gnome-bluetooth - en to sr translation catalogue (140 entries)

en: Click to select device...
sr: Kliknite da izaberete uređaj...

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: No adapters available
sr: Ne postoje adapteri

en: Searching for devices...
sr: Tražim Blutut uređaje...

en: Device
sr: Uređaj

en: Type
sr: Vrsta

en: Devices
sr: Uređaji

en: All categories
sr: Sve kategorije

en: Paired
sr: Upareni

en: Trusted
sr: Od poverenja

en: Not paired or trusted
sr: Neupareni ili nepoverljivi

en: Paired or trusted
sr: Upareni ili poverljivi

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
sr: Prikaži:

note: The device category filter
en: Device _category:
sr: _Kategorija uređaja:

en: Select the device category to filter
sr: Izaberite kategoriju uređaja za sužavanje spiska

note: The device type filter
en: Device _type:
sr: _Vrsta uređaja:

en: Select the device type to filter
sr: Izaberite vrstu uređaja za sužavanje spiska

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
sr: Ulazni uređaji (miš, tastatura, itd.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
sr: Slušalice i drugi zvučni uređaji

en: All types
sr: Sve vrste

en: Phone
sr: Telefon

en: Computer
sr: Računar

en: Network
sr: Mreža

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
sr: Slušalice sa mikrofonom

en: Headphones
sr: Slušalice

en: Audio device
sr: Zvučni uređaj

en: Keyboard
sr: Tastatura

en: Mouse
sr: Miš

en: Camera
sr: Fotoaparat

en: Printer
sr: Štampač

en: Joypad
sr: Džojstik

en: Video device
sr: Video uređaj

en: Use this GPS device for Geolocation services
sr: Koristi ovaj GPS uređaj za geolociranje

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
sr: Pristupi Internetu preko mobilnog telefona (probno)

en: Turn on Bluetooth
sr: Uključi Blutut

en: Bluetooth: Off
sr: Blutut: isključen

en: Turn off Bluetooth
sr: Isključi Blutut

en: Bluetooth: On
sr: Blutut: uključen

en: Bluetooth: Disabled
sr: Blutut: isključen

en: Disconnecting...
sr: Prekidam vezu...

en: Connecting...
sr: Povezujem se...

en: Connected
sr: Povezan

en: Disconnected
sr: Nepovezan

en: Disconnect
sr: Prekini vezu

en: Connect
sr: Poveži se

en: Send files...
sr: Pošalji datoteke...

en: Browse files...
sr: Razgledaj datoteke...

en: Keyboard Settings
sr: Podešavanja tastature

en: Mouse and Touchpad Settings
sr: Podešavanja miša i dodirne table

en: Sound Settings
sr: Podešavanja zvuka

en: Debug
sr: Uklanjanje grešaka

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
sr: — Blututovo programče

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sr: %s
    Pokrenite „%s --help“ da ​​vidite potpun spisak dostupnih opcija linije naredbi.

en: Bluetooth Applet
sr: Blutut programče

en: Bluetooth
sr: Blutut

en: Device '%s' wants to pair with this computer
sr: Uređaj „%s“ želi da se upari sa ovim računarom

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
sr: Unesite PIN koji je ispisan na uređaju %s.

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
sr: Potvrdite da li se PIN „%s“ poklapa sa onim na uređaju %s.

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
sr: Da dozvolim pristup na „%s“

en: Device %s wants access to the service '%s'.
sr: Uređaj %s želi da pristupi servisu „%s“.

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
sr: Zahtev za sparivanje sa „%s“

en: Bluetooth device
sr: Blutut uređaj

en: Enter PIN
sr: Unesite PIN

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
sr: Potvrda za sparivanje sa „%s“

en: Verify PIN
sr: Proveri PIN

en: Authorization request from '%s'
sr: Zahtev za identifikacijom „%s“

en: Check authorization
sr: Proveri identifikaciju

en: Bluetooth Manager
sr: Upravnik blututa

en: Bluetooth Manager applet
sr: Programče za upravljanje Blututom

en: Bluetooth: Checking
sr: Blutut: proveravam

en: Visible
sr: Vidljiv

en: Send files to device...
sr: Pošalji datoteke na uređaj...

en: Set up new device...
sr: Podesi novi uređaj...

