kleopatra - en to da translation catalogue (1000 entries)

en: KWatchGnuPG Log Viewer
da: KWatchGnuPG logvisning

en: [%1] Log cleared
da: [%1] Log ryddet

en: C&lear History
da: R&yd historik

en: [%1] Log stopped
da: [%1] Log stoppet

en: The watchgnupg logging process could not be started.
    Please install watchgnupg somewhere in your $PATH.
    This log window is now completely useless.
da: Logningsprocessen watchgnupg kunne ikke startes.
    Installér watchgnupg et sted i din $PATH.
    Dette logningsvindue er nu helt nytteløst.

en: [%1] Log started
da: [%1] Log startet

en: There are no components available that support logging.
da: Der er ingen komponenter tilgængelige, der understøtter logning.

en: The watchgnupg logging process died.
    Do you want to try to restart it?
da: Logningsprocessen watchgnupg døde.
    Vil du prøve at genstarte den?

en: Try Restart
da: Prøv at genstarte

en: Do Not Try
da: Prøv ikke

en: ====== Restarting logging process =====
da: ====== Genstarter logningsproces =====

en: The watchgnupg logging process is not running.
    This log window is now completely useless.
da: Logningsprocessen watchgnupg kører ikke.
    Dette logningsvindue er nu helt nytteløst.

en: Save Log to File
da: Gem log til fil

en: The file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: En fil med navnet "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Overwrite File
da: Overskriv fil?

en: Could not save file %1: %2
da: Kunne ikke gemme filen %1: %2

en: GnuPG log viewer
da: GnuPG logviser...

en: Original Author
da: Oprindelig udvikler

en: Configure KWatchGnuPG
da: Indstil KWatchGnuPG

en: &Executable:
da: &Eksekverbar:

en: &Socket:
da: &Sokkel:

en: None
da: Ingen

en: Basic
da: Basal

en: Advanced
da: Avanceret

en: Expert
da: Ekspert

en: Default &log level:
da: Standard &logningsniveau:

en: Log Window
da: Logningsvindue

[ctx: history size spinbox suffix]
en:  lines
da:  linjer

en: unlimited
da: ubegrænset

en: &History size:
da: Størrelse på &historik:

en: Set &Unlimited
da: Sæt &ubegrænset

en: Enable &word wrapping
da: Aktivér &tekstombrydning

en: &Open Certificate Manager...
da: Å&bn certifikathåndtering...

en: &Configure %1...
da: &Indstil %1...

en: &About %1...
da: &Om %1...

en: &Quit Kleopatra
da: Af&slut Kleopatra

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Encrypt...
da: Kryptér...

en: S/MIME-Sign...
da: S/MIME-Signering...

en: OpenPGP-Sign...
da: OpenPGP-Signering...

en: Decrypt/Verify...
da: Dekryptér/verificér...

note: i18n: file: kleopatra.rc:5 i18n: ectx: Menu (file) i18n: file: kwatchgnupg/kwatchgnupgui.rc:4
en: &File
da: &Fil

note: i18n: file: kleopatra.rc:22 i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: file: kleopatra.rc:34 i18n: ectx: Menu (certMenu) i18n: file: kleopatra.rc:98 i18n: ectx: Menu (listview_popup)
en: &Certificates
da: &Certifikater

note: i18n: file: kleopatra.rc:46 i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: file: kleopatra.rc:60 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: file: kleopatra.rc:64 i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
da: &Vindue

note: i18n: file: kleopatra.rc:81 i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: file: kwatchgnupg/kwatchgnupgui.rc:13
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: file: kleopatra.rc:93 i18n: ectx: ToolBar (searchToolBar)
en: Search Toolbar
da: Søgeværktøjslinje

[ctx: @title]
note: i18n: file: newcertificatewizard/keycreationpage.ui:5 i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::KeyCreationPage)
en: Creating Key...
da: Opretter nøgle...

note: i18n: file: newcertificatewizard/keycreationpage.ui:8 i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::KeyCreationPage)
en: Your key is being created.
da: Din nøgle bliver oprettet.

note: i18n: file: newcertificatewizard/keycreationpage.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. To foster this process, you can use the entry field below to enter some gibberish. The text itself won't be used at all, only the inter-character timing. You can also move this window around with your mouse, or start some disk-intensive application.
da: Nøgleoprettelsesprocessen kræver store mængder af tilfældige tal. For at fostre denne proces kan du skrive noget sludder i input-feltet nedenfor. Selve teksten bruges overhovedet ikke - kun tiden mellem indtastningerne. Du kan også flytte dette vindue rundt eller starte et disk-intensivt program.

[ctx: @title]
note: i18n: file: newcertificatewizard/chooseprotocolpage.ui:13 i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::ChooseProtocolPage)
en: Choose Certificate Format
da: Vælg certifikatformat

note: i18n: file: newcertificatewizard/chooseprotocolpage.ui:16 i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::ChooseProtocolPage)
en: Please choose which type of certificate you want to create.
da: Vælg hvilken type certifikat, du vil oprette.

note: i18n: file: newcertificatewizard/chooseprotocolpage.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QCommandLinkButton, pgpCLB)
en: Create a personal OpenPGP key pair
da: Opret et personligt OpenPGP-nøglepar

note: i18n: file: newcertificatewizard/chooseprotocolpage.ui:34 i18n: ectx: property (description), widget (QCommandLinkButton, pgpCLB)
en: OpenPGP key pairs are created locally, and certified by your friends and acquaintances. There is no central certification authority; instead, every individual creates a personal Web Of Trust by certifying other user's key pairs with his own certificate.
da: OpenPGP-nøglepar oprettes lokalt og certificeres af dine venner og bekendte. Der findes ingen central certificeringsautoritet, men hver enkelt opretter et personligt tillidsnetværk ved at certificere andre brugeres nøglepar med sit eget certifikat.

note: i18n: file: newcertificatewizard/chooseprotocolpage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCommandLinkButton, x509CLB)
en: Create a personal X.509 key pair and certification request
da: Opret et personligt X.509-nøglepar og certificeringsforespørgsel

note: i18n: file: newcertificatewizard/chooseprotocolpage.ui:50 i18n: ectx: property (description), widget (QCommandLinkButton, x509CLB)
en: X.509 key pairs are created locally, but certified centrally by a certification authority (CA). CAs can certify other CAs, creating a central, hierarchical chain of trust.
da: X.509-nøglepar oprettes lokalt men certificeres centralt af en certificeringsautoritet (CA). CA'er kan certificere andre CA'er ved at oprette en hierarkisk tillidskæde.

[ctx: @title]
note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:5 i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::EnterDetailsPage)
en: Enter Details
da: Angiv detaljer

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:8 i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::EnterDetailsPage)
en: Please enter your personal details below. If you want more control over the certificate parameters, click on the Advanced Settings button.
da: Angiv dine personlige detaljer nedenfor. Tryk på 'Avancerede indstillinger', hvis du vil have mere kontrol over certifikatparametrene.

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLB)
en: Real name:
da: Rigtigt navn:

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameRequiredLB) i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailRequiredLB)
en: (required)
da: (kræves)

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLB)
en: EMail address:
da: E-mail-adresse:

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLB)
en: Comment:
da: Kommentar:

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentRequiredLB)
en: (optional)
da: (valgfrit)

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:95 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addEmailToDnCB)
en: Add email address to DN (only needed for broken CAs)
da: Føj e-mail-adresse til DN (kun nødvendigt for brudte CA'er)

note: i18n: file: newcertificatewizard/enterdetailspage.ui:117 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedPB)
en: Advanced Settings...
da: Avancerede indstillinger...

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:16 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resultGB)
en: Result
da: Resultat

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:28 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Kleo::DragQueen, dragQueen)
en: Drag this icon to your mail application's composer to attach the request to a mail.
da: Træk dette ikon til dit e-mail-programs skriveværktøj for at vedhæfte en forespørgsel til en e-mail.

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, restartWizardPB)
en: Restart This Wizard (Keeps Your Parameters)
da: Genatart denne guide (behold dine parametre)

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:48 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nextStepsGB)
en: Next Steps
da: Næste trin

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveRequestToFilePB)
en: Save Request To File...
da: Gem forespørgsel til fil...

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sendRequestByEMailPB)
en: Send Request By EMail
da: Send forespørgsel via e-mail

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, makeBackupPB)
en: Make a Backup Of Your Certificate...
da: Lav en backup af dit certifikat...

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:75 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, sendCertificateByEMailPB)
en: Send Certificate By EMail
da: Send certifikat via e-mail

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uploadToKeyserverPB)
en: Upload Certificate To Directory Service...
da: Upload certifikat til mappetjeneste...

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createRevocationRequestPB)
en: Create a Revocation Request...
da: Opret en tilbagekaldelsesforespørgsel...

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createSigningCertificatePB)
en: Create a Signing Certificate With the Same Parameters
da: Opret et signeringscertifikat med de samme parametre

note: i18n: file: newcertificatewizard/resultpage.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createEncryptionCertificatePB)
en: Create an Encryption Certificate With the Same Parameters
da: Opret et krypteringscertifikat med de samme parametre

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Kleo::NewCertificateUi::AdvancedSettingsDialog)
en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:28 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, personalTab)
en: Personal Details
da: Personlige detaljer

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:34 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, uidGB)
en: Additional User-IDs
da: Yderligere bruger-ID'er

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:46 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, emailGB)
en: EMail Addresses
da: E-mail-adresser

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:58 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dnsGB)
en: DNS Names
da: DNS-navne

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:70 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, uriGB)
en: URIs
da: URI'er

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:287 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, detailsTab) i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:91 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, technicalTab)
en: Technical Details
da: Tekniske detaljer

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:97 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Material
da: Nøglemateriale

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:147 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, elgKeyStrengthCB) i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, rsaKeyStrengthCB) i18n: file: newcertificatewiza
en: backend default
da: bagendestandard

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:255 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Certificate Usage
da: Certifikatanvendelse

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:263 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, expiryCB)
en: Valid until:
da: Gyldig indtil:

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:288 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, certificationCB)
en: Certification
da: Certificering

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:295 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, signingCB)
en: Signing
da: Signering

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:305 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, encryptionCB)
en: Encryption
da: Kryptering

note: i18n: file: newcertificatewizard/advancedsettingsdialog.ui:315 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, authenticationCB)
en: Authentication
da: Godkendelse

[ctx: @title]
note: i18n: file: newcertificatewizard/overviewpage.ui:5 i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::OverviewPage)
en: Review Certificate Parameters
da: Gense certifikatparametre

note: i18n: file: newcertificatewizard/overviewpage.ui:8 i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, Kleo::NewCertificateUi::OverviewPage)
en: Please review the certificate parameters before proceeding to create the certificate.
da: Gennemse certifikatparametrene igen, før du opretter certifikatet.

note: i18n: file: newcertificatewizard/overviewpage.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAllDetailsCB)
en: Show all details
da: Vis alle detaljer

note: i18n: file: crypto/gui/signingcertificateselectionwidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pgpLabel)
en: OpenPGP Signing Certificate
da: OpenPGP-signeringscertifikat

note: i18n: file: crypto/gui/signingcertificateselectionwidget.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmsLabel)
en: S/MIME Signing Certificate
da: S/MIMI-signeringscertifikat

note: i18n: file: crypto/gui/signingcertificateselectionwidget.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rememberCO)
en: Remember these as default for future operations
da: Husk disse som standard for fremtidige handlinger

note: i18n: file: kcfg/smimevalidationpreferences.kcfg:7 i18n: ectx: whatsthis, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation) i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:18 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB) i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationw
en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is perfomed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
da: Dette tilvalg aktiverer regelmæssig tjek af certifikaters gyldighed. Du kan også vælge tjek-intervallet (i timer). Bemærk at gyldighedstjek udføres ubetinget, hver gang betydelige filer ændres i ~/.gnupg. Derfor påvirker dette tilvalg kun eksterne faktorer af certifikatets gyldighed.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalRefreshCB)
en: Check certificate validity every
da: Tjek certifikatets gyldighed hver

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:37 i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en: hour
da: time

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:40 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, intervalRefreshSB)
en:  hours
da:  timer

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:68 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated using Certificate Revocation Lists (CRLs).
da: Gyldigheden af S/MIME-certifikater tjekkes med certifikattilbagekaldslister (CRL'er), hvis dette tilvalg vælges.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, CRLRB)
en: Validate certificates using CRLs
da: Tjek certifikaters gyldighed med CRL'er

