gnome-bluetooth - en to th translation catalogue (140 entries)

en: Click to select device...
th: คลิกเพื่อเลือกอุปกรณ์...

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: No adapters available
th: ไม่มีอะแดปเตอร์

en: Searching for devices...
th: กำลังค้นหาอุปกรณ์...

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Type
th: ชนิด

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: All categories
th: ทุกประเภท

en: Paired
th: จับคู่แล้ว

en: Trusted
th: เชื่อถือ

en: Not paired or trusted
th: ยังไม่จับคู่หรือไม่เชื่อถือ

en: Paired or trusted
th: จับคู่แล้วหรือเชื่อถือ

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
th: แสดง:

note: The device category filter
en: Device _category:
th: _ประเภทอุปกรณ์:

en: Select the device category to filter
th: เลือกประเภทอุปกรณ์ที่จะกรอง

note: The device type filter
en: Device _type:
th: _ชนิดอุปกรณ์:

en: Select the device type to filter
th: เลือกชนิดอุปกรณ์ที่จะกรอง

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
th: อุปกรณ์อินพุต (เมาส์ แป้นพิมพ์ เป็นต้น)

en: Headphones, headsets and other audio devices
th: หูฟัง ชุดหูฟัง และอุปกรณ์เสียงอื่น

en: All types
th: ทุกชนิด

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Modem
th: โมเด็ม

en: Computer
th: คอมพิวเตอร์

en: Network
th: เครือข่าย

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
th: ชุดหูฟัง

en: Headphones
th: หูฟัง

en: Audio device
th: อุปกรณ์เสียง

en: Keyboard
th: แป้นพิมพ์

en: Mouse
th: เมาส์

en: Camera
th: กล้องถ่ายรูป

en: Printer
th: เครื่องพิมพ์

en: Joypad
th: จอยแพ็ด

en: Tablet
th: แท็บเล็ต

en: Video device
th: อุปกรณ์วีดิทัศน์

en: Use this GPS device for Geolocation services
th: ใช้อุปกรณ์ GPS นี้กับบริการ Geolocation

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
th: เข้าถึงอินเทอร์เน็ตโดยใช้โทรศัพท์มือถือของคุณ (ทดสอบ)

en: Turn on Bluetooth
th: เปิดบลูทูท

en: Bluetooth: Off
th: บลูทูท: ปิด

en: Turn off Bluetooth
th: ปิดบลูทูท

en: Bluetooth: On
th: บลูทูท: เปิด

en: Bluetooth: Disabled
th: บลูทูท: ปิดใช้

en: Disconnecting...
th: กำลังตัดการเชื่อมต่อ...

en: Connecting...
th: กำลังเชื่อมต่อ...

en: Connected
th: เชื่อมต่ออยู่

en: Disconnected
th: ไม่ได้เชื่อมต่อ

en: Disconnect
th: ตัดการเชื่อมต่อ

en: Connect
th: เชื่อมต่อ

en: Send files...
th: ส่งแฟ้ม...

en: Browse files...
th: เรียกดูแฟ้ม...

en: Keyboard Settings
th: ค่าตั้งแป้นพิมพ์

en: Mouse and Touchpad Settings
th: ค่าตั้งเมาส์และทัชแพด

en: Sound Settings
th: ค่าตั้งเสียง

en: Debug
th: ดีบั๊ก

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
th: - แอพเพล็ตบลูทูท

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: %s
    เรียก '%s --help' เพื่อดูตัวเลือกบรรทัดคำสั่งทั้งหมดที่ใช้ได้

en: Bluetooth Applet
th: แอพเพล็ตบลูทูท

en: Bluetooth
th: บลูทูท

en: Device '%s' wants to pair with this computer
th: อุปกรณ์ '%s' ต้องการจับคู่กับคอมพิวเตอร์นี้

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
th: กรุณาป้อน PIN ที่ระบุบนอุปกรณ์ %s

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
th: กรุณายืนยันว่า PIN '%s' ตรงกับกุญแจในอุปกรณ์ %s หรือไม่

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
th: อนุญาตให้ '%s' เข้าถึงได้

en: Device %s wants access to the service '%s'.
th: อุปกรณ์ %s ต้องการเข้าถึงบริการ '%s'

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
th: การขอการจับคู่สำหรับ '%s'

en: Bluetooth device
th: อุปกรณ์บลูทูท

en: Enter PIN
th: ป้อน PIN

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
th: การยืนยันการจับคู่สำหรับ '%s'

en: Verify PIN
th: ตรวจสอบ PIN

en: Authorization request from '%s'
th: การขอยืนยันสิทธิ์จาก %s

en: Check authorization
th: ตรวจสอบการยืนยันสิทธิ์

en: Bluetooth Manager
th: เครื่องมือจัดการบลูทูท

en: Bluetooth Manager applet
th: แอพเพล็ตจัดการบลูทูท

en: Bluetooth: Checking
th: บลูทูท: การตรวจสอบ

en: Visible
th: มองเห็น

en: Send files to device...
th: ส่งแฟ้มไปยังอุปกรณ์...

