konsole - en to ro translation catalogue (334 entries)

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
ro: %1 pe %2

en: Foreground
ro: Prim-plan

en: Background
ro: Fundal

en: Color 1
ro: Culoare 1

en: Color 2
ro: Culoare 2

en: Color 3
ro: Culoare 3

en: Color 4
ro: Culoare 4

en: Color 5
ro: Culoare 5

en: Color 6
ro: Culoare 6

en: Color 7
ro: Culoare 7

en: Color 8
ro: Culoare 8

en: Foreground (Intense)
ro: Prim-plan (intens)

en: Background (Intense)
ro: Fundal (intens)

en: Color 1 (Intense)
ro: Culoare 1 (intensă)

en: Color 2 (Intense)
ro: Culoare 2 (intensă)

en: Color 3 (Intense)
ro: Culoare 3 (intensă)

en: Color 4 (Intense)
ro: Culoare 4 (intensă)

en: Color 5 (Intense)
ro: Culoare 5 (intensă)

en: Color 6 (Intense)
ro: Culoare 6 (intensă)

en: Color 7 (Intense)
ro: Culoare 7 (intensă)

en: Color 8 (Intense)
ro: Culoare 8 (intensă)

en: Un-named Color Scheme
ro: Schemă de culori anonimă

en: Accessible Color Scheme
ro: Schemă de culori accesibilă

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
ro: Transparența fundalului nu va fi folosită deoarece calculatorul dumneavoastră nu pare să susțină ferestre transparente.

en: Copy Input
ro: Copiază intrarea

en: Edit Profile
ro: Editează profil

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
ro[0]: Modificare profil: %2
ro[1]: Modificare %1 profile: %2
ro[2]: Modificare %1 de profile: %2

en: Edit Profile "%1"
ro: Editează profilul „%1”

en: Edit Environment
ro: Editează mediul

en: Always Hide Tab Bar
ro: Ascunde întotdeauna bara de file

en: Show Tab Bar When Needed
ro: Afișează bara de file cînd e nevoie

en: Always Show Tab Bar
ro: Afișează bara de file întotdeauna

en: Below Terminal Displays
ro: Sub afișajele terminalelor

en: Above Terminal Displays
ro: Deasupra afișajelor terminalelor

en: Select Initial Directory
ro: Alegeți directorul inițial

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
ro: Această schemă de culori utilizează fundal transparent, care nu pare să fie susținut de calculatorul dumneavoastră

en: %1, size %2
ro: %1, mărime %2

en: New Color Scheme
ro: Schemă de culori nouă

en: Edit Color Scheme
ro: Editare schemă de culori

en: New Key Binding List
ro: Listă de combinații de taste nouă

en: Edit Key Binding List
ro: Editează lista combinațiilor de taste

en: Open Link
ro: Deschide legătura

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: Send Email To...
ro: Trimite e-mail către...

en: Copy Email Address
ro: Copiază adresa de e-mail

en: Scrollback Options
ro: Opțiuni revenire

en: No scrollback
ro: Fără revenire

en: Fixed size scrollback:
ro: Revenire de mărime fixă:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:676 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedScrollbackButton)
en: Unlimited scrollback
ro: Revenire nelimitată

en: Save to current profile
ro: Salvează în profilul curent

en: lines
ro: linii

en: Close the search bar
ro: Închide bara de căutare

en: Find:
ro: Caută:

en: Enter the text to search for here
ro: Introduceți aici textul de căutat

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
ro: Următoare

en: Find the next match for the current search phrase
ro: Găsește următoarea potrivire pentru fraza căutată

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
ro: Precedentă

en: Find the previous match for the current search phrase
ro: Găsește potrivirea precedentă pentru fraza căutată

en: Highlight all
ro: Evidențiază tot

en: Sets whether matching text should be highlighted
ro: Stabileșta dacă textul potrivit trebuie evidențiat

en: Match case
ro: Sensibil la registru

en: Sets whether the search is case sensitive
ro: Stabilește dacă căutarea este sensibilă la registru

en: Match regular expression
ro: Potrivire expresie regulată

en: Sets whether the search phrase is interpreted as normal text or as a regular expression
ro: Stabilește dacă fraza căutată este interpretată ca text sau ca expresie regulată

en: Search reached bottom, continued from top.
ro: Căutarea a atins sfîrșitul, continuată de la început.

en: Search reached top, continued from bottom.
ro: Căutarea a atins începutul, continuată de la sfîrșit.