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:81 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
da: Gyldigheden af S/MIME-certifikater tjekkes online med Online Certificates Status Protocol (OCSP), hvis dette tilvalg vælges. Angiv OCSP-svarers URL nedenunder.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:84 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OCSPRB)
en: Validate certificates online (OCSP)
da: Tjek certifikaters gyldighed online (OCSP)

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:94 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OCSPGroupBox)
en: Online Certificate Validation
da: Online-validering af certifikat

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OCSP responder URL:
da: OCSP-svarers URL:

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:110 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, OCSPResponderURL)
en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
da: Angiv her adressen på serveren til online-validering af certifikater (OCSP-svarer). URL starter normalt med http://.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:117 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: OCSP responder signature:
da: OCSP-svarers signatur:

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:127 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreServiceURLCB)
en: Ignore service URL of certificates
da: Ignorér certifikaters tjeneste-URL

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:140 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: By default GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
da: Som standard bruger GnuPG filen ~/.gnupg/policies.txt til at tjekke, om et certifikats politik tillades. Politik tjekkes ikke, hvis denne mulighed vælges.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotCheckCertPolicyCB)
en: Do not check certificate policies
da: Tjek ikke certifikaters politik

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:150 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
da: Hvis dette afkrydses, bruges certifikaters tilbagekaldelseslister aldrig til validering af S/MIME-certifikater.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, neverConsultCB)
en: Never consult a CRL
da: Konsultér aldrig en CRL

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:160 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP)
da: Hvis dette afkrydses, hentes manglende udstedercertifikater, når det er nødvendigt (dette gælder begge valideringsmetoder - CRL'er og OCSP)

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:163 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fetchMissingCB)
en: Fetch missing issuer certificates
da: Henter certifikat-kæde

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:179 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHTTP)
en: &HTTP Requests
da: &HTTP-forespørgsler

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:185 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
da: Deaktiverer totalt brug af HTTP til S/MIME.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableHTTPCB)
en: Do not perform any HTTP requests
da: Udfør ingen HTTP-forespørgsler

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:195 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
da: Under søgning efter en CRL's placering indeholder certifikatet, der skal testes, normalt, hvad der kaldes indgange for "CRL distributionspunkter" (DP), som er URL'er, der beskriver måden at tilgå URL'en. Den først fundne DP-indgang bruges. Alle indgange, der bruger HTTP-skemaet, ignoreres med dette tilvalg, når der søges efter et passende DP.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:198 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreHTTPDPCB)
en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
da: Ignorér certifikaters HTTP CRL-distributionspunkter

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:205 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
da: Hvis dette vælges, bruges HTTP-proxyen, der vises til højre (den kommer fra miljøvariablen http_proxy) til enhver HTTP-forespørgsel.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:208 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, honorHTTPProxyRB)
en: Use system HTTP proxy:
da: Brug systemets HTTP-proxy:

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:215 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, systemHTTPProxy)
en: no proxy
da: ingen proxy

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:225 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomHTTPProxyRB)
en: Use this proxy for HTTP requests:
da: Brug denne proxy til HTTP-forespørgsler:

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:232 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customHTTPProxy)
en: Enter here the location of your HTTP Proxy, which will be used for all HTTP requests relating to S/MIME. The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.
da: Angiv her placeringen af din HTTP-proxy, som skal bruges til alle HTTP-forespørgsler, der relateres til S/MIME. Syntaksen er host:port som f.eks myproxy.nowhere.com.3128.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:261 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLDAP)
en: &LDAP Requests
da: &LDAP-forespørgsler

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:267 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
da: Deaktivere totalt brug af LDAP til S/MIME.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableLDAPCB)
en: Do not perform any LDAP requests
da: Udfør ingen LDAP-forespørgsler

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:277 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the URL. The first found DP entry is used.  With this option all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
da: Under søgning efter en CRL's placering indeholder certifikatet, der skal testes, normalt, hvad der kaldes indgange for "CRL distributionspunkter" (DP), som er URL'er, der beskriver måden at tilgå URL'en. Den først fundne DP-indgang bruges. Alle indgange, der bruger LDAP-skemaet, ignoreres med dette tilvalg, når der søges efter et passende DP.

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:280 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreLDAPDPCB)
en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
da: Ignorér certifikaters LDAP CRL-distributionspunkter

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:287 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLDAPLabel)
en: Primary host for LDAP requests:
da: Primær vært for LDAP-forespørgsler:

note: i18n: file: conf/smimevalidationconfigurationwidget.ui:298 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, customLDAPProxy)
en: Entering a LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
da: Angivelse af en LDAP-server her får alle LDAP-forespørgsler til først at gå til denne server. Mere præcist tilsidesætter denne indstilling enhver angivet værts- og port-del i en LDAP-URL, og bruges ligeledes hvis vært og port er blevet udeladt i URL'en. Andre LDAP-servere bruges kun, hvis forbindelsen til "proxyen" fejler.
    Syntaxen er "HOST" eller "HOST:PORT". Hvis PORT udelades, bruges port 389 (standard LDAP-port).

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfigWidget)
en: Color & Font Configuration
da: Konfiguration af farve og skrifttype

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:28 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
da: Generelt

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:34 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tooltips
da: Værktøjsvink

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipValidityCheckBox)
en: Show validity
da: Vis gyldighed

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipOwnerCheckBox)
en: Show owner information
da: Vis information om ejer

note: i18n: file: kcfg/tooltippreferences.kcfg:19 i18n: ectx: label, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip) i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tooltipDetailsCheckBox)
en: Show certificate details
da: Vis certifikatets detaljer

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:99 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Certificate Filters
da: Certifikatfiltre

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:113 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, iconButton)
en: Set &Icon...
da: Sæt &ikon...

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:123 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, foregroundButton)
en: Set &Text Color...
da: Sæt tekst&farve...

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Set &Background Color...
da: Sæt &baggrundsfarve...

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontButton)
en: Set F&ont...
da: Sæt s&krifttype...

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, italicCB)
en: Italic
da: Kursiv

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:163 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldCB)
en: Bold
da: Fed

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strikeoutCB)
en: Strikeout
da: Gennemstreget

note: i18n: file: conf/appearanceconfigwidget.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultLookPB)
en: Default Appearance
da: Standardudseende

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Option
da: Indstilling

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Impose
da: Påtving

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, componentLabelLabel)
en: Component:
da: Komponent:

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, optionLabelLabel)
en: Option:
da: Indstilling:

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabelLabel)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:147 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRB)
en: Reset user settings to built-in default
da: Nulstil brugerindstillinger til indbygget standard

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomRB)
en: Custom value:
da: Brugervalgt værdi:

note: i18n: file: kgpgconf/mainwidget.ui:177 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, readOnlyBox)
en: Impose setting on all users
da: Anvend indstilling på alle brugere

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, Kleo::Dialogs::ExpiryDialog)
en: Change Certificate Date of Expiry
da: Ændr certifikatets udløbsdato

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select when to expire this certificate:
da: Vælg hvornår dette certifikat skal udløbe:

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverRB)
en: Never
da: Aldrig

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, inRB)
en: In
da: Om

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:62 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, inCB)
en: Days
da: Dage

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:67 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, inCB)
en: Weeks
da: Uger

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, inCB)
en: Months
da: Måneder

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:77 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, inCB)
en: Years
da: År

note: i18n: file: dialogs/expirydialog.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onRB)
en: On this day:
da: På denne dag:

note: i18n: file: dialogs/adduseriddialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddUserIDDialog)
en: Add New User-ID
da: Tilføj nyt bruger-ID

note: i18n: file: dialogs/adduseriddialog.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Real name:
da: &Rigtigt navn:

note: i18n: file: dialogs/adduseriddialog.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &EMail address:
da: &E-mail-adresse:

note: i18n: file: dialogs/adduseriddialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Co&mment (optional):
da: Ko&mmentar (valgfrit):

note: i18n: file: dialogs/adduseriddialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: This is how it will look like:
da: Det vil se sådan ud:

note: i18n: file: dialogs/selectchecklevelwidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <b>Step 2:</b> How thoroughly have you checked that this key actually belongs to the person it claims it's from?
da: <b>Trin 2:</b> Hvor grundigt har du tjekket, at denne nøgle faktisk tilhører personen, den foregiver at komme fra?

note: i18n: file: dialogs/selectchecklevelwidget.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkLevelNotCheckedRB)
en: I have not checked at all
da: Jeg har overhovedet ikke tjekket

note: i18n: file: dialogs/selectchecklevelwidget.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Describe semantics here...
da: Beskriv semantikker her...

note: i18n: file: dialogs/selectchecklevelwidget.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkLevelCasualRB)
en: I have checked casually
da: Jeg har tjekket tilfældigt

note: i18n: file: dialogs/selectchecklevelwidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Choose this if you know the person, and have asked him whether this was his key, but you have not verified he is actually in posession of the secret key.
da: Vælg dette, hvis du kender personen og har spurgt ham, om dette var hans nøgle, men du ikke har verificeret, at han rent faktisk er i besiddelse af den hemmelige nøgle.

note: i18n: file: dialogs/selectchecklevelwidget.ui:98 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, checkLevelThoroughlyRB)
en: I have checked very thoroughly
da: Jeg har tjekket meget grundigt

note: i18n: file: dialogs/selectchecklevelwidget.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Choose this if you have e.g. checked the ID card of the person, and have verified that he is in posession of the secret key (e.g. by sending encrypted mails to him and asking him to decrypt them).
da: Vælg dette, hvis du f.eks. har tjekket personens ID-kort, og du har verificeret at han er i besiddelse af den hemmelige nøgle (ved f.eks. at sende ham krypterede e-mail og bedt ham om at dekryptere dem).

note: i18n: file: dialogs/exportsecretkeydialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ExportSecretKeyDialog)
en: Export Secret Key
da: Eksportér hemmelig nøgle

note: i18n: file: dialogs/exportsecretkeydialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputFileLB)
en: Output file:
da: Output-fil:

note: i18n: file: dialogs/exportsecretkeydialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, charsetLB)
en: Passphrase charset:
da: Adgangsfrasens tegnsæt:

note: i18n: file: dialogs/certificationoptionswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <b>Step 2:</b> Choose how to certify.
da: <b>Trin 2:</b> Vælg hvordan du vil certificere.

note: i18n: file: dialogs/certificationoptionswidget.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Choose which of your keys to sign with:
da: Vælg hvilken af dine nøgler, der skal signeres med:

note: i18n: file: dialogs/certificationoptionswidget.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, singleKeyLabel)
en: Certification will be performed using certificate %1.
da: Certificering udføres med certifikatet %1.

note: i18n: file: dialogs/certificationoptionswidget.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localSignatureRB)
en: Certify only for myself
da: Certificer kun til mig selv

note: i18n: file: dialogs/certificationoptionswidget.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exportableSignatureRB)
en: Certify for everyone to see
da: Certificer så alle kan se det

note: i18n: file: dialogs/certificationoptionswidget.ui:98 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sendToServerCB)
en: Send certified certificate to server afterwards
da: Sewnd certificeret certifikat til server bagefter

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unknownRB)
en: I don't know
da: Ved ikke

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: <i>(unknown trust)</i>
da: <i>(ukendt tillid)</i>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <font size="-1">Choose this if you have no opinion about the trustworthyness of the certificate's owner.<br>Certifications at this trust level are ignored when checking the validity of OpenPGP certificates.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis du ikke har nogen mening om tilliden til certifikatets ejer.<br>Certificeringer med dette tillidsniveau ignoreres, når validering af OpenPGP-certifikater tjekkes.</font>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, neverRB)
en: I do NOT trust them
da: Jeg har IKKE tillid til dem

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:98 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: <i>(never trust)</i>
da: <i>(aldrig tillid)</i>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <font size="-1">Choose this if you explicitly do <em>not</em> trust the certificate owner, e.g. because you have knowledge of him certifying without checking or without the certificate owner's consent.<br>Certifications at this trust level are ignored when checking the validity of OpenPGP certificates.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis du overhovedet <em>ikke</em> har tilid tilcertifikatets ejer. Du har f.eks. kendskab til, at han certificerer uden at tjekke eller uden samtykke fra certifikatets ejer.<br>Certificeringer på dette tillidsniveau ignoreres, når gyldigheden af OpenPGP-certifikater tjekkes.</font>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, marginalRB)
en: I believe checks are casual
da: Jeg tror, at tjekkene er tilfældige

