gnome-bluetooth - en to eo translation catalogue (91 entries)

en: Click to select device...
eo: Klaki por elekti aparaton...

en: Unknown
eo: Nekonate

en: No adapters available
eo: Neniu adaptilo disponeblas

en: Searching for devices...
eo: Serĉante aparatojn...

en: Device
eo: Aparato

en: Type
eo: Tipo

en: Devices
eo: Aparatoj

en: All categories
eo: Ĉiuj kategorioj

en: Paired
eo: Parigite

en: Trusted
eo: Fidate

en: Not paired or trusted
eo: Ne parigite aŭ fidite

en: Paired or trusted
eo: Parigite aŭ fidite

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
eo: Montri:

note: The device category filter
en: Device _category:
eo: Aparat_kategorio:

en: Select the device category to filter
eo: Elekti la aparat-kategorion por filtri

note: The device type filter
en: Device _type:
eo: Aparat-_tipo:

en: Select the device type to filter
eo: Elekti la aparat-tipon por filtri

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
eo: Enig-aparatoj (muso, klvaro, ktp.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
eo: Kapaŭskultiloj, kaptelefonoj kaj aliaj sonaparatoj

en: All types
eo: Ĉiuj tipoj

en: Phone
eo: Telefono

en: Modem
eo: Modemo

en: Computer
eo: Komputilo

en: Network
eo: Reto

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
eo: Kaptelefono

en: Headphones
eo: Kapaŭskultilo

en: Audio device
eo: Son-aparato

en: Keyboard
eo: Klavaro

en: Mouse
eo: Muso

en: Camera
eo: Kamerao

en: Printer
eo: Presilo

en: Joypad
eo: Ludmantenilo

en: Tablet
eo: Tabulkomputilo

en: Video device
eo: Video-aparato

en: Use this GPS device for Geolocation services
eo: Uzi tiun GPS-aparaton por pozicitrovaj servoj

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
eo: Akiri interreton per via poŝtelefono (testo)

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
eo: Parigado kun '%s' nuligitas

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
eo: Bonvole konfirmu, ke la PIN montrita en '%s' kongruas kun tio.

en: Please enter the following PIN:
eo: Bonvole tajpu la sekvan PIN:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
eo: Agordado de '%s' fiaskis

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
eo: Konektante al '%s'...

en: Please enter the following PIN on '%s':
eo: Bonvole tajpu la sekvan PIN de '%s':

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
eo: Bonvole tajpu la sekvan PIN de '%s' kaj presi la enigan klavon sur la klavaro:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
eo: Bonvole movu la stirstangon de via iCade al la venontaj rektoj:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
eo: Bonvole atendu agordadfinon de aparato '%s'...

en: Successfully set up new device '%s'
eo: Nova aparato '%s' sukcese agordita

en: Bluetooth New Device Setup
eo: Agordado de nova Bludenta aparato

en: PIN _options...
eo: PIN-opcioj...

en: Device Search
eo: Aparato-serĉo

en: Device Setup
eo: Aparatagordo

en: Finishing Setup
eo: Fini agordadon

en: Select the additional services you want to use with your device:
eo: Elektu la aldonajn servojn kiujn vi vola uzi kun via aparato:

en: Setup Summary
eo: Agordo-resumo

en: PIN Options
eo: PIN-opcioj

en: _Automatic PIN selection
eo: _Aŭtomata PIN-elekto

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
eo: Fiksita PIN

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
eo: '0000' (multaj kaptelefonon, musoj kaj GPS-aparatoj)

en: Do not pair
eo: Ne parigi

en: Custom PIN:
eo: Propra PIN:

en: _Try Again
eo: _Provi denove

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

en: _Cancel
eo: _Nuligi

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
eo: Ne kongruas

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
eo: Kongruoj

en: Bluetooth Device Setup
eo: Bludento-aparata agordaro

en: Setup Bluetooth devices
eo: Agordi Bludento-aparatoj

en: %'d second | %'d seconds
eo[0]: %'d sekundo
eo[1]: %'d sekundoj

en: %'d minute | %'d minutes
eo[0]: %'d minuto
eo[1]: %'d minutoj

en: %'d hour | %'d hours
eo[0]: %'d horo
eo[1]: %'d horoj

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
eo[0]: proksimume %'d horo
eo[1]: proksimume %'d horoj

en: Connecting...
eo: Konektante...

en: File Transfer
eo: Transsendo de dosieroj

en: _Retry
eo: _Reprovi

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
eo: Sendi dosierojn per Bludento

en: From:
eo: De:

en: To:
eo: Al:

en: An unknown error occurred
eo: Okazis nekonata eraro

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
eo: Certigu ĉu la fora aparato estas enŝaltite kaj akceptas Bludentajn konektojn

en: Sending %s
eo: Sendante %s

en: Sending file %d of %d
eo: Sendi dosieron %d de %d

en: Select device to send to
eo: Elekti aparaton por sendi al

en: _Send
eo: _Sendi

en: Choose files to send
eo: Elekti dosierojn por sendi

en: Select
eo: Elekti

en: Remote device to use
eo: Uzota fora aparato

en: ADDRESS
eo: ADRESO

en: Remote device's name
eo: Nomo de la fora aparato

en: NAME
eo: NOMO

en: [FILE...]
eo: [DOSIERO...]

en: Bluetooth Transfer
eo: Bludenta transigo

en: Send files via Bluetooth
eo: Sendi dosierojn per Bludento
