GNOME - en to ps translation catalogue (91 entries)

en: Application Browser
ps: کاريال لټونی

en: Filename of existing .desktop files
ps: دوتنو دوتنه نوم .desktop د شته

en: Max number of New Applications
ps: د نويو کاريالونو ټولوجګه شمېر

en: New Applications
ps: نوي کاريالونه

en: Filter
ps: چاڼ

en: Groups
ps: ډلې

en: Application Actions
ps: کاريال چارونه

note: make start action
en: <b>Start %s</b>
ps: <b>پېلول %s</b>

en: Help
ps: مرسته

en: Upgrade
ps: پوړجګول

en: Uninstall
ps: نالګول

en: Remove from Favorites
ps: له خواپورو نه ړنګول

en: Add to Favorites
ps: خواپورو ته زياتول

en: Remove from Startup Programs
ps: له پېلنګ کړنلارو نه ړنګول

en: Add to Startup Programs
ps: پېلنګ کړنلارو ته زياتول

en: <span size="large"><b>No matches found.</b> </span><span>
    
     Your filter "<b>%s</b>" does not match any items.</span>
ps: <span size="large"><b>پرتلې ونه موندل شوې</b> </span><span>
    
     .هېڅ توکو سره تړاو نه لري "<b>%s</b>" ستاسو چاڼ</span>

en: Other
ps: نور

en: New Spreadsheet
ps: نوې وېړه پاڼه

en: New Document
ps: نوی لاسوند

en: Home
ps: کور

en: File System
ps: دوتنه غونډال

en: Network Servers
ps: ځال پالنګرونه

en: Search
ps: پلټون

note: make open with default action
en: <b>Open</b>
ps: <b>پرانيستل</b>

note: make rename action
en: Rename...
ps: ...بيانومول

en: Send To...
ps: ...ته لېږل

note: make move to trash action
en: Move to Trash
ps: دبلي ته لېږل

en: Delete
ps: ړنګول

en: <b>Open with "%s"</b>
ps: <b>کښې پرانيستل "%s"</b>

en: Open with Default Application
ps: په تلوال کاريال کښې پرانيستل

en: Open in File Manager
ps: دوتنه سمبالګر کښې پرانيستل

en: ?
ps: ؟

en: Today %l:%M %p
ps: %l:%M %p نن

en: Yesterday %l:%M %p
ps: %l:%M %p پرون

en: No bookmark found for URI '%s'
ps: لپاره ليکنښه ونه موندل شوه URI '%s' د

en: Find Now
ps: دستي لټول

en: <b>Open %s</b>
ps: <b>پرانيستل %s</b>

en: Remove from System Items
ps: له غونډال توکو نه ړنګول

en: Default menu and application browser
ps: د غورنۍ او کاريال تلواله لټونی

en: GNOME Main Menu
ps: د جنومي اره غورنۍ

en: GNOME Main Menu Factory
ps: د جنومي ارې غورنۍ فېکټري

en: Main Menu
ps: اره غورنۍ

en: _About
ps: په اړه_

en: _Open Menu
ps: غورنۍ پرانيستل_

en: .desktop file for the file browser
ps: دوتنه .desktop د دوتنه لټوني لپاره

en: .desktop file for the gnome-system-monitor
ps: دوتنه .desktop د جنومي-غونډال-څارن لپاره

en: .desktop file for the net config tool
ps: دوتنه .desktop د ځال ساز توکي لپاره

en: .desktop path for the application browser
ps: يونلور .desktop د کاريال لټوني لپاره

en: command to uninstall packages
ps: د بنډلونو نالګولو لپاره بولۍ

en: command to upgrade packages
ps: د بنډلونو پوړجګولو لپاره بولۍ

en: lock-down configuration of the file area
ps: د دوتنه سيمې سازونه کولپول

en: lock-down status for the application browser link
ps: د کاريال لټوني پېوند لپاره انکړ کولپول

en: lock-down status for the search area
ps: د پلټون سيمې لپاره انکړ کولپول

en: lock-down status for the status area
ps: د انکړ سيمې لپاره انکړ کولپول

en: lock-down status for the system area
ps: د غونډال سيمې لپاره انکړ کولپول

en: _System Monitor
ps: غونډال څارن_

en: Home: %s Free / %s
ps: %s / %s کور: پاتې

en: Logout
ps: وتون

en: Shutdown
ps: ګلول

en: Lock Screen
ps: پرده کولپول

en: gnome-lockscreen
ps: جنومي-پرده کولپول

en: The GNOME Main Menu
ps: د جنومي اره غورنۍ

en: Network: None
ps: ځال: هېڅ

en: Click to configure network
ps: د ځال سازولو لپاره کېکاږﺉ

en: Networ_k: None
ps: ځا_ل: هېڅ

en: Connected to: %s
ps: %s :سره پېوند شوی

en: Networ_k: Wireless
ps: ځا_ل: بېسيمه

en: Using ethernet (%s)
ps: (%s) ايترنېټ کاروي

en: Networ_k: Wired
ps: ځا_ل: سیم پېوسته

en: Wireless Ethernet (%s)
ps: (%s) بېسيمه ايترنېټ

en: Wired Ethernet (%s)
ps: (%s) سيم پېوسته ايترنېټ

en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: %d Mb/s
ps: م ب/س %d

en: Applications
ps: کاريالونه

en: Computer
ps: سولګر

en: Documents
ps: لاسوندونه

en: Favorite Applications
ps: خواپوري کاريالونه

en: Favorite Documents
ps: خواپوري لاسوندونه

en: Favorite Places
ps: خواپوري ځايونه

en: More Applications...
ps: ...نور کاريالونه

en: More Documents...
ps: ...نور لاسوندونه

en: More Places...
ps: ...نور ځايونه

en: Places
ps: ځايونه

en: Recent Applications
ps: اوسني کاريالونه

en: Recent Documents
ps: اوسني لاسوندونه

en: Search:
ps: :پلټون

en: Status
ps: انکړ

en: System
ps: غونډال

en: Add the current launcher to favorites
ps: اوسنی پېلوونکی خواپورو ته زياتول

en: Add the current document to favorites
ps: اوسنی لاسوند خواپورو ته زياتول

en: Remove the current document from favorites
ps: اوسنی لاسوند له خواپورو نه ړنګول
