bzr-explorer - en to it translation catalogue (323 entries)

en: Accessories
it: Accessori

en: Introduction
it: Introduzione

en: Wallet
it: Portafogli

en: Hat
it: Cappello

en: &Enable
it: &Abilita

en: &Disable
it: &Disabilita

en: &Reload
it: &Ricarica

en: Clothes found: %(rows)d
it: Abiti trovati: %(rows)d

en: Bags found: %(rows)d
it: Borse trovate: %(rows)d

en: Hats found: %(rows)d
it: Cappelli trovati: %(rows)d

en: failed to start
it: avvio non avvenuto

en: process crashed
it: processo fallito

en: process timed out
it: processo scaduto

en: write error
it: errore di scrittura

en: read error
it: errore di lettura

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: Process error: %s
it: Errore processo: %s

en: Prefere&nces...
it: Prefere&nze...

en: &Configure Bazaar Explorer...
it: &Configura Bazaar Explorer...

en: &Options...
it: &Opzioni...

en: Bazaar Explorer &Handbook
it: &Guida di Bazaar Explorer

en: &About Bazaar Explorer
it: Inform&azioni su Bazaar Explorer

en: E&xit
it: E&sci

en: Bazaar Explorer &Help
it: &Guida di Bazaar Explorer

en: Toolbar
it: Strumenti

en: Toolbox
it: Strumenti

en: Working Tree
it: Albero di Lavoro

en: Open on hosting service
it: Apri sul servizio di hosting

en: Error
it: Errore

en: Unable to change to %s - closing page.
it: Impossibile cambiare in %s - chiusura pagina.

en: Hat Available
it: Cappello Disponibile

en: Restart Required
it: Riavvio richiesto

en: Sorry
it: Ci dispiace

en: The hosted web URL for this location is unknown.
it: L'indirizzo URL relativo al servizio di hosting risulta non raggiungibile.

en: Cannot edit remote file.
it: Non è possibile modificare un file remoto.

en: URL is: %s
it: URL è: %s

en: Failed to edit '%(path)s' using '%(editor)s'.
it: Non modifico '%(path)s' usando '%(editor)s'

en: You may want to install the matching application or change the configured editor.
it: Potresti installare l'applicazione adeguata o cambiare l'editor nella configurazione.

en: Delete Directory
it: Elimina cartella

en: Delete directory %s and all its children?
it: Eliminare la cartella %s e tutte le sue sottocartelle?

en: Delete empty directory %s?
it: Eliminare la cartella vuota %s?

en: Delete Symlink
it: Elimina collegamenti simbolici

en: Delete symlink %s?
it: Eliminare il collegamento simbolico %s?

en: Delete File
it: Elimina file

en: Delete file %s?
it: Eliminare il file %s?

en: New File
it: Nuovo File

en: Destination directory: %s
it: Directory di destinazione: %s

en: Name of new file:
it: Nome del nuovo file:

en: Unable to create file
it: Impossibile creare il file

en: Unable to create directory
it: Impossibile creare la cartella

en: Opening %s
it: Apertura di %s in corso

en: Unable to open location
it: Impossibile aprire la posizione

en: %s is not a branch, checkout or repository.
it: %s non è un branch, un checkout o un repository

en: Do you want to open it as a virtual repository, searching for nested locations?
it: Vuoi aprirlo come un repository virtuale, cercando posizioni annidate?

en: Unable to open
it: Impossibile aprire

en: Open Directory
it: Apri cartella

en: Open Location
it: Apri posizione

en: Enter the location URL, e.g. lp:bzr, http://example.com/my.bzr/
it: Inserire l'URL, per es. lp:bzr, http://example.com/my.bzr/

en: Options
it: Opzioni

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Version Control for Human Beings
it: Controllo Versione per Esseri Umani

en: Version
it: Versione

en: Copyright
it: Diritti d'autore

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Preferences
it: Preferenze

en: Appearance
it: Aspetto

en: Behavior
it: Comportamento

en: Applications
it: Applicazioni

en: Use custom initialize dialog
it: Utilizza la finestra di configurazione per l'inizializzazione

