desktop files - en to pt translation catalogue (593 entries)

[ctx: GenericName]
en: Arcade Bombing Game
pt: Jogo de Bombardeamento para Arcadas

[ctx: Name]
en: KBomber - Star Wars
pt: KBomber - Guerra das Estrelas

[ctx: Name]
en: Lava-Island
pt: Ilha de Lava

[ctx: Description]
en: Stop the lava and save the day
pt: Pare a lava e seja o salvador do dia

[ctx: GenericName]
en: Five-in-a-row Board Game
pt: Jogo de Tabuleiro Cinco-em-Linha

[ctx: Comment]
en: A classic Japanese theme
pt: Um tema clássico Japonês

[ctx: Name]
en: High Contrast
pt: Alto Contraste

[ctx: Comment]
en: A theme with a lot of contrast
pt: Um tema com bastante contraste

[ctx: Comment]
en: A pen and paper theme
pt: Um tema de papel e caneta

[ctx: Name]
en: Spacy
pt: Espacial

[ctx: Comment]
en: A theme from outer space
pt: Um tema do espaço exterior

[ctx: Description]
en: Clanbomber Import
pt: Importação do Clanbomber

[ctx: Name]
en: Big Block
pt: Bloco Grande

[ctx: Name]
en: Clanbomber Big Standard
pt: Normal Grande do Clanbomber

[ctx: Name]
en: Blast Matrix
pt: Matriz de Estoiro

[ctx: Name]
en: Bloody Ring
pt: Anel Sangrento

[ctx: Name]
en: Boiling Egg
pt: Ovo Cozido

[ctx: Name]
en: Bomb Attack
pt: Ataque de Bombas

[ctx: Name]
en: Broken Heart
pt: Coração Destroçado

[ctx: Name]
en: Crammed
pt: Apertado

[ctx: Name]
en: Death Corridor
pt: Corredor da Morte

[ctx: Name]
en: Dilemma
pt: Dilema

[ctx: Name]
en: Fear Circle
pt: Círculo de Medo

[ctx: Name]
en: Fear Circle Remix
pt: Mistura do Círculo de Medo

[ctx: Name]
en: Fire Wheels
pt: Rodas de Fogo

[ctx: Name]
en: Football
pt: Futebol

[ctx: Name]
en: Four Instance
pt: Instância de Quatro

[ctx: Name]
en: Ghostbear
pt: Urso-Fantasma

[ctx: Name]
en: Hard Work
pt: Trabalho Difícil

[ctx: Name]
en: Hole Run
pt: Corrida de Buraco

[ctx: Name]
en: Clanbomber Huge Standard
pt: Normal Enorme do Clanbomber

[ctx: Name]
en: Juicy Lucy
pt: Lúcia Gira

[ctx: Name]
en: Kitchen
pt: Cozinha

[ctx: Name]
en: Meeting
pt: Reunião

[ctx: Name]
en: Obstacle Race
pt: Corrida de Obstáculos

[ctx: Name]
en: Overkill
pt: Exagero

[ctx: Name]
en: Prison Cells
pt: Celas de Prisão

[ctx: Name]
en: Redirection
pt: Redirecção

[ctx: Name]
en: Sixty Nine
pt: Sessenta e Nove

[ctx: Name]
en: Clanbomber Small Standard
pt: Normal Pequeno do Clanbomber

[ctx: Name]
en: Snake Race
pt: Corrida de Cobras

[ctx: Name]
en: Clanbomber Tiny Standard
pt: Normal Minúsculo do Clanbomber

[ctx: Name]
en: Whole Mess
pt: Grande Confusão

[ctx: Name]
en: The four-leaf clover
pt: O trevo de quatro folhas

[ctx: Description]
en: The four-leaf clover is an uncommon variation of the common, three-leaved clover. According to tradition, such leaves bring good luck to their finders, especially if found accidentally. According to legend, each leaf represents something: the first is for hope, the second is for faith, the third is for love, and the fourth is for luck.
pt: O trevo de quatro folhas é uma variante pouco comum do trevo normal de três folhas. De acordo com a tradição, estas plantas normalmente dão boa sorte a quem as encontra, especialmente se for por acaso. De acordo com a lenda, cada folha representa algo: a primeira é a esperança, a segunda é a fé, a terceira é o amor e a quarta é a sorte.

[ctx: Name]
en: Crazy
pt: Louco

[ctx: Description]
en: Crazy Arena
pt: Arena Louca

[ctx: Description]
en: Default Granatier Arena
pt: Arena Predefinida do Granatier

[ctx: Name]
en: Labyrinth
pt: Labirinto

[ctx: Description]
en: Labyrinth Arena
pt: Arena em Labirinto

[ctx: Name]
en: Three of Three
pt: Três de Três

[ctx: Description]
en: Three of Three Arena
pt: Arena para Três de Três

[ctx: Name]
en: Player1
pt: Jogador 1

[ctx: Description]
en: This is Player1
pt: Este é o Jogador 1

[ctx: Name]
en: Player2
pt: Jogador 2

[ctx: Description]
en: This is Player2
pt: Este é o Jogador 2

[ctx: Name]
en: Player3
pt: Jogador 3

[ctx: Description]
en: This is Player3
pt: Este é o Jogador 3

[ctx: Name]
en: Player4
pt: Jogador 4

[ctx: Description]
en: This is Player4
pt: Este é o Jogador 4

[ctx: Name]
en: Player5
pt: Jogador 5

[ctx: Description]
en: This is Player5
pt: Este é o Jogador 5

[ctx: GenericName]
en: Bomberman clone
pt: Clone do Bomberman

[ctx: Description]
en: Clanbomber Theme
pt: Tema do ClanBomber

[ctx: Description]
en: Granatier Theme
pt: Tema do Granatier

[ctx: Name]
en: Water Bomb
pt: Bomba de Água

[ctx: Description]
en: Water Bomb Theme
pt: Tema de Bomba de Água

[ctx: Comment]
en: The ancient Chinese board game for 4 players
pt: O jogo de tabuleiro Chinês clássico para 4 jogadores

[ctx: GenericName]
en: Pac-Man Clone
pt: Clone do Pac-Man

[ctx: Comment]
en: Eat pills escaping ghosts
pt: Comer pílulas enquanto foge dos fantasmas

[ctx: Name]
en: Invisible
pt: Invisível

[ctx: Description]
en: Getting bored with Kapman? More than 100,000 points over level 20? Next step: the invisible maze!
pt: Está aborrecido com o Kapman? Já tem mais de 100 000 pontos no nível 20 ? Próximo passo : o labirinto invisível!

