compiz-fusion-plugins - en to he translation catalogue (222 entries)

en: 3D Only On Mouse Rotate
he: 3D רק בעת סיבוב עם העכבר

en: 3D Windows
he: חלונות 3D

en: Bevel Bottom Left
he: החלקה שמאלית תחתונה

en: Bevel Bottom Right
he: החלקה ימנית תחתונה

en: Bevel Corners
he: החלקת פינות

en: Bevel Top Left
he: החלקה שמאלית עליונה

en: Bevel Top Right
he: החלקה ימנית עליונה

en: Bevel bottom left corner
he: החלקת הפינה השמאלית התחתונה

en: Bevel bottom right corner
he: החלקת הפינה הימנית התחתונה

en: Bevel top left corner
he: החלקת הפינה השמאלית העליונה

en: Bevel top right corner
he: החלקת הפינה הימנית העליונה

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
he: שנה את מימדי החלל שבין החלונות (באחוזים מגודל הקוביה).

en: Color of an inactive window's depth
he: צבע עומק של חלון לא פעיל

en: Color of the active window's depth
he: צבע עומק של החלון הפעיל

en: Elevates windows while rotating the cube
he: הרם חלונות בעת סיבוב הקוביה

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
he: תצוגת 3D תופעל רק אם הסיבוב בוצע באמצעות העכבר.

en: Minimum Cube Size
he: גודל קוביה מזערי

en: Minimum cube size (in percent).
he: גודל קוביה מזערי (באחוזים)

en: Misc. Options
he: אפשרויות נוספות

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
he: עגל פינות כדי להתאים למסגרות מעוגלות

en: Window Color (Active)
he: צבע חלון (פעיל)

en: Window Color (Inactive)
he: צבע חלון (לא פעיל)

en: Window Depth
he: עומק חלון

en: Window Match
he: חלונות תואמים

en: Window Space
he: שטח חלון

en: Window depth
he: עומק חלון

en: Windows that should be handled by 3D
he: חלונות המטופלים ע"י 3D

en: ADD Helper
he: סייען ADD

en: Bindings
he: צימודים

en: Brightness
he: בהירות

en: Brightness of faded windows
he: בהירות חלונות מעומעמים

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
he: הקל מעט על הריכוז בעזרת עמעום כל החלונות פרט לחלון הפעיל.

en: Opacity
he: אטימות

en: Opacity of faded windows
he: אטימות חלונות מעומעמים

en: Saturation
he: רוויה

en: Saturation of faded windows
he: רווית חלונות מעומעמים

en: Toggle AddHelper
he: הפעל\הפסק את סייען ADD

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
he: השתמש בצימוד זה כדי להפעיל ולהפסיק את סייען ADD תוך כדי עבודה.

en: Window Types
he: סוגי חלונות

en: Window types that should be Opacified.
he: סוגי חלונות שיש להחיל עליהם את הכללים.

en: Airplane
he: אווירון

en: Airplane Flying Path Length
he: אורך נתיב טיסת האווירון

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
he: כל האפקטים נבחרים באקראי, בלי להתחשב באפקט שנבחר. אם שום אפקט לא נבחר עבור האירוע, לא תוצג עבורו אנימציה.

en: Amplitude (size of the waves in the fold) of the Horizontal Folds relative to the window width. Negative values fold outward.
he: המשרעת (גובה גלי הקיפול) של הקפלים האופקיים ביחס לרוחב החלון. ערכים שליליים יוצגו כקיפול החוצה.

en: Amplitude (size of the waves in the fold) of the curved fold relative to window width. Negative values fold outward.
he: המשרעת (גובה גל הקיפול) של הקפל המעוקל ביחס לרוחב החלון. ערכים שליליים יוצגו כקיפול החוצה.

en: Angle of window at the end of the animation.
he: זווית החלון בסוף האנימציה.

en: Animation Selection
he: בחירת אנימציה

en: Animation Time Step
he: יחידת זמן עבור אנימציה

en: Animation Time Step For Intense Effects
he: יחידת זמן עבור אנימציה של אפקטים אינטנסיביים

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
he: משך אנימציה במילישניות עבור אפקט סגירה.

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
he: משך אנימציה במילישניות עבור אפקט קבלת מוקד.

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
he: משך אנימציה במילישניות עבור אפקט מזעור.

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
he: משך אנימציה במילישניות עבור אפקט פתיחה.

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
he: משך אנימציה במילישניות עבור אפקט גלילה.

en: Animations
he: אנימציות

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Away Angle
he: זווית במצב מרוחק

en: Away Position
he: מיקום במצב מרוחק

en: Beam
he: שיגור

en: Beam Color
he: צבע שיגור

en: Beam Life
he: אורך חיי שיגור

en: Beam Slowdown
he: האטת שיגור

en: Beam Spacing
he: ריווח שיגור

en: Beam Up
he: שגר מעלה

en: Beam Width
he: רוחב שיגור

en: Beam color.
he: צבע שיגור.

en: Beam life.
he: אורך חיי שיגור.

en: Beam slowdown.
he: האטת שיגור.

en: Beam width.
he: רוחב שיגור.

en: Burn
he: שריפה

en: Close Animation
he: אנימצית סגירה

en: Close Effect
he: אפקט סגירה

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
he: קירבת החלון למצלמה בסוף האנימציה (1.0: קרוב למצלמה. 2.0 - : רחוק מהמצלמה).

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
he: רשימה מופרדת בפסיקים של ערכים האמורים לעקוף את הגדרות האפקטים. למשל: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1

en: Curved Fold
he: קפל מעוקל

en: Curved Fold Amplitude
he: משרעת קפל מעוקל

en: Dodge
he: פלס דרך

en: Dodge Gap Ratio
he: יחס פערים לפילוס דרך

en: Domino
he: דומינו

en: Domino Piece Falling Direction
he: כיוון נפילת אבני הדומינו

en: Down
he: למטה

en: Dream
he: חלום

en: Duration
he: משך

en: Effect Settings
he: הגדרות אפקט

en: Explode
he: פיצוץ

en: Fade
he: פייד

en: Falling direction for Domino pieces.
he: כיוון נפילת אבני הדומינו.

en: Fire
he: אש

en: Fire Particle Color
he: צבע חלקיקי אש

en: Fire Particle Life
he: אורך חיי חלקיקי אש

en: Fire Particle Size
he: גודל חלקיקי אש

en: Fire Particle Slowdown
he: האטת חלקיקי אש

en: Fire Smoke
he: אש ועשן

en: Fire constant speed
he: מהירות אש קבועה

en: Fire direction
he: כיוון אש

en: Fire direction.
he: כיוון אש.

en: Fire particle color.
he: צבע חלקיקי אש.

en: Fire particle life.
he: אורך חיי חלקיקי אש.

en: Fire particle size.
he: גודל חלקיקי אש.

en: Fire particle slowdown.
he: האטת חלקיקי אש.

en: Fire smoke.
he: אש ועשן.

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
he: תוכן חלון מקובע בעת אנימצית גלילה כלפי מעלה.

en: Fly to TaskBar on Minimize
he: טוס אל שורת המשימות בעת מזעור

en: Focus Animation
he: אנימצית קבלת מיקוד

en: Focus Effect
he: אפקט קבלת מיקוד

en: Fold
he: קיפול

en: Fold Direction
he: כיוון קיפול

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
he: הכיוון ההתחלתי להסרת פיסות בעת אפקט גילוח.

en: Glide 1
he: גלישה 1

en: Glide 2
he: גלישה 2

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
he: צבעים אקראיים עבור אפקט האש; אש פיות.

en: Hexagonal
he: משושה

en: Horizontal Folds
he: קפלים אופקיים

en: Horizontal Folds Amplitude
he: משרעת קפלים אופקיים

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
he: מידת הקפיציות של אנימצית הגלגלון.

en: How spring-like the Zoom animation should be.
he: מידת הקפיציות של אנימצית התקריב.

en: In
he: פנימה

en: In-out
he: פנימה-החוצה

en: Leaf Spread
he: פיזור עלים

en: Left
he: שמאלה

en: Left-right
he: שמאלה-ימינה

en: Length of airplane's flying path.
he: אורך נתיב טיסת האווירון.