en: Use custom branch dialog
it: Utilizza la finestra di configurazione per il branch

en: Use custom checkout dialog
it: Utilizza la finestra di configurazione per il checkout

en: Contents
it: Contenuti

en: Style
it: Stile

en: Automatically refresh status report
it: Aggiornamento automatico dello stato

en: No parent location defined yet.
it: Ancora nessuna cartella genitore definita

en: Not a branch: %s
it: Non è un branch: %s

en: Could not connect to branch: %s
it: Non è possibile collegarsi al branch: %s

en: Revisions in parent branch but not here: %d
it: Revisioni nel branch genitore ma non qui: %d

en: All parent branch revisions are present here.
it: Tutti le revisioni del branch genitore sono presenti qui.

en: Revisions here but not in parent branch: %d
it: Queste revisioni non sono presenti nel branch genitore: %d

en: All revisions present in parent branch.
it: Tutte le revisioni presenti nel branch genitore.

en: No revisions in log.
it: Nessuna revisione nel log.

en: Default
it: Predefinito

en: Working Tree Status
it: Stato Albero di Lavoro

en: Working Tree Status (Commit Preview)
it: Stato Albero di Lavoro (Anteprima Commit)

en: Repository Overview
it: Panoramica Repository

en: Overview
it: Panoramica

en: What's next?
it: Cosa c'è dopo?

en: Working tree differs from revision %s.
it: L'albero di lavoro è diverso dalla revisione %s.

en: Working tree is up to date at revision %s.
it: L'albero di lavoro è aggiornato alla revisione %s.

en: This branch has no working tree. Last revision is %s.
it: Questo branch non ha un albero di lavoro. L'ultima revisione è la %s.

en: Add, ignore or delete unversioned items
it: Aggiungi, ignora o elimina elementi non controllati

en: Add Tool
it: Aggiungi strumento

en: Bazaar Command
it: Comando di Bazaar

en: Web Link
it: Collegamento web

en: Local Application
it: Applicazione locale

en: Title
it: Titolo

en: Type
it: Tipo

en: Command
it: Comando

en: Icon
it: Icona

en: &Edit
it: &Modifica

en: &View
it: &Visualizza

en: &Start
it: &Avvia

en: C&ollaborate
it: C&ollabora

en: E&xplore
it: E&splora

en: &Work
it: &Lavoro

en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: &Configuration
it: &Configurazione

en: Ignores
it: Ignora

en: &Tools
it: S&trumenti

en: &Help
it: &Aiuto

en: Book&marks
it: &Segnalibri

en: &Quit
it: &Esci

en: Exit Bazaar Explorer
it: Esci da Bazaar Explorer

en: Cu&t
it: &Taglia

en: &Copy
it: &Copia

en: &Contents
it: &Contenuti

en: Help
it: Aiuto

en: User documentation
it: Documentazione utente

en: Show user documentation for Bazaar Explorer
it: Mostra la documentazione utente di Bazaar Explorer

en: Report a Problem...
it: Segnala un problema...

en: Report a problem found in Bazaar Explorer
it: Segnala un problema di Bazaar Explorer

en: &User Configuration
it: Configurazione &utente

en: Configuration
it: Configurazione

en: Edit user-specific configuration settings
it: Modifica la configurazione specifica per l'utente

en: &User Ignores
it: Ignorati &Utente

en: Edit user-specific patterns used to ignore unimportant files
it: Modifica percorsi specifici dell'utente per ignorare file non importanti

en: &Rules
it: &Regole

en: Edit rules for end-of-line conversions, keywords, etc
it: Modifica le regole per la conversione degli a capo, le parole chiave, ecc.

en: &Locations
it: Posizioni

en: Edit settings that apply to branches under locations
it: Modifica impostazioni da applicare ai branch nelle posizioni

en: Cre&dentials
it: Cre&denziali

en: Edit settings used for logging on to remote locations
it: Modifica le impostazioni per l'accesso da remoto

en: &Add Items...
it: &Aggiungi elementi...