en: Bluetooth Settings
sr: Podešavanja Blututa

en: Quit
sr: Izađi

en: _Always grant access
sr: _Uvek dozvoli pristup

en: _Reject
sr: _Odbij

en: _Grant
sr: _Dozvoli

en: _Does not match
sr: _Ne poklapa se

en: _Matches
sr: _Poklapa se

en: _Show input
sr: P_rikaži unos

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
sr: Prekinuto je uparivanje sa „%s“

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
sr: Potvrdite da li se PIN ispisan na „%s“ poklapa sa ovim.

en: Please enter the following PIN:
sr: Unesite sledeći PIN:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
sr: Nije uspelo podeavanje „%s“

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
sr: Povezujem se sa „%s“...

en: Please enter the following PIN on '%s':
sr: Unesite sledeći PIN na „%s“:

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
sr: Unesite sledeći PIN na „%s“ i pritisnite „Enter“ na tastaturi:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
sr: Pomerajte džojstik vašeg iKejda u sledećim pravcima:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
sr: Sačekajte dok ne završim podešavanje uređaja „%s“...

en: Successfully set up new device '%s'
sr: Podeavanje novog uređaja „%s“ je uspelo

en: Bluetooth New Device Setup
sr: Podešavanje novog Blutut uređaja

en: PIN _options...
sr: _Opcije za PIN...

en: Device Search
sr: Pretraga uređaja

en: Device Setup
sr: Podešavanje uređaja

en: Finishing Setup
sr: Završavam podešavanje novog uređaja

en: Select the additional services you want to use with your device:
sr: Izaberite dodatne servise za upotrebu na ovom uređaju:

en: Setup Summary
sr: Sažetak podešavanja

en: PIN Options
sr: Opcije za PIN

en: _Automatic PIN selection
sr: _Sam izaberi PIN

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
sr: Zadati PIN

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
sr: „0000“ (većina mikrofona, miševa i GPS uređaja)

en: '1111'
sr: „1111“

en: '1234'
sr: „1234“

en: Do not pair
sr: Ne uparuj

en: Custom PIN:
sr: Proizvoljni PIN:

en: _Try Again
sr: _Pokušaj opet

en: _Quit
sr: _Izađi

en: _Cancel
sr: _Otkaži

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
sr: Ne poklapa se

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
sr: Poklapa se

en: Bluetooth Device Setup
sr: Podešavanje Blutut uređaja

en: Setup Bluetooth devices
sr: Podesite Blutut uređaje

en: %'d second | %'d seconds
sr[0]: %'d sekunda
sr[1]: %'d sekunde
sr[2]: %'d sekundi
sr[3]: %'d sekunda

en: %'d minute | %'d minutes
sr[0]: %'d minut
sr[1]: %'d minuta
sr[2]: %'d minuta
sr[3]: %'d minut

en: %'d hour | %'d hours
sr[0]: %'d sat
sr[1]: %'d sata
sr[2]: %'d sati
sr[3]: %'d sat

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
sr[0]: približno %'d sat
sr[1]: približno %'d sata
sr[2]: približno %'d sati
sr[3]: približno %'d sat

en: File Transfer
sr: Prenosi datoteka

en: _Retry
sr: _Probaj ponovo

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
sr: Šaljem datoteke preko blututa

en: From:
sr: Šalje:

en: To:
sr: Prima:

en: An unknown error occurred
sr: Došlo je do nepoznate greške

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
sr: Proverite da li je udaljeni uređaj uključen i da li je podešen tako da prihvata veze preko Blututa

en: Sending %s
sr: Šaljem „%s“

en: Sending file %d of %d
sr: Šaljem datoteku %d od %d

en: Select device to send to
sr: Izaberite uređaj na koji da pošaljem

en: _Send
sr: Pošalji _na

en: Choose files to send
sr: Izaberite datoteke za slanje

en: Select
sr: Izaberi

en: Remote device to use
sr: Željeni udaljeni uređaj

en: ADDRESS
sr: ADRESA

en: Remote device's name
sr: Ime udaljenog uređaja

en: NAME
sr: NAZIV

en: [FILE...]
sr: [DATOTEKA...]

en: Programming error: could not find the device in the list
sr: Greška unutar programa: ne mogu da nađem uređaj na spisku

en: OBEX Push file transfer unsupported
sr: Nije podržano guranje datoteke kroz Obeks

en: Bluetooth (OBEX Push)
sr: Blutut (guranje kroz Obeks)

en: Bluetooth Transfer
sr: Blutut prenos

en: Send files via Bluetooth
sr: Šaljem datoteke preko Blututa
