file-roller - en to da translation catalogue (278 entries)

en: File is not a valid .desktop file
da: Fil er ikke en gyldig ".desktop"-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
da: Ukendt version af desktop-fil "%s"

en: Starting %s
da: Starter %s

en: Application does not accept documents on command line
da: Programmet accepterer ikke dokumenter på kommandolinjen

en: Unrecognized launch option: %d
da: Ukendt opstartstilvalg: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
da: Kan ikke give dokumentets URI til en "Type=Link"-skrivebordsindgang

en: Not a launchable item
da: Ikke et kørbart element

en: Disable connection to session manager
da: Deaktivér forbindelse til sessionshåndtering

en: Specify file containing saved configuration
da: Angiv fil som inderholder gemt konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Specify session management ID
da: Angiv sessionhåndterings-ID

en: Session management options:
da: Sessionhåndteringsindstillinger:

en: Show session management options
da: Vis sessionhåndteringsindstillinger

en: Archive Manager
da: Arkivhåndtering

en: Create and modify an archive
da: Opret og ændr et arkiv

en: Load Options
da: Åbn valg

en: C_reate
da: _Opret

en: Compress
da: Komprimér

en: Location
da: Placering

en: Split into _volumes of
da: Opdel arkivet i _dele af

en: _Encrypt the file list too
da: _Kryptér også listen af filer

en: _Filename:
da: _Filnavn:

en: _Location:
da: _Placering:

en: _Other Options
da: _Andre indstillinger

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Adgangskode krævet</span>

en: Delete
da: Slet

en: _All files
da: _Alle filer

en: _Files:
da: _Filer:

en: _Selected files
da: _Markerede filer

en: example: *.txt; *.doc
da: eksempel: *.txt; *.doc

en: A_vailable application:
da: _Tilgængeligt program:

en: Open Files
da: Åbn filer

en: R_ecent applications:
da: _Seneste programmer:

en: _Application:
da: _Program:

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
da: <i><b>Bemærk:</b></i> adgangskoden bliver brugt til at kryptere de filer du tilføjer det aktuelle arkiv, og til at dekyptere de filer du udpakker fra det aktuelle arkiv. Når arkivet lukkes, vil adgangskoden blive slettet.

en: Password
da: Adgangskode

en: S_elect the files you want to update:
da: V_ælg filerne som du vil opdatere:

note: secondary text
en: The file has been modified with an external application. If you don't update the version in the archive, all of your changes will be lost. | There are %d files that have been modified with an external application. If you don't update the files in the archive, all of your changes will be lost.
da[0]: Denne fil er blevet modificeret af et eksternt program. Hvis du ikke opdaterer den version der er i arkivet, vil alle dine ændringer gå tabt.
da[1]: Der er %d filer som er blevet modificeret af et eksternt program. Hvis du ikke opdaterer filerne i arkivet, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: _Update
da: _Opdatér

en: Extract Here
da: Udpak her

en: Extract the selected archive in the current position
da: Udpak det markerede arkiv på den nuværende position

en: Extract To...
da: Udpak til...

en: Extract the selected archive
da: Udpak det markerede arkiv

en: Compress...
da: Komprimér...

en: Create a compressed archive with the selected objects
da: Opret et komprimeret arkiv med de markerede objekter

en: Could not create the archive
da: Kunne ikke oprette arkivet

en: You have to specify an archive name.
da: Du skal angive et arkivnavn.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
da: Du har ikke rettighed til at oprette et arkiv i denne mappe

en: Archive type not supported.
da: Arkivtype understøttes ikke.

en: Could not delete the old archive.
da: Kunne ikke slette det gamle arkiv.

en: Open
da: Åbn

en: All archives
da: Alle arkiver

en: All files
da: Alle filer

en: Last Output
da: Sidste uddata

en: File Roller is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Filpakker er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: File Roller is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Filpakker distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with File Roller; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Filpakker; er dette ikke tilfældet, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Femte sal, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Copyright © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
da: Ophavsret © 2001-2010 Free Software Foundation, Inc.

en: An archive manager for GNOME.
da: Et program til at håndtere arkiver til Gnome.

en: Could not add the files to the archive
da: Kunne ikke tilføje filerne til arkivet

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
da: Du har ikke de rettigheder som kræves for at læse filer i mappen "%s"

