file-roller - en to fi translation catalogue (283 entries)

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: URI-linkkejä asiakirjoihin ei voi välittää ”Type=Link”-työpöytäkäynnistimille

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetun määrittelyn sisältävä tiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinan tunniste

en: ID
fi: TUNNISTE

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valitsimet

en: Archive Manager
fi: Pakettienkäsittelyohjelma

en: Create and modify an archive
fi: Luo arkisto tai muokkaa arkistoa

en: Load Options
fi: Lataa asetukset

en: C_reate
fi: _Luo

en: Compress
fi: Tiivistä

en: Location
fi: Sijainti

note: MB means megabytes
en: MB
fi: Mt

en: Split into _volumes of
fi: Jaa _osiin koossa

en: _Encrypt the file list too
fi: _Salaa myös tiedostolista

en: _Filename:
fi: _Tiedosto:

en: _Location:
fi: _Sijainti:

en: _Other Options
fi: _Muut valinnat

en: _Password:
fi: Salasa_na:

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Salasana vaaditaan</span>

en: Delete
fi: Poista

en: _All files
fi: _Kaikki tiedostot

en: _Files:
fi: _Tiedostot:

en: _Selected files
fi: _Valitut tiedostot

en: example: *.txt; *.doc
fi: esimerkki: *.txt; *.doc

en: A_vailable application:
fi: _Mahdollinen sovellus:

en: Open Files
fi: Avaa tiedostot

en: R_ecent applications:
fi: _Viimeisimmät sovellukset:

en: _Application:
fi: _Sovellus:

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
fi: <i><b>Huomaa:</b> salasanaa tarvitaan salaamaan tiedostot, jotka lisäät arkistoon, ja purkamaan salauksen, kun purat tiedostoja arkistosta. Tämä ohjelma ei muista salasanaa enää, kun olet sulkenut arkiston.</i>

en: Password
fi: Salasana

en: S_elect the files you want to update:
fi: _Valitse päivitettävät tiedostot:

note: secondary text
en: The file has been modified with an external application. If you don't update the version in the archive, all of your changes will be lost. | There are %d files that have been modified with an external application. If you don't update the files in the archive, all of your changes will be lost.
fi[0]: Tiedostoa on muokattu muulla ohjelmalla. Jos et päivitä versiota arkistossa, kaikki muutoksesi hukataan.
fi[1]: %d tiedostoa on muokattu muulla ohjelmalla. Jos et päivitä versiota arkistossa, kaikki muutoksesi hukataan.

en: _Update
fi: _Päivitä

en: Extract Here
fi: Pura tähän

en: Extract the selected archive in the current position
fi: Pura valittu arkisto nykyiseen sijaintiin

en: Extract To...
fi: Pura kohteeseen…

en: Extract the selected archive
fi: Pura valittu arkisto

en: Compress...
fi: Tiivistä…

en: Create a compressed archive with the selected objects
fi: Luo tiivistetty arkisto valituista tiedostoista

en: Could not create the archive
fi: Arkiston luominen ei onnistunut

en: You have to specify an archive name.
fi: Arkiston nimi täytyy antaa.

en: You don't have permission to create an archive in this folder
fi: Sinulla ei ole oikeuksia luoda arkistoa tähän kansioon

en: Archive type not supported.
fi: Arkistotyyppi ei ole tuettu.

en: Could not delete the old archive.
fi: Vanhan arkiston poisto ei onnistunut.

en: Open
fi: Avaa

en: All archives
fi: Kaikki arkistot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Last Output
fi: Viimeisin tuloste

en: File Roller is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tiedostokäärin on vapaa ohjelma; voit levittää sitä edelleen ja/tai muokata sitä GNU:n GPL-lisenssin sallimilla tavoilla siten kuin Free Software Foundation on sen määritellyt; voit halutessasi käyttää lisenssin versiota 2 taikka mitä tahansa tämän jälkeen ilmestynyttä versiota.

