Quod Libet 0.22 - en to it translation catalogue (555 entries)

en: Audio tag editor
it: Editor di tag audio

en: Edit tags in your audio files
it: Modifica i tag dei file audio.

en: an audio tag editor
it: un editor di tag audio

en: directory
it: cartella

en: Music Player
it: Riproduttore

en: Listen to, browse, or edit your audio collection
it: Ascolta, sfoglia o modifica la collezione audio

en: No song is currently playing.
it: Nessun brano è attualmente in esecuzione

en: Quod Libet is not running.
it: Quod Libet non è in esecuzione

en: Unable to write to %s. Removing it.
it: Impossibile scrivere su %s. Rimosso.

en: a music library and player
it: una libreria musicale e player

en: [option]
it: [opzione]

en: Print the playing song and exit
it: Mostra il brano in esecuzione ed esci

en: Begin playing immediately
it: Comincia a riprodurre immediatamente

en: Jump to next song
it: Salta al prossimo brano

en: Jump to previous song
it: Salta al precedente brano

en: Start playback
it: Avvia l'esecuzione

en: Pause playback
it: Metti in pausa

en: Toggle play/pause mode
it: Commuta play/pausa

en: Turn up volume
it: Aumenta il volume

en: Turn down volume
it: Abbassa il volume

en: Print player status
it: Mostra lo stato attuale

en: Hide main window
it: Nascondi la finestra

en: Show main window
it: Mostra la finestra

en: Toggle main window visibility
it: Commuta la visibilità della finestra

en: Focus the running player
it: Dai il focus al riproduttore

en: Remove active browser filters
it: Rimuovi i filtri attivi dal navigatore

en: Refresh and rescan library
it: Aggiorna e ricarica la libreria

en: Print the current playlist
it: Stampa la scaletta attuale

en: Print the contents of the queue
it: Stampa il contenuto della coda

en: Exit Quod Libet
it: Chiudi Quod Libet

en: Seek within the playing song
it: Cerca nel brano in esecuzione

en: Set or toggle the playback order
it: Imposta o commuta l'ordine d'esecuzione

en: Turn repeat off, on, or toggle it
it: Commuta o disattiva la ripetizione

en: Set the volume
it: Imposta il volume

en: Search your audio library
it: Cerca nella libreria audio

en: query
it: ricerca

en: Play a file
it: Riproduci un brano

en: command|filename
it: nome del file

en: Rate the playing song
it: Dai un giudizio al brano in esecuzione

en: Set the current browser
it: Imposta il browser

en: Open a new browser
it: Apri un nuovo browser

en: Show or hide the queue
it: Mostra o nascondi la coda

en: Show or hide the main song list
it: Mostra o nascondi la lista di brani

en: Filter on a random value
it: Filtro su un valore casuale

en: command|tag
it: tag

en: Filter on a tag value
it: Filtro su un tag

en: tag=value
it: tag=valore

en: Enqueue a file or query
it: Codifica un file o ricerca

en: Enqueue comma-separated files
it: Accoda i file separati dalla virgola

en: filename
it: nome del file

en: Print filenames of results of query to stdout
it: Stampa i nomi dei file ottenuti dalla query sullo standard output

en: Unqueue a file or query
it: Rimuovi dalla coda un file o una ricerca

en: Invalid argument for '%s'.
it: Argomento non valido per '%s'.

en: Try %s --help.
it: Prova %s --help.

en: Quod Libet is already running.
it: Quod Libet è già in esecuzione.

en: Songs not in an album
it: Brani non in un album

en: Album List Preferences
it: Preferenze della lista album

en: Show album _covers
it: Mostra le _Cover degli album

en: Inline _search includes people
it: La ricerca inline include le persone

en: Album Display
it: Mostra Album

en: %d track | %d tracks
it[0]: %d traccia
it[1]: %d tracce

en: %d disc | %d discs
it[0]: %d disco
it[1]: %d dischi

en: Invalid pattern
it: Modello non valido

en: _Artist
it: _Artista

en: _Date
it: _Data

en: Album List
it: Lista degli Album

en: _Album List
it: Lista degli _Album

en: All Albums
it: Tutti gli Album

en: Reload album _cover | Reload album _covers
it[0]: Ricarica le _Copertine dell'album
it[1]: Ricarica le _Copertine degli album

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: New Feed
it: Nuovo Feed

en: Enter the location of an audio feed:
it: Inserire la posizione di un feed audio.

en: Audio Feeds
it: Feed Audio

en: _Audio Feeds
it: Feed _Audio

en: _Download...
it: _Scarica...

en: Download Files
it: Scarica i file

en: Download File
it: Scarica il file

en: Unable to add feed
it: Impossibile aggiungere il feed

en: <b>%s</b> could not be added. The server may be down, or the location may not be an audio feed.
it: <b>%s</b> non è stato aggiunto. Il server potrebbe essere irraggiungibile, o potrebbe non contenere un feed audio.

en: Could not import python-feedparser, Audio Feeds browser disabled.
it: Non posso importare il python-feedparser, il navigatore degli Audio Feed è disabilitato.