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Add only if _newer
da: Tilføj kun hvis _nyere

en: Add a Folder
da: Tilføj en mappe

en: _Include subfolders
da: _Medtag undermapper

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
da: Udelad mapper som er symbolske _henvisninger

en: example: *.o; *.bak
da: eksempel: *.o; *.bak

en: Include _files:
da: Inkludér _filer:

en: E_xclude files:
da: U_delad filer:

en: _Exclude folders:
da: _Udelad mapper:

en: _Load Options
da: _Åbn valg

en: Sa_ve Options
da: _Gem valg

en: _Reset Options
da: _Nulstil valg

en: Save Options
da: Gem valg

en: Options Name:
da: Navn på valg:

en: Enter the password for the archive '%s'.
da: Angiv en adgangskode for arkivet "%s".

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
da: Navnet "%s" er ikke gyldigt fordi det ikke må indeholde tegnene: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
da: Vælg venligst et andet navn.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
da: Du har ikke rettigheder til at oprette et arkiv i målmappen.

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
da: Destinationsmappen "%s" findes ikke.
    
    Vil du oprette den?

en: Create _Folder
da: Opret _mappe

en: Could not create the destination folder: %s.
da: Kan ikke oprette destinationsmappen: %s.

en: Archive not created
da: Arkiv ikke oprettet

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
da: Arkivet findes allerede. Vil du overskrive det?

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: Extraction not performed
da: Udpakning ikke udført

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
da: Du har ikke de rettigheder som kræves for at udpakke arkiver i mappen "%s"

en: Extract
da: Udpak

en: Actions
da: Handlinger

en: Re-crea_te folders
da: _Opret mapper igen

en: Over_write existing files
da: Over_skriv eksisterende filer

en: Do not e_xtract older files
da: _Udpak ikke ældre filer

en: New
da: Nyt

en: Save
da: Gem

en: There was an internal error trying to search for applications:
da: Der opstod en intern fejl ved forsøg på at søge efter programmer:

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
da: Der er ingen kommando installeret til %s-filer.
    Ønsker du at søge efter en kommando til at åbne denne fil med?

en: Could not open this file type
da: Kunne ikke åbne denne filtype

en: _Search Command
da: _Søgekommando

en: Location:
da: Placering:

en: Name:
da: Navn:

en: %s Properties
da: Egenskaber for %s

en: Modified on:
da: Dato ændret:

en: Archive size:
da: Arkivstørrelse:

en: Content size:
da: Indholdsstørrelse:

en: Compression ratio:
da: Komprimeringsforhold:

en: Number of files:
da: Antal filer:

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
da: Opdater filen "%s" i arkivet "%s"?

en: Update the files in the archive "%s"?
da: Opdater filerne i arkivet "%s"?

en: File _Format: %s
da: Fil_format: %s

en: All Files
da: Alle filer

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: By Extension
da: Efter filendelse

en: File Format
da: Filformat

en: Extension(s)
da: Filendelse(r)

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
da: Programmet kunne ikke finde ud af filformatet, som du ønsker at bruge for "%s". Sikr dig veligst at du bruger en kendt filendelse for denne fil eller vælg manuelt et filformat fra listen nedenfor.

en: File format not recognized
da: Filformat ikke genkendt

en: File not found.
da: Filen blev ikke fundet.

en: You don't have the right permissions.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder.

en: This archive type cannot be modified
da: Denne arkivtype kan ikke modificeres

en: You can't add an archive to itself.
da: Du kan ikke tilføje et arkiv til sig.

en: Adding file:
da: Tilføjer fil:

en: Extracting file:
da: Udpakker fil:

en: Removing file:
da: Fjerner fil:

en: Could not find the volume: %s
da: Kunne ikke finde arkivdelen: %s

en: Deleting files from archive
da: Fjerner filer fra arkivet

en: Recompressing archive
da: Pakker arkiv igen

en: Decompressing archive
da: Udpakker arkiv

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Extract
da: _Udpak

en: %d object (%s) | %d objects (%s)
da[0]: %d objekt (%s)
da[1]: %d objekter (%s)

en: %d object selected (%s) | %d objects selected (%s)
da[0]: %d objekt markeret (%s)
da[1]: %d objekter markeret (%s)