en: Key Combination
ro: Combinație de taste

en: Output
ro: Ieșire

en: Konsole
ro: Konsolă

en: Terminal emulator
ro: Emulator de terminal

en: Name of profile to use for new Konsole instance
ro: Numele profilului de utilizat pentru noua instanță a consolei

en: List the available profiles
ro: Enumeră profilurile disponibile

en: Start Konsole in the background and bring to the front when the F12 key is pressed
ro: Pornește consola în fundal și o aduce în față la apăsarea tastei F12

en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window
ro: Creează mai bine o nouă filă în fereastra existentă decît o fereastră nouă

en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
ro: Creează file după cum este specificat în fișierul de configurare a filelor

en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
ro: Stabilește directorul de lucru inițial al noii file sau ferestre la „dir”

en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
ro: Dezactivează fundalurile transparente, chiar dacă sistemul le susține.

en: Try to enable transparency, even if the system does not appear to support it.
ro: Încearcă activarea transparenței, chiar dacă sistemul nu pare să o suporte.

en: Do not close the initial session automatically when it ends.
ro: Nu închide automat sesiunea inițială cînd se termină.

en: Change the value of a profile property.
ro: Schimbă valoarea unei proprietăți a profilului.

en: Command to execute
ro: Comanda de executat

en: Arguments passed to command
ro: Argumente pentru comandă

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Author
ro: Autor

en: Bug fixes and general improvements
ro: Corecții de erori și îmbunătățiri generale

en: General improvements
ro: Îmbunătățiri generale

en: Bug fixes
ro: Corecții de erori

en: Solaris support and history
ro: Suport pentru Solaris și contribuții la istoric

en: Bug fixes and improved startup performance
ro: Corecții și îmbunătățirea performantelor de pornire

en: Marking improvements
ro: Îmbunătățiri de marcaj

en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
ro: Consolă încorporată
    Bara de unelte și numele sesiunilor

en: Embedded Konsole
    General improvements
ro: Consolă încorporată
    Îmbunătățiri generale

en: Visual effects
ro: Efecte vizuale

en: Code from the kvt project
    General improvements
ro: Cod din proiectul kvt
    Îmbunătățiri generale

en: Schema and text selection improvements
ro: Îmbunătățiri la scheme și selecție de text

en: SGI port
ro: Portare SGI

en: FreeBSD port
ro: Portare FreeBSD

en: Thanks to many others.
ro: Mulțumiri multor altora.

en: &New Tab
ro: Filă &nouă

en: New &Window
ro: &Fereastră nouă

en: Remote Connection...
ro: Conexiune la distanță...

en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

en: Configure Profiles...
ro: Configurare profiluri...

en: You have multiple tabs in this window, are you sure you want to quit?
ro: Aveți file multiple în această fereastră. Sigur ieșiți?

en: Confirm Close
ro: Confirmă închiderea

en: Close Current Tab
ro: Închide fila curentă

[ctx: @title:window]
en: Manage Profiles
ro: Gestionează profiluri

[ctx: @title:column Profile label]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:column Display profile in file menu]
en: Show in Menu
ro: Arată în meniu

[ctx: @title:column Profile shortcut text]
en: Shortcut
ro: Accelerator

[ctx: @item This will be used as part of the file name]
en: New Profile
ro: Profil nou

en: Shell
ro: Interpretor

en: Default profile
ro: Profil implicit

note: i18n: file: ColorSchemeEditor.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: KeyBindingEditor.ui:21 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
ro: Descriere:

note: i18n: file: ColorSchemeEditor.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background transparency:
ro: Transparență fundal:

note: i18n: file: ColorSchemeEditor.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel)
en: Percent
ro: Procente

note: i18n: file: ColorSchemeEditor.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Vary the background color for each tab
ro: Variază culoarea fundalului pentru fiecare filă

note: i18n: file: CopyInputDialog.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ro: Filtru:

note: i18n: file: CopyInputDialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
ro: Selectează tot

note: i18n: file: CopyInputDialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
ro: Deselectează tot

note: i18n: file: RenameTabsDialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: EditProfileDialog.ui:275
en: Tab title format:
ro: Format titlu filă:

note: i18n: file: RenameTabsDialog.ui:36 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, tabTitleEdit) i18n: file: EditProfileDialog.ui:285
en: Normal tab title format
ro: Format de titlu al filei normale

note: i18n: file: RenameTabsDialog.ui:43 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tabTitleEditButton) i18n: file: EditProfileDialog.ui:292
en: Edit normal tab title format
ro: Editează formatul titlului filei normale

