compiz-fusion-plugins - en to hi translation catalogue (1218 entries)

en: 3D Only On Mouse Rotate
hi: 3D सिर्फ माउस घुमाव पर

en: 3D Windows
hi: 3D विंडोज़

en: Bevel Bottom Left
hi: बेभेल नीचे बायाँ

en: Bevel Bottom Right
hi: बेभेल नीचे दाहिना

en: Bevel Corners
hi: बेभेल कोना

en: Bevel Top Left
hi: बेभेल ऊपर बायाँ

en: Bevel Top Right
hi: बेभेल ऊपर दाहिना

en: Bevel bottom left corner
hi: बेभेल नीचला बायाँ कोना

en: Bevel bottom right corner
hi: बेभेल नीचला दायाँ कोना

en: Bevel top left corner
hi: बेभेल ऊपर बायाँ कोना

en: Bevel top right corner
hi: बेभेल ऊपर दायाँ कोना

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
hi: विंडो के बीच स्थान की मात्रा बदलें (घन आकार के प्रतिशत में).

en: Elevates windows while rotating the cube
hi: घन घुमाने के दौरान विंडो उठाता है

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
hi: 3D डिसप्ले को आरंभ करता है सिर्फ तभी जब घुमाव माउस परिचालित हो. (उदा. आप माउस के द्वारा घन घुमाते हैं)

en: Minimum Cube Size
hi: न्यूनतम घन आकार

en: Minimum cube size (in percent).
hi: न्यूनतम घन आकार ( प्रतिशत में)

en: Misc. Options
hi: विविध विकल्प

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
hi: गोल सजावट के साथ एकरूपता के लिए कोने को राउंड ऑफ करें

en: Window Depth
hi: विंडो गहराई

en: Window Match
hi: विंडो मिलान

en: Window Space
hi: विंडो स्थान

en: Window depth
hi: विंडो गहराई

en: Windows that should be handled by 3D
hi: विंडोज़ जिसे 3D के द्वारा नियंत्रित किया जाना है

en: ADD Helper
hi: मदद जोड़िये

en: Bindings
hi: बाइंडिंग

en: Brightness
hi: चमकीलापन

en: Brightness of faded windows
hi: धुंधला विंडो का चमकीलापन

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
hi: इसे थोड़ा आसान बनाएं सभी पर ध्यान केंद्रित करते हुए लेकिन सक्रिय विंडो के कारण.

en: Opacity
hi: अपारदर्शिता

en: Opacity of faded windows
hi: धुंधले विंडो की अपारदर्शिता

en: Saturation
hi: संतृप्ति

en: Saturation of faded windows
hi: धुंधले विंडो की संतृप्ति

en: Toggle AddHelper
hi: एडहेल्पर टॉगल करें

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
hi: उसी स्थिति में इस सक्रिय/निष्क्रिय एडहेल्पर का प्रयोग करें

en: Window Types
hi: विंडो प्रकार

en: Window types that should be Opacified.
hi: विंडो प्रकार जिसे अपारदर्शी बनाया जाना है

en: Airplane
hi: एयरप्लेन

en: Airplane Flying Path Length
hi: एयरप्लेन फ्लाइंग पथ लंबाई

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
hi: सभी प्रभाव को क्रमहीन रूप में चुने जाते हैं, चयनित प्रभाव को अनदेखा करते हुए. यदि कोई नहीं इस घटना के लिए चुना जाता है, वो घटना संजीवित नहीं किया जायेगा.

en: Amplitude (size of the waves in the fold) of the Horizontal Folds relative to the window width. Negative values fold outward.
hi: विंडो चौड़ाई के सापेक्षिक क्षैतिज फोल्ड का आयाम (फोल्ड में तरंग का आकार). नकारात्मक मान फोल्ड आउटवार्ड है.

en: Amplitude (size of the waves in the fold) of the curved fold relative to window width. Negative values fold outward.
hi: विंडो चौड़ाई के सापेक्षिक वक्र फोल्ड का आयाम (फोल्ड में तरंग का आकार). नकारात्मक मान आउटवार्ड फोल्ड करता है.

en: Angle of window at the end of the animation.
hi: संजीवन के अंत में विंडो का कोण.

en: Animation Selection
hi: संजीवन चुनाव

en: Animation Time Step
hi: संजीवन समय चरण

en: Animation Time Step For Intense Effects
hi: सघन प्रभाव के लिए संजीवन समय चरण

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
hi: बंद प्रभाव के लिए मिलीसेकेंड में संजीवन अवधि.

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
hi: फोकस प्रभाव के लिए मिलीसेकेंड में संजीवन अवधि.

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
hi: न्यूनतम प्रभाव के लिए मिलीसेकेंड में संजीवन अवधि.

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
hi: खुला प्रभाव के लिए मिलीसेकेंड में संजीवन अवधि.

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
hi: छाया प्रभाव के लिए मिलीसेकेंड में संजीवन अवधि.

en: Animations
hi: संजीवन

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Away Angle
hi: दूर कोण

en: Away Position
hi: दूर स्थिति

en: Beam
hi: बीम

en: Beam Color
hi: बीम रंग

en: Beam Life
hi: बीम जीवन

en: Beam Slowdown
hi: बीम स्लोडाउन

en: Beam Spacing
hi: बीम अंतरण

en: Beam Up
hi: बीम ऊपर

en: Beam Width
hi: बीम चौड़ाई

en: Beam color.
hi: बीम रंग.

en: Beam life.
hi: बीम जीवन

en: Beam slowdown.
hi: बीम स्लोडाउन.

en: Beam width.
hi: बीम चौड़ाई.

en: Burn
hi: लिखें

en: Close Animation
hi: संजीवन बन्द करें

en: Close Effect
hi: प्रभाव बन्द करें

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
hi: संजीवन के अंत में कैमरा में विंडो का सामीप्य (1.0: कैमरा के निकट, -2.0: कैमरा से दूर).

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
hi: विकल्प मान का कोमा से अलग किया सूची प्रभाव सेटिंग को अधिरोहित करता है, उदा.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1

en: Curved Fold
hi: वक्र मोड़

en: Curved Fold Amplitude
hi: वक्र फोल्ड आयाम

en: Dodge
hi: डोज

en: Dodge Gap Ratio
hi: अंतर अनुपात को डोज करें

en: Domino
hi: डोमिनो

en: Domino Piece Falling Direction
hi: डोमिनो टुकड़ा गिराव दिशा

en: Down
hi: नीचे

en: Dream
hi: ड्रीम

en: Duration
hi: अवधि

en: Effect Settings
hi: प्रभाव जमावट

en: Explode
hi: विस्फोट

en: Fade
hi: फीका कीजिये

en: Falling direction for Domino pieces.
hi: डोमिनो टुकड़े के लिए गिराव दिशा.

en: Fire
hi: फायर

en: Fire Particle Color
hi: फायर आचरण रंग

en: Fire Particle Life
hi: फायर आचरण जीवन

en: Fire Particle Size
hi: फायर कण आकार

en: Fire Particle Slowdown
hi: फायर कण स्लोडाउन

en: Fire Smoke
hi: फायर धुआं

en: Fire constant speed
hi: फायर स्थिर गति

en: Fire direction
hi: फायर दिशा

en: Fire direction.
hi: फायर दिशा.

en: Fire particle color.
hi: फायर कण रंग.

en: Fire particle life.
hi: फायर कण जीवन.

en: Fire particle size.
hi: फायर कण आकार.

en: Fire particle slowdown.
hi: फायर कण स्लोडाउन.

en: Fire smoke.
hi: फायर धुंआ.

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
hi: रॉलअप संजीवन के दौरान स्थिर विंडो इंटीरियर.

en: Fly to TaskBar on Minimize
hi: न्यूनतम पर टास्कबार में फ्लाइ करें

en: Focus Animation
hi: संजीवन

en: Focus Effect
hi: प्रभाव फोकस करें

en: Fold
hi: मोड़

en: Fold Direction
hi: मोड़ दिशा

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
hi: रेजर प्रभाव में टुकड़े के लिए फोल्ड दिशा खोल रहा है.

en: Glide 1
hi: विसर्पण 1

en: Glide 2
hi: विसर्पण 2

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
hi: आग का प्रभाव दिखाने के लिए क्रमहीन रंग रखता है, साथ ही मिस्टिकल फायर के रूप में जाना जाता है.

en: Hexagonal
hi: षट्कोणीय

en: Horizontal Folds
hi: क्षैतिज फोल्ड

en: Horizontal Folds Amplitude
hi: क्षैतिज फोल्ड आयाम

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
hi: कैसे साइडकिक संजीवन की तरह स्प्रिंग को होना चाहिए.

en: How spring-like the Zoom animation should be.
hi: कैसे जूम संजीवन की तरह स्प्रिंग को होना चाहिए.

en: In
hi: अन्दर

en: In-out
hi: अन्दर बाहर

en: Leaf Spread
hi: पत्ता प्रसार

en: Left
hi: बायाँ

en: Left-right
hi: बायाँ दायाँ

en: Length of airplane's flying path.
hi: हवाईजहाज के उड़ान पथ की लंबाई.

en: Magic Lamp
hi: जादुई लैंप

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
hi: जाल Y रिजाल्यूशन का मैजिक लैंप

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
hi: मैजिक लैंप अधिकतम लहर आयाम

en: Magic Lamp Max Waves
hi: मैजिक लैंप अधिकतम लहर

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
hi: मैजिक लैंप न्यूनतम लहर आयाम

en: Magic Lamp Open Start Width
hi: मैजिक लैंप खुला प्रारंभ चौड़ाई

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
hi: मैजिक लैंप खुला/बन्द गतिशील अंत

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
hi: विंडो ऊंचाई पर आग प्रभाव अवधि को निर्भर बनाएं.

en: Minimize Animation
hi: संजीवन न्यूनतम करें

en: Minimize Effect
hi: प्रभाव न्यूनतम करें

en: Minimize/Unminimize Only
hi: सिर्फ न्यूनतम/अधिकतम करें

en: Movement direction(s) for window pieces.
hi: विंडो टुकड़े के लिए गति दिशा

en: None
hi: कोई नहीं

en: Number Of Fire Particles
hi: फायर कण की संख्या

en: Number of Horizontal Folds
hi: क्षैतिज फोल्ड की संख्या

en: Number of fire particles.
hi: फायर कण की संख्या.

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
hi: साइडकिक के लिये घुमाव की संख्या (क्रमहीनता के लिए 10% अधिक या कम).

en: Off
hi: बंद

en: On
hi: शुरू

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
hi: खुला/बंद पर, माउस संकेतक के साथ मैजिक लैंप अंत बिंदु को खिसकाएं.

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
hi: खुला/बंद पर, माउस संकेतक के साथ निर्वात अंत बिंदु को खिसकाएं.

en: Open Animation
hi: संजीवन खोलें

en: Open Effect
hi: प्रभाव खोलें

en: Open/Close Only
hi: खुला/बन्द सिर्फ

en: Options
hi: विकल्प

en: Out
hi: बाहर

en: Pool
hi: पूल

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to restore full list.
hi: प्रभाव पूल जिसे चुना जाना है यदि क्रमहीन प्रभाव चुना जाता है. पूर्ण सूची को फिर जमा करने के लिए फिर रिसेट करें.

en: Random
hi: बेतरतीब

en: Random Animations For All Events
hi: सभी घटना के लिए क्रमहीन संजीवन

en: Random Effects
hi: बेतरतीब प्रभाव

en: Randomly Colored Fire
hi: क्रमहीन रंगीन फायर

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
hi: डोज आरंभ समय से फोकस अवधि के बीच अंतराल का समय.

en: Razr
hi: रेजर

en: Razr Fold Opening Direction
hi: रेजर फोल्ड खुली दिशा

en: Rectangular
hi: आयताकार

en: Right
hi: दाहिना

en: Roll Up
hi: ऊपर मोड़ें

en: Rollup Fixed Interior
hi: स्थिर इंटीरियर मोड़ें

en: Rotation Angle
hi: घुमाव कोण

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
hi: संजीवित विंडो टुकड़े का घुमाव कोण (डिग्री में).

en: Shade Animation
hi: छायांकित संजीवन

en: Shade Effect
hi: छायांकित प्रभाव

en: Sidekick
hi: साइडकिक

en: Sidekick Number of Rotations
hi: घुमाव की संख्या का साइडकिक

en: Sidekick Springiness
hi: साइडकिक स्प्रिंगनेस

en: Skewer
hi: विरूपक

en: Skewer Direction
hi: विरूपक दिशा

en: Spacing between beams.
hi: बीम के बीच अंतरण.

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
hi: मैजिक लैंप के लिए खुला प्रभाव की चौड़ाई से शुरू कर रहा है और बंद प्रभाव की चौड़ाई समाप्त कर रहा है

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
hi: निर्वात के लिए खुला प्रभाव की चौड़ाई से शुरू कर रहा है और बंद प्रभाव की चौड़ाई समाप्त कर रहा है

en: Tessellation Type
hi: पच्चीकारी प्रकार

en: Tessellation type for exploding window pieces.
hi: विस्फोटक विंडो टुकड़े के लिए पच्चीकारी प्रकार

en: Tessellation type for window pieces.
hi: विंडो टुकड़े के लिए पच्चीकारी प्रकार

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
hi: संजीवन के हर रेंडर के बीच मिलीसेकेंड में समय की मात्रा. जितनी संख्या ऊंची होगी, उतनी ही गति उतना उछल कूद वाला होगा.

