ktimetracker - en to da translation catalogue (191 entries)

[ctx: @action:button]
en: &Export
da: &Eksportér

[ctx: @action:button]
en: E&xport to Clipboard
da: E&ksportér til udklipsholderen

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:203 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: Session Times
da: Sessionstider

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:220 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: All Tasks
da: Alle opgaver

en: Edit History
da: Redigér historik

en: Task
da: Opgave

en: StartTime
da: StartTidspunkt

en: EndTime
da: SlutTidspunkt

en: Comment
da: Kommentar

en: You can change this task's comment, start time and end time.
da: Du kan ændre denne opgaves kommentar, starttidspunkt og sluttidspunkt.

en: This is not a valid Date/Time.
da: Dette er ikke en gyldig dato/tidspunkt.

en: Task &name:
da: Opgave&navn:

en: Edit &absolute
da: Redigér &absolut

en: &Time:
da: &Tid:

en: &Session time:
da: &Sessionstid:

en: Edit &relative (apply to both time and session time)
da: Redigér &relativt (anvendes både til session og i alt)

en: A&uto Tracking
da: A&uto-tidstagning

en: In Desktop
da: På skrivebord

en: Enter the name of the task here. This name is for your eyes only.
da: Indtast navnet på opgaven her. Dette navn bliver kun set af dig.

en: Use this option to set the time spent on this task to an absolute value.
    
    For example, if you have worked exactly four hours on this task during the current session, you would set the Session time to 4 hr.
da: Brug dette for at sætte tiden brugt på denne opgave til en absolut værdi.
    
    For eksempel, hvis du har arbejdet nøjagtigt fire timer på denne opgave under den nuværende session, vil du sætte sessionstiden til 4 timer.

en: Use this option to change the time spent on this task relative to its current value.
    
    For example, if you worked on this task for one hour without the timer running, you would add 1 hr.
da: Brug dette for at sætte tiden brugt på denne opgave relativt til dens nuværende værdi.
    
    For eksempel, hvis du har arbejdet en time på denne opgave uden at uret kørte, vil du tilføje 1 time.

en: This is the time the task has been running since all times were reset.
da: Dette er tiden opgaven har kørt siden alle tider blev nulstillet.

en: This is the time the task has been running this session.
da: Dette er tiden opgaven har kørt i denne session.

en: Specify how much time to add or subtract to the overall and session time
da: Angiv hvor meget tid der skal lægges til eller trækkes fra i tiden i alt og i sessionstid.

en: Use this option to automatically start the timer on this task when you switch to the specified desktop(s). Select the desktop(s) that will automatically start the timer on this task.
da: Brug dette til at starte uret automatisk på denne opgave når du skifter til de angivne skriveborde. Vælg de skriveborde som automatisk vil starte timeren på denne opgave.

en: Continue timing. Timing has started at %1
da: Fortsæt tidstagning. Tidstagning startede kl. %1

en: Stop timing and revert back to the time at %1.
da: Stop tidstagning og skru tilbage til tiden ved %1.

en: Continue timing.
da: Fortsæt tidstagning.

en: Revert timing
da: Skru tidstagning tilbage

en: Someone, probably you, has called karm.
da: Nogen, sandsynligvis dig, har kaldt karm.

en: KArm has been renamed to KTimeTracker. This makes it easier to recognize.
    Compatibility advice: Do not give ktimetracker files to karm users. Using karm files with ktimetracker is possible.
da: KArm er blevet omdøbt til KTimeTracker. Dette gør det nemmere at finde.
    Kompatibilitetsråd: Giv ikke KTimeTracker-filer til karm brugere. Brug af karm-filer med KTimetracker er muligt.

en: Please learn to call ktimetracker as this reminder may be removed in the future.
da: Lær venligst at kalde ktimetracker, da denne påmindelse måske fjernes i fremtiden.