[ctx: Name]
en: Matches
pt: Fósforos

[ctx: Description]
en: A matches drawn maze
pt: Um labirinto desenhado a fósforos

[ctx: Name]
en: Mountain Adventure
pt: Aventura na Montanha

[ctx: Description]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: Name]
en: Mummies Crypt
pt: Cripta das Múmias

[ctx: Description]
en: Avoid the mummies at all costs!
pt: Evitar as múmias a todo o custo!

[ctx: Description]
en: The old game theme revisited
pt: O antigo tema do jogo revisitado

[ctx: Name]
en: KAtomic Default Theme
pt: Tema Predefinido do KAtomic

[ctx: Description]
en: KAtomic Default Theme.
pt: Tema Predefinido do KAtomic.

[ctx: GenericName]
en: Sokoban-like Logic Game
pt: Jogo de Lógica tipo Sokoban

[ctx: Name]
en: Original levels
pt: Níveis originais

[ctx: Description]
en: This is the original collection of KAtomic levels.
pt: Esta é a colecção original de níveis do KAtomic.

[ctx: Name]
en: Water
pt: Água

[ctx: Name]
en: Formic Acid
pt: Ácido Fórmico

[ctx: Name]
en: Acetic Acid
pt: Ácido Acético

[ctx: Name]
en: trans-Butene
pt: trans-Butano

[ctx: Name]
en: cis-Butene
pt: cis-Butano

[ctx: Name]
en: Dimethyl ether
pt: Éter dimetilo

[ctx: Name]
en: 2-Methyl-2-Propanol
pt: 2-Metil-2-Propanol

[ctx: Name]
en: Glycerin
pt: Glicerina

[ctx: Name]
en: Poly-Tetra-Fluoro-Ethene
pt: Poli-Tetra-Fluoro-Etano

[ctx: Name]
en: Oxalic Acid
pt: Ácido Oxálico

[ctx: Name]
en: Methane
pt: Metano

[ctx: Name]
en: Formaldehyde
pt: Formaldeído

[ctx: Name]
en: Crystal 1
pt: Cristal 1

[ctx: Name]
en: Acetic acid ethyl ester
pt: Ácido acético estil ester

[ctx: Name]
en: Ammonia
pt: Amónia

[ctx: Name]
en: 3-Methyl-Pentane
pt: 3-Metil-Pentano

[ctx: Name]
en: Propanal
pt: Propanol

[ctx: Name]
en: Propyne
pt: Propano

[ctx: Name]
en: Furanal
pt: Furano

[ctx: Name]
en: Pyran
pt: Pirano

[ctx: Name]
en: Cyclo-Pentane
pt: Ciclo-Pentano

[ctx: Name]
en: Methanol
pt: Metanol

[ctx: Name]
en: Nitro-Glycerin
pt: Nitroglicerina

[ctx: Name]
en: Ethane
pt: Etanol

[ctx: Name]
en: Crystal 2
pt: Cristal 2

[ctx: Name]
en: Ethylene-Glycol
pt: Etileno-Glicol

[ctx: Name]
en: L-Alanine
pt: L-Alanina

[ctx: Name]
en: Cyanoguanidine
pt: Cianoguanidina

[ctx: Name]
en: Prussic Acid (Cyanic Acid)
pt: Ácido Prússico

[ctx: Name]
en: Anthracene
pt: Antraceno

[ctx: Name]
en: Thiazole
pt: Tiazola

[ctx: Name]
en: Saccharin
pt: Sacarina

[ctx: Name]
en: Ethylene
pt: Etileno

[ctx: Name]
en: Styrene
pt: Estireno

[ctx: Name]
en: Melamine
pt: Melamina

[ctx: Name]
en: Cyclobutane
pt: Ciclobutano

[ctx: Name]
en: Nicotine
pt: Nicotina

[ctx: Name]
en: Acetyle salicylic acid
pt: Ácido Acetisalicílico

[ctx: Name]
en: Meta-Di-Nitro-Benzene
pt: Meta-Di-Nitro-Benzeno

[ctx: Name]
en: Malonic Acid
pt: Ácido Malónico

[ctx: Name]
en: 2,2-Dimethylpropane
pt: 2,2-Dimetilpropano

[ctx: Name]
en: Ethyl-Benzene
pt: Etil-Benzeno

[ctx: Name]
en: Propene
pt: Propano

[ctx: Name]
en: L-Asparagine
pt: L-Asparagina

[ctx: Name]
en: 1,3,5,7-Cyclooctatetraene
pt: 1,3,5,7-Ciclooctatetraeno

[ctx: Name]
en: Vanillin
pt: Vanilina

[ctx: Name]
en: Crystal 3
pt: Cristal 3

[ctx: Name]
en: Uric Acid
pt: Ácido Úrico

[ctx: Name]
en: Thymine
pt: Tiamina

[ctx: Name]
en: Aniline
pt: Anilina

[ctx: Name]
en: Chloroform
pt: Clorofórmio

[ctx: Name]
en: Carbonic acid
pt: Ácido carbónico

[ctx: Name]
en: Crystal 4
pt: Cristal 4

[ctx: Name]
en: Ethanol
pt: Etanol

[ctx: Name]
en: Acrylo-Nitril
pt: Acrilo-Nitril

[ctx: Name]
en: Furan
pt: Furano

[ctx: Name]
en: l-Lactic acid
pt: Ácido l-Láctico

[ctx: Name]
en: Maleic Acid
pt: Ácido Maleico

[ctx: Name]
en: meso-Tartaric acid
pt: Ácido meso-Tartárico

[ctx: Name]
en: Crystal 5
pt: Cristal 5

[ctx: Name]
en: Formic acid ethyl ester
pt: Ácido fórmico etil ester

[ctx: Name]
en: 1,4-Cyclohexadiene
pt: 1,4-Ciclohexadieno

[ctx: Name]
en: Squaric acid
pt: Ácido esquárico

[ctx: Name]
en: Ascorbic acid
pt: Ácido ascórbico

[ctx: Name]
en: Phosgene
pt: Fosgénoi

[ctx: Name]
en: Thiophene
pt: Tiofeno

[ctx: Name]
en: Urea
pt: Ureia

[ctx: Name]
en: Pyruvic Acid
pt: Ácido Pirúvico

[ctx: Name]
en: Ethylene oxide
pt: Óxido de etileno

[ctx: Name]
en: Phosphoric Acid
pt: Ácido Fosfórico

[ctx: Name]
en: Diacetyl
pt: Diacetil

[ctx: Name]
en: trans-Dichloroethene
pt: trans-Dicloroetano

[ctx: Name]
en: Allylisothiocyanate
pt: Alilisotiocianato

[ctx: Name]
en: Diketene
pt: Diqueteno

[ctx: Name]
en: Ethanal
pt: Etanol

[ctx: Name]
en: Acroleine
pt: Acroleína

[ctx: Name]
en: Caffeine
pt: Cafeína

[ctx: Name]
en: Acetone
