: Rule
it: Regola

en: Running from Live CD/USB
it: Esecuzione da Live CD/USB

en: Saving new snapshot...
it: Salvataggio nuova istantanea...

en: Schedule
it: Pianificazione

en: Scheduled Snapshots
it: Istantanee Pianificate

en: Scheduled jobs will be enabled only after the first snapshot is taken.
it: I lavori pianificati verranno abilitati solo dopo la creazione della prima istantanea.

en: Scheduled snapshots
it: Istantanee pianificate

en: Scheduled snapshots are disabled
it: Istantanee pianificate disabilitate

en: Scheduled snapshots will be disabled till another device is selected.
it: Le istantanee pianificate saranno disabilitate finchè non viene selezionato un altro dispositivo.

en: Scheduled snapshots will be disabled.
it: Le istantanee pianificate saranno disabilitate.

en: Scheduled snapshots will be saved to
it: Le istantanee pianificate verranno salvate in

en: Select Root Device
it: Selezionare dispositivo root

en: Select Snapshot
it: Seleziona Istantanea

en: Select Target Device
it: Selezionare dispositivo di destinazione

en: Select directory
it: Seleziona cartella

en: Select file(s)
it: Seleziona il/i file

en: Select the applications for which current settings should be kept.
it: Selezionare le applicazioni per le quali devono essere mantenute le impostazioni correnti.

en: Selected device does not have enough space.
it: Il dispositivo selezionato non dispone di spazio sufficiente.

en: Send Email
it: Invia messaggio di posta elettronica

en: Session log file
it: File log di sessione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show additional debug messages
it: Mostra messaggi di debug aggiuntivi

en: Show all options
it: Mostra tutte le opzioni

en: Size
it: Dimensione

en: Skip bootloader installation (not recommended)
it: Evita installazione bootloader (non raccomandato)

en: Skips bootloader (re)installation on target device.
    Files in /boot directory on target partition will remain untouched.
    
    If you are restoring a system that was bootable previously then it should boot successfully.
    Otherwise the system may fail to boot.
it: Evita (re)installazione bootloader sul dispositivo selezionato.
    I file nella cartella /boot della partizione selezionato non saranno modificati.
    
    Se si esegue il ripristino di un sistema che era in precedenza avviabile, dovrebbe avviarsi con successo.
    In caso contrario il sistema potrebbe non avviarsi.

en: Snapshot
it: Istantanea

en: Snapshot saved successfully
it: Istantanea salvata correttamente

en: Snapshot to restore not specified!
it: Istantanea da ripristinare non specificata!

en: Snapshot was restored successfully on target device
it: Istantanea ripristinata correttamente sul dispositivo selezionato

en: Snapshots deleted successfully
it: Istantanee eliminate con successo

en: Snapshots matching following rules will be removed automatically
it: Le istantanee corrispondenti alle seguenti regole saranno rimosse automaticamente

en: Snapshots will be saved in path <b>/timeshift</b> on selected device
it: Le istantanee vengono salvate nel percorso <b>/timeshift</b> sul dispositivo selezionato

en: Some locations are excluded by default
it: Alcune posizioni sono escluse di default

en: Stopped
it: Fermato

en: Symlinks updated
it: Collegamenti simbolici aggiornati

en: Synching file systems...
it: Sincronizzazione file di sistema...

en: Synching files...
it: Sincronizzazione file...

en: System
it: Sistema

en: System snapshots will be taken at regular intervals
it: Le istantanee di sistema saranno create a intervalli regolari

en: System was cloned successfully on target device
it: Il sistema è stato clonato correttamente sul dispositivo selezionato

en: System will reboot after files are restored
it: Il sistema si riavvierà dopo che i file vengono ripristinati

en: System will reboot to complete the restore process.
it: Il sistema verrà riavviato per completare il processo di ripristino.

en: Tags
it: Tag

en: Take Snapshot
it: Crea istantanea

en: Take a manual (ondemand) snapshot
it: Crea un'istantanea manuale (a richiesta)

en: Take on-demand backup
it: Crea istantanea a richiesta

en: Take scheduled backup
it: Crea backup programmato

en: Taking snapshot...
it: Creazione istantanea...

en: Target
it: Destinazione

en: Terminating rsync process
it: Completamento processo rsync

en: The backup device is not set or unavailable.
it: Il dispositivo di backup non è impostato o non è disponibile.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
it: La partizione di sistema ha un layout di volume secondario non supportato.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
it: La partizione di destinazione ha un layout di volume secondario non supportato.

en: TimeShift Logs
it: Log Timeshift

en: TimeShift is running in a live system
it: TimeShift è in esecuzione in un sistema live

en: TimeShift needs admin access to backup and restore system files.
it: TimeShift necessita di permessi amministrativi per eseguire il backup e il ripristino dei file di sistema.

en: To see which files are included in the snapshot use the 'Browse' button on the main window.
it: Per vedere quali file sono inclusi nell'istantanea, utilizzare il pulsante 'Sfoglia' nella finestra principale.

en: Translators
it: Traduttori

en: Type
it: Tipo

en: Unknown snapshot type
it: Tipo istantanea sconosciuto

en: Unmounting from
it: Smontaggio da

en: Unsupported Subvolume Layout
it: Layout volume secondario non supportato

en: Updated /etc/fstab on target device
it: /etc/fstab aggiornato sul dispositivo selezionato

en: Used
it: Usato

en: Using the default exclude-list
it: Utilizzo della lista di esclusione predefinita

en: Using user-specified exclude-list
it: Utilizzo della lista di esclusione specificata dall'utente

en: View TimeShift Logs
it: Visualizza Log Timeshift

en: View rsync log for selected snapshot
it: Visualizza registro rsync per l'istantanea selezionata

en: Visit Website
it: Visita il sito web

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning: Deleted invalid lock
it: Attenzione: Eliminazione blocco non valido

en: Weekly
it: Settimanale

en: Weekly snapshot failed!
it: Istantanea settimanale fallita!

en: Weekly snapshots are enabled
it: Le istantanee settimanali sono abilitate

en: When free space less than
it: Quando lo spazio libero è meno di

en: days old
it: giorni

en: days...
it: giorni...

en: free
it: libero

en: hours old
it: ore fa

en: rsync returned an error
it: rsync ha restituito un errore

en: snapshot device changed
it: dispositivo per istantanea cambiato

en: snapshots older than
it: istantanea vecchia di

en: tagged
it: taggato

en: un-tagged
it: non-taggato
