kcminput - en to ca translation catalogue (100 entries)

en: Mouse type: %1
ca: Tipus de ratolí: %1

en: RF channel 1 has been set. Please press Connect button on mouse to re-establish link
ca: S'ha establert el canal 1 d'RF. Premeu el botó Connecta del ratolí per a restablir l'enllaç

en: Press Connect Button
ca: Premeu el botó Connecta

en: RF channel 2 has been set. Please press Connect button on mouse to re-establish link
ca: S'ha establert el canal 2 d'RF. Premeu el botó Connecta del ratolí per a restablir l'enllaç

[ctx: no cordless mouse]
en: none
ca: sense

en: Cordless Mouse
ca: Ratolí sense cable

en: Cordless Wheel Mouse
ca: Ratolí de roda sense cable

en: Cordless MouseMan Wheel
ca: Ratolí de roda sense cable MouseMan

en: Cordless TrackMan Wheel
ca: Ratolí de roda sense cable TrackMan

en: Cordless TrackMan FX
ca: Sense cable TrackMan FX

en: Cordless MouseMan Optical
ca: Òptic sense cable MouseMan

en: Cordless Optical Mouse
ca: Ratolí òptic sense cable

en: Cordless MouseMan Optical (2ch)
ca: Òptic sense cable MouseMan (c2)

en: Cordless Optical Mouse (2ch)
ca: Ratolí òptic sense cable (c2)

en: Cordless Mouse (2ch)
ca: Ratolí sense cable (c2)

en: Cordless Optical TrackMan
ca: Òptic sense cable TrackMan

en: MX700 Cordless Optical Mouse
ca: Ratolí òptic sense cable MX700

en: MX700 Cordless Optical Mouse (2ch)
ca: Ratolí òptic sense cable MX700 (c2)

en: Unknown mouse
ca: Ratolí desconegut

en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
ca: <h1>Ratolí</h1> Aquest mòdul us permet escollir diverses opcions quant a la manera de treballar del dispositiu apuntador. Aquest pot ser un ratolí, una bola o algun altre maquinari que faci una funció similar.

en: &General
ca: Ge&neral

en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
ca: Si sou esquerrà, potser us voldreu intercanviar les funcions dels botons esquerre i dret del dispositiu apuntador escollint l'opció «mà esquerra». Si el vostre dispositiu apuntador té més de dos botons, només es canvien els que funcionen com a botó esquerre i dret. Per exemple, si teniu un ratolí de tres botons, el botó del mig no es veu afectat.

en: The default behavior in KDE is to select and activate icons with a single click of the left button on your pointing device. This behavior is consistent with what you would expect when you click links in most web browsers. If you would prefer to select with a single click, and activate with a double click, check this option.
ca: El comportament per omissió al KDE és seleccionar i activar icones amb un sol clic del botó esquerre del dispositiu apuntador. Aquest comportament és coherent amb el que esperaríeu en clicar als enllaços de la majoria de navegadors web. Si preferiu seleccionar amb un sol clic, i activar amb un doble clic, marqueu aquesta opció.

en: Activates and opens a file or folder with a single click.
ca: Activa i obre un fitxer o carpeta amb un sol clic.

en: If you check this option, pausing the mouse pointer over an icon on the screen will automatically select that icon. This may be useful when single clicks activate icons, and you want only to select the icon without activating it.
ca: Si marqueu aquesta opció, en aturar l'apuntador del ratolí damunt d'una icona a la pantalla, la seleccionarà automàticament. Això pot ser útil quan els clics simples activen les icones, i només voleu seleccionar la icona sense activar-la.

en: If you have checked the option to automatically select icons, this slider allows you to select how long the mouse pointer must be paused over the icon before it is selected.
ca: Si heu marcat l'opció per seleccionar icones automàticament, aquest botó lliscant us permet seleccionar quant de temps l'apuntador s'ha d'aturar damunt de la icona abans de seleccionar-la.

