processui - en to ro translation catalogue (139 entries)

en: Set Priority... | Set Priority...
ro[0]: Stabilire prioritate...
ro[1]: Stabilire prioritate...
ro[2]: Stabilire prioritate...

en: Jump to Parent Process
ro: Salt la procesul părinte

en: Jump to Process Debugging This One
ro: Salt la procesul depanator al acestuia

en: Show Application Window
ro: Arată fereastra aplicației

en: Resume Stopped Process
ro: Reia procesul oprit

en: End Process... | End Processes...
ro[0]: Termină procesul...
ro[1]: Termină procesele...
ro[2]: Termină procesele...

en: Suspend (STOP)
ro: Suspendare (STOP)

en: Continue (CONT)
ro: Continuare (CONT)

en: Hangup (HUP)
ro: Agață (HUP)

en: Interrupt (INT)
ro: Întrerupe (INT)

en: Terminate (TERM)
ro: Termină (TERM)

en: Kill (KILL)
ro: Omoară (KILL)

en: Focus on Quick Search
ro: Focalizează pe căutare rapidă

[ctx: Context menu]
en: End Process | End Processes
ro[0]: Termină procesul
ro[1]: Termină procesele
ro[2]: Termină procesele

en: Send Signal
ro: Trimite semnal

en: Jump to Parent Process (%1)
ro: Salt la procesul părinte (%1)

en: Hide Column '%1'
ro: Ascunde coloana „%1”

en: Show Column '%1'
ro: Arată coloana „%1”

en: Display Units
ro: Unități afișare

en: Kilobytes per second
ro: Kilo-octeți pe secundă

en: Kilobytes
ro: Kilo-octeți

en: Megabytes per second
ro: Megaocteți pe secundă

en: Megabytes
ro: Megaocteți

en: Gigabytes per second
ro: Gigaocteți pe secundă

en: Gigabytes
ro: Gigaocteți

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Display command line options
ro: Afișează opțiunile liniei de comandă

en: Divide CPU usage by number of CPUs
ro: Împarte utilizarea procesorului la numărul de procesoare

en: Displayed Information
ro: Informații afișate

en: Characters read/written
ro: Caractere scrise/citite

en: Number of Read/Write operations
ro: Numărul de operații de citire/scriere

en: Bytes actually read/written
ro: Octeți citiți/scriși de fapt

en: Show I/O rate
ro: Arată rata I/E

en: Show Tooltips
ro: Arată indicii

en: You must select a process first.
ro: Trebuie să selectați un proces mai întîi.

en: You do not have sufficient privileges to change the CPU scheduler. Aborting.
ro: Nu aveți drepturi suficiente pentru a schimba planificatorul procesorului. Abandonez.

en: You do not have sufficient privileges to change the CPU priority. Aborting.
ro: Nu aveți drepturi suficiente pentru a schimba prioritatea procesului. Abandonez.

en: You do not have sufficient privileges to change the IO scheduler and priority. Aborting.
ro: Nu aveți drepturi suficiente pentru a schimba prioritatea și planificatorul I/E. Abandonez.

en: End
ro: Termină

note: i18n: file: ProcessWidgetUI.ui:66 i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, txtFilter)
en: Quick search
ro: Căutare rapidă

note: i18n: file: ProcessWidgetUI.ui:105 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes
ro: Toate procesele

note: i18n: file: ProcessWidgetUI.ui:110 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: All Processes, Tree
ro: Toate procesele, arborescent

note: i18n: file: ProcessWidgetUI.ui:115 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: System Processes
ro: Procesele de sistem

note: i18n: file: ProcessWidgetUI.ui:120 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: User Processes
ro: Procesele utilizatorilor

note: i18n: file: ProcessWidgetUI.ui:125 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Own Processes
ro: Procese proprii

note: i18n: file: ProcessWidgetUI.ui:130 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFilter)
en: Programs Only
ro: Numai programele

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMessage1)
en: Change scheduling priority for:
ro: Schimbă prioritatea de planificare pentru:

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CPU Scheduler
ro: Planificatorul procesorului

