gnome-bluetooth master - en to id translation catalogue (134 entries)

en: Click to select device...
id: Klik untuk memilih perangkat…

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: No adapters available
id: Tidak tersedia adaptor

en: Searching for devices...
id: Mencari perangkat...

en: Device
id: Perangkat

en: Type
id: Jenis

en: Devices
id: Perangkat

en: All categories
id: Semua katagori

en: Paired
id: Dipasangkan

en: Trusted
id: Dipercaya

en: Not paired or trusted
id: Tidak dipasangkan atau dipercaya

en: Paired or trusted
id: Dipasangkan atau dipercaya

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
id: Tampilkan:

note: The device category filter
en: Device _category:
id: _Katagori perangkat:

en: Select the device category to filter
id: Memilih kategori perangkat yang hendak disaring

note: The device type filter
en: Device _type:
id: Jenis perangka_t:

en: Select the device type to filter
id: Memilih jenis perangkat yang hendak disaring

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
id: Perangkat masukan (tetikus, papan ketik, dsb.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
id: Headphone, headset, dan perangkat audio lainnya

en: All types
id: Semua jenis

en: Phone
id: Telepon

en: Computer
id: Komputer

en: Network
id: Jaringan

en: Headphones
id: Headphone

en: Audio device
id: Perangkat audio

en: Keyboard
id: Papan ketik

en: Mouse
id: Tetikus

en: Camera
id: Kamera

en: Printer
id: Pencetak

en: Video device
id: Perangkat video

en: Use this GPS device for Geolocation services
id: Gunakan perangkat GPS ini untuk layanan Geolocation

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
id: Mengakses Internet melalui telepon genggam Anda (uji)

en: Turn on Bluetooth
id: Nyalakan Bluetooth

en: Bluetooth: Off
id: Bluetooth: Mati

en: Turn off Bluetooth
id: Matikan Bluetooth

en: Bluetooth: On
id: Bluetooth: Nyala

en: Bluetooth: Disabled
id: Bluetooth: Dinonaktifkan

en: Disconnecting...
id: Memutus...

en: Connecting...
id: Menyambung...

en: Connected
id: Tersambung

en: Disconnected
id: Diputus

en: Disconnect
id: Putus

en: Connect
id: Sambung

en: Send files...
id: Kirim berkas...

en: Browse files...
id: Telusur berkas...

en: Keyboard Settings
id: Pengaturan Papan Ketik

en: Mouse and Touchpad Settings
id: Pengaturan Tetikus dan Touchpad

en: Sound Settings
id: Pengaturan Suara

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
id: - Aplet Bluetooth

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
id: %s
    Jalankan '%s --help' untuk daftar lengkap opsi yang tersedia.

en: Bluetooth Applet
id: Aplet Bluetooth

en: Device '%s' wants to pair with this computer
id: Perangkat '%s' ingin berpasangan dengan komputer ini

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
id: Masukkan PIN yang disebutkan pada perangkat %s.

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
id: Pastikan bahwa PIN '%s' cocok dengan PIN yang ada pada perangkat %s.

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
id: Berikan akses ke '%s'

en: Device %s wants access to the service '%s'.
id: Perangkat %s ingin mengakses layanan '%s'.

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
id: Permintaan pasangan untuk '%s'

en: Bluetooth device
id: Perangkat Bluetooth

en: Enter PIN
id: Masukkan PIN

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
id: Konfirmasi pasangan untuk '%s'

en: Verify PIN
id: Periksa PIN

en: Authorization request from '%s'
id: Permintaan otorisasi dari '%s'

en: Check authorization
id: Periksa otorisasi

en: Bluetooth Manager
id: Manajer Bluetooth

en: Bluetooth Manager applet
id: Aplet Manajer Bluetooth

en: Bluetooth: Checking
id: Bluetooth: Memeriksa

en: Visible
id: Terlihat

en: Send files to device...
id: Kirim berkas ke perangkat...

