dialer-app - en to ar translation catalogue (58 entries)

note: TRANSLATORS: %1 is the call duration here.
en: %1 - on hold
ar: %1 - مُعلّقة

en: %1 hour | %1 hours
ar[0]: أقل من ساعة (%1)
ar[1]: ساعة واحدة (%1)
ar[2]: ساعتان (%1)
ar[3]: %1 ساعات
ar[4]: %1 ساعة
ar[5]: %1 ساعة

en: %1 min | %1 mins
ar[0]: أقل من دقيقة (%1)
ar[1]: دقيقة واحدة (%1)
ar[2]: دقيقتان (%1)
ar[3]: %1 دقائق
ar[4]: %1 دقيقة
ar[5]: %1 دقيقة

en: %1 sec | %1 secs
ar[0]: أقل من ثانية (%1)
ar[1]: ثانية واحدة (%1)
ar[2]: ثانيتان (%1)
ar[3]: %1 ثوان
ar[4]: %1 ثانية
ar[5]: %1 ثانية

en: 0
ar: ٠

en: 1
ar: ١

en: 2
ar: ٢

en: 3
ar: ٣

en: 4
ar: ٤

en: 5
ar: ٥

en: 6
ar: ٦

en: 7
ar: ٧

en: 8
ar: ٨

en: 9
ar: ٩

en: Active
ar: نشط

en: Bluetooth device
ar: جهاز بلوتوث

en: Call Barring
ar: حظر المكالمات

en: Call Forwarding
ar: تحويل المكالمات

en: Call Waiting
ar: انتظار المكالمات

en: Call ended
ar: انتهت المكالمة

en: Call failed
ar: فشلت المكالمة

en: Call holding failure
ar: فشل تعليق المكالمة

en: Calling
ar: اتصال

en: Cancel
ar: إلغاء

note: TRANSLATORS: this refers to which SIM card will be used as default for calls
en: Change all Call associations to %1?
ar: تغيير كل المكالمات إلى %1؟

en: Close
ar: إغلاق

en: Contact Details
ar: تفاصيل الشخص

en: Contacts
ar: الأشخاص

en: Delete
ar: احذف

en: Details
ar: التفاصيل

en: Disabling flight mode
ar: تعطيل وضع الطيران

en: Dismiss
ar: رفض

en: Don't ask again
ar: لا تسأل مرة أخرى

en: Emergency Calls
ar: مكالمات الطوارئ

en: Enter a number
ar: أدخِل رقما

en: Error
ar: خطأ

en: Failed to activate the call.
ar: فشل في تنشيط المكالمة.

en: Failed to place the active call on hold.
ar: فشل في تعليق المكالمة النشطة.

en: Favorites
ar: المفضلات

en: Flight mode
ar: وضع الطيران

en: Incoming
ar: الواردة

en: Keypad
ar: لوحة المفاتيح

en: Later
ar: فيما بعد

en: Merge calls
ar: دمج المكالمات

en: Missed
ar: لم يرد عليها

en: No
ar: لا

en: No SIM card selected
ar: ما من بطاقة SIM مختارة

en: No calls
ar: لا مكالمات

en: No network
ar: لا شبكة

en: No recent calls
ar: ما من مكالمات حديثة

en: Ok
ar: موافق

en: On hold
ar: مُعلّقة

en: Outgoing
ar: الصادرة

en: Please wait
ar: انتظر من فضلك

en: Private
ar: خاص

en: Today
ar: اليوم

en: Voicemail
ar: البريد الصوتي

en: Yesterday
ar: أمس