en: Magic Lamp
he: מנורת קסמים

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
he: אבחנת רשת בציר Y

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
he: משרעת גל מירבית

en: Magic Lamp Max Waves
he: מספר גלים מירבי

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
he: מספר גלים מזערי

en: Magic Lamp Open Start Width
he: רוחב התחלתי בעת פתיחה

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
he: פיית מנורה מתנייעת עבור פתיחה וסגירה

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
he: התאם את משך אפקט האש לגובה החלון.

en: Minimize Animation
he: אנימצית מזעור

en: Minimize Effect
he: אפקט מזעור

en: Minimize/Unminimize Only
he: מזעור\שחזור בלבד

en: Movement direction(s) for window pieces.
he: כיוון או כיוונים של פיסות החלון.

en: None
he: ללא

en: Number Of Fire Particles
he: מספר חלקיקי אש

en: Number of Horizontal Folds
he: מספר קפלים אופקיים

en: Number of fire particles.
he: מספר חלקיקי אש.

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
he: מספר סיבובים עבור הגלגלון (עם סטייה אקראית של 10%)

en: Off
he: לא פועל

en: On
he: פועל

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
he: בעת פתיחה וסגירה, הזז את פיית המנורה עם סמן העכבר.

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
he: בעת פתיחה\סגירה, הזז את פיית הואקום עם סמן העכבר.

en: Open Animation
he: אנימצית פתיחה

en: Open Effect
he: אפקט פתיחה

en: Open/Close Only
he: פתיחה\סגירה בלבד

en: Options
he: אפשרויות

en: Out
he: החוצה

en: Pool
he: מאגר

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to restore full list.
he: מאגר אפקטים לבחירה אם נבחר אפקט "אקראי". כדי לשחזר את הרשימה המלאה יש להקליק על "נקה".

en: Random
he: אקראי

en: Random Animations For All Events
he: אנימציות אקראיות לכל האירועים

en: Random Effects
he: אפקטים אקראיים

en: Randomly Colored Fire
he: אש בצבעים אקראיים

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
he: יחס הפערים בין משך תחילת פילוס הדרך ובין משך קבלת המוקד.

en: Razr
he: גילוח

en: Razr Fold Opening Direction
he: כיוון פותח של קיפול גילוח

en: Rectangular
he: מלבני

en: Right
he: ימינה

en: Roll Up
he: גלול מעלה

en: Rollup Fixed Interior
he: תוכן מקובע בעת גלילה מעלה

en: Rotation Angle
he: זווית סיבוב

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
he: זווית הסיבוב של פיסות חלון מונפשות (במעלות).

en: Shade Animation
he: אנימצית גלילה

en: Shade Effect
he: פקט גלילה

en: Sidekick
he: גלגלון

en: Sidekick Number of Rotations
he: מספר סיבובי גלגלון

en: Sidekick Springiness
he: קפיציות גלגלון

en: Skewer
he: ביתור

en: Skewer Direction
he: כיוון ביתור

en: Spacing between beams.
he: רווח בין קרני שיגור.

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
he: רוחב התחלתי של אפקט פתיחה ורוחב סופי של אפקט סגירה עבור מנורת הקסמים.

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
he: רוחב התחלתי של אפקט פתיחה ורוחב סופי של אפקט סגירה עבור ואקום.

en: Tessellation Type
he: אופן סידור פיסות

en: Tessellation type for exploding window pieces.
he: אופן סידור פיסות החלון בעת הפיצוץ.

en: Tessellation type for window pieces.
he: אופן סידור פיסות חלון.

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
he: משך הזמן במילישניות בין כל רענון של האנימציה. ככל שהמספר גבוה יותר התנועה מקוטעת יותר.

