compiz-fusion-plugins - en to ja translation catalogue (1474 entries)

en: 3D Only On Mouse Rotate
ja: マウスによる回転時のみ立体表示

en: 3D Windows
ja: 3D ウィンドウ

en: Bevel Bottom Left
ja: 左下の面取り

en: Bevel Bottom Right
ja: 右下の面取り

en: Bevel Corners
ja: 角の面取り

en: Bevel Top Left
ja: 左上の面取り

en: Bevel Top Right
ja: 右上の面取り

en: Bevel bottom left corner
ja: 左下の角の面取り

en: Bevel bottom right corner
ja: 右下の角の面取り

en: Bevel top left corner
ja: 左上の角の面取り

en: Bevel top right corner
ja: 右上の角の面取り

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
ja: ウィンドウ間の間隙の大きさを変更(キューブサイズに対する割合）

en: Color of an inactive window's depth
ja: 非アクティブ・ウィンドウの厚みの色

en: Color of the active window's depth
ja: アクティブ・ウィンドウの厚みの色

en: Elevates windows while rotating the cube
ja: キューブ回転時にウィンドウを上昇

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
ja: 回転がマウスによって呼び出されたときのみ立体表示を開始(つまり、マウスでキューブを回転させているとき)

en: Minimum Cube Size
ja: キューブの最小の大きさ

en: Minimum cube size (in percent).
ja: キューブの最小の大きさ（％）

en: Misc. Options
ja: その他オプション

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
ja: 角の丸い装飾と調和させるために立体の角を丸める

en: Window Color (Active)
ja: ウィンドウ色（アクティブ）

en: Window Color (Inactive)
ja: ウィンドウ色（非アクティブ）

en: Window Depth
ja: ウィンドウの厚み

en: Window Match
ja: 対象ウィンドウ

en: Window Space
ja: ウィンドウの間隔

en: Window depth
ja: ウィンドウの厚み

en: Windows that should be handled by 3D
ja: 3D が扱う対象ウィンドウ

en: ADD Helper
ja: ヘルパーの追加

en: Bindings
ja: 割り当て

en: Brightness
ja: 明度

en: Brightness of faded windows
ja: フェードしたウィンドウの明るさ

en: Enable ADD Helper on start
ja: スタート時点でヘルパーの追加をオン

en: Enables ADD helper when it is first loaded.
ja: ヘルパーの追加を読み込んだ時点で即利用可能にする

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
ja: アクティブ・ウィンドウ以外を暗くして若干集中しやすくする

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity of faded windows
ja: フェードしたウィンドウの不透明度

en: Saturation
ja: 彩度

en: Saturation of faded windows
ja: フェードしたウィンドウの彩度

en: Toggle AddHelper
ja: ヘルパーの追加のオンオフ

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
ja: ヘルパーの追加を即時に利用/非利用するために使用

en: Window Types
ja: ウィンドウの種類

en: Window types that should be Opacified.
ja: 不透明度等の変更の適用対象にするウィンドウの種類

en: Airplane
ja: 飛行機

en: Airplane Flying Path Length
ja: 飛行機の航路距離

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
ja: 選択している効果を無視して、すべての効果からランダムに選択。イベントに対して候補群から何も効果を選択していない場合、そのイベント時にはアニメーションなし。

en: Amplitude (size of the waves in the fold) of the Horizontal Folds relative to the window width. Negative values fold outward.
ja: ウィンドウ幅に相対する水平折りたたみの振幅(折りたたみの波の大きさ)、負の値では外側に広がる

en: Amplitude (size of the waves in the fold) of the curved fold relative to window width. Negative values fold outward.
ja: ウィンドウ幅に相対する曲がりの振幅(折り曲げの波の大きさ)、負の値では外側に広がる

en: Angle of window at the end of the animation.
ja: アニメーションの最終時点のウィンドウの角度

en: Animation Selection
ja: アニメーションの選択

en: Animation Time Step
ja: アニメーション刻み時間

en: Animation Time Step For Intense Effects
ja: アニメーション刻み時間（激しい効果の）

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
ja: 閉じる時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
ja: フォーカス時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
ja: 最小化時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
ja: 開く時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
ja: シェード時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Animations
ja: アニメーション

en: Automatic
ja: 自動

en: Away Angle
ja: 離れる角度

en: Away Position
ja: 離れる位置

en: Beam
ja: ビーム

en: Beam Color
ja: ビームの色

en: Beam Life
ja: ビームの持続時間

en: Beam Slowdown
ja: ビームのスローダウン

en: Beam Spacing
ja: ビームの間隔

en: Beam Up
ja: 転送ビーム

en: Beam Width
ja: ビームの幅

en: Beam color.
ja: ビームの色

en: Beam life.
ja: ビームの持続時間

en: Beam slowdown.
ja: ビームのスローダウン

en: Beam width.
ja: ビームの幅

en: Burn
ja: 炎

en: Close Animation
ja: 閉じる時の効果

en: Close Effect
ja: 閉じる時の効果

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
ja: アニメーションの最終時点のウィンドウとカメラの距離(1.0:カメラの近く、-2.0:カメラから離れる)

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
ja: エフェクト設定よりも優先して割り当てるオプション値のカンマ区切りリスト(例：fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1)

en: Curved Fold
ja: 折り曲げ

en: Curved Fold Amplitude
ja: 折り曲げの振幅

en: Dodge
ja: 回避

en: Dodge Gap Ratio
ja: 回避ずらし率

en: Domino
ja: ドミノ

en: Domino Piece Falling Direction
ja: ドミノ片の落下方向

en: Down
ja: 下

en: Dream
ja: 夢

en: Duration
ja: 持続時間

en: Effect Settings
ja: エフェクト設定

en: Explode
ja: 爆発

en: Fade
ja: フェード

en: Falling direction for Domino pieces.
ja: ドミノ片が落下する方向

en: Fire
ja: 炎

en: Fire Particle Color
ja: 炎の色

en: Fire Particle Life
ja: 炎の寿命

en: Fire Particle Size
ja: 炎の大きさ

en: Fire Particle Slowdown
ja: 炎のスローダウン

en: Fire Smoke
ja: 炎の煙

en: Fire constant speed
ja: 定速の炎

en: Fire direction
ja: 炎の向き

en: Fire direction.
ja: 炎の向き

en: Fire particle color.
ja: 炎の色

en: Fire particle life.
ja: 炎の寿命

en: Fire particle size.
ja: 炎の大きさ

en: Fire particle slowdown.
ja: 炎のスローダウン

en: Fire smoke.
ja: 炎の煙

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
ja: 巻き上げアニメーション時にウィンドウ内部を固定して描画

en: Fly to TaskBar on Minimize
ja: 最小化時にタスクバーへ飛行

en: Focus Animation
ja: フォーカス時の効果

en: Focus Effect
ja: フォーカス時の効果

en: Fold
ja: 折りたたみ

en: Fold Direction
ja: 折りたたみ方向

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
ja: カミソリ効果における断片の展開方向

en: Glide 1
ja: 滑空 1

en: Glide 2
ja: 滑空 2

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
ja: 炎効果にランダム色の色付け、いわゆる神秘的な炎

en: Hexagonal
ja: 六角形

en: Horizontal Folds
ja: 水平の折りたたみ

en: Horizontal Folds Amplitude
ja: 水平折りたたみの振幅

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
ja: サイドキックアニメーションのバネ効果

en: How spring-like the Zoom animation should be.
ja: ズームアニメーションのバネ効果

en: In
ja: 内

en: In-out
ja: 内と外

en: Leaf Spread
ja: 散らばる葉っぱ

en: Left
ja: 左

en: Left-right
ja: 左と右

en: Length of airplane's flying path.
ja: 飛行機の航路距離

en: Magic Lamp
ja: 魔法のランプ

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
ja: 魔法ランプのY軸方向の解像度

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
ja: 魔法ランプの波揺れの最大振幅

en: Magic Lamp Max Waves
ja: 魔法ランプの最大波揺れ数

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
ja: 魔法ランプの波揺れの最小振幅

en: Magic Lamp Open Start Width
ja: 魔法ランプの開く時の開始幅

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
ja: 魔法ランプの開く/閉じる時の終点移動

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
ja: 炎効果の持続時間をウィンドウの高さに委ねる

en: Minimize Animation
ja: 最小化時の効果

en: Minimize Effect
ja: 最小化時の効果

en: Minimize/Unminimize Only
ja: 最小化や最小化解除時のみ

en: Movement direction(s) for window pieces.
ja: ウィンドウ片の移動方向

en: None
ja: なし

en: Number Of Fire Particles
ja: 炎の数

en: Number of Horizontal Folds
ja: 水平折りたたみの折り数

en: Number of fire particles.
ja: 炎の数

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
ja: サイドキックの回転数(誤差±10%)

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
ja: 開く/閉じる時に、魔法のランプの終点をマウスポインタ位置に移動

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
ja: 開く/閉じる時に、バキュームの終点をマウスポインタに移動

en: Open Animation
ja: 開く時の効果

en: Open Effect
ja: 開く時の効果

en: Open/Close Only
ja: 開く/閉じる時のみ

en: Options
ja: オプション

en: Out
ja: 外

en: Pool
ja: 候補群

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to restore full list.
ja: ランダム効果選択の場合の選択候補群。フルリストに戻すにはリセットをクリック。

en: Random
ja: ランダム

en: Random Animations For All Events
ja: すべてのイベントにランダムなアニメーション

en: Random Effects
ja: ランダムな効果

en: Randomly Colored Fire
ja: ランダム色の炎

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
ja: フォーカスのため各回避を開始する時間のずれの割合

en: Razr
ja: カミソリ

en: Razr Fold Opening Direction
ja: カミソリ展開方向

en: Rectangular
ja: 矩形

en: Right
ja: 右

en: Roll Up
ja: 巻き上げ

en: Rollup Fixed Interior
ja: 内部を固定して巻き上げ

en: Rotation Angle
ja: 回転角度

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
ja: ウィンドウ片の回転角度

en: Shade Animation
ja: シェード時の効果

en: Shade Effect
ja: シェード時の効果

en: Sidekick
ja: サイドキック

en: Sidekick Number of Rotations
ja: サイドキックの回転数

en: Sidekick Springiness
ja: サイドキックの跳ね具合

en: Skewer
ja: 破砕

en: Skewer Direction
ja: 破砕方向

en: Spacing between beams.
ja: ビーム間隔

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
ja: 魔法ランプの開く時効果での開始幅と閉じる時効果での終了幅

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
ja: バキュームの開く時効果での開始幅と閉じる時効果での終了幅

en: Tessellation Type
ja: モザイクの形式

en: Tessellation type for exploding window pieces.
ja: 爆発ウィンドウ片のモザイク形式

en: Tessellation type for window pieces.
ja: ウィンドウ片のモザイクの形式

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
ja: アニメーション描画の刻み時間(ミリ秒)、数値が大きくなるほどぎくしゃくした動きに

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
ja: 激しいアニメーション（例 炎やビーム）の描画の刻み時間(ミリ秒)、数値が大きくなるほどぎくしゃくした動きに

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
ja: アニメーションされるウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの高さに沿った格子のマス目数を指定してください。

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
ja: アニメーションされるウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの幅に沿った格子のマス目数を指定してください。

en: The animation effect shown when closing a window.
ja: ウィンドウを閉じるとき表示するアニメーション効果

en: The animation effect shown when creating a window.
ja: ウィンドウを開くとき表示するアニメーション効果

en: The animation effect shown when focusing a window.
ja: ウィンドウにフォーカスが移ったとき表示するアニメーション効果

en: The animation effect shown when minimizing a window.
ja: ウィンドウを最小化したとき表示するアニメーション効果

en: The animation effect shown when shading a window.
ja: ウィンドウをシェードしたとき表示するアニメーション効果

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
ja: 爆発するウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの高さに沿った格子のマス目数を指定してください。

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
ja: 爆発するウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの幅に沿った格子のマス目数を指定してください。

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
ja: 魔法のランプの最大振幅（波揺れの大きさ）

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
ja: 魔法のランプの最大波揺れ数

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
ja: 魔法のランプの最小振幅（波揺れの大きさ）

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
ja: 水平折りたたみアニメーションでの折り数

en: The wave amplitude (size of the waves) relative to the window height.
ja: ウィンドウの高さに相対する波揺れの振幅（波揺れの大きさ）

en: The width of the wave relative to the window height.
ja: ウィンドウの幅に対する波の幅

en: The windows that will be animated.
ja: アニメーションされるウィンドウ

en: Thickness
ja: 厚さ

en: Thickness of Animated Polygons
ja: アニメーションされるポリゴンの厚さ

en: Thickness of Exploding Polygons
ja: 爆発片ポリゴンの厚さ

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
ja: 爆発ウィンドウ片の厚さ（ピクセル）

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
ja: 爆発ウィンドウ片の厚さ（ピクセル）

en: Up
ja: 上

en: Up-down
ja: 上と下

en: Use various animations as window effects
ja: ウィンドウ効果として様々なアニメーションを使用

en: Vacuum
ja: バキューム

en: Vacuum Grid Y Resolution
ja: バキュームのY座標方向の解像度

en: Vacuum Open Start Width
ja: バキュームの開く時の開始幅

en: Vacuum Open/Close Moving End
ja: バキュームの開く/閉じる時の終点移動

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
ja: 魔法ランプの頂点グリッド解像度（Y方向のみ）。これはカーブを輪郭づける描点数です。高い数値ほどカーブが滑らかになりますが、パフォーマンスが悪くなります（CPU使用率の増加により）。