en: Someone, probably you, has called karm. KArm has been renamed to KTimeTracker. This makes it easier to recognize. Compatibility advice: Do not give ktimetracker files to karm users. Using karm files with ktimetracker is possible. Please learn to call ktimetracker as this reminder may be removed in the future.
da: Nogen, sandsynligvis dig, har kaldt karm. KArm er blevet omdøbt til KTimeTracker. Dette gør det nemmere at finde. Kompatibilitetsråd: Giv ikke ktimetracker-filer til karm brugere. Brug af karm-filer med ktimetracker er muligt. Lær venligst at kalde ktimetracker, da denne påmindelse måske vil blive fjernet i fremtiden.

en: KArm is now ktimetracker
da: KArm er nu KTimeTracker

en: Error loading "%1": could not find parent (uid=%2)
da: Fejl ved indlæsning af "%1": kunne ikke finde hvad den var afledt fra (uid=%2)

en: Export Progress
da: Eksportfremgang

en: Could not open "%1".
da: Kunne ikke åbne "%1".

en: myName
da: mitNavn

en: Configure key bindings
da: Indstil tastebindinger

en: This will let you configure keybindings which are specific to ktimetracker
da: Dette vil lade dig indstille tastebindinger, der er specielle for ktimetracker

[ctx: abbreviation for hours]
en:  hr.
da:  timer

en: KDE Time tracker tool
da: KDE tidsfølgeværktøj

en: Just caught a software interrupt.
da: Fangede netop en software interrupt.

en: (c) 1997-2008, KDE PIM Developers
da: (c) 1997-2008, KDE PIM-udviklerne

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: The iCalendar file to open
da: iCalendar-fil at åbne

en: List all tasks as text output
da: List alle opgaver som tekstoutput

en: Add task <taskname>
da: Tilføj opgave <taskname>

en: Delete task <taskid>
da: Slet opgave <taskid>

en: Print the task ids for all tasks named <taskname>
da: Udskriv opgave-id'er for alle opgaver kaldet <taskname>

en: Start timer for task <taskid>
da: Start tidstagning for opgaven <taskid>

en: Stop timer for task <taskid>
da: Stop tidstagning for opgaven <taskid>

en: Deliver total minutes for task id
da: Levér minutter i alt for opgave-id

en: Outputs the version
da: Giver versionen som output

[ctx: total time of all tasks]
en: Total: %1
da: I alt: %1

[ctx: total time of all tasks]
en: Total
da: I alt

note: i18n: file: cfgbehavior.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enabled)
en: Detect desktop as idle after:
da: Registrér skrivebord som i tomgang efter:

note: i18n: file: cfgbehavior.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimum desktop active time:
da: Minimum aktivtid for skrivebord:

note: i18n: file: cfgbehavior.ui:43 i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_minActiveTime)
en:  sec
da:  sek.

note: i18n: file: cfgbehavior.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_promptDelete)
en: Prompt before deleting tasks
da: Spørg før opgaver slettes

note: i18n: file: cfgbehavior.ui:63 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Unitasking - allow only one task to be timed at a time. Does not stop any timer.
da: Unitasking - tillad kun tidstagning af en opgave ad gangen. Stopper ikke nogen tidstagning.

note: i18n: file: cfgbehavior.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uniTasking)
en: Allow only one timer at a time
da: Tillad kun en tidstagning ad gangen

note: i18n: file: cfgbehavior.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayIcon)
en: Place an icon to the system tray
da: Placér et ikon til statusområdet

[ctx: title of group box, general options]
note: i18n: file: cfgdisplay.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
da: Generelt

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_decimalFormat)
en: Decimal number format
da: Format for decimaltal

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:32 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious
da: Vælg dette hvis du har en touchscreen og din skærmplads er kostbar

[ctx: Choose this if you have a touchscreen and your screen real estate is precious.]
note: i18n: file: cfgdisplay.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_configPDA)
en: Configuration for PDA
da: Konfiguration af PDA

