gnome-bluetooth master - en to ja translation catalogue (140 entries)

en: Click to select device...
ja: クリックしてデバイスの選択...

en: Unknown
ja: 未知

en: No adapters available
ja: アダプターが利用できません

en: Searching for devices...
ja: デバイスを検索しています...

en: Device
ja: デバイス

en: Type
ja: 種類

en: Devices
ja: デバイス

en: All categories
ja: すべてのカテゴリ

en: Paired
ja: ペアリング済

en: Trusted
ja: 認証済み

en: Not paired or trusted
ja: 未ペアリングあるいは未認証

en: Paired or trusted
ja: ペアリング済あるいは認証済

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
ja: 表示:

note: The device category filter
en: Device _category:
ja: デバイスのカテゴリ(_C)

en: Select the device category to filter
ja: リストを絞り込むためデバイスのカテゴリを選択してください

note: The device type filter
en: Device _type:
ja: デバイスの種類(_T)

en: Select the device type to filter
ja: リストを絞り込むためデバイスの種類を選択してください

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
ja: 入力デバイス (マウス、キーボード、など)

en: Headphones, headsets and other audio devices
ja: ヘッドフォン、ヘッドセット、その他のオーディオ・デバイス

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: Phone
ja: 電話

en: Modem
ja: モデム

en: Computer
ja: コンピューター

en: Network
ja: ネットワーク

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
ja: ヘッドセット

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Audio device
ja: オーディオデバイス

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Mouse
ja: マウス

en: Camera
ja: カメラ

en: Printer
ja: プリンター

en: Joypad
ja: ジョイパッド

en: Tablet
ja: タブレット

en: Video device
ja: ビデオデバイス

en: Use this GPS device for Geolocation services
ja: このGPSデバイスをGeolocationサービスに使用する

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
ja: 携帯電話を使ってインターネットにアクセス(テスト)

en: Turn on Bluetooth
ja: Bluetooth をオンにする

en: Bluetooth: Off
ja: Bluetooth: 切

en: Turn off Bluetooth
ja: Bluetooth を切る

en: Bluetooth: On
ja: Bluetooth: 入

en: Bluetooth: Disabled
ja: Bluetooth: 無効

en: Disconnecting...
ja: 切断中...

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Connected
ja: 接続しました

en: Disconnected
ja: 切断しました

en: Disconnect
ja: 切断する

en: Connect
ja: 接続する

en: Send files...
ja: ファイルの送信...

en: Browse files...
ja: ファイルの閲覧...

en: Keyboard Settings
ja: キーボードの設定

en: Mouse and Touchpad Settings
ja: マウスやタッチパッドの設定

en: Sound Settings
ja: 音の設定

en: Debug
ja: デバッグ

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
ja: - Bluetooth アプレット

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    %s --help で利用可能なコマンドラインのオプションの全部を一覧できます。

en: Bluetooth Applet
ja: Bluetooth アプレット

en: Device '%s' wants to pair with this computer
ja: デバイス '%s' がこのコンピューターとのペアリングを要求しています

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
ja: デバイス %s に表示されている PIN を入力してください。

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
ja: PIN '%s' がデバイス '%s' のものと一致するかどうか確認してください。

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
ja: '%s' に対してアクセスを許可しますか?

en: Device %s wants access to the service '%s'.
ja: デバイス %s がサービス '%s' へのアクセスを求めています。

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
ja: %s に対するペアリング要求:

en: Bluetooth device
ja: Bluetooth デバイス

en: Enter PIN
ja: PIN を入力

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
ja: '%s' のペアリング確認

en: Verify PIN
ja: PINの確認

en: Authorization request from '%s'
ja: '%s' の認証要求

en: Check authorization
ja: 認証を確認する

en: Bluetooth Manager
ja: Bluetooth マネージャー

en: Bluetooth Manager applet
ja: Bluetooth マネージャー アプレット

en: Bluetooth: Checking
ja: Bluetooth: 確認中

en: Visible
ja: 可視状態

en: Send files to device...
ja: ファイルをデバイスへ送信...