pt: Acetona

[ctx: Name]
en: Naval Battle
pt: Batalha Naval

[ctx: GenericName]
en: Ship Sinking Game
pt: Jogo para Afundar Navios

[ctx: Description]
en: A protocol for the game Naval Battle
pt: Um protocolo para o jogo da Batalha Naval

[ctx: GenericName]
en: Blackbox Logic Game
pt: Jogo de Lógica Caixa Preta

[ctx: GenericName]
en: Falling Blocks Game
pt: Jogo de Blocos em Queda

[ctx: Name]
en: Egyptian
pt: Egípcio

[ctx: Description]
en: KBlocks, Egyptian style.
pt: KBlocks, estilo Egípcio.

[ctx: Description]
en: KBlocks Oxygen theme for KDE 4
pt: Tema do Oxygen para o KBlocks do KDE 4

[ctx: GenericName]
en: Ball Bouncing Game
pt: Jogo de Bolas aos Saltos

[ctx: Name]
en: Egyptian Bounce
pt: Bounce Egípcio

[ctx: Description]
en: KBounce, Egyptian style.
pt: KBounce, estilo Egípcio.

[ctx: Name]
en: Strange Geometry
pt: Geometria Estranha

[ctx: Description]
en: A simple high-contrast theme for those who like it clean.
pt: Um tema simples e de alto contraste para os que gostam de temas limpos.

[ctx: Name]
en: Roads
pt: Estradas

[ctx: Description]
en: Roads, cones and wheels.
pt: Estradas, cones e rodas.

[ctx: Name]
en: The Beach
pt: A Praia

[ctx: GenericName]
en: Breakout-like Game
pt: Jogo semelhante ao BreakOut

[ctx: Name]
en: Alien Breakout
pt: Breakout Extra-Terrestre

[ctx: Description]
en: Breakout before the aliens do.
pt: Destrua o nível antes dos extra-terrestres.

[ctx: Name]
en: Crystal clear
pt: Cristal

[ctx: Description]
en: Crystal-like theme for KBreakOut
pt: Tema tipo Cristal para o KBreakOut

[ctx: Name]
en: Egyptian Breakout
pt: Breakout Egípcio

[ctx: Description]
en: Egyptian style breakout theme.
pt: Tema do Breakout de estilo Egípcio.

[ctx: Description]
en: Ice chilled theme
pt: Tema frio como gelo

[ctx: Name]
en: Simple
pt: Simples

[ctx: Description]
en: Simple KBreakOut theme
pt: Tema simples do KBreakOut

[ctx: Description]
en: Web 2.0 theme showcases graphical elements reminiscent of those used in popular 'WEB 2.0' movement, currently taking the interweb by storm.
pt: O tema Web 2.0 apresenta elementos gráficos que fazem lembrar os usados no movimento popular da 'WEB 2.0', tentando conquistar a Web de forma intempestiva.

[ctx: GenericName]
en: Three-in-a-row game
pt: Jogo de três-em-linha

[ctx: Comment]
en: KDiamond Game
pt: Jogo KDiamond

[ctx: Name]
en: Game
pt: Jogo

[ctx: Comment]
en: Sounds that appear during a game
pt: Os sons que aparecem durante um jogo

[ctx: Name]
en: Diamonds removed
pt: Diamantes removidos

[ctx: Comment]
en: Diamonds were removed.
pt: Foram removidos diamantes.

[ctx: Name]
en: Diamonds moving
pt: Diamantes em movimento

[ctx: Comment]
en: Diamonds are moving.
pt: Encontram-se diamantes em movimento.

[ctx: Name]
en: Game over
pt: Fim do jogo

[ctx: Comment]
en: Time is up.
pt: O tempo terminou.

[ctx: Description]
en: Egyptian style theme.
pt: Tema de estilo Egípcio.

[ctx: Name]
en: Diamonds
pt: Diamantes

[ctx: Description]
en: A theme based on real looking diamonds.
pt: Uma tema baseado em diamantes realistas.

[ctx: Name]
en: Funny Zoo
pt: Zoo Engraçado

[ctx: Description]
en: It is a fun time in the jungle! Help animals find their families. And watch out for those hard to find frogs.
pt: Temos um tempo de diversão na selva! Ajude os animais a encontrar as suas famílias. E cuidado com os sapos difíceis de encontrar.

[ctx: Name]
en: Black and Red
pt: Preto e Vermelho

[ctx: Name]
en: True Reflection
pt: Reflexão Verdadeira

[ctx: Name]
en: Yellow and Red
pt: Amarelo e Vermelho

[ctx: Name]
en: Yellow and Red Reflection
pt: Reflexão a Amarelo e Vermelho

[ctx: GenericName]
en: Four-in-a-row Board Game
pt: Jogo de Tabuleiro Quatro-em-Linha

[ctx: GenericName]
en: Hunt Gold, Dodge Enemies and Solve Puzzles
pt: Faça uma Caça ao Ouro, Fuja dos Inimigos e Resolva 'Puzzles'

[ctx: Comment]
en: A game of action and puzzle-solving
pt: Um jogo de acção e resolução de quebra-cabeças

[ctx: Name]
en: Black on White
pt: Preto Sobre Branco

[ctx: Description]
en: A monochrome, black on white theme for KGoldrunner
pt: Um tema monocromático, a preto-e-branco, para o KGoldrunner

[ctx: Name]
en: KGoldRunner Default
pt: Predefinição do KGoldrunner

[ctx: Description]
en: A light and clean theme for KDE4
pt: Um tema limpo e leve para o KDE4

[ctx: Name]
en: The Treasure of Egypt
pt: O Tesouro do Egipto

[ctx: Description]
en: Help Matt Goldrunner escape the traps of ancient Egypt.
pt: Ajude o Matt Goldrunner a escapar das armadilhas do antigo Egipto.