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
ja: バキュームの頂点グリッド解像度（Y方向のみ）。これはカーブを輪郭づける描点数です。高い数値ほどカーブが滑らかになりますが、パフォーマンスが悪くなります（CPU使用率の増加により）。

en: Wave
ja: ウェーブ

en: Wave Amplitude
ja: ウェーブの振幅

en: Wave Width
ja: ウェーブの幅

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
ja: 飛行機効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーに飛行させるかどうか

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
ja: 折り曲げ効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
ja: 夢効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
ja: 滑空 1 効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
ja: 滑空 2 効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
ja: 水平折りたたみ効果で最小化するとき、ウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Window Grid Height
ja: ウィンドウの格子の高さ

en: Window Grid Width
ja: ウィンドウの格子の幅

en: Window folding direction.
ja: ウィンドウの折たたみ方向

en: Window that should animate with this effect when focused.
ja: フォーカスしたときにこの効果でアニメーションするウィンドウ

en: Window that should animate with this effect when shaded.
ja: シェードしたときにこの効果でアニメーションするウィンドウ

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
ja: ウィンドウの厚さ（ピクセル）。0 より大きく設定すると、アニメーション中の影やブラー、反射が無効になります。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom Springiness
ja: ズームの跳ね具合

en: Zoom from Center
ja: 中心からズーム

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
ja: サイドキックアニメーション時に中心からズーム

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
ja: ズームアニメーション時に中心からズーム

en: Zoom to TaskBar on Minimize
ja: 最小化時にタスクバーにズーム

en: Colors
ja: 色

en: Cube Atlantis
ja: キューブ・アトランティス

en: Dolphin size
ja: イルカの大きさ

en: Dolphin size.
ja: イルカの大きさ

en: Enable colors
ja: 色付けを有効化

en: Fish size
ja: 魚の大きさ

en: Number of fish
ja: 魚の数

en: Number of fish inside the cube
ja: キューブ内の魚の数

en: Render some fish inside of the transparent cube
ja: 透明なキューブ内に魚を描画

en: Shark size
ja: サメの大きさ

en: Whale size
ja: クジラの大きさ

en: Whale size.
ja: クジラの大きさ

en: A simple benchmark plugin
ja: 簡単なベンチマークプラグイン

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: Console Output
ja: 端末出力

en: Console output update time
ja: 端末出力の更新時間

en: Disable Compiz integrated FPS limiter
ja: Compiz に内蔵されたFPSのリミッタを無効化

en: Disable limiter
ja: リミッタ解除

en: Display FPS on screen
ja: 画面にFPSを表示

en: Enable
ja: 有効化

en: Initiate
ja: 開始

en: Main
ja: 主要設定

en: Print FPS to console
ja: FPSを端末に出力

en: Screen Output
ja: 画面出力

en: Start benchmark
ja: ベンチマークの開始

en: Update time
ja: 更新時間

en: X Position of benchmark window
ja: ベンチマークウィンドウのX座標

en: X position
ja: X座標

en: Y Position of benchmark window
ja: ベンチマークウィンドウのY座標

en: Y position
ja: Y座標

en: Brightness Decrease
ja: 明度を下げる

en: Brightness Increase
ja: 明度を上げる

en: Brightness Step
ja: 明度の変更刻み

en: Brightness and Saturation
ja: 明度と彩度

en: Brightness and Saturation adjustments
ja: 明度と彩度の調節

en: Brightness settings
ja: 明度の設定

en: Brightness values for windows
ja: ウィンドウに割り当てる明度

en: Brightness window values
ja: 指定ウィンドウの明度

en: Brightness windows
ja: 明度指定ウィンドウ

en: General
ja: 一般

en: Saturation Decrease
ja: 彩度を下げる

en: Saturation Increase
ja: 彩度を上げる

en: Saturation Step
ja: 彩度の変更刻み

en: Saturation settings
ja: 彩度の設定

en: Saturation values for windows
ja: ウィンドウに割り当てる彩度

en: Saturation window values
ja: 指定ウィンドウの彩度

en: Saturation windows
ja: 彩度指定ウィンドウ

en: Window specific
ja: 特定ウィンドウ

en: Windows that should have a different brightness by default
ja: デフォルトで他とは異なる明度を持たせるウィンドウ

en: Windows that should have a different saturation by default
ja: デフォルトで他とは異なる彩度を持たせるウィンドウ

en: Color filter
ja: カラーフィルタ

en: Exclude windows
ja: 適用除外ウィンドウ

en: Filter colors for accessibility purposes
ja: アクセシビリティ目的の色フィルタ

en: Filter window decorations
ja: ウィンドウの装飾をフィルタ

en: Filtered windows
ja: フィルタ適用ウィンドウ

en: Filters files
ja: フィルタ・ファイル

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
ja: ウィンドウや画面をフィルタする際に適用する平文テキストで記述されたフィルタ・ファイルのリスト

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
ja: フィルタ・リストからフィルタを選択 : すべてのフィルタ、または特定のフィルタを1つだけ適用（このアクションを呼び出すたびにフィルタが1つずつ切り替わっていき、最終的に"すべてのフィルタ"モードに戻ります）。

en: Switch filter
ja: フィルタの切り替え

en: Toggle filtering for currently focused window.
ja: 現在フォーカスされているウィンドウのフィルタのオンオフ

en: Toggle filtering for every window on the screen.
ja: 画面上のすべてのウィンドウのフィルタのオンオフ

en: Toggle screen filtering
ja: 画面対象フィルタのオンオフ

en: Toggle window filtering
ja: ウィンドウ対象フィルタのオンオフ

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
ja: 有効にするとウィンドウの内容と同様にウィンドウの装飾（枠とタイトルバー）にもフィルタ適用

en: Windows to be filtered by default.
ja: デフォルトでフィルタの適用対象にするウィンドウ

en: Windows to exclude from filtering.
ja: フィルタの適用対象から除外するウィンドウ

en: Activate Crash Handler.
ja: クラッシュハンドラを有効化

en: Compiz crash handler plugin
ja: Compiz クラッシュハンドラ・プラグイン

en: Crash Dump Directory
ja: クラッシュダンプ・ディレクトリ

en: Crash handler
ja: クラッシュハンドラ

en: Directory to dump the crash logs to.
ja: クラッシュログの書き出し先ディレクトリ

en: Enable Crash Handler
ja: クラッシュハンドラを有効化

en: Start Other Window Manager
ja: 他のウィンドウマネージャを開始

en: Start other window manager on Crash.
ja: クラッシュ時に他のウィンドウマネージャを開始

en: Window Manager Command Line
ja: ウィンドウマネージャのコマンドライン

en: Window manager command line. DO NOT ENTER COMPIZ HERE!!!
ja: ウィンドウマネージャのコマンドライン。COMPIZと書いてはダメ!!!

en: Above
ja: 上

en: Adjust bottom face image to rotation
ja: 下面画像を回転に合わせる

en: Adjust bottom image
ja: 下面画像の調整

en: Adjust top face image to rotation
ja: 上面画像を回転に合わせる

en: Adjust top image
ja: 上面画像の調整

en: Advance to next image for bottom face of the cube
ja: キューブ下面の次の画像に進む

en: Advance to next image for top face of the cube
ja: キューブ上面の次の画像に進む

en: Appearance
ja: 外観

en: Aspect ratio
ja: 縦横比

en: Aspect ratio of the deformed cube
ja: 変形キューブの縦横比

en: Auto zoom
ja: 自動ズーム

en: Auto zoom only on Mouse Rotate
ja: マウス回転時のみ自動ズーム

en: Behaviour
ja: 動作

en: Bottom image files
ja: 下面の画像ファイル

en: Clamp bottom face image to border
ja: 下面画像を境界に沿って固定

en: Clamp bottom face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
ja: 下面画像を画像の境界に沿って固定。画像がキューブの大きさに合っていなかったり透明の場合には、大抵これが最適です。しかし有効にすると、汚い点線がいくつか生じる可能性があります（特に充分大きな画像のとき）。

en: Clamp top face image to border
ja: 上面画像を境界に沿って固定

en: Clamp top face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
ja: 上面画像を画像の境界に沿って固定。画像がキューブの大きさに合っていなかったり透明の場合には、大抵これが最適です。しかし有効にすると、汚い点線がいくつか生じる可能性があります（特に充分大きな画像のとき）。

en: Color of bottom face of the cube
ja: キューブの下面の色

en: Color of the ground (far).
ja: 地面の色(遠方)

en: Color of the ground (near).
ja: 地面の色(近景)

en: Color of top face of the cube
ja: キューブの上面の色

en: Compiz cube reflection and deformation
ja: Compiz キューブの反射と変形

en: Cube Bottom Color
ja: キューブ下面の色

en: Cube Reflection and Deformation
ja: キューブの反射と変形

en: Cube Top Color
ja: キューブ上面の色

en: Cube caps
ja: キューブのふた

en: Cylinder
ja: シリンダー

en: Deform caps
ja: ふたの変形

en: Deform cube caps.
ja: キューブのふたを変形させる

en: Deform only on mouse rotate
ja: マウスによる回転時にのみ変形

en: Deformation
ja: 変形

en: Deformation in unfold cube mode.
ja: キューブの展開モード時における変形

en: Deformation mode.
ja: 変形の形態

en: Distance
ja: 距離

en: Draw bottom face
ja: 下面を描画

en: Draw bottom face of the cube
ja: キューブの下面を描画

en: Draw top face
ja: 上面を描画

en: Draw top face of the cube
ja: キューブの上面を描画

en: Enabled
ja: 有効化

en: Give cube a reflective ground.
ja: キューブに反射的な地面を付ける

en: Go back to previous image for bottom face of the cube
ja: 前のキューブ下面の画像に戻る

en: Go back to previous image for top face of the cube
ja: 前にキューブ上面の画像に戻る

en: Ground color(far)
ja: 地面の色(遠方)

en: Ground color(near)
ja: 地面の色(近景)

en: Initiates cube cylinder deformation only if rotation is mouse driven.
ja: マウスによって回転される場合にのみキューブのシリンダー変形を開始

en: Intensity
ja: 輝度

en: Jumpy
ja: 飛び跳ね

en: Jumpy reflection
ja: 反射側の飛び跳ね

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on bottom face of cube
ja: キューブ下面に表示する PNG や SVG ファイルのリスト

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
ja: キューブ上面に表示する PNG や SVG ファイルのリスト

en: Maintain bottom aspect ratio
ja: 下面画像の縦横比を保つ

en: Maintain bottom cap image aspect ratio.
ja: 下面のふたの画像の縦横比を保つ

en: Maintain top aspect ratio
ja: 上面画像の縦横比を保つ

en: Maintain top cap image aspect ratio.
ja: 上面のふたの画像の縦横比を保つ

en: Next bottom image
ja: 次の下面画像

en: Next top image
ja: 次の上面画像

en: Prev bottom image
ja: 前の下面画像

en: Prev top image
ja: 前の上面画像

en: Reflection
ja: 反射

en: Reflection ground size
ja: 反射の地面の大きさ

en: Reflection ground size.
ja: 反射の地面の大きさ

en: Reflection intensity
ja: 反射の輝度

en: Reflection mode
ja: 反射形式

en: Reflection mode.
ja: 反射の形式

en: Scale bottom image
ja: 下面画像の引き伸ばし

en: Scale image to cover bottom face of cube
ja: キューブ下面を覆うように画像を引き伸ばす

en: Scale image to cover top face of cube
ja: キューブ上面を覆うように画像を引き伸ばす

en: Scale top image
ja: 上面画像の引き伸ばし

en: Sphere
ja: 球体

en: Top image files
ja: 上面の画像ファイル

en: Unfold cube deformation
ja: 展開したキューブの変形

en: Zoom out automatically only on mouse rotate.
ja: マウス回転時のみ自動的なズームアウト

en: Zoom out automatically to make the cube fit to the screen.
ja: キューブを画面に合わせるための自動的なズームアウト

en: Animation used when switching to expo mode
ja: 展開モードに切り替えるときのアニメーション

en: Aspect Ratio
ja: 縦横比

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
ja: ウィンドウのドラッグ＆ドロップに割り当てるボタン

en: Button binding to exit expo
ja: 展開 の終了に割り当てるボタン

en: Button binding to switch to next viewport in expo
ja: 展開 での次のビューポートへの切り替えに割り当てるボタン

en: Curve
ja: カーブ

en: Curve strength
ja: カーブの度合い

en: Deformation of the expo wall
ja: 展開の壁の変形

en: Distance between viewports
ja: ビューポート同士の間隔

en: Distance of the expo wall
ja: 展開される壁までの距離

en: Double click time
ja: ダブルクリック時間

en: Drag&amp;drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Duration of the zoomout animation
ja: ズームアウトアニメーションの持続時間

en: Engage wall expo mode button binding
ja: 展開モードの壁に係るボタン割り当て

en: Engage wall expo mode edge binding
ja: 展開モードの壁に係るエッジ割り当て

en: Engage wall expo mode key binding
ja: 展開モードの壁に係るキー割り当て

en: Exit expo
ja: 展開を終了

en: Expo
ja: 展開

en: Expo Animation
ja: 展開アニメーション

en: Expo Plugin
ja: 展開プラグイン

en: Expo button
ja: 展開のボタン

en: Expo edge
ja: 展開のエッジ

en: Expo key
ja: 展開のキー

en: Expo mode aspect ratio
ja: 展開モードの縦横比

en: Fade + Zoom
ja: フェード + ズーム

en: Generate mipmaps in expo mode
ja: 展開モードでミップマップを生成

en: Hide panels/docks in expo
ja: 展開時にパネル/ドックを隠す

en: Hide panels/docks in expo.
ja: 展開時にパネル/ドックを隠す

en: Immediate moves
ja: 即時移動

en: Inactive viewport brightness.
ja: 非アクティブなビューポートの明度

en: Inactive viewport saturation.
ja: 非アクティブなビューポートの彩度

en: Mipmaps
ja: ミップマップ

en: Multi Output Mode
ja: マルチ出力形式

en: Next viewport
ja: 次のビューポート

en: One big wall
ja: 大きな壁

en: One wall per output
ja: 出力ごとの壁

en: Previous viewport
ja: 前のビューポート

en: Reflection Scale
ja: 反射の拡縮率

en: Scale factor of the expo wall reflection
ja: 展開する壁の反射の拡縮率

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
ja: 複数のデバイスを使用しているときの、展開する壁を表示する方法の選択