en: Set up new device...
ja: 新しいデバイスを設定...

en: Bluetooth Settings
ja: Bluetooth の設定

en: Quit
ja: 終了

en: _Always grant access
ja: 常にアクセスを許可する(_A)

en: _Reject
ja: 拒否(_R)

en: _Grant
ja: 許可(_G)

en: _Does not match
ja: 不一致(_D)

en: _Matches
ja: 一致(_M)

en: _Show input
ja: 入力中の文字を表示(_S)

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
ja: '%s' とのペアリングがキャンセルされました

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
ja: '%s' に表示されているPINがこれと一致するかどうか確認してください。

en: Please enter the following PIN:
ja: 以下のPINを入力してください:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
ja: '%s' の設定に失敗しました

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
ja: '%s' に接続しています...

en: Please enter the following PIN on '%s':
ja: 以下のPINを'%s'に入力してください:

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
ja: 以下のPINを'%s'に入力し、キーボードで "Enter" を押してください:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
ja: 以下の方向で iCade のジョイスティックを移動してください。

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
ja: デバイス '%s' のセットアップが完了するまでお待ちください...

en: Successfully set up new device '%s'
ja: 新しいデバイス '%s' の設定が成功

en: Bluetooth New Device Setup
ja: Bluetooth 新規デバイスのセットアップ

en: PIN _options...
ja: PIN オプション(_O)...

en: Device Search
ja: デバイスの検索

en: Device Setup
ja: デバイスのセットアップ

en: Finishing Setup
ja: セットアップの終了中

en: Select the additional services you want to use with your device:
ja: デバイスで追加で使用したいサービスを選択してください:

en: Setup Summary
ja: セットアップの結果

en: PIN Options
ja: PIN オプション

en: _Automatic PIN selection
ja: 自動で PIN を選択(_A)

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
ja: 固定 PIN

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
ja: '0000' (ほとんどのヘッドセット、マウス、GPS デバイス)

en: Do not pair
ja: ペアリングしない

en: Custom PIN:
ja: PIN の手動設定:

en: _Try Again
ja: やり直す(_T)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Cancel
ja: 中止(_C)

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
ja: 一致しない

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
ja: 一致

en: Bluetooth Device Setup
ja: Bluetooth デバイスのセットアップ

en: Setup Bluetooth devices
ja: Bluetooth デバイスをセットアップ

en: %'d second | %'d seconds
ja[0]: %'d 秒

en: %'d minute | %'d minutes
ja[0]: %'d 分

en: %'d hour | %'d hours
ja[0]: %'d 時間

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
ja[0]: 約 %'d 時間

en: File Transfer
ja: ファイル転送

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
ja: ファイルをBluetoothで送信

en: From:
ja: 送信元:

en: To:
ja: 送信先:

en: An unknown error occurred
ja: 不明なエラーが発生しました

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
ja: リモート・デバイスのスイッチが入っていて Bluetooth の接続を受け付ける状態にあることを確認してください

en: Sending %s
ja: %s を送信中

en: Sending file %d of %d
ja: ファイル送信 %2$d 中 %1$d

en: %d kB/s
ja: %d kB/秒

en: %d B/s
ja: %d B/秒

en: Select device to send to
ja: 送信先のデバイスを選択してください

en: _Send
ja: 送信(_S)

en: Choose files to send
ja: 送信するファイルを選択

en: Select
ja: 選択

en: Remote device to use
ja: 使用するリモート・デバイス

en: ADDRESS
ja: アドレス

en: Remote device's name
ja: リモート・デバイスの名前

en: NAME
ja: 名前

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: Programming error: could not find the device in the list
ja: プログラムのエラー。リスト中のデバイスを見つけられませんでした

en: OBEX Push file transfer unsupported
ja: Obex Push ファイル転送はサポートされていません

en: Bluetooth Transfer
ja: Bluetooth 転送

en: Send files via Bluetooth
ja: ファイルを Bluetooth で送信
