plasma - en to ar translation catalogue (49 entries)

en: Hide Dashboard
ar: اخف لوحة الودجات

en: Widget Dashboard
ar: لوحة الودجات

en: Next Activity
ar: النشاط التالي

en: Previous Activity
ar: النشاط السابق

en: Add Panel
ar: أضف لوحة

en: &Execute
ar: &تنفيذ

en: Desktop Shell Scripting Console
ar: طرفية صدفة سطح مكتب بلازما

en: Editor
ar: المحرّر

en: Output
ar: المخرجات

en: Unable to load script file <b>%1</b>
ar: غير قادر على تحميل ملف سكربت <b>%1</b>

en: Open Script File
ar: افتح سكربت

en: Save Script File
ar: احفظ ملف السكربت

en: Executing script at %1
ar: ينفذ السكربت في %1

en: Runtime: %1ms
ar: وقت التشغيل: %1م.ث

en: The KDE desktop, panels and widgets workspace application.
ar: مكتب سطح كدي ، اللوحات و ودجات تطبيقات مكان العمل.

en: Copyright 2006-2009, The KDE Team
ar: Copyright 2006-2009 ، فريق كدي

en: Author and maintainer
ar: المؤلف والمشرف

en: In memory of his contributions, 1937-1998.
ar: كذكرى لمساهماته ، 1937-1998.

en: Panel Alignment
ar: محاذة اللوحة

en: Left
ar: اليسار

en: Center
ar: وسط

en: Right
ar: يمين

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Always visible
ar: مرئي دائما

en: Auto-hide
ar: إخفاء آلي

en: Windows can cover
ar: يمكن للنوافذ أن تغطيه

en: Windows go below
ar: النوفذ تذهب أسفله

en: Screen Edge
ar: حافة الشاشة

en: Height
ar: الإرتفاع

en: More Settings
ar: إعدادات أكثر

en: Maximize Panel
ar: كبر اللوحة

en: Close this configuration window
ar: أغلق نافذة الضبط هذه

en: Add Spacer
ar: اضف مباعد

en: Width
ar: العرض

en: Top
ar: فوق

en: Bottom
ar: تحت

en: Show Dashboard
ar: أظهر لوحة الودجات

en: Activities...
ar: الأنشطة...

[ctx: %1 is the activity name]
en: copy of %1
ar: نسخة من %1

en: A new widget has become available on the network:<br><b>%1</b> - <i>%2</i>
ar: ودجة جديدة أصبحت متوفرة على الشبكة:<br><b>%1</b> - <i>%2</i>

en: Add to current activity
ar: أضف إلى النشاط الحالي

en: Move this slider to set the panel position
ar: حرك هذا المزلاق لتعين موضع اللوحة

en: Move this slider to set the maximum panel size
ar: حرك هذا المزلاق لتضع أكبر مقاس للوحة

en: Move this slider to set the minimum panel size
ar: حرك هذا المزلاق لضع أصغر مقاس للوحة

note: i18n: file: data/plasma-shell-desktop.kcfg:10 i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: The font to use on the desktop
ar: الخط المستخدم في سطح المكتب

note: i18n: file: data/plasma-shell-desktop.kcfg:15 i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Set to true if each virtual desktop should get its own, unique Plasma view.
ar: ضع صح إذا كان يجب أن يحصل كل سطح مكتب افتراضي عرض بلازما خاص ومتفرد به

en: Enter Search Term
ar: أدخل مفردة البحث

en: Add Widgets
ar: أضف ودجات

en: Clone current activity
ar: انسخ النشاط الحالي