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:129 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The standard time-sharing scheduler for processes without special requirements.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Planificatorul standard al partajării timpilor pentru procesele fără cerințe deosebite.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:136 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioNormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling: Default Linux time-sharing  (Other)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> is the standard Linux time-sharing scheduler that is intended for all processes that do not  require special static priority real-time mechanisms. The process to run is chosen from the list of other</span> Normal<span style=" font-weight:400;"> or </span>Batch<span style=" font-weight:400;"> processes based on a dynamic priority that is determined only inside this list. The dynamic priority is based on the priority level given and increased for each time-quantum the process is ready to run, but denied to run by the scheduler. This ensures fair progress among all Normal processes.</span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Planificare normală: Partajarea implicită a timpilor  (Alta)</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">Normal<span style=" font-weight:400;"> este planificatorul standard al timpilor în Linux, destinat tuturor proceselor care nu cer mecanisme statice speciale în timp reals. Procesul care va rula este ales din lista altor procese </span> Normal<span style=" font-weight:400;"> sau </span>Batch<span style=" font-weight:400;">, pe baza unei priorități dinamice determinate numai în interiorul acestei liste. Prioritatea dinamică se axează pe nivelul de prioritate dat și mărit pentru fiecare cuantă de timp în care procesul e gata de rulare, dar e blocat de planificator. Această regulă asigură un progres echitabil între toate procesele din Normal.</span></p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:149 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For CPU-intensive non-interactive processes.  Process is mildly disfavored in scheduling decisions.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Pentru procese intensive, neinteractive. Procesul este ușor defavorizat în deciziile de planificare.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:156 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Batch Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Since Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> This policy is similar to </span>Normal<span style=" font-weight:400;">, except that this policy will cause the scheduler to always assume that the process is CPU-intensive.  Consequently, the scheduler will apply a small scheduling penalty so that this process is mildly disfavored in scheduling decisions. This policy is useful for workloads that are non-interactive, but do not want to lower their nice value, and for workloads that want a deterministic scheduling policy without interactivity causing extra preemptions (between the workload's tasks).</span></p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Planificarea în serie</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">(Introdusă în Linux 2.6.16.)</span><span style=" font-weight:400;"> Această politică este asemănătoare cu cea</span>Normală<span style=" font-weight:400;">, cu excepția faptului că va determina planificatorul să presupună mereu că procesul lucrează intensiv.  În consecință, planificatorul va aplica o ușoară penalizare la planificare, astfel încît procesul este defavorizat în deciziile de planificare. Această politică este utilă pentru sarcini care nu sînt interactive, dar nu vor să-și micșoreze valoarea „nice”, precum și pentru sarcini ce necesită o politică de planificare deterministă fără ca interactivitatea să cauzeze policy without interactivity causing extra preemptions (between the workload's tasks).</span></p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:159 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBatch)
en: Batch
ro: Serie

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:169 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  Has Timeslicing.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Procesul va rula oricînd o cere.  Prioritate mai mare decît cea normală sau în serie.  Posedă cuantificarea timpilor.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:176 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRR)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> is a simple enhancement of <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Everything described below for <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> also applies to <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>, except that each process is only allowed to run for a maximum time quantum.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Planificare Round Robin</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> este o simplă îmbunătățire a <span style=" font-weight:600;">FIFO</span>.  Tot ceea ce se referă la <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> este aplicabil și pentru <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>, cu deosebirea că fiecărui proces îi este permis să ruleze pentru o cuantă de timp maximă .</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:189 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process will run whenever runnable.  Higher priority than Normal or Batch.  No timeslicing.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Procesul va rula oricînd o cere.  Prioritate mai mare decît cea normală sau în serie.  Nu posedă cuantificarea timpilor.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:196 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioFIFO)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">First In-First Out Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When  a  <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> process  becomes  runnable,  it  will always immediately preempt any currently running <span style=" font-weight:600;">Normal</span> or <span style=" font-weight:600;">Batch</span> process.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Planificare First In-First Out</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Cînd un proces <span style=" font-weight:600;">FIFO</span> devine rulabil, acesta va preîntîmpina întotdeauna orice proces <span style=" font-weight:600;">normal</span> sau <span style=" font-weight:600;">în serie</span> să ruleze.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:264 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: I/O Scheduler
ro: Planificatorul I/E