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Items
it: Aggiungi elementi

en: Add files to the list of those being tracked
it: Aggiungi file all'elenco dei file tracciati

en: &Show Differences
it: &Mostra differenze

en: Diff
it: Differenze

en: Show Differences
it: Mostra differenze

en: Show differences that will be committed
it: Mostra le differenze che saranno incluse nel commit

en: &Commit Content...
it: Contenuti del &commit...

en: Commit Content
it: Contenuti del commit

en: Snapshot the current content as a new revision
it: Salva uno snapshot dei contenuti correnti come nuova revisione

en: &Toolbar
it: S&trumenti

en: Show/hide toolbar
it: Mostra/nascondi strumenti

en: Status &Bar
it: Barra di &stato

en: Show/hide status bar
it: Mostra/nascondi la barra di stato

en: &Paste
it: &Incolla

en: I&nitialize...
it: I&nizializza...

en: Initialize
it: Inizializza

en: Create a new branch or repository
it: Crea un nuovo branch o repository

en: Clone a branch creating a new one
it: Copia un branch creandone uno nuovo

en: Checkout a branch creating just a working tree
it: Preleva in checkout un branch creando un albero di lavoro

en: &Browse Items
it: &Sfoglia elementi

en: Browse
it: Esplora

en: Browse Items
it: Esplora elementi

en: Browse files, directories, etc. in a branch
it: Sfoglia i file, le cartelle, ecc. in un branch

en: &Log History
it: Crono&logia

en: Log
it: Registro

en: Log History
it: Cronologia

en: Browse revisions in the history log
it: Esplora revisioni nella cronologia

en: &Annotate File
it: &Annota il file

en: Annotate
it: Annota

en: Annotate File
it: Annota il file

en: Show who changed what when in a file
it: Mostra chi ha modificato cosa quando in un file

en: Location &Information
it: &Informazioni relative alla posizione

en: Info
it: Informazioni

en: Location Information
it: Informazioni posizione

en: Show information about a location
it: Mostra informazioni su una posizione

en: &System Information
it: Informazioni di &sistema

en: System Info
it: Informazioni sul sistema

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Show information about your Bazaar installation
it: Mostra informazioni sull'istanza di Bazaar

en: &Send New Revisions...
it: &Invia nuove revisioni...

en: Send
it: Invia

en: Send New Revisions
it: Invia nuove revisioni

en: Send changes (vs parent branch) to a mail address or file
it: Invia le modifiche (rispetto il branch genitore) a un indirizzo e-mail o a un file

en: &Push New Revisions...
it: &Propaga nuove revisioni...

en: Push
it: Propaga

en: Push New Revisions
it: Propaga nuove revisioni

en: Push new revisions to another branch making it a mirror of this one
it: Propaga (push) le nuove revisioni a un altro branch, rendendolo un'immagine speculare del branch corrente

en: Pu&ll New Revisions...
it: Pu&ll delle Nuove Revisioni...

en: Pull New Revisions
it: Pull delle nuove revisioni

en: Pull new revisions from another branch making this branch a mirror of it
it: Pull delle nuove revisioni da un altro branch rendendo questo branch un mirror dello stesso

en: &Merge Changes...
it: &Unisci modifiche...

en: Merge
it: Unisci

en: Merge Changes
it: Unisci modifiche

en: Merge changes from another branch into this one
it: Unisci le modifiche di un branch in quello attuale

en: &Update Working Tree...
it: Aggiorna l'albero di lavoro...