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
ja: 展開モード中でのウィンドウの移動を即座に行うかどうかを選択。こうすると、この移動等も含めて震える効果が適用されません。

en: Show a reflection of the viewports on the ground
ja: ビューポートの反射を地面に表示

en: Strength of the deformation in curve mode
ja: カーブ形式における変形度合い

en: Tilt
ja: チルト

en: Timeframe to execute a double click
ja: ダブルクリックの認識時間枠

en: Viewport distance
ja: ビューポートの間隔

en: Vortex
ja: 渦

en: Zoom time
ja: ズーム時間

en: Activate Demanding Attention Window
ja: 注意要求ウィンドウをアクティブにする

en: Activate Window
ja: ウィンドウのアクティブ化

en: Activate a given window
ja: 該当ウィンドウのアクティブ化

en: Activate next window which has the "demands attention" flag set.
ja: "demands attention" フラグセットを持つ次のウィンドウをアクティブにする

en: Extra WM Actions
ja: 追加のWMアクション

en: Provides less commonly used WM actions
ja: あまり使われていないウィンドウ・マネジメントのアクションを提供

en: Toggle Always-On-Top
ja: 常に前面に表示のオンオフ

en: Toggle Fullscreen
ja: 全画面表示のオンオフ

en: Toggle Redirect
ja: リダイレクトのオンオフ

en: Toggle Sticky
ja: 貼り付け（スティッキー）のオンオフ

en: Toggle always on top for the active window
ja: アクティブ・ウィンドウを常に前面に表示のオンオフ

en: Toggle window fullscreen
ja: ウィンドウの全画面表示のオンオフ

en: Toggle window redirect
ja: ウィンドウのリダイレクトのオンオフ

en: Toggle window stickyness
ja: ウィンドウの貼り付け（スティッキー）のオンオフ

en: Always fit to window on focus track
ja: フォーカス追従時は常にウィンドウに合わせる

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
ja: ズーム域をマウスの場所と常に同期、その逆も同様。拡大されたポインタを描画したくない場合、または元ポインタを隠したくない場合に使用してください。ズーム域はマウスの移動に合わせて移動します。

en: Animation
ja: アニメーション

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
ja: 拡大されたマウスがズーム域外へ移動したときはワープさせて、常に見えるようにする。

en: Center the mouse
ja: マウスを中央に

en: Enable focus tracking
ja: フォーカス追従を有効化

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
ja: ズームインに合わせてマウスポインタを拡大させる場合に有効に

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
ja: 指定ズーム率に移行した際、フォーカス・ウィンドウをズーム域の対象にするには有効に。マウス位置を対象にするには無効に。

en: Enhanced Zoom Desktop
ja: デスクトップのズーム機能強化版

en: Enhanced zoom functions for the visually impaired and other users
ja: 視覚障害者等向けの機能強化版ズーム

en: Filter Linear
ja: 線形フィルタ

en: Fit the window to the zoom level
ja: ウィンドウをズーム率に合わせる

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
ja: フォーカス追従によりズーム域が移動する際に、ズーム域をそのウィンドウの大きさに合わせる。

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
ja: フォーカス追従によりズーム域が移動する際に、ズームインしていない状態からも含めて、ズーム域をそのウィンドウの大きさに合わせる。

en: Fit zoom level to window on focus change
ja: フォーカス変更時にズーム率をウィンドウに合わせる

en: Fit zoomed area to window
ja: ズーム域をウィンドウに合わせる

en: Fitting
ja: 調整

en: Focus Tracking
ja: フォーカス追従

en: Follow Focus Delay
ja: フォーカス追従遅延時間

en: Hide original mouse pointer
ja: 元マウスポインタを隠す

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
ja: ズームイン時に元マウスポインタを隠してマウスを拡大

en: Mouse Behaviour
ja: マウス動作

en: Mouse Restrain Margin
ja: マウス制限域マージン

en: Mouse panning
ja: マウスによる移動

en: Move the zoom area when focus changes.
ja: フォーカス変更の際にズーム域を移動

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
ja: キーによるズーム域移動の際のズーム域移動量

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
ja: この指定秒数の間マウスが動かない場合にのみ、新しくフォーカスされたウィンドウを画面中央に表示。スロッピー・フォーカス使用時に画面がジャンプしがちになるのを避けるため利用してください。

en: Pan (move) the zoom area down
ja: ズーム域を下に移動

en: Pan (move) the zoom area left
ja: ズーム域を左に移動

en: Pan (move) the zoom area right
ja: ズーム域を右に移動

en: Pan (move) the zoom area up
ja: ズーム域を上に移動

en: Pan Factor
ja: 移動量

en: Pan Zoom Down
ja: ズーム域を下に移動

en: Pan Zoom Left
ja: ズーム域を左に移動

en: Pan Zoom Right
ja: ズーム域を右に移動

en: Pan Zoom Up
ja: ズーム域を上に移動

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
ja: マウスカーソルが表示域の外へ移動したときズーム域を移動

en: Panning
ja: 移動

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
ja: マウスを画面中央に配置（ズーム率に関係なく）

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
ja: 現在のズーム率に合わせてウィンドウをサイズ変更

en: Restrain the mouse to the zoom area
ja: マウスをズーム域に制限

en: Scale the mouse pointer
ja: マウスポインタを拡大

en: Specific Zoom
ja: 指定ズーム

en: Specific zoom factor 1
ja: 指定ズーム係数 1

en: Specific zoom factor 2
ja: 指定ズーム係数 2

en: Specific zoom factor 3
ja: 指定ズーム係数 3

en: Speed
ja: 速度

en: Sync Mouse
ja: マウスに追従

en: Target Focused Window on Specific level
ja: 指定ズーム率使用時はフォーカス・ウィンドウを対象

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
ja: マウスを制限している場合の制限域のマージンの大きさ

en: Timestep
ja: 刻み時間

en: Toggle zoom area lock
ja: ズーム域ロックのオンオフ

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
ja: ズーム域を固定して、様々なイベントによりズーム域が変更されるのを防ぐロックのオンオフ

en: Use linear filter when zoomed in
ja: ズームインの際に線形フィルタを使用

en: Zoom Area Movement
ja: ズーム域の移動

en: Zoom Box
ja: ズーム・ボックス

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom In/Out
ja: ズーム イン/アウト

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Specific Level 1
ja: 指定ズーム率 1

en: Zoom Specific Level 2
ja: 指定ズーム率 2

en: Zoom Specific Level 3
ja: 指定ズーム率 3

en: Zoom Speed
ja: ズーム速度

en: Zoom Timestep
ja: ズーム描画の刻み時間

en: Zoom factor
ja: ズーム係数

en: Zoom in on a boxed area
ja: ボックス型の領域上でズームイン

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
ja: ズームインやアウトの分量、より素早いズームには高い値を

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
ja: ホットキー 1 が呼び出されたときのズーム率

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
ja: ホットキー 2 が呼び出されたときのズーム率

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
ja: ホットキー 3 が呼び出されたときのズーム率

en: Zoom to the specific zoom level 1
ja: 指定ズーム率 1 までズーム

en: Zoom to the specific zoom level 2
ja: 指定ズーム率 2 までズーム

en: Zoom to the specific zoom level 3
ja: 指定ズーム率 3 までズーム

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
ja: フォーカス・ウィンドウをズームインやアウトして、その全体が見える範囲内で最大限にズーム

en: Easily access your desktop
ja: デスクトップに簡単アクセス

en: Fade Time
ja: フェード時間

en: Fade time (in ms)
ja: フェード時間(ミリ秒)

en: Fade to Desktop
ja: デスクトップへのフェード

en: Windows that should be faded to desktop
ja: デスクトップにフェードさせるウィンドウ

en: Alter window opacity based on color.
ja: 色を元にしたウィンドウ透過の変更

en: Color Opacity
ja: 色の透過性

en: Toggle Window Fake ARGB
ja: ウィンドウの色(透過)の切り替え

en: Toggle window fake ARGB.
ja: ウィンドウの色(透過)の切り替え

en: Background brightness
ja: 背景の明度

en: Background brightness during paint
ja: 描画中の背景の明るさ

en: Clear
ja: 消去

en: Clear (button)
ja: 消去（ボタン）

en: Clear (key)
ja: 消去（キー）

en: Initiate (button)
ja: 開始（ボタン）

en: Initiate (key)
ja: 開始（キー）

en: Initiate fire drawing
ja: 炎の描画の開始

en: Maximum number of active particles
ja: アクティブな粒子の最大数

en: Number of particles
ja: 粒子数

en: Paint fire on the screen
ja: 炎の描画

en: Paint fire or other particles on the screen
ja: 画面に炎や粒子を描画

en: Cube Gears
ja: キューブ・ギア

en: Render gears inside of the transparent cube
ja: 透明なキューブ内にギアを表示

en: Animation Options
ja: アニメーションのオプション

en: Autotab windows on creation
ja: 開いたウィンドウの自動タブ化

en: Autotab windows with themselves on window creation
ja: 開いたウィンドウの自動タブ化

en: Border Radius
ja: 枠の丸み

en: Border Width
ja: 枠の幅

en: Border color of the tab bar
ja: タブバーの枠の色

en: Brightness of selected windows
ja: 選択ウィンドウの明度

en: Change Tab Left
ja: 左のタブに移動

en: Change Tab Right
ja: 右のタブに移動

en: Change tab animation duration
ja: タブのアニメーション時間の変更

en: Close Group
ja: グループを閉じる

en: Create mipmaps for thumbnails
ja: サムネイルのミップマップを作成

en: Create mipmaps for thumbnails in the tab bar
ja: タブバー内のサムネイルのミップマップを作成

en: Distance (in pixels) between the tab bar and the dragged slot for applying the spring model. If the distance is larger than that value, the model isn't applied.
ja: バネ効果を適用する、タブバーとドラッグされたスロットとの間の距離（ピクセル）。この値より距離が大きい場合、バネ効果は適用されません。

en: Duration (in s) of the animation that happens when changing tabs
ja: タブ切り替え時に生じるアニメーションの持続時間(秒)

en: Duration (in s) of the tab bar fading animation when showing/hiding it
ja: タブバーを表示/隠すときのフェードアニメーションの持続時間(秒)

en: Duration (in s) of the tab bar pulse animation
ja: タブバーの点滅アニメーションの持続時間(秒)

en: Duration (in s) of the tab bar reflex animation
ja: タブバーの反射アニメーションの持続時間(秒)

en: Duration (in s) of the text fading animation when showing/hiding it
ja: テキストを表示/隠すときのフェードアニメーションの持続時間(秒)

en: Enable Glow
ja: 発光効果を有効化

en: Enable grouped window glowing
ja: グループ化したウィンドウの発光効果を有効化

en: Fade time for tab bar animations
ja: タブバーアニメーションのフェード時間

en: Fade time for text animations
ja: テキストアニメーションのフェード時間

en: Fill color of the selection rectangle
ja: 選択矩形の塗り色

en: Fill color of the tab bar
ja: タブバーの塗り色

en: Font Color
ja: フォントの色

en: Font Size
ja: フォントの大きさ

en: Glass
ja: ガラス

en: Glow
ja: 発光

en: Glow Color Change
ja: 発光の色の変更

en: Glow Size
ja: 発光の大きさ

en: Glow Type
ja: 発光形式

en: Glow ring
ja: 光輪

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Group Window Match
ja: 適用グループウィンドウ

en: Group Windows
ja: ウィンドウをグループ化

en: Group and Tab Windows
ja: ウィンドウのグループ化とタブ化

en: Group the windows after selection
ja: 選択後にウィンドウをグループ化

en: Grouping
ja: グループ化

en: Hover time for slot dragging
ja: スロット・ドラッグのホバー時間

en: If one window in the group is (un)maximized, all other group windows are (un)maximized as well.
ja: グループの1つのウィンドウが（非）最大化された場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に（非）最大化

en: If one window in the group is (un)minimized, all other group windows are (un)minimized as well.
ja: グループの1つのウィンドウが（非）最小化された場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に（非）最小化

en: If one window in the group is (un)shaded, all other group windows are (un)shaded as well.
ja: グループの1つのウィンドウが（非）シェードされた場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に（非）シェード

en: If one window in the group is activated, all other group windows are raised as well.
ja: グループの1つのウィンドウがアクティブになった場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に前面に上げる