en: The current audio backend does not support URLs, Audio Feeds browser disabled.
it: L'attuale audio backend non supporta gli URL, il navigatore degli Audio Feed è disabilitato.

note: The browser's name, without an accelerator. The name, with an accelerator.
en: Library Browser
it: Esplora la Libreria

en: %(count)d song (%(time)s) | %(count)d songs (%(time)s)
it[0]: %(count)d brano (%(time)s)
it[1]: %(count)d brani (%(time)s)

en: File System
it: Computer

en: _File System
it: _Computer

en: Unable to copy songs
it: Impossibile copiare i brani

en: The files selected cannot be copied to other song lists or the queue.
it: I Brani selezionati non possono essere copiati ad altre liste o alla coda

en: _Add to Library
it: _Aggiungi alla Libreria

en: %r doesn't contain any browsers.
it: %r non contiene alcun browser.

en: Unsupported file type
it: Tipo di file non supportato

en: Station lists can only contain locations of stations, not other station lists or playlists. The following locations cannot be loaded:
    %s
it: Le liste di stazioni possono contenere solo indirizzi di stazioni, non altre liste di stazioni o scalette. I seguenti indirizzi non sono stati aggiunti.
    %s

en: Unable to add station
it: Impossibile aggiungere la stazione

en: New Station
it: Nuova Stazione

en: Enter the location of an Internet radio station:
it: Inserire l'indirizzo di una stazione Internet radio

note: new station button
en: _New Station
it: _Nuova Stazione

en: No stations found
it: Nessuna stazione trovata.

en: No Internet radio stations were found at %s.
it: Nessuna stazione radio in %s.

en: All stations listed are already in your library.
it: Tutte le stazioni elencate sono già nella libreria.

en: %(count)d station | %(count)d stations
it[0]: %(count)d stazione
it[1]: %(count)d stazioni

en: Device Properties
it: Proprietà del dispositivo

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Not mounted
it: Non montato

en: Mount Point:
it: Punto di mount:

en: _Name:
it: _Nome:

en: Media Devices
it: Dispositivo multimediale

en: _Media Devices
it: Dispositivo_Multimediale

en: _Eject
it: _Espelli

en: <b>%s</b> used, <b>%s</b> available
it: <b>%s</b> utilizzato, <b>%s</b> disponibile

en: <b>%s</b> is not connected.
it: <b>%s</b> non è connesso.

en: Copying <b>%(song)s</b>
it: Sto copiando <b>%(song)s</b>.

en: Unable to copy song
it: Impossibile copiare il brano

en: There is not enough free space for this song.
it: Non c'è abbastanza spazio libero per questa canzone.

en: <b>%s</b> could not be copied.
it: <b>%s</b> non può essere copiato.

en: Unable to delete songs
it: Impossibile eliminare i brani

en: Deleting <b>%(song)s</b>
it: Elimino <b>%(song)s</b>

en: <b>%s</b> could not be deleted.
it: <b>%s</b> non può essere eliminato.

en: Unable to delete song
it: Impossibile eliminare il brano

en: Ejecting <b>%s</b> failed.
it: Esplusione di <b>%s</b>fallita.

en: Unable to eject device
it: Impossibile espellere il dispositivo

en: No device backend, Media Devices browser disabled.
it: Nessun dispositivo di backend, il navigatore dei dispositivi multimediali è disabilitato.

en: _Custom
it: _Personalizzato

en: Paned Browser Preferences
it: Preferenze del catalogo con filtri

en: All
it: Tutti

en: Paned Browser
it: Catalogo con Filtri

en: _Paned Browser
it: _Catalogo con Filtri

en: Select _All
it: _Seleziona Tutto

en: Importing playlist.
    
    %(current)d/%(total)d songs added.
it: Sto importando la scaletta.
    
    %(current)d/%(total)d brani aggiunti.

en: New Playlist
it: Nuova Scaletta

en: %(title)s and %(count)d more | %(title)s and %(count)d more
it[0]: %(title)s e %(count)d altro
it[1]: %(title)s e altri %(count)d

en: A playlist named %s already exists.
it: Esiste già una scaletta chiamata %s.

en: Total size unknown
it: Dimensione totale sconosciuta

en: %d song | %d songs
it[0]: %d brano
it[1]: %d brani

en: Enter a name for the new playlist:
it: Inserisci un nome per la nuova cartella:

en: _New Playlist
it: _Nuova Scaletta

en: Playlists
it: Scalette

en: _Playlists
it: _Scalette

en: _Remove from Playlist
it: _Rimuovi dalla Scaletta

en: _Import
it: _Importa

en: Unable to import playlist
it: Impossibile importare la scaletta

en: Quod Libet can only import playlists in the M3U and PLS formats.
it: I formati supportati per le scalette sono solo M3U e PLS

en: Unable to rename playlist
it: Impossibile rinominare la scaletta

en: Import Playlist
it: Importa una scaletta

en: Disable Browser
it: Disattiva il Catalogo

en: _Disable Browser
it: _Disattiva il Catalogo

en: _Limit:
it: _Limita:

en: _Weight
it: In base al _Giudizio

en: _Limit Results
it: _Limita i Risultati

en: Search Library
it: Cerca nella Libreria

en: _Search Library
it: _Cerca nella Libreria

en: Error Occurred
it: E' avvenuto un errore

en: An exception has occured in Quod Libet. A dump file has been saved to <b>%s</b> that will help us debug the crash. Please file a new issue at http://code.google.com/p/quodlibet/issues/list and attach this file or include its contents. This file may contain some identifying information about you or your system, such as a list of recent files played. If this is unacceptable, send <b>%s</b> instead with a description of what you were doing.
    