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:45 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Columns Displayed
da: Kolonner vist

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displaySessionTime)
en: Session time
da: Sessionstid

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTime)
en: Cumulative task time
da: Akkumuleret opgavetid

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalSessionTime)
en: Total session time
da: Sessionstiden i alt

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayTotalTime)
en: Total task time
da: Opgavetid i alt

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPriority)
en: Priority
da: Prioritet

note: i18n: file: cfgdisplay.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayPercentComplete)
en: Percent complete
da: Procent færdig

note: i18n: file: cfgstorage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoSave)
en: Save tasks every:
da: Gem opgaver hver:

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (KDialog, CSVExportDialogBase)
en: CSV Export
da: CSV Eksport

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Export to:
da: Eksportér til:

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:46 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlExportTo)
en: The file where Karm will write the data.
da: Filen hvor Karm vil skrive data.

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quotesLabel)
en: Quotes:
da: Citater:

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:85 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cboQuote)
en: All fields are quoted in the output.
da: Alle felter bliver citeret i uddata.

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:105 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: Date Range
da: Datoområde

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:108 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpDateRange)
en: <p>An inclusive date range for reporting on time card history.  Not enabled when reporting on totals.</p>
da: <p>Et inklusivt datoområde til at rapportere om tidskorthistorikken. Ikke aktiveret når totalsummer rapporteres.</p>

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
da: Fra:

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:139 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: To:
da: Til:

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:181 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combodecimalminutes)
en: Hours:Minutes
da: Timer:Minutter

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:198 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combosessiontimes)
en: All Times
da: Alle tidspunkter

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:225 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboalltasks)
en: Only Selected
da: Kun valgte

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:241 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: Delimiter
da: Afgrænser

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:244 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, grpDelimiter)
en: The character used to separate one field from another in the output.
da: Tegnet der bruges til at afgrænse et felt fra et andet i outputtet.

[ctx: tabulator delimiter]
note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:256 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioTab)
en: Tab
da: Tabulator

[ctx: user can set an user defined delimiter]
note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:263 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOther)
en: Other:
da: Andet:

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSpace)
en: Space
da: Mellemrum

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:277 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioComma)
en: Comma
da: Komma

note: i18n: file: csvexportdialog_base.ui:314 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioSemicolon)
en: Semicolon
da: Semikolon

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:16 i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
da: &Importér

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:20 i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
da: &Eksportér

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:31 i18n: ectx: Menu (clock)
en: &Clock
da: &Ur

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:38 i18n: ectx: Menu (task)
en: &Task
da: &Opgave

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:49 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:56 i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: file: ktimetrackerui.rc:65 i18n: ectx: ToolBar (taskToolBar)
en: Tasks
da: Opgaver

en: Task Name
da: Opgavenavn

en: Session Time
da: Sessionstid

en: Time
da: Tidspunkt

en: Total Session Time
da: Sessionstid i alt

en: Total Time
da: Tid i alt

en: Percent Complete
da: Procent færdig

en: unspecified
da: uspecificeret

[ctx: combox entry for highest priority]
en: 1 (highest)
da: 1 (højest)

[ctx: combox entry for medium priority]
en: 5 (medium)
da: 5 (mellem)

[ctx: combox entry for lowest priority]
en: 9 (lowest)
da: 9 (lavest)

en: Error storing new task. Your changes were not saved. Make sure you can edit your iCalendar file. Also quit all applications using this file and remove any lock file related to its name from ~/.kde/share/apps/kabc/lock/
da: Fejl da ny opgaveskulle opbevares. Dine ændringer blev ikke gemt. Sørg for at du kan redigere din iCalendar-fil. Afslut også alle programmer som bruger filen, og fjerne eventuelle låsefiler relaterede til dets navn fra ~/.kde/share/apps/kabc/lock/.