note: i18n: file: RenameTabsDialog.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, tabTitleEditButton) i18n: file: RenameTabsDialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remoteTabTitleEditButton) i18n: file: EditProfileDialog.ui:295 i18n: file: EditProfileDialog.ui:322
en: Insert
ro: Inserează

note: i18n: file: RenameTabsDialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: EditProfileDialog.ui:302
en: Remote tab title format:
ro: Format de titlu al filei distante:

note: i18n: file: RenameTabsDialog.ui:63 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, remoteTabTitleEdit) i18n: file: EditProfileDialog.ui:312
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
ro: Formatul de titlu al filei utilizat la executarea unei comenzi la distanță (de ex.: conexiunea la alt calculator prin SSH)

note: i18n: file: RenameTabsDialog.ui:70 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, remoteTabTitleEditButton) i18n: file: EditProfileDialog.ui:319
en: Edit tab title format used when executing remote commands
ro: Editează formatul titlului de file utilizat la executarea comenzilor distante

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileNameLabel)
en: Profile name:
ro: Nume profil:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:58 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
ro: Un nume sugestiv pentru profil

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
ro: Comandă:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:75 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
ro: Comanda de executat la crearea noilor sesiuni de terminal create cu acest profil

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:85 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
ro: Director inițial:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:95 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
ro: Directorul de lucru inițial pentru sesiunile de terminal ce folosesc acest profil

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:105 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Browse for initial directory
ro: Răsfoire după directorul inițial

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:115 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Icon:
ro: Pictogramă:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:143 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
ro: Alege pictograma afișată pe file cu acest profil

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:172 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, environmentLabel)
en: Environment:
ro: Mediu:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:182 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
ro: Editează lista variabilelor de mediu și valorile asociate

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: file: EditProfileDialog.ui:449 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton) i18n: file: EditProfileDialog.ui:808 i18n: ectx: property (text), widget (QPushB
en: Edit...
ro: Editare...

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current tab
ro: Pornește în același director ca și fila curentă

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:202 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Window
ro: Fereastră

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:217 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showMenuBarButton)
en: Show or hide the menu bar in terminal windows
ro: Afișează sau ascunde bara de meniu în ferestrele terminalului

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:220 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMenuBarButton)
en: Show menu bar in new windows
ro: Ascunde bara de meniu

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:233 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, saveGeometryOnExitButton)
en: Set the window size and position for this profile when exiting
ro: Stabilește dimensiunea și poziția ferestrei pentru acest profil la ieșire

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:236 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveGeometryOnExitButton)
en: Save window size and position on exit
ro: Salvează dimensiunea și poziția ferestrei la ieșire

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:260 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabsTab)
en: Tabs
ro: File

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:266 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
ro: Titluri file

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:332 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Tab Bar
ro: Bara de file

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:341 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Tab bar display:
ro: Afișare bară de file:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:364 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Tab bar position:
ro: Poziție bară de file:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:384 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, newTabButton)
en: Show 'New Tab' and 'Close Tab' buttons in tab bar
ro: Arată butoanele „Filă nouă” și „Închide fila” în bara de file

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:408 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
ro: Aspect

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:420 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Color Scheme && Background
ro: Schemă de culori și fundal

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:436 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
ro: Creează o nouă schemă de culori pe baza celei selectate

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:439 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
ro: Nouă...

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:446 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
ro: Editează schema de culori aleasă

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:456 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
ro: Șterge schema de culori aleasă

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:459 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton) i18n: file: EditProfileDialog.ui:818 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: file: KeyBindingEditor.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPus
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:496 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview:
ro: Previzualizare:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:520 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text size:
ro: Dimensiune text:

[ctx: @item:inrange Minimum Size]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:530 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Small
ro: Mică

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:537 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, fontSizeSlider)
en: Adjust the font size used in this profile
ro: Ajustează dimensiunea fontului folosit în acest profil

[ctx: @item:inrange Maximum Size]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:553 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Large
ro: Mare

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:560 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editFontButton)
en: Change the font used in this profile
ro: Schimbă fontul utilizat în acest profil

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:563 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editFontButton)
en: Edit Font...
ro: Editare font...