    Quod Libet may now be unstable. Closing it and restarting is recommended. Your library will be saved.
it: Un eccezione è occorsa in Quod Libet. E' stato salvato un file di dump in <b>%s</b> che ci potrebbe aiutare a debuggare il crash. Per cortesia apri un nuovo problema su  http://code.google.com/p/quodlibet/issues/list ed allega questo file o includi il suo contenuto. Questo file può contenere alcune informazioni di identificazione circa te o il tuo sistema, come la lista dei file recentemente ascoltati. Se questo è inaccettabile, invia <b>%s</b> con una descrizione di quello che stavi facendo.
    
    Quod Libet può ora essere instabile. Si raccomanda di chiuderlo e riavviarlo. La tua libreria sarà salvata.

en: Unknown Device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Could not import dbus-python, which is needed for device support.
it: Non riesco a imporare dbus-python, che è necessario per leggere il dispositivo.

en: %r doesn't contain any devices.
it: %r non contiene alcun dispositivo.

en: %r is not a supported device.
it: '%r' non è un dispositivo supportato.

en: No eject command found.
it: Nessun comando di espulsione trovato

en: %s: Could not import ctypes.
it: %s: Non riesco a importare i ctypes.

en: %s: Could not find libudev.
it: %s: Non trovo libudev.

en: %s: Could not find media-player-info.
it: %s: Non trovo le informazioni di media-player.

en: Initializing device backend.
it: Annullo l'inizializzazione del dispositivo di backend.

en: Trying '%s'
it: Provo '%s'

en: Couldn't connect to a device backend.
it: Non riesco a connettermi al backend del dispositivo

en: Device backend initialized.
it: Backend del dispositivo inizializzato

en: _Volume Gain (dB):
it: _Volume (dB):

en: Copy _album covers
it: Copia le copertine degli _album

en: Combine tags with _multiple values
it: Combina i tag con valori _multipli

en: Title includes _version
it: Il Titolo include la _versione

en: Album includes _disc subtitle
it: L'album include il sottotitolo del _disco

en: Model:
it: Modello:

en: Capacity:
it: Capienza:

en: Removing orphaned iPod track
it: Sto rimuovendo le tracce iPod orfane

en: Unable to save iPod database
it: Non riesco a salvare il database iPod

en: Uninitialized iPod
it: Inizializzazione di iPod annullata

en: Do you want to create an empty database on this iPod?
it: Vuoi creare un database vuoto su questo iPod?

en: Could not import python-gpod, iPod support disabled.
it: Non posso importare python-gpod, il supporto a iPod è disabilitato.

en: _Filename Pattern:
it: Schema per il nome del file

en: _Remove unused covers and directories
it: _Rimuovi le immagini e le directory inutilizzate

en: File exists
it: Il file esiste

en: Overwrite <b>%s</b>?
it: Sovrascrivere <b>%s</b>?

en: Error loading %r
it: Errore mentre carico %r

en: Unable to start web browser
it: Impossibile avviare un browser web

en: A web browser could not be found. Please set your $BROWSER variable, or make sure /usr/bin/sensible-browser exists.
it: Non è stato trovato alcun browser web. Impostare la variabile $BROWSER, o verificare l'esistenza di /usr/bin/sensible-browser.

en: Library
it: Libreria

en: Checking mount points
it: Controllo i punti di mount

en: Scanning library
it: Scansiono la libreria

en: Scanning %s
it: Scansiono %s

en: The GStreamer output pipeline used for playback, such as 'alsasink device=default'. Leave blank for default pipeline.
it: GStreamer output pipeline utilizzato per la riproduzione, esempio 'alsasink device=default'. Lascia vuoto per il default pipeline.

en: GStreamer output pipeline could not be initialized. The pipeline might be invalid, or the device may be in use. Check the player preferences.
it: Il GStreamer output pipeline non può essere inizializzato. Il pipeline può essere invalido, o il dispositivo può essere in uso. Controlla le preferenze del lettore multimediale.

en: Unable to open input files
it: Impossibile aprire i file di input

en: GStreamer has no element to handle reading files. Check your GStreamer installation settings.
it: GStreamer non ha l'elemento per gestire i file in lettura. Controlla i settaggi della tua installazione di GStreamer.

en: Invalid GStreamer output pipeline, trying default.
it: GStreamer output pipeline invalido, provo con il default.

