gnome-bluetooth - en to it translation catalogue (135 entries)

en: Click to select device...
it: Fare clic per selezionare il dispositivo...

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No adapters available
it: Nessun adattatore disponibile

en: Searching for devices...
it: Ricerca dispositivi...

en: Device
it: Dispositivo

en: Type
it: Tipo

en: Devices
it: Dispositivi

en: All categories
it: Tutte le categorie

en: Paired
it: Associato

en: Trusted
it: Fidato

en: Not paired or trusted
it: Non associato o fidato

en: Paired or trusted
it: Associato o fidato

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
it: Mostra:

note: The device category filter
en: Device _category:
it: _Categoria dispositivo:

en: Select the device category to filter
it: Selezionare la categoria del dispositivo da filtrare

note: The device type filter
en: Device _type:
it: _Tipo di dispositivo:

en: Select the device type to filter
it: Selezionare il tipo di dispositivo da filtrare

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
it: Dispositivo di input (mouse, tastiera, ecc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
it: Cuffie, auricolari o altro dispositivo audio

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Phone
it: Telefono

en: Network
it: Rete

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
it: Auricolare

en: Headphones
it: Cuffie

en: Audio device
it: Dispositivo audio

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Camera
it: Fotocamera

en: Printer
it: Stampante

en: Tablet
it: Tavoletta

en: Video device
it: Dispositivo video

en: Use this GPS device for Geolocation services
it: Usare questo dispositivo GPS per i servizi di geo-localizzazione

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
it: Accedere a Internet usando il telefono cellulare (test)

en: Turn on Bluetooth
it: Accendi Bluetooth

en: Bluetooth: Off
it: Bluetooth: Spento

en: Turn off Bluetooth
it: Spegni Bluetooth

en: Bluetooth: On
it: Bluetooth: Acceso

en: Bluetooth: Disabled
it: Bluetooth: Disabilitato

en: Disconnecting...
it: Disconnessione...

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connected
it: Connesso

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Connect
it: Connetti

en: Send files...
it: Invia file...

en: Browse files...
it: Esplora file...

en: Keyboard Settings
it: Impostazioni tastiera

en: Mouse and Touchpad Settings
it: Impostazioni mouse e touchpad

en: Sound Settings
it: Impostazioni audio

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
it: - Applet Bluetooth

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: %s
    Eseguire "%s --help" per un elenco completo delle opzioni a riga di comando disponibili.

en: Bluetooth Applet
it: Applet Bluetooth

en: Device '%s' wants to pair with this computer
it: Il dispositivo «%s» vuole associarsi con questo computer

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
it: Inserire il PIN indicato sul dispositivo %s.

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
it: Confermare se il PIN «%s» coincide con quello sul dispositivo %s.

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
it: Accorda l'accesso a «%s»

en: Device %s wants access to the service '%s'.
it: Il dispositivo %s vuole accedere al servizio «%s».

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
it: Richiesta di associazione per «%s»

en: Bluetooth device
it: Dispositivo Bluetooth

en: Enter PIN
it: Inserire il PIN

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
it: Conferma di associazione per «%s»

en: Verify PIN
it: Verificare il PIN

en: Authorization request from '%s'
it: Richiesta di autorizzazione per «%s»

en: Check authorization
it: Controllo autorizzazione

en: Bluetooth Manager
it: Gestore Bluetooth

en: Bluetooth Manager applet
it: Applet gestore Bluetooth

en: Bluetooth: Checking
it: Bluetooth: Controllo

en: Visible
it: Visibile

en: Send files to device...
it: Invia file al dispositivo...

en: Set up new device...
it: Imposta nuovo dispositivo...

en: Bluetooth Settings
it: Impostazioni Bluetooth

en: Quit
it: Esci

en: _Always grant access
it: Accorda _sempre l'accesso

en: _Reject
it: _Rifiuta

en: _Grant
it: _Accorda

en: _Does not match
it: _Non corrisponde

en: _Matches
it: _Corrisponde

en: _Show input
it: _Mostra inserimento

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
it: Associazione con «%s» annullata

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
it: Confermare che il PIN visualizzato su «%s» corrisponda a questo.

en: Please enter the following PIN:
it: Inserire il seguente PIN:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
it: Associazione con «%s» non riuscita

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
it: Connessione con «%s»...

en: Please enter the following PIN on '%s':
it: Inserire il seguente PIN su «%s»:

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
it: Inserire il seguente PIN su «%s» e premere «Invio» sulla tastiera:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
it: Muovere il joystick del proprio iCade nelle seguenti direzioni:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
it: Attendere mentre viene completata l'impostazione del dispositivo «%s»...

en: Successfully set up new device '%s'
it: Nuovo dispositivo «%s» impostato con successo

en: Bluetooth New Device Setup
it: Impostazione nuovo dispositivo Bluetooth

en: PIN _options...
it: _Opzioni PIN...

en: Device Search
it: Ricerca dispositivo

en: Device Setup
it: Impostazone dispositivo

en: Finishing Setup
it: Completamento impostazione

en: Select the additional services you want to use with your device:
it: Selezionare i servizi aggiuntivi da utilizzare con il dispositivo:

en: Setup Summary
it: Riepilogo impostazioni

en: PIN Options
it: Opzioni PIN

en: _Automatic PIN selection
it: Selezione _automatica del PIN

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
it: PIN fisso

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
it: 0000 (la maggior parte di auricolari, mouse e dispositivi GPS)

en: '1111'
it: 1111

en: '1234'
it: 1234

en: Do not pair
it: Non associare

en: Custom PIN:
it: PIN personalizzato:

en: _Try Again
it: _Riprova

en: _Quit
it: _Esci

en: _Cancel
it: A_nnulla

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
it: Non corrisponde

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
it: Corrisponde

en: Bluetooth Device Setup
it: Impostazione dispositivo Bluetooth

en: Setup Bluetooth devices
it: Imposta i dispositivi Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
it[0]: %'d secondo
it[1]: %'d secondi

en: %'d minute | %'d minutes
it[0]: %'d minuto
it[1]: %'d minuti

en: %'d hour | %'d hours
it[0]: %'d ora
it[1]: %'d ore

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
it[0]: approssimativamente %'d ora
it[1]: approssimativamente %'d ore

en: File Transfer
it: Trasferimento file

en: _Retry
it: _Riprova

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
it: Invio dei file tramite Bluetooth

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: An unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
it: Assicurarsi che il dispositivo remoto sia acceso e che accetti connessioni Bluetooth

en: Sending %s
it: Invio di %s

en: Sending file %d of %d
it: Invio del file %d di %d

en: Select device to send to
it: Selezionare il dispositivo a cui inviare

en: _Send
it: In_via

en: Choose files to send
it: Scegliere i file da inviare

en: Select
it: Seleziona

en: Remote device to use
it: Dispositivo remoto da usare

en: ADDRESS
it: INDIRIZZO

en: Remote device's name
it: Nome del dispositivo remoto

en: NAME
it: NOME

en: Programming error: could not find the device in the list
it: Errore di programmazione: impossibile trovare il dispositivo nell'elenco

en: OBEX Push file transfer unsupported
it: Trasferimento file via Push OBEX non supportato

en: Bluetooth (OBEX Push)
it: Bluetooth (Push OBEX)

en: Bluetooth Transfer
it: Trasferimento Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
it: Invia file attraverso Bluetooth
