gedit master - en to ja translation catalogue (1039 entries)

en: Edit text files
ja: テキストファイルを編集します

en: Text Editor
ja: テキストエディタ

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ja: 編集領域で使用するカスタムフォントを指定します。これは "デフォルトのフォントを使う" オプションを無効にしている場合にのみ効果があります。

en: Active plugins
ja: 利用可能なプラグイン

en: Automatic indent
ja: 自動インデント

en: Automatically Detected Encodings
ja: エンコーディングの自動認識

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Autosave Interval
ja: 自動保存の間隔

en: Body Font for Printing
ja: 印刷時の本文に使われるフォント

en: Bottom Panel is Visible
ja: ボトム・ペインの表示可否

en: Create Backup Copies
ja: パックアップコピーの作成

en: Display Line Numbers
ja: 行番号の表示

en: Display Right Margin
ja: 右マージンを表示

en: Editor Font
ja: エディタのフォント

en: Enable Search Highlighting
ja: 検索時の強調表示を有効にする

en: Enable Syntax Highlighting
ja: 構文の強調表示を有効にする

en: Encodings shown in menu
ja: メニューに表示するエンコーディング

en: Header Font for Printing
ja: 印刷時のヘッダに使用するフォント

en: Highlight Current Line
ja: 現在の行の強調表示

en: Highlight Matching Bracket
ja: 対応するカッコの強調表示

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
ja: この値が 0 の場合はドキュメントを印刷する時に行番号を挿入しません。それ以外の場合は gedit は行番号を印刷します。

en: Insert spaces
ja: 空白の挿入

en: Line Number Font for Printing
ja: 印刷時の行番号に使用するフォント

en: Line Wrapping Mode
ja: 行の折り返しモード

en: List of VFS schemes gedit supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
ja: gedit が書き込みモードでサポートする VFS の並びです。'file' のスキームはデフォルトで書き込み可能です。

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ja: 利用可能なプラグインの一覧です。プラグインの "場所" が含まれます。指定したプラグインの "場所" を得るには .gedit-plugin ファイルを参照して下さい。

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
ja: ファイルを開く/保存ダイアログで文字エンコーディングのメニューに表示するエンコーディング一覧です。認識できるエンコーディングだけが使用されます。

en: Maximum Number of Undo Actions
ja: "元に戻す" 動作の限度

en: Maximum Recent Files
ja: "最近使ったファイル" に表示する数 (最大値)

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ja: gEdit で "元に戻す" または "やり直す" ことができる動作の回数を最大値で指定します (無制限にする場合は "-1")。

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions. Deprecated since 2.12.0
ja: gEdit で "元に戻す" や "やり直す" ことができる動作の最大数を指定します (無制限にする場合は "-1") (このキーは GNOME 2.12.0 から廃止になりました)。

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ja: geditが変更されたファイルを何分後に自動保存するか。これは「自動保存」オプションをオンにしたときだけ効果があります。

en: Print Header
ja: ヘッダの印刷

en: Print Line Numbers
ja: 行番号の印刷

en: Print Syntax Highlighting
ja: 強調表示の印刷

en: Printing Line Wrapping Mode
ja: 印刷時の行の折り返しモード

en: Restore Previous Cursor Position
ja: 以前あったカーソル位置に戻す

en: Right Margin Position
ja: 右マージンの位置

en: Side Pane is Visible
ja: サイド・ペインの表示可否

en: Smart Home End
ja: スマート [Home]/[End]

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ja: [Home]/[End] キーを押下した時のカーソルの動きを指定します。"DISABLED" を指定すると常に行の先頭/末尾にカーソルを移動し、"AFTER" を指定するとキーを初めて押下した時は行の先頭/末尾に移動し二回目に押下したらホワイトスペースを除く文字列の先頭/終端にカーソルを移動し、"BEFORE" を指定すると行の先頭/末尾に移動する前に一旦文字列の先頭/終端にカーソルを移動し、"ALWAYS" を指定すると行の先頭/末尾ではなく常に文字列の先頭/終端にカーソルを移動します。

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: 印刷する際に長い行をどのように折り返すかを指定します。折り返さない場合は "GTK_WRAP_NONE"、単語の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_WORD"、そして文字の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_CHAR" を使います。値は大文字小文字を区別することに注意して下さい。そしてここで記述したとおりに印刷されるか確認して下さい。

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: 編集領域内の長い行をどのように折り返すかを指定します。折り返さない場合は "GTK_WRAP_NONE"、単語の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_WORD"、そして文字の境界で折り返す場合は "GTK_WRAP_CHAR" を使います。値は大文字小文字を区別することに注意して下さい。そしてここで記述したとおりに表示されるか確認して下さい。

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ja: ドキュメントを印刷する際の本文に使用するフォントを指定します。

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ja: 印刷する際の行番号に使用するフォントを指定します。これは "行番号の印刷" オプションが 0 以外の場合のみ効果があります。

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ja: ドキュメントを印刷する際のページ・ヘッダに使用するフォントを指定します。これは "ヘッダの印刷" オプションが有効の場合のみ効果があります。

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ja: "最近使ったファイル" のサブメニューに表示するエントリの最大数を指定します。

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ja: タブ文字の代わりに表示されるスペースの数を指定します。

en: Specifies the position of the right margin.
ja: 右マージンの位置を指定します。

en: Status Bar is Visible
ja: ステータスバーの表示

en: Style Scheme
ja: スタイルのスキーム

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ja: ツールバー・ボタンのスタイルを指定します。可能な値はシステムのデフォルト・スタイルを使う "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" とアイコンのみを表示する "GEDIT_TOOLBAR_ICONS"、アイコンとテキスト両方を表示する "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT"、そしてアイコンのそばに優先的なテキストを表示する "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" があります。値は大文字小文字を区別することに注意して下さい。そしてここで記述したとおりに表示されるか確認して下さい。

en: Tab Size
ja: タブのサイズ

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ja: 文字に色をつけるために使用する GtkSourceView スタイルスキームのID

en: Toolbar Buttons Style
ja: ツールバーボタンのスタイル

en: Toolbar is Visible
ja: ツールバーの表示可否

en: Undo Actions Limit (DEPRECATED)
ja: "元に戻す" 動作の限度 (破棄)

en: Use Default Font
ja: デフォルトのフォントを使う

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ja: 一定時間が経過したら、gedit が変更されたファイルを自動的に保存するかどうか指定します。自動保存の間隔は、"ファイルを自動的に保存する間隔" オプションで指定できます。

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
ja: ファイルを保存する時にバックアップ・コピーを作成するかどうかを指定します．"バックアップ・コピーの拡張子" オプションでバックアップ・ファイルの拡張子を設定することができます。

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
ja: 編集領域に行番号を表示するかどうかを指定します。

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
ja: 編集領域に右マージンを表示するかどうかを指定します。

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
ja: gedit が自動インデントを行うのを有効にするかどうかです。

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
ja: 構文の強調表示を有効にするかどうかを指定します。

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
ja: 検索する時に一致した文字列を全て強調表示するかどうかを指定します。

en: Whether gedit should highlight the bracket matching the selected one.
ja: gedit が選択されたものに対応するカッコを強調表示するかどうかです。

en: Whether gedit should highlight the current line.
ja: カーソル行を強調表示するかどうかを指定します。

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
ja: ドキュメントを印刷する際にヘッダを含めるかどうかを指定します。

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
ja: タブ文字の代わりに空白文字を使うかどうかを指定します。

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
ja: ドキュメントを印刷する際に構文の強調表示も印刷するかどうかを指定します。

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ja: ファイルを読み込んだ時に記憶していたカーソル位置に戻すかどうか指定します。

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
ja: 編集ウインドウの下側にボトム・ペインを表示するかどうかを指定します。

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
ja: 編集ウィンドウの左にあるサイドペインを表示させるかどうかです。

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ja: 編集ウィンドウの下側にステータスバーを表示するかどうかを指定します。

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ja: 編集ウィンドウ内にツールバーを表示するかどうかを指定します。