en: Invalid audio backend
it: Audio backend invalido

en: The audio backend %r is not installed.
it: L'audio backend %r non è installato.

en: Unable to create audio output
it: Impossibile creare l'uscita audio.

en: The audio device %r was not found. Check your Xine settings in ~/.quodlibet/config.
it: Il dispositivo audio %r non è stato trovato. Controlla le tue configurazioni di Xine in ~/.quodlibet/config.

en: Unable to edit song
it: Impossibile modificare il brano

en: Saving <b>%s</b> failed. The file may be read-only, corrupted, or you do not have permission to edit it.
it: Salvataggio di <b>%s</b> fallito. Il file potrebbe essere in sola lettura oppure non si hanno sufficienti permessi per modificarlo.

en: Supported formats: %s
it: Formati supportati: %s

en: Audio device: %s
it: Dispositivo audio: %s

note: Translators: Refers to the beginning of the playing song.
en: Beginning
it: Inizio

en: N/A
it: N/D

en: Time
it: Tempo

en: Bookmark Name
it: Nome del Segnalibro

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: No time information
it: Nessuna informazione sul tempo

en: _Value:
it: _Valore:

en: Saved Values
it: Valori salvati

en: Edit saved values...
it: Modifica i valori salvati...

en: Songs
it: Brani

en: Display remaining time
it: Mostra il tempo rimanente

en: _Edit Bookmarks...
it: _Modifica Segnalibri...

en: _Track Mode
it: Modalità _Traccia

en: _Album Mode
it: Modalità _Album

en: Stop after this song
it: Ferma dopo questo brano

en: Delete Files
it: Elimina i File

en: _Move to Trash
it: _Sposta nel Cestino

en: Permanently delete this file?
it: Eliminare permanentemente questo file?

en: Permanently delete these files?
it: Eliminare permanentemente questi file?

en: %(title)s and %(count)d more... | %(title)s and %(count)d more...
it[0]: %(title)s e altri %(count)d...
it[1]: %(title)s e altri %(count)d...

en: Moving %(current)d/%(total)d.
it: Sto spostando %(current)d/%(total)d.

en: Deleting %(current)d/%(total)d.
it: Sto cancellando %(current)d/%(total)d.

en: Unable to move to trash
it: Impossibile sposare nel cestino

en: Moving <b>%s</b> to the trash failed.
it: Non riesco a spostare <b>%s</b> nel cestino.

en: Unable to delete file
it: Impossibile eliminare il file

en: Deleting <b>%s</b> failed.
it: Non è stato possibile eliminare <b>%s</b>.

en: Downloads
it: Scaricati

en: Filename
it: Nome del file

en: Size
it: Dimensioni

en: Queued
it: Accodato

en: Path Patterns
it: Modello del Percorso

en: Edit saved patterns...
it: Modifica i modelli salvati...

en: _More options...
it: _Più opzioni..

en: missing from %d song | missing from %d songs
it[0]: mancante da %d brano
it[1]: mancante da %d brani

en: different across %d song | different across %d songs
it[0]: differente in %d brano
it[1]: differente in %d brani

en: Split into _Multiple Values
it: Separa in valori _multipli

en: Split Disc out of _Album
it: Separa i dischi dell'_album

en: Split _Version out of Title
it: Separa la _Versione dal titolo

en: Split Arranger out of Ar_tist
it: Separa l'arrangiatore dall'ar_tista

en: Split _Performer out of Artist
it: Separa l'e_secutore dall'artista

en: Add a Tag
it: Aggiungi un Tag

en: Edit Tags
it: Modifica Tag

en: Write
it: Scrivi

en: Value
it: Valore

en: Unable to add tag
it: Impossibile aggiungere tag

en: Unable to add <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support multiple values.
it: Impossibile aggiungere <b>%s</b>
    
    I file attualmente selezionati non supportano valori multipli.

note: Can't remove the old tag. Can't add the new tag. Return a 'natural' version of the tag for human-readable bits. Strips ~ and ~# from the start and runs it through a map (which the user can configure).
en: Invalid tag
it: Tag non valido

en: Invalid tag <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing this tag.
it: Tag <b>%s</b> non valido
    
    I file attualmente selezionati non supportano la modifica su questo tag.

en: Tag may not be accurate
it: Il tag potrebbe non essere accurato

en: <b>%s</b> changed while the program was running. Saving without refreshing your library may overwrite other changes to the song.
    
    Save this song anyway?
it: <b>%s</b> è cambiato mentre il programma era in esecuzione. Salvare senza aggiornare la libreria potrebbe sovrascrivere altri cambiamenti nel brano.
    