en: File Roller is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Tiedostokäärintä levitetään siinä toivossa, että siitä on hyötyä, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; jopa ilman konkludenttista takuuta MYYNTIKELPOISUUDESTA TAI SOVELTUMISESTA TIETTYYN ERITYISEEN TARKOITUKSEEN. Yksityiskohtien osalta katso GNU:n GPL-lisenssiä.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with File Roller; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
fi: Sinun olisi pitänyt saada kopio GNU:n GPL-lisenssistä Evincen mukana; jos et sitä saanut, niin lähetä kirje Free Software Foundation, Inc. :lle, 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA

en: Copyright © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
fi: Tekijänoikeudet © 2001-2010 Free Software Foundation, Inc.

en: An archive manager for GNOME.
fi: Gnomen arkistonkäsittelyohjelma

en: Could not add the files to the archive
fi: Tiedostojen lisääminen arkistoon epäonnistui

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
fi: Sinulla ei ole oikeuksia lukea tiedostoja kansiosta ”%s”

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Add only if _newer
fi: Lisää vain jos _uudempi

en: Add a Folder
fi: Lisää kansio

en: _Include subfolders
fi: Sisäll_ytä alikansiot

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
fi: Jätä pois kansiot, jotka ovat sym_bolisia linkkejä

en: example: *.o; *.bak
fi: esimerkki: *.o; *.bak

en: Include _files:
fi: _Sisällytä tiedostot:

en: E_xclude files:
fi: _Jätä pois tiedostot:

en: _Exclude folders:
fi: _Jätä pois kansiot:

en: _Load Options
fi: _Lataa asetukset

en: Sa_ve Options
fi: Tallenna _asetukset

en: _Reset Options
fi: _Nollaa valinnat

en: Save Options
fi: Tallenna asetukset

en: Options Name:
fi: Asetusten nimi:

en: Enter the password for the archive '%s'.
fi: Anna salasana arkistolle ”%s”.

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
fi: Nimi ”%s” ei kelpaa, koska nimissä ei voi olla merkkejä: %s
    
    %s

en: Please use a different name.
fi: Käytä eri nimeä.

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia luoda arkistoa kohdekansioon

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
fi: Kohdekansiota ”%s” ei ole olemassa.
    
    Haluatko luoda sen?

en: Create _Folder
fi: _Luo kansio

en: Could not create the destination folder: %s.
fi: Kohdekansion luonti ei onnistunut: %s.

en: Archive not created
fi: Arkistoa ei luotu

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
fi: Arkisto on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: _Overwrite
fi: _Korvaa

en: Extraction not performed
fi: Mitään ei purettu

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
fi: Sinulla ei ole oikeuksia purkaa arkistoja kansioon ”%s”

en: Extract
fi: Pura

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Re-crea_te folders
fi: Luo kansiot _uudestaan

en: Over_write existing files
fi: Ko_rvaa olemassa olevat tiedostot

en: Do not e_xtract older files
fi: _Älä pura vanhempia tiedostoja

en: New
fi: Uusi

en: Save
fi: Tallenna

en: There was an internal error trying to search for applications:
fi: Tapahtui sisäinen virhe yritettäessä etsiä sovelluksia:

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
fi: %s-tiedostoille ei ole asennettu komentoa.
    Haluatko etsiä komentoa tämän tiedoston avaamiseen?

en: Could not open this file type
fi: Tämän tyyppistä tiedostia ei voitu avata

en: _Search Command
fi: _Hakukomento

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Name:
fi: Nimi:

en: %s Properties
fi: %s-ominaisuudet

en: Modified on:
fi: Muokattu:

en: Archive size:
fi: Arkiston koko:

en: Content size:
fi: Sisällön koko:

en: Compression ratio:
fi: Tiivistyssuhde:

en: Number of files:
fi: Tiedostojen määrä:

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
fi: Päivitetäänkö tiedosto ”%s” arkistossa ”%s”?

en: Update the files in the archive "%s"?
fi: Päivitetäänkö tiedostot arkistossa ”%s”?

en: File _Format: %s
fi: Tiedosto_muoto: %s

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: By Extension
fi: Päätteen mukaan

en: File Format
fi: Tiedostomuoto

en: Extension(s)
fi: Päätteet

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
fi: Ohjelma ei kyennyt päättelemään tiedostomuotoa, jota haluat käyttää päätteelle ”%s”. Varmista, että se on tunnettu tiedostopääte tälle tiedostolle tai valitse suoraan tiedostomuoto luettelosta alla.

en: File format not recognized
fi: Tiedostomuotoa ei tunnistettu

en: File not found.
fi: Tiedostoa ei löydy.

en: You don't have the right permissions.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia.

en: This archive type cannot be modified
fi: Tätä arkistotyyppiä ei voi muokata

en: You can't add an archive to itself.
fi: Arkistoa ei voi lisätä itseensä.

en: Adding file:
fi: Lisätään tiedosto:

en: Extracting file:
fi: Puretaan tiedosto:

en: Removing file:
fi: Poistetaan tiedosto:

en: Could not find the volume: %s
fi: Arkiston osaa ei löytynyt: ”%s”

en: Deleting files from archive
fi: Poistetaan tiedostoja arkistosta

en: Recompressing archive
fi: Tiivistetään arkisto uudelleen

en: Decompressing archive
fi: Puretaan arkiston tiivistys

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Extract
fi: _Pura

en: %d object (%s) | %d objects (%s)
fi[0]: %d kohde (%s)
fi[1]: %d kohdetta (%s)

en: %d object selected (%s) | %d objects selected (%s)
fi[0]: %d kohde valittu (%s)
fi[1]: %d kohdetta valittu (%s)

en: Folder
fi: Kansio

en: [read only]
fi: [vain luku]

en: Could not display the folder "%s"
fi: Kansion ”%s” näyttäminen epäonnistui

en: Creating archive
fi: Luodaan arkistoa

en: Loading archive
fi: Ladataan arkistoa

en: Reading archive
fi: Luetaan arkistoa

en: Testing archive
fi: Testataan arkistoa

en: Getting the file list
fi: Haetaan tiedostolista

en: Copying the file list
fi: Kopioidaan luetteloa tiedostoista

en: Adding files to archive
fi: Lisätään tiedostoja arkistoon

en: Extracting files from archive
fi: Puretaan tiedostoja arkistosta

en: Saving archive
fi: Tallennetaan arkistoa

en: _Open the Archive
fi: _Avaa arkisto

en: _Show the Files
fi: _Näytä tiedostot

en: Archive:
fi: Arkisto:

en: Extraction completed successfully
fi: Purkaminen valmistui onnistuneesti

en: Archive created successfully
fi: Arkistoa luotiin onnistuneesti

en: please wait...
fi: odota…

en: An error occurred while extracting files.
fi: Tiedostojen purkamisessa tapahtui virhe.

en: Could not open "%s"
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui

en: An error occurred while loading the archive.
fi: Arkiston lataamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
fi: Tiedostojen arkistosta poistamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while adding files to the archive.
fi: Tiedostojen arkistoon lisäämisessä tapahtui virhe.

en: An error occurred while testing archive.
fi: Arkiston testaamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while saving the archive.
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa arkistoa.

en: An error occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Command not found.
fi: Komentoa ei löydy.

en: Command exited abnormally.
fi: Komento poistui epänormaalisti.

en: Test Result
fi: Testin tulos

en: Could not perform the operation
fi: Toiminto ei onnistunut

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
fi: Haluatko lisätä tämän tiedoston nykyiseen arkistoon vai avata sen uutena arkistona?

en: Do you want to create a new archive with these files?
fi: Haluatko luoda uuden arkiston näistä tiedostoista?

en: Create _Archive
fi: Luo _arkisto

en: Folders
fi: Kansiot

en: Size
fi: Koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Date Modified
fi: Muokattu

en: Name
fi: Nimi

en: Find:
fi: Etsi:

en: Close the folders pane
fi: Sulje kansiopaneeli

en: Open archive
fi: Avaa arkisto

en: Open a recently used archive
fi: Avaa viimeaikainen arkisto

en: Could not save the archive "%s"
fi: Arkiston ”%s” tallentaminen epäonnistui

en: The new name is void.
fi: Uusi nimi on tyhjä.

en: The new name is equal to the old one.
fi: Uusi nimi on sama kuin vanha.

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
fi: Kansio ”%s” on jo olemassa.
    
    %s

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa.
    
    %s

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: New folder name
fi: Uuden kansion nimi

en: New file name
fi: Uuden tiedoston nimi

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Could not rename the folder
fi: Kansion nimen muuttaminen epäonnistui

en: Could not rename the file
fi: Tiedoston nimen muuttaminen epäonnistui

en: Paste Selection
fi: Liitä valinta

en: Destination folder
fi: Kohdekansio

en: Add files to an archive
fi: Lisää tiedostoja arkistoon

en: Extract archive
fi: Pura arkisto

note: This is the time format used in the "Date Modified" column and * in the Properties dialog.  See the man page of strftime for an * explanation of the values.
en: %d %B %Y, %H:%M
fi: %d. %Bta %Y %H.%M

note: Expander
en: Command _Line Output
fi: Komento_rivituloste

en: Could not display help
fi: Ohjeen näyttäminen ei onnistunut

en: Tar compressed with 7z (.tar.7z)
fi: Tar, 7z-tiivistetty (.tar.bz)

en: Tar compressed with bzip2 (.tar.bz2)
fi: Tar, bzip2-tiivistetty (.tar.bz2)

en: Tar compressed with bzip (.tar.bz)
fi: Tar, bzip-tiivistetty (.tar.bz)

en: Rar Archived Comic Book (.cbr)
fi: Rar-tiivistetty sarjakuva (.cbr)

en: Zip Archived Comic Book (.cbz)
fi: Zip-tiivistetty sarjakuva (.cbz)

en: Tar compressed with gzip (.tar.gz)
fi: Tar, gzip-tiivistetty (.tar.gz)

en: Self-extracting zip (.exe)
fi: Itsepurkautuva zip (.exe)

en: Tar compressed with lzip (.tar.lz)
fi: Tar, lzip-tiivistetty (.tar.lz)

en: Tar compressed with lzma (.tar.lzma)
fi: Tar, lzma-tiivistetty (.tar.lzma)

en: Tar compressed with lzop (.tar.lzo)
fi: Tar, lzop-tiivistetty (.tar.lzo)

en: Tar uncompressed (.tar)
fi: Tar, tiivistämätön (.tar)

en: Tar compressed with compress (.tar.Z)
fi: Tar, compress-tiivistetty (.tar.Z)

en: Tar compressed with xz (.tar.xz)
fi: Tar, xz-tiivistetty (.tar.xz)

en: Add files to the specified archive and quit the program
fi: Lisää tiedostot annettuun arkistoon ja lopeta

en: ARCHIVE
fi: ARKISTO

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
fi: Kysy arkiston nimeä, lisää tiedostot siihen ja lopeta

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
fi: Pura arkistot annettuun kansioon ja lopeta

en: FOLDER
fi: KANSIO

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
fi: Kysy kansion nimeä, pura arkistot sinne ja lopeta

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
fi: Pura arkiston sisältö arkistokansioon ja lopeta ohjelma