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
hi: सघन संजीवन के हर रेंडर के बीच मिलीसेकेंड में समय की मात्रा (उदा. Burn, Beam). जितनी संख्या ऊंची होगी, उतनी ही गति उतना उछल कूद वाला होगा.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
hi: जाल के गिर्द संजीवित विंडो बांटा जायेगा. विंडो की ऊंचाई के साथ जाल सेल की संख्या निर्दिष्ट करें.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
hi: जाल के गिर्द संजीवित विंडो बांटा जायेगा. विंडो की चौड़ाई के साथ जाल सेल की संख्या निर्दिष्ट करें.

en: The animation effect shown when closing a window.
hi: विंडो बंद करने के दौरान दिखाया गया संजीवन प्रभाव.

en: The animation effect shown when creating a window.
hi: विंडो बनाने के दौरान दिखाया गया संजीवन प्रभाव.

en: The animation effect shown when focusing a window.
hi: विंडो पर फोकस करने के दौरान दिखाया गया संजीवन प्रभाव.

en: The animation effect shown when minimizing a window.
hi: विंडो न्यूनतम करने के दौरान दिखाया गया संजीवन प्रभाव.

en: The animation effect shown when shading a window.
hi: विंडो छायांकित करने के दौरान दिखाया गया संजीवन प्रभाव.

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
hi: जाल के गिर्द टुकड़े में विस्फोटकारी विंडो को बांटा जायेगा. जाल सेल की संख्या निर्दिष्ट करें विंडो की ऊंचाई के साथ.

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
hi: जाल के गिर्द टुकड़े में विस्फोटकारी विंडो को बांटा जायेगा. जाल सेल की संख्या निर्दिष्ट करें विंडो की चौड़ाई के साथ.

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
hi: अधिकतम आयाम (लहर का आकार) जो मैजिक लैंप रखेगा.

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
hi: मैजिक लैंप के लिए अधिकतम संख्या.

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
hi: न्यूनतम आयाम (लहर का आकार) जो मैजिक लैंप रखेगा.

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
hi: क्षैतिज मोड़ संजीवन में आने वाले क्षैतिज मोड़ की संख्या.

en: The wave amplitude (size of the waves) relative to the window height.
hi: विंडो ऊचाई के सापेक्ष लहर आयाम (लहर का आकार).

en: The width of the wave relative to the window height.
hi: विंडो ऊँचाई के सापेक्ष लहर की चौड़ाई.

en: The windows that will be animated.
hi: विंडो जो संजीवित होगा.

en: Thickness
hi: मोटाई

en: Thickness of Animated Polygons
hi: संजीवित बहुभुज की मोटाई

en: Thickness of Exploding Polygons
hi: विस्फोटकारी बहुभुज की मोटाई

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
hi: संजीवित विंडो टुकड़े की मोटाई (पिक्सेल में).

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
hi: विस्फोटकारी विंडो टुकड़े की मोटाई (पिक्सेल में).

en: Up
hi: ऊपर

en: Up-down
hi: ऊपर नीचे

en: Use various animations as window effects
hi: विंडो प्रभाव के रूप में विविध संजीवन का उपयोग करें

en: Vacuum
hi: निर्वात

en: Vacuum Grid Y Resolution
hi: निर्वात जाल Y रिजाल्यूशन

en: Vacuum Open Start Width
hi: निर्वात खुला प्रारंभ चौड़ाई

en: Vacuum Open/Close Moving End
hi: निर्वात खुला/बंद गतिशील अंत

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
hi: मैजिक लैंप (Y आयाम सिर्फ) के लिए वर्टेक्स ग्रिड रिजाल्यूशन. यह वक्र को परिभाषित करने के लिए प्रयुक्त बिंदु है. जितना उंचा संख्या होगा, उतना ही चिकना वक्र होगा. हालांकि प्रदर्शन की हानि होगी (CPU प्रयोग बढ़ता है).

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
hi: निर्वात (Y आयाम सिर्फ) के लिए वर्टेक्स ग्रिड रिजाल्यूशन. यह वक्र को परिभाषित करने के लिए प्रयुक्त बिंदु है. जितना उंचा संख्या होगा, उतना ही चिकना वक्र होगा. हालांकि प्रदर्शन की हानि होगी (CPU प्रयोग बढ़ता है).

en: Wave
hi: लहर

en: Wave Amplitude
hi: लहर आयाम

en: Wave Width
hi: लहर चौड़ाई

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
hi: क्या विंडो को टास्कबार में उड़ना चाहिए जब एयरप्लेन प्रभाव में न्यूनीकृत किया जाता है.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
hi: क्या विंडो को टास्कबार में जूम किया जाना चाहिए जब वक्र फोल्ड प्रभाव के साथ न्यूनतम किया जाता है.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
hi: क्या विंडो को टास्कबार में जूम किया जाना चाहिए जब स्वप्न प्रभाव के साथ न्यूनतम किया जाता है.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
hi: क्या विंडो को टास्कबार में जूम किया जाना चाहिए जब ग्लाइड 1 प्रभाव के साथ न्यूनतम किया जाता है.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
hi: क्या विंडो को टास्कबार में जूम किया जाना चाहिए जब ग्लाइड 2 प्रभाव के साथ न्यूनतम किया जाता है.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
hi: क्या विंडो को टास्कबार में जूम किया जाना चाहिए जब क्षैतिज मोड़ प्रभाव के साथ न्यूनतम किया जाता है.

en: Window Grid Height
hi: विंडो जाल ऊँचाई

en: Window Grid Width
hi: विंडो जाल चौड़ाई

en: Window folding direction.
hi: विंडो मोड़ दिशा.

en: Window that should animate with this effect when focused.
hi: विंडो जिसे इस प्रभाव के साथ संजीवित करना चाहिए जब फोकस किया जाए.

en: Window that should animate with this effect when shaded.
hi: विंडो जिसे इस प्रभाव के साथ संजीवित करना चाहिए जब छायांकित किया जाए.

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
hi: पिक्सेल में विंडो मोटाई. 0 से बड़ा पर सेटिंग छाया, धुंधलापन, और संजीवन के दौरान परावर्तन को निष्क्रिय करेगा.

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: Zoom Springiness
hi: ज़ूम स्प्रिंगीनेस

en: Zoom from Center
hi: केंद्र से ज़ूम

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
hi: साइडकिक संजीवन से खेलने के दौरान केंद्र से जूम.

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
hi: जूम संजीवन के खेलने के दौरान केंद्र से जूम.

en: Zoom to TaskBar on Minimize
hi: न्यूनतम करने पर टास्कबार में जूम

en: Colors
hi: रंग

en: A simple benchmark plugin
hi: एक सरल बेंचमार्क प्लगिन

en: Benchmark
hi: बेंचमार्क

en: Console Output
hi: कंसोल आउटपुट

en: Console output update time
hi: कंसोल आउटपुट अद्यतन समय

en: Disable Compiz integrated FPS limiter
hi: कोंपिज युग्मित FPS परिसीमक निष्क्रिय करें

en: Disable limiter
hi: परिसीमक निष्क्रिय करें

en: Display FPS on screen
hi: स्क्रीन पर FPS दिखाएं

en: Enable
hi: सक्रिय करें

en: Initiate
hi: आरंभ करें

en: Main
hi: मुख्य

en: Print FPS to console
hi: कंसोल में FPS छापें

en: Screen Output
hi: स्क्रीन आउटपुट

en: Start benchmark
hi: बेंचमार्क प्रारंभ करें

en: Update time
hi: समय अद्यतन करें

en: X Position of benchmark window
hi: बेंचमार्क विंडो की X स्थिति

en: X position
hi: X स्थिति

en: Y Position of benchmark window
hi: बेंचमार्क विंडो की Y स्थिति

en: Y position
hi: Y स्थिति

en: General
hi: सामान्य

en: Color filter
hi: रंग फिल्टर

en: Exclude windows
hi: विंडो निकालें

en: Filter colors for accessibility purposes
hi: सुगमता के उद्देश्य के लिए रंग फिल्टर करें

en: Filter window decorations
hi: विंडो संजावट फिल्टर करें

en: Filtered windows
hi: फिल्टर किया विंडो

en: Filters files
hi: फाइल फिल्टर करता है

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
hi: सादे पाठ फिल्टर की सूची जिसे लागू किया जाना चाहिए जब विंडो पर स्क्रीन फिल्टर कर रहा हो.

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
hi: फिल्टर सूची से प्रयोग के लिए फिल्टर चुनें : या तो सभी फिल्टर लागू करें या सिर्फ एक विशेष फिल्टर (इस क्रिया को ट्रिगर किया जाना फिल्टर को एक एक कर स्विच करता है और अंत में "सभी फिल्टर" मोड में वापस लौटता है).

en: Switch filter
hi: फिल्टर बदलें

en: Toggle filtering for currently focused window.
hi: मौजूदा फोकस किये विंडो के लिए फिल्टरिंग टॉगल करता है.

en: Toggle filtering for every window on the screen.
hi: स्क्रीन पर हर विंडो के लिए फिल्टरिंग टॉगल करता है.

en: Toggle screen filtering
hi: स्क्रीन फिल्टरिंग टॉगल करता है

en: Toggle window filtering
hi: विंडो फिल्टरिंग टॉगल करता है

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
hi: विंडो सजावट (किनारा व शीर्षकबार) को विंडो सामग्री के साथ ही साथ फिल्टर किया जायेगा यदि सक्रिय होता है.

en: Windows to be filtered by default.
hi: विंडोज़ जिसे मूलभूत रूप से फिल्टर किया जाना है.

en: Windows to exclude from filtering.
hi: विंडोज़ जिसे फिल्टरिंग से अलग रखना है.

en: Activate Crash Handler.
hi: क्रैश हैंडलर सक्रिय करें.

en: Compiz crash handler plugin
hi: कोंपिज क्रैश हैंडलर प्लगिन

en: Crash Dump Directory
hi: क्रैश डंप निर्देशिका

en: Crash handler
hi: क्रैश हैंडलर

en: Directory to dump the crash logs to.
hi: निर्देशिका जिसमें क्रैश लॉग को डंप किया जाना है.

en: Enable Crash Handler
hi: क्रैश हैंडलर सक्रिय करें

en: Start Other Window Manager
hi: अन्य विंडो प्रबंधक प्रारंभ करें

en: Start other window manager on Crash.
hi: अन्य विंडो प्रबंधक क्रैश पर प्रारंभ करें

en: Window Manager Command Line
hi: विंडो प्रबंधक कमांड रेखा

en: Window manager command line. DO NOT ENTER COMPIZ HERE!!!
hi: विंडो प्रबंधक कमांड रेखा. यहां कौंपिज को मात दाखिल करें!!!

en: Above
hi: ऊपर

en: Adjust bottom face image to rotation
hi: तलवर्ती फेस चित्र को घुमाव पर समायोजित करें

en: Adjust bottom image
hi: तलवर्ती चित्र को समायोजित करें

en: Adjust top face image to rotation
hi: शीर्ष फेस चित्र को घुमाव के लिए समायोजित करें

en: Adjust top image
hi: ऊपरी चित्र समायोजित करें

en: Advance to next image for bottom face of the cube
hi: घन के तलवर्ती फेस के लिए अगला चित्र में जाएं

en: Advance to next image for top face of the cube
hi: घन के ऊपरी फेस के लिए अगला चित्र में जाएं

en: Appearance
hi: प्रकटन

en: Auto zoom
hi: स्वचालित जूम

en: Auto zoom only on Mouse Rotate
hi: सिर्फ माउस घुमाने पर स्वचालित जूम

en: Behaviour
hi: आचरण

en: Bottom image files
hi: तलवर्ती चित्र फाइल

en: Clamp bottom face image to border
hi: किनारे में तलवर्ती फेस चित्र क्लैंप करें

en: Clamp bottom face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
hi: किनारे में तलवर्ती फेस चित्र क्लैंप करें. यह प्रायः तब सबसे अच्छा होता है यदि आपका चित्र घन के आकार में फिट नहीं होता है या यदि यह पारदर्शी है. यह कुछ बदसूरत डाटेड पंक्ति के रूप में हो सकता है जब सक्रिय किया जाता है (खासकर पर्याप्त बड़े चित्र के साथ).

en: Clamp top face image to border
hi: किनारे में ऊपरी फेस चित्र को क्लैंप करें

en: Clamp top face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
hi: किनारे में ऊपरी फेस चित्र क्लैंप करें. यह प्रायः तब सबसे अच्छा होता है यदि आपका चित्र घन के आकार में फिट नहीं होता है या यदि यह पारदर्शी है. यह कुछ बदसूरत डाटेड पंक्ति के रूप में हो सकता है जब सक्रिय किया जाता है (खासकर पर्याप्त बड़े चित्र के साथ).

en: Color of bottom face of the cube
hi: घन के तलवर्ती फेस का रंग

en: Color of the ground (far).
hi: तल का रंग (दूर).

en: Color of the ground (near).
hi: तल का रंग (नजदीक).

en: Color of top face of the cube
hi: घन के ऊपरी फेस का रंग

en: Cube Bottom Color
hi: घन तलवर्ती रंग

en: Cube Top Color
hi: घन ऊपरी रंग

en: Distance
hi: दूरी

en: Draw bottom face
hi: तलवर्ती फेस खीचें

en: Draw bottom face of the cube
hi: घन का तलवर्ती फेस खीचें

en: Draw top face
hi: ऊपरी फेस खीचें

en: Draw top face of the cube
hi: घन का ऊपरी फेस खीचें

en: Go back to previous image for bottom face of the cube
hi: घन का तलवर्ती फेस के लिए पिछले चित्र में वापस जाएं

en: Go back to previous image for top face of the cube
hi: घन का ऊपरी फेस के लिए पिछले चित्र में वापस जाएं

en: Ground color(far)
hi: तल रंग (दूर)

en: Ground color(near)
hi: तल रंग (नजदीक)

en: Intensity
hi: तीव्रता

en: Jumpy
hi: जंपी

en: Jumpy reflection
hi: जंपी परावर्तन

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on bottom face of cube
hi: PNG और SVG फाइल की सूची जो घन के तलवर्ती फेस पर रेंडर किया जाना चाहिए

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
hi: सूची का PNG और SVG फाइल पर ऊपर का

en: Next bottom image
hi: अगला तलवर्ती चित्र

en: Next top image
hi: अगला ऊपरी चित्र

en: Prev bottom image
hi: पिछला तलवर्ती चित्र

en: Prev top image
hi: पिछला ऊपरी चित्र

en: Reflection
hi: परावर्तन

en: Reflection ground size
hi: आधार आकार का परावर्तन

en: Reflection ground size.
hi: आधार आकार का परावर्तन

en: Reflection intensity
hi: परावर्तन तीव्रता

en: Reflection mode
hi: परावर्तन मोड

en: Reflection mode.
hi: परावर्तन मोड.