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ja: gedit で指定したフォントの代わりにシステムのデフォルト・フォントを編集で使用するかどうかを指定します。このオプションを無効にした場合は、システム・フォントではなく "エディタのフォント" オプションで指定したフォントが使用されます。

en: Writable VFS schemes
ja: 書き込み可能な VFS スキーム

note: Translators: This is the list of encodings shown by default in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are displayed.
en: [ISO-8859-15]
ja: [CP932,EUC-JP-MS,ISO-2022-JP,ISO-8859-15]

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by gedit for automatic detection of the file encoding. You may want to customize it adding encodings that are common in your country, for instance the GB18030 encoding for the Chinese	translation. You may also want to remove the ISO-8859-15 enco
en: [UTF-8,CURRENT,ISO-8859-15,UTF-16]
ja: [UTF-8,CURRENT,CP932,SHIFT_JIS,ISO-2022-JP,EUC-JP-MS,EUC-JP,ISO-8859-15,UTF-16]

en: Log Out _without Saving
ja: 保存せずにログアウトする(_W)

en: _Cancel Logout
ja: ログアウトのキャンセル(_C)

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Question
ja: 確認

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、%ld秒前からの変更が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ja: 保存しないと、1分前からの変更が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、1分 %ld秒前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、%ld分前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ja: 保存しないと、1時間前からの変更内容が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、1時間 %d分前からの変更が完全に失われます。

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ja[0]: 保存しないと、%d時間前からの変更内容が完全に失われます。

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
ja: ドキュメント "%s" への変更が完全に失われます。

en: Save changes to document "%s" before closing?
ja: 閉じる前にドキュメント "%s" で変更した内容を保存しますか？

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ja: システム管理者によってファイルの保存が利用できなくなっています。

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ja[0]: %d個のドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: まだ保存していないドキュメントが %d個あります。閉じる前にそれらを保存しますか？

en: Docum_ents with unsaved changes:
ja: まだ保存していない変更点を含むドキュメント(_E):

en: S_elect the documents you want to save:
ja: 保存するドキュメントを選択して下さい(_E):

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ja: 保存しないと変更した内容が完全に失われます。

en: Character Encodings
ja: 文字エンコーディング

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Encoding
ja: エンコーディング(_E)

en: A_vailable encodings:
ja: 利用可能なエンコーディング(_V):

en: Character encodings
ja: 文字エンコーディング

en: E_ncodings shown in menu:
ja: メニューに表示するエンコーディング(_N):

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ja: このエディタで使うフォントを選択するには、このボタンをクリックしてください

en: _Use the system fixed width font (%s)
ja: システムの固定幅フォント (%s) を使う(_U)

en: The selected color scheme cannot be installed.
ja: 指定した色のスキームをインストールできません。

en: Add Scheme
ja: スキームの追加

en: A_dd Scheme
ja: スキームの追加(_D)

en: Color Scheme Files
ja: 色のスキーム

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Could not remove color scheme "%s".
ja: 色のスキーム "%s" を削除できませんでした。

en: gedit Preferences
ja: gedit の設定

en: Automatic Indentation
ja: 自動インデント

en: Bracket Matching
ja: 対応する括弧

en: Color Scheme
ja: 色のスキーム

en: Create a _backup copy of files before saving
ja: 保存する前にバックアップを生成する(_B)

en: Current Line
ja: カーソルがある行

en: Display right _margin
ja: 右マージンを表示する(_M)

en: Do not _split words over two lines
ja: 単語を二行以上に分割しない(_S)

en: Editor
ja: エディタ

en: Editor _font:
ja: エディタのフォント(_F):

en: Enable text _wrapping
ja: テキストの折り返しを有効にする(_W)

en: File Saving
ja: ファイルの保存

en: Font
ja: フォント

en: Font & Colors
ja: フォントと色

en: Highlight current _line
ja: カーソルのある行を強調表示する(_L)

en: Highlight matching _bracket
ja: 対応するカッコを強調表示する(_B)

en: Insert _spaces instead of tabs
ja: タブの代わりにスペースを挿入する(_S)

en: Line Numbers
ja: 行番号

en: Pick the editor font
ja: エディタで使用するフォントの取得

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Preferences
ja: 設定

en: Right Margin
ja: 右マージン

en: Tab Stops
ja: タブ文字

en: Text Wrapping
ja: テキストの折り返し

en: View
ja: 表示

en: _Add...
ja: 追加(_A)...

en: _Autosave files every
ja: ファイルを自動的に保存する間隔(_A):

en: _Display line numbers
ja: 行番号を表示する(_D)

en: _Enable automatic indentation
ja: 自動インデントを有効にする(_E)

en: _Right margin at column:
ja: 右マージンを表す列番号(_R):

en: _Tab width:
ja: タブの幅(_T):

en: _minutes
ja: 分ごと(_M)

en: Replace
ja: 置換

en: Find
ja: 検索

en: Replace _All
ja: 全て置換(_A)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Match _entire word only
ja: 単語全体にマッチさせる(_E)

en: Replace All
ja: 全て置換

en: Replace _with:
ja: 置換後の文字列(_W):

en: Search _backwards
ja: 先頭に向かって検索する(_B)

en: _Match case
ja: 大/小文字を区別する(_M)

en: _Search for:
ja: 検索する文字列(_S):

en: _Wrap around
ja: 折り返しも対象にする(_W)

en: Show the application's version
ja: バージョンを表示する

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ja: オープンするファイルで使用する文字エンコーディングをセットする

en: Display list of possible values for the encoding option
ja: 利用可能なエンコーディングオプションの値一覧を表示する

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
ja: 既に実行中の gedit で新しいトップレベルのウィンドウを作成します

en: Create a new document in an existing instance of gedit
ja: 既に実行中の gedit に新しいドキュメントを作成する

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: %s: invalid encoding.
ja: %s: エンコーディングが間違っています。

note: Setup command line options
en: - Edit text files
ja: - テキスト・ファイルを編集する

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help' で利用可能な全てのコマンドライン・オプションの一覧が表示されます

en: Loading file '%s'…
ja: ファイル '%s' を読み込んでいます…

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ja[0]: %d 個のファイルを読み込んでいます…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
ja: ファイルを開く

en: The file "%s" is read-only.
ja: ファイル "%s" は読み込み専用です。

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ja: このファイルで上書きしてみますか？

en: Saving file '%s'…
ja: ファイル "%s" を保存しています…

en: Save As…
ja: 別名で保存…

en: Reverting the document '%s'…
ja: ドキュメント "%s" を戻しています…

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ja: 変更部分を保存しないで、元のドキュメント '%s' に戻しますか？

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: %ld秒前に編集したドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ja: 1分前に編集したドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ja[0]: 1分 %ld秒前に編集したドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ja[0]: %ld分前に編集したドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ja: 1時間前に編集したドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ja[0]: 1時間 %d分前に編集したドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ja[0]: %d時間前に編集したドキュメントへの変更が完全に失われます。

en: _Revert
ja: 戻す(_R)

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
ja: gedit は GNOME デスクトップ用に作られた小型軽量のテキスト・エディタです。

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ja[0]: %d ヶ所で検索と置換を行いました。

en: Found and replaced one occurrence
ja: 1 ヶ所で検索と置換を行いました

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
ja: "%s" は見つかりませんでした

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Documents
ja: ドキュメントの一覧

en: Western
ja: 西欧

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ

en: South European
ja: 南欧

en: Baltic
ja: バルト語

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (論理表記)

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Nordic
ja: 北欧

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Chinese Traditional
ja: 中国語 (繁体字)

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル/ロシア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Chinese Simplified
ja: 中国語 (簡体字)

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル/ウクライナ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Thai
ja: タイ語

en: Unknown
ja: 不明

en: Automatically Detected
ja: 自動認識

en: Current Locale (%s)
ja: 現在のロケール (%s)

en: Add or Remove...
ja: 追加と削除...

en: All Text Files
ja: 全てのテキスト・ファイル

en: C_haracter Encoding:
ja: 文字エンコーディング(_H):

en: L_ine Ending:
ja: 改行(_I):

en: Mac OS Classic
ja: 旧 Mac OS

en: There was an error displaying the help.
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました。

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Could not find the file %s.
ja: ファイル %s が見つかりませんでした。

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみて下さい。

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: gedit cannot handle %s locations.
ja: 場所 %s を処理できません。

en: gedit cannot handle this location.
ja: この場所を処理できません。

en: The location of the file cannot be mounted.
ja: ファイルが格納されている場所をマウントできません。

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
ja: ファイルが格納されている場所がマウントされていないのでファイルにアクセスできません。

en: %s is a directory.
ja: %s はフォルダです。

en: %s is not a valid location.
ja: %s は適切な場所ではありません

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ja: ホスト %s が見つかりませんでした。プロキシの設定が正しいか確認して、もう一度実行してみて下さい。

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: ホスト名が不正です。正しい場所に入力しているか確認して再度試してください。

en: %s is not a regular file.
ja: %s は通常のファイルではありません。

en: Connection timed out. Please try again.
ja: 接続がタイムアウトしたので、もう一度実行してみて下さい。

en: The file is too big.
ja: ファイル・サイズが大きすぎます。

en: Unexpected error: %s
ja: 原因不明のエラー: %s

en: gedit cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
ja: ファイルが見つかりません。それは最近削除されたのかもしれません。

en: Could not revert the file %s.
ja: ファイル "%s" を元に戻せませんでした

en: Ch_aracter Encoding:
ja: 文字エンコーディング(_A):

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
ja: 強制的に編集する(_W)

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
ja: 編集しない(_O)

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ja: リンクの数が制限され、実際のファイルがこの制限内に見つけることができませんでした。

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ja: そのファイルを開く権限がありません。

en: gedit has not been able to detect the character encoding.
ja: 文字エンコーディングを自動認識できませんでした。

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ja: バイナリ・ファイルを開こうとしていないか確認して下さい。

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ja: 文字エンコーディングをメニューから選んでやり直してください。

en: There was a problem opening the file %s.
ja: %s を開く際に問題が発生しました。

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
ja: ファイルの中に無効な文字列が含まれます。このファイルの編集を続けた場合、ドキュメントが役に立たなくなる可能性があります。

en: You can also choose another character encoding and try again.
ja: 他の文字エンコーディングも選んでやり直してください。

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
ja: ファイル %s を文字エンコーディング %s で開けません。

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ja: メニューから違う文字エンコーディングを選んでやり直してください。

en: Could not open the file %s.
ja: ファイル %s を開けませんでした。

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
ja: ファイル %s を文字エンコーディング %s で保存できません。

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ja: ドキュメントには、指定された文字エンコーディングで符号化できない文字が含まれています。

en: This file (%s) is already open in another gedit window.
ja: このファイル (%s) は既に別の gedit ウィンドウの中に開いています。

en: gedit opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ja: このファイルのインスタンスを編集不可モードで開きました。編集を続行しますか？

en: S_ave Anyway
ja: とにかく保存する(_A)

en: D_on't Save
ja: 保存しない(_O)

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is not accurate (since last load/save)
en: The file %s has been modified since reading it.
ja: ファイル %s は変更されています。

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ja: このファイルを保存すると外部からの変更は全て失われます。強制的に保存しますか？

en: Could not create a backup file while saving %s
ja: %s を保存する際にバックアップ・ファイルを作成できませんでした。

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
ja: %s を保存する際に作業用のバックアップ・ファイルを作成できませんでした。

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: gedit cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 場所 %s へ書き込めません。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみて下さい。

en: gedit cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: この場所へ書き込めません。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみて下さい。

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 場所 %s が間違っています。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみて下さい。

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: そのファイルを保存するために必要な権限がありません。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみて下さい。

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ja: そのファイルを保存するのに十分な空き容量がありません。空き容量を増やしてから、もう一度実行してみて下さい。

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ja: 読み込み専用のディスクにファイルを保存しようとしています。入力した場所が正しいか確認して、もう一度実行してみて下さい。

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ja: 同名のファイルが存在します。別の名前にして下さい。

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ja: 保存先のディスクには指定できるファイル名の長さに制限があります。もっと短いファイル名にして下さい。

en: Could not save the file %s.
ja: ファイル %s を保存できませんでした。

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is not accurate (since last load/save)
en: The file %s changed on disk.
ja: ファイル %s が変更されたようです。

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ja: 変更を破棄して、もう一度ファイルを読み込み直してみますか？

en: Do you want to reload the file?
ja: そのファイルを読み込み直してみますか？

en: _Reload
ja: 再読込み(_R)

en: Empty
ja: 履歴なし

en: Hide panel
ja: このペインを隠します

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Enabled
ja: 有効

en: _About
ja: 情報(_A)

en: C_onfigure
ja: 設定(_O)

en: A_ctivate
ja: 有効にする(_C)

en: Ac_tivate All
ja: 全て有効にする(_T)

en: _Deactivate All
ja: 全て無効にする(_D)

en: Active _Plugins:
ja: 利用可能なプラグイン(_P):

en: _About Plugin
ja: プラグインについて(_A)

en: C_onfigure Plugin
ja: プラグインの設定(_O)

en: Cannot initialize preferences manager.
ja: 設定マネージャを初期化できません。

en: File: %s
ja: ファイル: %s

en: Page %N of %Q
ja: ページ %N / %Q

en: Preparing...
ja: 準備中...

en: Fonts
ja: フォント

en: He_aders and footers:
ja: ヘッダとフッタ(_A):

en: Page header
ja: ページヘッダ

en: Print line nu_mbers
ja: 行番号を印刷する(_M)

en: Print page _headers
ja: ページのヘッダを印刷する(_H)

en: Print synta_x highlighting
ja: 強調表示を含めて印刷する(_X)

en: Syntax Highlighting
ja: 強調表示

en: _Body:
ja: 本文(_B):

en: _Line numbers:
ja: 行番号(_L):

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
ja: 行番号を付与する間隔(_N)

en: _Restore Default Fonts
ja: デフォルトに戻す(_R)

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
ja: 行

en: Show the previous page
ja: 前のページに戻ります

en: Show the next page
ja: 次のページに進みます

en: Current page (Alt+P)
ja: 現在のページです (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
ja: /

en: Page total
ja: ページ数

en: The total number of pages in the document
ja: ドキュメントのページ数の合計です

en: Show multiple pages
ja: 複数のページを表示します

en: Zoom 1:1
ja: 拡大率を 1:1 にします

en: Zoom to fit the whole page
ja: ページ全体を表示します

en: Zoom the page in
ja: この文書を拡大します

en: Zoom the page out
ja: この文書を縮小します

en: _Close Preview
ja: プレビューを閉じる(_C)

en: Close print preview
ja: 印刷プレビューを閉じます

en: Page %d of %d
ja: %d / %d ページ

en: Page Preview
ja: ページのプレビュー

en: The preview of a page in the document to be printed
ja: 印刷するドキュメントのページをプレビューします

en: It is not possible to detect the encoding automatically
ja: 文字エンコーディングを自動認識できません

en: OVR
ja: [上書き]

en: INS
ja: [挿入]

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
ja:   (%d行、%d列)

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ja[0]: エラーが発生したタブが %d 個あります

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ja: '%s' というフォルダを生成できませんでした: g_mkdir_with_parents() に失敗: %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
ja: %2$s から %1$s に戻しています

en: Reverting %s
ja: %s に戻しています

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
ja: %2$s から %1$s を読み込んでいます

en: Loading %s
ja: %s を読み込んでいます

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
ja: %s を %s へ保存しています

en: Saving %s
ja: %s を保存しています

note: Read only
en: RO
ja: [書き込み禁止]

en: Error opening file %s
ja: ファイル %s を読み込む際にエラー

en: Error reverting file %s
ja: ファイル %s に戻す際にエラー

en: Error saving file %s
ja: ファイル %s を保存する際にエラー

en: Name:
ja: 名前:

en: MIME Type:
ja: MIME 型:

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Close document
ja: このドキュメントを閉じます

note: Toplevel
en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Documents
ja: ドキュメント(_D)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Create a new document
ja: 新しいドキュメントを作成します

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

note: Edit menu
en: Pr_eferences
ja: 設定(_E)

en: Configure the application
ja: gedit を設定します

note: Help menu
en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Open the gedit manual
ja: gedit のマニュアルを開きます

en: About this application
ja: このアプリケーションの情報を表示します

en: Leave fullscreen mode
ja: フルスクリーン表示の解除

en: Save the current file
ja: このファイルを保存します

en: Save _As...
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save the current file with a different name
ja: このファイルに名前を付けて保存します

en: Revert to a saved version of the file
ja: 保存してある元のファイルに戻します

en: Page Set_up...
ja: ページ設定(_U)...

en: Set up the page settings
ja: ページ設定を変更する

en: Print Previe_w
ja: 印刷プレビュー(_W)

en: Print preview
ja: 印刷プレビューを表示します

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Print the current page
ja: このドキュメントを印刷します

en: Undo the last action
ja: 最後に実行した操作を元に戻します

en: Redo the last undone action
ja: 最後に実行しようとした操作をやり直します

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Delete the selected text
ja: 選択したテキストを削除します

en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

en: Select the entire document
ja: ドキュメント全体を選択します

note: View menu
en: _Highlight Mode
ja: 強調表示モード(_H)

note: Search menu
en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: Search for text
ja: 文字列を検索します

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)

en: Search forwards for the same text
ja: 同じ文字列を前方検索します

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

en: Search backwards for the same text
ja: 同じ文字列を後方検索します

en: _Replace...
ja: 置換(_R)...

en: Search for and replace text
ja: 文字列を検索し置換します

en: _Clear Highlight
ja: 強調表示のクリア(_C)

en: Clear highlighting of search matches
ja: 検索時にマッチした文字列の強調表示をクリアします

en: Go to _Line...
ja: 指定行へジャンプ(_L)...

en: Go to a specific line
ja: 指定した行に移動します

en: _Incremental Search...
ja: インクリメンタル検索(_I)...

en: Incrementally search for text
ja: 文字を入力しながら逐次検索します

note: Documents menu
en: _Save All
ja: 全て保存(_S)

en: Save all open files
ja: 開いている全てのファイルを保存します

en: _Close All
ja: 全て閉じる(_C)

en: Close all open files
ja: 開いている全てのファイルを閉じます

en: _Previous Document
ja: 前のドキュメント(_P)

en: Activate previous document
ja: 前のドキュメントをアクティブにします

en: _Next Document
ja: 次のドキュメント(_N)

en: Activate next document
ja: 次のドキュメントをアクティブにします

en: _Move to New Window
ja: 新しいウィンドウへ移動(_M)

en: Move the current document to a new window
ja: このドキュメントを新しいウィンドウへ移動します

en: Close the current file
ja: このファイルを閉じます

en: Quit the program
ja: gedit を終了します

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Show or hide the toolbar in the current window
ja: このウィンドウでツールバーの表示/非表示を切り替えます

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: Show or hide the statusbar in the current window
ja: このウィンドウでステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: Edit text in fullscreen
ja: 全画面でテキストを編集する

en: Side _Pane
ja: サイド・ペイン(_P)

en: Show or hide the side pane in the current window
ja: このウィンドウでサイド・ペインの表示/非表示を切り替えます

en: _Bottom Pane
ja: ボトム・ペイン(_B)

en: Show or hide the bottom pane in the current window
ja: このウィンドウでボトム・ペインの表示/非表示を切り替えます

en: Please check your installation.
ja: gedit のインストールを確認して下さい。

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ja: UI ファイル %s を開けませんでした。エラー: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ja: オブジェクトの '%s' は %s というファイルの中にありませんでした。

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
ja: %s の / (ルート)

note: create "Wrap Around" menu item.
en: _Wrap Around
ja: 折り返しも検索する(_W)

note: create "Match Entire Word Only" menu item.
en: Match _Entire Word Only
ja: 単語全体にマッチさせる(_E)

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
ja: 大/小文字を区別する(_M)

en: String you want to search for
ja: 検索する文字列

en: Line you want to move the cursor to
ja: カーソルを移動する行を入力して下さい

en: Use %s highlight mode
ja: %s 用の強調表示モードにします

note: add the "Plain Text" item before all the others Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
ja: なし

en: Disable syntax highlighting
ja: 構文の強調表示を無効にします

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: Open a recently used file
ja: 最近使用したファイルを開きます

en: Open
ja: 開く

en: Save
ja: 保存

en: Print
ja: 印刷

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
ja: '%s' に切り替えます

en: Use Spaces
ja: 空白にする

en: Tab Width
ja: タブの幅:

en: About gedit
ja: gedit について

en: Change Case
ja: 大/小文字の変更

en: Changes the case of selected text.
ja: 選択したテキストの大/小文字を変更します。

en: C_hange Case
ja: 大/小文字の変更(_H)

en: All _Upper Case
ja: 全て大文字にする(_U)

en: Change selected text to upper case
ja: 選択したテキストを大文字に変更します

en: All _Lower Case
ja: 全て小文字にする(_L)

en: Change selected text to lower case
ja: 選択したテキストを小文字に変更します

en: _Invert Case
ja: 大/小文字を逆にする(_I)

en: Invert the case of selected text
ja: 選択したテキストの大/小文字を逆にします

en: _Title Case
ja: 先頭文字を大文字にする(_T)

en: Capitalize the first letter of each selected word
ja: 選択した単語の先頭文字を大文字にします

en: Check for latest version of gedit
ja: 最新版の gedit をチェックします

en: Check update
ja: 更新のチェック

en: There was an error displaying the URI.
ja: URI を表示する際にエラーが発生しました。

en: _Download
ja: ダウンロード(_D)

en: _Ignore Version
ja: バージョンを無視する(_I)

en: There is a new version of gedit
ja: gedit の新しいバージョンがあります

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
ja: ダウンロードボタンをクリックすると、gedit の新バージョンをダウンロードすることができます。もしくは、そのバージョンを無視して新しいバージョンを待つこともできます。

en: Version to ignore until the next version is released
ja: 次のバージョンがリリースされるまでこのバージョンを無視する

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
ja: ドキュメントを解析して、単語、行、文字と非スペース文字の数を測定しその結果を表示します。

en: Document Statistics
ja: ドキュメントの統計

en: Bytes
ja: バイト

en: Characters (no spaces)
ja: 文字数 (スペースなし)

en: Characters (with spaces)
ja: 文字数 (スペース含む)

en: Document
ja: ドキュメント

en: File Name
ja: ファイル名

en: Lines
ja: 行

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Words
ja: 単語の数

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: _Document Statistics
ja: ドキュメントの統計情報(_D)

en: Get statistical information on the current document
ja: 現在の文書の統計情報を取得する

en: Open a terminal in the document location
ja: ドキュメントのあるフォルダで端末を開きます

en: Open terminal here
ja: ここで端末を開く

en: Execute external commands and shell scripts.
ja: 外部コマンドと Shell スクリプトを実行します。

en: External Tools
ja: 外部ツール

en: Manage _External Tools...
ja: 外部ツールの管理(_E)...