en: If one window in the group is moved, all other group windows are moved as well.
ja: グループの1つのウィンドウが移動した場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に移動

en: If one window in the group is resized, all other group windows are resized as well.
ja: グループの1つのウィンドウをサイズ変更した場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様にサイズ変更

en: If there is only 1 window left in the group, it will be ungrouped.
ja: グループにウィンドウが１つだけ残った状態になった場合、グループ化を解除

en: If you don't like the current glow color, you can change it with this key.
ja: 現在の発光の色が気に入らない場合、このキーで変更可能

en: If you have selected some windows, this automatically groups them (Doesn't work with selection mode 'Normal').
ja: 複数のウィンドウを選択した場合、自動的にグループ化（選択モードが ’通常’ の場合は動作しない）

en: Ignore Group
ja: グループを無視

en: Key bindings
ja: キー割り当て

en: Line Color
ja: 線の色

en: Line color of the selection rectangle
ja: 選択矩形の線の色

en: Maximize/unmaximize with group
ja: グループで最大化

en: Metal
ja: メタル

en: Minimize with group
ja: グループで最小化

en: Mouse pointer movement speed limit (in pixels/second) for the spring model
ja: バネ効果に適用するマウスポインタ移動速度の制限（ピクセル/秒）

en: Move every window in the group
ja: グループ内のすべてのウィンドウを移動

en: Murrina
ja: 輪切りの花模様

en: Opacity of selected windows
ja: 選択したウィンドウの不透明度

en: Play animations on the tab bar e.g. on fade in.
ja: タブバー上でのアニメーション効果（例 フェードイン）

en: Precision
ja: 精度

en: Precision of the selection (percentage of the visible window area which must be selected for the selection to be recognized).
ja: 選択精度（選択したものとして認識されるため矩形選択される必要があるウィンドウが見えている部分の割合）

en: Raise every window in the group
ja: グループ内のすべてのウィンドウを前面に上げる

en: Rectangular glow
ja: 矩形の発光

en: Remove Group Window
ja: ウィンドウをグループから外す

en: Remove window from group after dropping it outside a tab bar
ja: ウィンドウをタブバーの外側にドロップした後はグループから外す

en: Resize every window in the group
ja: グループ内のすべてのウィンドウをサイズ変更

en: Saturation of selected windows
ja: 選択ウィンドウの彩度

en: Select
ja: 選択

en: Select Single Window
ja: 単一ウィンドウの選択

en: Selection
ja: 選択

en: Selection Color
ja: 選択の色

en: Shade with group
ja: グループでシェード

en: Simple
ja: シンプル

en: Slot Drag Spring K
ja: スロット・ドラッグのバネ係数

en: Slot Dragging
ja: スロット・ドラッグ

en: Slot drag friction
ja: スロット・ドラッグの摩擦

en: Space
ja: 間隔

en: Speed limit for spring model
ja: バネ効果の速度制限

en: Spring Konstant used for slot dragging
ja: スロット・ドラッグのバネ係数

en: Spring friction for slot dragging
ja: スロット・ドラッグのバネの摩擦

en: Tab Bar Show Delay
ja: タブバー表示の遅延時間

en: Tab Base Color
ja: タブの基本色

en: Tab Border Color
ja: タブの枠色

en: Tab Group
ja: グループをタブ化

en: Tab Highlight Color
ja: タブの強調表示色

en: Tab Style
ja: タブのスタイル

en: Tab bar visibility time after tab change
ja: タブ切り替え後のタブバーの表示時間

en: Tabbing
ja: タブ化

en: Tabbing Speed
ja: タブ移動の速度

en: Tabbing Timestep
ja: タブ移動の刻み時間

en: Tabbing speed
ja: タブ移動の速度

en: Tabbing timestep
ja: タブ移動の刻み時間

en: The color of the window title in the tab bar
ja: タブバーのウィンドウタイトルの色

en: The key for closing all windows in the group.
ja: グループ内のすべてのウィンドウを閉じるキー

en: The key for grouping windows.
ja: ウィンドウをグループ化するキー

en: The key for ignoring the group. If this key is pressed, you can do actions for a single window in the group only.
ja: グループを無視するキー。このキーが押された場合、グループ内の1つのウィンドウのアクションだけ行えます。

en: The key for removing the selected window from its group.
ja: 選択したウィンドウをグループから切り離すキー

en: The key for selecting the current window.
ja: 現在のウィンドウを選択するキー

en: The key for starting selecting windows.
ja: 複数のウィンドウの選択を開始するキー

en: The key for switching to the tab left of the current one.
ja: 現在のタブから左のタブに切り替えるキー

en: The key for switching to the tab right of the current one.
ja: 現在のタブから右のタブに切り替えるキー

en: The key for toggling the tab mode for the current group.
ja: 現在のグループのタブモードをオンオフするキー

en: The key for ungrouping the current group.
ja: 現在のグループ化を解除するキー

en: The radius for the tab bar edges
ja: タブバーの枠の丸み

en: The size of the grouped window glow
ja: グループウィンドウの発光の大きさ

en: The size of the window thumbs in the task bar
ja: タスクバーのウィンドウのサムネイルの大きさ

en: The size of the window title font in the tab bar
ja: タブバーのウィンドウタイトルのフォントの大きさ

en: The space between the thumbs
ja: サムネイルの間隔

en: The style of the tab bar
ja: タブバーの様式

en: The type of the glow
ja: 発光の形式

en: The width of the tab bar outline
ja: タブバーの輪郭の幅

en: Thumb Size
ja: サムネイルの大きさ

en: Time (in s) before the tab bar is shown after hovering the title bar
ja: タイトルバー上にマウスを置いた状態にした後、タブバーが表示されるまでの時間(秒)

en: Time (in s) the tab bar is visibly after a tab change
ja: タブの切り替え後にタブバーを表示する時間(秒)

en: Time for tab bar pulse animation
ja: タブバーの点滅アニメーションの時間

en: Time for tab bar reflex animation
ja: タブバーの反射アニメーションの時間

en: Timespan (in s) after which a grouped window is activated if a window of another group is dragged over it
ja: 他グループのウィンドウがドラッグされた後、グループ化されたウィンドウがアクティブになるまでの時間(秒)

en: Ungroup Windows
ja: ウィンドウのグループ化解除

en: Ungroup the windows if only one window is left
ja: ウィンドウが1つだけ残っているグループ化の解除

en: Untab the group when closing the top tab window instead of changing tab
ja: 先頭のタブのウィンドウを閉じたとき、タブを切り替えるのではなくグループをタブから外す

en: Untab when closing top tab
ja: 先頭タブを閉じたときタブから外す

en: Use tab bar animations
ja: タブバーでアニメーションを使用

en: Window Title Font
ja: ウィンドウのタイトルフォント

en: Windows that should be allowed to be grouped
ja: グループ化を許可するウィンドウ

en: With this plugin you can group and tab windows
ja: このプラグインによってウィンドウのグループ化とタブ化が可能

en: Y distance for spring model
ja: バネ効果のY方向距離

en: Compression Quality
ja: 圧縮率

en: JPEG image format plugin
ja: JPEGサポート プラグイン

en: Quality of compression when saving JPEG images
ja: JPEG 画像を保存するときの圧縮率

en: Background/Window brightness.
ja: 背景/ウィンドウの明度

en: Background/Window saturation.
ja: 背景/ウィンドウの彩度

en: Fade In/Out Time
ja: フェードイン/アウト持続時間

en: Fade In/Out Time.
ja: フェードイン/アウトの時間

en: Login
ja: ログイン

en: Login Window Match
ja: 効果対象ウィンドウ

en: Login Window match
ja: ログイン・ウィンドウのマッチ条件

en: Login/Logout
ja: ログイン/ログアウト

en: Login/Logout effect
ja: ログイン/ログアウト時の効果

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout Window Match
ja: 効果対象ウィンドウ

en: Logout Window match
ja: ログアウト・ウィンドウのマッチ条件

en: Window opacity.
ja: ウィンドウの不透明度

en: Border color
ja: 外枠の色

en: Border width
ja: 外枠の幅

en: Border widtht.
ja: 外枠の幅

en: Box height.
ja: ボックスの高さ

en: Box width.
ja: ボックスの幅

en: Clip mask
ja: 切り抜きマスク

en: Clip mask.
ja: 切り抜きマスク

en: Fisheye
ja: 魚眼

en: Height
ja: 高さ

en: Image overlay
ja: 画像重ね

en: Keep fully on screen
ja: 常に全体を画面上に

en: Keep fully on screen.
ja: ボックスの外枠が画面外に出ないように

en: Magnifier
ja: 拡大鏡

en: Magnifier box
ja: 拡大鏡ボックス

en: Magnifier image
ja: 拡大鏡画像

en: Magnifier image.
ja: 拡大鏡の画像

en: Mode
ja: 形式

en: Mode.
ja: 形式

en: Radius
ja: 半径

en: Radius of the magnification area.
ja: 拡大域の半径

en: Width
ja: 幅

en: X offset of the cursor
ja: カーソル X 軸オフセット

en: X offset of the cursor.
ja: マウスカーソルの X 軸方向のオフセット

en: Y offset of the cursor
ja: カーソル Y 軸オフセット

en: Y offset of the cursor.
ja: マウスカーソルの Y 軸方向のオフセット

en: Zoom factor for keyboard initiated magnifier.
ja: 拡大鏡がキーボードにより開始されたときのズーム係数

en: Ignore already overlapping windows in the calculations
ja: すでに部分的に重なっているウィンドウは計算時に無視

en: Ignore sticky windows in the calculations
ja: 計算時にスティッキー・ウィンドウを無視

en: Maximumize
ja: 最大化

en: Maximumizes windows (resize them to fit the available screenspace).
ja: ウィンドウの最大化（画面の空きスペースの範囲内で最大限にサイズ変更）

en: Treat sticky windows as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
ja: ウィンドウの最大化に使用するスペースの計算時に、スティッキー・ウィンドウを存在しないものとして扱う

en: Treat windows that are already overlapping with the current window as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
ja: ウィンドウの最大化に使用するスペースの計算時に、現在のウィンドウと部分的に重なっているウィンドウを存在しないものとして扱う

en: Trigger a resize of the window currently focused so it fits as much of the available screenspae as possible.
ja: 現在フォーカスのあるウィンドウを利用可能な画面スペースに最大限合わせるサイズ変更のオンオフ

en: Trigger maximumize
ja: 最大化のオンオフ

en: Accumulation buffer
ja: 蓄積バッファ

en: Activate
ja: 有効化

en: Execute Motion Blur if the screen is transformed.
ja: 画面が転換中の場合にモーションブラーを実行

en: Motion Blur Strength
ja: モーションブラーの強さ

en: Motion Blur mode
ja: モーションブラー形式

en: Motion Blur on Transformed Screen
ja: 転換画面上でのモーションブラー

en: Motion Blur render mode.
ja: モーションブラーの描画形式

en: Motion Blur strength.
ja: モーションブラーの強さ

en: Motion blur
ja: モーションブラー

en: Motion blur effect
ja: モーションブラー効果

en: Texture Copy
ja: テクスチャのコピー

en: Toggle Motion Blur
ja: モーションブラーのオンオフ

en: Toggle motion Blur effect.
ja: モーションブラー効果のオンオフ

en: Visibility/Performance
ja: 見え方/パフォーマンス

en: Action
ja: アクション

en: Action that is to be invoked.
ja: 呼び出すアクション

en: Assign mousegestures to any existing action
ja: 既存のあらゆるアクションにマウスジェスチャーを割り当て

en: Detect Diagonal Movements
ja: 斜め方向の動きの検知

en: Gesture
ja: ジェスチャー

en: Gesture assignment
ja: ジェスチャー割り当て

en: Gestures
ja: ジェスチャー

en: If this option is selected, diagonal movements are detected, which may lead to a decreased detection accuracy.
ja: このオプションが有効の場合、斜め方向の動きが検知され、検知精度の減少につながる可能性があります。

en: Mouse gesture to assign an action to.
ja: アクションに割り当てるマウスジェスチャー

en: Mousegestures
ja: マウスジェスチャー

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin the action belongs to.
ja: 当該アクションが帰属しているプラグイン

en: Start gesture
ja: ジェスチャー開始

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
ja: ミリ秒単位でのマウス位置読み取り間隔。ぎくしゃくした動きを抑制するにはこの値を減らしてください。

en: Misc
ja: その他

en: Mouse Poll Interval
ja: マウス位置読み取り間隔

en: Mouse position polling
ja: マウス位置問い合わせ

en: Updates the mouse pointer position from the xserver
ja: マウスポインタ位置を X サーバから更新

en: Begin Gesture
ja: ジェスチャーを開始

en: Begin Mouse Gesture
ja: マウスジェスチャーを開始

en: Mouse switch
ja: マウス切り替え

en: Switch viewport in response to mouse gesture
ja: マウスジェスチャーに対応したビューポートの切り替え

en: Also negate window decorations, not only the window contents.
ja: ウィンドウの内容ばかりでなくウィンドウの装飾もネガ表示

en: Exclude Windows
ja: 適用除外ウィンドウ

en: Neg Windows
ja: ネガ適用ウィンドウ

en: Negate Decorations
ja: 装飾をネガ表示

en: Negative
ja: ネガ表示

en: Toggle Screen Negative
ja: 画面のネガ表示のオンオフ

en: Toggle Window Negative
ja: ウィンドウのネガ表示のオンオフ

en: Toggle active window negative
ja: アクティブ・ウィンドウのネガ表示のオンオフ

en: Toggle screen negative
ja: 画面のネガ表示のオンオフ

en: Used to set a window or screen negative
ja: ウィンドウや画面のネガ表示に使用

en: Windows to be negative by default
ja: デフォルトでネガ表示の対象となるウィンドウ

en: Windows to exclude from negating
ja: ネガ表示の適用から除外するウィンドウ

en: Debug
ja: デバグ

en: Display errors and other messages using libnotify.
ja: libnotify を使用して、エラーやその他のメッセージを表示

en: Error
ja: エラー

en: Error Notifications
ja: エラー通知

en: Fatal
ja: 致命的

en: Hide Timeout
ja: 非表示タイムアウト

en: Info
ja: 情報

en: Maximum Log Level
ja: 最高ログ出力レベル

en: The maximum log level to display
ja: 表示対象のログ出力最高レベル

en: Timeout (in seconds) before hiding the notification, set to -1 for system default and 0 for indefinite
ja: 通知表示を隠し始めるまでのタイムアウト（ミリ秒）。-1 に設定するとシステムのデフォルトに、0 に設定すると無期限に。

en: Warning
ja: 警告

en: Active Opacity
ja: アクティブの不透明度

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
ja: ’半透明’がすでに１つ以上のウィンドウの不透明度を減少させているときは遅延を無視