en: Scale bottom image
hi: तलवर्ती चित्र मापें

en: Scale image to cover bottom face of cube
hi: घन के तलवर्ती फेस को कवर करने के लिए चित्र मापें

en: Scale image to cover top face of cube
hi: घन के ऊपरी फेस को कवर करने के लिए चित्र मापें

en: Scale top image
hi: ऊपरी चित्र मापें

en: Top image files
hi: ऊपरी चित्र फाइल

en: Zoom out automatically only on mouse rotate.
hi: सिर्फ माउस घुमाव पर स्वतः जूम आउट करें.

en: Zoom out automatically to make the cube fit to the screen.
hi: स्क्रीन में घन फिट करने के लिए स्वतः जूम आउट करें.

en: Animation used when switching to expo mode
hi: एक्सपो मोड में जाने के दौरान प्रयुक्त संजीवन

en: Aspect Ratio
hi: पहलू अनुपात

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
hi: विंडो के खीचें &amp; छोड़ें के लिए बटन बाइंडिंग

en: Button binding to exit expo
hi: निकास निर्यात में बटन बाइंडिंग

en: Button binding to switch to next viewport in expo
hi: एक्सपो में अगले व्यूपोर्ट में जाने के लिए बटन बाइंडिंग

en: Distance of the expo wall
hi: एक्सपो दीवाल की दूरी

en: Double click time
hi: दुहरा क्लिक समय

en: Drag&amp;drop
hi: खीचे&amp;छोड़ें

en: Duration of the zoomout animation
hi: जूमआउट संजीवन की अवधि

en: Engage wall expo mode button binding
hi: दीवाल एक्सपो मोड बटन बाइंडिंग को शामिल करें

en: Engage wall expo mode edge binding
hi: दीवाल एक्सपो मोड किनारा बाइंडिंग को शामिल करें

en: Engage wall expo mode key binding
hi: दीवाल एक्सपो मोड की बाइंडिंग को शामिल करें

en: Exit expo
hi: एक्सोप निकास

en: Expo
hi: एक्सपो

en: Expo Animation
hi: एक्सपो संजीवन

en: Expo Plugin
hi: एक्सपो प्लगिन

en: Expo button
hi: एक्सपो बटन

en: Expo edge
hi: एक्सपो किनारा

en: Expo key
hi: एक्सपो कुंजी

en: Expo mode aspect ratio
hi: एक्सपो मोड पहलू अनुपात

en: Fade + Zoom
hi: फीका + ज़ूम

en: Generate mipmaps in expo mode
hi: एक्सपो मोड में मिपमैंप बनाएं

en: Hide panels/docks in expo
hi: एक्सपो में पैनल/डाक छिपाएं

en: Hide panels/docks in expo.
hi: एक्सपो में पैनल/डाक छिपाएं.

en: Immediate moves
hi: तत्काल चाल

en: Mipmaps
hi: मिपमैप

en: Multi Output Mode
hi: मल्टी आउटपुट मोड

en: Next viewport
hi: अगला व्यूपोर्ट

en: One big wall
hi: एक बड़ी दीवाल

en: One wall per output
hi: प्रति आउटपुट एक दीवाल

en: Previous viewport
hi: पिछला व्यूपोर्ट

en: Reflection Scale
hi: परावर्तन मापक

en: Scale factor of the expo wall reflection
hi: एक्सपो दीवाल परावर्तन का मापक कारक.

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
hi: चुनता है कि कैसे एक्सपो दीवाल दिखाया जाता है यदि मल्टीपल आउटपुट डिवायस का प्रयोग किया जाता है.

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
hi: चुनता है क्या एक्सपो मोड में विंडो गति तत्काल होना चाहिए - यह दूसरे चीजों के साथ वोब्लीनेस को निष्क्रिय करता है

en: Show a reflection of the viewports on the ground
hi: भूमि पर व्यूपोर्ट के परावर्तन को दिखाता है

en: Timeframe to execute a double click
hi: दुहरे क्लिक पर चलाने के लिए समय फ्रेम

en: Vortex
hi: भंवर

en: Zoom time
hi: ज़ूम समय

en: Activate Window
hi: विंडो सक्रिय करें

en: Activate a given window
hi: दिया विंडो सक्रिय करें

en: Extra WM Actions
hi: अतिरिक्त WM क्रियाएँ

en: Provides less commonly used WM actions
hi: कम सामान्य रूप से प्रयुक्त WM क्रिया देता है

en: Toggle Always-On-Top
hi: हमेशा ऊपर पर टॉगल करें

en: Toggle Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन टॉगल करें

en: Toggle Redirect
hi: प्रतिनिर्देशित टॉगल करें

en: Toggle Sticky
hi: स्टिकी टॉगल करें

en: Toggle always on top for the active window
hi: सक्रिय विंडो के लिए हमेशा शीर्ष पर टॉगल करें

en: Toggle window fullscreen
hi: विंडो पूर्णस्क्रीन टॉगल करें

en: Toggle window redirect
hi: विंडो पुनर्निदेशित टॉगल करें

en: Toggle window stickyness
hi: विंडो स्टिकीपन टॉगल करें

en: Always fit to window on focus track
hi: फोकस ट्रैक पर विंडो में हमेशा फिट करें

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
hi: हमेशा जूम क्षेत्र को तुल्यकालन में रखें जहां माउस है, और इसके उलट भी सही है. इसे प्रयोग करें यदि आप एक मापक संकेतक खीचने की इच्छा नहीं रखते हैं या मौलिक संकेतक को छिपाएं. जूम क्षेत्र को खिसकाया जायेगा जैसे ही आप माउस को खिसकाते हैं.

en: Animation
hi: संजीवन

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
hi: लपेटकर जूम किए माउस को रखने का प्रयास जब यह जूम क्षेत्र के बाहर खिसकाया जाता है.

en: Center the mouse
hi: माउस को केंद्रित करें

en: Enable focus tracking
hi: फोकस ट्रैकिंग सक्रिय करें

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
hi: इसे सक्रिय करें एक क्रमशः बड़ा माउस संकेतक पाने के लिए जैसे ही आप जूम इन करते हो

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
hi: इसे फोकस किए विंडो पर लक्षित करने के लिए सक्रिय करें जब एक विशेष जूम स्तर पर जंप करता है. लक्ष्य माउस पर निष्क्रिय करें.

en: Enhanced Zoom Desktop
hi: संवर्द्धित ज़ूम डेस्कटॉप

en: Filter Linear
hi: रैखिक फिल्टर करें

en: Fit the window to the zoom level
hi: जूम स्तर के अनुरूप विंडो में फिट करें

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
hi: विंडो में जूम क्षेत्र फिट करें जब जूम क्षेत्र फोकस ट्रैकिंग के परिणाम के रूप में खिसकता है.

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
hi: विंडो में जूम क्षेत्र फिट करें जब जूम क्षेत्र फोकस ट्रैकिंग के परिणाम के रूप में खिसकता है. हालांकि तब भी जब आरंभ में जूम इन नहीं है.

en: Fit zoom level to window on focus change
hi: फोकस बदलाव पर विंडो में जूम स्तर फिट करें

en: Fit zoomed area to window
hi: विंडो में जूम किया क्षेत्र फिट करें

en: Focus Tracking
hi: फोकस ट्रैकिंग

en: Follow Focus Delay
hi: फोकस विलंब का पालन करें

en: Hide original mouse pointer
hi: मौलिक माउस संकेतक छिपाएं

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
hi: मौलिक माउस संकेतक छिपाएं जब जूम इन होता है और माउस स्केल किया जाता है

en: Mouse Restrain Margin
hi: माउस प्रतिबंध हाशिया

en: Mouse panning
hi: माउस पैनिंग

en: Move the zoom area when focus changes.
hi: जूम क्षेत्र खिसकाएं जब फोकस बदलता है.

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
hi: जूम किया क्षेत्र इतना खिसकाएं जबकभी आप जूम क्षेत्र को कुंजी के साथ पैन करना चाहते हैं.

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
hi: नये फोकस किये विंडो को केंद्रित करने की सिर्फ कोशिश करें यदि माउस सेकेंड की इस मात्रा में खिसकाया नहीं गया है. ,स्लोपी फोकस के दौरान जंपिंग से बचने के लिए इसे प्रयोग करें.

en: Pan (move) the zoom area down
hi: जूम क्षेत्र को नीचे खिसकाएं

en: Pan (move) the zoom area left
hi: जूम क्षेत्र को बायें खिसकाएं

en: Pan (move) the zoom area right
hi: जूम क्षेत्र को दाहिने खिसकाएं

en: Pan (move) the zoom area up
hi: जूम क्षेत्र को ऊपर खिसकाएं

en: Pan Factor
hi: पैन कारक

en: Pan Zoom Down
hi: ज़ूम नीचे पैन करें

en: Pan Zoom Left
hi: ज़ूम बायें पैन करें

en: Pan Zoom Right
hi: ज़ूम दाहिने पैन करें

en: Pan Zoom Up
hi: ज़ूम ऊपर पैन करें

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
hi: जूम क्षेत्र पैन करें जब माउस कर्सर दृश्य क्षेत्र के बाहर गति करता है.

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
hi: माउस को स्क्रीन के बीच में रखता है (जूम स्तर के निरपेक्ष)

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
hi: विंडो का आकार बदलें ताकि यह मौजूदा जूम स्तर को मेल खाएं

en: Restrain the mouse to the zoom area
hi: जूम क्षेत्र में माउस सीमित रखें

en: Scale the mouse pointer
hi: माउस संकेतक को मापें

en: Specific zoom factor 1
hi: विशेष जूम कारक 1

en: Specific zoom factor 2
hi: विशेष जूम कारक 2

en: Specific zoom factor 3
hi: विशेष जूम कारक 3

en: Speed
hi: गति

en: Sync Mouse
hi: माउस तुल्यकालित करें

en: Target Focused Window on Specific level
hi: विशेष स्तर पर फोकस विंडो लक्षित करें

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
hi: जोड़ने के लिए हाशिया का आकार जब माउस को रोकने का प्रयास कर रहा है.

en: Timestep
hi: टाइमस्टैंप

en: Toggle zoom area lock
hi: जूम क्षेत्र लॉक टॉगल करें

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
hi: जूम क्षेत्र में लॉक टॉगल करें ताकि यह विभिन्न घटना पर नहीं बदलता है

en: Use linear filter when zoomed in
hi: जूम इन करने के दौरान रैखिक फिल्टर का प्रयोग करें

en: Zoom In
hi: ज़ूम इन

en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

en: Zoom Specific Level 1
hi: ज़ूम विशेष स्तर 1

en: Zoom Specific Level 2
hi: ज़ूम विशेष स्तर 2

en: Zoom Specific Level 3
hi: ज़ूम विशेष स्तर 3

en: Zoom Speed
hi: ज़ूम गति

en: Zoom Timestep
hi: ज़ूम टाइमस्टैंप

en: Zoom factor
hi: जूम कारक

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
hi: इस कारक के द्वारा जूम इन/आउट. उच्चतर मान का अर्थ है तेज जूमिंग.

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
hi: करने के लिए जूम स्तर जब हॉटकी 1 को ट्रिगर किया जा रहा है

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
hi: करने के लिए जूम स्तर जब हॉटकी 2 को ट्रिगर किया जा रहा है

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
hi: करने के लिए जूम स्तर जब हॉटकी 3 को ट्रिगर किया जा रहा है

en: Zoom to the specific zoom level 1
hi: विशेष जूम स्तर 1 में जूम

en: Zoom to the specific zoom level 2
hi: विशेष जूम स्तर 2 में जूम

en: Zoom to the specific zoom level 3
hi: विशेष जूम स्तर 3 में जूम

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
hi: जूम इन/आउट ताकि फोकस किया विंडो को अधिकतम पर जूम किया जाता है जबकि अभी भी पूरी तरह से दृश्य है.

en: Easily access your desktop
hi: आपके डेस्कटॉप का सुगम पहुंच पाता है

en: Fade Time
hi: समय फीका करें

en: Fade time (in ms)
hi: समय फीका करें (मिलीसेकेंड में).

en: Fade to Desktop
hi: डेस्कटॉप में फीका करें

en: Windows that should be faded to desktop
hi: विंडो जिसे डेस्कटॉप पर फेड किया जाना चाहिए

en: Alter window opacity based on color.
hi: रंग के आधार पर विंडो अपारदर्शिता बदलें.

en: Color Opacity
hi: रंग अपारदर्शिता

en: Toggle Window Fake ARGB
hi: विंडो नकली ARGB टॉगल करें

en: Toggle window fake ARGB.
hi: विंडो नकली ARGB टॉगल करें.

en: Background brightness
hi: पृष्ठभूमि चमकीलापन

en: Background brightness during paint
hi: पेंट के दौरान पृष्ठभूमि चमकीलापन

en: Clear
hi: खाली

en: Clear (button)
hi: खाली (बटन)

en: Clear (key)
hi: खाली (कुंजी)

en: Initiate (button)
hi: आरंभ करें (बटन)

en: Initiate (key)
hi: आरंभ करें (कुंजी)

en: Initiate fire drawing
hi: फायर रेखाचित्र आरंभ करें

en: Maximum number of active particles
hi: सक्रिय कण की अधिकतम संख्या

en: Number of particles
hi: कण की संख्या

en: Paint fire on the screen
hi: स्क्रीन पर फायर पेंट करें

en: Paint fire or other particles on the screen
hi: पूर्ण स्क्रीन पर फायर या दूसरे कण को पेंट करें

en: Cube Gears
hi: घन गीयर

en: Render gears inside of the transparent cube
hi: पारदर्शी ट्यूब के बीतर गीयर रेंडर करता है

en: Animation Options
hi: संजीवन विकल्प

en: Autotab windows on creation
hi: निर्माण पर विंडो आटोटैब करें

en: Autotab windows with themselves on window creation
hi: विंडो निर्माण पर उनके साथ विंडो ऑटोटैब करें

en: Border Radius
hi: किनारा त्रिज्या

en: Border Width
hi: किनारा चौड़ाई

en: Border color of the tab bar
hi: टैब बार का किनारा रंग

en: Brightness of selected windows
hi: चयनित विंडो का चमकीलापन

en: Change Tab Left
hi: टैब बायाँ बदलें

en: Change Tab Right
hi: टैब दाहिना बदलें

en: Change tab animation duration
hi: टैब संजीवन अवधि बदलें

en: Close Group
hi: समूह बन्द करें

en: Create mipmaps for thumbnails
hi: लघुचित्र के लिए मिपमैप बनायें

en: Create mipmaps for thumbnails in the tab bar
hi: टैब बार में लघुचित्र के लिए मिपमैप बनायें

en: Distance (in pixels) between the tab bar and the dragged slot for applying the spring model. If the distance is larger than that value, the model isn't applied.
hi: टैब बार और स्प्रिंग मॉडल में लागू करने के लिए दूरी (पिक्सेल). यदि दूरी उस मान से बड़ी है, मॉडल लागू नहीं होता है.

en: Duration (in s) of the animation that happens when changing tabs
hi: संजीवन की अवधि (सेकेंड में) जो टैब बदलने पर होती है

en: Duration (in s) of the tab bar fading animation when showing/hiding it
hi: इसे दिखाने/छिपाने के दौरान टैब बार फेडिंग संजीवन की अवधि

en: Duration (in s) of the tab bar pulse animation
hi: टैब बार पल्स संजीवन की अवधि (सेकेंड में)

en: Duration (in s) of the tab bar reflex animation
hi: टैब बार रिफ्लेक्स संजीवन की अवधि (सेकेंड में)

en: Duration (in s) of the text fading animation when showing/hiding it
hi: इसे दिखाने/छिपाने के दौरान पाठ फेडिंग संजीवन की अवधि (सेकेंड में)

en: Enable Glow
hi: चमक सक्रिय करें

en: Enable grouped window glowing
hi: समूहित विंडो चमक सक्रिय करें

en: Fade time for tab bar animations
hi: टैब बार संजीवन के लिए फीका करने का समय

en: Fade time for text animations
hi: पाठ संजीवन के लिए फीका करने का समय

en: Fill color of the selection rectangle
hi: चयन आयक का रंग भरें

en: Fill color of the tab bar
hi: टैब बार का रंग भरें

en: Font Color
hi: फॉन्ट रंग

en: Font Size
hi: फ़ॉन्ट आकार

en: Glass
hi: ग्लास

en: Glow
hi: चमक

en: Glow Color Change
hi: रंग बदलाव चमकाएं

en: Glow Size
hi: चमक आकार

en: Glow Type
hi: चमक प्रकार

en: Glow ring
hi: रिंग चमकाएं

en: Gradient
hi: झुकाव

en: Group Window Match
hi: समूह विंडो मिलान

en: Group Windows
hi: समूह विंडोज़

en: Group and Tab Windows
hi: समूह और टैब विंडोज़

en: Group the windows after selection
hi: चयन के बाद विंडो समूहित करें

en: Grouping
hi: समूहन

en: Hover time for slot dragging
hi: स्लॉट लेने के लिए समय आगे पीछे करें

en: If one window in the group is (un)maximized, all other group windows are (un)maximized as well.
hi: यदि समूह में विंडो (गैर) अधिकतम है, सभी दूसरे समूह विंडो (गैर) अधिकतम साथ ही हैं.

en: If one window in the group is (un)minimized, all other group windows are (un)minimized as well.
hi: यदि समूह में विंडो (गैर) न्यूनतम है, सभी दूसरे समूह विंडो (गैर) न्यूनतम साथ ही हैं.

en: If one window in the group is (un)shaded, all other group windows are (un)shaded as well.
hi: यदि एक विंडो में समूह में (गैर) छायाकृत है, सभी दूसरे समूह विंडो (गैर) छायाकृत साथ ही हैं.

en: If one window in the group is activated, all other group windows are raised as well.
hi: यदि एक विंडो एक समूह में सक्रियकृत है, सभी दूसरे समूह विंडो साथ ही उठाएं.

en: If one window in the group is moved, all other group windows are moved as well.
hi: यदि एक विंडो एक समूह में खिसकाया जाता है, सभी दूसरे समूह विंडो साथ ही उठाएं.

en: If one window in the group is resized, all other group windows are resized as well.
hi: यदि एक विंडो एक समूह में फिर आकार किया जाता है, सभी दूसरे समूह विंडो साथ ही फिर आकार किया जाता है.

en: If there is only 1 window left in the group, it will be ungrouped.
hi: यदि सिर्फ एक 1 विंडो समूह में छूटा है, यह विसमूहित होगा.

en: If you don't like the current glow color, you can change it with this key.
hi: यदि आप मौजूदा चमकीले रंग को नहीं पसंद करते हैं, आप इसे इस कुंजी से बदल सकते हैं.

en: If you have selected some windows, this automatically groups them (Doesn't work with selection mode 'Normal').
hi: यदि आप कुछ विंडो को चुना है, यह उन्हें स्वतः समूहित करता है (चयन मोड 'सामान्य' के साथ कार्य नहीं करता है).

en: Ignore Group
hi: समूह अनदेखा करें

en: Key bindings
hi: कुंजी बाइंडिंग

en: Line Color
hi: रेखा रंग

en: Line color of the selection rectangle
hi: चयन आयत की रेखा रंग

en: Maximize/unmaximize with group
hi: समूह के साथ अधिकतम/न्यूनतम करें

en: Metal
hi: धातु

en: Minimize with group
hi: समूह के साथ न्यूनतम करें

en: Mouse pointer movement speed limit (in pixels/second) for the spring model
hi: स्प्रिंग मॉडल के लिए माउस संकेतक गति सीमा (पिक्सेल/सेकेंड में)

en: Move every window in the group
hi: समूह में हर विंडो को खिसकाएं

en: Murrina
hi: मुरिना

en: Opacity of selected windows
hi: चयनित विंडो की अपारदर्शिता

en: Play animations on the tab bar e.g. on fade in.
hi: टैब बार पर संजीवन चलाएं उदा. फीका होने पर.

en: Precision
hi: परिशुद्धता

en: Precision of the selection (percentage of the visible window area which must be selected for the selection to be recognized).
hi: चयन की परिशुद्धता (दृश्य विंडो क्षेत्र का प्रतिशत जिसे कि चयन के पहचाने जाने के लिए जरूर चुना जाना चाहिए).

en: Raise every window in the group
hi: समूह में हर विंडो को उठाएं

en: Rectangular glow
hi: आयताकार चमक

en: Remove Group Window
hi: समूह विंडो हटायें

en: Remove window from group after dropping it outside a tab bar
hi: टैब बार से इसे छोड़ने के लिए समूह से विंडो हटाएं

en: Resize every window in the group
hi: समूह में हर विंडो को फिर आकार दें

en: Saturation of selected windows
hi: चयनित विंडो की संतृप्ति

en: Select
hi: चुनें

en: Select Single Window
hi: एकल विंडो चुनें

en: Selection
hi: चुनाव

en: Selection Color
hi: चयन रंग

en: Shade with group
hi: समूह के साथ छायांकित करें

en: Simple
hi: सरल

en: Slot Drag Spring K
hi: स्प्रिंग के स्लॉट ड्रैग

en: Slot Dragging
hi: स्लॉट ड्रैगिंग

en: Slot drag friction
hi: ड्रैग घर्षण स्लॉट करें

en: Space
hi: स्थान दें

en: Speed limit for spring model
hi: स्प्रिंग मॉडल के गति सीमा

en: Spring Konstant used for slot dragging
hi: स्लॉट ड्रैगिंग के लिए प्रयुक्त स्प्रिंग स्थिरांक

en: Spring friction for slot dragging
hi: स्लॉट ड्रैगिंग के लिए स्प्रिंग घर्षण

en: Tab Bar Show Delay
hi: टैब पट्टी प्रदर्शन देरी

en: Tab Base Color
hi: टैब आधार रंग

en: Tab Border Color
hi: टैब किनारा रंग

en: Tab Group
hi: टैब समूह

en: Tab Highlight Color
hi: टैब उभार रंग

en: Tab Style
hi: टैब शैली

en: Tab bar visibility time after tab change
hi: टैब बदलाव के बाद टैब बार दृश्यता समय

en: Tabbing
hi: टैबिंग

en: Tabbing Speed
hi: टैबिंग गति

en: Tabbing Timestep
hi: टैबिंग टाइमस्टैंप

en: Tabbing speed
hi: टैबिंग गति

en: Tabbing timestep
hi: टैबिंग टाइमस्टैंप

en: The color of the window title in the tab bar
hi: टैब बार में विंडो शीर्षक का रंग

en: The key for closing all windows in the group.
hi: समूह में सभी विंडो के बंद करने के लिए कुंजी.

en: The key for grouping windows.
hi: विंडो समूहन के कुंजी.

en: The key for ignoring the group. If this key is pressed, you can do actions for a single window in the group only.
hi: समूह अनदेखा करने के लिए कुंजी. यदि कुंजी दबाया जाता है, आप एकल विंडो के लिए क्रिया कर सकते हैं सिर्फ समूह में.

en: The key for removing the selected window from its group.
hi: इसके समूह से चयनित विंडो हटाने के लिए कुंजी.

en: The key for selecting the current window.
hi: मौजूदा विंडो चुनने के लिए कुंजी.

en: The key for starting selecting windows.
hi: मौजूदा विंडो आरंभ करने के लिए कुंजी.

en: The key for switching to the tab left of the current one.
hi: मौजूदा के बायें टैब में जाने के लिए कुंजी.

en: The key for switching to the tab right of the current one.
hi: मौजूदा के दाहिने टैब में जाने के लिए कुंजी.

en: The key for toggling the tab mode for the current group.
hi: मौजूदा समूह के लिए टैब मोड टॉगल करने के लिए कुंजी.

en: The key for ungrouping the current group.
hi: मौजूदा समूह विसमूहन के लिए कुंजी.

en: The radius for the tab bar edges
hi: टैब बार किनारे के लिए त्रिज्या

en: The size of the grouped window glow
hi: समूहित विंडो चमक का आकार

en: The size of the window thumbs in the task bar
hi: टास्क बार में विंडो थंब का आकार

en: The size of the window title font in the tab bar
hi: टास्क बार में विंडो शीर्षक फाँट का आकार

en: The space between the thumbs
hi: थंब के बीच दूरी

en: The style of the tab bar
hi: टैब बार की शैली

en: The type of the glow
hi: चमक का प्रकार

en: The width of the tab bar outline
hi: टैब बार आउटलाइन की चौड़ाई

en: Thumb Size
hi: थंब आकार

en: Time (in s) before the tab bar is shown after hovering the title bar
hi: शीर्षक बार आगे पीछे करने के बाद टैब बार के पहले समय (मिली सेकेंड में)

en: Time (in s) the tab bar is visibly after a tab change
hi: टैब बदलाव के बाद टैब बार में समय दृश्य है (मिली सेकेंड में)

en: Time for tab bar pulse animation
hi: टैब बार पल्स संजीवन के लिए समय

en: Time for tab bar reflex animation
hi: टैब बार रिफ्लेक्स संजीवन के लिए समय

en: Timespan (in s) after which a grouped window is activated if a window of another group is dragged over it
hi: समयावधि (सेकेंड में) जिसके बाद समूहित विंडो सक्रिय किया जाता है यदि दूसरे समूह का विंडो इसके ऊपर खीचा जाता है

en: Ungroup Windows
hi: विंडोज़ विसमूहित करें

en: Ungroup the windows if only one window is left
hi: विंडो विसमूहित करें यदि सिर्फ एक विंडो छूटा है

en: Untab the group when closing the top tab window instead of changing tab
hi: समूह को अनटैब करें जब सबसे ऊपरी टैब विंडो को बंद कर रहा हो टैब बदलने के बजाए

en: Untab when closing top tab
hi: अनटैब करें जब सबसे ऊपरी टैब को बंद कर रहा हो

en: Use tab bar animations
hi: टैब बार संजीवन का उपयोग करें

en: Window Title Font
hi: विंडो शीर्षक फ़ॉन्ट

en: Windows that should be allowed to be grouped
hi: विंडोज़ जो समूहित करने के लिए अनुमति दिया जाना चाहिए

en: With this plugin you can group and tab windows
hi: इस प्लगिन के साथ आप विंडो को समूहित व टैब कर सकते हैं

en: Y distance for spring model
hi: स्प्रिंग मॉडल के लिए Y दूरी

en: Compression Quality
hi: संपीड़न गुण

en: JPEG image format plugin
hi: JPEG चित्र प्रारूप प्लगिन

en: Quality of compression when saving JPEG images
hi: संकुचन की गुणवत्ता जब JPEG चित्र सहेज रहा हो

en: Fade In/Out Time.
hi: इन/आउट समय फीका करें.

en: Height
hi: ऊँचाई

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Accumulation buffer
hi: एकत्रण बफर

en: Activate
hi: सक्रिय करें

en: Execute Motion Blur if the screen is transformed.
hi: गति ब्लर चलाएं यदि स्क्रीन रूपांतरित किया जाता है.

en: Motion Blur Strength
hi: गति धुंधला शक्ति

en: Motion Blur mode
hi: गति धुंधला मोड

en: Motion Blur on Transformed Screen
hi: रूपांतरित स्क्रीन पर गति धुंधला

en: Motion Blur render mode.
hi: गति धुंधला रेंडर मोड.

en: Motion Blur strength.
hi: गति धुंधला शक्ति.

en: Motion blur
hi: गति धुंधला

en: Motion blur effect
hi: गति धुंधला प्रभाव

en: Texture Copy
hi: बनावट कॉपी

en: Toggle Motion Blur
hi: गति धुंधला टॉगल करें

en: Toggle motion Blur effect.
hi: गति धुंधला प्रभाव टॉगल करें.

en: Visibility/Performance
hi: दृश्यता/प्रदर्शन

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
hi: माउस स्थिति को कितनी बार पोल करना है मिली सेकेंड में. इस घटाएं चोपी व्यवहार को घटाने के लिए.

en: Mouse Poll Interval
hi: माउस पोल अंतराल

en: Begin Gesture
hi: हावभाव शुरू करें

en: Begin Mouse Gesture
hi: माउस हाव भाव शुरू करें

en: Mouse switch
hi: माउस स्विच

en: Switch viewport in response to mouse gesture
hi: माउस हाव भाव के जवाब में व्यूपोर्ट स्विच करें

en: Exclude Windows
hi: विंडोज़ निकालें

en: Neg Windows
hi: नकारात्मक विंडोज़

en: Negative
hi: नकारात्मक

en: Toggle Screen Negative
hi: स्क्रीन नकारात्मक टॉगल करें

en: Toggle Window Negative
hi: विंडो नकारात्मक टॉगल करें

en: Toggle active window negative
hi: सक्रिय विंडो नकारात्मक टॉगल करें

en: Toggle screen negative
hi: स्क्रीन नकारात्मक टॉगल करें

en: Used to set a window or screen negative
hi: विंडो या स्क्रीन नकारात्मक सेट करने के लिए प्रयुक्त

en: Windows to be negative by default
hi: मूलभूत रूप से नकारात्मक होने के लिए विंडोज

en: Windows to exclude from negating
hi: नकारने से अलग करने के लिए विंडोज

en: Debug
hi: डिबग

en: Active Opacity
hi: सक्रिय अपारदर्शिता

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
hi: विलंब को बायपास करता है जब ओपासिफाई अपारदर्शिता को एक या अधिक विंडो पर पहले से कम कर रहा है.

