plasma_applet_battery - en to ro translation catalogue (15 entries)

en: <b>Battery:</b>
ro: <b>Acumulator:</b>

en: Power Profile:
ro: Profil de alimentare:

[ctx: Suspend the computer to RAM; translation should be short]
en: Sleep
ro: Adormire

[ctx: Suspend the computer to disk; translation should be short]
en: Hibernate
ro: Hibernare

[ctx: tooltip on the config button in the popup]
en: Configure Power Management...
ro: Configurează Gestiunea alimentării...

en: Power Management
ro: Gestiunea alimentării

en: %1% (charged)
ro: %1% (încărcat)

en: %1% (discharging)
ro: %1% (descărcare)

en: %1% (charging)
ro: %1% (încărcare)

[ctx: Battery is not plugged in]
en: Not present
ro: Absent

en: Battery:
ro: Acumulator:

[ctx: Placeholder is the battery ID]
en: Battery %1:
ro: Acumulator %1:

note: i18n: file: batteryConfig.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, batteryConfig)
en: Configure Battery Monitor
ro: Configurare Monitor acumulator

note: i18n: file: batteryConfig.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showBatteryStringCheckBox)
en: Show charge &information
ro: Arată &informații de încărcare

note: i18n: file: batteryConfig.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMultipleBatteriesCheckBox)
en: Show the state for &each battery present
ro: Afiș&ează starea fiecărui acumulator prezent
