gnome-bluetooth - en to km translation catalogue (139 entries)

en: Click to select device...
km: ចុច ដើម្បី​ជ្រើស​ឧបករណ៍...

en: Unknown
km: មិន​ស្គាល់

en: No adapters available
km: មិនអាច​អាដាប់ទ័រ

en: Searching for devices...
km: កំពុង​ស្វែងរក​ឧបករណ៍...

en: Device
km: ឧបករណ៍

en: Type
km: ប្រភេទ

en: Devices
km: ឧបករណ៍

en: All categories
km: គ្រប់​ប្រភេទ

en: Paired
km: បាន​ផ្គូផ្គង

en: Trusted
km: ដែលទុកចិត្ត

en: Not paired or trusted
km: មិន​ផ្គូផ្គង ឬ​មិន​ទុក​ចិត្ត

en: Paired or trusted
km: បាន​ផ្គូផ្គង ឬ​ទុកចិត្ត

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
km: បង្ហាញ៖

note: The device category filter
en: Device _category:
km: ប្រភេទ​ឧបករណ៍៖

en: Select the device category to filter
km: ជ្រើស​ប្រភេទ​ឧបករណ៍​ ដើម្បី​ត្រង

note: The device type filter
en: Device _type:
km: ប្រភេទ​ឧបករណ៍៖

en: Select the device type to filter
km: ជ្រើស​ប្រភេទ​ឧបករណ៍​ ដើម្បី​ត្រង

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
km: ឧបករណ៍​បញ្ចូល (កណ្ដុរ ក្ដារចុច ។ល។)

en: Headphones, headsets and other audio devices
km: កាស និង​ឧបករណ៍​អូឌីយ៉ូ​ផ្សេង​ទៀត

en: All types
km: គ្រប់​ប្រភេទ

en: Phone
km: ទូរស័ព្ទ

en: Modem
km: ម៉ូដឹម

en: Computer
km: កុំព្យូទ័រ

en: Network
km: បណ្ដាញ

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
km: កាស

en: Headphones
km: កាស

en: Audio device
km: ឧបករណ៍​អូឌីយ៉ូ

en: Keyboard
km: ក្ដារចុច

en: Mouse
km: កណ្ដុរ

en: Camera
km: ម៉ាស៊ីន​ថត

en: Printer
km: ម៉ាស៊ីន​បោះពុម្ព

en: Tablet
km: ថេបប្លែត

en: Video device
km: ឧបករណ៍​វីដេអូ

en: Use this GPS device for Geolocation services
km: ប្រើ​ឧបករណ៍ GPS នេះ​សម្រាប់​សេវាកម្ម Geolocation

note: translators: * This is in a test plugin, please make sure you add the "(test)" part, * or leave untranslated
en: Access the Internet using your cell phone (test)
km: ចូល​​ប្រើ​អ៊ីនធឺណិត ដោយ​ប្រើ​ប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ចល័ត (សាកល្បង)

en: Turn on Bluetooth
km: បើក​ប៊្លូធូស

en: Bluetooth: Off
km: ប៊្លូធូស ៖ បិទ

en: Turn off Bluetooth
km: បិទ​ប៊្លូធូស

en: Bluetooth: On
km: ប៊្លូធូស ៖ បើក

en: Bluetooth: Disabled
km: ប៊្លូធូស ៖ បាន​បិទ

en: Disconnecting...
km: កំពុង​ផ្ដាច់...

en: Connecting...
km: កំពុង​តភ្ជាប់...

en: Connected
km: បាន​តភ្ជាប់

en: Disconnected
km: បាន​ផ្ដាច់

en: Disconnect
km: ផ្ដាច់

en: Connect
km: តភ្ជាប់

en: Send files...
km: ផ្ញើ​ឯកសារ...

en: Browse files...
km: រកមើល​ឯកសារ...

en: Keyboard Settings
km: ការ​កំណត់​ក្ដារចុច

en: Mouse and Touchpad Settings
km: ការ​កំណត់​កណ្ដុរ និង​ការ​ប៉ះ

en: Sound Settings
km: ការ​កំណត់​សំឡេង

en: Debug
km: បំបាត់​កំហុស

note: Parse command-line options
en: - Bluetooth applet
km: - អាប់ភ្លេត​ប៊្លូធូស

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
km: %s
    ដំណើរការ '%s --help' ដើម្បី​មើល​បញ្ជូ​ពេញលេញ​ដែល​អាច​ប្រើ​បាន​នៃ​ជម្រើស​បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា ។

en: Bluetooth Applet
km: អាប់ភ្លេត​ប៊្លូធូស

en: Bluetooth
km: ប៊្លូធូស

en: Device '%s' wants to pair with this computer
km: ឧបករណ៍​ '%s' ចង់​ផ្គូផ្គង​ជា​មួយ​កុំព្យូទ័រ​នេះ