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
hi: विलंब बायपास करता है जब नया सक्रिय विंडो फोकस किया विंडो है.

en: Delay until Opacification
hi: अपारदर्शन तक विलंब

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
hi: प्रतीक्षा नहीं करें यदि विंडो जिसमें हम आगे पीछे कर रहे हैं वह फोकस किया विंडो है. यह हमें तत्काल फोकस किए विंडो को देखने की छूट देता है. आप संभवतः इसे निष्क्रिय करना चाहते हैं यदि आप 'फोकस करने के लिए क्लिक करें' का प्रयोग नहीं कर रहे हैं.

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
hi: विंडो को आसानी से दृश्य बनाता है उनपर माउस आगे पीछे करते हुए

en: Only increase opacity if a window is blocking
hi: सिर्फ अपारदर्शिता बढ़ाता है यदि एक विंडो रूक रहा है

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
hi: सिर्फ अपारदर्शिता लक्षित विंडो पर बढ़ाता है यदि दृश्य से एक या अधिक विंडो इसे रोक रहा है.

en: Opacify
hi: अपारदर्शी बनाएं

en: Opacity Levels
hi: अपारदर्शिता स्तर

en: Passive Opacity
hi: निष्क्रिय अपारदर्शिता

en: Reset opacity to original values when toggling
hi: मूल मान में अपारदर्शिता फिर सेट करें जब टॉगल कर रहा है

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
hi: सभी विंडो की अपारदर्शिता को फिर सेट करता है ओपासिफाई के द्वारा रूपांतरित किया गया जब परिभाषित कुंजी युग्म के साथ ओपासिफाई को टॉगल कर रहा होता है.

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
hi: सक्रिय विंडो के बदलने के बाद ओपासिफाई के अपारदर्शिता को बदलने के पहले विलंब (एमएस में).

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
hi: अधिकतम अपारदर्शिता प्रतिशत जो एक विंडो मौजूदा लक्षित विंडो को रोकने में रखता है. एक अवरोधित विंडो के पास या तो यह अपारदर्शिता होगा या पूर्वसेट अपारदर्शिता, जो कुछ भी नीचे है.

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
hi: न्यूनतमतम अपारदर्शिता प्रतिशत जो एक लक्षित विंडो को सुनिश्चित करने के लिए होता है. एक लक्षित विंडो के पास या तो यह अपारदर्शिता होगा या पूर्वसेट अपारदर्शिता, जो कुछ भी ऊपर है.

en: This enables you to let Opacify instantly opacify new windows when you're already making one or more windows invisible. Makes for faster behavior while looking through layers of hidden windows.
hi: यह ओपासिफाई को तत्काल नये विंडो को ओपासिफाई करने के लिए सक्रिय करता है जब आप पहले ही एक या अधिक विंडो को अदृश्य बना रहे हैं. तेज व्यवहार के लिए बनाता है जबकि छिपे विंडो के स्तरों से होकर देख रहा हो.

en: Toggle Opacify
hi: ओपासिफाई टॉगल करें

en: Toggle Opacify on by default
hi: मूलभूत रूप से ओपासिफाई टॉगल करें

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
hi: चलायमान स्थिति में ओपासिफाई सक्रिय/निष्क्रिय करें. पहले अपारदर्शी किया विंडो फिर रिसेट नहीं किया जायेगा जब आप इसे इस प्रकार निष्क्रिय करते हैं.

en: Windows that should be opacified.
hi: विंडोज जिसे ओपासिफाई किया जाना चाहिए.

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
hi: इसे सक्रिय रूप में, ओपासिफाई चालू होगा जब आप ओपासिफाई लोड करते हैं, यह प्रायः जब आप कोंपिज आरंभ करते हैं.

en: Animation speed
hi: संजीवन गति

en: Animation timestep
hi: संजीवन टाइमस्टेप

en: Avoid Offscreen
hi: ऑफस्क्रीन से बचें

en: Avoids putting window borders offscreen
hi: विंडो किनारे को ऑफस्क्रीन रखने से बचें

en: Move window to a certain viewport
hi: खास व्यूपोर्ट में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the bottom edge
hi: तल किनारे में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the bottom left corner
hi: तलवर्ती बायें कोने में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the bottom right corner
hi: तलवर्ती दाहिने कोने में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the center
hi: केंद्र में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the last position
hi: अंतिम स्थिति में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the left edge
hi: बायें किनारे में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the pointer position
hi: संकेतक स्थिति में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the right edge
hi: दाहिने किनारे में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the top edge
hi: ऊपरी किनारे में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the top left corner
hi: ऊपर बायाँ कोने में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the top right corner
hi: ऊपर दायाँ कोने में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the viewport on the bottom
hi: तल पर व्यूपोर्ट में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the viewport on the left
hi: बायें व्यूपोर्ट में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the viewport on the right
hi: दाहिने व्यूपोर्ट में विंडो खिसकाएं

en: Move window to the viewport on the top
hi: ऊपर पर व्यूपोर्ट में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 1
hi: व्यूपोर्ट 1 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 10
hi: व्यूपोर्ट 10 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 11
hi: व्यूपोर्ट 11 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 12
hi: व्यूपोर्ट 12 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 2
hi: व्यूपोर्ट 2 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 3
hi: व्यूपोर्ट 3 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 4
hi: व्यूपोर्ट 4 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 5
hi: व्यूपोर्ट 5 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 6
hi: व्यूपोर्ट 6 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 7
hi: व्यूपोर्ट 7 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 8
hi: व्यूपोर्ट 8 में विंडो खिसकाएं

en: Move window to viewport 9
hi: व्यूपोर्ट 9 में विंडो खिसकाएं

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
hi: तलवर्ती किनारे से पिक्सेल की संख्या जहां विंडो आराम की स्थिति में आयेगा

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
hi: बायें किनारे से पिक्सेल की संख्या जहां विंडो आराम की स्थिति में आयेगा

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
hi: दाहिने किनारे से पिक्सेल की संख्या जहां विंडो आराम की स्थिति में आयेगा

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
hi: ऊपरी किनारे से पिक्सेल की संख्या जहां विंडो आराम की स्थिति में आयेगा

en: Pad Bottom
hi: तल को तह लगाएं

en: Pad Left
hi: बायें तह लगाएं

en: Pad Right
hi: दाहिनें तह लगाएं

en: Pad Top
hi: ऊपर तह लगाएं

en: Padding
hi: तह लगा रहा है

en: Put
hi: रखें

en: Put Bottom
hi: तल रखें

en: Put Bottom Left
hi: तल बायें रखें

en: Put Bottom Right
hi: तल दाहिने रखें

en: Put Center
hi: केंद्रित रखें

en: Put Left
hi: बायाँ रखें

en: Put On Viewport
hi: व्यूपोर्ट पर रखें

en: Put On Viewport 1
hi: व्यूपोर्ट 1 पर रखें

en: Put On Viewport 10
hi: व्यूपोर्ट 10 पर रखें

en: Put On Viewport 11
hi: व्यूपोर्ट 11 पर रखें

en: Put On Viewport 12
hi: व्यूपोर्ट 12 पर रखें

en: Put On Viewport 2
hi: व्यूपोर्ट 2 पर रखें

en: Put On Viewport 3
hi: व्यूपोर्ट 3 पर रखें

en: Put On Viewport 4
hi: व्यूपोर्ट 4 पर रखें

en: Put On Viewport 5
hi: व्यूपोर्ट 5 पर रखें

en: Put On Viewport 6
hi: व्यूपोर्ट 6 पर रखें

en: Put On Viewport 7
hi: व्यूपोर्ट 7 पर रखें

en: Put On Viewport 8
hi: व्यूपोर्ट 8 पर रखें

en: Put On Viewport 9
hi: व्यूपोर्ट 9 पर रखें

en: Put Pointer
hi: संकेतक रखें

en: Put Right
hi: दाहिने रखें

en: Put Top
hi: ऊपर रखें

en: Put Top Left
hi: ऊपर बायाँ रखें

en: Put Top Right
hi: ऊपर दाहिना रखें

en: Put pointer uses the center of the window
hi: विंडो के केंद्र को प्रयोग करता संकेतक रखें

en: Put to adjacent viewport
hi: नजदीकी व्यूपोर्ट में रखें

en: Put to arbitrary viewport
hi: क्रमहीन में रखें व्यूपोर्ट

en: Put window
hi: विंडो रखें

en: Put within viewport
hi: व्यूपोर्ट के अंदर रखें

en: Restore Position
hi: स्थिति वापस करें

en: Unfocus Window
hi: विंडो अनफोकस करें

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
hi: विंडो अनफोकस करें जो व्यूपोर्ट से अलग रखा गया है

en: Viewport Bottom
hi: व्यूपोर्ट तल

en: Viewport Left
hi: व्यूपोर्ट बायाँ

en: Viewport Right
hi: व्यूपोर्ट दाहिना

en: Viewport Top
hi: व्यूपोर्ट ऊपर

en: Window Center
hi: विंडो केंद्र

en: Alpha Dependence Threshold
hi: अल्फा निर्भरता दहलीज

en: Alpha dependence threshold.
hi: अल्फा निर्भरता दहलीज.

en: Draw Reflection for decorations.
hi: सजावट के लिए परावर्तन खीचें.

en: Draw Reflection for windows.
hi: विंडो के लिए परावर्तन खीचें.

en: Draws reflections
hi: परावर्तन खीचें

en: Move the reflection on window move.
hi: विंडो खिसकाव पर परावर्तन खिसकाएं.

en: Moving reflection
hi: परावर्तन खिसका रहा है

en: Reflection Image
hi: परावर्तन चित्र

en: Reflection Image file
hi: परावर्तन चित्र फाइल

en: Reflection Window Match
hi: परावर्तन विंडो मिलान

en: Reflection for Decorations
hi: सजावट के लिए परावर्तन

en: Reflection for Windows
hi: विंडोज़ के लिए परावर्तन

en: Window match
hi: विंडो मिलान

en: Color 1 of the gradient background.
hi: ढ़ाल पृष्ठभूमि का रंग 1.

en: Color 2 of the gradient background.
hi: ढ़ाल पृष्ठभूमि का रंग 2.

en: Color 3 of the gradient background.
hi: ढ़ाल पृष्ठभूमि का रंग 3.

en: Color of text on resize popup.
hi: पॉपअप को फिर आकार देने पर पाठ का रंग.

en: Display info on resize similar to metacity
hi: मेटासिटी के समान फिर आकार पर प्रदर्शन सूचना

en: Fade time (in ms) for popup window
hi: पॉपअप विंडो के लिए फीका समय (मिलीसेकेंड में)

en: Gradient Color 1
hi: ढाल रंग 1

en: Gradient Color 2
hi: ढाल रंग 2

en: Gradient Color 3
hi: ढाल रंग 3

en: Resize Info
hi: आकार बदलाव सूचना

en: Show resize info for all windows as opposed to just windows with a resize increment of greater than 1.
hi: सभी विंडो के लिए आकार बदलाव सूचना सिर्फ विंडो के विपरीत 1 से अधिक फिर आकार बढ़त के साथ.

en: Show resize info for all windows.
hi: सभी विंडो के लिए आकार बदलाव सूचना दिखाएं.

en: Text color.
hi: पाठ रंग.

en: Above ring
hi: रिंग के ऊपर

en: Allow Mouse Selection
hi: माउस चुनाव की अनुमति दें

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
hi: विंडो के चयन की स्वीकृति दें सिर्फ उनपर क्लिक करके जब स्विचर सक्रिय है.