en: Opens the External Tools Manager
ja: 外部ツールを管理するマネージャを開きます

en: External _Tools
ja: 外部ツール(_T)

en: External tools
ja: 外部ツール

en: Shell Output
ja: シェルの出力

en: Could not execute command: %s
ja: 次のコマンドを実行できませんでした: %s

en: You must be inside a word to run this command
ja: このコマンドを実行するために必要な語句を入力して下さい

en: Running tool:
ja: 実行したツール:

en: Done.
ja: 完了しました。

en: Exited
ja: 終了コード:

en: All languages
ja: 全ての言語

en: All Languages
ja: 全ての言語

en: New tool
ja: 新しいツール

en: This accelerator is already bound to %s
ja: 既にこのアクセレータは %s に割当られています

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ja: (新しいアクセラレータを入力して下さい/[BS]キーでクリア)

en: Type a new accelerator
ja: (新しいアクセラレータを入力して下さい)

en: Stopped.
ja: 停止しました。

en: All documents
ja: 全てのドキュメント

en: All documents except untitled ones
ja: 保存していないものを除く全てのドキュメント

en: Append to current document
ja: 編集中のドキュメントに追加する

en: Create new document
ja: 新しいドキュメントを作成する

en: Current document
ja: 編集中のドキュメント

en: Current line
ja: カーソルがある行

en: Current selection
ja: 現在の選択範囲

en: Current selection (default to document)
ja: 現在の選択範囲 (デフォルトではドキュメントになります)

en: Current word
ja: カーソルがある文字

en: Display in bottom pane
ja: ボトム・ペインに表示する

en: External Tools Manager
ja: 外部ツール・マネージャ

en: Insert at cursor position
ja: カーソルがある位置に挿入する

en: Local files only
ja: ローカルのファイルのみ

en: Nothing
ja: なし

en: Remote files only
ja: リモートのファイルのみ

en: Replace current document
ja: 編集中のドキュメントを置き換える

en: Replace current selection
ja: 現在の選択範囲を置き換える

en: Untitled documents only
ja: 保存していないドキュメントのみ

en: _Applicability:
ja: 適用範囲(_A):

en: _Edit:
ja: 編集(_E):

en: _Input:
ja: 入力(_I):

en: _Output:
ja: 出力(_O):

en: _Save:
ja: 保存(_S):

en: _Shortcut Key:
ja: ショートカット・キー(_S):

en: _Tools:
ja: ツール(_T):

en: Build
ja: ビルド

en: Run "make" in the document directory
ja: ドキュメントのあるフォルダで "make" を実行します

en: Remove trailing spaces
ja: 末尾の空白を削除する

en: Remove useless trailing spaces in your file
ja: ファイルの中にある不用な末尾の空白を取り除きます

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ja: コマンドを実行した結果を新しいドキュメントとして取り込みます

en: Run command
ja: コマンドの実行

en: Easy file access from the side pane
ja: サイド・ペインから簡単にファイルにアクセスできます。

en: File Browser Pane
ja: ファイル参照ペイン

en: File System
ja: ファイル・システム

note: ex:ts=8:noet:
en: Enable Restore of Remote Locations
ja: リモートの場所のリストアを可能にする

en: File Browser Filter Mode
ja: ファイル参照ペインのフィルタ (モード)

en: File Browser Filter Pattern
ja: ファイル参照ペインのフィルタ (パターン)

en: File Browser Root Directory
ja: ファイル参照ペインのルート・フォルダ

en: File Browser Virtual Root Directory
ja: ファイル参照ペインの仮想的なルート・フォルダ

en: Open With Tree View
ja: ツリー表示で開く

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ja: ファイル参照プラグインを読み込んだ際に、ブックマーク表示ではなくツリー表示で開きます。

en: Set Location to First Document
ja: 最初のドキュメントの場所を設定

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ja: リモートの場所でのリストア機能を有効にするかどうかです。

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ja: ファイル参照プラグインを読み込んでツリー表示する際に参照するルート・フォルダを指定します。

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ja: ファイル参照プラグインを読み込んでツリー表示する際に参照する仮想的なルート・フォルダを指定します。この仮想フォルダは必ず実際のルートよりも下層にあるフォルダを指定して下さい。

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ja: ファイル参照ペインでフィルタするパターンです。これはフィルタ・モードの先頭で機能します。

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
ja: ファイル参照ペインでフィルタして表示しないファイルを指定します。指定可能な値: none (フィルタしない)、hidden (隠しファイルをフィルタする)、binary (バイナリ・ファイルをフィルタする)、hidden_and_binary (隠しファイルとバイナリの両方をフィルタする)

en: _Set root to active document
ja: ドキュメントのルートにする(_S)

en: Set the root to the active document location
ja: ドキュメントを格納しているルート・フォルダに指定します

en: _Open terminal here
ja: 端末を開く(_O)

en: Open a terminal at the currently opened directory
ja: このフォルダで端末を開きます

en: File Browser
ja: ファイル・ブラウザ

en: An error occurred while creating a new directory
ja: 新しいフォルダを生成する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while creating a new file
ja: 新しいファイルを生成する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while renaming a file or directory
ja: ファイルまたはフォルダの名前を変更する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while deleting a file or directory
ja: ファイルまたはフォルダを削除する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ja: ファイル参照ペインの中でフォルダを開く際にエラーが発生しました

en: An error occurred while setting a root directory
ja: ルート・フォルダを設定する際にエラーが発生しました

en: An error occurred while loading a directory
ja: フォルダを読み込む際にエラーが発生しました

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ja: ファイルをゴミ箱へ移動できません。
    今すぐファイルを削除しますか？

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ja: ファイル "%s" をゴミ箱へ移動できません。

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ja: 選択したファイルをゴミ箱へ移動できません。

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ja: "%s" を完全に抹消してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ja: 選択したファイルを完全に削除してもよろしいですか？

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ja: 削除すると、そのアイテムは完全に無くなります。

en: (Empty)
ja: (空)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ja: 新しい名前のファイルはフィルタの機能により表示されていません。そのファイルを表示するにはフィルタの設定を調整して下さい。

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
ja: ファイル

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ja: 新しいファイルはフィルタの機能により表示されていません。そのファイルを表示するにはフィルタの設定を変調整して下さい。

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
ja: フォルダ

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ja: 新しい名前のフォルダはフィルタの機能により表示されていません。そのフォルダを表示するにはフィルタの設定を調整して下さい。

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: _Filter
ja: フィルタ(_F)

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_M)

en: Move selected file or folder to trash
ja: 選択したファイルやフォルダをゴミ箱へ移動します

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete selected file or folder
ja: 選択したファイルやフォルダを削除します

en: Open selected file
ja: 選択されたファイルを開く

en: Up
ja: 上へ

en: Open the parent folder
ja: 親フォルダを開きます

en: _New Folder
ja: 新しいフォルダ(_N)

en: Add new empty folder
ja: 新しい空のフォルダを追加します

en: New F_ile
ja: 新しいファイル(_I)

en: Add new empty file
ja: 新しい空のファイルを追加します

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: Rename selected file or folder
ja: 選択したファイルやフォルダの名前を変更します

en: _Previous Location
ja: 前の場所(_P)

en: Go to the previous visited location
ja: 前に表示した場所へ戻ります

en: _Next Location
ja: 次の場所(_N)

en: Go to the next visited location
ja: 次に表示した場所へ進みます

en: Re_fresh View
ja: 表示の更新(_F)

en: Refresh the view
ja: 表示をリフレッシュします

en: _View Folder
ja: フォルダを開く(_V)

en: View folder in file manager
ja: 指定したフォルダをファイル・マネージャで開きます

en: Show _Hidden
ja: 隠しファイル(_H)

en: Show hidden files and folders
ja: 隠しファイルやフォルダを表示します

en: Show _Binary
ja: バイナリ(_B)

en: Show binary files
ja: バイナリ・ファイルを表示します

en: Previous location
ja: 前の場所

en: Go to previous location
ja: 前の場所へ戻ります

en: Go to a previously opened location
ja: 前に表示した場所へ戻ります

en: Next location
ja: 次の場所

en: Go to next location
ja: 次の場所へ進みます

en: _Match Filename
ja: ファイル名のフィルタ(_M)

en: No mount object for mounted volume: %s
ja: マウントしたボリュームには何もありません: %s

en: Could not open media: %s
ja: 次のメディアを開けませんでした: %s

en: Could not mount volume: %s
ja: 次のボリュームをマウントできませんでした: %s

note: ex:ts=8:noet:
en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
ja: Emacs や Kate、Vim スタイルなモードラインの機能を gedit に提供します。

en: Modelines
ja: モードライン

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ja: 下部パネルに表示される対話式のPythonコンソール

en: Python Console
ja: Python コンソール

note: ex:et:ts=4:
en: C_ommand color:
ja: コマンドの色(_O):

en: _Error color:
ja: エラーの色(_E):

note: ex:ts=8:et:
en: Quick Open
ja: クイック・オープン

en: Quick open
ja: クイック・オープン

en: Quickly open documents
ja: ドキュメントを素早く開きます

en: Quickly open files
ja: 素早くファイルを開きます

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ja: よく使われるひとまとまりのテキストを素早く挿入します。

en: Snippets
ja: コード・スニペット

en: Create new snippet
ja: 新しいスニペットを生成します

en: Delete selected snippet
ja: 選択したスニペットを削除します

en: Export selected snippets
ja: 選択したスニペットを保存します

en: Import snippets
ja: スニペットのインポート

en: S_hortcut key:
ja: ショートカット・キー(_H):