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
ja: 新しいアクティブ・ウィンドウがフォーカスされたときは遅延を無視

en: Delay until Opacification
ja: 半透明化の遅延時間

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
ja: マウスを置いているウィンドウがフォーカス・ウィンドウの場合は遅延をなくし、直ちにフォーカス・ウィンドウを見えるようにします。'クリックでフォーカス' を使用している場合は無効にするほうがよいかもしれません。

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
ja: ウィンドウをマウスのホバーで見やすくする

en: Only increase opacity if a window is blocking
ja: ウィンドウが覆い隠している場合は不透明度の上昇のみ

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
ja: アクティブ・ウィンドウが1つ以上のウィンドウに覆われている場合は不透明度の上昇のみ

en: Opacify
ja: 半透明

en: Opacity Levels
ja: 不透明度

en: Passive Opacity
ja: パッシブの不透明度

en: Reset opacity to original values when toggling
ja: オンオフ切り替えで不透明度を元の値に戻す

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
ja: 定義されたキー組み合わせで’半透明’のオンオフが切り替えられたとき、’半透明’で変更されたすべてのウィンドウの不透明度をリセット

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
ja: アクティブ・ウィンドウが変更された後（別のウィンドウにマウスを置いた後）、’半透明’が不透明度を変更するまでの遅延時間（ミリ秒）

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
ja: 現在のアクティブ・ウィンドウを覆い隠しているウィンドウが持てる最大の不透明度。覆っているウィンドウには、この不透明度またはプリセットの不透明度のどちらかより低いほうが割り当てられます。

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
ja: アクティブ・ウィンドウ（マウスを置いているウィンドウ）に保持させる最低限の不透明度。このウィンドウには、この不透明度またはプリセットの不透明度（一般オプションで設定しているマウスボタンによって変更した不透明度）のどちらか高いほうが割り当てられます。

en: This enables you to let Opacify instantly opacify new windows when you're already making one or more windows invisible. Makes for faster behavior while looking through layers of hidden windows.
ja: 有効にすると、すでに1つ以上のウィンドウを半透明にしているとき、新しいウィンドウに’半透明’による不透明度を直ちに適用します。半透明で隠したウィンドウ層を通して見ながら素早い動作ができます。

en: Toggle Opacify
ja: 半透明のオンオフ

en: Toggle Opacify on by default
ja: デフォルトで半透明をオン

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
ja: これを使用して’半透明’の即時オンオフ。すでに不透明度が変更されたウィンドウは、この方法で ’半透明’をオフにしただけでは、リセットされません。

en: Windows that should be opacified.
ja: ’半透明’が対象にするウィンドウ

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
ja: 有効にすると、Compiz のスタートなどで’半透明’が読み込まれた時点で’半透明’がオンに

en: Animation speed
ja: アニメーションの速度

en: Animation timestep
ja: アニメーション描画の刻み時間

en: Avoid Offscreen
ja: 画面の外を避ける

en: Avoids putting window borders offscreen
ja: ウィンドウの境界線が画面の外に置かれるのを避ける

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
ja: x, y やタイプの情報を渡すことによりウィンドウを任意に移動

en: Move window to a certain viewport
ja: ウィンドウを特定のビューポートに移動

en: Move window to the bottom edge
ja: ウィンドウを下端へ移動

en: Move window to the bottom left corner
ja: ウィンドウを左下隅へ移動

en: Move window to the bottom right corner
ja: ウィンドウを右下隅へ移動

en: Move window to the center
ja: ウィンドウを中央へ移動

en: Move window to the last position
ja: ウィンドウを元の位置へ移動

en: Move window to the left edge
ja: ウィンドウを左端へ移動

en: Move window to the pointer position
ja: ウィンドウをポインタの位置へ移動

en: Move window to the right edge
ja: ウィンドウを右端へ移動

en: Move window to the top edge
ja: ウィンドウを上端へ移動

en: Move window to the top left corner
ja: ウィンドウを左上隅へ移動

en: Move window to the top right corner
ja: ウィンドウを右上隅へ移動

en: Move window to the viewport on the bottom
ja: ウィンドウを下のビューポートに移動

en: Move window to the viewport on the left
ja: ウィンドウを左のビューポートに移動

en: Move window to the viewport on the right
ja: ウィンドウを右のビューポートに移動

en: Move window to the viewport on the top
ja: ウィンドウを上のビューポートに移動

en: Move window to viewport 1
ja: ウィンドウをビューポート 1 に移動

en: Move window to viewport 10
ja: ウィンドウをビューポート 10 に移動

en: Move window to viewport 11
ja: ウィンドウをビューポート 11 に移動

en: Move window to viewport 12
ja: ウィンドウをビューポート 12 に移動

en: Move window to viewport 2
ja: ウィンドウをビューポート 2 に移動

en: Move window to viewport 3
ja: ウィンドウをビューポート 3 に移動

en: Move window to viewport 4
ja: ウィンドウをビューポート 4 に移動

en: Move window to viewport 5
ja: ウィンドウをビューポート 5 に移動

en: Move window to viewport 6
ja: ウィンドウをビューポート 6 に移動

en: Move window to viewport 7
ja: ウィンドウをビューポート 7 に移動

en: Move window to viewport 8
ja: ウィンドウをビューポート 8 に移動

en: Move window to viewport 9
ja: ウィンドウをビューポート 9 に移動

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面下端からのピクセル数

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面左端からのピクセル数

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面右端からのピクセル数

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面上端からのピクセル数

en: Pad Bottom
ja: 下の余白

en: Pad Left
ja: 左の余白

en: Pad Right
ja: 右の余白

en: Pad Top
ja: 上の余白

en: Padding
ja: 余白

en: Put
ja: 移動

en: Put Bottom
ja: 下に移動

en: Put Bottom Left
ja: 左下に移動

en: Put Bottom Right
ja: 右下に移動

en: Put Center
ja: 中央に移動

en: Put Left
ja: 左に移動

en: Put On Viewport
ja: ビューポートに移動

en: Put On Viewport 1
ja: ビューポート 1 に移動

en: Put On Viewport 10
ja: ビューポート 10 に移動

en: Put On Viewport 11
ja: ビューポート 11 に移動

en: Put On Viewport 12
ja: ビューポート 12 に移動

en: Put On Viewport 2
ja: ビューポート 2 に移動

en: Put On Viewport 3
ja: ビューポート 3 に移動

en: Put On Viewport 4
ja: ビューポート 4 に移動

en: Put On Viewport 5
ja: ビューポート 5 に移動

en: Put On Viewport 6
ja: ビューポート 6 に移動

en: Put On Viewport 7
ja: ビューポート 7 に移動

en: Put On Viewport 8
ja: ビューポート 8 に移動

en: Put On Viewport 9
ja: ビューポート 9 に移動

en: Put Pointer
ja: ポインタに移動

en: Put Right
ja: 右に移動

en: Put Top
ja: 上に移動

en: Put Top Left
ja: 左上に移動

en: Put Top Right
ja: 右上に移動

en: Put pointer uses the center of the window
ja: ’ポインタに移動’ 時にウィンドウの隅の代わりに中心を使用

en: Put to adjacent viewport
ja: 隣接ビューポートに移動

en: Put to arbitrary viewport
ja: 任意のビューポートに移動

en: Put window
ja: ウィンドウを移動

en: Put within viewport
ja: ビューポート内での移動

en: Restore Position
ja: 元の位置に戻す

en: Unfocus Window
ja: ウィンドウのフォーカスを外す

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
ja: 別ビューポートに移動されるウィンドウのフォーカスを外す

en: Viewport Bottom
ja: 下のビューポート

en: Viewport Left
ja: 左のビューポート

en: Viewport Right
ja: 右のビューポート

en: Viewport Top
ja: 上のビューポート

en: Window Center
ja: ウィンドウの中心

en: Alpha Dependence Threshold
ja: アルファ依存しきい値

en: Alpha dependence threshold.
ja: アルファ依存しきい値

en: Draw Reflection for decorations.
ja: 装飾の反射を描画

en: Draw Reflection for windows.
ja: ウィンドウの反射を描画

en: Draws reflections
ja: 反射の描画

en: Move the reflection on window move.
ja: ウィンドウ移動時に反射を移動

en: Moving reflection
ja: 反射の移動

en: Reflection Image
ja: 反射の画像

en: Reflection Image file
ja: 反射の画像ファイル

en: Reflection Window Match
ja: 反射適用ウィンドウ

en: Reflection for Decorations
ja: 装飾の反射

en: Reflection for Windows
ja: ウィンドウの反射

en: Window match
ja: 適用ウィンドウ

en: Color 1 of the gradient background.
ja: グラデーション背景の色 1

en: Color 2 of the gradient background.
ja: グラデーション背景の色 2

en: Color 3 of the gradient background.
ja: グラデーション背景の色 3

en: Color of text on resize popup.
ja: サイズ変更ポップアップのテキストの色

en: Display info on resize similar to metacity
ja: Metacity に似たサイズ変更情報の表示

en: Fade time (in ms) for popup window
ja: ポップアップウィンドウのフェード時間（ミリ秒）

en: Gradient Color 1
ja: グラデーション色 1

en: Gradient Color 2
ja: グラデーション色 2

en: Gradient Color 3
ja: グラデーション色 3

en: Resize Info
ja: サイズ変更情報

en: Show resize info for all windows as opposed to just windows with a resize increment of greater than 1.
ja: リサイズの加算分が 1 より大きいウィンドウだけではなく、すべてのウィンドウのサイズ変更情報を表示

en: Show resize info for all windows.
ja: すべてのウィンドウのサイズ変更情報を表示

en: Text color.
ja: テキストの色

en: Above ring
ja: リングの上

en: Allow Mouse Selection
ja: マウスによる選択を許可

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
ja: スイッチャーのアクティブ中にクリックでのウィンドウ選択を許可

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the ring which are not selected
ja: リングの非選択ウィンドウに適用する不透明度（％単位）

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background color for the window title
ja: ウィンドウタイトルの背景色

en: Below ring
ja: リングの下

en: Big
ja: 大きい

en: Bold Font
ja: 太字

en: Centered on screen
ja: 画面中央

en: Changes the minimum brightness factor for windows in the ring. The farer away windows are, the less bright are they.
ja: リングのウィンドウの明るさの最小値を変更。遠いウィンドウほど明るさが少なくなります。

en: Changes the minimum scale factor for windows in the ring. The farer away windows are, the smaller are they.
ja: リングのウィンドウの大きさの最小値を変更。遠いウィンドウほど大きさが小さくなります。

en: Darken Background
ja: 背景を暗くする

en: Darken background when showing the ring
ja: リングを表示する際に背景を暗くする

en: Emblem
ja: エンブレム

en: Font color for the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Font size for the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォントの大きさ

en: Inactive Window Opacity
ja: 非アクティブ・ウィンドウの不透明度

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
ja: リングのサムネイルの最大水平サイズ

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
ja: リングのサムネイルの最大垂直サイズ

en: Minimum Brightness Factor
ja: 明度の最小値

en: Minimum Scale Factor
ja: 縮尺率の最小値

en: Next Window
ja: 次のウィンドウ

en: Next Window (All Workspaces)
ja: 次のウィンドウ(全てのワークスペースから)

en: Next Window (Group)
ja: 次のウィンドウ(グループから)

en: Overlay Icon
ja: 重ね表示アイコン

en: Overlay an icon on windows in the ring
ja: リングのウィンドウ上に重ね表示するアイコン

en: Previous Window
ja: 前のウィンドウ

en: Previous Window (All Workspaces)
ja: 前のウィンドウ(全てのワークスペースから)

en: Previous Window (Group)
ja: 前のウィンドウ(グループから)

en: Ring Height
ja: リングの高さ

en: Ring Switcher
ja: リング・スイッチャー

en: Ring Width
ja: リングの幅

en: Ring Windows
ja: リング・ウィンドウ

en: Ring appearance
ja: リングの表現

en: Ring height (in percent of the screen height)
ja: リングの高さ(画面の高さに対する割合%)

en: Ring speed
ja: リングの速度

en: Ring timestep
ja: リング描画の刻み時間

en: Ring width (in percent of the screen width)
ja: リングの幅（画面幅に対する割合％）

en: Rotate Ring Clockwise on Next
ja: 時計回りでリングを次へ回転

en: Rotate ring clockwise for next window instead of counterclockwise
ja: 反時計回りでなく時計回りで次のウィンドウへリングを回転

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
ja: ウィンドウタイトルを太字で表示するか否かの選択

en: Selects where to place the window title.
ja: ウィンドウタイトルの配置場所の選択

en: Show Minimized
ja: 最小化を表示

en: Show Window Title
ja: ウィンドウタイトルを表示

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの次のウィンドウを選択

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから次のウィンドウを選択

en: Show switcher if not visible and select next window.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、次のウィンドウを選択

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの前のウィンドウを選択

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから前のウィンドウを選択

en: Show switcher if not visible and select previous window.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、前のウィンドウを選択

en: Show window title of currently selected window.
ja: 現在選択しているウィンドウのウィンドウタイトルを表示

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
ja: 最小化やシェードされた、または”デスクトップの表示”モードのウィンドウを表示

en: Text Placement
ja: テキスト配置

en: Thumbnail Height
ja: サムネイルの高さ

en: Thumbnail Width
ja: サムネイルの幅

en: Window title display
ja: ウィンドウタイトル表示

en: Windows that should be shown in ring
ja: リングに表示する対象ウィンドウ

en: All windows
ja: すべてのウィンドウ

en: Background color of the window title
ja: ウィンドウタイトルの背景色

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close window while in scale mode
ja: スケールモード中に選択ウィンドウを閉じる

en: Close windows while in scale mode
ja: スケールモード中のウィンドウを閉じる

en: Color used for highlighting the hovered window
ja: マウスが置かれているウィンドウの強調に使用する色

en: Constrain Pull To Screen
ja: 引き入れて配置する位置を画面内に制限

en: Draw Window Highlight
ja: ウィンドウの強調表示を描画

en: Exit Scale On Pull
ja: 引き入れによりスケールを終了

en: Exit scale mode after a window has been pulled.
ja: ウィンドウを引き入れた後、スケールモードを終了

en: Font color of the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Font size for window title display
ja: ウィンドウタイトル表示のフォントの大きさ

en: Highlight Color
ja: 強調表示色

en: Highlighted window only
ja: 強調表示されたウィンドウのみ

en: Highlights the hovered window with the given color
ja: マウスが置かれているウィンドウを指定色で強調表示

en: Make sure windows are fully visible after pulling them to another viewport
ja: ウィンドウを別ビューポートに引き入れた場合に、確実にそのウィンドウ全体が見えるようにする

en: No display
ja: 非表示

en: Normal
ja: 通常

en: Organic - EXPERIMENTAL
ja: オーガニック - 実験的

en: Pull Window
ja: ウィンドウを引き入れる

en: Pull window to current viewport while in scale mode
ja: スケールモード中に選択ウィンドウを現在のビューポートに引き入れる

en: Scale Addons
ja: スケールのアドオン

en: Selects the mode to layout the windows in scale mode
ja: スケールモードでのウィンドウの配列方式の選択

en: Size of the border around the window title
ja: ウィンドウタイトル周りの枠の大きさ

en: Some useful additions to the scale plugin
ja: スケールプラグインに有用な追加機能

en: Title Border Size
ja: タイトルの枠の大きさ

en: Use bold font for window title display
ja: ウィンドウタイトル表示に太字を使用

en: Window Highlight
ja: ウィンドウの強調表示

en: Window Layout Mode
ja: ウィンドウの配列方式

en: Window Pull
ja: ウィンドウの引き入れ

en: Window Title
ja: ウィンドウタイトル

en: Window Title Display
ja: ウィンドウタイトル表示

en: Window title display in scale mode
ja: スケールモードでのウィンドウタイトルの表示

en: Zoom Window
ja: ウィンドウをズーム

en: Zoom window while in scale mode
ja: スケールモード中に選択ウィンドウをズーム

en: Filter Case Insensitive
ja: 大文字小文字を区別しないフィルタ

en: Filter Type Timeout
ja: フィルタ入力タイムアウト

en: Scale Window Title Filter
ja: スケールウィンドウのタイトルフィルタ

en: Show Filter Text
ja: フィルタテキストを表示

en: Show filter text.
ja: フィルタ入力テキストを表示

en: Time (in ms) after which the filter typing is automatically ended
ja: フィルタ入力を自動的に終了させるまでの時間（ミリ秒）

en: Use case insensitive string matching when filtering.
ja: フィルタを掛ける際に大文字小文字の区別をせずに照合

en: Window title filter facility for the scale plugin
ja: スケールプラグイン用のウィンドウタイトルのフィルタ機能

en: Embeds a Guile scheme interpreter and provides bindings for meaningful Compiz integration.
ja: Guile スキーム・インタプリタを組み込み、有意義な Compiz 統合のためのバインディングを提供

en: Scheme Interpreter
ja: スキーム・インタプリタ

en: Toggle Prompt Visible
ja: プロンプト表示のオンオフ

en: Toggle prompt visible.
ja: プロンプト表示のオンオフ

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Initiate screencasting
ja: スクリーンキャスト開始

en: Put screenshot images in this directory
ja: このディレクトリにスクリーンショット画像を保存

en: ScreenCast plugin
ja: スクリーンキャスト・プラグイン

en: ScreenCasting
ja: スクリーンキャスティング

en: Also try to save and restore legacy apps that don't support the X session management protocol. This setting only should be used in KDE, as only KDE's session manager also saves those applications.
ja: X のセッションマネジメント・プロトコルをサポートしていないレガシー・アプリの保存や復元も試みます。これは KDE でのみ使用されるべき設定です。KDE のセッション・マネージャだけがそうしたアプリケーションの保存も行うからです。

en: Save Legacy Apps
ja: レガシー・アプリの保存

en: Session Management
ja: セッション・マネジメント

en: Talk to session manager and save/load window state
ja: セッション・マネージャと対話してウィンドウの状態を保存/読み込み

en: Animation duration
ja: アニメーション持続時間

en: Duration of the animation in milliseconds.
ja: アニメーションの持続時間（ミリ秒）

en: Increase the scale factor making the window bigger.
ja: ウィンドウを大きくするために拡縮率を上げる

en: Make the window bigger
ja: ウィンドウを大きくする

en: Make the window smaller
ja: ウィンドウを小さくする

en: Reduces the scale factor making the window smaller.
ja: ウィンドウを小さくするために拡縮率を下げる

en: Reset the window to original size
ja: ウィンドウを元の大きさに戻す

en: Resets the currently focused window to original size
ja: 現在のフォーカス・ウィンドウを元の大きさに戻す

en: Scale a window down to a portion of it's size.
ja: ウィンドウをその大きさに対しての部分的割合に縮尺

en: Scale a window down to a ration of the screen size. Respectively half, a third or a sixth of the screen.
ja: ウィンドウを画面の大きさの2分の1、3分の1、6分の1の割合に段階的に縮尺

en: Scale interval
ja: 拡縮間隔

en: Shelf
ja: シェルフ

en: The number to divide the scale factor by or multiply it with when (respectively) increasing and decreasing the scale level manually. Higher number means finer changes.
ja: 手動で拡縮率の上げ下げをした際に、この数字で拡縮率を乗除。高い数字ほど、ウィンドウの大きさの変化がより細かくなります。

en: Trigger scale down
ja: 縮尺のオンオフ

en: Trigger scale down to screen
ja: 画面の大きさに対する縮尺の開始

en: Visually scales a window down to allow easy monitoring without true/traditional resizing.
ja: ウィンドウを従来方式のサイズ変更はせずにそのまま縮尺表示してモニタしやすくする

en: Background intensity
ja: 背景の輝度

en: Background intensity.
ja: 背景の輝度

en: Below
ja: 下

en: Click duration
ja: クリック継続時間

en: Cover
ja: カバー

en: Cover movement offset.
ja: カバー動作のオフセット

en: Cover offset
ja: カバーのオフセット

en: Disabled
ja: 無効

en: Fade in/out speed
ja: フェードイン/アウトの速度

en: Fade speed
ja: フェード速度

en: Flip
ja: フリップ

en: Flip angle
ja: フリップの角度

en: Generate mipmaps
ja: ミップマップを生成

en: Hide all non Desktop windows during switching
ja: スイッチ中にすべての非デスクトップウィンドウを隠す

en: Hide non Desktop windows
ja: 非デスクトップウィンドウを隠す

en: Initiate (All Workspaces)
ja: 開始（すべてのワークスペース）

en: Initiate switcher (All Workspaces).
ja: スイッチャーを開始（すべてのワークスペース）

en: Initiate switcher.
ja: スイッチャー開始

en: Max window size
ja: 最大ウィンドウサイズ

en: Maximum click duration in miliseconds.
ja: 最大クリック認識継続時間（ミリ秒）

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
ja: 最大ウィンドウサイズ（画面幅に対する割合％）

en: Mouse movement speed
ja: マウスによる移動速度

en: Mouse speed
ja: マウス速度

en: On activated output
ja: 出力ごとのスイッチャー

en: One big switcher
ja: 単一の大きなスイッチャー

en: Overlay an icon on windows in the shift switcher
ja: シフト・スイッチャーのウィンドウ上にアイコンを重ね表示

en: Rotation angle of the flip animation
ja: フリップアニメーションの循環角度

en: Selects how the switcher is displayed if multiple output devices are used.
ja: 複数のデバイスを使用しているときのスイッチャーを表示する方法の選択

en: Shift Switcher
ja: シフト・スイッチャー

en: Shift Switcher Plugin
ja: シフトスイッチャー・プラグイン

en: Shift Windows
ja: シフト・ウィンドウ

en: Shift animation speed
ja: シフト・アニメーションの速度

en: Shift speed
ja: シフト速度

en: Shift timestep
ja: シフトの刻み時間

en: Switcher mode
ja: スイッチャー形式

en: Switcher mode.
ja: スイッチャー形式

en: Terminate
ja: 停止

en: Terminate switcher.
ja: スイッチャーを停止

en: Windows that should be shown in the shift switcher
ja: シフト・スイッチャーに表示する対象ウィンドウ

en: Access your desktop easily
ja: デスクトップに簡単アクセス

en: Direction of window movement
ja: ウィンドウの移動方向

en: Left/Right
ja: 左右

en: Movement Direction
ja: 動作設定

en: Show desktop
ja: デスクトップの表示

en: To Corners
ja: 四隅

en: Up/Down
ja: 上下

en: Window Opacity
ja: ウィンドウの不透明度

en: Window Part Size
ja: ウィンドウのサイズ

en: Window movement speed
ja: ウィンドウ移動速度

en: Window movement timestep
ja: ウィンドウ移動の刻み時間

en: Window opacity when showdesktop'd
ja: デスクトップ表示が有効な時のウインドウの不透明度

en: Window part size when showdesktop'd
ja: デスクトップ表示が有効な時のウインドウのサイズ

en: Window types that should be moved out of sight when entering showdesktop mode
ja: デスクトップの表示モードに入った際に視界から除くウィンドウの種類

en: Additive blending
ja: 加色合成

en: Additive blending of particles
ja: 粒子の加色合成

en: Darken backgound
ja: 背景の暗さ

en: Darken background under particles
ja: 粒子の下の背景を暗くする

en: Emiters
ja: 放出体

en: Have random colors for the particles
ja: 粒子をランダムな色で色付け

en: Increases the visibility of the mouse pointer
ja: マウスポインタの視認性の向上

en: Number Of Particles
ja: 粒子の数

en: Number of particle emiters.
ja: 粒子放出体の数

en: Number of particles.
ja: 粒子の数

en: Particle Color
ja: 粒子の色

en: Particle Life
ja: 粒子の寿命

en: Particle Options
ja: 粒子のオプション

en: Particle Size
ja: 粒子の大きさ

en: Particle Slowdown
ja: 粒子の減速

en: Particle color.
ja: 粒子の色

en: Particle life.
ja: 粒子の寿命

en: Particle size.
ja: 粒子の大きさ

en: Particle slowdown.
ja: 粒子の減速

en: Randomly Colored Particles
ja: ランダム色の粒子

en: Ring radius
ja: リングの半径

en: Rotation speed
ja: 回転速度

en: Rotation speed.
ja: 回転速度

en: Show mouse
ja: マウス表示

en: Toggle the mouse pointer trail.
ja: マウスポインタのたなびきのオンオフ

en: Avoid Snap Modifier
ja: スナップ回避修飾キー

en: Choose 'Resistance', 'Attraction' or 'Full Mode'.
ja: ’抵抗力’や’引力’ないしは’フルモード’を選択

en: Edge Attraction Distance
ja: エッジ引力距離

en: Edge Resistance Distance
ja: エッジ抵抗力距離

en: Edge attraction
ja: エッジ引力

en: Edge resistance
ja: エッジ抵抗力

en: Edges
ja: エッジ

en: Enables windows edges resistance
ja: ウィンドウのエッジ抵抗力を有効化

en: Screen edges
ja: スクリーンエッジ

en: Snap Type
ja: スナップの種類

en: Snap to 'Screen Edges', 'Windows Edges' or 'Both'.
ja: ’スクリーンエッジ’や’ウィンドウエッジ’ないしは’両方’にスナップ