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:293 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process's priority is based on the CPU priority.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Prioritatea procesului se bazează pe prioritatea procesorului.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:300 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIONormal)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Normal Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is the same as <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> scheduling, except that the priority is calculated automatically based on the CPU priority.  Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Planificarea Normală</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Coincide cu planificarea <span style=" font-weight:600;">Cel mai bun efort</span>, cu excepția faptului că prioritatea este calculată automat, reieșind din prioritateaa procesorului.  Procesele cu o prioritate mai mare vor fi favorizate la accesarea discului rigid.  Programele ce rulează la aceiași prioritate <span style=" font-weight:600;">Cel mai bun efort/Normală</span> sînt servite într-o manieră <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:313 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process can only use the hard disk when no other process has used it very recently.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Procesul poate utiliza discul rigid numai atunci cînd nici un alt proces nu l-a utilizat recent.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:320 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Idle Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A  program running with <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O priority will only get disk time when no other program has asked for disk I/O for a defined grace period. The impact of <span style=" font-weight:600;">Idle</span> I/O processes on normal system activity should be zero. Priority is not applicable to this scheduling class.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Idle Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Un program rulînd cu prioritatea de I/E <span style=" font-weight:600;">Inactiv</span> va obține timpi de disc numai atunci cînd nici un alt program nu a cerut timpi de disc pentru o perioadă de grație stabilită. Impactul unui proces <span style=" font-weight:600;">Inactiv</span> asupra activității normale a sistemului ar trebui să fie zero. Prioritatea nu este aplicabilă acestei clase de planificare.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:323 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioIdle)
en: Idle
ro: Inactiv

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:333 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process is given higher priority to access the hard disk than Normal.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Procesului i se acordă o prioritate mai mare la accesul discului rigid decît Normal.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:340 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Best Effort Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Processes with a higher priority will take priority for access to the hard disk.  Programs running at the same <span style=" font-weight:600;">Best Effort/Normal</span> priority are served in a <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span> fashion.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">PLanificarea Cel mai bun efort</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Procesele cu prioritate mai mare vor fi avantajate la accesarea discului rigid.  Programele rulînd la aceeași prioritate <span style=" font-weight:600;">Cel mai bun efort/Normală</span> sînt servite într-o manieră <span style=" font-weight:600;">Round Robin</span>.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:343 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioBestEffort)
en: Best effort
ro: Cel mai bun efort

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:353 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Process gets immediate access to the hard disk whenever needed, regardless of what else is going on.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Procesul obține acces imadiat la discul rigid ori de cîte ori o cere, indiferent de orice altceva.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:360 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Real Time Scheduling</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> scheduling class is given first access to the disk, regardless of what else is going on in the system. Thus the <span style=" font-weight:600;">Real Time</span> class needs to be used with some care, as it can starve other processes. As with the <span style=" font-weight:600;">Best Effort</span> class, 8 priority levels are defined denoting how big a time slice a given process will receive on each scheduling window.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Planificarea în Timp Real</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Clasei de planificare <span style=" font-weight:600;">Timp Real</span> i se oferă prima acces la disc, indiferent de ce se întîmplă în sistem. Respectiv, clasa <span style=" font-weight:600;">Timp Real</span> trebuie folosită cu grijă, întrucît poate intimida celelalte procese. La fel ca și în cazul clasei <span style=" font-weight:600;">Cel mai mare efort</span>, sînt definite 8 nivele de prioritate, ce denotă mărimea cuantei de timp primită de un proces dat la fiecare fereastră de planificare.</p></body></html>

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:363 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRealTime)
en: Real time
ro: Timp real

