plasmapkg - en to ar translation catalogue (22 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
ar: ثبت ، اعرض ، احذف حزم البلازما

en: Plasma Package Manager
ar: مدير حزم البلازما

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
ar: لعمليات تثبيت وحذف الحزم لجميع المستخدمين

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
ar: ثبت الحزم في <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
ar: حدث الحزم في <path>

en: List installed packages
ar: اسرد الحزم المثبتة

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
ar: احذف الحزمة المسماة <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
ar: مسار الجذري للحزمة ، إذا لم يعطى سوف تبحث عن أدلة البيانات القياسية التي توجد في هذه الجلسة.

[ctx: package type]
en: wallpaper
ar: خلفية شاشة

[ctx: package type]
en: plasmoid
ar: بلازمود

[ctx: package type]
en: theme
ar: سمة

[ctx: package type]
en: dataengine
ar: محرك البيانات

[ctx: package type]
en: runner
ar: مشغل

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
ar: لا يوجد مثبت مستقر لهذا النوع من الحزم نوع %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
ar: لا يوجد مثبت مستقر لهذا النوع من الحزم نوع %1. خطأ رقم %2

en: Successfully removed %1
ar: %1 حذف بنجاح

en: Removal of %1 failed.
ar: فشل حذف %1

en: Plugin %1 is not installed.
ar: لم يثبت المحلق %1

en: Successfully installed %1
ar: تم تثبيت بنجاح %1

en: Installation of %1 failed.
ar: فشل تثبيت %1

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
ar: يجب اختيار  install أو  remove أو upgrade أو list