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Working Tree
it: Aggiorna l'albero di lavoro

en: Update branch and working tree, merging if necessary
it: Aggiorna il branch e l'albero di lavoro, unendo (merge) se necessario

en: E&xport...
it: E&sporta...

en: Export
it: Esporta

en: Export a snapshot to a directory or archive
it: Esporta uno snapshot in una cartella o un archivio

en: &Move/Rename Item
it: Sposta/rino&mina oggetto

en: Rename an item
it: Rinomina un elemento

en: &Remove/Unversion Item
it: &Rimuovi/non controllare oggetto

en: Delete an item
it: Elimina un elemento

en: &Switch Checkout...
it: Passa a un altro checkout...

en: Switch
it: Passa a

en: Switch Checkout
it: Passa a un altro checkout

en: Switch a checkout to another branch
it: Associa il checkout a un altro branch

en: Re&vert Working Tree...
it: &Ripristina albero di lavoro...

en: Revert
it: Ripristina

en: Change working tree content to an earlier revision
it: Cambia i contenti dell'albero di lavoro a quelli di una revisione precedente

en: &Uncommit Revisions...
it: &Uncommit delle Revisioni...

en: Uncommit
it: Annulla commit

en: Select changes in the working tree to be put to one side
it: Seleziona le modifiche nell'albero di lavoro da mettere da parte

en: &Filter View...
it: &Filtra la vista...

en: View
it: Vista

en: Change the mask applied to working tree operations
it: Modificha la maschera applicata alle operazioni sull'albero di lavoro

en: Create, delete or move a tag
it: Crea, elimina o muovi un tag

en: All
it: Tutto

en: S&ystem Log
it: Registro di s&istema

en: &Select All
it: &Seleziona tutto

en: I&mport...
it: I&mporta...

en: Create new branches from external content
it: Crea un nuovo branch da contenuti esterni

en: Translate This Application...
it: Traduci questa applicazione...

en: Translate
it: Traduci

en: Connect to the Launchpad website to help translate this application
it: Connette al sito Launchpad per aiutare nella traduzione di questa applicazione

en: Get Help Online...
it: Chiedi aiuto in linea...

en: Ask
it: Chiedi

en: Connect to the Launchpad website for online help
it: Connettiti al sito Launchpad per ottenere supporto online

en: &About
it: &Informazioni su

en: Show version and copyright information
it: Mostra informazioni sulla versione e i diritti d'autore

en: &Plug-ins
it: &Plugin

en: Show and manage Bazaar plug-ins
it: Mostra e gestici i plugin di Bazaar

en: &Open...
it: &Apri...

en: Open
it: Apri

en: Open a directory (local location)
it: Apri una cartella

en: &Find...
it: &Trova...

en: Find revisions matching certain conditions
it: Trova le revisioni in base a determinati parametri

en: Tune the appearance and behavior of Bazaar Explorer
it: Personalizza l'aspetto e il funzionamento di Bazaar Explorer

en: &Close
it: &Chiudi

en: Close the current location
it: Chiudi la posizione attuale

en: &Refresh
it: Aggio&rna

en: Refresh the information displayed
it: Aggiorna le informazioni visualizzate

en: Open &Location...
it: Apri Posizione...

en: Open URL
it: Apri URL

en: Open a location by entering a URL
it: Apri una posizione inserendo un URL

en: &Diagnostic Mode
it: Modalità &diagnostica

en: Enable/disable diagnostic mode to assist debugging problems
it: Abilita/disabilita la modalità diagnostica per aiutare a tracciare i problemi

en: &Bind Branch...
it: Associa un &branch...

en: Resolve &Conflicts...
it: Risolvi &conflitti...

en: View and resolve conflicts in the working tree
it: Visualizza e risolvi i conflitti nell'albero di lavoro

en: &Branch Configuration
it: Configurazione del &branch

en: Edit branch-specific configuration settings
it: Modifica i parametri di configurazione specifici del branch

en: &Ignores
it: File &ignorati

en: Edit patterns used to ignore unimportant files (this branch)
it: Modifica le impostazioni per ignorare i file irrilevanti (branch corrente)

en: U&nbind Branch
it: Dissocia bra&nch

en: &Bookmark This Location
it: Aggiungi &segnalibro

en: Bookmark This
it: Aggiungi segnalibro

en: Remember this location as a bookmark
it: Ricorda questa posizione come un segnalibro