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
he: משך הזמן במילישניות בין כל רענון של אנימציה אינטנסיבית (למשל שריפה, שיגור). ככל שהמספר גבוה יותר התנועה מקוטעת יותר.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
he: החלון המונפש יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי גובה החלון.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
he: החלון המונפש יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי רוחב החלון.

en: The animation effect shown when closing a window.
he: אפקט האנימציה המוצג בעת סגירת חלון.

en: The animation effect shown when creating a window.
he: אפקט האנימציה המוצג בעת יצירת חלון.

en: The animation effect shown when focusing a window.
he: אפקט האנימציה המוצג בעת קבלת מוקד.

en: The animation effect shown when minimizing a window.
he: אפקט האנימציה המוצג בעת מזעור חלון.

en: The animation effect shown when shading a window.
he: אפקט האנימציה המוצג בעת גלילת חלון.

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
he: החלון המתפוצץ יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי גובה החלון.

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
he: החלון המתפוצץ יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי רוחב החלון.

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
he: המשרעת (גובה הגלים) המירבית של מנורת הקסמים.

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
he: מספר הגלים המירבי עבור מנורת הקסמים.

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
he: המשרעת (גובה הגלים) המזערית של מנורת הקסמים.

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
he: מספר הקפלים האופקיים המוצגים באנימציית קפל אופקי.

en: The wave amplitude (size of the waves) relative to the window height.
he: המשרעת (גובה הגלים) בהתאם לגובה החלון.

en: The width of the wave relative to the window height.
he: רוחב הגל בהתאם לגובה החלון.

en: The windows that will be animated.
he: החלון שיונפש.

en: Thickness
he: עובי

en: Thickness of Animated Polygons
he: עובי פוליגונים מונפשים

en: Thickness of Exploding Polygons
he: עובי פוליגונים מתפוצצים

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
he: עובי פיסות חלון מונפשות (בפיקסלים).

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
he: עובי פיסות חלון מתפוצצות (בפיקסלים).

en: Up
he: למעלה

en: Up-down
he: למעלה-למטה

en: Use various animations as window effects
he: הצג אפקטים שונים של אנימציות חלון

en: Vacuum
he: ואקום

en: Vacuum Grid Y Resolution
he: רזולוצית רשת Y של ואקום

en: Vacuum Open Start Width
he: רוחב התחלי בפתיחה של ואקום

en: Vacuum Open/Close Moving End
he: קצה נע עבור פתיחה\סגירה של ואקום

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
he: אבחנת רשת וורטקס עבור מנורת הקסמים (ציר Y בלבד). זהו מספר הנקודות המגדירות את העיקולים. ככל שהמספר גבוה יותר יהיו העיקולים חלקים יותר. עם זאת, הדבר יביא לירידה בביצועים ויעמיס על המעבד המרכזי.

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
he: אבחנת רשת וורטקס עבור וואקום (ציר Y בלבד). זהו מספר הנקודות המגדירות את העיקולים. ככל שהמספר גבוה יותר יהיו העיקולים חלקים יותר. עם זאת, הדבר יביא לירידה בביצועים ויעמיס על המעבד המרכזי.

en: Wave
he: גל

en: Wave Amplitude
he: משרעת גל

en: Wave Width
he: רוחב גל

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
he: קובע אם החלון יתעופף אל שורת המשימות בעזרת אפקט אווירון בעת מזעורו.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
he: קובע אם החלון יתמזער אל שורת המשימות בעזרת אפקט קיפול מעוקל.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
he: קובע אם החלון יתמזער אל שורת המשימות בעזרת אפקט חלום.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
he: קובע אם החלון יתמזער אל שורת המשימות בעזרת אפקט גלישה 1.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
he: קובע אם החלון יתמזער אל שורת המשימות בעזרת אפקט גלישה 2.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
he: קובע אם החלון יתמזער אל שורת המשימות בעזרת אפקט קפלים אופקיים.

en: Window Grid Height
he: גובה רשת חלון

en: Window Grid Width
he: רוחב רשת חלון

en: Window folding direction.
he: כיוון קיפול חלון.

en: Window that should animate with this effect when focused.
he: חלון שעליו יש להפעיל אפקט אנימציה זה בעת קבלת מוקד.

en: Window that should animate with this effect when shaded.
he: חלון שעליו יש להפעיל אפקט אנימציה זה בעת גלילה.