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:572 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
ro: Fonturi netede

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:579 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
ro: Desenează culorile intense în font aldin

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:590 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, scrollingTab) i18n: file: EditProfileDialog.ui:596 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Scrolling
ro: Defilare

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:611 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, disableScrollbackButton)
en: Disable scroll bar and do not remember previous output
ro: Dezactivează bara de derulare și uită ieșirea anterioară

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:614 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, disableScrollbackButton)
en: Disable scrollback
ro: Dezactivare revenire

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:629 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedScrollbackButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
ro: Limitează ieșirea memorizată la un anumit număr de linii

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:632 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedScrollbackButton)
en: Fixed number of lines:
ro: Număr constant de linii:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:639 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, scrollBackLinesSpinner)
en: Number of lines of output to remember
ro: Numărul de linii ale ieșirii de memorizat

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:673 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedScrollbackButton)
en: Remember all output produced by the terminal
ro: Memorizează toată ieșirea produsă de terminal

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:686 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: Scroll Bar
ro: Bara de defilare

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:701 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
ro: Afișează bara de defilare în stînga ferestrei terminalului

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:704 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show on left side
ro: Afișează pe partea stîngă

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:717 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
ro: Afișează bara de defilare în dreapta ferestrei terminalului

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:720 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show on right side
ro: Afișează pe partea dreaptă

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:733 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hide the scroll bar
ro: Ascunde bara de defilare

[ctx: @option:radio Conceal the scroll bar]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:736 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
ro: Ascunsă

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:760 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboardTab)
en: Input
ro: Intrare

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:766 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyBindingsGroup)
en: Key Bindings
ro: Combinații de taste

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:775 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Key bindings control how combinations of key presses in the terminal window are converted into the stream of characters which is sent to the current terminal program.
ro: Combinațiile de taste controlează modul în care apăsarea combinată a tastelor în fereastra terminalului este convertită într-un flux de caractere trimis programului aflat în terminal.

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:795 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings list based upon the selected bindings
ro: Creează o nouă listă de combinații de taste pe baza combinațiilor alese

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:798 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
ro: Nou...

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:805 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings list
ro: Editează lista aleasă de combinații de taste

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:815 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings list
ro: Șterge lista aleasă de combinații de taste

[ctx: @title:tab Complex options]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:842 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
ro: Avansat

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:848 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Terminal Features
ro: Proprietăți terminal

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:863 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
ro: Permite programelor din terminal să creeze secțiuni clipitoare de text

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:866 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
ro: Permite text clipitor

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:879 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
ro: Permite suspendarea ieșirii prin apăsarea Ctrl+S

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:882 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Enable flow control using Ctrl+S, Ctrl+Q
ro: Activează controlul scurgerii utilizînd Ctrl+S, Ctrl+Q

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:895 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableResizeWindowButton)
en: Allow terminal programs to resize the window
ro: Permite programelor din terminal să redimensioneze fereastra

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:898 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableResizeWindowButton)
en: Allow programs to resize terminal window
ro: Permite programeor să redimensioneze fereastra

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:911 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
ro: Activează afișarea BiDirecțională pe terminale (valabilă numai pentru arabă, farsi și ebraică)

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:914 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional text rendering
ro: Activează prelucrarea BiDi a textului

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:924 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Mouse Interaction
ro: Interacțiune maus

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:935 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Characters considered part of a word when double clicking:
ro: Caracterele considerate parte a unui cuvînt la dublu-clic:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:948 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal
ro: Caracterele considerate parte a unui cuvînt atunci cînd dați dublu clic pentru a selecta cuvinte întregi în terminal:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:957 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, tripleClickMode)
en: All characters from the current word to the end of line will be selected.
ro: Vor fi alese toate caracterele de la cuvîntul actual pînă la sfîrșitul liniei.

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:960 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tripleClickMode)
en: Triple click selects from current word forward
ro: Triplu-clic selectează de la cuvîntul actual înainte

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:985 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
ro: Fă cursorul să clipească regulat

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:988 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Blinking cursor
ro: Cursor clipitor

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:997 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Cursor shape:
ro: Formă cursor:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1004 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cursorShapeCombo)
en: Change the shape of the cursor
ro: Schimbă forma cursorului

[ctx: The shape of the cursor]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1008 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cursorShapeCombo)
en: Block
ro: Bloc

[ctx: The shape of the cursor]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1018 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cursorShapeCombo)
en: Underline
ro: Subliniere

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1047 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
ro: Potrivește cursorul la culoarea caracterului de sub el.