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:155 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: <i>(marginal trust)</i>
da: <i>(marginal tillid)</i>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <font size="-1">Choose this if you trust certifications are not done blindly, but not very accuratly, either.<br>Certificates will only become valid with multiple certifications (typically three) at this trust level. This is usually a good choice.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis dine tillidscertificeringer ikke gøres i blinde, men heller ikke særligt præcist.<br>På dette tillidsniveau gyldiggøres certifikater kun med flere certificeringer (normalt tre). Dette er normalt et godt valg.</font>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:202 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullRB)
en: I believe checks are very accurate
da: Jeg tror, at tjekkene er meget præcise

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:212 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: <i>(full trust)</i>
da: <i>(fuld tillid)</i>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:245 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: <font size="-1">Choose this if you trust certifications are done very accurately.<br>Certificates will become valid with just a single certification at this trust level, so assign this much trust with care.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis du mener, at certificeringer udføres meget præcist.<br>På dette tillidsniveau gyldiggøres certifikater med kun et enkelt certificering, anvis derfor så meget tillid med forsigtighed. </font>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:262 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ultimateRB)
en: This is my certificate
da: Dette er mit certifikat

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:272 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <i>(ultimate trust)</i>
da: <i>(ultimativ tillid)</i>

note: i18n: file: dialogs/ownertrustdialog.ui:305 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <font size="-1">Choose this if and only if this is your certificate. This is the default if the secret key is available, but if you imported this certificate, you might need to adjust the trust level yourself.<br>Certificates will become valid with just a single certification at this trust level.</font>
da: <font size="-1">Vælg dette, hvis - og kun hvis - dette er dit certifikat. Dette er standard, hvis den hemmelige nøgle er tilgængelig, men hvis du importerede dette certifikat, skal du sikkert selv justere tillidsniveauet.<br>På dette tillidsniveau gyldiggøres certifikater med kun en enkelt certificering.</font>

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CertificateDetailsDialog)
en: Certificate Details
da: Certifikatets detaljer

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:28 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, overviewTab)
en: Overview
da: Oversigt

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:34 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, overviewActionsGB)
en: Actions
da: Handlinger

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePassphrasePB)
en: Change Passphrase...
da: Ændr adgangsfrase...

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeTrustLevelPB)
en: Trust Certifications made by this Certificate...
da: Betro certificeringer udført af dette certifikat...

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:60 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeExpiryDatePB)
en: Change Expiry Date...
da: Ændr udløbsdato...

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revokeCertificatePB)
en: Revoke this Certificate...
da: Tilbagekald dette certifikat...

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:118 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Photo
da: Foto

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:128 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLB)
en: <p>At the moment, Kleopatra does not support photos in certificates. It has no support for adding, nor for displaying them. This is for the following reasons:</p>
    <ul>
    <li>Photos give a false sense of security.</li>
    <li>Photos increase the size of certificates.</li>
    </ul>
da: <p>For øjeblikket understøter Kleopatra ikke fotos i certifikater. Det understøtter hverken tilføjelse eller visning af dem. Dette er pga. følgende årsager:</p>
    <ul>
    <li>Fotos giver en falsk fornemmelse af tryghed.</li>
    <li>Fotos øger certifikaters størrelse.</li>
    </ul>

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:153 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, certificationsTab)
en: User-IDs and Certifications
da: Bruger-ID'er og -certificeringer

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:173 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userIDsActionsGB)
en: User-IDs
da: Bruger-ID'er

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:179 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addUserIDPB)
en: Add...
da: Tilføj...

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:189 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revokeUserIDPB) i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:218 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, revokeCertificationPB)
en: Revoke...
da: Tilbagekald...

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, certifyUserIDPB)
en: Certify...
da: Certificér...

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:212 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificationsActionGB)
en: Certifications
da: Certificeringer

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:244 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, expandAllCertificationsPB)
en: Expand All
da: Ekspandér alle

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, collapseAllCertificationsPB)
en: Collapse All
da: Kollaps alt

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:328 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, chainTab)
en: Chain
da: Kæde

note: i18n: file: dialogs/certificatedetailsdialog.ui:364 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: This is a dump of all information the backend has about this certificate:
da: Dette er et dump af al information, bagenden har om dette certifikat:

note: i18n: file: dialogs/lookupcertificatesdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LookupCertificatesDialog)
en: Keyserver Certificate Lookup
da: Slet certifikater

note: i18n: file: dialogs/lookupcertificatesdialog.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findPB)
en: Search
da: Søg:

note: i18n: file: dialogs/lookupcertificatesdialog.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsPB)
en: Details...
da: Detaljer...

note: i18n: file: dialogs/lookupcertificatesdialog.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveAsPB)
en: Save As...
da: Gem som...

note: i18n: file: dialogs/lookupcertificatesdialog.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllPB)
en: Select All
da: Vælg alle

note: i18n: file: dialogs/lookupcertificatesdialog.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllPB)
en: Deselect All
da: Fravælg alle

note: i18n: file: dialogs/selftestdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelfTestDialog)
en: Kleopatra Self-Test Results
da: Resultater af Kleopatra selvtest

[ctx: @info]
note: i18n: file: dialogs/selftestdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Details are available in tooltips.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
da: <para>Disse er resultaterne af Kleopatras selvtest-suite. Detaljer er tilgængelige i værktøjsvink.</para><para>Bemærk: Hvis det fejler første gang, kan det skyldes tidligere fejlede test.</para>

note: i18n: file: dialogs/selftestdialog.ui:62 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, proposedCorrectiveActionGB)
en: Proposed Corrective Action
da: Foreslået korrigerende handling

note: i18n: file: dialogs/selftestdialog.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doItPB)
en: Do It!
da: Gør det!

note: i18n: file: dialogs/selftestdialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, runAtStartUpCB)
en: Run these tests at startup
da: Kør disse test under opstart

note: i18n: file: kcfg/smimevalidationpreferences.kcfg:6 i18n: ectx: label, entry (RefreshInterval), group (SMime Validation)
en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
da: Genopfriskningsinterval for certifikat (i timer). Nul (0) = deaktiveret.

note: i18n: file: kcfg/emailoperationspreferences.kcfg:10 i18n: ectx: label, entry (QuickSignEMail), group (EMailOperations)
en: Quick Sign EMail
da: Hurtig signering af e-mail

note: i18n: file: kcfg/emailoperationspreferences.kcfg:11 i18n: ectx: whatsthis, entry (QuickSignEMail), group (EMailOperations)
en: Minimize the number of steps when signing emails, use preset defaults unless problems occurr
da: Minimerer antal trin under signering af e-mail. Bruger forudindstillede standarder med mindre der opstår problemer.

note: i18n: file: kcfg/emailoperationspreferences.kcfg:15 i18n: ectx: label, entry (QuickEncryptEMail), group (EMailOperations)
en: Quick Encrypt EMail
da: Hurtig kryptering af e-mail

note: i18n: file: kcfg/emailoperationspreferences.kcfg:16 i18n: ectx: whatsthis, entry (QuickEncryptEMail), group (EMailOperations)
en: Minimize the number of steps when encrypting emails, use preset defaults unless problems occurr
da: Minimerer antal trin under kryptering af e-mail. Bruger forudindstillede standarder med mindre der opstår problemer.

note: i18n: file: kcfg/emailoperationspreferences.kcfg:20 i18n: ectx: label, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: Decrypt/Verify Popup Geometry
da: Dekryptér/verificér pop-op-geometri

note: i18n: file: kcfg/emailoperationspreferences.kcfg:21 i18n: ectx: whatsthis, entry (DecryptVerifyPopupGeometry), group (EMailOperations)
en: The remembered size and position of the Decrypt/Verify Result Popup used by clients which do not support inline display of D/V results, such as MS Outlook.
da: Den huskede størrelse og placering af pop-op for dekrypterings-/verificeringsresultater, der bruges af klienter, som ikke understøtter indlejret visning af disse resultater, som f.eks. MS Outlook.

note: i18n: file: kcfg/tooltippreferences.kcfg:9 i18n: ectx: label, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show certificate validity
da: Certifikatsletning mislykkedes

note: i18n: file: kcfg/tooltippreferences.kcfg:10 i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowValidity), group (Tooltip)
en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
da: Vis certifikaters valideringsinformation i værktøjsvink, f.eks. om certifikatet er udløbet eller tilbagekaldt.

note: i18n: file: kcfg/tooltippreferences.kcfg:14 i18n: ectx: label, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show certificate owner information
da: Certifikathåndteringsinformation

note: i18n: file: kcfg/tooltippreferences.kcfg:15 i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowOwnerInformation), group (Tooltip)
en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
da: Vis information om certifikaters ejere i værktøjsvink, f.eks. bruger-ID'er, emner og udstedere.

note: i18n: file: kcfg/tooltippreferences.kcfg:20 i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowCertificateDetails), group (Tooltip)
en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
da: Vis flere detaljer om certifikater som f.eks. fingeraftryk, nøglelængder og udløbsdatoer.

en: &Find:
da: &Find

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: CTRL+SHIFT+N
da: Ctrl+Skift+N

en: Rename Tab...
da: Omdøb faneblad...

en: Rename this tab
da: Omdøb dette faneblad

en: CTRL+SHIFT+R
da: Ctrl+Skift+R

en: Duplicate Current Tab
da: Duplikér dette faneblad

en: Duplicate the current tab
da: Duplikerer det aktuelle faneblad

en: CTRL+SHIFT+D
da: Ctrl+Skift+D

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Close this tab
da: Luk dette faneblad

en: CTRL+SHIFT+W
da: Ctrl+Skift+W

en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: CTRL+SHIFT+LEFT
da: Ctrl+Skift+Venstre-pil

en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

en: CTRL+SHIFT+RIGHT
da: Ctrl+Skift+Højre-pil

en: Hierarchical Certificate List
da: Hierarkisk certifikatliste

en: CTRL+.
da: Ctrl+.

en: CTRL+,
da: Ctrl+,

en: Rename Tab
da: Omdøb faneblad

en: New tab title:
da: Nyt faneblads titel:

en: Name
da: Navn

en: E-Mail
da: E-mail

en: Valid From
da: Gyldig fra

en: Valid Until
da: Gyldig indtil

en: Details
da: Detaljer

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: EMail
da: E-mail

en: revoked
da: tilbagekaldt

en: expired
da: udløbet

en: disabled
da: deaktiveret

en: invalid
da: ugyldig

en: good
da: god

en: Strength
da: Styrke

en: new email
da: ny e-mail

en: new dns name
da: nyt DNS-navn

en: new uri
da: ny URI

[ctx: @action]
en: Create Key
da: Opret nøgle

en: Could not start certificate creation: %1
da: Kunne ikke starte certifikatoprettelse: %1

en: Operation canceled.
da: Handling annulleret.

en: Could not create certificate: %1
da: Kunne ikke oprette certifikat: %1

en: Certificate created successfully.
    Fingerprint: %1
da: Certifikat er oprettet.
    Fingeraftryk: %1

en: Could not write output file %1: %2
da: Kunne ikke skrive output-filen %1: %2

en: Certificate created successfully.
da: Certifikat er oprettet.

[ctx: @title]
en: Key Creation Failed
da: Oprettelse af nøgle fejlede

en: Key pair creation failed. Please find details about the failure below.
da: Oprettelse af nøglepar fejlede. Find detaljer om fejlen nedenfor.

[ctx: @title]
en: Key Pair Successfully Created
da: Nøglepar oprettet

en: Your new key pair was created successfully. Please find details on the result and some suggested next steps below.
da: Dit nye nøglepar blev oprettet. Find detaljer om resultatet og nogle forslag til næste trin nedenfor.

[ctx: @title]
en: Save Request
da: Gem forespørgsel

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
da: PKCS#10-forespørgsler (*.p10)

[ctx: @info]
en: Could not copy temporary file <filename>%1</filename> to file <filename>%2</filename>: <message>%3</message>
da: Kunne ikke kopiere midlertidig fil <filename>%1</filename> til filen <filename>%2</filename>: <message>%3</message>

[ctx: @title]
en: Error Saving Request
da: Fejl under gemning af forespørgsel

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
da: <para>Forespørgslen blev skrevet til <filename>%1</filename>.</para><para>Du bør nu sende forespørgslen til certificeringsautoriteten (CA).</para>

[ctx: @title]
en: Request Saved
da: Forespørgsel gemt

en: Please process this certificate.
da: Behandl dette certifikat.

en: Please process this certificate and inform the sender about the location to fetch the resulting certificate.
    
    Thanks,
da: Behandl dette certifikat, og informér afsender om stedet, hvor det resulterende certifikat kan hentes.
    
    Tak!

en: My new OpenPGP certificate
da: Mit nye OpenPGP-certifikat

en: Please find attached my new OpenPGP certificate.
da: Find mit nye OpenPGP-certifikat vedhæftet.