en: Snapping Windows
ja: ウィンドウのスナップ

en: The distance until edge attraction takes place.
ja: エッジ引力が生じるまでの距離

en: The distance until edge resistance takes place.
ja: エッジ抵抗力が生じるまでの距離

en: Use this bindings to avoid snapping.
ja: スナップを回避するためにこのキー割り当てを使用

en: Window edges
ja: ウィンドウエッジ

en: Bottom to Top
ja: 下から上へ

en: Delay (in ms) between screen updates. Decreasing this value may make snow fall more smoothly, but will also increase CPU usage.
ja: スクリーン更新間の遅延時間（ミリ秒）。この値を減らすと雪がスムースに降るかもしれませんが、CPU使用率が上昇します。

en: Enable Blending
ja: 合成を有効

en: Enable Textures
ja: テクスチャを有効

en: Enables alpha blending of snowflakes.
ja: 雪片のアルファ合成を有効

en: Enables textured snowflakes. If not selected, color gradients are used.
ja: テクスチャ化された雪片を有効化、非選択の場合は色のグラデーションを使用

en: Flakes rotate if checked.
ja: 有効にした場合は雪片を回転

en: How deep into the screen snowflakes can be drawn before being removed
ja: スクリーンのどれだけ奥まで雪片を消さずに描画するかの指定。

en: How far outside the screen resolution snow flakes can be before being removed. Needed because of FOV.
ja: スクリーン解像度からどれだけ離れた外側まで雪片を消さずに描画するかの指定。視野のため必要。

en: Key Bindings
ja: キー割り当て

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Number Of Snowflakes
ja: 雪片の数

en: Number of snowflakes
ja: 雪片の数

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Rotate Flakes
ja: 雪片を回転

en: Screen Boxing
ja: スクリーン範囲

en: Screen Depth
ja: スクリーン深度

en: Select snow flake movement direction
ja: 雪片が移動する方向を選択

en: Settings
ja: 設定

en: Size Of Snowflakes
ja: 雪片のサイズ

en: Size of snowflakes
ja: 雪片のサイズ

en: Snow
ja: 雪効果

en: Snow Direction
ja: 雪の方向

en: Snow Over Windows
ja: ウィンドウの前にも雪を降らせる

en: Snow Speed
ja: 雪の速度

en: Snow Textures
ja: 雪のテクスチャ

en: Snow Toggle
ja: 雪効果のオンオフ

en: Snow for Compiz
ja: 雪を降らせる効果

en: Snow is drawn above windows
ja: 雪をウィンドウの上に描画

en: Snow textures
ja: 雪のテクスチャ

en: Snow toggle key
ja: 雪効果のオンオフ切り替えキー

en: Speed of falling snow
ja: 雪の落下速度

en: Textures
ja: テクスチャ

en: Top to Bottom
ja: 上から下へ

en: Update Delay
ja: 更新遅延時間

en: A simple splash plugin
ja: シンプルなスプラッシュプラグイン

en: Background File
ja: 背景にする画像ファイル

en: Background brightness.
ja: 背景の明るさ

en: Background image File.
ja: 背景画像ファイル

en: Background saturation.
ja: 背景の彩度

en: Display In/Out Time.
ja: 表示継続時間

en: Display Time
ja: 表示時間

en: Images
ja: 画像

en: Initiate Splash
ja: スプラッシュ開始

en: Logo File
ja: ロゴの画像ファイル

en: Logo image File.
ja: ロゴ画像ファイル

en: Show on first start
ja: 最初の起動時に表示

en: Show splash on first start.
ja: 最初に起動したときにスプラッシュを表示

en: Splash
ja: スプラッシュ

en: Start Splash.
ja: スプラッシュ開始

en: Render text to texture
ja: テキストをテクスチャに描画

en: Text
ja: テキスト

en: Enable Titles
ja: タイトルを有効

en: Fade In/Out Duration
ja: フェードイン/アウトの継続時間

en: Fade In/Out Duration in seconds.
ja: フェードイン/アウトの継続時間（秒）

en: Generate Mipmaps
ja: ミップマップを生成

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
ja: より高質のスケールが可能なときはミップマップを生成

en: Paint Thumbnails Always on Top.
ja: サムネイルを常に最前面に描画

en: Paint Window Like Background
ja: ウィンドウに背景のような色を塗る

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
ja: ウィンドウに発光の代わりの背景のような色を塗る

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
ja: タスクバーが現在のビューポートのウィンドウのみ表示する場合にチェックを入れる

en: Should be the window title Bold.
ja: ウィンドウタイトルを太字にする

en: Show Delay
ja: 表示遅延時間

en: Show Window Title in Thumbnail.
ja: ウィンドウタイトルをサムネイルに表示

en: Size of Thumbnail Border.
ja: サムネイルの枠のサイズ

en: Taskbar
ja: タスクバー

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
ja: タスクバーは現在のビューポートのウィンドウのみ表示

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
ja: サムネイルの背景や枠の発光の色

en: Thumbnail Border Glow Color
ja: サムネイル枠の発光の色

en: Thumbnail Border Size
ja: サムネイルの枠の大きさ

en: Thumbnail Window Size
ja: サムネイルウィンドウの大きさ

en: Thumbnail window size.
ja: サムネイルのウィンドウの大きさ

en: Thumbnails Always on Top
ja: サムネイルを常に最前面に表示

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
ja: サムネイルが表示されまでの時間（ミリ秒）

en: Window Previews
ja: ウィンドウのプレビュー

en: Window thumbnails at the taskbar
ja: タスクバーのウィンドウ・サムネイル

en: Window title
ja: ウィンドウタイトル

en: Window title Font Color.
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Window title Font Size.
ja: ウィンドウタイトルのフォントの大きさ

en: Animation Duration
ja: アニメーション持続時間

en: Cascade
ja: 重ね整列

en: Cascade Delta
ja: 重ね整列のずらし間隔

en: Cascade Windows
ja: ウィンドウを重ね整列

en: Choose the tiling type you want when using toggle.
ja: オンオフ切り替えを使用したときに適用する整列形式の選択

en: Distance between windows when using cascade
ja: 重ね整列を使用したときのウィンドウ間のずらし間隔

en: Drop From Top
ja: 上から落とす

en: Duration (in ms) of the tiling animation
ja: 整列アニメーションの持続時間（ミリ秒）

en: Excluded Windows
ja: 適用除外ウィンドウ

en: Filled Outline
ja: 塗りつぶされた輪郭

en: Join Windows (EXPERIMENTAL)
ja: ウィンドウを結合 (実験段階)

en: Left Occupancy
ja: 左側占有率

en: Move and resize all visible windows both vertically and horizontally, so that the occupy whole screen and are in a grid.
ja: 表示されているすべてのウィンドウを垂直や水平の両方向に移動やサイズ変更して、画面全体を占有した格子状に整列

en: Move and resize all visible windows so that they have full height, same width and occupy whole screen.
ja: 表示されているすべてのウィンドウを最大の高さかつ同じ幅になるように移動やサイズ変更して、画面全体を占有するように整列

en: Move and resize all visible windows so that they have full width, same height and occupy whole screen.
ja: 表示されているすべてのウィンドウを最大の幅かつ同じ高さになるように移動やサイズ変更して、画面全体を占有するように整列

en: Move and resize all visible windows with the delta value set for cascading.
ja: 表示されているすべてのウィンドウを重ね整列のずらし間隔の指定値を使用して移動やサイズ変更

en: Occupancy percentage for window placed left. This number is percentage of screen width, which the active window will have it as width when tiled. Applies to Left tiling type.
ja: 左側に置かれるウィンドウの占有率です。この数値は画面幅に対する割合であり、整列された際のアクティブ・ウィンドウの幅となります。”左”の整列形式の場合に適用されます。

en: Restore Windows
ja: ウィンドウを元に戻す

en: Restore windows to their original position they had before tiling.
ja: ウィンドウを整列前の元の位置に戻す

en: Selects the animation used while tiling
ja: 整列中に使用するアニメーションの選択

en: Slide
ja: スライド

en: Tile
ja: 整列

en: Tile Horizontally
ja: 水平に整列

en: Tile Vertically
ja: 垂直に整列

en: Tile Windows
ja: ウィンドウを整列

en: Tile Windows Horizontally
ja: ウィンドウを水平に整列

en: Tile Windows Vertically
ja: ウィンドウを垂直に整列

en: Tile windows
ja: ウィンドウの整列

en: Tiling Animation Type
ja: 整列アニメーション形式

en: Tiling Method For Toggle
ja: 切り替え使用時の整列形式

en: Toggle Tiling
ja: 整列オンオフの切り替え

en: Toggle between tile and restore
ja: 整列と元の位置への復元との切り替え

en: Tries to join the windows together when horizontal, vertical or left tiling is enabled so that when you resize a window surrounding windows resize accordingly. This may cause problems if you dont leave them enough space.
ja: 水平や垂直、左の整列方式が有効の場合にウィンドウ同士の結合を試み、1つのウィンドウをサイズ変更すると、それを囲むウィンドウのサイズも一緒に変更されるようにします。十分なスペースがない場合には問題が生じる可能性があります。

en: Windows which should be excluded from tiling
ja: 整列の対象から除外するウィンドウ

en: Adjust the opacity, saturation and brightness of windows based on when they last had focus.
ja: ウィンドウの不透明度や彩度、明度を最後にフォーカスがあった時点をベースに調節

en: Brightness Level of Focused Windows
ja: フォーカス・ウィンドウの明度

en: Brightness Level of Unfocused Windows
ja: 非フォーカス・ウィンドウの明度

en: Brightness of the currently focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
ja: 現在フォーカスのあるウィンドウの明るさ。ウィンドウは、この値と追跡順番がもっとも古いフォーカス・ウィンドウの値との間の明度を得ます。

en: Brightness of the least focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
ja: 追跡順番のもっとも古いフォーカス・ウィンドウの明るさ。ウィンドウは、現在フォーカス・ウィンドウの値とこの値との間の明度を得ます

en: Number of Windows to Track
ja: 追跡するウィンドウの数

en: Number of windows Trailfocus will keep track of. Windows that had focus this amount of windows ago or more will be considered completly unfocused.
ja: フォーカス追跡がフォーカス移動の順番を追跡するウィンドウの数。フォーカスが外れて以降、この数以上の他ウィンドウにフォーカスが渡されたウィンドウは、完全にフォーカスがないものとされます。

en: Opacity Level of Focused Windows
ja: フォーカス・ウィンドウの不透明度

en: Opacity Level of Unfocused Windows
ja: 非フォーカス・ウィンドウの不透明度

en: Opacity of the currently focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
ja: 現在フォーカスのあるウィンドウの不透明度。ウィンドウは、この値と追跡順番がもっとも古いフォーカス・ウィンドウの値との間の不透明度を得ます。

en: Opacity of the least focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
ja: 追跡順番のもっとも古いフォーカス・ウィンドウの不透明度。ウィンドウは、現在フォーカス・ウィンドウの値とこの値との間の不透明度を得ます。

en: Saturation Level of Focused Windows
ja: フォーカス・ウィンドウの彩度

en: Saturation Level of Unfocused Windows
ja: 非フォーカス・ウィンドウの彩度

en: Saturation of the currently focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
ja: 現在フォーカスのあるウィンドウの彩度。ウィンドウは、この値と追跡順番がもっとも古いフォーカス・ウィンドウの値との間の彩度を得ます。

en: Saturation of the least focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
ja: 追跡順番のもっとも古いフォーカス・ウィンドウの彩度。ウィンドウは、現在フォーカス・ウィンドウの値とこの値との間の彩度を得ます。

en: This defines when Trailfocus will start fading windows. This lets you set up trailfocus to treat the N first Windows as fully focused.
ja: フォーカス追跡がいつウィンドウのフェードを開始するかをこの値で定義します。最初のこの数のウィンドウまでが、完全にフォーカスされているものとして扱われます。

en: Trailfocus
ja: フォーカス追跡

en: Window to Start Fading
ja: フェードを開始するウィンドウ

en: Window types that should be handled by Trailfocus
ja: フォーカス追跡で取り扱うウィンドウの種類

en: Action name for initiate
ja: 開始（initiate）のアクション名

en: Action name for initiate/terminate
ja: 開始/停止（initiate/terminate）のアクション名

en: Begin Viewport Switch
ja: ビューポート切り替えの開始

en: Begin entering viewport number
ja: ビューポート番号の入力開始

en: Desktop-based Viewport Switching
ja: デスクトップ上でのビューポート切り替え

en: Go to specific viewport
ja: 特定ビューポートに移動

en: Initiate plugin action
ja: プラグインアクションの開始

en: Initiate viewport changes through several events
ja: いくつかのイベントを通じたビューポート変更の開始