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:399 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuLow) i18n: file: ReniceDlgUi.ui:464 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOLow)
en: Low Priority
ro: Prioritate scăzută

note: i18n: file: ReniceDlgUi.ui:406 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCpuHigh) i18n: file: ReniceDlgUi.ui:471 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIOHigh)
en: High Priority
ro: Prioritate ridicată

en: - Process is doing some work.
ro: - Procesul este în lucru.

en: - Process is waiting for something to happen.
ro: - Procesul așteaptă un eveniment.

en: - Process has been stopped. It will not respond to user input at the moment.
ro: - Procesul a fost oprit. El nu va răspunde comenzilor utilizatorului momentan.

en: - Process has finished and is now dead, but the parent process has not cleaned up.
ro: - Procesul s-a încheiat și este mort, dar procesul părinte nu l-a curățat.

en: The process name.
ro: Denumirea procesului.

en: The user who owns this process.
ro: Utilizatorul căruia îi aparține procesul.

en: The controlling terminal on which this process is running.
ro: Terminalul de control pe care rulează acest proces.

en: The current CPU usage of the process.
ro: Utilizarea curentă a procesorului de către proces

en: The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor core in the machine. | The current total CPU usage of the process, divided by the %1 processor cores in the machine.
ro[0]: Utilizarea curentă a procesorului de către proces, împărțită între %1 nucleu de procesor din mașină.
ro[1]: Utilizarea curentă a procesorului de către proces, împărțită între %1 nuclee de procesor din mașină.
ro[2]: Utilizarea curentă a procesorului de către proces, împărțită între %1 de nuclee de procesor din mașină.

en: The current total CPU usage of the process.
ro: Utilizarea curentă totală a procesorului de către proces.

en: <qt>This is the amount of virtual memory space that the process is using, included shared libraries, graphics memory, files on disk, and so on. This number is almost meaningless.</qt>
ro: <qt>Aceasta este cantitatea de spațiu din memoria virtuală utilizată de proces, inclusiv bibliotecile partajate, memoria grafică, fișierele de pe disc ș.a.m.d. Această valoare e aproape  fără sens</qt>

en: <qt>The command with which this process was launched.</qt>
ro: <qt>Comanda cu care a fost lansat acest proces.</qt>

en: <qt>The title of any windows that this process is showing.</qt>
ro: <qt>Titlul oricărei ferestre pe care o afișează procesul.</qt>

en: The unique Process ID that identifies this process.
ro: ID-ul unic care identifică acest proces.

en: The CPU usage of a process and all of its threads.
ro: Utilizarea procesorului de către un proces și toate firele acestuia.

en: <qt><i>Technical information: </i>This is from /proc/*/cmdline
ro: <qt><i>Informații tehnice: </i>Aceasta este din /proc/*/cmdline

en: Login Name: %1<br/>
ro: Nume de autentificare: %1<br/>

en: This user is not recognized for some reason.
ro: Acest utilizator nu este recunoscut dintr-un motiv anume.

en: Login Name: %1 (uid: %2)<br/>
ro: Nume de autentificare: %1 (uid: %2)<br/>

en:   Room Number: %1<br/>
ro:   Numărul camerei: %1<br/>

en:   Work Phone: %1<br/>
ro:  Telefonul la serviciu: %1<br/>

en: Effective User: %1<br/>
ro: Utilizatorul real: %1<br/>

en: Setuid User: %1<br/>
ro: Utilizatorul setuid: %1<br/>

en: File System User: %1<br/>
ro: Utilizator sistem de fișiere: %1<br />

en: Group: %1
ro: Grup: %1

en: <br/>Effective Group: %1
ro: <br/>Grup real: %1

en: <br/>Setuid Group: %1
ro: <br/>Grup "setuid": %1

en: <br/>File System Group: %1
ro: <br />Grup sistem de fișiere: %1

[ctx: Short description of a process. PID, name, user]
en: <numid>%1</numid>: %2, owned by user %3
ro: <numid>%1</numid>: %2, deținut de utilizatorul %3