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> tried to send a mail via your default mail client.</para><para>Some mail clients are known not to support attachments when invoked this way.</para><para>If your mail client does not have an attachment, then drag the <application>Kleopatra</application> icon and drop it on the message compose window of your mail client.</para><para>If that does not work, either, save the request to a file, and then attach that.</para>
da: <para><application>Kleopatra</application> forsøgte at sende en e-mail via din standard mail-klient.</para><para>Nogle mail-klienter vides ikke at understøtte bilag når de kaldes på denne måde.</para><para>Hvis din mail-klient ikke har et bilag, så træk <application>Kleopatra</application>-ikonet og slip det på din mail-klients brevskrivervindue.</para><para>Hvis det heller ikke virker, så gem forespørgslen til en fil og vedlæg den.</para>

[ctx: @title]
en: Sending Mail
da: Sender e-mail

[ctx: @info]
en: This operation will delete the certification request. Please make sure that you have sent or saved it before proceeding.
da: Denne handling vil slette certificeringsforespørgslen. Sikr dig, at du har sendt eller gemt det, før du fortsætter.

[ctx: @title]
en: Certification Request About To Be Deleted
da: Certificeringsforespørgsel er ved at blive slettet

[ctx: @title]
en: Certificate Creation Wizard
da: Guide til oprettelse af certifikat

en: Comment
da: Kommentar

en: Sign
da: Signér

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Certify
da: Certificér

en: Authenticate
da: Godkend

en: Key Type:
da: Nøgletype:

en: Key Strength:
da: Nøglestyrke:

en: default
da: standard

en: Key Usage:
da: Nøgleanvendelse:

en: Certificate Usage:
da: Certifikatanvendelse:

en: Subkey Type:
da: Undernøgletype:

en: Subkey Strength:
da: Undernøglestyrke:

en: Subkey Usage:
da: Undernøgleanvendelse:

en: Valid Until:
da: Gyldig indtil:

en: Email Address:
da: E-mail-adresse:

en: Real Name:
da: Rigtigt navn:

en: Subject-DN:
da: Emne-DN:

en: Add. Email Address:
da: Tilføj e-mail-adresse:

en: DNS Name:
da: DNS-navn:

en: UserIDListModel Test
da: Test af UserIDListModel

en: OpenPGP certificate to look up
da: OpenPGP-certifikat at søge efter

en: X.509 certificate to look up
da: X.509-certifikat at søge efter

en: FlatKeyListModel Test
da: FlatKeyListModel-test

en: Perform flat key listing
da: Lav simpel nøgleliste

en: Perform hierarchical key listing
da: lav hierarkisk nøgleliste

en: Do not list SMIME keys
da: List ikke SMIME-nøgler

en: VerificationResultDialog Test
da: VerificationResultDialog-test

en: Signature file
da: Signaturfil

en: Data file
da: Datafil

en: Error: Signature not verified
da: Fejl: Signatur ikke verificeret

en: Good signature
da: God signatur

en: Bad signature
da: Dårlig signatur

en: Signing certificate revoked
da: Signeringscertifikat tilbagekaldt

en: Signing certificate expired
da: Signeringscertifikat udløbet

en: No public key to verify the signature
da: Ingen offentlig nøgle til at verificere signaturen

en: Signature expired
da: Signatur udløbet

en: Key missing
da: Nøgle mangler

en: CRL missing
da: CRL mangler

en: CRL too old
da: CRLfor gammel

en: Bad policy
da: Dårlig politik

en: System error
da: Systemfejl

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
da: Signaturen er gyldig, men betroelsen i certifikatets gyldighed er kun marginal.

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
da: Signaturen er gyldig, og certifikatets gyldighed er fuldt betroet.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
da: Signaturen er gyldig, og certifikatets gyldighed er betroet ultimativt.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
da: Signaturen er gyldig, men certifikatets gyldighed er <em>ikke betroet </em>.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
da: Signaturen er gyldig, men certifikatets gyldighed er ukendt.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
da: Signaturen er gyldig, men certifikatets gyldighed er ikke angivet.

en: Unknown key
da: Ukendt nøgle

en: Signed on %1 with unknown key %2.
da: Signeret den %1 med ukendt nøgle %2.

en: Signed with unknown key %1.
da: Signeret med ukendt nøgle %1.

[ctx: date, key owner, key ID]
en: Signed on %1 by %2 (Key ID: %3).
da: Signeret den %1 af %2 (nøgle-ID: %3).

en: Signed by %1 with key %2.
da: Signeret af %1 med nøgle %2.

en: Signed on %1 with key %2.
da: Signeret den %1 med nøgle %2.

en: Signed with key %1.
da: Signeret med nøgle %1.

en: <b>Verification canceled.</b>
da: <b>Verificering afbrudt.</b>

en: <b>Verification failed: %1.</b>
da: <b>Verificering fejlede: %1.</b>

en: <b>No signatures found.</b>
da: <b>Ingen signaturer fundet.</b>

en: <b>Invalid signature.</b> | <b>%1 invalid signatures.</b>
da[0]: <b>Ugyldig signatur.</b>
da[1]: <b>%1 ugyldige signaturer.</b>

en: <b>Not enough information to check signature validity.</b> | <b>%1 signatures could not be verified.</b>
da[0]: <b>Ikke information nok til at tjekke signaturgyldighed.</b>
da[1]: <b>%1 signaturer kunne ikke verificeres.</b>

en: <b>Signature is valid.</b>
da: <b>Signatur er gyldig.</b>

en: <b>Signed by %1</b>
da: <b>Signeret af %1</b>

en: certificate
da: certifikat

en: <br/><b>Warning:</b> The sender's mail address is not stored in the %1 used for signing.
da: <br/><b>Advarsel:</b> Afsenders e-mail-adresse er ikke lagret i %1, der bruges til signering.

en: <b>Valid signature.</b> | <b>%1 valid signatures.</b>
da[0]: <b>Gyldig signatur.</b>
da[1]: <b>%1 gyldige signaturer.</b>

en: <br/><b>Warning:</b> The sender's mail address is not stored in the certificates used for signing.
da: <br/><b>Advarsel:</b> Afsenders e-mail-adresse er ikke lagret i certifikater, der bruges til signering.

en: <b>Decryption canceled.</b>
da: <b>Dekryptering afbrudt.</b>

en: <b>Decryption failed: %1.</b>
da: <b>Dekryptering fejlede: %1.</b>

en: <b>Decryption succeeded.</b>
da: <b>Dekryptering lykkedes.</b>

en: The signature is bad.
da: Signaturen er dårlig.

en: The signature is invalid: %1
da: Signaturen er ugyldig: %1

en: <p>The sender's address %1 is not stored in the certificate. Stored: %2</p>
da: <p>Afsenders adresse %1 er ikke lagret i certifikatet. Lagret: %2</p>

en: One unknown recipient. | %1 unknown recipients.
da[0]: Én ukendt modtager.
da[1]: %1 ukendte modtagere.

en: Recipients: | Recipients:
da[0]: Modtager:
da[1]: Modtagere:

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
da[0]: Én ukendt modtager
da[1]: %1 ukendte modtagere

en: Decrypting: %1...
da: Dekrypterer: %1...

en: Verifying: %1...
da: Verificerer: %1...

en: Verifying signature: %1...
da: Verificerer signatur: %1...

en: Signing canceled.
da: Signering afbrudt.

en: Signing failed: %1
da: Signering fejlede: %1

en: Signing succeeded.
da: Signering lykkedes.

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
da: Kald til EncryptEMailController::protocolAsString() er flertydig.

en: User cancel
da: Afbrudt af bruger

en: You need to select a signing certificate to proceed.
da: Du skal vælge et signeringscertfikat for at fortsætte.

en: You need to select an %1 signing certificate to proceed.
da: Du skal vælge et %1-signeringscertifikat for at gå videre.

en: You need to select %1 and %2 signing certificates to proceed.
da: Du skal vælge et %1 og et %2 signeringscertifikat for at fortsætte.

en: Sign Mail Message
da: Signer e-mail-besked

en: Input file:
da: Input-fil:

en: &Input file is a detached signature
da: &Input-fil er en udskilt signatur

en: &Signed data:
da: &Signeret data:

en: <i>No certificate selected</i>
da: <i>intet certifikat valgt</i>

en: <b>Recipients</b>
da: <b>Modtagere</b>

en: Add Recipient...
da: Tilføj modtager...

en: Remove Selected
da: Fjern valgt

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seems to be your own certificate. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
da: <b>Advarsel:</b> Ingen af de valgte certifikater ser ud til at være dit eget certifikat. Du vil ikke kunne dekryptere de krypterede data igen.

en: Recipient
da: Modtager

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
da: Modtager (%1)

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1
da: <qt><p>Modtagere prædefinerede via GnuPG-indstillinger:</p>%1

en: Select Signing Certificates
da: Vælg signeringscertifikater

en: No certificate selected
da: Intet certifikat valgt

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
da: Signér med brug af %1: %2

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
da: Signér og kryptér (kun OpenPGP)

en: Encrypt only
da: Kun kryptering

en: Sign only
da: Kun signering

en: Encryption Options
da: Indstillinger for kryptering

en: Text output (ASCII armor)
da: Tekst-output (ASCII armor)

en: Remove unencrypted original file when done
da: Fjern ikke-krypteret original fil efter udførsel

en: Signing Options
da: Signeringsindstillinger

en: Signer:
da: Underskriver:

en: Change Signing Certificates...
da: Ændring af signeringscertifikater...

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
da: <b>Vælg handling, der skal udføres</b>

en: &Next
da: &Næste

en: Back
da: Tilbage

en: <b>Objects</b>
da: <b>Objekter</b>

en: Select File
da: Vælg fil

en: Keep open after operation completed
da: Hold åben efter færdiggjort handling

en: %1: All operations completed.
da: %1: Alle handlinger færdiggjort.

en: All operations completed.
da: Alle handlinger færdiggjort.

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
da: Handling %1: %2

en: <b>Results</b>
da: <b>Resultater</b>

en: Show Audit Log
da: Vis overvågningslog

en: No Audit Log available
da: Ingen overvågningslog tilgængelig

en: Hide Details
da: Skjul detaljer

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to perform this operation.
da: Du skal vælge et OpenPGP-signeringscertifikat for at udføre denne handling.

en: You need to select at least one signing certificate to proceed.
da: Du skal vælge mindst ét signeringscertifikat for at gå videre.

en: Only OpenPGP certificates will be offered for selection because you specified a combined sign/encrypt operation, which is only available for OpenPGP.
da: Du angav en kombineret signerings- og krypteringshandling, der kun er tilgængelig for OpenPGP. Derfor tilbydes kun OpenPGP-certifikater til udvælgelse.

en: Only OpenPGP certificates will be offered for selection because you specified an OpenPGP signing certificate only.
da: Der tilbydes kun OpenPGP-certifikater til udvælgelse, da du kun har angivet et OpenPGP-signeringscertifikat.

en: Only S/MIME certificates will be offered for selection because you specified an S/MIME signing certificate only.
da: Der tilbydes kun S/MIME-certifikater til udvælgelse, da du kun har angivet et S/MIME-signeringscertifikat.

en: You have selected signing certificates of both type OpenPGP and S/MIME, thus two signatures will be created.
da: Du har valgt signeringscertifikater både af typen OpenPGP og S/MIME, derfor vil to signaturer blive oprettet.

en: If you select recipient certificates of both type OpenPGP and S/MIME, two encrypted files will be created. One for OpenPGP recipients, one for S/MIME recipients.
da: Hvis du vælger modtagercertifikater af både typen OpenPGP og S/MIME, oprettes to krypterede filer. En til OpenPGP-modtagere og en til S/MIME-modtagere.

en: Sign/Encrypt Files
da: Signér og kryptér filer

en: Sign Files
da: Signér filer

en: Encrypt Files
da: Kryptér filer

en: Encrypt Mail Message
da: Kryptér e-mail-besked

en: <b>Choose operations to be performed</b>
da: <b>Vælg handlinger, der skal udføres</b>

en: Here you can check and, if needed, override the operations Kleopatra detected for the input given.
da: Her kan du tjekke og, hvis det er nødvendigt, tilsidesætte handlingerne Kleopatra detekterede for det givne input.

en: &Decrypt/Verify
da: &Dekryptér/Verificér

en: Create all output files in a single folder
da: Opret alle output-filer i én mappe

en: &Output folder:
da: &Output-mappe:

en: Signing failed.
da: Signering fejlede.

en: Encryption canceled.
da: Kryptering afbrudt.

