compiz-fusion-plugins - en to cs translation catalogue (99 entries)

en: 3D Only On Mouse Rotate
cs: 3D pouze při otáčení myší

en: 3D Windows
cs: 3D okna

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
cs: Změnit velikost mezery mezi okny (v procentech velikosti kostky)

en: Minimum Cube Size
cs: Minimální velikost kostky

en: Minimum cube size (in percent).
cs: Minimální velikost kostky (v procentech)

en: Misc. Options
cs: Další možnosti

en: Brightness
cs: Jas

en: Brightness of faded windows
cs: Jas ztmavených oken

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
cs: Mírně ulehčí koncentraci ztmavením všech oken kromě aktivního.

en: Opacity
cs: Ztmavení

en: Saturation
cs: Sytost

en: Saturation of faded windows
cs: Sytost oken v pozadí

en: Toggle AddHelper
cs: Zapnout AddHelper

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
cs: Použijte toto pro zapnutí/vypnutí AddHelperu za běhu

en: Window Types
cs: Typy Oken

en: Window types that should be Opacified.
cs: Typy oken, které mohou být ztmaveny.

en: Animation Selection
cs: Výběr animace

en: Animations
cs: Animace

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Beam
cs: Paprsek

en: Beam Color
cs: Barva paprsku

en: Beam Life
cs: Životnost paprsku

en: Beam Slowdown
cs: Zpomalení paprsku

en: Beam Spacing
cs: Odstup paprsku

en: Beam Width
cs: Šířka paprsku

en: Beam color.
cs: Barva paprsku.

en: Beam life.
cs: Životnost paprsku.

en: Beam slowdown.
cs: Zpomalení paprsku.

en: Beam width.
cs: Šířka paprsku.

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
cs: Blízkost okna k pohledu na konci animace(1.0: Blíže ke kameře, -2.0 : Dále od kamery).

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
cs: Seznam hodnot pro přepsání nastavení oddělený čárkou, např. fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1

en: Curved Fold
cs: Zakřivený ohyb

en: Curved Fold Amplitude
cs: Rozsah zakřiveného ohybu

en: Down
cs: Dolů

en: Dream
cs: Sen

en: Duration
cs: Trvání

en: Effect Settings
cs: Nastavení efektu

en: Explode
cs: Exploze

en: Fade
cs: Zmizení

en: Falling direction for Domino pieces.
cs: Směr pádu kousků Domina.

en: Fire Particle Color
cs: Barva plamenů

en: Fire Particle Life
cs: Životnost plamenů

en: Fire Particle Size
cs: Velikost plamenů

en: Fire Particle Slowdown
cs: Zpomalení plamenů

en: Fire Smoke
cs: Kouř

en: Fire constant speed
cs: Rychlost "vzplanutí"

en: Fire direction
cs: Směr vzplanutí

en: Fire direction.
cs: Smět Vzplanutí.

en: Fire particle color.
cs: Barva plamenů.

en: Fire particle life.
cs: Životnost plamenů.

en: Fire particle size.
cs: Velikost plamenů.

en: Fire particle slowdown.
cs: Spomalení plamenů.

en: Fire smoke.
cs: Kouř při vzplanutí.

en: Focus Effect
cs: Efekt zaostření

en: Fold
cs: Poskládat

en: Fold Direction
cs: Směr skládání

en: Glide 1
cs: Plachtění 1

en: Glide 2
cs: Plachtění 2

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
cs: Náhodné barvy pro efekt ohně, také známý jako Mystický Oheň

en: Hexagonal
cs: Hexagonalně

en: In
cs: Dovnitř

en: In-out
cs: Dovnitř-ven

en: Left
cs: Zleva

en: Left-right
cs: Zleva do prava

en: Magic Lamp
cs: Magická lampa

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
cs: Vázat délku efektu ohně na výšku okna

en: Minimize Animation
cs: Animace minimalizace

en: Minimize Effect
cs: Efekt minimalizace

en: Movement direction(s) for window pieces.
cs: Směr(y) pohybu kousků okna

en: None
cs: Nic

en: Number Of Fire Particles
cs: Počet částic ohně

en: Number of fire particles.
cs: Počet částic ohně.

en: Off
cs: Vypnuto

en: On
cs: Zapnuto

en: Open Animation
cs: Animace otevření

en: Open Effect
cs: Efekt otevření

en: Open/Close Only
cs: Pouze Otevřít/Zavřít

en: Options
cs: Nastavení

en: Random
cs: Náhodný

en: Random Animations For All Events
cs: Náhodné animace pro všechny události

en: Random Effects
cs: Náhodné efekty

en: Randomly Colored Fire
cs: Náhodně obarvený oheň

en: Rotation Angle
cs: Směr otáčení

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
cs: Úhel natočení animovaných částí okna(ve stupních)

en: Shade Animation
cs: Animace stínu

en: Shade Effect
cs: Efekt Stín

en: Sidekick
cs: Odkopnutí

en: Sidekick Number of Rotations
cs: Počet rotací Odkopnutí

en: Sidekick Springiness
cs: Pružnost Odkopnutí

en: Skewer
cs: Bodec

en: Skewer Direction
cs: Směr Bodce

en: Spacing between beams.
cs: Místo mezi paprsky

en: The animation effect shown when closing a window.
cs: Efekt zobrazený při zavírání okna.

en: The animation effect shown when creating a window.
cs: Efekt zobrazený při otevírání okna.

en: The animation effect shown when minimizing a window.
cs: Efekt zobrazený při minimalizaci okna

en: The windows that will be animated.
cs: Okna, která budou animována

en: Up
cs: Nahorů

en: Up-down
cs: Nahorů-dolů

en: Shadow Color
cs: barva stínu