en: Please enter the PIN mentioned on device %s.
km: សូម​បញ្ចូល​ PIN ដែល​អធិប្បាយ​នៅ​លើ​ឧបករណ៍ %s ។

en: Please confirm whether the PIN '%s' matches the one on device %s.
km: សូម​បញ្ជាក់​ថាតើ PIN '%s' ផ្គូផ្គង​ជា​មួយ​ឧបករណ៍​មួយ​ នៅ​លើ​ឧបករណ៍​នេះ %s ។

note: translators: Whether to grant access to a particular service
en: Grant access to '%s'
km: ផ្ដល់​សិទ្ធិ​ចូល​ទៅ '%s'

en: Device %s wants access to the service '%s'.
km: ឧបករណ៍ %s ចង់​ចូល​ប្រើ​សេវាកម្ម​ '%s'។

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing request for '%s'
km: សំណើ​ផ្គូផ្គង​សម្រាប់ '%s'

en: Bluetooth device
km: ឧបករណ៍​ប៊្លូធូស

en: Enter PIN
km: បញ្ចូល PIN

note: translators: this is a popup telling you a particular device * has asked for pairing
en: Pairing confirmation for '%s'
km: បញ្ជាក់​ការ​ផ្គូផ្គង​សម្រាប់ '%s'

en: Verify PIN
km: ផ្ទៀងផ្ទាត់ PIN

en: Authorization request from '%s'
km: សំណើ​ចូល​ពី '%s'

en: Check authorization
km: ពិនិត្យ​មើល​សិទ្ធិ

en: Bluetooth Manager
km: កម្មវិធី​គ្រប់គ្រង​ប៊្លូធូស

en: Bluetooth Manager applet
km: អាប់ភ្លេត​កម្មវិធី​គ្រប់គ្រង​ប៊្លូធូស

en: Bluetooth: Checking
km: ប៊្លូធូស ៖ ពិនិត្យ​មើល

en: Visible
km: មើលឃើញ

en: Send files to device...
km: ផ្ញើ​ឯកសារ​ទៅ​ឧបករណ៍...

en: Set up new device...
km: រៀបចំ​ឧបករណ៍​ថ្មី...

en: Bluetooth Settings
km: ការ​កំណត់​ប៊្លូធូស

en: Quit
km: ចេញ

en: _Always grant access
km: ផ្ដល់​សិទ្ធិ​ជា​និច្ច

en: _Reject
km: បដិសេធ

en: _Grant
km: ផ្ដល់​សិទ្ធិ

en: _Does not match
km: មិន​ផ្គូផ្គង

en: _Matches
km: ផ្គូផ្គង

en: _Show input
km: បង្ហាញ​ការ​បញ្ចូល

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Pairing with 'Sony Bluetooth Headset' cancelled
en: Pairing with '%s' cancelled
km: ការ​ផ្គូផ្គង​​ជា​មួយ '%s' បាន​បោះបង់

en: Please confirm that the PIN displayed on '%s' matches this one.
km: សូម​បញ្ជាក់​ថា PIN បាន​បង្ហាញ​នៅ​លើ '%s' ជា​មួយ​ឧបករណ៍​មួយ​នេះ ។

en: Please enter the following PIN:
km: សូម​បញ្ចូល​ PIN ដូច​ខា​ងក្រោម ៖

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Setting up 'Sony Bluetooth Headset' failed
en: Setting up '%s' failed
km: បាន​បរាជ័យ​ក្នុងការ​រៀបចំ '%s' បាន​បរាជ័យ

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Connecting to 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Connecting to '%s'...
km: កំពុង​តភ្ជាប់​ទៅ '%s'...

en: Please enter the following PIN on '%s':
km: សូម​បញ្ចូល​ PIN ដូច​ខាងក្រោម​នៅ​លើ '%s' ៖

en: Please enter the following PIN on '%s' and press “Enter” on the keyboard:
km: សូម​បញ្ចូល​ PIN ដូច​ខាង​ក្រោម​នៅ​ '%s' ហើយ​ចុច​គ្រាប់​ចុច​បញ្ចូល “Enter” នៅ​លើ​ក្ដារចុច ៖

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions:
km: សូម​ផ្លាស់ទីយ៉យស្ទីក​នៃ iCade របស់​តាម​ទិស​ដូច​ខាងក្រោម ៖

note: translators: * The '%s' is the device name, for example: * Please wait while finishing setup on 'Sony Bluetooth Headset'...
en: Please wait while finishing setup on device '%s'...
km: សូម​រង់ចាំ​ខណៈ​ដែល​កំពុង​បញ្ចប់​ការ​រៀបចំ​លើ​ឧបករណ៍ '%s'...