[ctx: scheduler]
en: Idle
ro: Inactiv

[ctx: tooltip. name,pid]
en: This process is being debugged by %1 (<numid>%2</numid>)
ro: Acest proces este depanat de către %1 (<numid>%2</numid>)

en: <b>Init</b> is the parent of all other processes and cannot be killed.<br/>
ro: <b>Init</b> este părintele tuturor proceselor și nu poate fi ucis.<br/>

[ctx: name column tooltip. first item is the name]
en: <b>%1</b><br />Process ID: <numid>%2</numid>
ro: <b>%1</b><br />Id. proces: <numid>%2</numid>

[ctx: name column tooltip. first item is the name]
en: <b>%1</b><br />Process ID: <numid>%2</numid><br />Parent: %3<br />Parent's ID: <numid>%4</numid>
ro: <b>%1</b><br />Id. proces: <numid>%2</numid><br />Părinte: %3<br />Id. părinte: <numid>%4</numid>

[ctx: name column tooltip. first item is the name]
en: <b>%1</b><br />Process ID: <numid>%2</numid><br />Parent's ID: <numid>%3</numid>
ro: <b>%1</b><br />Id. proces: <numid>%2</numid><br />Id. părinte: <numid>%3</numid>

en: <br/>Command: %1
ro: <br/>Comandă: %1

en: <br />Running on: %1
ro: <br />Rulînd pe: %1

en: <qt>This process was run with the following command:<br />%1
ro: <qt>Acest proces a fost lansat cu următoarea comandă:<br />%1

en: <br /><br />Running on: %1
ro: <br /><br />Rulînd pe: %1

en: Nice level: %1 (%2)
ro: Nivel „nice”: %1 (%2)

en: <br/>Scheduler: %1
ro: <br/>Planificator: %1

en: <br/>I/O Nice level: %1 (%2)
ro: <br />Nivel „nice” I/E: %1 (%2)

en: <br/>I/O Class: %1
ro: <br/>Clasă I/E: %1

en: <br /><br />CPU time spent running as user: %1 seconds
ro: <br /><br />Timpi de procesor consumați rulînd ca utilizator: %1 secunde

en: <br />CPU time spent running in kernel: %1 seconds
ro: <br />Timpi de procesor consumați rulînd în nucleu: %1 secunde

en: <br />Nice level: %1 (%2)
ro: <br />Nivel „nice”: %1 (%2)

en: Memory usage: %1 out of %2  (%3 %)<br />
ro: Utilizare memorie: %1 din %2  (%3 %)<br />

en: Memory usage: %1<br />
ro: Utilizare memorie: %1<br />

en: RSS Memory usage: %1 out of %2  (%3 %)
ro: Utilizare memorie RSS: %1 din %2  (%3 %)

en: RSS Memory usage: %1
ro: Utilizare memorie RSS: %1

en: Your system does not seem to have this information available to be read.
ro: Sistemul dumneavoastră nu pare să aibă aceste informații disponibile pentru citire.

en: Shared library memory usage: %1 out of %2  (%3 %)
ro: Utilizare memorie de biblioteci partajate: %1 din %2 (%3 %)

en: Shared library memory usage: %1
ro: Utilizare memorie de biblioteci partajate: %1

[ctx: process heading]
en: Name
ro: Nume

[ctx: process heading]
en: Username
ro: Utilizator

[ctx: process heading]
en: Niceness
ro: Prioritate

[ctx: process heading]
en: CPU %
ro: Procesor %

[ctx: process heading]
en: CPU Time
ro: Timp procesor

[ctx: process heading]
en: IO Read
ro: I/E citit

[ctx: process heading]
en: IO Write
ro: I/E scris

[ctx: process heading]
en: Virtual Size
ro: Dimensiune virtuală

[ctx: process heading]
en: Memory
ro: Memorie

[ctx: process heading]
en: Shared Mem
ro: Mem. partajată

[ctx: process heading]
en: Command
ro: Comandă

[ctx: process heading]
en: X11 Memory
ro: Memorie X11

[ctx: process heading]
en: Window Title
ro: Titlu fereastră

en: Set Priority
ro: Stabilește prioritatea

[ctx: Scheduler]
en: Interactive
ro: Interactiv
