Cheese - en to nl translation catalogue (120 entries)

en: Share…
nl: Delen…

en: Save _As…
nl: Opslaan _als…

en: Move to _Trash
nl: In _prullenbak gooien

en: Move _All to Trash
nl: _Alles in prullenbak gooien

en: _Wide Mode
nl: _Breedbeeldmodus

en: P_revious Effects
nl: V_orige effecten

en: Ne_xt Effects
nl: _Volgende _effecten

en: Photo mode
nl: Foto-modus

en: Video mode
nl: Video-modus

en: Photo burst mode
nl: Burst-modus (foto)

en: Take a photo using a webcam
nl: Foto nemen met behulp van een webcam

en: _Take a Photo
nl: Foto _nemen

en: Navigate to the previous page of effects
nl: Naar de vorige pagina met effecten bladeren

en: Effects
nl: Effecten

en: _Effects
nl: _Effecten

en: Navigate to the next page of effects
nl: Naar de volgende pagina met effecten bladeren

en: Leave fullscreen mode and go back to windowed mode
nl: Volledig scherm verlaten en teruggaan naar venstermodus

en: _Leave Fullscreen
nl: Volledig scherm _verlaten

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Device
nl: Apparaat

en: Photo resolution
nl: Foto-resolutie

en: Video resolution
nl: Video-resolutie

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Hue
nl: Kleurtint

en: Image
nl: Beeldcorrectie

en: Shutter
nl: Sluiter

en: _Countdown
nl: _Aftellen

en: Fire _Flash
nl: _Flitsen

en: Burst mode
nl: Burst-modus

en: Number of photos
nl: Aantal foto's

en: Delay between photos (seconds)
nl: Vertraging tussen foto's (seconden)

en: Capture
nl: Foto's nemen

en: Cheese Webcam Booth
nl: Cheese webcamstudio

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
nl: Foto's en video's met een webcam maken, met leuke visuele effecten

en: photo;video;webcam;
nl: foto;video;webcam;

en: Use a countdown
nl: Aftellen gebruiken

en: Set to true to show a countdown before taking a photo
nl: Schakel dit in als er afgeteld moet worden bij het maken van een foto

en: Countdown length
nl: Tijdsduur van aftellen

en: The duration of the countdown before taking a photo, in seconds
nl: Hoe lang het aftellen duurt voordat de foto wordt genomen, in seconden

en: Fire flash before taking a picture
nl: Flitsen voordat de foto genomen wordt

en: Set to true to fire a flash when taking a picture
nl: Schakel dit in om te flitsen bij het maken van een foto

en: Camera device string indicator
nl: String-indicator camera-apparaat

en: The path to the device node which points to the camera, for example /dev/video0
nl: Het pad naar de apparaat-node van de camera, bijvoorbeeld /dev/video0

en: Last selected effect
nl: Laatst geselecteerd effect

en: Name of the installed effect that was selected last
nl: Naam van het geïnstalleerde effect dat als laatste geselecteerd was

en: Photo width
nl: Breedte van foto

en: The width of the image captured from the camera, in pixels
nl: De breedte van de afbeelding genomen met de camera, in pixels

en: Photo height
nl: Hoogte van foto

en: The height of the image captured from the camera, in pixels
nl: De hoogte van de afbeelding genomen met de camera, in pixels

en: Video width
nl: Breedte van video

en: The width of the video captured from the camera, in pixels
nl: De breedte van de video opgenomen met de camera, in pixels

en: Video height
nl: Hoogte van video

en: The height of the video captured from the camera, in pixels
nl: De hoogte van de video opgenomen met de camera, in pixels

en: Picture brightness
nl: Helderheid van afbeelding

en: Adjusts the brightness of the picture coming from the camera
nl: Past de helderdheid aan van de afbeelding genomen met de camera

en: Picture contrast
nl: Contrast van afbeelding

en: Adjusts the contrast of the picture coming from the camera
nl: Past het contrast aan van de afbeelding genomen met de camera

en: Picture saturation
nl: Verzadiging van afbeelding

en: Adjusts the saturation of the picture coming from the camera
nl: Past de verzadiging aan van de afbeelding genomen met de camera

en: Picture hue
nl: Kleurtint van de afbeelding

en: Adjusts the hue (color tint) of the picture coming from the camera
nl: Past de kleurtint aan van de afbeelding genomen met de camera

en: Video Path
nl: Pad naar video's

en: Defines the path where the videos are stored. If empty, "XDG_VIDEO/Webcam" will be used.
nl: Geeft aan waar de video's opgeslagen worden. Indien leeg gelaten wordt ‘XDG_PHOTO/Webcam’ gebruikt.