en: Encryption failed.
da: Kryptering fejlede.

en: Encryption succeeded.
da: Kryptering lykkedes.

en: Signing and encryption succeeded.
da: Signering og kryptering lykkedes.

en:  Encryption succeeded.
da:  Kryptering lykkedes

en: %1: <b>Sign/encrypt canceled.</b>
da: %1: <b>Signering og kryptering afbrudt.</b>

en:  %1: Sign/encrypt failed.
da:  %1: Signering og kryptering fejlede.

en: Cannot determine protocol for task
da: Kan ikke bestemme protokol for opgave

en: User canceled
da: Bruger afbrød

en: Decrypt/Verify E-Mail
da: Dekryptér og verificer e-mail

en: At least one input needs to be provided
da: Der skal gives mindst ét input

en: Informative sender/signed data count mismatch
da: Optælling af informative afsender- og signeringsdata matcher ikke

en: Signature/signed data count mismatch
da: Optælling af signatur og signeringsdato matcher ikke

en: Signed data can only be given for detached signature verification
da: Signeret data kan kun gives for verificering af udskilt signatur

en: Input/Output count mismatch
da: Optalling af input og output matcher ikke

en: Cannot use output and signed data simultaneously
da: Kan ikke bruge output og signeret data samtidigt

en: No backend support for %1
da: Ingen backend-understøttelse for %1

en: Unknown exception in Task::start()
da: Ukendt undtagelse i Task::start()

en: Caught unexpected exception in DecryptVerifyFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
da: Fangede uventet undtagelse i DecryptVerifyFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unknown exception in DecryptVerifyFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
da: Fangede uventet undtagelse i DecryptVerifyFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

en: Decrypt/Verify Files
da: Dekryptér og verificér filer

en: No usable inputs found
da: Ingen brugbare input fundet

en: Encryption failed: %1
da: Kryptering fejlede: %1

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
da: Fangede uventet undtagelse i SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

en: Could not create directory %1: %2
da: Kunne ikke oprette mappen %1: %2

en: Could not create socket: %1
da: Kunne ikke oprette sokkel: %1

en: Could not bind to socket: %1
da: Kunne ikke binde til sokkel: %1

en: Could not get socket nonce: %1
da: Kunne ikke hente sokkel-nonce: %1

en: Could not listen to socket: %1
da: Kunne ikke lytte til sokkel: %1

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
da: Kunne ikke overføre sokkel til Qt: %1. Dette burde ikke ske. Rapportér venligst denne fejl.

en: At least one FILE must be present
da: Der skal være mindst ét FILE

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
da: %1 er en kommando for filhåndterings-tilstand. Forbindelse ser ud til at være i e-mail-tilstand (%2 findes)

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
da: Fangede uventet undtagelse i SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: Can not use non-info SENDER
da: Kan ikke bruge non-info SENDER

en: Can not use non-info RECIPIENT
da: Kan ikke bruge non-info RECIPIENT

en: FILES present
da: FILES findes

en: At least one INPUT needs to be provided
da: Mindst ét INPUT skal tilbydes

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
da: INPUT/SENDER --info antal matcher ikke

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
da: INPUT-/MESSAGE-antal matcher ikke

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
da: MESSAGE kan kun angives til verificering af udskilt signatur

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
da: INPUT-/OUTPUT-antal matcher ikke

en: Can not use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
da: Kan ikke bruge OUTPUT og MESSAGE samtidigt

en: No backend support for OpenPGP
da: Ingen backend-understøttelse for OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
da: Ingen backend-understøttelse for S/MIME

en: No option name given
da: Navn på indstilling ikke angivet

en: Parse error
da: Fortolkningsfejl

en: CAPABILITIES does not take arguments
da: CAPABILITIES tager ingen argumenter

en: Unknown value for WHAT
da: Ukendt værdi for WHAT

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
da: START_KEYMANAGER tager ingen argumenter

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
da: START_CONFDIALOG tager ingen argumenter

en: Message #%1
da: Besked #%1

en: Empty file path
da: Tom filsti

en: Only absolute file paths are allowed
da: Kun fuldstændige filstier tillades

en: Could not access directory "%1" for reading
da: Kunne ikke tilgå mappen "%1" til læsning

en: Could not open file "%1" for reading
da: Kunne ikke åbne filen "%1" til læsning

en: unknown exception caught
da: uventet undtagelse fanget

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
da: Kan ikke mikse --info med non-info SENDER eller RECIPIENT

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
da: Argument er ikke en gyldig RFC-2822-postboks

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
da: Spild efter gyldig RFC-2822-postboks opdaget

[ctx: @info]
en: <para>The sender address <email>%1</email> matches more than one cryptographic format.</para><para>Which format do you want to use?</para>
da: <para>Afsenderadressen <email>%1</email> matcher mere end ét kryptografisk format.</para><para>Hvilket format vil du bruge?</para>

[ctx: @title]
en: Format Choice
da: Valg af format

[ctx: @action:button]
en: Send OpenPGP-Signed
da: Send OpenPGP-signeret

[ctx: @action:button]
en: Send S/MIME-Signed
da: Send S/MIME-signeret

en: Caught unexpected exception: %1
da: Fangede uventet undtagelse: %1

en: Caught unknown exception - fix the program!
da: Fangede uventet undtagelse - fiks programmet!

en: Can not send "%1" status
da: Kan ikke sende status "%1"

en: Can not send data
da: Kan ikke sende data

en: Can not flush data
da: Kan ikke tømme data

en: Caught unknown exception
da: Fangede uventet undtagelse

en: Required --mode option missing
da: Krævet tilvalg for --mode mangler

en: invalid mode: "%1"
da: ugyldig tilstand: "%1"

en: Required --protocol option missing
da: Krævet tilvalg for --protocol mangler

en: --protocol is not allowed here
da: --protocol er ikke tilladt her

en: invalid protocol "%1"
da: ugyldig protokol "%1"

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is no directory.
da: Kan ikke bestemme GnuPG-hjemmemappen: %1 findes, men er ikke en mappe.

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
da: Kunne ikke oprette GnuPG-hjemmemappen %1: %2

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
da: Genkendte en anden gnupg-UI-server, der lytter på %1.

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filmanager mode
da: ENCRYPT er en kommando for e-mail-tilstand. Forbindelsen ser ud til at være i filhåndterings-tilstand

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
da: SENDER må ikke angives forud for ENCRYPT undtagen med --info

en: At least one INPUT must be present
da: Der skal være mindst ét INPUT

en: At least one OUTPUT must be present
da: Der skal være mindst ét OUTPUT

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
da: Kommandoen MESSAGE er ikke tilladt før ENCRYPT

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
da: Angiven protokol konflikter, med protokol bestemt af PREP_ENCRYPT

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
da: Nye modtagere tilføjet efter kommandoen PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
da: Nye afsendere tilføjet efter kommandoen PREP_ENCRYPT

en: No recipients given, or only with --info
da: Ingen modtagere angivet - eller kun med --info

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
da: Fangede uventet undtagelse i EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
da: Fangede uventet undtagelse i EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
da: INPUT/OUTPUT/MESSAGE må kun angives efter PREP_ENCRYPT

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
da: PREP_ENCRYPT er en kommando for e-mail-tilstand. Forbindelsen ser ud tal at være i filhåndterings-tilstand

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
da: SENDER må ikke angives forud for PREP_ENCRYPT undtagen med --info

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
da: Fangede uventet undtagelse i PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
da: Fangede uventet undtagelse i PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
da: SIGN er en kommando for e-mail-tilstand. Forbindelsen ser ud til at være i filhåndterings-tilstand

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
da: RECIPIENT må ikke angives forud for SIGN undtagen med --info

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
da: Kommandoen MESSAGE er ikke tilladt før SIGN

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
da: Fangede uventet undtagelse i SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Can not use SENDER
da: Kan ikke bruge SENDER

en: Can not use RECIPIENT
da: Kan ikke bruge RECIPIENT

en: INPUT present
da: INPUT findes

en: MESSAGE present
da: MESSAGE findes

en: OUTPUT present
da: OUTPUT findes

en: Select Icon
da: Vælg ikon

en: Icon Source
da: Kilde for ikoner

en: S&ystem icons:
da: S&ystemikoner:

en: O&ther icons:
da: A&ndre ikoner:

en: &Browse...
da: &Gennemse...

en: &Search:
da: &Søg:

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
da: Søg interaktivt efter ikonnavne (f.eks. mappe).

en: Animations
da: Animeringer

en: Applications
da: Programmer

en: Categories
da: Kategorier

en: Devices
da: Enheder

en: Emblems
da: Emblemer

en: Filesystems
da: Filsystemer

en: Mimetypes
da: Mimetyper

en: Places
da: Steder

en: Open
da: Åbn

en: Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
da: Ikonfiler (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: Could not open FD %1 for reading
da: Kunne ikke åbne FD %1 til læsning

en: File "%1" is already open, but not for reading
da: Filen %1 er allerede åben, men ikke for læsning

en: "%1" is not a valid directory
da: "%1" er ikke en gyldig mappe

en: Could not determine parent directory of "%1"
da: Kunne ikke bestemme forældremappen til "%1"

en: Could not start zip process
da: Kunne ikke starte zip-proces

en: Could not open clipboard for reading
da: Kunne ikke åbne udklipsholderen til læsning

en: Clipboard contents
da: Udklipsholderens indhold

en: FindBuffer contents
da: FindBuffer-indhold

en: Current selection
da: Nuværende udvalg

en: Log Error: Could not open log file "%1" for write
da: Log-fejl: Kunne ikke åbne logfilen "%1" til skrivning

en: %1-bit %2 (secret key available)
da: %1-bit %2 (hemmelig nøgle tilgængelig)

en: Signing EMails and Files (Qualified)
da: Signerer e-mail og filer (kvalificeret)

en: Signing EMails and Files
da: Signerer e-mail og filer

en: Encrypting EMails and Files
da: Krypterer e-mail og filer

en: Certifying other Certificates
da: Bekræfter andre certifikater

en: Authenticate against Servers
da: Godkendelse imod servere

en: This certificate has been revoked.
da: Dette certifikat blev tilbagekaldt.

en: This certificate has expired.
da: Dette certifikat er udløbet.

en: This certificate has been disabled locally.
da: Dette certifikat blev deaktiveret lokalt.

en: This certificate is currently valid.
da: Dette certifikat er p.t. gyldigt.

en: The validity of this certificate cannot be checked at the moment.
da: Gyldigheden af dette certifikat kan ikke tjekkes i øjeblikket.

en: Serial number
da: Serienummer

en: Issuer
da: Udsteder

en: Subject
da: Emne

en: User-ID
da: Bruger-ID

en: a.k.a.
da: også kendt som

en: Validity
da: Gyldighed

en: from %1 until forever
da: fra %1 og altid

en: from %1 through %2
da: fra %1 til og med %2

en: Certificate type
da: Certifikattype

en: Certificate usage
da: Certifikatbrug

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
da: ukendt

en: untrusted
da: ikke-betroet

[ctx: full trust]
en: full
da: fuldt

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
da: ultimativt

[ctx: undefined trust]
en: undefined
da: ikke-angivet

[ctx: as in good/valid signature]
en: good
da: god

en: class %1
da: klasse %1

[ctx: good/valid signature]
en: good
da: god

en: key expired
da: nøgle udløbet

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
da: dårlig

en: Bad signature by unknown key %1: %2
da: Dårlig signatur af ukendt nøgle %1: %2

en: Bad signature by an unknown key: %1
da: Dårlig signatur af en ukendt nøgle: %1

en: Bad signature by %1: %2
da: Dårlig signatur af %1: %2

en: Good signature by unknown key %1.
da: God signatur af ukendt nøgle %1.

en: Good signature by an unknown key.
da: Dårlig signatur af en ukendt nøgle.

en: Good signature by %1.
da: God signatur af %1.

en: Invalid signature by unknown key %1: %2
da: Ugyldig signatur af ukendt nøgle %1: %2

en: Invalid signature by an unknown key: %1
da: Ugyldig signatur af en ukendt nøgle: %1

en: Invalid signature by %1: %2
da: Ugyldig signatur af %1: %2

en: The import of this certificate was canceled.
da: Import af dette certifikat blev annulleret.

en: An error occurred importing this certificate: %1
da: En fejl opstod under import af dette certifikat: %1

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
da: Dette certifikat var nyt til dit nøglelager. Den hemmelige nøgle er tilgængelig.

en: This certificate is new to your keystore.
da: Dette certifikat er nyt til dit nøglelager.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
da: Nye bruger-ID'er blev føjet til dette certifikat af importen.

en: New signatures were added to this certificate by the import.
da: Nye signaturer blev føjet til dette certifikat af importen.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
da: Nye undernøgler blev føjet til dette certifikat af importen.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
da: Importen indeholdt ingen ny data til dette certifikat. Det er uændret.

en: Could not open FD %1 for writing
da: Kunne ikke åbne FD %1 til skrivning

en: Could not create temporary file for output "%1"
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil til output "%1"

en: The file <b>%1</b> already exists.
    Overwrite?
da: Filen <b>%1</b> eksisterer allerede.
    Vil du overskrive?

en: Overwrite Existing File?
da: Vil du overskrive eksisterende fil?

en: Overwrite All
da: Overskriv alt

en: Overwriting declined
da: Overskrivning gået ned

en: Could not remove file "%1" for overwriting.
da: Kunne ikke fjerne filen "%1" til overskrivning.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
da: Kunne ikke omdøbe filen "%1" til "%2"

en: Directory ("%1") as output not supported
da: Mappen ("%1") som output er ikke understøttet

en: Could not write to clipboard
da: Kunne ikke skrive til udklipsholderen

en: Selection
da: Udvalg

en: Could not find clipboard
da: Kunne ikke finde udklipsholderen

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
da: Ugyldigt hex-tegn '%1' i input-strøm.

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
da: Forhastet slutning på hex-kodet tegn i input-strøm

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
da: LDAP-&tidsudløb (minutter:sekunder):

en: &Maximum number of items returned by query:
da: &Maksimalt antal objekter som returneres af en forespørgsel:

en: Automatically add &new servers discovered in CRL distribution points
da: Tilføj automatisk &nye servere som blev opdaget på CRL-distributionssteder

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2/%3
da: Grænsefladefejl: gpgconf synes ikke at kende til indgangen for %1/%2/%3

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2/%3: %4 %5
da: Grænsefladefejl: gpgconf har forkert type for %1/%2/%3: %4 %5

en: Configure
da: Indstil

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
da: Dette tilvalg kræver dirmngr >= 0.9.0

en: (Current system setting: %1)
da: (Nuværende systemindstilling: %1)

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
da: <unavngiven>

en: This parameter has been locked down by the system administrator.
da: Denne parameter er blevet fastlåst af systemadministrator.

en: Certificate Manager and Unified Crypto GUI
da: Grafisk brugerflade til certifikathåndtering og Unified Crypto

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Former Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Backend configuration framework, KIO integration
da: Skelet til konfiguration af bagende og KIO-integration

en: Key-state dependant colors and fonts in the key list
da: Farver og skrifttyper der afhænger af nøgletilstanden i nøglelisten

en: Artwork
da: Grafik

en: Resident gpgme/win wrangler, UI Server commands and dialogs
da: Fastboende gpgme/win-udskælder, UI-server-kommandoer og -dialoger

en: DN display ordering support, infrastructure
da: Understøttelse af DN visningsorden og infrastruktur

en: CRL cache dump:
da: CRL cache-dump:

en: &Update
da: &Opdatér

en: Unable to start gpgsm process. Please check your installation.
da: Kan ikke starte gpgsm-proces. Tjek din installation.

en: Certificate Manager Error
da: Certifikathåndteringsfejl

en: The GpgSM process ended prematurely because of an unexpected error.
da: GpgSM-processen endte for tidligt pga. en uventet fejl.

en: Parse error on gpgconf --list-config output:
da: Fortolk fejl i output fra gpgconf --list-config:

en: gpgconf --list-config: Unknown component: %1
da: gpgconf --list-config: Ukendt komponent: %1

en: gpgconf --list-config: Unknown entry: %1:%2
da: gpgconf --list-config: Ukendt indgang: %1:%2

en: gpgconf --list-config: Invalid entry: value must start with '"': %1
da: gpgconf --list-config: Ugyldig indgang. Værdi skal starte med '"': %1

en: Parse error on gpgconf --list-components. output:
da: Fortolk fejl i output fra gpgconf --list-components:

en: gpgconf not found or cannot be started
da: gpgconf ikke fundet, eller kan ikke startes

en: gpgconf terminated unexpectedly
da: gpgconf afsluttede uventet

en: timeout while executing gpgconf
da: tidsudløb under eksekvering af gpgconf

en: error while writing to gpgconf
da: fejl under skrivning til gpgconf

en: error while reading from gpgconf
da: fejl under læsning af gpgconf

en: Unknown error while executing gpgconf
da: Ukendt fejl under eksekvering af gpgconf

en: Quit
da: Afslut

en: Setup Error
da: Opsætningsfejl

en: KGpgConf could not execute gpgconf.exe.
    
    Error: %1
    Error Code: %2
da: KGpgConf kunne ikke eksekvere gpgconf.exe.
    
    Fejl: %1
    Fejlkode: %2

en: Parsing Error
da: Fortolkningsfejl

en: An error occurred while reading the current configuration.
    
    Error: %1
da: En fejl opstod under læsning af den nuværende konfiguration.
    
    Fejl: %1

en: Error
da: Fejl

en: Write Error
da: Skrivefejl

en: Could not open file %1 for writing. You might not have the permission to write to that file.
da: Kunne ikke åbne filen %1 for skrivning. Du har sikkert ikke rettigheder til at skrive til den fil.

en: Error while writing to file %1.
da: Fejl under skrivning til filen %1.

en: Save As
da: Gem som

en: Multiple Settable
da: Multi-indstillelig

en: Set/Unset
da: Sæt/Sæt ikke

en: String List
da: Strengliste

en: String
da: Streng

en: List of Integers
da: Liste over heltal

en: Integer
da: Heltal

en: List of Unsigned Integers
da: Liste over ikke-signerede heltal

en: Unsigned Integer
da: Ikke-signeret heltal

en: Path List
da: Søgesti-liste

en: Path
da: Sti

en: List of URLs
da: Liste over URL'er

en: List of LDAP URLs
da: Liste over LDAP-URL'er

en: LDAP URL
da: LDAP-URL

en: Directory Path List
da: Liste over mappestier

en: Directory Path
da: Mappesti

en: Run UI server only, hide main window
da: Kør kun UI-server - skjul hovedvindue

en: Use OpenPGP for the following operation
da: Brug OpenPGP til følgende handling

en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
da: Brug CMS (X.509, S/MIME) til følgende handling

en: Import certificate file(s)
da: Importér certifikatfiler

en: Encrypt file(s)
da: Kryptér filer

en: Sign file(s)
da: Signér filer

en: Encrypt and/or sign file(s)
da: Kryptér og/eller signér filer

en: Decrypt file(s)
da: Dekryptér filer

en: Verify file/signature
da: Verificér fil/signatur

en: Decrypt and/or verify file(s)
da: Dekryptér og/eller verificér filer

en: Location of the socket the ui server is listening on
da: Placering af sokkelen, UI-serveren lytter på

en: File(s) to process
da: Filer til proces

[ctx: @info]
en: <interface>Real name</interface> must be at least 5 characters long.
da: <interface>Rigtigt navn</interface> skal indeholde mindst 5 tegn.

[ctx: @info]
en: <interface>EMail address</interface> is invalid.
da: <interface>E-mail-adresse</interface> er ugyldig.

[ctx: @info]
en: <interface>Comment</interface> contains invalid characters.
da: <interface>Kommentar</interface> indeholder ugyldige tegn.

en: <b>Step 1:</b> Please select the user IDs you wish to certify.
da: <b>Trin 1:</b> Markér de bruger-ID'er, du vil certificere.

en: Signed user IDs:
da: Signerede bruger-ID'er:

en: <b>Summary:</b>
da: <b>Oversigt:</b>

en: Check level:
da: Tjek-niveau:

en: Selected secret certificate:
da: Valgt hemmeligt certifikat:

en: Default certificate
da: Standardcertifikat

en: No statement made
da: Ingen opgørelse lavet

en: Not checked
da: Ikke tjekket

en: Casually checked
da: Skødesløst tjekket

en: Thoroughly checked
da: Gennemgående tjekket

en: The certificate could not be certified. <b>Error</b>: %1
da: Certifikatet kunne ikke certificeres. <b>Fejl</b>: %1

en: Certification canceled.
da: Certificering annulleret.

en: Certification successful.
da: Certificering gennemført.

[ctx: arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
da: Certificér certifikatet: %1

en: Passed
da: Godkendt

en: Skipped
da: Skippet

en: Test Name
da: Test navnet

en: (select test first)
da: (vælg først test)

en: Rerun Tests
da: Kør test igen

en: Continue
da: Fortsæt

en: Import
da: Importér

en: (unknown certificate)
da: (ukendt certifikat)

[ctx: @title]
en: Change Trust Level of %1
da: Ændr tillidsniveau for %1

[ctx: @info]
en: How much do you trust certifications made by <b>%1</b> to correctly verify authenticity of certificates?
da: Hvor meget stoler du på certificeringer, der er lavet af <b>%1</b>, til korrekt verificering af certifikaters godkendelse?

en: Please select one or more of the following certificates:
da: Vælg ét eller flere af følgende certifikater:

en: Please select one of the following certificates:
da: Vælg ét af følgende certifikater:

en: Reload
da: Genindlæs

en: Lookup...
da: Søg efter...

en: New...
da: Nyt...

[ctx: @info:tooltip]
en: Lookup certificates on server
da: Søg efter certifikater på server...

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
da: Genopfrisk certifikatliste

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new certificate
da: Opret et nyt certifikat

en: Certificate Selection
da: Certifikatudvalg

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
da: <para>En fejl opstod under indlæsning af certificeringerne: <message>%1</message></para>

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
da: Indlæsning af certificeringer fejlede

en: Please wait while generating the dump...
da: Vent venligst, mens dumpet genereres...

en: (please wait while certifications are being loaded)
da: (vent venligst, mens certificeringer indlæses)

en: Load Certifications (may take a while)
da: Indlæs certificeringer (kan tage et stykke tid)

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
da: Udstedercertifikat ikke fundet (%1)

[ctx: @title]
en: Subkeys
da: Undernøgler

en: Export
da: Eksportér

en:  OpenPGP export file:
da:  OpenPGP-eksportfil:

en: S/MIME export file:
da: S/MIME-eksportfil:

en: Secret Key Files
da: Hemmelig nøgle-filer

[ctx: @info]
en: Please select export options for %1:
da: Vælg eksportindstillinger for %1:

en: Secret Key Files (*.pem *.p12 *.gpg *.asc *.pgp)
da: Hemmelig nøgle-filer (*.pem *.p12 *.gpg *.asc *.pgp)

[ctx: @info]
en: You have to enter an output filename.
da: Du skal angive et output-filnavn.

[ctx: @title]
en: Incomplete data
da: Ukomplette data

[ctx: @info]
en: You have to choose a passphrase character set.
da: Du skal vælge et tegnsæt for adgangsfrase.

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
da: Tjek af %1-konfiguration

en: The process terminated prematurely
da: Processen afsluttede før tid

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
da: Mislykkedes

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
da: Der var en fejl under eksekvering af selvtjek af GnuPG-konfigurationen for %2:
      %1
    Du kan køre "gpgconf %3" på kommandolinjen.

en: Diagnostics:
da: Diagnoser:

[ctx: self-check did not pass]
en: Failed
da: Mislykkedes

[ctx: Self-test did not pass]
en: The GnuPG configuration self-check failed.
    
    Error code: %1
    Diagnostics:
da: Selvtjek af GnuPG-konfigurationen mislykkedes.
    
    Fejlkode: %1
    Diagnostisk:

[ctx: self-check did not pass]
en: The GnuPG configuration self-check failed with error code %1.
    No output was received.
da: Selvtjek af GnuPG-konfigurationen mislykkedes med fejlkoden %1.
    Intet output blev modtaget.

[ctx: @title]
en: Windows Registry
da: Windows' registrering

en: Obsolete registry entries found
da: Forældede registreringsindgange fundet

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
da: <para>Kleopatra opdagede en forældet registreringsnøgle (<resource>%1\%2</resource>), der blev tilføjet af enten en <application>Gpg4win</application>-version eller af programmer som <application>WinPT</application> eller <application>EnigMail</application>.</para><para>At beholde indgangen kan give anledning til brug af en gammel GnuPG-bagende.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
da: <para>Slet registreringsnøglen <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
da: Kunne ikke slette registreringsnøglen <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
da: Fejl under sletning af registreringsnøgle

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
da: UiServer-forbindelser

en: not reachable
da: kan ikke nåes

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
da: Kunne ikke forbinde til UiServer: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
da: <para>Tjek at din firewall ikke er sat til at blokere lokale forbindelser (tillad forbindelser til <resource>localhost</resource> eller <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

en: multiple instances
da: flere tilfælde

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
da: Tilsyneladende kører en anden <application>Kleopatra</application> (med proces-ID %1)

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
da: Afslut ethvert andet kørende tilfælde af <application>Kleopatra</application>.