    Salvare il brano comunque?

en: Unable to save song
it: Impossibile salvare il brano

en: Invalid value
it: Valore non valido

en: Invalid value: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s
it: Valore non valido: <b>%(value)s</b>
    
    %(error)s

en: Ex Falso Preferences
it: Preferenze di Ex Falso

en: Split _on:
it: Dividi _a:

en: Show _programmatic tags
it: Mostra _commenti

en: Tag Editing
it: Modifica dei Tag

en: Folders
it: Cartelle

en: _New Folder...
it: _Nuova Cartella...

en: _Select All Subfolders
it: _Seleziona Tutte le Sottocartelle

en: New Folder
it: Nuova Cartella

en: Enter a name for the new folder:
it: Inserire un nome per la nuova cartella:

en: Unable to create folder
it: Impossibile creare la cartella

en: Unable to delete folder
it: Impossibile eliminare la cartella

note: Translators: As in "by Artist Name"
en: by %s
it: di %s

en: Disc %s
it: Disco %s

en: Track %s
it: Traccia %s

en: _Edit Display...
it: _Modifica Display...

en: Not playing
it: Non in esecuzione

en: _Clear Errors
it: _Pulisci gli Errori

en: No songs are selected.
it: Nessun brano selezionato.

en: No Songs
it: Nessun Brano

en: Information
it: Informazioni

en: Lyrics
it: Testi

note: Translators: Name of the warnings tab in the Output Log window
en: Errors
it: Errori

en: artist
it: artista

en: artists
it: artisti

en: performers
it: esecutori

en: Never
it: Mai

en: %(n)d time | %(n)d times
it[0]: %(n)d volta
it[1]: %(n)d volte

en: added
it: aggiunto

en: last played
it: ultimo passaggio

en: plays
it: riproduzioni

en: skips
it: saltato

en: rating
it: giudizio

en: length
it: lunghezza

en: file size
it: dimensioni

en: modified
it: modificato

en: %d selected | %d selected
it[0]: %d selezionato
it[1]: %d selezionati

en: Produced by %s
it: Prodotto da %s

en: performer
it: esecutore

en: Track unavailable
it: Traccia non disponibile

en: Track List
it: Lista delle Tracce

en: %d song with no album | %d songs with no album
it[0]: %d brano senza album
it[1]: %d brani senza album

en: Selected Discography
it: Disografia Selezionata

en: %d song with no artist | %d songs with no artist
it[0]: %d brano senza artista
it[1]: %d brani senza artista

en: albums
it: album

en: Total length:
it: Lunghezza totale:

en: Total size:
it: Dimensioni totali:

en: Files
it: File

en: _Download
it: S_carica

note: buffer.set_text(_("No lyrics found.\n\nYou can click the " "Download button to have Quod Libet search " "for lyrics online.  You can also enter them " "yourself and click save."))
en: No lyrics found for this song.
it: Nessun testo trovato per questo brano.

en: Searching for lyrics...
it: Ricerca di testo...

en: Unable to download lyrics.
it: Impossibile scaricare i testi

en: Discard tag changes?
it: Tralasciare le modifiche ai tag?

en: Tags have been changed but not saved. Save these files, or revert and discard changes?
it: I tag modificati non sono stati salvati. Salvare i file, o tralasciare i cambiamenti?

en: Active tasks
it: Operazioni attive

en: %d tasks running
it: %d operazioni in esecuzione

en: _Unknown
it: _Sconosciuto

en: In Order
it: In Ordine

en: _In Order
it: _In Ordine

en: Shuffle
it: Casuale

en: _Shuffle
it: _Casuale

en: Weighted
it: In base al Giudizio

en: _Weighted
it: In base al _Giudizio

en: One Song
it: Un Brano

en: _One Song
it: _Un Brano

en: Plugin Errors
it: Errori dei plugin

en: Quod Libet Plugins
it: Plugin di Quod Libet

en: Show _Errors
it: Mostra _Errori

en: Version:
it: Versione:

en: Enabled
it: Attivo

en: Disabled
it: Disattivato

en: No category
it: Nessuna categoria

en: No plugins found.
it: Nessun plugin trovato.

en: Song List
it: Lista dei Brani

en: _Jump to playing song automatically
it: _Salta automaticamente al brano in esecuzione

en: When the playing song changes, scroll to it in the song list
it: Scorri nella lista dei brani fino a quello in esecuzione

en: _Disc
it: _Disco

en: _Filename
it: Nome del _file

en: _Track
it: _Traccia

en: _Rating
it: _Giudizio

en: _Length
it: _Lunghezza

en: Filename includes _folder
it: Il nome del file include la _cartella

en: _Others:
it: Altr_o:

en: Other columns to display, separated by spaces
it: Altre intestazioni da mostrare, separate da spazi

en: Visible Columns
it: Colonne Visibili

en: Browsers
it: Catalogo

en: _Global filter:
it: Filtro _Globale:

en: Search after _typing
it: Cerca dopo aver digitato

en: Show search results after the user stops typing.
it: Mostra i risultati della ricerca dopo che l'utente smette di scrivere

en: Color _search terms
it: _Colora il termini cercati

en: Display simple searches in blue, advanced ones in green, and invalid ones in red
it: Colora le stringhe di ricerca semplici in blu, avanzate in verde, non valide in rosso

en: Confirm _multiple ratings
it: Conferma voti _multipli

en: Ask for confirmation before changing the rating of multiple songs at once
it: Chiedi conferma prima di cambiare il voto di più canzoni assieme