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the ring which are not selected
hi: रिंग में विंडो के लिए अपारदर्शिता की मात्रा (प्रतिशत में) जो चयनित नहीं है

en: Background Color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: Background color for the window title
hi: विंडो शीर्षक के लिए पृष्ठभूमि रंग

en: Below ring
hi: रिंग के नीचे

en: Big
hi: बड़ा

en: Bold Font
hi: मोटा फाँट

en: Centered on screen
hi: स्क्रीन पर केंद्रित

en: Changes the minimum brightness factor for windows in the ring. The farer away windows are, the less bright are they.
hi: रिंग में विंडो के लिए न्यूनतम चमकीलापन कारक बदलता है. जितना दूर विंडो होता है, उतना कम चमकीला वह होता है.

en: Changes the minimum scale factor for windows in the ring. The farer away windows are, the smaller are they.
hi: रिंग में न्यूनतम मापक कारक को विंडो के लिए बदलता है. जितना दूर विंडो होता है, उतना कम छोटा वह होता है.

en: Darken Background
hi: पृष्ठभूमि गहरा करें

en: Darken background when showing the ring
hi: रिंग दिखाने के दौरान पृष्ठभूमि गहरा करें

en: Emblem
hi: प्रतीक

en: Font color for the window title
hi: विंडो शीर्षक के लिए फाँट रंग

en: Font size for the window title
hi: विंडो शीर्षक के लिए फाँट आकार

en: Inactive Window Opacity
hi: निष्क्रिय विंडो अपारदर्शिता

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
hi: रिंग में लघुचित्र का अधिकतम क्षैतिज आकार

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
hi: रिंग में लघुचित्र का अधिकतम लंबवत आकार

en: Minimum Brightness Factor
hi: न्यूनतम चमकीलापन कारक

en: Minimum Scale Factor
hi: न्यूनतम मापक कारक

en: Next Window
hi: अगला विन्डो

en: Next Window (All Workspaces)
hi: अगला विंडो (सभी कार्यस्थल)

en: Next Window (Group)
hi: अगला विंडो (समूह)

en: Overlay Icon
hi: प्रतीक ढ़कें

en: Overlay an icon on windows in the ring
hi: रिंग में विंडो पर प्रतीक ढ़कें

en: Previous Window
hi: पिछला विन्डो

en: Previous Window (All Workspaces)
hi: पिछला विंडो (सभी कार्यस्थल)

en: Previous Window (Group)
hi: पिछला विंडो (समूह)

en: Ring Height
hi: रिंग ऊँचाई

en: Ring Switcher
hi: रिंग स्विचर

en: Ring Width
hi: रिंग चौड़ाई

en: Ring Windows
hi: रिंग विंडोज़

en: Ring appearance
hi: रिंग प्रकटन

en: Ring height (in percent of the screen height)
hi: रिंग ऊँचाई ( स्क्रीन ऊंचाई का प्रतिशत)

en: Ring speed
hi: रिंग गति

en: Ring timestep
hi: रिंग टाइमस्टेप

en: Ring width (in percent of the screen width)
hi: रिंग चौड़ाई (स्क्रीन चौड़ाई के प्रतिशत में)

en: Rotate Ring Clockwise on Next
hi: आगे पर रिंग को दक्षिणावर्त घुमाएं

en: Rotate ring clockwise for next window instead of counterclockwise
hi: वामावर्त के बजाय अगले विंडो के लिए रिंग दक्षिणावर्त घुमाएं

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
hi: निर्दिष्ट करें कि विंडो शीर्षक को बोल्ड फाँट में दिखाया जाना है या नहीं.

en: Selects where to place the window title.
hi: चुनें कि कहां विंडो शीर्षक को रखा जाना है.

en: Show Minimized
hi: न्यूनतम किया हुआ दिखाएँ

en: Show Window Title
hi: विंडो शीर्षक दिखाएँ

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
hi: स्विचर दिखाएँ यदि दृष्टिगोच़र नहीं है और मौजूदा अनुप्रयोग का अगला विंडो चुनें.

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
hi: स्विचर दिखाएँ यदि दृष्टिगोच़र नहीं है और सभी विंडो से अगला विंडो चुनें.

en: Show switcher if not visible and select next window.
hi: स्विचर दिखाएँ यदि दृष्टिगोच़र नहीं है और अगला विंडो चुनें.

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
hi: स्विचर दिखाएँ यदि दृष्टिगोच़र नहीं है और मौजूदा अनुप्रयोग का पिछला विंडो चुनें.

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
hi: स्विचर दिखाएँ यदि दृष्टिगोच़र नहीं है और सभी विंडो से पिछला विंडो चुनें.

en: Show switcher if not visible and select previous window.
hi: स्विचर दिखाएँ यदि दृष्टिगोच़र नहीं है और पिछला विंडो चुनें.

en: Show window title of currently selected window.
hi: अभी चयनित विंडो का विंड़ो शीर्षक दिखाएं.

en: Text Placement
hi: पाठ स्थापन

en: Thumbnail Height
hi: लघुचित्र ऊँचाई

en: Thumbnail Width
hi: लघुचित्र चौड़ाई

en: Window title display
hi: विंडो शीर्षक प्रदर्शन

en: Windows that should be shown in ring
hi: विंडोज़ जिसे रिंग में दिखाया जाना चाहिए

en: Background color of the window title
hi: विंडो शीर्षक का पृष्ठभूमि रंग

en: Close windows while in scale mode
hi: मापक मोड में विंडो बन्द करें

en: Color used for highlighting the hovered window
hi: आगे पीछे किये जा रहे विंडो को उभारने के लिए प्रयुक्त रंग

en: Draw Window Highlight
hi: विंडो उभार खीचें

en: Font color of the window title
hi: विंडो शीर्षक का फ़ॉन्ट रंग

en: Font size for window title display
hi: विंडो शीर्षक प्रदर्शन के लिए फ़ॉन्ट आकार

en: Highlight Color
hi: रंग उभारें

en: Highlights the hovered window with the given color
hi: दिए रंग के साथ आगे पीछे करता विंडो उभारता है

en: Normal
hi: सामान्य

en: Organic - EXPERIMENTAL
hi: जीवीय - प्रायोगिक

en: Scale Addons
hi: एडऑन मापें

en: Selects the mode to layout the windows in scale mode
hi: मापक प्रकार में विंडो के लेआउट में मोड चुनता है

en: Size of the border around the window title
hi: विंडो शीर्षक के गिर्द किनारा आकार

en: Some useful additions to the scale plugin
hi: मापक प्लगिन में कुछ उपयोगी जोड़

en: Title Border Size
hi: शीर्षक किनारा आकार

en: Use bold font for window title display
hi: विंडो शीर्षक प्रदर्शन के लिए गहरा फाँट का प्रयोग करें

en: Window Highlight
hi: विंडो उभार

en: Window Layout Mode
hi: विंडो अभिन्यास प्रकार

en: Window Title
hi: विंडो का शीर्षक

en: Filter Case Insensitive
hi: फिल्टर स्थिति के प्रति असंवेदनशील

en: Filter Type Timeout
hi: फिल्टर प्रकार समय समाप्ति

en: Scale Window Title Filter
hi: मापक विंडो शीर्षक फिल्टर

en: Show Filter Text
hi: फिल्टर पाठ दिखाएँ

en: Show filter text.
hi: फिल्टर पाठ दिखाएँ.

en: Time (in ms) after which the filter typing is automatically ended
hi: समय (ms में) जिसके बाद फिल्टर टाइपिंग को स्वतः अंत किया जाता है

en: Use case insensitive string matching when filtering.
hi: फिल्टरिंग के दौरान स्थिति के प्रति असंवेदनशील स्ट्रिंग का प्रयोग करें

en: Window title filter facility for the scale plugin
hi: मापक प्लगिन के लिए विंडो शीर्षक फिल्टर सुविधा

en: Embeds a Guile scheme interpreter and provides bindings for meaningful Compiz integration.
hi: गाइल योजना विश्लेषक को अंतःस्थापित करता है और अर्थपूर्ण कोंपिज संयोजन के लिए बाइंडिंग देता है.

en: Scheme Interpreter
hi: योजना विश्लेषक

en: Toggle Prompt Visible
hi: प्रांप्ट दृश्य टॉगल करें

en: Toggle prompt visible.
hi: प्रांप्ट दृश्य टॉगल करें

en: Background intensity
hi: पृष्ठभूमि सघनता

en: Background intensity.
hi: पृष्ठभूमि सघनता

en: Below
hi: नीचे

en: Click duration
hi: अवधि क्लिक करें

en: Cover
hi: आवरण

en: Cover movement offset.
hi: गति ऑफसेट ढ़कें.

en: Cover offset
hi: ऑफसेट ढ़कें.

en: Disabled
hi: अक्षम

en: Fade in/out speed
hi: फीका इन/आउट गति

en: Fade speed
hi: फीका गति

en: Flip
hi: झटकें

en: Flip angle
hi: कोण झटकें

en: Generate mipmaps
hi: मिपमैंप बनाएं

en: Hide all non Desktop windows during switching
hi: स्विचिंग के दौरान सभी डेस्कटॉप विंडो छिपाएं

en: Hide non Desktop windows
hi: गैर डेस्कटॉप विंडो छिपाएं

en: Initiate (All Workspaces)
hi: आरंभ करें (सभी कार्यस्थान)

en: Initiate switcher (All Workspaces).
hi: स्विचर आरंभ करें (सभी कार्यस्थान).

en: Initiate switcher.
hi: स्विचर आरंभ करें

en: Max window size
hi: अधिकतम विंडो आकार

en: Maximum click duration in miliseconds.
hi: मिलीसेकेंड में अधिकतम क्लिक अवधि.

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
hi: अधिकतम विंडो आकार (स्क्रीन चौड़ाई के प्रतिशत में)

en: Mouse movement speed
hi: माउस चाल गति

en: Mouse speed
hi: माउस गति

en: On activated output
hi: सक्रिय आउटपुट पर

en: One big switcher
hi: एक बड़ा स्विचर

en: Overlay an icon on windows in the shift switcher
hi: शिफ्ट स्विचर में विंडो पर एक प्रतीक ढ़कें

en: Rotation angle of the flip animation
hi: झटका एनीमेशन का घुमाव कोण

en: Selects how the switcher is displayed if multiple output devices are used.
hi: चुनता है कि कैसे स्विचर दिखाया जाता है यदि बहुल आउटपुट डिवायस को प्रयोग किया जाता है.

en: Shift Switcher
hi: स्विचर बदलें

en: Shift Switcher Plugin
hi: स्विचर प्लगिन बदलें

en: Shift Windows
hi: विंडोज़ बदलें

en: Shift animation speed
hi: संजीवन गति बदलें

en: Shift speed
hi: गति बदलें

en: Shift timestep
hi: टाइमस्टेप बदलें

en: Switcher mode
hi: स्विचर मोड

en: Switcher mode.
hi: स्विचर मोड.

en: Terminate
hi: रोकें

en: Terminate switcher.
hi: स्विचर रोकें.

en: Windows that should be shown in the shift switcher
hi: विंडो जिसे शिफ्ट स्विचर में दिखाया जाना चाहिए

en: Access your desktop easily
hi: अपने डेस्कटॉप का अभिगम करें

en: Direction of window movement
hi: विंडो गति की दिशा

en: Left/Right
hi: बायां/दायां

en: Movement Direction
hi: गति दिशा

en: Show desktop
hi: डेस्कटॉप दिखाएँ

en: To Corners
hi: कोने में

en: Up/Down
hi: ऊपर/नीचे

en: Window Opacity
hi: विंडो अपारदर्शिता

en: Window Part Size
hi: विंडो भाग आकार

en: Window movement speed
hi: विंडो चाल गति

en: Window movement timestep
hi: विंडो चाल टाइमस्टेप

en: Window opacity when showdesktop'd
hi: विंडो अपारदर्शिता जब डेस्कटॉप दिखाएं स्थिति रहती है

en: Window part size when showdesktop'd
hi: विंडो भाग आकार जब डेस्कटॉप दिखाएं स्थिति रहती है

en: Window types that should be moved out of sight when entering showdesktop mode
hi: विंडो प्रकार जो दृष्टि के बाहर रहना चाहिए डेस्कटॉप दिखाएं मोड में दाखिल हो रहा हो

en: Avoid Snap Modifier
hi: स्नैप रूपांतरक से बचें

en: Choose 'Resistance', 'Attraction' or 'Full Mode'.
hi: 'प्रतिरोध', 'आकर्षण' या 'पूर्णमोड' चुनें.

en: Control
hi: नियंत्रण

en: Edge Attraction Distance
hi: किनारा आकर्षण दूरी

en: Edge Resistance Distance
hi: किनारा प्रतिरोध दूरी

en: Edge attraction
hi: किनारा आकर्षण

en: Edge resistance
hi: किनारा प्रतिरोध

en: Edges
hi: किनारा

en: Enables windows edges resistance
hi: विंडो किनारा प्रतिरोध सक्रिय करता है

en: Meta
hi: मेटा

en: Screen edges
hi: स्क्रीन किनारा

en: Snap Type
hi: स्नैप प्रकार

en: Snap to 'Screen Edges', 'Windows Edges' or 'Both'.
hi: 'स्क्रीन किनारा', 'विंडोज किनारा' या 'दोनों' में स्नैप लें.

en: Snapping Windows
hi: विंडोज़ का स्नैप ले रहा है

en: The distance until edge attraction takes place.
hi: दूरी जबतक कि किनारा आकर्षण अपना स्थान लेता है.

en: The distance until edge resistance takes place.
hi: दूरी जबतक कि किनारा प्रतिरोध अपना स्थान लेता है.

en: Use this bindings to avoid snapping.
hi: इस बाइंडिंग का प्रयोग स्नैपिंग से बचने के लिए करें.

en: Window edges
hi: विंडो किनारा

en: Bottom to Top
hi: नीचे से ऊपर

en: Delay (in ms) between screen updates. Decreasing this value may make snow fall more smoothly, but will also increase CPU usage.
hi: स्क्रीन अद्यतन के बीच विलंब (मिलीसेकेंड में). इस मान को घटाना बर्फबारी को अधिक आसान बना सकता है, लेकिन CPU प्रयोग को बढ़ाता है.

en: Enable Blending
hi: ब्लेंडिंग सक्रिय करें

en: Enable Textures
hi: बनावट सक्रिय करें

en: Enables alpha blending of snowflakes.
hi: बर्फ के टुकड़े के अल्फा ब्लेंडिंग को सक्रिय करता है.

en: Flakes rotate if checked.
hi: टुकड़ा घूमता है यदि जांचा जाता है.

