kcmkeyboard - en to ro translation catalogue (40 entries)

note: i18n: file: kcm_add_layout_dialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog) i18n: file: kcm_keyboard.ui:290 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add Layout
ro: Adaugă aranjament

note: i18n: file: kcm_add_layout_dialog.ui:20 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Limit selection by language:
ro: Limitează selecția după limbă:

note: i18n: file: kcm_add_layout_dialog.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Layout
ro: Aranjament

note: i18n: file: kcm_add_layout_dialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Variant
ro: Variantă

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:18 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
ro: Echipament

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
ro: &Model tastatură:

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:91 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
ro: Aranjamente

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:99 i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup)
en: Layout Indicator
ro: Indicator aranjament

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIndicatorChk)
en: Show layout indicator
ro: Arată indicator de aranjament

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:112 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSingleChk)
en: Show for single layout
ro: Arată pentru un singur aranjament

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:119 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, showFlagRadioBtn)
en: Show flag
ro: Arată drapelul

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:139 i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, switchingPolicyButtonGroup)
en: Switching Policy
ro: Politică de comutare

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
ro: &Globală

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:155 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
ro: &Birou

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:162 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
ro: &Aplicație

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:169 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
ro: &Fereastră

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:179 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
ro: Acceleratori pentru comutare

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:185 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
ro: Acceleratori principali:

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:201 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: file: kcm_keyboard.ui:231 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
ro: Niciunul

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:215 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
ro: Acceleratori pentru nivelul 3:

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:245 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
ro: Accelerator alternativ:

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:276 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutsGroupBox)
en: Configure layouts
ro: Configurează aranjamente

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove Layout
ro: Elimină aranjament

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:385 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
ro: Avansat

note: i18n: file: kcm_keyboard.ui:391 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, configureKeyboardOptionsChk)
en: &Configure keyboard options
ro: &Configurează opțiunile tastaturii

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:20 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KButtonGroup, numlockGroup)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after KDE startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure KDE not to set NumLock state.
ro: Dacă e susținută, această opțiune vă permite să configurați starea NumLock după pornirea KDE.<p>Puteți configura NumLock să fie pornit, oprit, sau KDE să nu-i modifice starea.

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:23 i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, numlockGroup)
en: NumLock on KDE Startup
ro: NumLock la pornirea KDE

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton1)
en: T&urn on
ro: A&ctivează

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton1_2)
en: Turn o&ff
ro: De&zactivează

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton1_3)
en: Leave unchan&ged
ro: Lasă &neschimbat

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:53 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Keyboard Repeat
ro: Repetiție tastatură

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:59 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, repeatBox)
en: If you check this option, pressing and holding down a key emits the same character over and over again. For example, pressing and holding down the Tab key will have the same effect as that of pressing that key several times in succession: Tab characters continue to be emitted until you release the key.
ro: Dacă bifați această opțiune, apăsarea și menținerea unei taste emite același caracter iar și iar. De exemplu, apăsarea și menținerea tastei Tab va avea același efect ca și apăsarea succesivă a ei: vor fi generate caractere de tabulare pînă eliberați tasta.

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, repeatBox)
en: &Enable keyboard repeat
ro: &Activare repetiție tastatură

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
ro: În&tîrziere

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:88 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: file: kcmmiscwidget.ui:116 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntNumInput, delay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
ro: Dacă e susținută, această opțiune vă permite să stabiliți întîrzierea cu care o tastă apăsată va începe să genereze simboluri. Opțiunea „Rata de repetiție”gestionează frecvența acestor simboluri.

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:132 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
ro: &Rată:

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:142 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider) i18n: file: kcmmiscwidget.ui:170 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDoubleNumInput, rate)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
ro: Dacă e susținută, această opțiune vă permite să stabiliți rata la care caracterele sînt generate cînd e apăsată o tastă.

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:173 i18n: ectx: property (suffix), widget (KDoubleNumInput, rate)
en:  repeats/s
ro:  repetări/s

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:185 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1)
en: If supported, this option allows you to hear audible clicks from your computer's speakers when you press the keys on your keyboard. This might be useful if your keyboard does not have mechanical keys, or if the sound that the keys make is very soft.<p>You can change the loudness of the key click feedback by dragging the slider button or by clicking the up/down arrows on the spin box. Setting the volume to 0% turns off the key click.
ro: Dacă e susținută, această opțiune vă permite să auziți clicuri sonore din difuzoarele calculatorului cînd apăsați pe taste. Această funcție poate fi utilă dacă tastatura nu are taste mecanice, sau sunetul pe care acestea îl produc este foarte moale.<p>Puteți schimba intensitatea clicurilor mișcînd glisorul sau făcînd clic pe săgețile sus/jos ale butonului incremental. Stabilirea volumului la 0% deconectează clicul tastelor.

note: i18n: file: kcmmiscwidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Key click &volume:
ro: &Volumul clicului tastelor:
