dialer-app - en to fr translation catalogue (92 entries)

note: TRANSLATORS: %1 is the call duration here.
en: %1 - on hold
fr: %1 - en attente

en: %1 hour | %1 hours
fr[0]: %1 heure
fr[1]: %1 heures

en: %1 sec | %1 secs
fr[0]: %1 s
fr[1]: %1 s

en: Active
fr: Actif

[ctx: All Calls]
en: All
fr: Tous

[ctx: All Contacts]
en: All
fr: Tous

en: Bluetooth device
fr: Dispositif Bluetooth

en: Call Barring
fr: Restriction d'appel

en: Call Forwarding
fr: Transfert d'appel

en: Call Waiting
fr: Appel en attente

en: Call ended
fr: Appel terminé

en: Call failed
fr: Échec lors de l'appel

en: Call holding failure
fr: Échec de la mise en attente

en: Calling
fr: Appel en cours

en: Calling Line Presentation
fr: Présentation de la ligne d'appel

en: Calling Line Restriction
fr: Restriction de la ligne d'appel

en: Cancel
fr: Annuler

note: TRANSLATORS: this refers to which SIM card will be used as default for calls
en: Change all Call associations to %1?
fr: Changer toutes les associations d'appels vers %1?

en: Close
fr: Fermer

en: Conference
fr: Conférence

en: Conference call failure
fr: Échec de la conférence téléphonique

en: Connected Line Presentation
fr: Présentation de la ligne connectée

en: Connected Line Restriction
fr: Restriction de la ligne connectée

en: Contact Details
fr: Détails du contact

en: Delete
fr: Supprimer

en: Details
fr: Détails

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabling flight mode
fr: Désactivation du mode avion

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Don't ask again
fr: Ne plus demander

en: Edit
fr: Modifier

en: Emergency Calls
fr: Appels d'urgence

en: Enter a number
fr: Saisir un numéro

en: Error
fr: Erreur

en: Failed to activate the call.
fr: Échec d'activation de l'appel.

en: Failed to create a conference call.
fr: Échec de création d'une conférence téléphonique.

en: Failed to place the active call on hold.
fr: Échec de mise en attente de l'appel actif.

en: Favorites
fr: Favoris

en: Flight Mode
fr: Mode avion

en: Flight mode
fr: Mode avion

en: Got it
fr: D'accord

en: IMEI
fr: IIEM

en: Incoming
fr: Entrant

en: Invalid USSD code
fr: Code USSD invalide

en: Keypad
fr: Clavier téléphonique

en: Later
fr: Plus tard

en: Merge calls
fr: Fusionner les appels

en: Missed
fr: Manqué

en: Mobile
fr: Cellulaire

en: No
fr: Non

en: No SIM card selected
fr: Aucune carte SIM choisie

en: No calls
fr: Aucun appel

en: No network
fr: Pas de réseau

en: No recent calls
fr: Aucun appel récent

en: On hold
fr: En attente

en: Outgoing
fr: Sortant

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone App
fr: Appli téléphonique

en: Phone Speaker
fr: Haut-parleur

en: Phone application
fr: Application téléphonique

en: Phone;Dialer;Dial;Call;Keypad
fr: Téléphone;Composeur;Appel;Clavier

en: Please unlock your SIM card to call or send a message. You can unlock your SIM card from the Network Indicator at the top of the screen or by visiting <a href="system_settings">System Settings &gt; Security &amp; Privacy</a>.
fr: Veuillez déverrouiller votre carte SIM pour téléphoner ou envoyer un message. Vous pouvez déverrouiller votre carte SIM à partir de l'indicateur de réseau en haut de l'écran ou en vous rendant aux <a href="system_settings">Paramètres système &gt; Sécurité et confidentialité</a>

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Private
fr: Privé

en: Private number
fr: Numéro privé

en: Recent
fr: Récent

en: SIM Card is locked
fr: La carte SIM est verrouillée

en: SIM Locked
fr: SIM verrouillée

en: Save
fr: Enregistrer

en: Search
fr: Rechercher

en: Search...
fr: Recherche...

en: Select
fr: Choisir

en: Select a default SIM for all outgoing calls. You can always alter your choice in <a href="system_settings">System Settings</a>.
fr: Choisir une SIM par défaut pour tous les appels sortants. Vous pouvez toujours changer votre choix dans les <a href="system_settings">Paramètres système</a>.

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Settings
fr: Paramètres

en: Share
fr: Partager

en: Swipe to delete
fr: Faire glisser pour supprimer

en: Swipe to reveal actions
fr: Faire glisser pour présenter les actions

en: Switch audio source:
fr: Changer la source audio :

en: Switch calls
fr: Permuter les appels

en: Switch to default SIM:
fr: Baculer vers la SIM par défaut :

en: There is currently no network on %1
fr: Il n'y a présentement pas de réseau sur %1

en: There is currently no network.
fr: Il n'y a présentement pas de réseau.

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Ubuntu Phone
fr: Téléphone Ubuntu

en: Unknown device
fr: Dispositif inconnu

en: Unknown number
fr: Numéro inconnu

en: Voicemail
fr: Messagerie vocale

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: You have to disable flight mode in order to make calls
fr: Vous devez désactiver le mode avion afin de pouvoir passer des appels

en: You need to select a SIM card
fr: Vous devez choisir une carte SIM