en: Set up new device...
th: ตั้งค่าอุปกรณ์ใหม่...

en: Bluetooth Settings
th: ตั้งค่าบลูทูท

en: Quit
th: ออก

en: _Always grant access
th: อนุญาตให้เข้าถึงเ_สมอ

en: _Reject
th: _ปฏิเสธ

en: _Grant
th: _อนุญาต

en: _Does not match
th: ไ_ม่ตรงกัน

en: _Matches
th: _ตรงกัน

en: _Show input
th: แ_สดงอักขระที่ป้อน

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
th: การจับคู่กับ '%s' ถูกยกเลิก

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
th: กรุณายืนยันว่า PIN ที่แสดงบน '%s' ตรงกันกับ PIN นี้

en: Please enter the following PIN:
th: กรุณาป้อน PIN ต่อไปนี้:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
th: การตั้งค่า '%s' ไม่สำเร็จ

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
th: กำลังเชื่อมต่อไปยัง '%s'...

en: Please enter the following PIN on '%s':
th: กรุณาป้อน PIN ต่อไปนี้ที่ '%s':

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
th: กรุณาป้อน PIN ต่อไปนี้ที่ '%s' แล้วกด “Enter” บนแป้นพิมพ์:

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
th: กรุณาเลื่อนก้านควบคุม iCade ของคุณในทิศทางต่อไปนี้:

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
th: กรุณารอสักครู่ขณะเสร็จสิ้นการตั้งค่าอุปกรณ์ '%s' ...

en: Successfully set up new device '%s'
th: ตั้งค่าอุปกรณ์ใหม่ '%s' สำเร็จแล้ว

en: Bluetooth New Device Setup
th: การตั้งค่าอุปกรณ์บลูทูทชิ้นใหม่

en: PIN _options...
th: _ตัวเลือกของ PIN...

en: Device Search
th: ค้นหาอุปกรณ์

en: Device Setup
th: ตั้งค่าอุปกรณ์

en: Finishing Setup
th: กำลังเสร็จสิ้นการตั้งค่า

en: Select the additional services you want to use with your device:
th: เลือกบริการเสริมที่คุณต้องการใช้กับอุปกรณ์ของคุณ:

en: Setup Summary
th: สรุปการตั้งค่า

en: PIN Options
th: ตัวเลือกของ PIN

en: _Automatic PIN selection
th: เลือก PIN โดย_อัตโนมัติ

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
th: PIN แบบตายตัว

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
th: '0000' (ชุดหูฟัง เมาส์ และอุปกรณ์ GPS ส่วนใหญ่)

en: Do not pair
th: ไม่ต้องจับคู่

en: Custom PIN:
th: รหัส PIN กำหนดเอง:

en: _Try Again
th: _ลองอีกครั้ง

en: _Quit
th: _ออก

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
th: ไม่ตรงกัน

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
th: ตรงกัน

en: Bluetooth Device Setup
th: ตั้งค่าอุปกรณ์บลูทูท

en: Setup Bluetooth devices
th: ตั้งค่าอุปกรณ์บลูทูท

en: %'d second | %'d seconds
th[0]: %'d วินาที

en: %'d minute | %'d minutes
th[0]: %'d นาที

en: %'d hour | %'d hours
th[0]: %'d ชั่วโมง

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
th[0]: ประมาณ %'d ชั่วโมง

en: File Transfer
th: การถ่ายโอนแฟ้ม

en: _Retry
th: _ลองใหม่

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
th: การส่งแฟ้มทางบลูทูท

en: From:
th: จาก:

en: To:
th: ถึง:

en: An unknown error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
th: กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจ ว่าอุปกรณ์อีกฝ่ายหนึ่งเปิดทำงานอยู่ และรับการเชื่อมต่อบลูทูท

en: Sending %s
th: กำลังส่ง %s

en: Sending file %d of %d
th: กำลังส่งแฟ้มที่ %d จาก %d

en: Select device to send to
th: เลือกอุปกรณ์ที่จะรับการส่ง

en: _Send
th: _ส่ง

en: Choose files to send
th: เลือกแฟ้มที่จะส่ง

en: Select
th: เลือก

en: Remote device to use
th: อุปกรณ์อีกฝ่ายที่จะใช้

en: ADDRESS
th: แอดเดรส

en: Remote device's name
th: ชื่อของอุปกรณ์อีกฝ่าย

en: NAME
th: ชื่อ

en: [FILE...]
th: [แฟ้ม...]

en: Programming error: could not find the device in the list
th: เกิดข้อผิดพลาดของการเขียนโปรแกรม: ไม่พบอุปกรณ์ในรายชื่อ

en: OBEX Push file transfer unsupported
th: ไม่รองรับการถ่ายโอนแฟ้มผ่าน OBEX Push

en: Bluetooth (OBEX Push)
th: บลูทูท (OBEX Push)

en: Bluetooth Transfer
th: ถ่ายโอนผ่านบลูทูท

en: Send files via Bluetooth
th: ส่งแฟ้มทางบลูทูท