[ctx: Name]
en: Geek City
pt: Cidade dos Cromos

[ctx: Description]
en: The hero is trapped inside a computer.
pt: O herói está preso dentro de um computador.

[ctx: Description]
en: A theme for KGoldrunner that brings back that 8-bit look... now in blue!
pt: Um tema escalável para o KGoldrunner que traz de volta a aparência a 8 bits... agora em azul!

[ctx: Description]
en: A scalable theme for KGoldrunner that brings back that 8-bit look...
pt: Um tema escalável para o KGoldrunner que traz de volta a aparência a 8 bits...

[ctx: Name]
en: Default
pt: Predefinição

[ctx: Description]
en: Kigo Default theme for KDE 4
pt: Tema Predefinido do Kigo para o KDE 4

[ctx: GenericName]
en: Go Board Game
pt: Jogo de Tabuleiro Go

[ctx: Name]
en: Classic
pt: Clássico

[ctx: Description]
en: <qt><p>The rules used in the original BSD command line version of <tt>robots</tt>.</p><p>Nothing fancy, just the basic game elements: no fastbots, no safe teleports, no pushing junkheaps, and a huge game grid.</p><p>Due to its larger width, it is recommended that you use a theme with narrower tiles to better fit your screen.</p></qt>
pt: <qt><p>O conjunto de regras usado na versão original para a linha de comandos em BSD do <tt>robots</tt>. Nada de bonito, tendo apenas os elementos básicos. Não tem os robots rápidos, nem os tele-transportes seguros, nem os montes de lixo para empurrar, e uma enorme grelha de jogo.</p><p>Devido ao seu tamanho maior, recomenda-se que use um tema com peças mais estreitas, de modo a caber melhor no seu ecrã.</p></qt>

[ctx: Description]
en: <qt><p>An approximation of the rules used in Daleks, a robots-like game for early Apple computers.</p><p>The hero is allotted one energy each round that can be used to power the sonic screwdriver. All other special features are disabled.</p></qt>
pt: <qt><p>Uma aproximação das regras usadas no Daleks, um jogo de 'robots' para os primeiros computadores da Apple.</p><p>É atribuído ao herói um ponto de energia que poderá ser usado para alimentar a chave de parafusos sónica. Todas as outras funcionalidades especiais estão desactivadas.</p></qt>

[ctx: Description]
en: <qt><p>The default Killbots game type.</p><p>Includes a medium size grid, safe teleports, fast enemies and pushable junkheaps.</p></qt>
pt: <qt><p>O tipo de jogo predefinido do Killbots.</p><p>Inclui uma grelha de tamanho médio, tele-transportes seguros, inimigos rápidos e montes de lixo para empurrar.</p></qt>

[ctx: Name]
en: Easy
pt: Fácil

[ctx: Description]
en: <qt><p>An easier version of the "Killbots" game type.</p><p>Includes a bigger game grid prepopulated with junkheaps, a starting stash of energy and an increasing energy cap.</p></qt>
pt: <qt><p>Uma versão simplificada do tipo de jogo "Killbots".</p><p>Inclui uma grelha de jogo maior, preenchida com montes de lixo, uma determinada quantidade de energia e um tecto de energia que vai aumentando.</p></qt>

[ctx: Name]
en: Energy Crisis
pt: Crise Energética

[ctx: Description]
en: The player starts with 30 energy and cannot earn more. How many rounds can you survive and how many points can you collect before your energy and luck run out?
pt: O jogador começa com 30 pontos de energia e não pode ganhar mais. Quantas rondas consegue sobreviver e quantos pontos consegue recolher antes de terminar a sua energia e sorte?

[ctx: Description]
en: A theme for those who miss the console version
pt: Um tema para os que sentem saudades da versão para a consola

[ctx: Description]
en: <qt><p>Indiana Gnomes battles ghosts and bats on a misty mountainside.</p><p>Sprites by Nicu Buculei. Background by Eugene Trounev.</p></qt>
pt: <qt><p>O Indiana Gnomes combate os fantasmas e morcegos num sopé de montanha húmido.</p><p>Imagens de Nicu Buculei. Fundo de Eugene Trounev.</p></qt>

[ctx: Name]
en: Mummy Madness
pt: Loucura das Múmias

[ctx: Description]
en: Egyptian style theme with mad mummies.
pt: Tema de estilo Egípcio com múmias loucas.

[ctx: Name]
en: Robot Kill
pt: Morte do Robot

[ctx: Description]
en: The default Killbots theme.
pt: O tema predefinido do Killbots.

[ctx: GenericName]
en: Yahtzee-like Dice Game
pt: Jogo de Dados tipo Yahtzee

[ctx: GenericName]
en: Territory Capture Game
pt: Jogo de Captura do Território

[ctx: Name]
en: KJumpingCube Default
pt: Predefinição do KJumpingCube

[ctx: Description]
en: A simple set of cubes for KDE4
pt: Um conjunto simples de cubos para o KDE4

[ctx: GenericName]
en: Board Game
pt: Jogo de Tabuleiro

[ctx: Comment]
en: Board Game
pt: Jogo de Tabuleiro

[ctx: Name]
en: Pieces removed
pt: Peças removidas

[ctx: Comment]
en: Pieces were removed.
pt: Foram removidas as peças.

[ctx: Description]
en: Klickety Classic Theme
pt: Tema Clássico do Klickety

[ctx: Description]
en: Klickety KSame Theme
pt: Tema do KSame para o Klickety

[ctx: Name]
en: KSame Old
pt: Antigo do KSame

[ctx: Description]
en: Klickety KSame Old Theme
pt: Tema Antigo do KSame para o Klickety

[ctx: GenericName]
en: Tactical Game
pt: Jogo de Estratégia

[ctx: Name]
en: Kolor Lines
pt: Linhas Coloridas

[ctx: Name]
en: Crystal
pt: Cristal

[ctx: Description]
en: An Egyptian style theme for klines.
pt: Um tema de estilo Egípcio para o KLines.

