dialer-app - en to am translation catalogue (94 entries)

note: TRANSLATORS: %1 is the call duration here.
en: %1 - on hold
am: %1 - በ መጠበቅ ላይ

en: %1 hour | %1 hours
am[0]: %1 ሰአት
am[1]: %1 ሰአቶች

en: %1 min | %1 mins
am[0]: %1 ደቂቃ
am[1]: %1 ደቂቆች

en: %1 sec | %1 secs
am[0]: %1 ሰከንድ
am[1]: %1 ሰከንዶች

en: Active
am: ንቁ

[ctx: All Calls]
en: All
am: ሁሉንም

[ctx: All Contacts]
en: All
am: ሁሉንም

en: Bluetooth device
am: የ ብሉቱዝ አካል

en: Call Barring
am: ጥሪ ማገጃ

en: Call Forwarding
am: ጥሪ ወደፊት ማስተላለፊያ

en: Call Waiting
am: ጥሪ ማቆያ

en: Call ended
am: ጥሪው ጨርሷል

en: Call failed
am: ጥሪው አልተሳካም

en: Call holding failure
am: ጥሪ ማቆያ ወድቋል

en: Calling
am: በ መጥራት ላይ

en: Calling Line Presentation
am: የ ጥሪ መስመር ማቅረቢያ

en: Calling Line Restriction
am: የ ጥሪ መስመር መከልከያ

en: Cancel
am: መሰረዣ

note: TRANSLATORS: this refers to which SIM card will be used as default for calls
en: Change all Call associations to %1?
am: ሁሉንም የተዛመዱ ጥሪዎች ልቀይር ወደ %1?

en: Close
am: መዝጊያ

en: Conference
am: ስብሰባ

en: Conference call failure
am: የ ስብሰባ ጥሪ ወድቋል

en: Connected Line Presentation
am: የ ተገናኘ መስመር ማቅረቢያ

en: Connected Line Restriction
am: የ ተገናኘ መስመር መከልከያ

en: Contact Details
am: የ ግንኙነት ዝርዝር

en: Contacts
am: ግንኙነቶች

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: Disable
am: ማሰናከያ

en: Disabling flight mode
am: የ በረራ ዘዴን ማሰናከያ

en: Dismiss
am: መደምሰሻ

en: Don't ask again
am: በድጋሚ አትጠይቀኝ

en: Edit
am: ማረሚያ

en: Emergency Calls
am: የ ድንገተኛ ጥሪዎች

en: Enter a number
am: ቁጥር ያስገቡ

en: Error
am: ስህተት

en: Failed to activate the call.
am: ጥሪውን ማስጀመር አልተቻለም

en: Failed to create a conference call.
am: የ ስብሰባ ጥሪ መፍጠር አልተቻለም

en: Failed to place the active call on hold.
am: ንቁውን ጥሩ ማቆየት አልተቻለም

en: Favorites
am: የምወዳቸው

en: Flight Mode
am: በ በረራ ዘዴ

en: Flight mode
am: በ በረራ ዘዴ

en: Got it
am: አገኘሁት

en: Incoming
am: ወደ ውስጥ የሚመጣ

en: Invalid USSD code
am: ዋጋ የሌለው የ USSD code

en: Keypad
am: የ ፊደል ገበታ

en: Later
am: በኋላ

en: Merge calls
am: ጥሪ ማዋሀጃ

en: Missed
am: ያልተመለሰ

en: Mobile
am: ተንቀሳቃሽ

en: No
am: አይ

en: No SIM card selected
am: ምንም የ ሲም ካርድ አልተመረጠም

en: No calls
am: ጥሪ የለም

en: No network
am: ኔትዎርክ አልተገኘም

en: No recent calls
am: የ ቅርብ ጊዜ ጥሪዎች የሉም

en: Ok
am: እሺ

en: On hold
am: በ መጠበቅ ላይ

en: Outgoing
am: ወደ ውጭ የሚላክ

en: Phone
am: ስልክ

en: Phone App
am: የ ስልክ መተግበሪያ

en: Phone Speaker
am: በ ስልኩ ስፒከር

en: Phone application
am: የ ስልክ መተግበሪያ

en: Phone;Dialer;Dial;Call;Keypad
am: ስልክ: መጥሪያ: ጥሪ: መደወያ:

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
am: እባክዎን የ ሲም ካርዱን ይክፈቱ: ጥሪ ለማድረግ ወይንም መልእክቶች ለመላክ: ሲም ካርድ መክፈት ይችላሉ ከ ኔትዎርክ መጠቆሚያ በ መመልከቻው ከ ላይ በኩል ወይንም በመጎብ ኘት <a href="system_settings">ስርአት ማሰናጃዎች &gt; Security &amp; Privacy</a>.

en: Please wait
am: እባክዎን ይቆዩ

en: Private
am: የ ግል

en: Private number
am: የ ግል ቁጥር

en: Recent
am: የቅርብ ጊዜ

en: SIM Card is locked
am: ሲም ካርድ አሁን ተቆልፏል

en: SIM Locked
am: ሲም ተቆልፏል

en: Save
am: ማስቀመጫ

en: Search
am: መፈለጊያ

en: Search...
am: መፈለጊያ...

en: Select
am: ይምረጡ

en: Select a default SIM for all outgoing calls. You can always alter your choice in <a href="system_settings">System Settings</a>.
am: ወደ ውጪ ለሚላኩ ጥሪዎች ነባር ሲም ይምረጡ: ምርጫዎትን በፈለጉ ጊዜ መቀየር ይችላሉ ከ <a href="ስርአት_ማሰናጃዎች">ስርአት ማሰናጃዎች</a>.

en: Send message
am: መልእክት መላኪያ

en: Settings
am: ማሰናጃ

en: Share
am: ማካፈያ

en: Swipe to delete
am: ለማጥፋት ይጥረጉ

en: Swipe to reveal actions
am: ተግባሮቹን ለማየት ይጥረጉ

en: Switch audio source:
am: የ ድምፅ ምንጭ መቀየሪያ:

en: Switch calls
am: ጥሪዎች መቀየሪያ

en: Switch to default SIM:
am: መቀየሪያ ወደ ነባር ሲም:

en: There is currently no network on %1
am: አሁን ምንም ኔትዎርክ አልተገኘም በ %1

en: There is currently no network.
am: አሁን ምንም ኔትዎርክ አልተገኘም

en: Today
am: ዛሬ

en: Ubuntu Phone
am: የ ኡቡንቱ ስልክ

en: Unknown device
am: ያልታወቀ አካል

en: Unknown number
am: ያልታወቀ ቁጥር

en: Voicemail
am: የ መልእክት ሳጥን

en: Yes
am: አዎ

en: Yesterday
am: ትናንትና

en: You have to disable flight mode in order to make calls
am: የ በረራ ዘዴን ማሰናከል አለብዎት የ ስልክ ጥሪ ለማድረግ

en: You need to select a SIM card
am: የ ሲም ካርድ መምረጥ አለብዎት