en: How deep into the screen snowflakes can be drawn before being removed
hi: स्क्रीन में स्नोफ्लेक को कितना गहरा खीचा जा सकता है हटाए जाने के पहले

en: How far outside the screen resolution snow flakes can be before being removed. Needed because of FOV.
hi: स्क्रीन रिजाल्यूशन के कितना बाहर स्नो फ्लेक हटाए जाने के पहले हो सकता है. FOV के कारण जरूरी.

en: Key Bindings
hi: की बाइंडिंग

en: Left to Right
hi: बांयें से दाहिने

en: Number Of Snowflakes
hi: स्नोफ्लेक की संख्या

en: Number of snowflakes
hi: स्नोफ्लेक की संख्या

en: Right to Left
hi: दाहिने से बांयें

en: Rotate Flakes
hi: फ्लेक घुमाएँ

en: Screen Boxing
hi: स्क्रीन बाक्सिंग

en: Screen Depth
hi: स्क्रीन गहराई

en: Select snow flake movement direction
hi: स्नो फ्लेक गति दिशा चुनता है

en: Settings
hi: जमावट

en: Size Of Snowflakes
hi: स्नो फ्लेक का आकार

en: Size of snowflakes
hi: स्नो फ्लेक का आकार

en: Snow
hi: बर्फबारी

en: Snow Direction
hi: बर्फबारी दिशा

en: Snow Over Windows
hi: विंडोज़ पर बर्फबारी

en: Snow Speed
hi: बर्फबारी गति

en: Snow Textures
hi: बर्फबारी बनावट

en: Snow Toggle
hi: बर्फबारी टॉगल

en: Snow for Compiz
hi: कोंपिज के लिए बर्फबारी

en: Snow is drawn above windows
hi: विंडो पर बर्फबारी खीचा जाता है

en: Snow textures
hi: बर्फबारी बनावट

en: Snow toggle key
hi: बर्फबारी टॉगल कुंजी

en: Speed of falling snow
hi: गिरते बर्फ की गति

en: Textures
hi: बनावट

en: Top to Bottom
hi: ऊपर से नीचे

en: Update Delay
hi: अद्यतन देरी

en: A simple splash plugin
hi: एक सरल स्पैलेश प्लगिन

en: Background File
hi: पृष्ठभूमि फाइल

en: Background brightness.
hi: पृष्ठभूमि चमकीलापन.

en: Background image File.
hi: पृष्ठभूमि चित्र फाइल.

en: Background saturation.
hi: पृष्ठभूमि संतृप्ति.

en: Display In/Out Time.
hi: इन/आउट समय दिखायें.

en: Display Time
hi: समय दिखायें

en: Images
hi: चित्र

en: Initiate Splash
hi: छिड़काव आरंभ करें

en: Logo File
hi: लोगो फाइल

en: Logo image File.
hi: लोगो चित्र फाइल.

en: Show on first start
hi: पहला आरंभ पर दिखाएँ

en: Show splash on first start.
hi: पहला आरंभ पर छिड़काव दिखाएं

en: Splash
hi: छिड़काव

en: Start Splash.
hi: छिड़काव प्रारंभ करें.

en: Render text to texture
hi: बनावट में पाठ रेंडर करें

en: Text
hi: पाठ

en: Enable Titles
hi: शीर्षक सक्रिय करें

en: Fade In/Out Duration
hi: इन/आउट अवधि फीका कीजिये

en: Fade In/Out Duration in seconds.
hi: सेकेंड में इन/आउट अवधि फीका कीजिये

en: Generate Mipmaps
hi: मिपमैप बनाएं

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
hi: मिपमैप बनाएं जब उच्चतर गुणवत्ता के स्केलिंग के लिए संभव हो.

en: Paint Thumbnails Always on Top.
hi: हमेशा सबसे ऊपर लघु चित्र पेंट करें.

en: Paint Window Like Background
hi: विंडो को पृष्ठभूमि की तरह पेंट करें

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
hi: ग्लो के बजाएं विंडो को पृष्ठभूमि की तरह पेंट करें

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
hi: इसे सेट करें यदि टास्कबार सिर्फ मौजूदा व्यूपोर्ट के विंडो को दिखाता है.

en: Should be the window title Bold.
hi: विंडो शीर्षक को बोल्ड होना चाहिए

en: Show Delay
hi: देरी दिखाएँ

en: Show Window Title in Thumbnail.
hi: विंडो शीर्षक को लघुचित्र में दिखाएँ

en: Size of Thumbnail Border.
hi: थंबनेल किनारा का आकार.

en: Taskbar
hi: टास्कबार

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
hi: टास्कबार सिर्फ मौज़ूदा व्यूपोर्ट का विंडो दिखाता है

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
hi: लघुचित्र पृष्ठभूमि और किनारा चमक रंग.

en: Thumbnail Border Glow Color
hi: लघुचित्र किनारा चमक रंग

en: Thumbnail Border Size
hi: लघुचित्र किनारा आकार

en: Thumbnail Window Size
hi: लघुचित्र विंडो आकार

en: Thumbnail window size.
hi: लघुचित्र विंडो आकार.

en: Thumbnails Always on Top
hi: हमेशा ऊपर लघुचित्र

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
hi: लघुचित्र दिखाने के पहले समय (मिलीसेकेंड में)

en: Window Previews
hi: विंडो पूर्वावलोकन

en: Window thumbnails at the taskbar
hi: टास्कबार पर विंडो लघुचित्र

en: Window title
hi: विंडो शीर्षक

en: Window title Font Color.
hi: विंडो शीर्षक फ़ॉन्ट रंग.

en: Window title Font Size.
hi: विंडो शीर्षक फ़ॉन्ट आकार.

en: Animation Duration
hi: संजीवन अवधि

en: Cascade
hi: प्रपाती

en: Cascade Delta
hi: प्रपाती डेल्टा

en: Cascade Windows
hi: प्रपाती विन्डो

en: Choose the tiling type you want when using toggle.
hi: टॉगल के प्रयोग के दौरान टाइलिंग प्रकार चुनें जिसे आप चाहते हैं.

en: Distance between windows when using cascade
hi: प्रपाती के प्रयोग के दौरान विंडो के बीच दूरी

en: Drop From Top
hi: ऊपर से छोडें

en: Duration (in ms) of the tiling animation
hi: टाइलिंग संजीवन की अवधि (मिलीसेकेंड में)

en: Excluded Windows
hi: पृथक विंडोज़

en: Filled Outline
hi: भरा हुआ अभिन्यास

en: Join Windows (EXPERIMENTAL)
hi: विंडोज़ में शामिल हों (प्रायोगिक)

en: Left Occupancy
hi: बायाँ अधिवास

en: Move and resize all visible windows both vertically and horizontally, so that the occupy whole screen and are in a grid.
hi: सभी दृश्य विंडो को लंबवत व क्षैतिज दोनों तरह से खिसकाएं व आकार दें, ताकि वह पूरे स्क्रीन को भर सके और जाल में हो.

en: Move and resize all visible windows so that they have full height, same width and occupy whole screen.
hi: सभी दृश्य विंडो खिसकाएं व आकार दें, ताकि वह पूरी ऊंचाई का हो, समान चौड़ाई और पूरे स्क्रीन को भर सके.

en: Move and resize all visible windows so that they have full width, same height and occupy whole screen.
hi: सभी दृश्य विंडो खिसकाएं व आकार दें, ताकि वह पूर्ण चौड़ाई का हो, समान चौड़ाई और पूरे स्क्रीन को भर सके.

en: Move and resize all visible windows with the delta value set for cascading.
hi: सभी दृश्य विंडो खिसकाएं व आकार दें प्रपाती के लिए सेट डेल्टा मान के साथ.

en: Occupancy percentage for window placed left. This number is percentage of screen width, which the active window will have it as width when tiled. Applies to Left tiling type.
hi: बायें रखे विंडो के लिए दखल प्रतिशत. यह संख्या स्क्रीन की चौड़ाई का प्रतिशत है, जो सक्रिय विंडो इसे रखेगा चौड़ाई के रूप में जब टाइल किया जाता है. बायें टाइलिंग प्रकार में लागू होता है.

en: Restore Windows
hi: विंडोज़ वापस करें

en: Restore windows to their original position they had before tiling.
hi: उनकी मौलिक स्थिति में विंडोज़ वापस करें जैसा टाइलिंग के पहले था.

en: Selects the animation used while tiling
hi: टाइलिंग के दौरान प्रयुक्त संजीवन को चुनता है

en: Slide
hi: स्लाइड

en: Tile
hi: टाइल

en: Tile Horizontally
hi: क्षैतिज रूप से टाइल करें

en: Tile Vertically
hi: लंबवत रूप से टाइल करें

en: Tile Windows
hi: टाइल विन्डो

en: Tile Windows Horizontally
hi: विंडोज क्षैतिज रूप से टाइल करें

en: Tile Windows Vertically
hi: विंडोज लंबवत रूप से टाइल करें

en: Tile windows
hi: विंडोज टाइल करें

en: Tiling Animation Type
hi: संजीवन प्रकार टाइल कर रहा है

en: Tiling Method For Toggle
hi: टॉगल के लिए टाइलिंग विधि

en: Toggle Tiling
hi: टाइलिंग टॉगल करें

en: Toggle between tile and restore
hi: टाइल व पुनर्वहाली के बीच टॉगल करें

en: Tries to join the windows together when horizontal, vertical or left tiling is enabled so that when you resize a window surrounding windows resize accordingly. This may cause problems if you dont leave them enough space.
hi: विंडो को एक साथ जोड़ने की कोशिश करता है जब क्षैतिज, लंबवत, या बायां टाइलिंग सक्रिय है ताकि जब आप फिर आकार देते हैं तो आसपास का विंडो भी उसी अनुसार आकार बदलता है. यह समस्या को जन्म दे सकता है यदि आप उनके लिए पर्याप्त स्थान नहीं छोड़ते हैं.

en: Windows which should be excluded from tiling
hi: विंडो जिसे टाइलिंग से अलग करने के लिए छोड़ा जाना चाहिए

en: Adjust the opacity, saturation and brightness of windows based on when they last had focus.
hi: विंडो की अपारदर्शिता, संतृप्ति, और चमकीलापन समायोजित करता है इस आधार पर कि कब वे अंतिम फोकस रखे थे.

en: Brightness Level of Focused Windows
hi: फोकस किये विंडो का चमकीलापन स्तर

en: Brightness Level of Unfocused Windows
hi: नहीं फोकस किये विंडो का चमकीलापन स्तर

en: Brightness of the currently focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
hi: अभी फोकस किये विंडो का चमकीलापन स्तर. विंडो चमकीलापन स्तर को पायेगा फोकस किये व न्यूनतम के बीच.

en: Brightness of the least focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
hi: कम से कम फोकस किये विंडो का चमकीलापन. विंडो चमकीलापन स्तर को पायेगा फोकस किये व न्यूनतम के बीच.

en: Number of Windows to Track
hi: ट्रैक करने के लिए विंडो की संख्या

en: Number of windows Trailfocus will keep track of. Windows that had focus this amount of windows ago or more will be considered completly unfocused.
hi: विंडो की संख्या जो ट्रैलफोकस का ट्रैक रखेगा. विंडो जो विंडो की इस मात्रा को पहले फोकस करेगा या अधिक को पूरी तरह से बिना फोकस किये विचार किया जायेगा.

en: Opacity Level of Focused Windows
hi: फोकस किये विंडो का अपारदर्शिता स्तर

en: Opacity Level of Unfocused Windows
hi: बिना फोकस किये विंडो का अपारदर्शिता स्तर

en: Opacity of the currently focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
hi: अभी फोकस किये विंडो की अपारदर्शिता. विंडोज फोकस व न्यूनतम के बीच अपारदर्शिता स्तर को पायेगा.

en: Opacity of the least focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
hi: कम से कम फोकस किये विंडो की अपारदर्शिता. विंडोज फोकस व न्यूनतम के बीच अपारदर्शिता स्तर को पायेगा.

en: Saturation Level of Focused Windows
hi: फोकस किये विंडो का संतृप्ति स्तर

en: Saturation Level of Unfocused Windows
hi: बिना फोकस किये विंडो का संतृप्ति स्तर

en: Saturation of the currently focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
hi: अभी फोकस किये विंडो का संतृप्ति. विंडोज फोकस व न्यूनतम के बीच संतृप्ति स्तर को पायेगा.

en: Saturation of the least focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
hi: कम से कम फोकस किये विंडो का संतृप्ति. विंडोज फोकस व न्यूनतम के बीच संतृप्ति स्तर को पायेगा.

en: This defines when Trailfocus will start fading windows. This lets you set up trailfocus to treat the N first Windows as fully focused.
hi: यह परिभाषित करता है जब ट्रैलफोकस विंडो को फीका करना आरंभ करेगा. यह ट्रैलफोकस को पूरी तरह से फोकस के रूप में N को पहले विंडो के रूप में लेने के लिए सेट करेगा.

en: Trailfocus
hi: ट्रैलफोकस

en: Window to Start Fading
hi: फीका करना आरंभ करने के लिए विंडो

en: Window types that should be handled by Trailfocus
hi: विंडो प्रकार जिसे ट्रैलफोकस के द्वारा नियंत्रित किया जाना है

en: Action name for initiate
hi: आरंभ के लिए क्रिया नाम

en: Action name for initiate/terminate
hi: आरंभ/समाप्त के लिए क्रिया नाम

en: Begin Viewport Switch
hi: व्यूपोर्ट स्विच शुरू करें

en: Begin entering viewport number
hi: व्यूपोर्ट संख्या दाखिल करना शुरू करें

en: Desktop-based Viewport Switching
hi: डेस्कटॉप आधारित व्यूपोर्ट स्विचिंग

en: Go to specific viewport
hi: विशेष व्यूपोर्ट में जाएं

en: Initiate plugin action
hi: प्लगिन क्रिया आरंभ करें

en: Initiate viewport changes through several events
hi: व्यूपोर्ट बदलाव को कई घटना से आरंभ करें