[ctx: Name]
en: Gems for Kolor Lines
pt: Jóias para as Linhas Coloridas

[ctx: Description]
en: A metal style theme with bouncing balls
pt: Um tema de estilo metálico com bolas saltitantes

[ctx: GenericName]
en: Mahjongg Solitaire
pt: Mahjongg Solitário

[ctx: Name]
en: 4 Winds
pt: 4 Ventos

[ctx: Description]
en: A layout resembling a fortress
pt: Um formato que lembra uma fortaleza

[ctx: Name]
en: Alien
pt: Extraterrestre

[ctx: Description]
en: A humanoid made up of Mahjongg tiles
pt: Um humanóide feito com peças do Mahjongg

[ctx: Description]
en: An elevated surface with stairs and columns aside
pt: Uma superfície elevada, com cadeiras e colunas nos lados

[ctx: Description]
en: Circular-aligned seats around a performance area
pt: Lugares alinhados de forma circular em torno de uma área de espectáculo

[ctx: Name]
en: Arrow
pt: Seta

[ctx: Description]
en: A big arrow pointing in the right direction
pt: Uma grande seta a apontar para a direita

[ctx: Description]
en: The starship-city from Stargate Atlantis
pt: A cidade-nave do Stargate Atlantis

[ctx: Name]
en: Aztec
pt: Azteca

[ctx: Description]
en: A layout resembling Aztec buildings
pt: Um formato que lembra os edifícios aztecas

[ctx: Name]
en: Balance
pt: Balança

[ctx: Description]
en: Time to weight every decision carefully!
pt: Tempo de pesar cada decisão com cuidado

[ctx: Name]
en: Bat
pt: Morcego

[ctx: Description]
en: A bat-shaped layout
pt: Um formato com o aspecto de um morcego

[ctx: Name]
en: Bug
pt: Insecto

[ctx: Description]
en: The bug. Let us take it apart!
pt: O insecto. Vamos desfazê-lo!

[ctx: Name]
en: Castle View
pt: Vista do Castelo

[ctx: Description]
en: A castle as viewed from one side
pt: Um castelo visto de um dos lados

[ctx: Name]
en: Castle
pt: Castelo

[ctx: Description]
en: Vista-styled castle layout
pt: Um formato em castelo

[ctx: Name]
en: Cat
pt: Gato

[ctx: Description]
en: Vista-styled cat layout
pt: Um formato que parece um gato

[ctx: Name]
en: Chains
pt: Correntes

[ctx: Description]
en: Four chains making up a single structure
pt: Quatro correntes que formam uma única estrutura

[ctx: Name]
en: Checkered
pt: Axadrezado

[ctx: Description]
en: What if the chess board was not square?
pt: E se o tabuleiro de xadrez não fosse quadrado?

[ctx: Name]
en: Chip
pt: Circuito Integrado

[ctx: Description]
en: An electronic component with many connectors
pt: Um componente electrónico com muitas ligações

[ctx: Name]
en: Clubs
pt: Paus

[ctx: Description]
en: A layout resembling a multitude of card clubs
pt: Um formato que lembra os paus de muitas cartas de jogo

[ctx: Name]
en: Columns
pt: Colunas

[ctx: Description]
en: A circular arena covered with columns of varying height
pt: Uma arena circular com colunas de altura variável

[ctx: Name]
en: Crab
pt: Lagosta

[ctx: Description]
en: Vista-styled crab layout
pt: Um formato que lembra uma lagosta

[ctx: Name]
en: Cross
pt: Cruz

[ctx: Description]
en: A six-ended cross resembling the Cyrillic letter Zh
pt: Uma cruz de seis pontas que lembra a letra cirílica Zh

[ctx: Description]
en: Default KMahjongg game layout
pt: Disposição predefinida de jogo do KMahjongg

[ctx: Name]
en: Dragon
pt: Dragão

[ctx: Description]
en: Vista-styled dragon layout
pt: Um formato que lembra um dragão

[ctx: Name]
en: Eagle
pt: Águia

[ctx: Description]
en: A large carnivore bird in Mahjongg tiles
pt: Um grande pássaro carnívoro feito com peças do Mahjongg

[ctx: Description]
en: A layout for Star Trek fans
pt: Um formato para os fãs do Caminho das Estrelas

[ctx: Name]
en: Explosion
pt: Explosão

[ctx: Description]
en: Something has exploded. Collect the pieces.
pt: Algo explodiu. Recolha os pedaços.

[ctx: Name]
en: Flowers
pt: Flores

[ctx: Description]
en: A layout consisting of six flowers
pt: Um formato que consiste em seis flores

[ctx: Name]
en: Future
pt: Futuro

[ctx: Description]
en: An abstract image resembling an asterisk
pt: Uma imagem abstracta que lembra um asterisco

[ctx: Name]
en: Galaxy
pt: Galáxia

[ctx: Description]
en: Diversely sized piles of matter
pt: Pilhas de matéria de diferentes tamanhos

[ctx: Name]
en: Garden
pt: Jardim

[ctx: Description]
en: Regular patterns resembling a classical garden
pt: Padrões regulares que lembram um jardim clássico

[ctx: Name]
en: Girl
pt: Menina

[ctx: Description]
en: A layout resembling a girl's face
pt: Um formato que lembra a cara de uma menina

[ctx: Name]
en: Glade
pt: Pântano

[ctx: Description]
en: A small piece of empty space surrounded by a forest
pt: Um pedaço pequeno de espaço vazio, rodeado por uma floresta

[ctx: Name]
en: Grid
pt: Grelha

[ctx: Description]
en: A rectangular grid of varying height
pt: Uma grelha rectangular de altura variada

[ctx: Description]
en: The greek Sun god's sign
pt: O sinal do grande deus grego do Sol

[ctx: Name]
en: Hole
pt: Buraco

[ctx: Description]
en: A pyramid with a hole in the middle
pt: Uma pirâmide com um buraco no meio

[ctx: Name]
en: Inner Circle
pt: Círculo Interior

[ctx: Description]
en: Concentric boxes with openings pointing in opposite directions
pt: Caixas concêntricas com aberturas que apontam em direcções opostas

[ctx: Name]
en: Key
pt: Chave

[ctx: Description]
en: A large key made of Mahjongg tiles
pt: Uma grande chave feita com peças do Mahjongg

[ctx: Description]
en: Letters K and M. Do you have your favourite extension for that?
pt: As letras K e M. Tem a sua extensão favorita para isso?