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
ja: 選択プラグインアクションの開始および停止

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Move Left
ja: 左へ移動

en: Move Next
ja: 次へ移動

en: Move Prev
ja: 前へ移動

en: Move Right
ja: 右へ移動

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move to the left
ja: 左へ移動

en: Move to the next viewport
ja: 次のビューポートに移動

en: Move to the previous viewport
ja: 前のビューポートに移動

en: Move to the right
ja: 右へ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Number-Based Viewport Switching
ja: 番号によるビューポート切り替え

en: Plugin for initiate action
ja: 開始アクション実行プラグイン

en: Plugin for initiate/action action
ja: 開始/停止（initiate/terminate）アクションを実行するプラグイン

en: Switch to Viewport 1
ja: ビューポート 1 に切り替え

en: Switch to Viewport 10
ja: ビューポート 10 に切り替え

en: Switch to Viewport 11
ja: ビューポート 11 に切り替え

en: Switch to Viewport 12
ja: ビューポート 12 に切り替え

en: Switch to Viewport 2
ja: ビューポート 2 に切り替え

en: Switch to Viewport 3
ja: ビューポート 3 に切り替え

en: Switch to Viewport 4
ja: ビューポート 4 に切り替え

en: Switch to Viewport 5
ja: ビューポート 5 に切り替え

en: Switch to Viewport 6
ja: ビューポート 6 に切り替え

en: Switch to Viewport 7
ja: ビューポート 7 に切り替え

en: Switch to Viewport 8
ja: ビューポート 8 に切り替え

en: Switch to Viewport 9
ja: ビューポート 9 に切り替え

en: Switch to viewport 1
ja: ビューポート 1 に切り替え

en: Switch to viewport 10
ja: ビューポート 10 に切り替え

en: Switch to viewport 11
ja: ビューポート 11 に切り替え

en: Switch to viewport 12
ja: ビューポート 12 に切り替え

en: Switch to viewport 2
ja: ビューポート 2 に切り替え

en: Switch to viewport 3
ja: ビューポート 3 に切り替え

en: Switch to viewport 4
ja: ビューポート 4 に切り替え

en: Switch to viewport 5
ja: ビューポート 5 に切り替え

en: Switch to viewport 6
ja: ビューポート 6 に切り替え

en: Switch to viewport 7
ja: ビューポート 7 に切り替え

en: Switch to viewport 8
ja: ビューポート 8 に切り替え

en: Switch to viewport 9
ja: ビューポート 9 に切り替え

en: Viewport Switcher
ja: ビューポート・スイッチャー

en: Allow Wrap-Around
ja: 循環を許可

en: Allow wrap-around when moving the wall up/down/left/right
ja: 壁の上下左右移動の際の循環移動を許可

en: Arrow Colors
ja: 矢印の色

en: Background Gradient
ja: 背景グラデーション

en: Base Color
ja: 基本色

en: Desktop Wall
ja: デスクトップの壁

en: Desktop Wall Plugin
ja: デスクトップの壁のプラグイン

en: Duration (in s) for wall sliding viewport switching animation
ja: ビューポート切り替えアニメーションで壁がスライドする持続時間(秒)

en: Duration (in s) the switch target preview should remain visible after switching ends.
ja: 切り替え後も切り替え先プレビューを表示しておく継続時間(秒)

en: Edge Flip DnD
ja: エッジへのドラッグ＆ドロップでめくる

en: Edge Flip Move
ja: エッジへの移動でめくる

en: Edge Flip Pointer
ja: エッジへのポインタ移動でめくる

en: Edge Flipping
ja: エッジめくり

en: Edge Radius
ja: 四隅の丸み

en: Edge flipping
ja: エッジめくり

en: First color for the background gradient of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウの背景グラデーションの1番目の色

en: First color for the thumb gradient of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウのサムネイルのグラデーションの1番目の色

en: First color for the thumb highlight gradient of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウのサムネイルの強調表示グラデーションの1番目の色

en: First color of the arrow of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウの矢印の1番目の色

en: Flip Down
ja: 下にめくる

en: Flip Left
ja: 左にめくる

en: Flip Right
ja: 右にめくる

en: Flip Up
ja: 上にめくる

en: Flip down
ja: 下にめくる

en: Flip left
ja: 左にめくる

en: Flip right
ja: 右にめくる

en: Flip up
ja: 上にめくる

en: Flip viewport when dragging an object to a screen edge
ja: オブジェクトを画面の端にドラッグしたときビューポートをめくる

en: Flip viewport when moving a window to a screen edge
ja: ウィンドウが画面の端にきたときビューポートをめくる

en: Flip viewport when moving the pointer to a screen edge
ja: ポインタが画面の端にきたときビューポートをめくる

en: Highlight Gradient
ja: 強調表示のグラデーション

en: How should a multimonitor configuration be handled
ja: マルチモニタ環境での処理方法

en: Move Down With Window
ja: 下に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move Left With Window
ja: 左に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move Right With Window
ja: 右に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move Up With Window
ja: 上に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move along the wall down
ja: 壁に沿って下に移動

en: Move along the wall to the left
ja: 壁に沿って左に移動

en: Move along the wall to the next viewport
ja: 壁に沿って次のビューポートに移動

en: Move along the wall to the previous viewport
ja: 壁に沿って前のビューポートに移動

en: Move along the wall to the right
ja: 壁に沿って右に移動

en: Move along the wall up
ja: 壁に沿って上に移動

en: Move with window along the wall down
ja: 壁に沿って下に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move with window along the wall to the left
ja: 壁に沿って左に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move with window along the wall to the right
ja: 壁に沿って右に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move with window along the wall up
ja: 壁に沿って上に移動（ウィンドウと一緒に）

en: Move with window within wall
ja: 壁内をウィンドウと一緒に移動

en: Move within wall
ja: 壁内を移動

en: Multimonitor behavior
ja: マルチモニタでの動作

en: Outline Color
ja: 輪郭の色

en: Outline color of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウの輪郭の色

en: Preview Scale
ja: プレビューの拡縮率

en: Radius of the rounded edge
ja: 枠の四隅の丸み

en: Second color for the background gradient of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウの背景グラデーションの2番目の色

en: Second color for the thumb gradient of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウのサムネイルのグラデーションの2番目の色

en: Second color for the thumb highlight gradient of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウのサムネイルのハイライトグラデーションの2番目の色

en: Second color of the arrow of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウの矢印の2番目の背景色

en: Shadow Color
ja: 影の色

en: Show Live Viewport Previews
ja: ビューポート実画面プレビューを表示

en: Show Viewport Switcher Preview
ja: ビューポート切り替えプレビューを表示

en: Show live viewport previews in switcher window
ja: ビューポート実画面プレビューをスイッチャー・ウィンドウに表示

en: Show switcher window while switching viewports
ja: ビューポートの切り替え中にスイッチャー・ウィンドウを表示

en: Size of the preview in %
ja: プレビューの % 単位のサイズ

en: Switch Target Preview Visibility Time
ja: 切り替え先プレビューの表示時間

en: Switch all
ja: すべてを対象に切り替え

en: Switch separately
ja: 個別に切り替え

en: Third color for the background gradient of the switcher window.
ja: スイッチャー・ウィンドウの背景グラデーションの3番目の色

en: Thumb Gradient
ja: サムネイルのグラデーション

en: Viewport Switch Preview
ja: ビューポート切り替えプレビュー

en: Viewport Switching
ja: ビューポート切り替え

en: Wall Sliding Duration
ja: 壁のスライドの持続時間

en: Width of the border between the previews
ja: プレビュー同士間の境界の幅

en: Background fill type.
ja: 背景の塗り方

en: Backgrounds
ja: 背景

en: Center Tiled
ja: 中央からタイル状

en: Centered
ja: 中央

en: Color 1
ja: 色1

en: Color 2
ja: 色2

en: Draw the desktop wallpaper
ja: デスクトップの壁紙を描画

en: Fill or first gradient color.
ja: 塗りつぶしの色またはグラデーションの開始色

en: Fill type
ja: 塗り方

en: Horizontal gradient
ja: 横方向にグラデーション

en: Image
ja: 画像

en: Image file.
ja: 画像ファイル

en: Image position.
ja: 画像の配置位置

en: Position
ja: 配置位置

en: Scale and Crop
ja: 拡大と切り取り

en: Scaled
ja: 拡大

en: Second gradient color.
ja: グラデーションの終端色

en: Solid fill
ja: 塗りつぶし

en: Tiled
ja: タイル状

en: Vertical gradient
ja: 縦方向にグラデーション

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: Background Brightness
ja: 背景の明度

en: Background Saturation
ja: 背景の彩度

en: Background in Widget Mode
ja: ウィジェット・モード時の背景

en: Brightness of non-widget windows in widget modes.
ja: ウィジェット・モード時の非ウィジェット・ウィンドウの明度

en: End Widget Mode on Click
ja: クリックでウィジェット・モード終了

en: End widget mode when a non-widget window is clicked.
ja: 非ウィジェット・ウィンドウがクリックされたとき、ウィジェット・モードを終了させる

en: Focus Widget Layer
ja: ウィジェット・レイヤにフォーカス

en: Focus a window in the widget layer when activating the layer
ja: ウィジェット・レイヤ表示時にレイヤにあるウィンドウにフォーカス

en: Saturation of non-widget windows in widget modes.
ja: ウィジェット・モード時の非ウィジェット・ウィンドウの彩度

en: Show or hide widget windows
ja: ウィジェット・ウィンドウを表示/隠す

en: Show widget windows on a separate layer
ja: ウィジェット・ウィンドウを別個のレイヤに表示

en: Time (in s) for fading into/out of the widget layer.
ja: ウィジェット・レイヤのフェードインやアウトの持続時間

en: Toggle Widget Display
ja: ウィジェット表示のオンオフ

en: Widget Layer
ja: ウィジェット・レイヤ

en: Widget Windows
ja: ウィジェット・ウィンドウ

en: Windows that always should be treated as widgets
ja: 常にウィジェットとして扱わせるウィンドウ

en: Above others windows
ja: 他のウィンドウより上に

en: Below others windows
ja: 他のウィンドウより下に

en: Don't show application in pager
ja: アプリケーションをページャで見せない

en: Don't show application in taskbar
ja: アプリケーションをタスクバーに載せない

en: Fixed Size Windows
ja: 固定サイズのウィンドウ

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Fullscreen windows
ja: 全画面表示ウィンドウ

en: Height values
ja: 高さの値

en: Matches
ja: マッチ

en: No ARGB visuals
ja: ARGB ビジュアル不可

en: No focus
ja: フォーカス不可

en: Non closable windows
ja: 閉じられないウィンドウ

en: Non maximizable windows
ja: 最大化不可ウィンドウ

en: Non minimizable windows
ja: 最小化不可ウィンドウ

en: Non movable windows
ja: 移動不可ウィンドウ

en: Non resizable windows
ja: サイズ変更不可ウィンドウ

en: Set window as non closable
ja: 閉じられないように設定するウィンドウ

en: Set window as non maximizable
ja: 最大化不可に設定するウィンドウ

en: Set window as non minimizable
ja: 最小化不可に設定するウィンドウ

en: Set window as non movable
ja: 移動不可に設定するウィンドウ

en: Set window as non resizable
ja: サイズ変更不可に設定するウィンドウ

en: Set windows rules
ja: ウィンドウにルールを設定

en: Size rules
ja: サイズのルール

en: Sized Windows
ja: 対象ウィンドウ

en: Skip pager
ja: ページャ省略

en: Skip taskbar
ja: タスクバー省略

en: Sticky
ja: 貼り付け（スティッキー）

en: Sticky windows
ja: 貼り付け（スティッキー）するウィンドウ

en: Width values
ja: 幅の値

en: Window Rules
ja: ウィンドウのルール

en: Windows that should be resized by default
ja: デフォルトで指定サイズに変更するウィンドウ

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
ja: 透明化をサポートしていないものとして扱うウィンドウ

en: Windows will not have focus
ja: フォーカスが渡されないようにするウィンドウ

en: "On all desktops" sticky match
ja: "全てのデスクトップに"貼り付けの適用対象

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
ja: AIGLX フラグメント・パラメータの修正

en: Firefox Menu Fix
ja: FireFox のメニュー修正

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
ja: 壊れた glProgramEnvParameter4f 実装の修正

en: Fix for broken GLX_MESA_copy_sub_buffer on XGL in fglrx.
ja: fglrx ドライバ使用時の XGL 上の壊れた GLX_MESA_copy_sub_buffer の修正

en: Fix screen updates in XGL with fglrx.
ja: fglrx 使用時の XGL での画面更新の修正

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
ja: Firefox と Thunderbird のメニューのウィンドウタイプの修正

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
ja: OpenOffice.org メニューのウィンドウタイプの修正

en: Fix window type of notification daemon windows.
ja: 通知デーモンのウィンドウタイプの修正

en: Fix window type of various Java windows.
ja: 様々な Java ウィンドウのウィンドウタイプの修正

en: Fix window type of various Qt windows.
ja: 様々な Qt ウィンドウのウィンドウタイプの修正

en: Java Window Fix
ja: Java ウィンドウの修正

en: Legacy Fullscreen Support
ja: レガシーな全画面表示のサポート

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
ja: "全てのデスクトップに配置"ウィンドウに"貼り付け"属性を与える

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
ja: "全てのデスクトップに配置"ウィンドウに貼り付け（スティッキー）属性を与え、貼り付けウィンドウをすべてのビューポートで見られるようにする

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
ja: Wine とレガシーアプリケーションを全画面表示で起動するときの設定

en: Metacity-like workarounds.
ja: Metacity のような次善策

en: Notification Daemon Fix
ja: 通知デーモンの修正

en: OpenOffice.org Menu Fix
ja: OpenOffice.org メニューの修正

en: Qt Window Fix
ja: Qt ウィンドウの修正

en: Window stickyness
ja: ウィンドウの貼り付け（スティッキー）属性

en: Windows on all desktops that should be made sticky
ja: 貼り付け（スティッキー）属性を与える ’全てのデスクトップに配置’ するウィンドウ

en: Workarounds
ja: 次善策