en: &Cursor Theme
ca: Tema de &cursor

en: Advanced
ca: Avançat

en: Pointer acceleration:
ca: Acceleració de l'apuntador:

en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
ca: <p>Aquesta opció us permet canviar la relació entre la distància del desplaçament de l'apuntador del ratolí a la pantalla i el moviment relatiu del dispositiu físic (que pot ser un ratolí, una bola o qualsevol altre dispositiu apuntador).</p><p> Un valor alt de l'acceleració provocarà grans moviments de l'apuntador del ratolí a la pantalla, fins i tot si només feu un moviment petit amb el dispositiu físic. La selecció de valors molt alts pot fer que l'apuntador voli travessant la pantalla, fent-se difícil de controlar.</p>

en: Pointer threshold:
ca: Llindar de l'apuntador:

en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
ca: <p>El llindar és la distància més petita que s'ha de moure l'apuntador del ratolí per la pantalla abans que faci efecte l'acceleració. Si el moviment és més petit que el llindar, l'apuntador es mourà com si l'acceleració fos 1X;</p><p>per tant, si feu moviments petits amb el dispositiu físic, no hi haurà acceleració en absolut, donant-vos un grau de control més gran de l'apuntador del ratolí. Amb moviments més grans del dispositiu físic, podreu moure l'apuntador ràpidament a diferents àrees de la pantalla.</p>

en:  msec
ca:  ms

en: Double click interval:
ca: Interval per al doble clic:

en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
ca: L'interval per al doble clic és el temps màxim (en mil·lisegons) entre dos clics del ratolí que els converteix en un doble clic. Si el segon clic ocorre més tard que aquest interval de temps després del primer clic, es reconeixen com a dos clics separats.

en: Drag start time:
ca: Temps inici per a l'arrossegada:

en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
ca: Si cliqueu amb el ratolí (p.ex. en un editor multilínia) i comenceu a moure el ratolí dins del temps inici per a l'arrossegada, s'iniciarà una operació d'arrossegament.

en: Drag start distance:
ca: Distància inici per a l'arrossegada:

en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
ca: Si cliqueu amb el ratolí i comenceu a moure el ratolí dins de la distància inici per a l'arrossegada, s'iniciarà una operació d'arrossegament.

en: Mouse wheel scrolls by:
ca: La roda del ratolí és desplaça:

en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
ca: Si useu la roda d'un ratolí, aquest valor determina el número de línies de desplaçament per a cada moviment de la roda. Tingueu present que si aquest número excedeix el número de línies visibles, s'ignorarà i el moviment de la roda es manegarà com un moviment de pàgina amunt/avall.

en: Mouse Navigation
ca: Navegació del ratolí

en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
ca: &Mou el ratolí amb el teclat (usant el teclat numèric)

en: &Acceleration delay:
ca: Retard de l'a&cceleració:

en: R&epeat interval:
ca: Inter&val de repetició:

en: Acceleration &time:
ca: &Temps d'acceleració:

en:  pixel/sec
ca:  píxels/s

en: Ma&ximum speed:
ca: Velocitat &màxima:

en: Acceleration &profile:
ca: &Perfil d'acceleració:

en: Mouse
ca: Ratolí

en:  pixel |  pixels
ca[0]:  píxel
ca[1]:  píxels

en:  line |  lines
ca[0]:  línia
ca[1]:  línies

note: i18n: file: kmousedlg.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
ca: Ordre del botó

note: i18n: file: kmousedlg.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
ca: D&retà

note: i18n: file: kmousedlg.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
ca: &Esquerrà

note: i18n: file: kmousedlg.ui:72 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
ca: Canvia la direcció del desplaçament amb la roda o els botons 4t i 5é del ratolí.

note: i18n: file: kmousedlg.ui:75 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
ca: In&verteix la direcció de desplaçament

note: i18n: file: kmousedlg.ui:105 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Icons
ca: Icones

note: i18n: file: kmousedlg.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleClick)
en: Dou&ble-click to open files and folders (select icons on first click)
ca: Doble &clic per a obrir fitxers i carpetes (selecciona les icones al primer clic)

note: i18n: file: kmousedlg.ui:121 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleClick)
en: &Single-click to open files and folders
ca: Clic si&mple per a obrir fitxers i carpetes

note: i18n: file: kmousedlg.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_pointershape)
en: Cha&nge pointer shape over icons
ca: Ca&nvia la forma de l'apuntador damunt les icones

note: i18n: file: kmousedlg.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSelect)
en: A&utomatically select icons
ca: Se&lecciona les icones automàticament