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ja: スニペットを実行するためのショートカット・キーです

en: Snippets Manager
ja: スニペットの管理

en: _Drop targets:
ja: 挿入する対象(_D):

en: _Snippets:
ja: スニペット(_S):

en: _Tab trigger:
ja: タブ(_T):

en: Manage _Snippets...
ja: スニペットの管理(_S)...

en: Manage snippets
ja: スニペットを管理します

en: Snippets archive
ja: スニペットのアーカイブ

en: Add a new snippet...
ja: 新しいスニペットの追加...

en: Global
ja: 全般

en: Revert selected snippet
ja: 選択したスニペットを戻します

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(3)
en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ja: これは有効なタブトリガではありません。トリガには文字列か以下のような文字(英数字でないもの）が使えます: { [ など。

en: The following error occurred while importing: %s
ja: インポートする際に次のエラーが発生しました: %s

en: Import successfully completed
ja: インポートが完了しました

en: All supported archives
ja: サポートしている全アーカイブ

en: Gzip compressed archive
ja: Gzip 圧縮のアーカイブ

en: Bzip2 compressed archive
ja: Bzip2 圧縮のアーカイブ

en: Single snippets file
ja: 単一のファイル

en: All files
ja: 全てのファイル

en: The following error occurred while exporting: %s
ja: スニペットを保存する際にエラーが発生しました: %s

en: Export successfully completed
ja: 保存が完了しました

note: Ask if system snippets should also be exported
en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ja: 選択した<b>システム</b>スニペットも一緒に保存しますか？

en: There are no snippets selected to be exported
ja: 保存するスニペットがありません

en: Export snippets
ja: スニペットの保存

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ja: (新しいショートカットを入力して下さい/[BS]キーでクリア)

en: Type a new shortcut
ja: (新しいショートカットを入力して下さい)

en: The archive "%s" could not be created
ja: アーカイブ "%s" を作成できませんでした

en: Target directory "%s" does not exist
ja: 保存先ディレクトリ "%s" が存在しません

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ja: 保存先ディレクトリ "%s" は有効なディレクトリではありません。

en: File "%s" does not exist
ja: ファイル "%s" がありません

en: File "%s" is not a valid snippets file
ja: ファイル "%s" は有効なスニペットファイルではありません

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ja: インポートされたファイル "%s" は有効なスニペットファイルではありません

en: The archive "%s" could not be extracted
ja: アーカイブ "%s" を展開できませんでした

en: The following files could not be imported: %s
ja: 次のファイルをインポートできませんでした: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ja: ファイル "%s" は有効なスニペットアーカイブではありません

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ja: Python コマンド（%s）の実行時間が最大値を超えたので実行を中断しました。

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ja: Python コマンド (%s) の実行に失敗しました: %s

en: S_ort...
ja: 並び替え(_O)...

en: Sort the current document or selection
ja: このドキュメントまたは選択範囲を並べ替えます

en: Sort
ja: 並び替え

en: Sorts a document or selected text.
ja: ドキュメントまたは選択した文字列を並べ替えます。

en: R_emove duplicates
ja: 重複する部分を削除する(_E)

en: S_tart at column:
ja: 開始行(_T):

en: You cannot undo a sort operation
ja: 並び替えの操作をやり直すことはできません

en: _Ignore case
ja: 大/小文字を区別する(_I)

en: _Reverse order
ja: 逆順にする(_R)

en: _Sort
ja: 並び替え(_S)

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
ja: (単語の候補なし)

en: _More...
ja: 詳細(_M)...

note: Ignore all
en: _Ignore All
ja: 全て無視(_I)

note: + Add to Dictionary
en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Spelling Suggestions...
ja: スペルの提示(_S)...

en: Check Spelling
ja: スペル・チェック

en: Suggestions
ja: 提示

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
ja: (正しいつづり)

en: Completed spell checking
ja: スペル・チェック完了

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
ja: 不明 (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
ja: デフォルト

en: Set language
ja: 言語の設定

en: Languages
ja: 言語

en: _Check Spelling...
ja: スペル・チェック(_C)...

en: Check the current document for incorrect spelling
ja: このドキュメントにある間違ったスペルをチェックします

en: Set _Language...
ja: 言語の設定(_L)...

en: Set the language of the current document
ja: このドキュメントの言語を設定します

en: _Autocheck Spelling
ja: 自動スペル・チェック(_A)

en: Automatically spell-check the current document
ja: このドキュメントを自動的にスペルチェックします

en: The document is empty.
ja: ドキュメントは空です。

en: No misspelled words
ja: スペルミスと思われる単語はありません

en: Select the _language of the current document.
ja: このドキュメントの言語を選択して下さい(_L):

en: Add w_ord
ja: 単語の追加(_O)

en: Cha_nge
ja: 変更(_N)

en: Change A_ll
ja: 全て変更(_L)

en: Change _to:
ja: 変更先(_T):

en: Check _Word
ja: 単語のチェック(_W)

en: Check spelling
ja: スペルをチェックします

en: Ignore _All
ja: 全て無視(_A)

en: Language:
ja: 言語:

en: Misspelled word:
ja: スペルミスと思われる単語:

en: User dictionary:
ja: ユーザ辞書:

en: _Ignore
ja: 無視(_I)

en: _Suggestions:
ja: 正解の候補(_S):

en: Checks the spelling of the current document.
ja: このドキュメントのスペルをチェックします。

en: Spell Checker
ja: スペル・チェッカ

en: Tags
ja: タグ

en: Select the group of tags you want to use
ja: 使用するタグのグループを選択して下さい

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: Available Tag Lists
ja: 利用可能なタグの一覧

en: Abbreviated form
ja: <ABBR> (略語/頭文字を表す)

en: Abbreviation
ja: ABBR= (略語/頭文字を表す)

en: Above
ja: <ABOVE> (上の枠だけを表示する)

en: Accessibility key character
ja: <ACCESSKEY> (ショートカット・キーの割り当て)

en: Acronym
ja: <ACRONYM> (略語/頭文字を表す)

en: Align
ja: ALIGN= (配置する場所)

en: Alignment character
ja: CHAR= (位置揃えする文字)

en: Alternative
ja: ALT= (代替文字)

en: Anchor
ja: <A> (アンカー)

en: Anchor URI
ja: <A HREF=> (URI 付きアンカー)

en: Applet class file code
ja: CODE= (アプレット・クラスのファイル)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Applet class file code (deprecated)
ja: アプレットのクラス・ファイル (廃止)

en: Array
ja: <ARRAY>

en: Associated information
ja: CONTENT= (関連する情報)

en: Author info
ja: <ADDRESS> (作者の情報)

en: Axis related headers
ja: AXIS=

en: Background color
ja: BGCOLOR= (背景の色)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background color (deprecated)
ja: 背景の色 (廃止)

en: Background texture tile
ja: BACKGROUND= (背景画像)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Background texture tile (deprecated)
ja: 背景画像 (廃止)

en: Base URI
ja: CODEBASE=

en: Base font
ja: <BASEFONT> (基準となるフォント)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Base font (deprecated)
ja: Base font (廃止)

en: Bold
ja: 太字

en: Border
ja: BORDER= (画像の枠線)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Border (deprecated)
ja: Border (廃止)

en: Border color
ja: BORDERCOLOR= (枠線の色)

en: Cell rowspan
ja: ROWSPAN= (セルの縦方向の連結)

en: Center
ja: <CENTER> (中央揃え)

