kcmkwincompositing - en to ro translation catalogue (56 entries)

en: 1 second remaining: | %1 seconds remaining:
ro[0]: 1 secundă rămasă:
ro[1]: %1 secunde rămase:
ro[2]: %1 de secunde rămase:

en: Confirm Desktop Effects Change
ro: Confirmarea modificării efectelor de birou

en: &Accept Configuration
ro: &Acceptare configurație

en: &Return to Previous Configuration
ro: &Revenire la configurația precedentă

en: Desktop effects settings have changed.
    Do you want to keep the new settings?
    They will be automatically reverted in 10 seconds.
ro: Setările efectelor de birou s-au modificat.
    Doriți să păstrați noile setări?
    Revenire automată în 10 secunde.

en: Desktop effects are not available on this system due to the following technical issues:
ro: Efectele de birou nu sînt disponibile pe acest sistem din cauza următoarelor deficiențe tehnice:

en: KWin Desktop Effects Configuration Module
ro: Modulul de configurare a efectelor de birou KWin

en: No Effect
ro: Fără efect

en: Failed to activate desktop effects using the given configuration options. Settings will be reverted to their previous values.
    
    Check your X configuration. You may also consider changing advanced options, especially changing the compositing type.
ro: Activarea efectelor de birou cu configurările date a eșuat. Configurările vor fi întoarse la valorile precedente.
    
    Verificați configurația X. Puteți de asemenea să încercați modificarea opțiunilor avansate, în special schimbarea tipului de compoziționare.

en: Appearance
ro: Aspect

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Focus
ro: Focalizare

en: Window Management
ro: Gestiunea ferestrelor

en: Candy
ro: Atrăgător

en: Demos
ro: Demonstrații

en: Tests
ro: Teste

en: Tools
ro: Unelte

en: Desktop effects are active
ro: Efectele de birou sînt active

en: Suspend Desktop Effects
ro: Suspendă efectele de birou

en: Desktop effects are temporarily disabled
ro: Efectele de birou sînt dezactivate temporar

en: Resume Desktop Effects
ro: Reia efectele de birou

en: Desktop effects are disabled
ro: Efectele de birou sînt dezactivate

en: Your settings have been saved but as KDE is currently running in failsafe mode desktop effects cannot be enabled at this time.
    
    Please exit failsafe mode to enable desktop effects.
ro: Configurările au fost salvate, dar, întrucît KDE rulează în regimul de siguranță, efectele de birou nu pot fi activate momentan.
    
    Părăsiți regimul de siguranță pentru a activa efectele de birou.

en: The following desktop effects could not be activated:
ro: Următoarele efecte nu au putut fi activate:

en: <h1>Desktop Effects</h1>
ro: <h1>Efecte de birou</h1>

[ctx: @option:check]
note: i18n: file: main.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useCompositing)
en: Enable desktop effects
ro: Activează efecte de birou

note: i18n: file: main.ui:46 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Common Settings
ro: Configurări generale

note: i18n: file: main.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, effectWinManagement)
en: Improved window management
ro: Gestiune îmbunătățită a ferestrelor

note: i18n: file: main.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, effectShadows)
en: Shadows
ro: Umbre

note: i18n: file: main.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, effectAnimations)
en: Various animations
ro: Animații variate

note: i18n: file: main.ui:98 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: You can find more effects, as well as effect-specific settings, in the "All Effects" tab above.
ro: Puteți găsi mai multe efecte, precum și configurări specifice fiecărui efect, în fila „Toate efectele” de mai sus.

note: i18n: file: main.ui:108 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect for window switching:
ro: Efect pentru comutarea ferestrelor:

note: i18n: file: main.ui:167 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationSpeedCombo)
en: Instant
ro: Instantaneu

note: i18n: file: main.ui:172 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationSpeedCombo)
en: Very Fast
ro: Foarte rapid

note: i18n: file: main.ui:177 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationSpeedCombo)
en: Fast
ro: Rapid

note: i18n: file: main.ui:187 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationSpeedCombo)
en: Slow
ro: Lent

note: i18n: file: main.ui:192 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationSpeedCombo)
en: Very Slow
ro: Foarte lent

note: i18n: file: main.ui:197 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, animationSpeedCombo)
en: Extremely Slow
ro: Extrem de lent

note: i18n: file: main.ui:205 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Animation speed:
ro: Viteza animației:

note: i18n: file: main.ui:221 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Compositing State
ro: Starea compoziționării

note: i18n: file: main.ui:281 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: All Effects
ro: Toate efectele

note: i18n: file: main.ui:287 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint: To find out or configure how to activate an effect, look at the effect's settings.
ro: Indiciu: pentru găsi sau configura cum se activează un efect, aruncați o privire la setările efectului.

note: i18n: file: main.ui:308 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Advanced
ro: Avansat

note: i18n: file: main.ui:322 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Compositing type:
ro: Tipul compoziției:

note: i18n: file: main.ui:355 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disableChecks)
en: Disable functionality checks
ro: Dezactivează verificările de funcționalitate

note: i18n: file: main.ui:379 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Keep window thumbnails:
ro: Păstrează miniaturile ferestrei:

note: i18n: file: main.ui:399 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, windowThumbnails)
en: Always (Breaks minimization)
ro: Întotdeauna (strică minimizarea)

note: i18n: file: main.ui:404 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, windowThumbnails)
en: Only for Shown Windows
ro: Numai pentru ferestrele afișate

note: i18n: file: main.ui:409 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, windowThumbnails)
en: Never
ro: Niciodată

note: i18n: file: main.ui:520 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glGroup)
en: OpenGL Options
ro: Opțiuni OpenGL

note: i18n: file: main.ui:535 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: OpenGL mode:
ro: Mod OpenGL:

note: i18n: file: main.ui:555 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, glMode)
en: Texture From Pixmap
ro: Textură din Pixmap

note: i18n: file: main.ui:560 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, glMode)
en: Shared Memory
ro: Memorie partajată

note: i18n: file: main.ui:565 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, glMode)
en: Fallback
ro: Revenire

note: i18n: file: main.ui:573 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, glDirect)
en: Enable direct rendering
ro: Activează randarea directă

note: i18n: file: main.ui:583 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, glVSync)
en: Use VSync
ro: Utilizare VSync