[ctx: label. delay (on milliseconds) to automatically select icons]
note: i18n: file: kmousedlg.ui:195 i18n: ectx: property (label), widget (KIntNumInput, slAutoSelect)
en: Delay
ca: Retard

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:8 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cordlessNameLabel)
en: Cordless Name
ca: Nom sense cable

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:21 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, resolutionSelector)
en: Sensor Resolution
ca: Resolució del sensor

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:27 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, button400cpi)
en: 400 counts per inch
ca: 400 passos per polzada

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, button800cpi)
en: 800 counts per inch
ca: 800 passos per polzada

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:53 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, batteryBox)
en: Battery Level
ca: Nivell de bateria

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:72 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, channelSelector)
en: RF Channel
ca: Canal RF

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, channel1)
en: Channel 1
ca: Canal 1

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:94 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, channel2)
en: Channel 2
ca: Canal 2

note: i18n: file: logitechmouse_base.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, permissionProblemText)
en: You have a Logitech Mouse connected, and libusb was found at compile time, but it was not possible to access this mouse. This is probably caused by a permissions problem - you should consult the manual on how to fix this.
ca: Teniu connectat un ratolí Logitech i libusb s'ha trobat en temps de compilació, però no ha estat possible accedir a aquest ratolí. La causa probable és un problema de permisos - heu de consultar al manual la manera de solucionar-ho.

note: i18n: file: xcursor/themepage.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the cursor theme you want to use (hover preview to test cursor):
ca: Seleccioneu el tema de cursor que voleu usar (manteniu per sobre per a provar el cursor):

note: i18n: file: xcursor/themepage.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: Remove Theme
ca: Elimina el tema

note: i18n: file: xcursor/themepage.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install New Theme...
ca: Instal·la tema nou...

en: Select the cursor theme you want to use:
ca: Seleccioneu el tema de cursor que voleu usar:

en: Name
ca: Nom

en: Description
ca: Descripció

en: You have to restart KDE for these changes to take effect.
ca: Per tal que el canvi de color o mida del cursor tingui efecte, s'ha de reiniciar el KDE.

en: Cursor Settings Changed
ca: L'arranjament del cursor ha estat canviat

en: Small black
ca: Negre petit

en: Small black cursors
ca: Cursors negres i petits

en: Large black
ca: Negre gran

en: Large black cursors
ca: Cursors negres i grans

en: Small white
ca: Blanc petit

en: Small white cursors
ca: Cursors blancs i petits

en: Large white
ca: Blanc gran

en: Large white cursors
ca: Cursors blancs i grans

en: KDE Classic
ca: Clàssic del KDE

en: The default cursor theme in KDE 2 and 3
ca: El tema de cursor per defecte en el KDE 2 i 3

en: Drag or Type Theme URL
ca: Arrossegueu o introduïu l'URL del tema

en: Unable to find the cursor theme archive %1.
ca: No es pot trobar l'arxiu del tema de cursor %1.

en: Unable to download the cursor theme archive; please check that the address %1 is correct.
ca: No es pot descarregar l'arxiu del tema de cursor; si us plau, comproveu que l'adreça %1 és correcta.

en: The file %1 does not appear to be a valid cursor theme archive.
ca: El fitxer %1 no sembla ser un arxiu per a tema de cursor vàlid.

en: <qt>You cannot delete the theme you are currently using.<br />You have to switch to another theme first.</qt>
ca: <qt>No podeu suprimir el tema que esteu usant actualment.<br />Primer heu de canviar a un altre tema.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the <i>%1</i> cursor theme?<br />This will delete all the files installed by this theme.</qt>
ca: <qt>Esteu segur que voleu eliminar el tema de cursor <i>%1</i>?<br />Això esborrarà tots els fitxers instal·lats per aquest tema.</qt>

en: Confirmation
ca: Confirmació

en: A theme named %1 already exists in your icon theme folder. Do you want replace it with this one?
ca: A la vostra carpeta per a temes d'icona ja existeix un tema anomenat %1. Desitgeu substituir-lo per aquest?

en: Overwrite Theme?
ca: Sobreescriure el tema?

en: No description available
ca: No hi ha descripció disponible