en: Enable _one-click ratings
it: Abilita voti con un click

en: Enable rating by clicking on the rating column in the song list
it: Abilita il giudizio cliccando sulla colonna del voto della lista dei brani

en: Ratings
it: Giudizi

en: _Enable Replay Gain volume adjustment
it: _Abilita la possibilità di Ripetere la modifica al volume di Uscita

en: If no Replay Gain information is available for a song, scale the volume by this value
it: Se non è disponibile l'informazione per Ripetere il Volume di una traccia, scala il volume a questo valore

en: Fall-back gain (dB):
it: Volume di Fall-back (dB):

en: Scale volume for all songs by this value, as long as the result will not clip
it: Scala il volume di tutti i brani a questo valore, finché il risultato non clippa

en: Pre-amp gain (dB):
it: Volume Pre-amp (dB):

en: Replay Gain Volume Adjustment
it: Ripeti la Modifica al Volume di Uscita

en: _Select
it: _Seleziona

en: Songs placed in these folders (separated by ':') will be added to your library
it: I brani in queste cartelle (separati da ':') saranno aggiunti alla libreria

en: _Refresh library on start
it: _Aggiorna il catalogo all'avvio

en: Scan _Directories
it: Esamina le _Cartelle

en: Separators for splitting tags
it: Separatori per dividere i tag

en: Enable _human title case
it: Abilita un case del titolo _umano

en: Uses common English rules for title casing, as in "Dark Night of the Soul"
it: Usa le comuni regole Inglesi per le maiuscole nel titolo, come "Dark Night of the Soul"

en: Save ratings and play _counts
it: Salva i giudizi e il _numero di riproduzioni

en: Ratings and play counts will be set for this email address
it: Giudizi e numero dei passaggi saranno impostati per questo indirizzo email

en: Select Directories
it: Selezionare le Cartelle

en: _Use rounded corners on thumbnails
it: _Usa angoli arrotondati nelle anteprime

en: Round the corners of album artwork thumbnail images. May require restart to take effect.
it: Arrotonda gli angoli delle anteprime delle immagini degli album. Richiede il riavvio per avere effetto.

en: Quod Libet Preferences
it: Preferenze di Quod Libet

en: Properties
it: Proprietà

en: _Queue
it: Co_da

en: Remove all songs from the queue
it: Rimuovi tutti i brani dalla coda

en: _Random
it: Ca_suale

en: _Order:
it: In _Ordine

en: _Repeat
it: _Ripeti

en: Restart the playlist when finished
it: Ricomincia la scaletta una volta finito

en: Unable to add songs
it: Impossibile aggiungere i brani

en: <b>%s</b> uses an unsupported protocol.
it: <b>%s</b> usa un protocollo non supportato.

en: _Music
it: _Musica

en: _Add a Folder...
it: _Aggiungi una Cartella...

en: _Add a File...
it: _Aggiungi un File...

en: _Add a Location...
it: _Aggiungi una Posizione...

en: _Browse Library
it: _Esplora la Libreria

en: _Filters
it: _Filtri

en: Not Played To_day
it: Non ascoltati o_ggi

en: Not Played in a _Week
it: Non ascoltati da una _settimana

en: Not Played in a _Month
it: Non ascoltati da un _mese

en: _Never Played
it: M_ai ascoltati

en: _Top 40
it: _Primi 40

en: B_ottom 40
it: _Ultimi 40

en: _Control
it: Con_trolli

en: _Jump to Playing Song
it: _Salta al brano in esecuzione

en: _View
it: _Visualizza

en: _Help
it: A_iuto

en: _Edit and Continue
it: _Modifica e Continua

en: _Cause an Error
it: _Causa un Errore

en: Re_fresh Library
it: A_ggiorna la Libreria

en: Re_load Library
it: Ri_carica la Libreria

en: Filter on _Genre
it: Filtro sul _genere

en: Filter on _Artist
it: Filtro sull'_artista

en: Filter on Al_bum
it: Filtro sull'al_bum

en: Random _Genre
it: _Genere casuale

en: Random _Artist
it: _Artista casuale

en: Random Al_bum
it: Al_bum casuale

en: Song _List
it: _Lista dei Brani

en: Check for changes in your library
it: Controlla cambiamenti effettuati sulla libreria

en: Reload all songs in your library (this can take a long time)
it: Ricarica tutti i brani nella libreria (può richiedere molto tempo)

en: The 40 songs you've played most (more than 40 may be chosen if there are ties)
it: I 40 brani più ascoltati

en: The 40 songs you've played least (more than 40 may be chosen if there are ties)
it: I 40 brani meno ascoltati

en: Add a Location
it: Aggiungi una Posizione

en: Enter the location of an audio file:
it: Inserire la posizione di un file audio.