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1050 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set cursor color to match current character
ro: Potrivește culoarea cursorului la caracterul curent

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1065 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
ro: Folosește o culoare particularizată pentru cursor

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1068 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color:
ro: Culoare cursor particularizată:

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1081 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
ro: Alegeți culoarea folosită pentru a desena cursorul

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1109 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11)
en: Encoding
ro: Codare

note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1118 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
ro: Codarea implicită a caracterelor:

[ctx: @action:button Pick an encoding]
note: i18n: file: EditProfileDialog.ui:1138 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectEncodingButton)
en: Select
ro: Alege

note: i18n: file: KeyBindingEditor.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton)
en: Add
ro: Adăugare

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: file: KeyBindingEditor.ui:74 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
ro: Zonă de probă

note: i18n: file: KeyBindingEditor.ui:83 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
ro: Intrare:

note: i18n: file: KeyBindingEditor.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
ro: Ieșire:

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:20 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSessionButton)
en: Create a new profile based upon the selected profile
ro: Creează un profil nou, bazat pe cel ales

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newSessionButton)
en: New Profile...
ro: Profil nou...

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:33 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editSessionButton)
en: Edit the selected profile(s)
ro: Editează profilul ales

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSessionButton)
en: Edit Profile...
ro: Editare profil...

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:46 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteSessionButton)
en: Delete the selected profile(s)
ro: Șterge profilul ales

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteSessionButton)
en: Delete Profile
ro: Ștergere profil

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:59 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
ro: Stabilește profilul ales ca implicit pentru sesiunile noi

note: i18n: file: ManageProfilesDialog.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set as Default
ro: Stabilire ca implicit

note: i18n: file: RemoteConnectionDialog.ui:25 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RemoteConnectionDialog)
en: Remote Connection
ro: Conexiune distantă

note: i18n: file: RemoteConnectionDialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel)
en: Host:
ro: Gazdă:

note: i18n: file: RemoteConnectionDialog.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
ro: Utilizator:

note: i18n: file: RemoteConnectionDialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, lookupHostButton)
en: Lookup...
ro: Căutare...

note: i18n: file: RemoteConnectionDialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serviceLabel)
en: Service:
ro: Serviciu:

note: i18n: file: RemoteConnectionDialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
ro: Culoare fundal:

note: i18n: file: RemoteConnectionDialog.ui:96 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveAsCustomCheckBox)
en: Save as custom session
ro: Salvează ca sesiune particularizată

note: i18n: file: ../desktop/sessionui.rc:15 i18n: ectx: Menu (edit-copy-input-to)
en: Copy Input To
ro: Copiază intrarea la

note: i18n: file: ../desktop/sessionui.rc:38 i18n: ectx: Menu (debug)
en: Debug
ro: Depanare

note: i18n: file: ../desktop/sessionui.rc:57 i18n: ectx: Menu (change-profile) i18n: file: ../desktop/partui.rc:26
en: &Change Profile
ro: S&chimbă profilul

note: i18n: file: ../desktop/partui.rc:7 i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
ro: De&rulare înapoi

note: i18n: file: ../desktop/konsoleui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: File
ro: Fișier

note: i18n: file: ../desktop/konsoleui.rc:14 i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ro: Editare

note: i18n: file: ../desktop/konsoleui.rc:17 i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ro: Vizualizare

note: i18n: file: ../desktop/konsoleui.rc:18 i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
ro: Desparte vizualizarea

note: i18n: file: ../desktop/konsoleui.rc:33 i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ro: Configurări

note: i18n: file: ../desktop/konsoleui.rc:42 i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
ro: Ajutor

note: i18n: file: ../desktop/konsoleui.rc:45 i18n: ectx: Menu (new-tab)
en: New &Tab
ro: &Filă nouă

en: New Remote Connection
ro: Conexiune la distanță nouă

en: Connect
ro: Conectare

en: Rename Tab
ro: Redenumire filă

en: Black on Light Yellow
ro: Negru pe galben deschis

en: Black on White
ro: Negru pe alb

en: White on Black
ro: Alb pe negru

en: Black on Random Light
ro: Negru pe culoare deschisă

en: Dark Pastels
ro: Pasteluri întunecate

en: Green on Black
ro: Verde pe negru

en: Linux Colors
ro: Culori Linux

en: Default (XFree 4)
ro: Implicit (XFree 4)

en: Linux console
ro: Consolă Linux

en: Solaris console
ro: Consolă Solaris

en: DEC VT420 Terminal
ro: Terminal DEC VT420

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
ro: Konsola nu știe cum să deschidă semnul de carte:

en: &Close Tab
ro: Î&nchide fila

en: Open File Manager
ro: Deschide gestionarul de fișiere

en: Paste Selection
ro: Lipește selecția

en: &Rename Tab...
ro: &Redenumește fila...