[ctx: Description]
en: A complex yet symmetric labyrinth
pt: Um labirinto complexo mas simétrico

[ctx: Name]
en: Mask
pt: Máscara

[ctx: Description]
en: A scary embossed pagan mask
pt: Uma máscara pagã assustadora

[ctx: Name]
en: Maya
pt: Maia

[ctx: Description]
en: A layout resembling Maya pyramids
pt: Um formato que lembra as pirâmides Maias

[ctx: Name]
en: Maze
pt: Labirinto

[ctx: Description]
en: An extremely twisted maze. Beware of minotaurs!
pt: Um labirinto bastante retorcido. Cuidado com os minotauros!

[ctx: Name]
en: Mesh
pt: Malha

[ctx: Description]
en: An interweaved structure made up of Mahjongg tiles
pt: Uma estrutura intercruzada, feita com peças de Mahjongg

[ctx: Name]
en: Moth
pt: Traça

[ctx: Description]
en: A layout representing a small flying insect
pt: Um formato que lembra um pequeno insecto voador

[ctx: Name]
en: Order
pt: Ordem

[ctx: Description]
en: A cross with thick ends
pt: Um cruz com pontas grossas

[ctx: Name]
en: Pattern
pt: Padrão

[ctx: Description]
en: A mysterious pattern atop rectangular blocks
pt: Um padrão misterioso sobre blocos rectangulares

[ctx: Description]
en: A fortress with five towers
pt: Uma fortaleza com cinco torres

[ctx: Name]
en: Pillars
pt: Pilares

[ctx: Description]
en: A couple of vertical pillars supporting a flat surface
pt: Um conjunto de pilares verticais que suportam uma superfície plana

[ctx: Name]
en: Pirates
pt: Piratas

[ctx: Description]
en: A sailing boat under the sun
pt: Um barco a navegar sob o Sol

[ctx: Name]
en: Pyramid
pt: Pirâmide

[ctx: Description]
en: Can you tear the pyramid apart?
pt: Consegue separar a pirâmide?

[ctx: Name]
en: Rocket
pt: Foguete

[ctx: Description]
en: A rocket for you to launch off the board
pt: Um foguete para você lançar para fora do tabuleiro

[ctx: Name]
en: Shield
pt: Escudo

[ctx: Description]
en: A shield and a sword made up of Mahjongg tiles
pt: Um escudo e uma espada feitos com peças do Mahjongg

[ctx: Name]
en: Spider
pt: Aranha

[ctx: Description]
en: Vista-styled spider layout
pt: Um formato que lembra uma aranha

[ctx: Name]
en: Squares
pt: Quadrados

[ctx: Description]
en: Concentric squares of alterating height
pt: Quadrados concêntricos de alturas variadas

[ctx: Name]
en: Squaring
pt: Quadrados

[ctx: Description]
en: Who said squares are flat?
pt: Quem disse que os quadrados são planos?

[ctx: Name]
en: Stadion
pt: Estádio

[ctx: Description]
en: A layout representing a football field
pt: Um formato que lembra um campo de futebol

[ctx: Name]
en: Stairs
pt: Escadas

[ctx: Description]
en: A staircase for those who dislike taking the same path twice
pt: Uma escada para os que detestam fazer duas vezes o mesmo caminho

[ctx: Name]
en: Star
pt: Estrela

[ctx: Description]
en: An asterisk-shaped embossed layout
pt: Um formato com um aspecto de asterisco

[ctx: Name]
en: Star Ship
pt: Nave Espacial

[ctx: Description]
en: A sci-fi space transport
pt: Um transporte espacial de ficção científica

[ctx: Name]
en: Stacks
pt: Pilhas

[ctx: Description]
en: Difficult layout with stacks of tiles
pt: Disposição complicada com pilhas de peças

[ctx: Name]
en: Swirl
pt: Remoinho

[ctx: Description]
en: A spiral with thick ends
pt: Uma espiral com pontas grossas

[ctx: Name]
en: Temple
pt: Templo

[ctx: Description]
en: A temple-shaped layout
pt: Um formato com um aspecto de templo

[ctx: Name]
en: Theatre
pt: Teatro

[ctx: Description]
en: A rectangular building with empty space in the middle
pt: Um edifício rectangular com um espaço vazio no meio

[ctx: Name]
en: The Door
pt: A Porta

[ctx: Description]
en: A doorway through a pyramid-shaped wall
pt: Uma porta através de uma parede de pirâmide

[ctx: Name]
en: Time Tunnel
pt: Túnel no Tempo

[ctx: Name]
en: Tomb
pt: Túmulo

[ctx: Description]
en: Fans of Lara Croft may start digging
pt: Os fãs da Lara Croft podem começar a escavar

[ctx: Description]
en: A T-shaped embossed object with a hole
pt: Um objecto em forma de T com um buraco

[ctx: Name]
en: Tower
pt: Torre

[ctx: Description]
en: Remove the towers
pt: Remova as torres

[ctx: Name]
en: Triangle
pt: Triângulo

[ctx: Description]
en: Triangular pyramid
pt: Pirâmide triangular

[ctx: Name]
en: Up&Down
pt: Cima&Baixo

[ctx: Description]
en: Have you ever tried to represent waves in rectangular blocks?
pt: Já alguma vez tentou representar ondas com blocos rectangulares?

[ctx: Description]
en: A V-shaped layout with thick lower corners
pt: Um formato em V com cantos inferiores grossos

[ctx: Name]
en: Well
pt: Poço

[ctx: Description]
en: A rectangular well with stairs at all sides
pt: Um poço rectangular com escadas de ambos os lados

[ctx: Name]
en: X-shaped
pt: Formato em X

[ctx: Description]
en: A large letter X made of mahjongg tiles
pt: Uma grande letra X, feita com peças de Mahjongg