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
da: Installation af GPG (OpenPGP-bagende)

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
da: Installation af GpgSM (S/MIME-bagende)

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
da: Installation af GpgConf (konfiguration)

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
da: <para>Et problem blev opdaget med <application>%1</application>-bagenden.</para>

en: not supported
da: understøttes ikke

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
da: <para>Tilsyneladende blev biblioteket <icode>gpgme</icode> oversat uden understøttelse for denne bagende.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
da: <para>Erstat biblioteket <icode>gpgme</icode> med en version, der er oversat med understøttelse for <application>%1</application>.</para>

en: not properly installed
da: ikke ordentligt installeret

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
da: <para>Bagenden <command>%1</command> er ikke ordentligt installeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
da: <para>Tjek output af <command>%1 --version</command> manuelt.</para>

en: too old
da: for gammel

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
da: <para>Bagenden <command>%1</command> er installeret i version %2, men der kræves mindst version %3.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
da: <para>Installér <application>%1</application> version %2 eller højere.</para>

en: unknown problem
da: ukendt problem

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
da: <para>Sikr dig at <application>%1</application> er installeret og i <envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
da: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 er påkrævet til denne test, men kun %5 er installeret.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
da: <para><application>%1</application> er påkrævet til denne test, men synes ikke at være tilgængelig.</para><para>Se tests højere oppe for mere information.</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
da: <para>Se "%1" ovenfor.</para>

[ctx: Quit [ApplicationName]]
en: &Quit %1
da: &Afslut %1

en: Only &Close Window
da: Luk &kun vindue

en: %1 may be used by other applications as a service.
    You may instead want to close this window without exiting %1.
da: %1 kan bruges af andre programmer som en tjeneste.
    Du kan i stedet lukke dette vindue uden at afslutte %1.

en: Really Quit?
da: Vil du virkelig afslutte?

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation!
da: Kunne ikke starte GnuPG logvisning (kwatchgnupg). Tjek din installation!

en: Error Starting KWatchGnuPG
da: Fejl under start af KWatchGnuPG

en: Could not start the GnuPG Administrative Console (kgpgconf). Please check your installation!
da: Kunne ikke starte GnuPG's administrative konsol (kgpgconf). Tjek din installation!

en: Error Starting KGpgConf
da: Fejl under start af KGpgConf

en: New Certificate...
da: Nyt certifikat...

en: Export Certificates...
da: Eksportér certifikater...

en: Export Certificates to Server...
da: Eksportér certifikater til server...

en: Export Secret Key...
da: Eksportér hemmelig nøgle...

en: Lookup Certificates on Server...
da: Se efter certifikater på server...

en: Import Certificates...
da: Importér certifikater...

en: Decrypt/Verify Files...
da: Dekryptér/verificér filer...

en: Sign/Encrypt Files...
da: Signér/kryptér filer...

en: Redisplay
da: Genvisning

en: Stop Operation
da: Stop handling

en: Delete
da: Slet

en: Certify Certificate...
da: Certificér certifikat...

en: Change Owner Trust...
da: Ændr tillid til ejer...

en: Add User-ID...
da: Tilføj bruger-ID...

en: Dump Certificate
da: Dump certifikat

en: GnuPG Log Viewer
da: GnuPG logvisning

en: GnuPG Administrative Console
da: GnuPG administrativ konsol

en: Refresh X.509 Certificates
da: Genopfrisk X.509-certifikater

en: Refresh OpenPGP Certificates
da: Genopfrisk OpenPGP-certifikater

en: Clear CRL Cache
da: Ryd CRL-Cache

en: Dump CRL Cache
da: Dump CRL-Cache

en: Import CRL From File...
da: Importér CRL fra fil...

en: Configure GnuPG Backend...
da: Indstil GnuPG-bagende...

en: Perform Self-Test
da: Udfør selvtest

en: Could not configure the cryptography backend (gpgconf tool not found)
da: Kunne ikke indstille krypteringsbagenden (gpgconf-værktøj ikke fundet)

en: Configuration Error
da: Konfigurationsfejl

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
da: Der er stadig nogle handlinger i gang i baggrunden. Disse bliver afbrudt, når vinduet lukkes. Vil du fortsætte?

en: Ongoing Background Tasks
da: Baggrundsopgaver i gang

en: Sign/Encrypt...
da: Signér/kryptér...

en: Import Certificates
da: Importér certifikater...

en: Import CRLs
da: Importér CRL'er...

en: Cancel
da: Annulleret.

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
da: Hverken OpenPGP- eller CMS-bagenden understøtter sletning af certifikater.
    Tjek din installation.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
da: OpenPGP-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.
    Kun de valgte CMS-certifikater bliver slettet.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
da: OpenPGP-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
da: CMS-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.
    Kun de valgte OpenPGP-certifikater bliver slettet.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
da: CMS-bagenden understøtter ikke sletning af certifikater.
    Tjek din installation.

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and can therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and can therefore not be deleted.
da[0]: Certifikatet, der skal slettes, er dit eget. Det indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Det kan derfor ikke slettes.
da[1]: Alle certifikaterne, der skal slettes, er dine egne. De indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendige for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. De kan derfor ikke slettes.

en: Secret Key Deletion
da: Sletning af hemmelig nøgle

en: All of the certificates to be deleted are either your own, or are issuers of one of your own certificates. Your own certificates contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate. They can therefore not be deleted, and neither can their issuers.
da: Alle certifikaterne, der skal slettes, er enten dine egne, eller de er udstedere af et af dine certifikater. Dine egne certifikater indeholder private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Derfor kan hverken de eller deres udstedere slettes.

en: The certificate to be deleted is an issuer of one of your own certificates. Your own certificates contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate. They can therefore not be deleted, and neither can their issuers. | All of the certificates to be deleted are issuers of one of your own certificates. Your own certificates contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate. They can therefore not be deleted, and neither can their issuers.
da[0]: Certifikatet, der skal slettes, er en udsteder af et af dine egne certifikater. Dine egne certifikater indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Derfor kan hverken de eller deres udstedere slettes.
da[1]: Alle certifikaterne, der skal slettes, er udstedere af et af dine egne certifikater. Dine egne certifikater indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Derfor kan hverken de eller deres udstedere slettes.

en: Some of the certificates to be deleted are your own, or are issuers of one of your own certificates. Your own certificates contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate. They can therefore not be deleted, and neither can their issuers.
    If you choose to continue, your own, as well as any issuer certificates, will be skipped from deletion.
da: Nogle af certifikaterne, der skal slettes, er udstedere af et af dine egne certifikater. Dine egne certifikater indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Derfor kan hverken det eller dets udsteder slettes.
    Hvis du vælger at fortsætte, bliver både dine egne og alle udstedercertifikater undtaget fra sletińing.

en: Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate. They can therefore not be deleted.
    If you choose to continue, they will be skipped from deletion.
da: Nogle af certifikaterne, der skal slettes, er dine egne. De indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. De kan derfor ikke slettes.
    Hvis du vælger at fortsættes, bliver de undtaget fra sletning.

en: Some of the certificates to be deleted are issuers of one of your own certificates. Your own certificates contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate. They can therefore not be deleted, and neither can their issuers.
    If you choose to continue, they will be skipped from deletion.
da: Nogle af certifikaterne, der skal slettes, er udstedere af et af dine egne certifikater. Dine egne certifikater indeholder materiale om private nøgler, der er nødvendigt for at dekryptere tidligere kommunikation, der er krypteret til certifikatet. Derfor kan hverken de eller deres udstedere slettes.
    Hvis du vælger at fortsætte, bliver de undtaget fra sletning.

en: Some or all of the selected certificates are issuers (CA certificates) for other, non-selected certificates.
    Deleting a CA certificate will also delete all certificates issued by it.
da: Nøgle eller alle de valgte certifikater er udstedere (CA-certifikater) for andre, ikke-valgte certifikater.
    Sletning af et CA-certifikat vil også slette alle certifikater udstedet af det.

en: Deleting CA Certificates
da: Sletning af CA-certifikater

en: Certificate Deletion Failed
da: Certifikatsletning mislykkedes

en: Certificate Deletion Problem
da: Problem med certifikatsletning

en: OpenPGP backend: %1
da: OpenPGP-bagende: %1

en: CMS backend: %1
da: CMS-bagende: %1

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt><p>Der opstod en fejl under forsøget på at slette certifikatet:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: An error occurred: %1
da: En fejl opstod: %1

en: Sign/Encrypt Files Error
da: Fejl under signering/kryptering af filer

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
da: Vælg en eller flere til signering og/eller kryptering

en: Certificate Revocation Lists (*.crl *.arl *-crl.der *-arl.der)
da: Lister over certifikat-tilbagekald (*.crl *.arl *-crl.der *-arl.der)

en: Select CRL File to Import
da: Vælg CRL-fil til import

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
da: Kan ikke starte processen dirmngr. Tjek din installation.

en: Clear CRL Cache Error
da: Ryd CRL-cache-fejl

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl &lt;filename&gt; for details.
da: GpgSM-processen, der forsøgte at importere CRL-filen, endte før tiden pga. en uventet fejl. Tjek for detaljer i output af gpgsm --call-dirmngr loadcrl &lt;filename&gt;.

en: Import CRL Error
da: Importér CRL-fejl

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at importere CRL-filen. Output fra gpgsm var:
    %1

en: CRL file imported successfully.
da: CRL fil importeret med succes.

en: Import CRL Finished
da: CRL er importeret

en: Sign Clipboard Error
da: Signér udklipsholderfejl

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user-id: <message>%1</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at tilføje bruger-ID'et: <message>%1</message></para>

en: Add User-ID Error
da: Fejl under tilføjelse af bruger-ID

en: User-ID successfully added.
da: Bruger-ID tilføjet.

en: Add User-ID Succeeded
da: Bruger-ID blev tilføjet.

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
da: Kan ikke starte processen %1. Tjek din installation.

[ctx: @info]
en: <para>No OpenPGP directory services have been configured.</para><para>If not all of the certificates carry the name of their preferred certificate server (few do), a fallback server is needed to fetch from.</para><para>Since none is configured, <application>Kleopatra</application> will use <resource>keys.gnupg.net</resource> as the fallback.</para><para>You can configure OpenPGP directory servers in Kleopatra's configuration dialog.</para><para>Do you want to continue with <resource>keys.gnupg.net</resource> as fallback server?</para>
da: <para>Ingen OpenPGP mappetjeneste blev indstillet.</para><para>Hvis ikke alle certifikaterne bærer navnet på deres foretrukne certifikat-server (få gør dette), behøves en tilbagefaldsserver til at hente fra.</para><para>Da ingen er indstillet, vil <application>Kleopatra</application> bruge <resource>keys.gnupg.net</resource> til at falde tilbage på.</para><para>Du kan indstille OpenPGP-mappeservere i Kleopatras konfigurationsdialog.</para><para>Vil du fortsætte med <resource> keys.gnupg.net</resource> som tilbagefaldsserver?</para>

en: OpenPGP Certificate Refresh
da: Genopfriskning af OpenPGP-certifikat

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing OpenPGP certificates implies downloading all certificates anew, to check if any of them have been revoked in the meantime.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connection, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
da: <para>Genopfriskning af OpenPGP-certifikater indebærer downloa af alle certifikater påny for at tjekke, om nogen af dem er blevet tilbagekaldt i mellemtiden.</para><para>Dette kan overbelaste din eget (såvel som andres) netværksforbindelse. Det kan tage op til en time eller mere at færdiggøre, afhængigt af netværksforbindelsen og antallet af certifikater, der skal tjekkes.</para> <para>Vil du virkelig fortsætte?</para>

en: OpenPGP Certificate Refresh Error
da: Fejl under genopfriskning af OpenPGP-certifikater

en: OpenPGP Certificate Refresh Finished
da: Genopfriskning af OpenPGP-certifikat færdiggjort

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to refresh OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG-processen, der prøvede at genopfriske OpenPGP-certifikater, sluttede før tid pga. en eventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer i output af <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh OpenPGP certificates.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at genopfriske OpenPGP-certifikater.</para> <para>Output fra <command>%1</command> var: <message>%2</message></para>

en: OpenPGP certificates refreshed successfully.
da: OpenPGP-certifikater genopfrisket.

en: Certificate Dump
da: Dump af certifikat

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
da: Kan ikke starte processen gpgsm. Tjek din installation.

en: Dump Certificate Error
da: Fejl under dump af certifikat

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
da: GpgSM-processen, der forsøgte at dumpe certifikatet, sluttede før tid pga. en uventet fejl. Tjek for detaljer i output fra gpgsm --dump-cert %1.