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
fi: ”--add” ja ”--extract”-komentojen oletusarvoinen kansio

en: Create destination folder without asking confirmation
fi: Luo kohdekansio kysymättä

en: - Create and modify an archive
fi: - Luo arkisto tai muokkaa arkistoa

en: File Roller
fi: Tiedostokäärin

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Help
fi: O_hje

en: _Arrange Files
fi: _Järjestele tiedostot

en: Open _Recent
fi: A_vaa äskettäisiä

en: Information about the program
fi: Tietoja ohjelmasta

en: _Add Files...
fi: _Lisää tiedostoja…

en: Add files to the archive
fi: Lisää tiedostoja arkistoon

en: Add a _Folder...
fi: Lisää _kansio…

en: Add a folder to the archive
fi: Lisää kansio arkistoon

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Close the current archive
fi: Sulje nykyinen arkisto

en: Contents
fi: Sisältö

en: Display the File Roller Manual
fi: Näytä Tiedostokäärimen ohje

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen…

en: Rename the selection
fi: Nimeä valinta uudelleen

en: Delete the selection from the archive
fi: Poista valitut osat arkistosta

en: Dese_lect All
fi: _Älä valitse mitään

en: Deselect all files
fi: Älä valitse mitään

en: _Extract...
fi: Pu_ra…

en: Extract files from the archive
fi: Pura tiedostot arkistosta

en: _Last Output
fi: Viimeisin _tuloste

en: View the output produced by the last executed command
fi: Näytä viimeisimmän komennon tuottama tuloste

en: Create a new archive
fi: Luo uusi arkisto

en: _Open With...
fi: Avaa _ohjelmalla…

en: Open selected files with an application
fi: Avaa valitut tiedostot sovelluksella

en: Pass_word...
fi: _Salasana…

en: Specify a password for this archive
fi: Anna tämän arkiston salasana

en: Show archive properties
fi: Näytä arkiston ominaisuudet

en: Reload current archive
fi: Päivitä nykyinen arkisto

en: Save the current archive with a different name
fi: Tallenna nykyinen arkisto eri nimisenä

en: Select all files
fi: Valitse kaikki tiedostot

en: Stop current operation
fi: Pysäytä nykyinen toiminto

en: _Test Integrity
fi: _Tarkista eheys

en: Test whether the archive contains errors
fi: Testaa, onko arkistossa virheitä

en: Open the selected file
fi: Avaa valittu tiedosto

en: Open the selected folder
fi: Avaa valittu kansio

en: Go to the previous visited location
fi: Siirry viimeksi käytyyn sijaintiin

en: Go to the next visited location
fi: Siirry seuraavana käytyyn sijaintiin

en: Go up one level
fi: Siirry yksi taso ylös

en: Go to the home location
fi: Siirry kotisijaintiin

en: _Toolbar
fi: Ty_ökalupalkki

en: View the main toolbar
fi: Näytä päätyökalupalkki

en: Stat_usbar
fi: Tila_rivi

en: View the statusbar
fi: Näytä tilarivi

en: _Reversed Order
fi: K_äänteinen järjestys

en: Reverse the list order
fi: Käännä luettelon järjestys

en: _Folders
fi: _Kansiot

en: View the folders pane
fi: Näytä kansiopaneeli

en: View All _Files
fi: Näytä kaikki tie_dostot

en: View as a F_older
fi: Näytä _kansiona

en: by _Name
fi: _Nimen mukaan

en: Sort file list by name
fi: Järjestä luettelo nimen mukaan

en: by _Size
fi: _Koon mukaan

en: Sort file list by file size
fi: Järjestä tiedostot koon mukaan

en: by T_ype
fi: _Tyypin mukaan

en: Sort file list by type
fi: Järjestä tiedostot tyypin mukaan

en: by _Date Modified
fi: _muokkausajan mukaan

en: Sort file list by modification time
fi: Järjestä tiedostoluettelo muokkausajan mukaan

en: by _Location
fi: _sijainnin mukaan

en: Sort file list by location
fi: Järjestä luettelo sijainnin mukaan