[ctx: GenericName]
en: Minesweeper-like Game
pt: Jogo tipo Minas

[ctx: Comment]
en: KMines Minesweeper-like Game
pt: Jogo de Campo Minado KMines

[ctx: Name]
en: Reveal Case
pt: Revelar a Caixa

[ctx: Comment]
en: Reveal case
pt: Revelar a caixa

[ctx: Name]
en: Autoreveal Case
pt: Revelar Automaticamente a Caixa

[ctx: Comment]
en: Autoreveal case
pt: Revelar automaticamente a caixa

[ctx: Name]
en: Mark Case
pt: Marcar a Caixa

[ctx: Comment]
en: Mark case
pt: Marcar a caixa

[ctx: Name]
en: Unmark Case
pt: Desmarcar a Caixa

[ctx: Comment]
en: Unmark case
pt: Desmarcar a caixa

[ctx: Comment]
en: Explosion
pt: Explosão

[ctx: Name]
en: Game Won
pt: Jogo Vencido

[ctx: Comment]
en: Game won
pt: Jogo vencido

[ctx: Name]
en: Game Lost
pt: Jogo Perdido

[ctx: Comment]
en: Game lost
pt: Jogo perdido

[ctx: Name]
en: Set Question Mark
pt: Marcar a Interrogação

[ctx: Comment]
en: Set question mark
pt: Marcar a interrogação

[ctx: Name]
en: Unset Question Mark
pt: Desmarcar a Interrogação

[ctx: Comment]
en: Unset question mark
pt: Desmarcar a interrogação

[ctx: Description]
en: Classic theme for KMines
pt: Tema clássico para o KMines

[ctx: Description]
en: KMines Oxygen theme for KDE 4
pt: Tema do Oxygen para o KMines do KDE 4

[ctx: Name]
en: Graveyard Mayhem
pt: Pânico no Cemitério

[ctx: Description]
en: A spooky theme for KMines. Don't get caught by the zombies in the graveyard!
pt: Um tema assustador para o KMines. Não se deixe apanhar pelos zombies no cemitério!

[ctx: Name]
en: Gardens of Danger
pt: Jardins do Perigo

[ctx: Description]
en: A funny theme for KDE4 mines game
pt: Um tema engraçado para o jogo de minas do KDE

[ctx: GenericName]
en: Network Construction Game
pt: Jogo de Construção de Redes

[ctx: Comment]
en: KNetWalk Game
pt: Jogo KNetWalk

[ctx: Name]
en: Click
pt: Carregar

[ctx: Comment]
en: Click
pt: Carregar

[ctx: Name]
en: Connect
pt: Ligar

[ctx: Comment]
en: Connect
pt: Ligar

[ctx: Name]
en: Game won
pt: Jogo vencido

[ctx: Name]
en: Turn
pt: Vez

[ctx: Comment]
en: Turn
pt: Vez

[ctx: Description]
en: KNetWalk Default theme for KDE 4
pt: Tema Predefinido para o KNetWalk do KDE 4

[ctx: Name]
en: Electronic
pt: Electrónico

[ctx: Description]
en: KNetWalk Electronic theme for KDE 4
pt: Tema Electrónico para o KNetWalk do KDE 4

[ctx: Name]
en: Easy Course
pt: Campo Fácil

[ctx: Comment]
en: Hit slowly...
pt: Bata devagar...

[ctx: Name]
en: Hard Course
pt: Campo Difícil

[ctx: Comment]
en: Let the floaters <strong>push</strong> you!
pt: Deixe as bóias <strong>empurrá-lo</strong> a si!

[ctx: Name]
en: Impossible Course
pt: Campo Impossível

[ctx: Comment]
en: Reprieve
pt: Reprovação

[ctx: Comment]
en: Luck
pt: Sorte

[ctx: Comment]
en: Chaos
pt: Caos

[ctx: Name]
en: Medium Course
pt: Campo Médio

[ctx: Name]
en: Slope Practise
pt: Exercício de Rampas

[ctx: Name]
en: Really Easy
pt: Realmente Fácil

[ctx: Name]
en: USA Pro
pt: Pro EUA

[ctx: Comment]
en: Washington DC (Pentagon)
pt: Washington DC (Pentágono)

[ctx: Comment]
en: San Francisco, CA
pt: São Francisco, CA

[ctx: Comment]
en: Lake Tahoe, CA/NV
pt: Lago Tahoe, CA/NV

[ctx: Comment]
en: Niagara Falls, NY
pt: Cataratas do Niagara, NY

[ctx: Name]
en: Kolf Default Theme
pt: Tema Predefinido do Kolf

[ctx: Description]
en: Kolf Default Theme
pt: Tema Predefinido do Kolf

[ctx: GenericName]
en: Miniature Golf
pt: Golfe em Miniatura

[ctx: Name]
en: Tutorial Course
pt: Campo Tutorial

[ctx: Comment]
en: <h3>Welcome</h3> to the tutorial course for Kolf!
pt: <h3>Bem-vindo</h3> ao campo de exemplo do Kolf!

[ctx: Comment]
en: To hit the ball, press and hold the Down Arrow or left mouse button. How long you hold down the mouse button or key determines strength of the shot.
pt: Para acertar na bola, carregue e mantenha pressionada a tecla para Baixo ou o botão esquerdo do rato. O tempo de permanência do botão do rato ou da tecla determinam a força da tacada.

[ctx: Comment]
en: To aim the putter, press the Left (rotate counterclockwise) and Right (rotate clockwise) Arrow keys or use the mouse.
pt: Para apontar o taco, carregue nas teclas de cursores Esquerda (rodar no sentido anti-horário) ou Direita (rodar no sentido horário) ou use o rato.

[ctx: Comment]
en: <h3>Bridges</h3>Bridges can have walls on the top, bottom, left, or right.
pt: <h3>Pontes</h3>As pontes poderão ter paredes por cima, baixo, esquerda ou direita.

[ctx: Comment]
en: <h3>Everything</h3>Here's a hole that has it all. Have fun with Kolf!<br><center>-- Jason Katz-Brown</center>
pt: <h3>Tudo</h3>Aqui está um buraco que tem de tudo. Divirta-se com o Kolf!<br><center>-- Jason Katz-Brown</center>

[ctx: Comment]
en: <h3>Slopes</h3>Slopes are slanted areas of ground that push the ball in the direction that they slope. This direction is shown when you choose <u>Hole->Show Info</u>.
pt: <h3>Rampas</h3>As rampas são áreas inclinadas que empurram a bola na direcção da sua inclinação. A direcção aparece quando você escolhe a opção <u>Buraco->Mostrar a Informação</u>.

[ctx: Comment]
en: Hit the ball onto the slope and let it roll into cup.
pt: Mande a bola para a rampa e deixe-a rolar para o buraco.

[ctx: Comment]
en: Try out these different types of slopes.
pt: Experimenet estes tipos de rampas diferentes.