en: Set up new device...
id: Setel perangkat baru...

en: Bluetooth Settings
id: Pengaturan Bluetooth

en: Quit
id: Keluar

en: _Always grant access
id: Sel_alu berikan akses

en: _Reject
id: _Tolak

en: _Grant
id: _Berikan

en: _Does not match
id: Ti_dak cocok

en: _Matches
id: _Cocok

en: _Show input
id: Tampilkan ma_sukan

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
id: Pemasangan dengan '%s' dibatalkan

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
id: Pastikan PIN yang ditampilkan pada '%s' cocok dengan yang ini.

en: Please enter the following PIN:
id: Masukkan PIN berikut:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
id: Gagal menyetel '%s'

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
id: Menyambung ke '%s'...

en: Please enter the following PIN on '%s':
id: Masukkan PIN berikut pada '%s':

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
id: Masukkan PIN berikut pada '%s', kemudian tekan "Enter":

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
id: Coba gerakkan joystick iCade Anda pada arah-arah berikut:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
id: Mohon tunggu, sedang melengkapi setelan pada '%s'...

en: Successfully set up new device '%s'
id: Berhasil menyetel perangkat baru '%s'

en: Bluetooth New Device Setup
id: Penyetelan Perangkat Baru Bluetooth

en: PIN _options...
id: _Opsi PIN...

en: Device Search
id: Pencarian Perangkat

en: Device Setup
id: Penyetelan Perangkat

en: Finishing Setup
id: Menyelesaikan Penyiapan

en: Select the additional services you want to use with your device:
id: Pilih layanan tambahan yang ingin dipakai pada perangkat yang Anda miliki:

en: Setup Summary
id: Ringkasan Pengaturan

en: PIN Options
id: Opsi PIN

en: _Automatic PIN selection
id: Seleksi PIN otom_atis

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
id: PIN Tetap

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
id: '0000' (kebanyakan headset, tetikus, dan perangkat GPS)

en: Do not pair
id: Jangan pasangkan

en: Custom PIN:
id: PIN ubahan:

en: _Try Again
id: _Coba Lagi

en: _Quit
id: _Keluar

en: _Cancel
id: Ba_tal

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
id: Tidak cocok

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
id: Cocok

en: Bluetooth Device Setup
id: Penyetelan Perangkat Bluetooth

en: Setup Bluetooth devices
id: Menyetel perangkat Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
id[0]: %'d detik

en: %'d minute | %'d minutes
id[0]: %'d menit

en: %'d hour | %'d hours
id[0]: %'d jam

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
id[0]: kira-kira %'d jam

en: File Transfer
id: Transfer Berkas

en: _Retry
id: _Ulangi

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
id: Mengirim berkas via Bluetooth

en: From:
id: Dari:

en: To:
id: Ke:

en: An unknown error occurred
id: Terjadi galat yang tak dikenal

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
id: Pastikan bahwa perangkat dalam kondisi menyala, serta menerima sambungan Bluetooth

en: Sending %s
id: Mengirim %s

en: Sending file %d of %d
id: Mengirim berkas %d dari %d

en: %d B/s
id: %d B/det

en: Select device to send to
id: Pilih perangkat yang hendak dikirimi

en: _Send
id: _Kirim

en: Choose files to send
id: Pilih berkas untuk dikirim

en: Select
id: Pilih

en: Remote device to use
id: Perangkat jarak jauh yang hendak dipakai

en: ADDRESS
id: ALAMAT

en: Remote device's name
id: Nama perangkat jarak jauh

en: NAME
id: NAMA

en: [FILE...]
id: [BERKAS...]

en: Programming error: could not find the device in the list
id: Galat pada pemrograman: tidak menemukan perangkat dalam daftar

en: OBEX Push file transfer unsupported
id: Transfer berkas melalui Obex Push tidak didukung

en: Bluetooth Transfer
id: Transfer Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
id: Mengirim berkas melalui Bluetooth
