kcmhtmlsearch - en to ro translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
ro: Caracteristica de căutare avansată de text utilizează motorul de căutare HTML ht://dig. Puteți obține "ht://dig" de la

en: Information about where to get the ht://dig package.
ro: Informații despre modul de obținere a pachetului "ht://dig".

en: ht://dig home page
ro: Saitul web "ht://dig"

en: Program Locations
ro: Locații program

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
ro: Introduceți calea către programul "htdig", de exemplu /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
ro: Introduceți calea către programul "htsearch", de exemplu /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
ro: Introduceți calea către programul "htmerge", de exemplu /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
ro: Domeniu

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
ro: Aici puteți selecta ce părți ale documentației să fie incluse în indexul de căutare integrală. Opțiunile disponibile sînt: paginile de ajutor KDE, paginile de manual instalate și documentația info. Puteți alege orice număr dintre acestea.

en: &KDE help
ro: Ajutor &KDE

en: &Man pages
ro: Pagini de &manual

en: &Info pages
ro: Documentație &info

en: Additional Search Paths
ro: Căi de căutare adiționale

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
ro: Aici puteți adăuga căi adiționale de căutare pentru documentație. Pentru a adăuga o cale, dați clic pe butonul <em>Adaugă...</em> și selectați directorul în care să fie căutată documentație adițională. Puteți șterge aceste directoare dînd clic pe butonul <em>Șterge</em>.

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Delete
ro: Șterge

en: Language Settings
ro: Setări de limbă

en: Here you can select the language you want to create the index for.
ro: Aici puteți selecta limba pentru care doriți să creați indexul.

en: &Language
ro: &Limbă

en: Generate Index...
ro: Generează index...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a genera indexul pentru căutarea de text integrală.

en: without name
ro: fără nume

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
ro: <h1>Index documentație de ajutor</h1> Acest modul de configurare vă permite să setați motorul de căutare "ht://dig" care poate fi folosit pentru căutarea integrală de text în documentația KDE, cît și în alte tipuri de documentații, precum paginile de manual și documentația GNU info.
