gnome-bluetooth - en to sv translation catalogue (138 entries)

en: Click to select device...
sv: Klicka för att välja enhet...

en: Unknown
sv: Okänd

en: No adapters available
sv: Inga adaptrar finns tillgängliga

en: Searching for devices...
sv: Söker efter enheter...

en: Device
sv: Enhet

en: Type
sv: Typ

en: Devices
sv: Enheter

en: All categories
sv: Alla kategorier

en: Paired
sv: Ihopparad

en: Trusted
sv: Pålitlig

en: Not paired or trusted
sv: Inte ihopparad eller pålitlig

en: Paired or trusted
sv: Ihopparad eller pålitlig

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
sv: Visa:

note: The device category filter
en: Device _category:
sv: Enhets_kategori:

en: Select the device category to filter
sv: Välj enhetskategori för att filtrera

note: The device type filter
en: Device _type:
sv: Enhets_typ:

en: Select the device type to filter
sv: Välj enhetstyp för att filtrera

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
sv: Inmatningsenheter (möss, tangentbord, etc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
sv: Hörlurar, headsets och andra ljudenheter

en: All types
sv: Alla typer

en: Phone
sv: Telefon

en: Computer
sv: Dator

en: Network
sv: Nätverk

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Audio device
sv: Ljudenhet

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Mouse
sv: Mus

en: Camera
sv: Kamera

en: Printer
sv: Skrivare

en: Joypad
sv: Styrspak

en: Tablet
sv: Ritbord

en: Video device
sv: Videoenhet

en: Use this GPS device for Geolocation services
sv: Använd denna GPS-enhet för geologiska platstjänster

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
sv: Kom åt Internet med din mobiltelefon (test)

en: Turn on Bluetooth
sv: Aktivera Bluetooth

en: Bluetooth: Off
sv: Bluetooth: Av

en: Turn off Bluetooth
sv: Inaktivera Bluetooth

en: Bluetooth: On
sv: Bluetooth: På

en: Bluetooth: Disabled
sv: Bluetooth: Inaktiverat

en: Disconnecting...
sv: Kopplar från...

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Connected
sv: Ansluten

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Connect
sv: Anslut

en: Send files...
sv: Skicka filer...

en: Browse files...
sv: Bläddra filer...

en: Keyboard Settings
sv: Tangentbordsinställningar

en: Mouse and Touchpad Settings
sv: Inställningar för mus och pekplatta

en: Sound Settings
sv: Ljudinställningar

en: Debug
sv: Felsök

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
sv: - Panelprogram för Bluetooth

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör "%s --help" för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Bluetooth Applet
sv: Panelprogram för Bluetooth

en: Device '%s' wants to pair with this computer
sv: Enheten "%s" vill paras ihop med denna dator

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
sv: Ange PIN-koden som visas på enheten %s.

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
sv: Bekräfta huruvida PIN-koden "%s" matchar den på enheten %s.

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
sv: Tillåt åtkomst till "%s"

en: Device %s wants access to the service '%s'.
sv: Enheten %s begär åtkomst till tjänsten "%s".

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
sv: Ihopparningsbegäran för "%s"

en: Bluetooth device
sv: Blåtandsenhet

en: Enter PIN
sv: Ange PIN-kod

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
sv: Ihopparningsbekräftelse för "%s"

en: Verify PIN
sv: Verifiera PIN-kod

en: Authorization request from '%s'
sv: Auktoriseringsbegäran för "%s"

en: Check authorization
sv: Kontrollera auktorisation

en: Bluetooth Manager
sv: Blåtandshanterare

en: Bluetooth Manager applet
sv: Panelprogram för blåtandshantering

en: Bluetooth: Checking
sv: Bluetooth: Kontrollerar

en: Visible
sv: Synlig

en: Send files to device...
sv: Skicka filer till enhet...

en: Set up new device...
sv: Konfigurera ny enhet...