en: Successfully set up new device '%s'
km: ការ​រៀបចំ​ឧបករណ៍​ថ្មី​ជោគជ័យ '%s'

en: Bluetooth New Device Setup
km: ការ​រៀបចំ​ឧបករណ៍​ប៊្លូធូស​ថ្មី

en: PIN _options...
km: ជម្រើស PIN...

en: Device Search
km: ការ​ស្វែងរក​ឧបករណ៍

en: Device Setup
km: ការ​រៀបចំ​ឧបករណ៍

en: Finishing Setup
km: បញ្ចប់​កា​ររៀបចំ

en: Select the additional services you want to use with your device:
km: ជ្រើស​សេវាកម្ម​បន្ថែម ដែល​អ្នក​ចង់​ប្រើ​ជា​មួយ​ឧបករណ៍​របស់​អ្នក ៖

en: Setup Summary
km: សង្ខេប​ការ​រៀបចំ

en: PIN Options
km: ជម្រើស PIN

en: _Automatic PIN selection
km: កា​រជ្រើស PIN ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

note: Translators: this is a PIN with a set value, such as 1111, or 0000
en: Fixed PIN
km: PIN ថេរ

en: '0000' (most headsets, mice and GPS devices)
km: '0000' (ភាគ​ច្រើន​ជា​ កាស កណ្ដុរ និង​ឧបករណ៍ GPS)

en: Do not pair
km: កុំ​ផ្គូផ្គង

en: Custom PIN:
km: ប្ដូរ PIN តាម​បំណង ៖

en: _Try Again
km: ព្យាយាម​ម្ដង​ទៀត

en: _Quit
km: ចេញ

en: _Cancel
km: បោះបង់

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Does not match
km: កុំផ្គូផ្គង

note: This is a button to answer: Does the PIN matches the one on the device?
en: Matches
km: ផ្គូផ្គង

en: Bluetooth Device Setup
km: ការ​រៀបចំ​ឧបករណ៍​ប៊្លូធូស

en: Setup Bluetooth devices
km: រៀបចំ​ឧបករណ៍​ប៊្លូធូស

en: %'d second | %'d seconds
km[0]: %'d វិនាទី

en: %'d minute | %'d minutes
km[0]: %'d នាទី

en: %'d hour | %'d hours
km[0]: %'d ម៉ោង

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
km[0]: ប្រហែល %'d ម៉ោង

en: File Transfer
km: ការ​ផ្ទេរ​ឯកសារ

en: _Retry
km: ព្យាយាម​ម្ដង​ទៀត

note: translators: This is the heading for the progress dialogue
en: Sending files via Bluetooth
km: ផ្ញើ​ឯកសារ​តាមរយៈ​ប៊្លូធូស

en: From:
km: ពី ៖

en: To:
km: ជូន​ចំពោះ ៖

en: An unknown error occurred
km: កំហុស​មិន​ស្គាល់​បាន​កើត​ឡើង

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
km: សូម​ប្រាកដ​ថា ឧបករណ៍​ពី​ចម្ងាយ​ត្រូវ​បាន​បើក ហើយ​វា​ទទួល​ការ​តភ្ជាប់​តាមរយៈ​ប៊្លូធូស

en: Sending %s
km: ផ្ញើ %s

en: Sending file %d of %d
km: ផ្ញើ​ឯកសារ %d នៃ %d

en: Select device to send to
km: ជ្រើស​ឧបករណ៍​ត្រូវ​ផ្ញើ

en: _Send
km: ផ្ញើ

en: Choose files to send
km: ជ្រើស​ឯកសារ​ត្រូវ​ផ្ញើ

en: Select
km: ជ្រើស

en: Remote device to use
km: ឧបករណ៍​ពី​ចម្ងាយ​ត្រូវ​ប្រើ

en: ADDRESS
km: អាសយដ្ឋាន

en: Remote device's name
km: ឈ្មោះ​ឧបករណ៍​ពី​ចម្ងាយ

en: NAME
km: ឈ្មោះ

en: [FILE...]
km: [ឯកសារ...]

en: Programming error: could not find the device in the list
km: កំហុស​កម្មវិធី ៖ រក​មិនឃើញ​ឧបករណ៍​នៅ​ក្នុង​បញ្ជី

en: OBEX Push file transfer unsupported
km: OBEX ជំរុញ​ការ​ផ្ទេរ​ឯកសារ​ដែល​មិន​បាន​គាំទ្រ

en: Bluetooth (OBEX Push)
km: ប៊្លូធូស (OBEX Push)

en: Bluetooth Transfer
km: ការ​ផ្ទេរ​តាម​ប៊្លូធូស

en: Send files via Bluetooth
km: ផ្ញើ​ឯកសារ​តាមរយៈ​ប៊្លូធូស