en: Your virtual desktop number is too high, desktop tracking will not work
da: Dit virtuelle skrivebordsnummer er for højt, skrivebordsovervågning vil ikke fungere

en: Successfully saved file
da: Filen er gemt

en: Could not save. Disk full ?
da: Kunne ikke gemme. Disken er fuld?

en: Could not save.
da: Kunne ikke gemme.

en: New Task
da: Ny opgave

en: Unnamed Task
da: Unavngiven opgave

en: New Sub Task
da: Ny delopgave

en: Edit Task
da: Redigér opgave

en: No task selected.
da: Ingen opgave valgt.

en: Are you sure you want to delete the selected task(s) and their entire history?
    NOTE: all subtasks and their history will also be deleted.
da: Er du sikker på, du vil slette de(n) valgte opgave(r) og hele deres historik?
    BEMÆRK: Alle delopgaver og deres historik vil også blive slettet.

en: Deleting Task(s)
da: Sletter opgave(r)

en: Task Totals
da: Opgaver i alt

en: No tasks.
da: Ingen opgaver.

en: Week of %1
da: Uge %1

en: Search or add task
da: Søg efter eller tilføj opgave

en: This is a combined field. As long as you do not type ENTER, it acts as a filter. Then, only tasks that match your input are shown. As soon as you type ENTER, your input is used as name to create a new task.
da: Dette er et kombineret felt. Så længe du ikke taster RETUR, opfører det sig som et filter. Derefter vises kun opgaver, som matcher dit input. Så snart du taster RETUR, vil dit input blive brugt som navn til oprette en ny opgave.

en: Cannot create new file.
da: Kan ikke oprette ny fil.

en: Untitled
da: Unavngiven

en: Start &New Session
da: Start &ny session

en: Starts a new session
da: Start en ny session

en: This will reset the session time to 0 for all tasks, to start a new session, without affecting the totals.
da: Dette vil nulstille sessionstiden til 0 for alle opgaver, for at starte en ny session uden at påvirke totalværdien.

en: Edit History...
da: Redigér historik...

en: Edits history of all tasks of the current document
da: Redigerer historik for alle opgaver for det nuværende dokument

en: A window will be opened where you can change start and stop times of tasks or add a comment to them.
da: Et vindue vil blive åbnet hvor du kan ændre start- og sluttidspunkter for opgaver eller tilføje en kommentar til dem.

en: &Reset All Times
da: &Nulstil alle tider

en: Resets all times
da: Nulstil alle tider

en: This will reset the session and total time to 0 for all tasks, to restart from scratch.
da: Dette vil nulstille sessionstiden og totaltiden til 0 for alle opgaver, for at starte igen på ny.

en: Starts timing for selected task
da: Starter tidstagning for valgt opgave

en: This will start timing for the selected task.
    It is even possible to time several tasks simultanously.
    
    You may also start timing of tasks by double clicking the left mouse button on a given task. This will, however, stop timing of other tasks.
da: Dette vil starte tidtagning for den udvalgte opgave.
    Det er oven i købet muligt at tage tid på flere opgaver samtidig.
    
    Du kan også begynde tidtagning af opgaver ved at dobbeltklikke med venstre museknap på en given opgave. Dette vil imidlertid standse tidtagning for andre opgaver.

en: Stops timing of the selected task
da: Standser tidtagning af den valgte opgave

en: Focus on searchbar
da: Fokus på søgelinjen

en: Sets the focus on the searchbar
da: Sætter fokus på søgelinjen

en: Stop &All Timers
da: Stop &alle tidsfølgere

en: Stops all of the active timers
da: Standser alle aktive tidtagninger

en: Track Active Applications
da: Spor aktive programmer

en: Auto-creates and updates tasks when the focus of the current window has changed
da: Opretter og opdaterer automatisk opgaver når fokus for det nuværende vindue er blevet ændret

en: If the focus of a window changes for the first time when this action is enabled, a new task will be created with the title of the window as its name and will be started. If there already exists such an task it will be started.
da: Hvis fokus for et vindue ændres, for første gang når handlingen er aktiveret, vil en ny opgave blive oprettet, med titlen på vinduet som sit navn og vil blive blive startet. Hvis der allerede eksisterer sådan en opgave vil den blive startet.