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
hi: चयनित प्लगिन क्रिया आरंभ/खत्म करें

en: Move Down
hi: नीचे जायें

en: Move Left
hi: बायीं ओर खिसकाइये

en: Move Next
hi: अगला हटाएं

en: Move Prev
hi: पिछला हटाएं

en: Move Right
hi: दाहिनी ओर खिसकाइये

en: Move Up
hi: ऊपर जायें

en: Move down
hi: नीचे जाएँ

en: Move to the left
hi: बायाँ खिसकाएं

en: Move to the next viewport
hi: अगला व्यूपोर्ट में खिसकाएं

en: Move to the previous viewport
hi: पिछले व्यूपोर्ट में खिसकाएं

en: Move to the right
hi: दाहिने में खिसकाएं

en: Move up
hi: ऊपर जाएँ

en: Number-Based Viewport Switching
hi: संख्या आधारित व्यूपोर्ट स्विचिंग

en: Plugin for initiate action
hi: क्रिया आरंभ करने के लिए प्लगिन

en: Plugin for initiate/action action
hi: आरंभ/क्रिया करने के लिए प्लगिन

en: Switch to Viewport 1
hi: व्यूपोर्ट 1 में बदलें

en: Switch to Viewport 10
hi: व्यूपोर्ट 10 में बदलें

en: Switch to Viewport 11
hi: व्यूपोर्ट 11 में बदलें

en: Switch to Viewport 12
hi: व्यूपोर्ट 12 में बदलें

en: Switch to Viewport 2
hi: व्यूपोर्ट 2 में बदलें

en: Switch to Viewport 3
hi: व्यूपोर्ट 3 में बदलें

en: Switch to Viewport 4
hi: व्यूपोर्ट 4 में बदलें

en: Switch to Viewport 5
hi: व्यूपोर्ट 5 में बदलें

en: Switch to Viewport 6
hi: व्यूपोर्ट 6 में बदलें

en: Switch to Viewport 7
hi: व्यूपोर्ट 7 में बदलें

en: Switch to Viewport 8
hi: व्यूपोर्ट 8 में बदलें

en: Switch to Viewport 9
hi: व्यूपोर्ट 9 में बदलें

en: Switch to viewport 1
hi: व्यूपोर्ट 1 में बदलें

en: Switch to viewport 10
hi: व्यूपोर्ट 10 में बदलें

en: Switch to viewport 11
hi: व्यूपोर्ट 11 में बदलें

en: Switch to viewport 12
hi: व्यूपोर्ट 12 में बदलें

en: Switch to viewport 2
hi: व्यूपोर्ट 2 में बदलें

en: Switch to viewport 3
hi: व्यूपोर्ट 3 में बदलें

en: Switch to viewport 4
hi: व्यूपोर्ट 4 में बदलें

en: Switch to viewport 5
hi: व्यूपोर्ट 5 में बदलें

en: Switch to viewport 6
hi: व्यूपोर्ट 6 में बदलें

en: Switch to viewport 7
hi: व्यूपोर्ट 7 में बदलें

en: Switch to viewport 8
hi: व्यूपोर्ट 8 में बदलें

en: Switch to viewport 9
hi: व्यूपोर्ट 9 में बदलें

en: Viewport Switcher
hi: व्यूपोर्ट स्विचर

en: Allow Wrap-Around
hi: लपेटने की अनुमति दें

en: Allow wrap-around when moving the wall up/down/left/right
hi: दीवाल नीचे/बायाँ/दायाँ खिसकाने के दौरान लपेटने की स्वीकृति दें

en: Arrow Colors
hi: तीर रंग

en: Background Gradient
hi: पृष्ठभूमि ढ़ाल

en: Base Color
hi: आधार रंग

en: Desktop Wall
hi: डेस्कटॉप दीवाल

en: Desktop Wall Plugin
hi: डेस्कटॉप दीवाल प्लगिन

en: Duration (in s) for wall sliding viewport switching animation
hi: दीवाल स्लाइडिंग व्यूपोर्ट स्विचिंग एनीमेशन के लिए अवधि

en: Duration (in s) the switch target preview should remain visible after switching ends.
hi: अवधि जिसमें स्विच लक्ष्य पूर्वावलोकन को स्विचिंग अंत के बाद दृश्य रहना चाहिए.

en: Edge Flip DnD
hi: किनारा झटका DnD

en: Edge Flip Move
hi: किनारा झटका हटाएं

en: Edge Flip Pointer
hi: किनारा झटका सूचक

en: Edge Flipping
hi: किनारा झटकना

en: Edge Radius
hi: किनारा त्रिज्या

en: Edge flipping
hi: किनारा झटकना

en: First color for the background gradient of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के पृष्ठभूमि रंग के लिए पहला रंग.

en: First color for the thumb gradient of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के थंब ढ़ाल के लिए पहला रंग.

en: First color for the thumb highlight gradient of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के थंब उभार ढ़ाल के लिए पहला रंग.

en: First color of the arrow of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के तीर का पहला रंग.

en: Flip Down
hi: नीचे झटकें

en: Flip Left
hi: बायाँ झटकें

en: Flip Right
hi: दाहिना झटकें

en: Flip Up
hi: ऊपर झटकें

en: Flip down
hi: नीचे झटकें

en: Flip left
hi: बायाँ झटकें

en: Flip right
hi: दायाँ झटकें

en: Flip up
hi: ऊपर झटकें

en: Flip viewport when dragging an object to a screen edge
hi: व्यूपोर्ट झटकें जब स्क्रीन किनारे में एक वस्तु खींच रहा है

en: Flip viewport when moving a window to a screen edge
hi: व्यूपोर्ट झटकें जब स्क्रीन किनारे में एक विंडो खिसका रहा है

en: Flip viewport when moving the pointer to a screen edge
hi: व्यूपोर्ट झटकें जब स्क्रीन किनारे में एक संकेतक खिसका रहा है

en: Highlight Gradient
hi: ढ़ाल उभारें

en: How should a multimonitor configuration be handled
hi: कैसे एक मल्टीमॉनिटर विन्यास को नियंत्रित किया जाना चाहिए

en: Move Down With Window
hi: विंडो के साथ नीचे खिसकाएं

en: Move Left With Window
hi: विंडो के साथ बायां खिसकाएं

en: Move Right With Window
hi: विंडो के साथ दाहिना खिसकाएं

en: Move Up With Window
hi: विंडो के साथ ऊपर खिसकाएं

en: Move along the wall down
hi: दीवाल के साथ नीचे खिसकाएं

en: Move along the wall to the left
hi: दीवाल के साथ नीचे बायीं ओर खिसकाएं

en: Move along the wall to the next viewport
hi: दीवाल के साथ अगले व्यूपोर्ट में खिसकाएं

en: Move along the wall to the previous viewport
hi: दीवाल के साथ पिछले व्यूपोर्ट में खिसकाएं

en: Move along the wall to the right
hi: दीवाल के साथ नीचे दाहिनी ओर खिसकाएं

en: Move along the wall up
hi: दीवाल के साथ ऊपर खिसकाएं

en: Move with window along the wall down
hi: दीवाल सहित विंडो के साथ नीचे खिसकाएं

en: Move with window along the wall to the left
hi: दीवाल सहित विंडो के साथ नीचे बायें खिसकाएं

en: Move with window along the wall to the right
hi: दीवाल सहित विंडो के साथ नीचे दाहिने खिसकाएं

en: Move with window along the wall up
hi: दीवाल सहित विंडो के साथ ऊपर खिसकाएं

en: Move with window within wall
hi: दीवाल के अंदर विंडो के साथ खिसकाएं

en: Move within wall
hi: दीवाल के अंदर खिसकाएं

en: Multimonitor behavior
hi: बहुल मॉनिटर आचरण

en: Outline Color
hi: खाका रंग

en: Outline color of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो का खाका रंग.

en: Radius of the rounded edge
hi: गोलाकार किनारे की त्रिज्या

en: Second color for the background gradient of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के पृष्ठभूमि ढ़ाल के लिए दूसरा रंग.

en: Second color for the thumb gradient of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के थंब ढ़ाल के लिए दूसरा रंग.

en: Second color for the thumb highlight gradient of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के थंब उभार ढ़ाल के लिए दूसरा रंग.

en: Second color of the arrow of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के तीर का दूसरा रंग.

en: Shadow Color
hi: छाया रंग

en: Show Live Viewport Previews
hi: जीवंत व्यूपोर्ट पूर्वावलोकन दिखाएँ

en: Show Viewport Switcher Preview
hi: व्यूपोर्ट स्विचर पूर्वावलोकन दिखाएँ

en: Show live viewport previews in switcher window
hi: स्विचर विंडो में जीवंत व्यूपोर्ट पूर्वावलोकन दिखाएँ

en: Show switcher window while switching viewports
hi: स्विचर विंडो में व्यूपोर्ट स्विचिंग के दौरान दिखाएँ

en: Switch Target Preview Visibility Time
hi: लक्ष्य पूर्वावलोकन दृश्यता समय स्विच करें

en: Switch all
hi: सभी स्विच करें

en: Switch separately
hi: अलग से स्विच करें

en: Third color for the background gradient of the switcher window.
hi: स्विचर विंडो के पृष्ठभूमि ढ़ाल के लिए तीसरा रंग.

en: Thumb Gradient
hi: थंब झुकाव

en: Viewport Switch Preview
hi: व्यूपोर्ट स्विच पूर्वावलोकन

en: Viewport Switching
hi: व्यूपोर्ट स्विचिंग

en: Wall Sliding Duration
hi: दीवाल स्लाइडिंग अवधि

en: Backgrounds
hi: पृष्ठभूमि

en: Draw the desktop wallpaper
hi: डेस्कटॉप वालपेपर खीचें

en: Wallpaper
hi: वालपेपर

en: Above others windows
hi: अन्य विंडो के ऊपर

en: Below others windows
hi: अन्य विंडो के नीचे

en: Don't show application in pager
hi: पेजर में अनुप्रयोग मत दिखाएं

en: Don't show application in taskbar
hi: टास्कबार में अनुप्रयोग मत दिखाएं

en: Fixed Size Windows
hi: स्थिर आकार विंडोज़

en: Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Fullscreen windows
hi: पूर्ण स्क्रीन विंडोज

en: Height values
hi: ऊँचाई मान

en: Matches
hi: मिलान

en: No ARGB visuals
hi: कोई ARGB चित्र नहीं

en: No focus
hi: कोई फ़ोकस नहीं

en: Non closable windows
hi: बंद नहीं करने योग्य विंडो

en: Non maximizable windows
hi: अधिकतम न बनाने योग्य विंडोज

en: Non minimizable windows
hi: न्यूनतम न बनाने योग्य विंडोज

en: Non movable windows
hi: नहीं खिसकाने योग्य विंडोज

en: Non resizable windows
hi: नहीं आकार बदलने योग्य विंडोज

en: Set window as non closable
hi: विंडो को बंद नहीं करने लायक सेट करें

en: Set window as non maximizable
hi: विंडो को अधिकतम नहीं करने लायक सेट करें

en: Set window as non minimizable
hi: विंडो को न्यूनतम नहीं करने लायक सेट करें

en: Set window as non movable
hi: विंडो को खिसकाने नहीं लायक सेट करें

en: Set window as non resizable
hi: विंडो को आकार नहीं बदलने लायक सेट करें

en: Set windows rules
hi: विंडो नियम सेट करें

en: Sized Windows
hi: आकार में विंडोज़

en: Skip pager
hi: पेजर छोड़ें

en: Skip taskbar
hi: टास्कबार छोड़ें

en: Sticky
hi: स्टिकी

en: Sticky windows
hi: स्टिकी विंडोज

en: Width values
hi: चौड़ाई मान

en: Window Rules
hi: विंडो नियम

en: Windows that should be resized by default
hi: विंडोज़ जिसे मूलभूत रूप से फिर आकार दिया जाना चाहिए

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
hi: विंडोज़ जिसे गैर समर्थनारी पारदर्शिता के रूप में लिया जाना चाहिए

en: Windows will not have focus
hi: विंडोज़ के पास फोकस नहीं होगा

en: "On all desktops" sticky match
hi: "सभी डेस्कटॉप पर" स्टिकी मिलान

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
hi: AIGLX फ्रैगमेंट पैरामीटर फिक्स

en: Firefox Menu Fix
hi: फ़ायरफ़ॉक्स मेनू सही

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
hi: टूटे glProgramEnvParameter4f कार्यान्वयन को ठीक किया.

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
hi: फ़ायरफ़ॉक्स और थंडरबर्ड मेनू के विंडो प्रकार को ठीक किया.

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
hi: OpenOffice.org मेनू के विंडो प्रकार को फिक्स किया.

en: Fix window type of notification daemon windows.
hi: अधिसूचना डेमॉन विंडो के विंडो प्रकार को ठीक किया.

en: Fix window type of various Java windows.
hi: विभिन्न जावा विंडो के विंडो प्रकार को ठीक किया.

en: Fix window type of various Qt windows.
hi: विभिन्न Qt विंडो के विंडो प्रकार को ठीक किया.

en: Java Window Fix
hi: जावा विंडो सुधार

en: Legacy Fullscreen Support
hi: पुरातन पूर्णस्क्रीन समर्थन

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
hi: "सभी डेस्कटॉप पर" विंडोज "स्टिकी" बनाएं

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
hi: "सभी डेस्कटॉप पर" विंडोज "स्टिकी" बनाएं. स्टिकी विंडो सभी व्यूपोर्ट पर स्टिकी होता है.

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
hi: वाइन व पुरातन अनुप्रयोग को पूर्णस्क्रीन ठीक से बनाएं.

en: Metacity-like workarounds.
hi: मेटासिटी के समान समाधान.

en: Notification Daemon Fix
hi: अधिसूचना डेमॉन सुधार

en: OpenOffice.org Menu Fix
hi: OpenOffice.org मेनू सुधार

en: Qt Window Fix
hi: Qt विंडो सुधार

en: Window stickyness
hi: विंडो स्टिकीपन

en: Windows on all desktops that should be made sticky
hi: सभी डेस्कटॉप पर विंडोज़ जिसे स्टिकी बनाया जाना चाहिए

en: Workarounds
hi: समाधान