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at dumpe certifikatet. Output fra GpgSM var:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>No OpenPGP directory services have been configured.</para><para>Since none is configured, <application>Kleopatra</application> will use <resource>keys.gnupg.net</resource> as the server to export to.</para><para>You can configure OpenPGP directory servers in <application>Kleopatra</application>'s configuration dialog.</para><para>Do you want to continue with <resource>keys.gnupg.net</resource> as the server to export to?</para>
da: <para>Ingen OpenPGP mappetjenester er blevet indstillet.</para><para>Da ingen er instillet, vil <application>Kleopatra</application> bruge <resource>keys.gnupg.net</resource> som serveren, hvortil der eksporteres.</para><para>Du kan indstille OpenPGP-mappeservere i <application>Kleopatra</application>s konfigurationsdialog.</para><para>Vil du fortsætte med <resource>keys.gnupg.net</resource> som serveren, der eksporteres til?</para>

en: OpenPGP Certificate Export
da: Eksport af OpenPGP-certifikat

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if needed later.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
da: <para>Når OpenPGP-certifikater er blevet eksporteret til en offentlig mappeserver, er det næsten umuligt at fjerne dem igen.</para><para>Du skal sikre dig, at du har oprettet et tilbagekaldscertifikat, før du eksporterer til en offentlig mappeserver, så du kan kalde certifikatet tilbage, hvis det senere bliver nødvendigt.</para><para>Vil du virkelig fortsætte?</para>

en: OpenPGP Certificate Export Error
da: Fejl under eksport af OpenPGP-certifikat

en: OpenPGP Certificate Export Finished
da: OpenPGP-certifikat er eksporteret

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG-processen, der prøvede at eksportere OpenPGP-certifikater sluttede før tid pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer i output af <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at eksportere OpenPGP-certifikater.</para> <para>Output fra <command>%1</command> var: <message>%2</message></para>

en: OpenPGP certificates exported successfully.
da: OpenPGP-certifikater blev eksporteret.

en: <p>An error occurred while trying to change the expiry date for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
da: <p>En fejl opstod under forsøg på at ændre udløbsdatoen for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Expiry Date Change Error
da: Udløbsdatoændringsfejl

en: Expiry date changed successfully.
da: Udløbsdato ændret.

en: Expiry Date Change Succeeded
da: Udløbsdato er ændret

en: Passphrase Change Error
da: Fejl under ændring af adgangsfrase

en: Passphrase Change Finished
da: Adgangsfrase er ændret

[ctx: @info]
en: <para>The GPG or GpgSM process that tried to change the passphrase ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG eller GpgSM-processen, der forsøgte at ændre adgangsfrasen, sluttede før tid pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer i output fra <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to change the passphrase.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at ændre adgangsfrasen.</para> <para>Output fra <command>%1</command> var: <message>%2</message></para>

en: Passphrase changed successfully.
da: Adgangsfrasen er ændret.

en: Encrypt Clipboard Error
da: Fejl under kryptering af udklipsholder

en: The clipboard does not appear to contain a signature or encrypted text.
da: Udklipsholderen synes ikke at indeholde en signatur eller krypteret tekst.

en: Decrypt/Verify Clipboard Error
da: Dekryptér/verificér udklipsholderfejl

en: Imported Certificates
da: Importerede certifikater

en: Imported Certificates from %1
da: Importerede certifikater fra %1

en: Total number processed:
da: Totalt antal behandlet:

en: Imported:
da: Importeret:

en: New signatures:
da: Nye signaturer:

en: New user IDs:
da: Nye bruger-ID'er:

en: Certificates without user IDs:
da: Certifikater uden bruger-ID'er:

en: New subkeys:
da: Nye undernøgler:

en: Newly revoked:
da: Nyligt fjernet:

en: Not imported:
da: Ikke importeret:

en: Unchanged:
da: Uændret:

en: Secret keys processed:
da: Hemmelige nøgler behandlet:

en: Secret keys imported:
da: Hemmelige nøgler importeret:

en: Secret keys <em>not</em> imported:
da: Hemmelige nøgler <em>ikke</em> importeret:

en: Secret keys unchanged:
da: Hemmelige nøgler uændret:

en: <qt><p>Detailed results of certificate import:</p><table>%1</table></qt>
da: <qt><p>Detaljerede resultater af certifikat-import:</p><table>%1</table></qt>

en: <qt><p>Detailed results of importing %1:</p><table>%2</table></qt>
da: <qt><p>Detaljerede resultater af import af %1:</p><table>%2</table></qt>

en: Certificate Import Result
da: Certifikat importresultat

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt><p>En fejl opstod under forsøg på at importere certifikatet:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
da: <qt><p>En fejl opstod under forsøget på at importere certifikatet %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>

en: Certificate Import Failed
da: Import af certifikat mislykkedes

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
da: Typen af dette certifikat (%1) er ikke understøttet af denne Kleopatra-installation.

en: Importing more than one file at a time is not yet implemented.
da: Import af mere end én fil af gangen er endnu ikke implementeret.

en: Too many files
da: For mange filer

en: Could not open file %1 for reading
da: Kunne ikke åbne filen %1 for læsning

en: Could not determine certificate type of %1.
da: Kunne ikke bestemme certifikattypen på %1

en: Importing certificate...
da: Importerer certifikat...

en: Certificates
da: Certifikater

en: Any files
da: Alle filer

en: Select Certificate File
da: Vælg certifikat-fil

en: <p>An error occurred while trying to change the owner trust for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
da: <p>En fejl opstod under forsøg på at ændre ejertroværdigheden for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: Owner Trust Change Error
da: Fejl i ejertroværdighedsændring

en: Owner trust changed successfully.
da: Ejertroværdighed ændret.

en: Owner Trust Change Succeeded
da: Ejertroværdighed er ændret

en: Download of certificate %1 failed. Error message: %2
da: Download af certifikatet %1 fejlede. Fejlbesked: %2

en: All certificate downloads failed. Sample error message: %1
da: Alle download af certifikater fejlede. Sample-fejlbesked: %1

en: Certificate Downloads Failed
da: Download af certifikater fejlede

en: Some certificates failed to download. Do you want to proceed importing the following, succeeded, downloads?
da: Nogle certifikater blev ikke downloadet. Vil du fortsat importere følgende gennemførte downloads?

en: Failed to search on keyserver. The error returned was:
    %1
da: Søgning på nøgle-server fejlede. Fejlen returneret var:
    %1

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
da: <para>Forespørgselsresultatet er blevet forkortet.</para><para>Enten den lokale eller en ekstern begrænsning på det maksimale antal returnerede hits er blevet overskredet.</para><para>Du kan prøve at forhøje den lokale grænse i indstillingsdialogen, men hvis en af de konfigurerede servere er den begrænsende faktor, vil du skulle forfine din søgning.</para>

[ctx: @title]
en: Result Truncated
da: Forkortet resultat

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
da: <para>Du har ikke nogen mappeserver indstillet.</para><para>Du skal have indstillet mindst én mappeserver for at kunne søge på en.</para><para>Du kan indstille mappeservere her: <interface>Indstillinger->Indstil Kleopatra</interface>.</para>

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
da: Ingen mappeserver indstillet

[ctx: @info]
en: <para>Refreshing X.509 certificates implies downloading CRLs for all certificates, even if they might otherwise still be valid.</para><para>This can put a severe strain on your own as well as other people's network connection, and can take up to an hour or more to complete, depending on your network connection, and the number of certificates to check.</para> <para>Are you sure you want to continue?</para>
da: <para>Genopfriskning af X.509-certifikater indebærer download af CRL'er for alle certifikater, selv om de ellers stadig kan være gyldige.</para><para> Dette kan overbelaste din eget (såvel som andres) netværksforbindelse. Det kan tage op til en time eller mere at færdiggøre, afhængigt af netværksforbindelsen og antallet af certifikater, der skal tjekkes.</para> <para>Vil du virkelig fortsætte?</para>

en: X.509 Certificate Refresh
da: Genopfriskning af X.509-certifikat

en: X.509 Certificate Refresh Error
da: Fejl under genopfriskning af X.509-certifikater

en: X.509 Certificate Refresh Finished
da: Genopfriskning af X.509-certifikater færdiggjort

[ctx: @info]
en: <para>The GpgSM process that tried to refresh X.509 certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GpgSM-processen, der prøvede at genopfriske X.509-certifikater, sluttede før tiden pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer i output af <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to refresh X.509 certificates.</para><para>The output from <command>%1</command> was: <message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at genopfriske X.509-certifikater.</para><para>Output fra <command>%1</command> var: <message>%2</message></para>

en: X.509 certificates refreshed successfully.
da: X.509-certifikater genopfrisket.

en: Clear CRL Cache Finished
da: CRL-cache er ryddet

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
da: DirMngr-processen, der forsøgte at rydde CRL-cachen, endte før tiden på grund af en uventet fejl. Tjek for detaljer i output af %1.

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
da: Der opstod en fejl under forsøg på at rydde CRL-cachen. Output fra %1 var: 
    %2

en: CRL cache cleared successfully.
da: CRL-cache ryddet

en: CRL Cache Dump
da: CRL cache-dump

en: Dump CRL Cache Error
da: Fejl under dump af CRL-cache

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
da: GpgSM-processen, der forsøgte at importere CRL-cachen sluttede før tid pga. af en uventet fejl. Tjekfor detaljer i output af gpgsm --call-dirmngr listcrls.

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at dumpe CRL-cachen. Output fra GpgSM var:
    %1

en: Secret Key Export Error
da: Fejl under eksport af hemmelig nøgle

en: Secret Key Export Finished
da: Hemmelig nøgle er eksporteret

[ctx: @info]
en: <para>The GPG or GpgSM process that tried to export the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
da: <para>GPG- eller GpgSM-processen, der forsøgte at eksportere den hemmelige nøgle, sluttede før tid pga. en uventet fejl.</para><para>Tjek for detaljer ioutput fra <icode>%1</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was: <message>%2</message></para>
da: <para>En fejl opstod under forsøg på at eksportere den hemmelige nøgle.</para> <para>Output fra <command>%1</command> var: <message>%2</message></para>

en: Secret key successfully exported.
da: Hemmelig nøgle er eksporteret.

en: Decrypt/Verify Files Error
da: Fejl under dekryptering og verificering af filer

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
da: Vælg en eller flere filer til dekryptering og/eller verificering

en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself. Choose <interface>File->New Certificate...</interface> to create one.
da: For at certificere andre certifikater skal du først oprette et OpenPGP-certifikat til dig selv. Vælg <interface>Fil->Nyt certifikat...</interface> for at oprette et.

en: Certification Not Possible
da: Certificering er ikke muligt

en: Export Certificates
da: Eksportér certifikater

en: OpenPGP Certificates
da: OpenPGP-certifikater

en: S/MIME Certificates
da: S/MIME-certifikater

en: Exporting certificates...
da: Eksporterer certifikater...

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
da: <qt><p>En fejl opstod under forsøg på at eksportere certifikatet:</p><p><b> %1</b></p></qt>

en: Certificate Export Failed
da: Eksport af certifikat fejlede

en: Could not write to file %1.
da: Kunne ikke skrive til filen %1.

en: Performing Self-Check...
da: Udfører selvtest...

[ctx: did not pass]
en: Self-Check Failed
da: Selvtest mislykkedes

en: Self-Check Passed
da: Selvtest godkendt

en: Loading certificate cache...
da: Indlæser certifikat-cache...

en: Certificate cache loaded.
da: Certifikat-cache indlæst.

en: GPG UI Server Error
da: GPG UI-serverfejl

en: <qt>The Kleopatra GPG UI Server Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>You can use Kleopatra as a certificate manager, but cryptographic plugins that rely on a GPG UI Server being present might not work correctly, or at all.</qt>
da: <qt>Kleopatra GPG UI-servermodulet kunne ikke initialiseres.<br/>Den oplyste fejl var: <b>%1</b><br/>Du kan bruge Kleopatra til håndtering af certifikater, men kryptografiske plugins, der afhænger af en tilstedeværende GPG UI-server, virker måske ikke rigtigt eller slet ikke.</qt>