en: &New Task...
da: &Ny opgave...

en: Creates new top level task
da: Opret ny opgave på øverste niveau

en: This will create a new top level task.
da: Dette vil oprette en  ny topniveau opgave.

en: New &Subtask...
da: Ny &delopgave...

en: Creates a new subtask to the current selected task
da: Opretter ny delopgave for den aktuelt valgte opgave

en: This will create a new subtask to the current selected task.
da: Dette vil oprette en ny delopgave for den aktuelt valgte opgave.

en: &Delete
da: &Slet

en: Deletes selected task
da: Sletter valgt opgave

en: This will delete the selected task(s) and all subtasks.
da: Dette vil slette de(n) valgte opgave(r) og alle delopgaver.

en: &Edit...
da: R&edigér...

en: Edits name or times for selected task
da: Redigerer navn eller tider for valgt opgave

en: This will bring up a dialog box where you may edit the parameters for the selected task.
da: Dette vil få en dialog frem, hvor du kan redigere parametrene for den udvalgte opgave.

en: &Mark as Complete
da: &Markér som færdig

en: &Mark as Incomplete
da: &Markér som ufærdig

en: &Export Times...
da: &Eksportér tider...

en: Export &History...
da: Eksportér &historik...

en: Import Tasks From &Planner...
da: Importér opgaver fra &planlægger...

en: Show Searchbar
da: Vis søgelinje

en: This document has not been saved yet. Do you want to save it?
da: Dette dokument er ikke blevet gemt endnu. Ønsker du at gemme det?

en: Behavior
da: Opførsel

[ctx: settings page for customizing user interface]
en: Appearance
da: Udseende

en: Storage
da: Lager

[ctx: @info in message box]
en: There is no history yet. Start and stop a task and you will have an entry in your history.
da: Der er ingen historik endnu. Start og stop en opgave og du vil have en indgang i din historik.

en: Do you really want to reset the time to zero for all tasks?
da: Ønsker du virkelig at stille tiden til nul for alle opgaver?

en: Confirmation Required
da: Bekræftelse krævet

en: Reset All Times
da: Nulstil alle tider

en: Save failed, most likely because the file could not be locked.
da: Mislykkedes at gemme, formodentlig på grund af at filen ikke kunne låses.

en: Could not modify calendar resource.
da: Kunne ikke ændre kalenderressource.

en: Out of memory--could not create object.
da: Ude af hukommelse. Kunne ikke oprette objekt.

en: UID not found.
da: UID ikke  fundet.

en: Invalidate date--format is YYYY-MM-DD.
da: Ugyldig dato. Formatet er ÅÅÅÅ-MM-DD.

en: Invalid time--format is YYYY-MM-DDTHH:MM:SS.
da: Ugyldig tid. Formatet er ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS.

en: Invalid task duration--must be greater than zero.
da: Ugyldig opgavelængde. Den skal være større end nul.

en: Invalid error number: %1
da: Ugyldigt fejlnummer: %1

en: This is ktimetracker, KDE's program to help you track your time. Best, start with creating your first task - enter it into the field where you see "search or add task".
da: Dette er KTimeTracker, KDE's program til at hjælpe dig med at holde styr på din tid. Den bedste måde at starte på er ved at oprette din første opgave - indtast den i feltet hvor du ser "Søg efter eller tilføj opgave".

en: You have already created a task. You can now start and stop timing
da: Du har allerede oprettet en opgave. Du kan nu starte og stoppe tidtagning

en: No active tasks
da: Ingen aktive opgaver

en: Columns
da: Kolonner

en: Show
da: Vis

en: Hide
da: Skjul