en: Unable to add location
it: Impossibile aggiungere la stazione

en: <b>%s</b> is not a valid location.
it: <b>%s</b> non è una posizione valida

en: Add Music
it: Aggiungi Musica

en: Watch this folder for new songs
it: Controlla la presenza di nuovi brani in questa cartella

en: %s could not be added to your library.
it: Non è stato possibile aggiungere %s alla libreria

en: Unable to add song
it: Impossibile aggiungere il brano

en: Confirm rating
it: Chiedi conferma del voto

en: Invalid command %r received.
it: Ricevuto il commando invalido %r.

en: Unknown browser %r.
it: Browser sconosciuto %r.

en: Replace spaces with _underscores
it: Sostituisci gli spazi con _underscore

en: Strip _Windows-incompatible characters
it: Elimina i caratteri incompatibili con _Windows

en: Strip _diacritical marks
it: Elimina i segni _diacritici

en: Strip non-_ASCII characters
it: Elimina i caratteri non-_ASCII

en: Use only _lowercase characters
it: Usa solo caratteri _minuscoli

en: Rename Files
it: Rinomina i File

en: New Name
it: Nuovo Nome

en: Ignore _All Errors
it: Ignora _Tutti gli Errori

en: _Continue
it: _Continua

en: Unable to rename file
it: Impossibile rinominare il file

en: Renaming <b>%s</b> to <b>%s</b> failed. Possibly the target file already exists, or you do not have permission to make the new file or remove the old one.
it: La rinomina di <b>%s</b> in <b>%s</b> è fallita. Porbabilmente il file esiste già, o non si hanno sufficienti permessi per creare un nuovo file o eliminarne uno vecchio.

en: Path is not absolute
it: Il percorso non è assoluto

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    contains / but does not start from root. To avoid misnamed folders, root your pattern by starting it with / or ~/.
it: Il modello
    	<b>%s</b>
    contiene / ma non parte dalla cartella root. Per evitare cartelle mal nominate, bisogna far partire i modelli con / o con ~/

en: Saved Searches
it: Ricerche Salvate

en: Edit saved searches...
it: Modifica le ricerche salvate...

en: _Search:
it: _Cerca:

en: Search
it: Cerca

en: Search your library
it: Cerca nella libreria audio

en: _Filter on %s
it: _Filtro su %s

en: You are about to change the rating of %d songs.
    Do you wish to continue?
it: Stai per modificare il voto di %d tracce.
    Desideri proseguire?

en: _Track Headers
it: Headers delle _Tracce

en: _Album Headers
it: Headers degli _Album

en: _People Headers
it: Headers della _Gente

en: _Date Headers
it: Headers della _Data

en: _File Headers
it: Headers dei _File

en: _Production Headers
it: Headers della _Produzione

en: _Customize Headers...
it: _Personalizza gli Headers...

en: Replace _underscores with spaces
it: Sostituisci _underscore con spazi

en: _Title-case tags
it: _Prima lettera maiuscola

en: Split into multiple _values
it: Separa in _valori multipli

en: Tags From Path
it: Tag dal File

en: Tags replace existing ones
it: I tag rimpiazzano quelli esistenti

en: Tags are added to existing ones
it: i tag sono aggiunti a quelli esistenti

en: The pattern
    	<b>%s</b>
    is invalid. Possibly it contains the same tag twice or it has unbalanced brackets (&lt; / &gt;).
it: Il modello
    	<b>%s</b>
    non è valido. Probabilmente contiene lo stesso tag due volte o ha parentesi non valide (&lt; / &gt;).

en: Invalid tags
it: Tag non validi

en: Invalid tags <b>%s</b>
    
    The files currently selected do not support editing these tags.
it: tags <b>%s</b> non validi
    
    I file attualmente selezionati non supportano la modifica di questi tag.

en: The pattern you entered was invalid. Make sure you enter &lt; and &gt; as \&lt; and \&gt; and that your tags are balanced.
    
    %s
it: Il modello inserito non è valido. Fare attenzione ad inserire &lt; e &gt; come \&lt; e \&gt; e che i tag sono bilanciati.
    
    %s

en: Edit Display
it: Modifica Display

en: Too Many Errors
it: Troppo errori

en: Stopping playback because there were %d errors in a row.
it: Riproduzione fermata poiché vi sono stati %d errori in una riga.

en: Track Numbers
it: Numeri delle Tracce

en: Start fro_m:
it: Parti _da:

en: _Total tracks:
it: _Totale tracce:

en: Track
it: Traccia

en: and %d more...
it: e altri %d ...

en: Saving the songs you changed.
it: Salvataggio dei brani modificati.

en: %(current)d/%(total)d songs saved
    (%(remaining)s remaining)
it: %(current)d/%(total)d tracce salvate
    (%(remaining)s rimanenti)

en: %d of %d
it: %d di %d

en: Clear search
it: Pulisci la ricerca

en: Edit _Tags
it: Modifica _Tag

en: _Plugins
it: _Plugin

en: _Preview
it: _Anteprima

en: Add to _Queue
it: Metti in _Coda

en: _Add to Playlist
it: Metti in _Scaletta

en: _Copy to Device
it: Copia sul dispositivo

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Display brief usage information
it: Mostra brevi informazioni sull'utilizzo

en: Display version and copyright
it: Mostra versione e copyright

en: Usage: %s %s
it: Utilizzo: %s %s

en: [options]
it: [opzioni]

en: %s %s - <quod-libet-development@googlegroups.com>
    Copyright 2004-2005 Joe Wreschnig, Michael Urman, and others
    