en: &All Tabs in Current Window
ro: To&ate filele în fereastra curentă

en: &Select Tabs...
ro: &Alegere file...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
ro: &Niciuna

en: &ZModem Upload...
ro: Încărcare &ZModem...

en: Monitor for &Activity
ro: Monitorizează dacă există &activitate

en: Monitor for &Silence
ro: Monitorizează dacă &nu mai există activitate

en: Set &Encoding
ro: Stabil&ește codarea

en: Enlarge Font
ro: Mărește fontul

en: Shrink Font
ro: Micșorează fontul

en: Save Output &As...
ro: Salvează ieșirea c&a...

en: Configure Scrollback...
ro: Configurare revenire...

en: Clear Scrollback
ro: Curăță revenirea

en: Clear Scrollback and Reset
ro: Curăță revenirea și reinițializează

en: Configure Current Profile...
ro: Configurare profil curent...

en: Change Profile
ro: Schimbare profil

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ro: Un program rulează în această sesiune. Sigur îl închideți?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ro: Programul „%1” rulează în această sesiune. Sigur îl închideți?

en: Save ZModem Download to...
ro: Salvare descărcare ZModem la...

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
ro: <p>Sesiunea curentă are deja un transfer de fișiere ZModem în curs.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
ro: Alege fișiere pentru încărcare ZModem

en: Save Output From %1
ro: Salvează ieșirea de la %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
ro: %1 este un URL nevalid. Ieșirea nu a putut fi salvată.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
ro: A intervenit o problemă la salvarea ieșirii.
    %1

en: Could not find binary:
ro: Nu s-a putut găsi binarul:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
ro: Atenție:

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
ro: Nu s-a putut găsi „%1” - pornesc „%2” în loc.  Verificați-vă configurările profilului.

en: Could not find an interactive shell to start.
ro: Nu s-a găsit o consolă interactivă de pornit.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
ro: Nu s-a putut porni programul „%1” cu argumentele „%2”.

en: Silence in session '%1'
ro: Liniște în sesiunea „%1”

en: Bell in session '%1'
ro: Clopoțel în sesiunea „%1”

en: Activity in session '%1'
ro: Activitate în sesiunea „%1”

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
ro: Terminat

en: Program '%1' exited with status %2.
ro: Programul '%1' a ieșit cu codul de eroare %2.

en: Program '%1' crashed.
ro: Programul „%1” a eșuat.

en: ZModem Progress
ro: Progres ZModem

en: Number
ro: Număr

en: Title
ro: Titlu

en: Program Name
ro: Numele programului

en: Current Directory (Short)
ro: Director curent (scurt)

en: Current Directory (Long)
ro: Director curent (lung)

en: Window Title Set by Shell
ro: Titlul ferestrei stabilit de consolă

en: Session Number
ro: Numărul sesiunii

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: Remote Host (Short)
ro: Gazdă distantă (scurt)

en: Remote Host (Long)
ro: Gazdă distantă (lung)

en: Size: XXX x XXX
ro: Mărime: XXX x XXX

en: Size: %1 x %2
ro: Mărime: %1 x %2

en: <qt>Output has been <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S.  Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
ro: <qt>Ieșirea a fost <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Flow_control">suspendată</a> de apăsarea Ctrl+S.  Apăsați <b>Ctrl+Q</b> pentru a relua.</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
ro: &Detașează fila

[ctx: @action:inmenu]
en: &Rename Tab...
ro: &Redenumire filă...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close Tab
ro: În&chide fila

en: Next View
ro: Vizualizarea următoare

en: Previous View
ro: Vizualizarea precedentă

en: Next View Container
ro: Următorul container de vizualizări

en: Move View Left
ro: Mută vizualizarea la stînga

en: Move View Right
ro: Mută vizualizarea la dreapta

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
ro: Desparte vizualizarea stînga/dreapta

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
ro: Desparte vizualizarea sus/jos

[ctx: @action:inmenu Close Active View]
en: Close Active
ro: Închide vizualizarea activă

[ctx: @action:inmenu Close Other Views]
en: Close Others
ro: Închide celelalte vizualizări

en: D&etach Current Tab
ro: D&etașează fila curentă

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
ro: Desfășoară vizualizarea

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
ro: Îngustează vizualizarea

en: Switch to Tab %1
ro: Comută la fila %1

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
ro: Nici un translator de tastatură disponibil.  Lipsește informația necesară pentru a converti apăsările de taste în caractere de trimis terminalului.

en: &Stop
ro: &Oprește
