Nápověda

Obsah

  1. Hlavní nabídka
    1. Soubor
    2. Úpravy
    3. Pohled
    4. Karty
    5. Záložky
    6. Nápověda
  2. Hlavní pohled
  3. Pomocné pohledy
  4. Nastavení
    1. Nastavení chování
    2. Nastavení grafiky
    3. Nastavení rozhraní
    4. Nastavení klávesových zkratek
    5. Nastavení modifikátorů

Úvod

qpdfviewje prohlížeč dokumentů s kartami. Používá Poppler pro podporu PDF, libspectre pro podporu PS, DjVuLibre pro podporu DjVu, CUPS pro podporu tisku a sadu Qt pro své rozhraní.

Podívejte se, prosím, do manuálových stránek, hledáte-li informace k volbám příkazového řádku a k souborům s nastavením.

Hlavní nabídka

Soubor

Úpravy

Nynější stranu lze změnit zadáním požadované strany do textového pole v panelu nástrojů pro úpravy, který je možné zaměřit pomocí Ctrl+K, a stisknutím klávesy Enter.

Pohled

Násobek zvětšení lze změnit zadáním požadovaného procenta do textového pole v panelu nástrojů pro pohled, který je možné zaměřit pomocí Ctrl+L, a stisknutím klávesy Enter.

Karty

Tato nabídka obsahuje seznam všech karet, ze kterých je možné udělat nynější kartu klepnutím na odpovídající položku nabídky. Karty lze rovněž zavřít klepnutím prostředním tlačítkem myši. Prvních devět karet je také možné zapnout podržením modifikátoru Alt a stisknutím kláves od jedné do devíti.

Záložky

Nápověda

Hlavní pohled

Klávesa Backspace/mezerník skočí na předchozí/další stranu. Klávesa Home/End skočí na první/poslední stranu. Klávesy šipek, Page Up a Page Down posouvají pohled. Stisknutím Ctrl a Enter se skočí na stranu před posledním skokem

Pomocí kolečka myši se provádí posun nahoru a dolů. Podržením Alt během používání kolečka myši se dělá posun doleva a doprava. Podržením Ctrl během používání kolečka myši se mění velikost dokumentu. Podržením Shift během používání kolečka myši se mění velikost dokument otáčí. (Klávesnicové modifikátory je možné změnit v dialogu pro nastavení.) Klepněte a podržte prostřední tlačítko myši pro výběr obdélníkové oblasti a její přiblížení.

Odkazy jsou zvýrazněny červenými rámečky (pokud je to povoleno v nastavení). Klepnutí levým tlačítkem myši na odkaz pro ukázání odkazované stránky nebo pro otevření odkazované adresy (URL) ve výchozím prohlížeči (pokud je to povoleno v nastavení). Klepnutí prostředním tlačítkem myši na odkaz pro ukázání odkazované stránky v nové kartě. Přejetí ukazovátkem myši nad odkazem zobrazí jeho cíl jako nástrojovou radu.

Formulářová pole jsou zvýrazněna modrými rámečky (pokud je to povoleno v nastavení). Klepněte levým tlačítkem myši na formulářové pole pro upravení jeho obsahu. Přejetí nad formulářovým polem zobrazí jeho cíl jako nástrojovou radu.

Zdroj polohy v dokumentu je vyžádán dvojitým klepnutím levým tlačítkem myši, čímž je pomocí editoru zdroje otevřen první odpovídající uzel SyncTeX.

Pro kopírování textů nebo obrázků podržteShift, klepněte a podržte levé tlačítko myši a tažením okolo oblasti ke zkopírování vytvořte rámeček. Jakmile je tlačítko myši uvolněno, zobrazí se vyskakovací nabídka, kde se zvolí, zda texty nebo obrázky kopírovat do schránky.

Pro přidání poznámek, podržteCtrl, klepněte a podržte levé tlačítko myši a tažením okolo zájmové oblasti vytvořte rámeček. Jakmile je tlačítko myši uvolněno, zobrazí se vyskakovací nabídka, kde se zvolí, zda text přidat nebo zvýraznit poznámky. Klepněte levým tlačítkem myši pro upravení poznámek. Klepněte pravým tlačítkem myši pro odstranění poznámek. (přidávání a odstraňování poznámek vyžaduje verzi knihovny Poppler 0.20.1 nebo vyšší.) Přejetí nad poznámkou zobrazí její obsah jako nástrojovou radu.

Pomocné pohledy

Pohled na osnovu zobrazí přehled obsahu dokumentu. Klepnutím levým tlačítkem myši na položku se skočí na příslušnou stranu v hlavním pohledu. K rozbalení/složení všech položek pod vybranou položkou se dá použít nabídka souvisejících činností.

Pohled na vlastnosti zobrazí dodatečné informace obsažené v dokumentu.

Pohled na náhledy zobrazí menší verze stran dokumentu. Klepnutím levým tlačítkem myši na položku se skočí na příslušnou stranu v hlavním pohledu.

Nastavení

Nastavení chování

Nastavení grafiky

Nastavení rozhraní

Nastavení klávesových zkratek

Nastavení zkratek umožňuje přizpůsobení klávesových zkratek podle osobních voleb. Zkratky jsou měněny dvojitým klepnutím na zkratku pro její upravení a zadáním nové zkratky. Každá činnost může mít několik zkratek pomocí seznamu, v němž jsou jednotlivé zkratky odděleny středníkem. Názvy kláves, jež nejsou jednopísmenné, jsou uvedeny výslovně (např. "Alt", "Ctrl", "PgDown"), přičemž se nerozlišují velká a malá písmena. Pokud zkratka obsahuje modifikátorové klávesy, názvy kláves jsou spojeny znaménkem plus a modifikátorové klávesy se musí uvést jako první, např. "Ctrl+A" nebo "Ctrl++".

Nastavení modifikátorů