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
it: %s %s - <quod-libet-development@googlegroups.com>
    Copyright 2004-2005 Joe Wreschnig, Michael Urman, e altri
    
    Questo è software libero; vedi il codice sorgente per le condizioni di copia.  Non c'è
    garanzia; neppure per la COMMERCIALIZZAZIONE o per L'ADEGUATEZZA AD UNO SCOPO PARTICOLARE.

en: Option %r not recognized.
it: Opzione '%s' non riconosciuta.

en: Option %r requires an argument.
it: L'opzione '%s' richiede un argomento.

en: %r is not a unique prefix.
it: '%s' non è un prefisso unico.

en: [Invalid Encoding]
it: [Codifica non valida]

note: Translators: If tag names, when capitalized, should not be title-cased ("Looks Like This"), but rather only have the first letter capitalized, translate this string as something other than "check|titlecase?".
en: check|titlecase?
it: Usare titoli maiuscoli?

note: Translators: Name of the warnings tab in the Output Log window
en: Warnings
it: Avvertimenti

en: General
it: Generale

en: No log available.
it: Nessun log disponibile.

en: The date must be entered in 'YYYY', 'YYYY-MM-DD' or 'YYYY-MM-DD HH:MM:SS' format.
it: I formati corretti sono: AAAA, AAAA-MM-GG oppuure AAAA-MM-GG HH:MM:SS.

en: Replay Gain gains must be entered in 'x.yy dB' format.
it: I valori di ReplayGain devono essere nel formato 'x.yy dB'.

en: Replay Gain peaks must be entered in 'x.yy' format.
it: I valori di picco di ReplayGain devono essere nel formato 'x.yy'.

en: MusicBrainz IDs must be in UUID format.
it: l'ID MusicBrainz della traccia deve essere nel formato UUID.

note: Translators: Leave "official", "promotional", and "bootleg" untranslated. They are the three possible literal values.
en: MusicBrainz release status must be 'official', 'promotional', or 'bootleg'.
it: Lo stato del rilascio di MusicBrainz deve essere 'ufficiale', 'promozionale', o 'bootleg'.

en: arranger
it: arrangiatore

en: author
it: autore

en: composer
it: compositore

en: conductor
it: direttore

en: contact
it: contatto

en: date
it: data

en: description
it: descrizione

en: genre
it: genere

en: grouping
it: raggruppamento

en: language
it: lingua

en: license
it: licenza

en: location
it: posizione

en: lyricist
it: paroliere

note: Translators: Also e.g. "record label", "publisher"
en: organization
it: etichetta discografica

en: title
it: titolo

en: version
it: versione

en: website
it: sito web

en: album artist
it: artista dell'album

note: Translators: This used to be called "part".
en: disc subtitle
it: Sottotitolo

en: disc
it: disco

en: track
it: traccia

en: label ID
it: numero di catalogo

en: original release date
it: data d'uscita originale

en: original album
it: album originale

en: original artist
it: artista originale

en: recording date
it: data di registrazione

en: release country
it: Stato di rilascio

en: album artist (sort)
it: artista dell'album

en: artist (sort)
it: artista

en: album (sort)
it: album

en: performer (sort)
it: esecutore

en: performers (sort)
it: esecutori

note: http://musicbrainz.org/doc/MusicBrainzTag
en: MusicBrainz track ID
it: ID MusicBrainz della traccia

en: MusicBrainz release ID
it: ID MusicBrainz della traccia

en: Musicbrainz artist ID
it: ID MusicBrainz dell'artista

en: MusicBrainz album artist ID
it: ID MusicBrainz dell'artista dell'album

en: MusicBrainz TRM ID
it: ID TRM MusicBrainz

en: MusicBrainz album status
it: Stato dell'album MusicBrainz

en: MusicBrainz album type
it: Tipo di album MusicBrainz

note: Translators: "gain" means a volume adjustment, not "to acquire".
en: track gain
it: volume della traccia

en: track peak
it: picco della traccia

note: Translators: "gain" means a volume adjustment, not "to acquire".
en: album gain
it: volume dell'album

en: album peak
it: picco dell'album

en: reference loudness
it: volume di riferimento

en: discs
it: dischi

en: tracks
it: tracce

en: last started
it: ultima riproduzione

en: full name
it: nome e percorso

en: mount point
it: Punto di mount

en: errors
it: errori

en: people
it: gente

en: year
it: anno

en: bookmark
it: segnalibri

en: file format
it: formato file

note: Other things put here as a canonical translated copy.
en: lyricists
it: parolieri

en: arrangers
it: arrangiatori

en: composers
it: compositori

en: conductors
it: direttori

en: authors
it: autori

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d year | %d years
it[0]: %d anno
it[1]: %d anni