en: Folder
da: Mappe

en: [read only]
da: [skrivebeskyttet]

en: Could not display the folder "%s"
da: Kunne ikke vise mappen "%s"

en: Creating archive
da: Opretter arkiv

en: Loading archive
da: Indlæser arkiv

en: Reading archive
da: Læser arkiv

en: Testing archive
da: Tester arkivet

en: Getting the file list
da: Frembringer fillisten

en: Copying the file list
da: Kopierer fillisten

en: Adding files to archive
da: Tilføjer filer til arkivet

en: Extracting files from archive
da: Udpakker filer fra arkivet

en: Saving archive
da: Gemmer arkiv

en: _Open the Archive
da: _Åbn arkivet

en: _Show the Files
da: _Vis filerne

en: Archive:
da: Arkiv:

en: Extraction completed successfully
da: Udpakning blev udført planmæssigt

en: Archive created successfully
da: Arkivet blev oprettet planmæssigt

en: please wait...
da: vent venligst...

en: An error occurred while extracting files.
da: Et fejl opstod under udpakning af filer.

en: Could not open "%s"
da: Kunne ikke åbne "%s"

en: An error occurred while loading the archive.
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af arkivet.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
da: Der opstod en fejl ved fjernelse af filer fra arkivet.

en: An error occurred while adding files to the archive.
da: Der opstod en fejl ved tilføjelse af filer til arkivet.

en: An error occurred while testing archive.
da: Der opstod en fejl ved test af arkivet.

en: An error occurred while saving the archive.
da: Der opstod en fejl under gemning af arkivet.

en: An error occurred.
da: Der opstod en fejl.

en: Command not found.
da: Kommandoen blev ikke fundet.

en: Command exited abnormally.
da: Programmet afsluttede med en fejl.

en: Test Result
da: Kontrolresultater

en: Could not perform the operation
da: Kunne ikke udføre handlingen

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
da: Vil du tilføje denne fil til det aktuelle arkiv eller åbne den som et nyt arkiv?

en: Do you want to create a new archive with these files?
da: Vil du oprette et nyt arkiv med disse filer?

en: Create _Archive
da: Opret _arkiv

en: Folders
da: Mapper

en: Size
da: Størrelse

en: Date Modified
da: Dato ændret

en: Name
da: Navn

en: Close the folders pane
da: Luk mappepanelet

en: Open archive
da: Åbn arkiv

en: Open a recently used archive
da: Åbn et af de senest brugte arkiver

en: Could not save the archive "%s"
da: Kunne ikke gemme arkivet "%s"

en: The new name is void.
da: Det nye navn er tomt.

en: The new name is equal to the old one.
da: Det nye navn er mage til det gamle.

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
da: En mappe med navnet "%s" findes allerede.
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
da: En fil med navnet "%s" findes allerede.
    
    %s

en: Rename
da: Omdøb

en: New folder name
da: Nyt mappenavn

en: New file name
da: Nyt filnavn

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Could not rename the folder
da: Kunne ikke omdøbe mappen

en: Could not rename the file
da: Kunne ikke omdøbe filen

en: Paste Selection
da: Indsæt det markerede

en: Destination folder
da: Destinationsmappe

en: Add files to an archive
da: Tilføj filer til et arkiv

en: Extract archive
da: Udpak arkiv

note: Expander
en: Command _Line Output
da: Uddata fra kommando_linje

en: Could not display help
da: Kunne ikke vise hjælp

en: Tar compressed with 7z (.tar.7z)
da: Tar komprimeret med 7z (.tar.7z)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
da: Tar komprimeret med bzip2 (.tar.bz2)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
da: Tar komprimeret med bzip (.tar.bz)

en: Rar Archived Comic Book (.cbr)
da: Rar-pakket tegneserie (.cbr)

en: Zip Archived Comic Book (.cbz)
da: Zip-pakket tegneserie (.cbz)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
da: Tar komprimeret med gzip (.tar.gz)

en: Self-extracting zip (.exe)
da: Selvudpakkende zip (.exe)

en: Tar compressed with lzip (.tar.lz)
da: Tar komprimeret med lzip (.tar.lz)

en: Tar compressed with lzma (.tar.lzma)
da: Tar komprimeret med lzma (.tar.lzma)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
da: Tar komprimeret med lzop (.tar.lzo)

en: Tar uncompressed (.tar)
da: Ukomprimerat tar (.tar)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
da: Tar komprimeret med compress (.tar.Z)

en: Tar compressed with xz (.tar.xz)
da: Tar komprimeret med xz (.tar.xz)

en: Add files to the specified archive and quit the program
da: Tilføj filer til det angivne arkiv og afslut programmet

en: ARCHIVE
da: ARKIV

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
da: Tilføj filer, spørg om navn på arkivet og afslut programmet