en: Bluetooth Settings
sv: Inställningar för Bluetooth

en: Quit
sv: Avsluta

en: _Always grant access
sv: Tillåt _alltid åtkomst

en: _Reject
sv: _Neka

en: _Grant
sv: _Tillåt

en: _Does not match
sv: Matchar _inte

en: _Matches
sv: _Matchar

en: _Show input
sv: _Visa inmatning

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
sv: Ihopparning med "%s" avbröts

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
sv: Bekräfta att PIN-koden som visas på "%s" matchar denna.

en: Please enter the following PIN:
sv: Ange följande PIN-kod:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
sv: Konfiguration av "%s" misslyckades

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
sv: Ansluter till "%s" ...

en: Please enter the following PIN on '%s':
sv: Ange följande PIN-kod på "%s":

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
sv: Ange följande PIN-kod på "%s" och tryck "Enter" på tangentbordet:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
sv: Rör på styrspaken på din iCade i följande riktningar:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
sv: Vänta under tiden konfigurationen av "%s" färdigställs...

en: Successfully set up new device '%s'
sv: Konfiguration av "%s" lyckades

en: Bluetooth New Device Setup
sv: Konfiguration av ny blåtandsenhet

en: PIN _options...
sv: Alternativ för PIN-_kod...

en: Device Search
sv: Enhetssökning

en: Device Setup
sv: Enhetskonfiguration

en: Finishing Setup
sv: Färdigställer konfiguration

en: Select the additional services you want to use with your device:
sv: Välj de ytterligare tjänster som du vill använda med din enhet:

en: Setup Summary
sv: Sammandrag av konfiguration

en: PIN Options
sv: Alternativ för PIN-kod

en: _Automatic PIN selection
sv: A_utomatiskt val av PIN-kod

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
sv: Fast PIN-kod

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
sv: "0000" (de flesta headset, möss och GPS-enheter)

en: '1111'
sv: "1111"

en: '1234'
sv: "1234"

en: Do not pair
sv: Para inte ihop

en: Custom PIN:
sv: Anpassad PIN-kod:

en: _Try Again
sv: _Försök igen

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: _Cancel
sv: _Avbryt

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
sv: Matchar inte

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
sv: Matchar

en: Bluetooth Device Setup
sv: Konfiguration av blåtandsenhet

en: Setup Bluetooth devices
sv: Konfigurera blåtandsenheter

en: %'d second | %'d seconds
sv[0]: %'d sekund
sv[1]: %'d sekunder

en: %'d minute | %'d minutes
sv[0]: %'d minut
sv[1]: %'d minuter

en: %'d hour | %'d hours
sv[0]: %'d timme
sv[1]: %'d timmar

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
sv[0]: ungefär %'d timme
sv[1]: ungefär %'d timmar

en: File Transfer
sv: Filöverföring

en: _Retry
sv: Försök _igen

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
sv: Skickar filer via Bluetooth

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: An unknown error occurred
sv: Ett okänt fel inträffade

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
sv: Försäkra dig om att fjärrenheten är påslagen samt att den accepterar blåtandsanslutningar

en: Sending %s
sv: Skickar %s

en: Sending file %d of %d
sv: Skickar fil %d av %d

en: Select device to send to
sv: Välj enhet att skicka till

en: _Send
sv: _Skicka

en: Choose files to send
sv: Välj filer att skicka

en: Select
sv: Välj

en: Remote device to use
sv: Fjärrenhet att använda

en: ADDRESS
sv: ADRESS

en: Remote device's name
sv: Fjärrenhetens namn

en: NAME
sv: NAMN

en: [FILE...]
sv: [FIL...]

en: Programming error: could not find the device in the list
sv: Programmeringsfel: kunde inte hitta enheten i listan

en: OBEX Push file transfer unsupported
sv: Filöverföringar via OBEX Push stöds inte

en: Bluetooth Transfer
sv: Blåtandsöverföring

en: Send files via Bluetooth
sv: Skicka filer via Bluetooth