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Center (deprecated)
ja: Center (廃止)

en: Character encoding of linked resource
ja: CHARSET= (文字コード)

en: Citation
ja: <CITE>

en: Cite reason for change
ja: CITE=

en: Class implementation ID
ja: CLASSID=

en: Class list
ja: CLASS= (スタイルシートの属性)

en: Clear text flow control
ja: CLEAR=

en: Code content type
ja: CODETYPE=

en: Color of selected links
ja: ALINK=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Color of selected links (deprecated)
ja: 選択したリンクの色 (廃止)

en: Column span
ja: COLSPAN=

en: Columns
ja: COLS=

en: Comment
ja: <!--  -->

en: Computer code fragment
ja: <CODE>

en: Content scheme
ja: SCHEME=

en: Content type
ja: TYPE=

note: The "type" attribute is deprecated for the "ol" tag only, since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Content type (deprecated)
ja: コンテンツの種類 (廃止)

en: Coordinates
ja: COORDS=

en: DIV Style container
ja: <DIV>

en: DIV container
ja: <DIV>

en: Date and time of change
ja: DATETIME=

note: NOTE: used in "object" tag
en: Declare flag
ja: DECLARE

en: Definition description
ja: <DD>

en: Definition list
ja: <DL>

en: Definition term
ja: <DT>

en: Deleted text
ja: <DEL>

en: Direction
ja: DIRECTION=

en: Directionality
ja: DIR=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Directionality (deprecated)
ja: Directionality (廃止)

en: Directory list
ja: <DIR>

en: Disabled
ja: DISABLED

en: Document base
ja: <BASE>

en: Document body
ja: <BODY> (ドキュメントの本文)

en: Document head
ja: <HEAD> (ドキュメントのヘッダ)

en: Document title
ja: <TITLE> (ドキュメントのタイトル)

en: Document type
ja: <IDOCTYPE> (ドキュメントの種類)

en: Element ID
ja: ID=

en: Embedded object
ja: <EMBED>

en: Emphasis
ja: <EM> (文字の強調)

en: Encode type
ja: ENCTYPE=

en: Figure
ja: <FIG>

en: Font face
ja: FACE=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Font face (deprecated)
ja: Font face (廃止)

en: For label
ja: FOR=

en: Forced line break
ja: <BR>

en: Form
ja: <FORM>

en: Form action handler
ja: ACTION=

en: Form control group
ja: <FIELDSET>

en: Form field label text
ja: <LABEL>

en: Form input
ja: <INPUT>

en: Form input type
ja: <INPUT TYPE=>

en: Form method
ja: <FORM METHOD=>

en: Forward link
ja: REL=<

en: Frame
ja: <FRAME>

en: Frame border
ja: フレームの太さ

en: Frame render parts
ja: FRAME=

en: Frame source
ja: <FRAME SRC=>

en: Frame spacing
ja: フレームの間隔

en: Frame target
ja: TARGET=

en: Frameborder
ja: FRAMEBORDER=

en: Frameset
ja: <FRAMESET>

en: Frameset columns
ja: <FRAMESET COLS=>

en: Frameset rows
ja: <FRAMESET ROWS=>

en: Framespacing
ja: FRAMESPACING=

en: Generic embedded object
ja: <OBJECT>

en: Generic metainformation
ja: <META>

en: Generic span
ja: <SPAN>

en: HREF URI
ja: HREF=

en: HTML - Special Characters
ja: HTML - 特殊文字

en: HTML - Tags
ja: HTML - タグ

en: HTML root element
ja: <HTML>

en: HTML version
ja: VERSION=

en: HTTP header name
ja: HTTP-EQUIV=

en: Heading
ja: <H>

en: Heading 1
ja: <H1>

en: Heading 2
ja: <H2>

en: Heading 3
ja: <H3>

en: Heading 4
ja: <H4>

en: Heading 5
ja: <H5>

en: Heading 6
ja: <H6>

en: Height
ja: HEIGHT=

en: Horizontal rule
ja: <HR>

en: Horizontal space
ja: HSPACE=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Horizontal space (deprecated)
ja: Horizontal space (廃止)

en: Image
ja: <IMG>

en: Image map
ja: <MAP>

en: Image map area
ja: <AREA>

en: Image map name
ja: <MAP NAME=>

en: Image source
ja: <IMG SRC=>

en: Inline frame
ja: <IFRAME>

en: Inline layer
ja: <ILAYER>

en: Inserted text
ja: <INS>

en: Instance definition
ja: <DFN>

en: Italic text
ja: <I>

en: Java applet
ja: <APPLET>

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Java applet (deprecated)
ja: Java アプレット (廃止)

en: Label
ja: LABEL=

en: Language code
ja: HREFLANG=

en: Large text style
ja: <BIG>

en: Layer
ja: <LAYER>

en: Link color
ja: LINK=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Link color (deprecated)
ja: リンクの色 (廃止)

en: List item
ja: <LI>

en: List of MIME types for file upload
ja: ACCEPT=

en: List of supported character sets
ja: CCEPT-CHARSET=

en: Listing
ja: <LISTING>

en: Local change to font
ja: <FONT>

en: Long description link
ja: LONGDESC=

en: Long quotation
ja: <BLOCKQUOTE>

en: Mail link
ja: MAILTO=

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel height
ja: MARGINHEIGHT=

note: Supported in XHTML 1.0 Frameset DTD only.
en: Margin pixel width
ja: MARGINWIDTH=

en: Marquee
ja: <MARQUEE>

en: Maximum length of text field
ja: MAXLENGTH=

note: Here I take some liberties: There's no mandatory attributes, but those are most common, and will likely be used.
en: Media-independent link
ja: <LINK>

en: Menu list
ja: <MENU>

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Menu list (deprecated)
ja: Menu list (廃止)

en: Multi-line text field
ja: <TEXTAREA>

en: Multicolumn
ja: <MULTICOL>

en: Multiple
ja: MULTIPLE

en: Name
ja: NAME=

en: Named property value
ja: <PARAM>

en: Next ID
ja: <NEXTID>

en: No URI
ja: NOHREF

en: No embedded objects
ja: <NOEMBED>

en: No frames
ja: <NOFRAMES>

en: No layers
ja: <NOLAYER>

en: No line break
ja: <NOBR>

en: No resize
ja: NORESIZE

en: No script
ja: <NOSCRIPT>

en: No shade
ja: NOSHADE

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No shade (deprecated)
ja: No shade (廃止)

en: No word wrap
ja: NOWRAP

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: No word wrap (deprecated)
ja: No word wrap (廃止)

en: Note
ja: <NOTE>

en: Object applet file
ja: OBJECT=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Object applet file (deprecated)
ja: Object applet file (廃止)

en: Object data reference
ja: DATA=

en: Offset for alignment character
ja: CHAROFF=

en: OnBlur event
ja: ONBLUR=

en: OnChange event
ja: ONCHANGE=

en: OnClick event
ja: ONCLICK=

en: OnDblClick event
ja: ONDBLCLICK=

en: OnFocus event
ja: ONFOCUS=

en: OnKeyDown event
ja: ONKEYDOWN=

en: OnKeyPress event
ja: ONKEYPRESS=

en: OnKeyUp event
ja: ONKEYUP=

en: OnLoad event
ja: ONLOAD=

en: OnMouseDown event
ja: ONMOUSEDOWN=

en: OnMouseMove event
ja: ONMOUSEMOVE=

en: OnMouseOut event
ja: ONMOUSEOUT=

en: OnMouseOver event
ja: ONMOUSEOVER=

en: OnMouseUp event
ja: ONMOUSEUP=

en: OnReset event
ja: ONRESET=

en: OnSelect event
ja: ONSELECT=

en: OnSubmit event
ja: ONSUBMIT=

en: OnUnload event
ja: ONUNLOAD=

en: Option group
ja: <OPTGROUP>

en: Option selector
ja: <SELECT>

en: Ordered list
ja: <OL>

en: Output media
ja: MEDIA=

en: Paragraph
ja: <P>

en: Paragraph class
ja: <P CLASS=>

en: Paragraph style
ja: <P STYLE=>

en: Preformatted listing
ja: <XMP>

en: Preformatted text
ja: <PRE>

en: Profile metainfo dictionary
ja: PROFILE=

en: Prompt message
ja: PROMPT=

en: Push button
ja: <BUTTON>

en: Quote
ja: <QUOTE>

en: Range
ja: <RANGE>

en: ReadOnly text and password
ja: READONLY

en: Reduced spacing
ja: COMPACT

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Reduced spacing (deprecated)
ja: Reduced spacing (廃止)