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
da: Udpak filer til den angivne mappe og afslut programmet

en: FOLDER
da: MAPPE

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
da: Udpak arkiv, spørg om destinationsmappen og afslut programmet

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
da: Udkap indholdet af arkiverne i arkivmappen og afslut programmet

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
da: Forvalgt mappe for kommandoerne "--add" og "--extract"

en: Create destination folder without asking confirmation
da: Opret destinationsmappe uden at spørge efter bekræftelse

en: - Create and modify an archive
da: - Opret og ændr et arkiv

en: File Roller
da: Filpakker

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Arrange Files
da: _Arrangér filer

en: Open _Recent
da: Åbn _seneste

en: Information about the program
da: Information om programmet

en: _Add Files...
da: _Tilføj filer...

en: Add files to the archive
da: Tilføj filer til arkivet

en: Add a _Folder...
da: Tilføj en ma_ppe...

en: Add a folder to the archive
da: Tilføj en mappe til arkivet

en: Add Folder
da: Tilføj en mappe

en: Close the current archive
da: Luk det aktuelle arkiv

en: Contents
da: Indhold

en: Display the File Roller Manual
da: Vis brugervejledningen til Filpakker

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

en: _Rename...
da: _Omdøb...

en: Rename the selection
da: Omdøb det markerede

en: Delete the selection from the archive
da: Slet det markerede fra arkivet

en: Dese_lect All
da: _Afmarkér alle

en: Deselect all files
da: Afmarkér alle filer

en: _Extract...
da: _Udpak...

en: Extract files from the archive
da: Udpak filer fra arkivet

en: _Last Output
da: _Sidste uddata

en: View the output produced by the last executed command
da: Vis uddataene fra den sidst kørte kommando

en: Create a new archive
da: Opret et nyt arkiv

en: _Open With...
da: _Åben med...

en: Open selected files with an application
da: Åbn markerede filer med et program

en: Pass_word...
da: Adgangs_kode...

en: Specify a password for this archive
da: Angiv en adgangskode for dette arkiv

en: Show archive properties
da: Vis egenskaber for arkivet

en: Reload current archive
da: Genindlæs det aktuelle arkiv

en: Save the current archive with a different name
da: Gem det aktuelle arkiv under et andet navn

en: Select all files
da: Markér alle filer

en: Stop current operation
da: Stop den aktuelle handling

en: _Test Integrity
da: _Test integritet

en: Test whether the archive contains errors
da: Kontrollér om arkivet indeholder fejl

en: Open the selected file
da: Åben den markerede fil

en: Open the selected folder
da: Åben den markerede mappe

en: Go to the previous visited location
da: Gå til foregående besøgte placering

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte placering

en: Go up one level
da: Gå et niveau op

en: Go to the home location
da: Gå til hjemmemappen

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: View the main toolbar
da: Vis hovedværktøjslinjen

en: Stat_usbar
da: Stat_uslinje

en: View the statusbar
da: Vis statuslinjen

en: _Reversed Order
da: _Omvendt orden

en: Reverse the list order
da: Vend sorteringsordenen om

en: _Folders
da: _Mapper

en: View the folders pane
da: Vis mappepanelet

en: View All _Files
da: Vis alle _filer

en: View as a F_older
da: Vis som en _mappe

en: by _Name
da: efter _navn

en: Sort file list by name
da: Sortér filliste efter navn

en: by _Size
da: efter _størrelse

en: Sort file list by file size
da: Sortér filliste efter størrelse

en: by T_ype
da: efter t_ype

en: Sort file list by type
da: Sortér filliste efter type

en: by _Date Modified
da: efter ændrings_dato

en: Sort file list by modification time
da: Sortér filliste efter ændringstidspunkt

en: by _Location
da: efter _placering

en: Sort file list by location
da: Sortér filliste efter placering
