timeshift - en to tr translation catalogue (80 entries)

en: A System Restore Utility for Linux
tr: Linux İçin Sistem Geri Yükleme Aracı

en: A scheduled job is currently taking a system snapshot.
tr: Zamanlanmış bir görev sistemin görüntüsünü alıyor.

en: About
tr: Hakkında

en: Admin Access Required
tr: Yönetici İzni Gerekli

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: All other files and folders are excluded.
tr: Diğer bütün dosya ve klasörler yoksayıldı.

en: All snapshots older than
tr: Bütün görüntüler daha eski

en: Another instance of timeshift is currently running
tr: Timeshift'in başka bir görevi halen çalışıyor

en: Another instance of timeshift is currently running!
tr: Timeshift'in başka bir görevi halen çalışıyor!

en: App config loaded
tr: Uygulama konfigürasyonu yüklendi

en: App config saved
tr: Uygulama konfigürasyonu kaydedildi

en: Auto-Remove
tr: Otomatik-Kaldır

en: Backup
tr: Yedek

en: Backup Device
tr: Yedek Aygıtı

en: Backup Device Changed
tr: Yedek Aygıtı Değiştirildi

en: Backup Level
tr: Yedek Seviyesi

en: Backup device does not have enough space!
tr: Yedek aygıtında yeteri kadar alan yok!

en: Backup device is not mounted!
tr: Yedek aygıtı bağlanmadı!

en: Before restoring
tr: Geri Yükleme öncesi

en: Boot
tr: Önyükleme

en: Boot snapshot failed!
tr: Görüntü önyüklemesi başarısız!

en: Boot snapshots are enabled
tr: Görüntü önyüklemesi etkinleştirildi

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse Snapshot
tr: Görüntüye Gözat

en: Cancel
tr: İptal

en: Checking backup device...
tr: Kopya aygıtı kontrol ediliyor...

en: Cleaning up...
tr: Temizleniyor...

en: Clear the list
tr: Listeyi temizle

en: Click 'OK' to confirm
tr: Onaylamak için 'Tamam'a basın

en: Comments
tr: Açıklama

en: Continue with restore?
tr: Geri yüklemeyle devam et?

en: Critical Error
tr: Kritik Hata

en: DISCLAIMER
tr: FERAGATNAME

en: Daily
tr: Günlük

en: Daily snapshot failed!
tr: Günlük görüntü başarısız!

en: Daily snapshots are enabled
tr: Günlük görüntüler etkinleştirildi!

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Snapshot
tr: Görüntü Sil

en: Deleting snapshot
tr: Görüntü siliniyor

en: Description
tr: Açıklama

en: Device
tr: Aygıt

en: Device for Bootloader Installation
tr: Önyükleyici Kurulumu için Aygıt

en: Device for Restoring Snapshot
tr: Geri yükleme Görüntüsü için Aygıt

en: Disable Scheduled Snapshots
tr: Zamanlanmış Görüntüleri Devre Dışı Bırak

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Do you want to select another device now?
tr: Şimdi başka bir aygıt seçmek istiyor musunuz?

en: Do you want to select another device?
tr: Başka bir aygıt seçmek istiyor musunuz?

en: Do you want to take a snapshot of the current system before restoring the selected snapshot?
tr: Geri yüklemeye başlamadan önce sisteminiz bir görüntüsünü almak ister misiniz?

en: Do you want to take the first snapshot now?
tr: İlk görüntüyü şimdi almak istiyor musunuz?

en: Documents, music and other folders in your home directory are excluded by default.
tr: Ev dizininizdeki Belgeler,müzik ve diğer klasörler varsayılan olarak dışta kalacak.

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Error
tr: Hata

en: Error: Unable to delete snapshot
tr: Hata:Görüntü silinemedi

en: Error: Unable to save snapshot
tr: Hata:Görüntü kaydedilemedi

en: Estimating system size...
tr: Sistem boyutu hesaplanıyor...

en: Exclude
tr: Dışarıda bırak

en: Exclude Directory
tr: Dizini dışarıda bırak

en: Exclude File(s)
tr: Dosya(ları) Dışarıda Bırak

en: Failed to create new snapshot
tr: Yeni görüntü oluşturma başarısız

en: Failed to create symlinks
tr: Symlink'leri oluşturma başarısız

en: Failed to delete symlinks
tr: Symlink'leri silme başarısız

en: Failed to estimate system size
tr: Sistem boyutu hesaplanamadı

en: Failed to get partition list.
tr: Bölüm listesi getirilemedi.

en: Failed to save snapshot
tr: Görüntü kaydetme başarısız oldu

en: Failed to update modification date
tr: Değiştirilme tarihi güncellenemedi

en: File Pattern
tr: Dosya Kalıbı

en: Files will be overwritten on the target device!
tr: Hedef aygıttaki dosyaların üzerine yazılacak!

en: First Snapshot
tr: İlk Görüntü

en: First snapshot needs
tr: İlk görüntü gerekiyor

en: Free space is less than
tr: Boş alan daha az

en: Home Directory
tr: Ev Dizini

en: Hourly
tr: Saatlik

en: Hourly snapshot failed!
tr: Saatlik görüntü başarısız!

en: Hourly snapshots are enabled
tr: Saatlik görüntüler etkinleştirildi

en: Keep one snapshot per day
tr: Günlük bir görüntü sakla

en: Keep one snapshot per hour
tr: Saat başına bir görüntü sakla

en: Keep one snapshot per month
tr: Aylık bir görüntü sakla

en: Keep one snapshot per reboot
tr: Yeniden başlatma başına bir görüntü sakla

en: Keep one snapshot per week
tr: Haftalık bir görüntü sakla