en: Edit &My Bookmarks
it: &Modifica segnalibri

en: Organize and delete bookmarks
it: Organizza e cancella i segnalibri

en: &Refresh Bookmarks
it: &Aggiorna segnalibri

en: Refresh Bookmarks
it: Aggiorna segnalibri

en: Reload bookmarks from disk
it: Ricarica l'elenco dei segnalibri dal disco

en: Start
it: Avvio

en: Explore
it: Esplora

en: Work
it: Lavoro

en: &Working Tree
it: &Albero di lavoro

en: Show/hide working tree browser
it: Mostra/nascondi il visualizzatore dell'albero di lavoro

en: Edit &My Tools
it: &Modifica strumenti

en: Organize and delete tools
it: Organizza e cancella gli strumenti

en: &Refresh Tools
it: &Aggiorna strumenti

en: Reload tools from disk
it: Ricarica strumenti dal disco

en: &Edit Hat-specific Tools
it: Modifica strum&enti specifici del Cappello

en: Organise and delete tools related to the current hat
it: Gestisci ed elimina strumenti collegati al cappello in uso

en: &Edit Hat-specific Bookmarks
it: Modifica S&egnalibri specifici del Cappello

en: Organise and delete bookmarks related to the current hat
it: Gestisci ed elimina segnalibri collegati al cappello in uso

en: &Welcome
it: &Benvenuto

en: Open the welcome panel
it: Apri il pannello di benvenuto

en: Collaborate
it: Collabora

en: &Working Tree Ignores
it: Ingorati nell'Albero di Lavoro

en: Edit tree-specific patterns used to ignore unimportant files
it: Modifica percorsi specifici dell'albero per ignorare file non importanti

en: T&oolbox
it: &Strumenti

en: &Add Tool
it: &Aggiungi strumento

en: Add a tool
it: Aggiunti uno strumento

en: Add a tool to your toolset
it: Aggiungi uno strumento per le tue attività

en: &Accessories...
it: &Accessori...

en: Branches
it: Branch

en: Bound Branches
it: Branch associati

en: Checkouts
it: Checkout

en: Repositories
it: Repository

en: Show filter bar
it: Mostra barra del filtro

en: &Manage
it: Gestisci

en: Delete
it: Elimina

en: Locations found below this repository: %(rows)d
it: Posizioni trovate sotto questo repository: %(rows)d

en: Branches found below this repository: %(rows)d
it: Branch trovate sotto questo repository: %(rows)d

en: Bound branches found below this repository: %(rows)d
it: Branch associati trovate sotto questo repository: %(rows)d

en: Checkouts found below this repository: %(rows)d
it: Checkout trovati sotto questo repository: %(rows)d

en: Repositories found below this repository: %(rows)d
it: Repository trovati sotto questo repository: %(rows)d

en: Recent History
it: Cronologia recente

en: Local Changes
it: Modifiche Locali

en: Missing Revisions
it: Revisioni assenti

en: No details
it: Nessun dettaglio

en: This location cannot be opened. It may have been deleted. Please refresh this page.
it: Questa posizione non può essere aperta. Potrebbe essere stata eliminata. Aggiornare la pagina.

en: Fetching ...
it: Sincronizzazione...

en: Fetching recent history
it: Sincronizzazione cronologia recente

en: Fetching local changes
it: Sincronizzazione modifiche locali

en: Fetching missing revisions
it: Sincronizzazione revisioni assenti

en: Submit delta
it: Invia differenze

en: What would you like to do?
it: Cosa si desidera fare?

en: Setup and personalize Bazaar
it: Configura e personalizza Bazaar

en: Get project source from elsewhere
it: Ottieni il sorgente del progetto da altrove

en: Start a new project
it: Crea un nuovo progetto

en: Open an existing location
it: Apri una posizione esistente

en: Location:
it: Posizione:

en: Select location
it: Seleziona posizione

en: 2.0 default
it: Default 2.0

en: 1.x default
it: Default 1.x

en: Other
it: Altro

en: Format
it: Formato

en: Create parent directories of location, if required
it: Crea cartelle superiori della posizione, se necessario

en: &Yes
it: &Sì

en: No working tree
it: Nessun albero di lavoro

en: Filter:
it: Filtro:

en: Clear the filter
it: Cancella il filtro

en: My
it: Mio