en: Reverse link
ja: REV=

en: Root
ja: <ROOT>

en: Rows
ja: ROWS=

en: Rulings between rows and columns
ja: RULES=

en: Sample program output, scripts
ja: <SAMP>

en: Scope covered by header cells
ja: SCOPE=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Script language name
ja: LANGUAGE

en: Script statements
ja: スクリプト

en: Scrollbar
ja: SCROLLING=

en: Selectable option
ja: <OPTION>

en: Selected
ja: SELECTED

en: Server-side image map
ja: ISMAP

en: Shape
ja: SHAPE=

en: Short inline quotation
ja: <Q>

en: Single line prompt
ja: <ISINDEX>

en: Size
ja: SIZE=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Size (deprecated)
ja: Size (廃止)

en: Small text style
ja: <SMALL>

en: Soft line break
ja: <WBR>

en: Sound
ja: <SOUND>

en: Source
ja: ソース

en: Space-separated archive list
ja: スペース区切りのアーカイブリスト

en: Spacer
ja: <SPACER>

en: Spacing between cells
ja: CELLSPACING=

en: Spacing within cells
ja: CELLPADDING=

en: Span
ja: SPAN

en: Square root
ja: <SQRT>

en: Starting sequence number
ja: START

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Starting sequence number (deprecated)
ja: Starting sequence number (廃止)

en: Strike-through text
ja: <STRIKE>

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text (deprecated)
ja: 文字列の打ち消し線 (廃止)

en: Strike-through text style
ja: <S>

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Strike-through text style (deprecated)
ja: 文字列の打ち消し線のスタイル (廃止)

en: Strong emphasis
ja: <STRONG>

en: Style info
ja: <STYLE>

en: Subscript
ja: <SUB>

en: Superscript
ja: <SUP>

en: Tab order position
ja: TABINDEX=

en: Table
ja: <TABLE>

en: Table body
ja: <TBODY>

en: Table caption
ja: <CAPTION>

en: Table column group properties
ja: <COLGROUP>

en: Table column properties
ja: <COL>

en: Table data cell
ja: <TD>

en: Table footer
ja: <TFOOT>

en: Table header
ja: <TH>

en: Table header cell
ja: <TH>

en: Table row
ja: <TR>

en: Table summary
ja: SUMMARY=

en: Target - Blank
ja: <A TARGET=>

en: Target - Parent
ja: <A TARGET="_parent">

en: Target - Self
ja: <A TARGET="_self">

en: Target - Top
ja: <A TARGET="_top">

en: Teletype or monospace text style
ja: <TT>

en: Text
ja: <TEXT>

en: Text color
ja: COLOR=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Text color (deprecated)
ja: 文字列の色 (廃止)

en: Text entered by user
ja: <KBD>

en: Title
ja: TITLE=

en: Top margin in pixels
ja: ピクセル指定のトップマージン

en: URL
ja: URL=

en: Underlined text style
ja: <U>

en: Unordered list
ja: <UL>

en: Use image map
ja: USEMAP=

en: Value
ja: VALUE=

en: Value interpretation
ja: VALUETYPE=

en: Variable or program argument
ja: <VAR>

en: Vertical cell alignment
ja: VALIGN=

en: Vertical space
ja: VSPACE=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Vertical space (deprecated)
ja: Vertical space (廃止)

en: Visited link color
ja: VLINK=

note: Deprecated since HTML 4.01, not supported in XHTML 1.0 Strict DTD.
en: Visited link color (deprecated)
ja: Visited link color (廃止)

en: Width
ja: WIDTH=

en: XHTML 1.0 - Tags
ja: XHTML 1.0 - タグ

en: Brackets ()
ja: カッコ ()

en: Brackets <>
ja: カッコ <>

en: Brackets []
ja: カッコ []

en: Brackets {}
ja: カッコ {}

en: File input
ja: ファイル入力

en: Footnote
ja: 注釈

en: Function e^
ja: 関数 e^

en: Function exp
ja: 関数 exp

en: Function log
ja: 関数 log

en: Function log10
ja: 関数 log10

en: Function sine
ja: 関数 sine

en: Greek alpha
ja: ギリシア文字 α

en: Greek beta
ja: ギリシア文字 β

en: Greek epsilon
ja: ギリシア文字 ε

en: Greek gamma
ja: ギリシア文字 γ

en: Greek lambda
ja: ギリシア文字 λ

en: Greek rho
ja: ギリシア文字 ρ

en: Greek tau
ja: ギリシア文字 τ

en: Header 0 (chapter)
ja: ヘッダ 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
ja: ヘッダ 0 (chpter*)

en: Header 1 (section)
ja: ヘッダ 1 (section)

en: Header 1 (section*)
ja: ヘッダ 1 (section*)

en: Header 2 (subsection)
ja: ヘッダ 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
ja: ヘッダ 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
ja: ヘッダ 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
ja: ヘッダ 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
ja: ヘッダ 4 (paragraph)

en: Header appendix
ja: ヘッダの目次

en: Item
ja: アイテム

en: Item with label
ja: ラベル付きアイテム

en: Latex - Tags
ja: Latex - タグ

en: Maths (display)
ja: 数式 (display)

en: Maths (inline)
ja: 数式 (inline)

en: Symbol <<
ja: 記号 <

en: Symbol <=
ja: 記号 <=

en: Symbol >=
ja: 記号 >=

en: Symbol >>
ja: 記号 >>

en: Symbol and
ja: 記号 and

en: Symbol const
ja: 記号 const

en: Symbol d-by-dt
ja: 記号 d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
ja: 記号 d-by-dt-partial

en: Symbol d2-by-dt2-partial
ja: 記号 d2-by-dt2-partial

en: Symbol dagger
ja: 記号 dagger

en: Symbol equiv
ja: 記号 equiv

en: Symbol infinity
ja: 記号 infinity

en: Symbol mathspace ,
ja: 記号 mathspace ,

en: Symbol mathspace .
ja: 記号 mathspace .

en: Symbol mathspace _
ja: 記号 mathspace _

en: Symbol mathspace __
ja: 記号 mathspace __

en: Symbol simeq
ja: 記号 simeq

en: Symbol star
ja: 記号 star

en: Tag list
ja: タグの一覧

en: XSLT - Elements
ja: XSLT - 要素

en: XSLT - Functions
ja: XSLT - 関数

en: XUL - Tags
ja: XUL - タグ

en: In_sert Date and Time...
ja: 日付/時刻の挿入(_S)

en: Insert current date and time at the cursor position
ja: カーソル位置に現在の日付と時間を挿入します

en: Available formats
ja: 利用可能な書式

en: Configure insert date/time plugin...
ja: 日付/時刻挿入プラグインの設定...

en: Insert Date/Time
ja: 日付/時刻の挿入

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ja: カーソル位置に現在の日付と時刻を挿入します。

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
ja: %Y/%m/%d %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
ja: 2009/11/01 17:52:00

en: Insert Date and Time
ja: 日付と時間の挿入

en: Use the _selected format
ja: 指定したフォーマットを使う(_S)

en: _Insert
ja: 挿入する(_I)

en: _Use custom format
ja: その他(_U)

en: Configure date/time plugin
ja: 日付/時間プラグインの設定

en: _Prompt for a format
ja: フォーマットのためのプロンプト(_P)