en: Photo Path
nl: Pad naar foto's

en: Defines the path where the photos are stored. If empty, "XDG_PHOTO/Webcam" will be used.
nl: Geeft aan waar de foto's opgeslagen worden. Indien leeg gelaten wordt ‘XDG_PHOTO/Webcam’ gebruikt.

en: Whether to start in wide mode
nl: In breedbeeldmodus opstarten

en: If set to true, Cheese will start up in wide mode, with the image collection placed on the right-hand side. Useful with small screens.
nl: Indien ingeschakeld zal Cheese opstarten in breedbeeldmodus, met de afbeeldingsverzameling geplaatst aan de rechterkant. Handig bij kleine schermen.

en: Whether to start in fullscreen
nl: In volledig scherm opstarten

en: If set to true, Cheese will start up in fullscreen mode.
nl: Indien ingeschakeld zal Cheese opstarten in de modus volledig scherm.

en: Time between photos in burst mode
nl: Tijd tussen foto's in burst-modus

en: The length of time, in milliseconds, to delay between taking each photo in a burst sequence of photos. If the burst delay is less than the countdown duration, the countdown duration will be used instead.
nl: De tijdsduur in milliseconden tussen foto's bij het maken van een reeks foto's in de burst-modus. Als de tijdsduur van het aftellen minder is dan deze tijdsduur zal de tijdsduur van het aftellen gebruikt worden.

en: Number of photos in burst mode
nl: Aantal foto's in burst-modus

en: The number of photos to take in a single burst.
nl: Het aantal in een enkele burst te nemen foto's.

en: Shutter sound
nl: Sluitergeluid

en: Select
nl: Selecteren

en: Take a Photo
nl: Foto nemen

en: _Discard photo
nl: Foto ver_werpen

en: Device capabilities not supported
nl: Apparaatmogelijkheden niet ondersteund

en: Failed to initialize device %s for capability probing
nl: Kon apparaat %s niet initialiseren voor de detectie van mogelijkheden

en: Unknown device
nl: Onbekend apparaat

en: Cancellable initialization not supported
nl: Annuleerbare initialisatie niet ondersteund

en: One or more needed GStreamer elements are missing:
nl: Eén of meerdere vereiste Gstreamer-onderdelen ontbreken:

en: No device found
nl: Geen camera gevonden

note: Translators: a description of an effect (to be applied to images *              from the webcam) which does nothing.
en: No Effect
nl: Geen effect

en: Start in wide mode
nl: In breedbeeldmodus opstarten

en: Device to use as a camera
nl: Het te gebruiken camera-apparaat

en: DEVICE
nl: APPARAAT

en: Output version information and exit
nl: Versie-informatie tonen en afsluiten

en: Start in fullscreen mode
nl: In volledig scherm opstarten

en: _Shoot
nl: _Schieten

en: Mode:
nl: Modus:

en: _Photo
nl: _Foto

en: _Fullscreen
nl: _Volledig scherm

en: P_references
nl: _Voorkeuren

en: _About
nl: I_nfo

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Quit
nl: A_fsluiten

en: - Take photos and videos from your webcam
nl: – Foto's en video's met een webcam maken

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nl: Gebruik ‘%s --help’ om alle beschikbare opties voor de opdrachtregel te tonen.

en: Another instance of Cheese is currently running
nl: Er is reeds een instantie van Cheese actief

en: Cheese Website
nl: Cheese-website

en: Could not open %s
nl: Kon %s niet openen

en: Are you sure you want to permanently delete the file? | Are you sure you want to permanently delete %d files?
nl[0]: Weet u zeker dat u het bestand blijvend wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u %d bestanden blijvend wilt verwijderen?

en: If you delete an item, it will be permanently lost | If you delete the items, they will be permanently lost
nl[0]: Als u een item verwijdert, zal het voorgoed verloren gaan.
nl[1]: Als u de items verwijdert, zullen ze voorgoed verloren gaan.

en: Could not move %s to trash
nl: Kon %s niet in prullenbak gooien

note: Nothing selected.
en: Save File
nl: Bestand opslaan

en: Could not save %s
nl: Kon %s niet opslaan

en: Stop _Recording
nl: Opname _stoppen

en: Stop recording
nl: Opname stoppen

en: _Record a Video
nl: Video _opnemen

en: Record a video
nl: Video opnemen

note: FIXME: Set the effects action to be inactive.
en: Stop _Taking Pictures
nl: _Geen foto's meer nemen

en: Stop taking pictures
nl: Geen foto's meer nemen

en: Take Multiple Photos
nl: Meerdere foto's nemen

en: Take multiple photos
nl: Meerdere foto's nemen

en: No effects found
nl: Geen effecten gevonden

en: Record a video using a webcam
nl: Video opnemen met behulp van een webcam

en: Take _Multiple Photos
nl: Meerdere foto's ne_men

en: Take multiple photos using a webcam
nl: Meerdere foto's nemen met behulp van een webcam