[ctx: Comment]
en: The steepness of a slope is shown when you choose <u>Hole->Show Info</u>. Steepness goes from 8 (steepest) to 1 (shallowest).
pt: A inclinação de uma rampa aparece quando escolhe a opção <u>Buraco->Mostrar a Informação</u>. A inclinação vai de 8 (o mais inclinado) até 1 (o mais plano).

[ctx: Comment]
en: <h3>Walls</h3>Bounce the ball off of the red walls.
pt: <h3>Paredes</h3>Rebata a bola para fora das paredes vermelhas.

[ctx: Comment]
en: <h3>Sand</h3>Sand is yellow, and slows your ball down.
pt: <h3>Areia</h3>A areia é amarela e torna a sua bola mais lenta.

[ctx: Comment]
en: <h3>Puddles (Water)</h3>Hitting into a puddle (blue) adds a penalty stroke to your score, and your ball is placed outside the puddle.
pt: <h3>Poças (Água)</h3>Se acertar numa poça (a azul), terá uma tacada de penalização na sua pontuação e a sua bola será colocada fora da poça.

[ctx: Comment]
en: <h3>Windmills</h3>Windmills (brown base with moving arm) have brown walls (or half walls). The speed of the windmill arm may vary for each hole.
pt: <h3>Moinhos</h3>Os moinhos (base castanha com braço móvel) têm paredes castanhas (ou meias-paredes). A velocidade do braço do moinho poderá variar de buraco para buraco.

[ctx: Comment]
en: <h3>Black Holes</h3>Black Holes transport the ball to their exit, and eject it at a speed in direct relation to the speed your ball was traveling. Choose <u>Hole->Show Info</u> to see which Black Hole goes to which exit and the direction the ball will come out.
pt: <h3>Buracos Negros</h3>Os Buracos Negros transportam a bola para a sua saída, expulsando-a com uma velocidade directamente proporcional à velocidade com que a sua bola ia. Escolha a opção <u>Buraco->Mostrar a Informação</u> para ver para onde vai o Buraco Negro e a direcção com que a bola irá sair.

[ctx: Comment]
en: <h3>Floaters</h3>Floaters are moving platforms that carry a ball that lands on it. Floaters' speeds vary.
pt: <h3>Bóias</h3>As bóias são plataformas móveis que transportam uma bola que aterre em cima destas. A velocidade das mesmas varia.

[ctx: Comment]
en: A simple ball dodging game
pt: Um jogo simples de desvio de bolas

[ctx: Name]
en: Kollision Default Theme
pt: Tema Predefinido do Kollision

[ctx: Description]
en: Kollision Default Theme
pt: Tema Predefinido do Kollision

[ctx: GenericName]
en: Galactic Strategy Game
pt: Jogo de Estratégia Galáctica

[ctx: GenericName]
en: Patience Card Game
pt: Jogo de Paciência

[ctx: Name]
en: Desert Sands
pt: Areias do Deserto

[ctx: Name]
en: Clean Green
pt: Verde Limpo

[ctx: Description]
en: A simple green felt theme
pt: Um tema simples em verde

[ctx: Name]
en: Green Blaze
pt: Fundo Verde

[ctx: Name]
en: Older Theme
pt: Tema Antigo

[ctx: Description]
en: An older, unnamed KPat theme.
pt: Um tema mais antigo e anónimo do KPat.

[ctx: GenericName]
en: Reversi Board Game
pt: Jogo de Tabuleiro Reversi

[ctx: Name]
en: KReversi Default Theme
pt: Tema Predefinido do KReversi

[ctx: Comment]
en: KReversi Game
pt: Jogo KReversi

[ctx: Name]
en: Draw
pt: Empate

[ctx: Comment]
en: Draw
pt: Empate

[ctx: Name]
en: Illegal Move
pt: Jogada Inválida

[ctx: Comment]
en: Illegal move
pt: Jogada inválida

[ctx: GenericName]
en: Shisen-Sho Mahjongg-like Tile Game
pt: Jogo de Peças Shisen-Sho, semelhante ao Mahjongg

[ctx: GenericName]
en: World Domination Strategy Game
pt: Jogo Estratégico de Conquista do Mundo

[ctx: Name]
en: KsirK Skin Editor
pt: Editor de Visuais do KsirK

[ctx: GenericName]
en: Skin Editor for the World Domination Strategy Game
pt: Editor de Gráficos do Jogo Estratégico de Conquista do Mundo

[ctx: GenericName]
en: Space Arcade Game
pt: Jogo de Arcada Espacial

[ctx: GenericName]
en: Connect the dots to create squares
pt: Ligue os pontos para criar quadrados

[ctx: GenericName]
en: Sudoku Game
pt: Jogo do Sudoku

[ctx: Comment]
en: KSudoku, Sudoku game & more for KDE
pt: KSudoku, um jogo de Sudoku e mais para o KDE

[ctx: Description]
en: 4x4 shape puzzle
pt: 'Puzzle' no formato 4x4

[ctx: Name]
en: Jigsaw
pt: 'Puzzle'

[ctx: Description]
en: Jigsaw shape puzzle
pt: Um jogo de 'puzzle'

[ctx: Description]
en: Samurai shape puzzle
pt: 'Puzzles' em forma de Samurai

[ctx: Name]
en: Tiny Samurai
pt: Samurai Pequeno

[ctx: Description]
en: A smaller samurai puzzle
pt: Um 'puzzle' Samurai mais pequeno

[ctx: Description]
en: XSudoku shape puzzle
pt: Puzzle com o formato do XSudoku

[ctx: Name]
en: Abstraction
pt: Abstracção

[ctx: Description]
en: A ksudoku theme with abstract artwork.
pt: Um tema do Sudoku com arte abstracta.

[ctx: Description]
en: KSudoku egyptian style theme
pt: Tema de estilo Egípcio para o KSudoku

[ctx: Description]
en: KSudoku Scrible theme for KDE 4
pt: Tema do Scrible para o KSudoku do KDE 4

[ctx: GenericName]
en: Snake-like Game
pt: Jogo Semelhante ao Snake

[ctx: Name]
en: Default Theme
pt: Tema Predefinido

[ctx: Description]
en: Default theme.
pt: O tema predefinido.

[ctx: Name]
en: Neon
pt: Néon

[ctx: Description]
en: A retro theme with a distinctive touch of early 50s.
pt: Um tema retro com um toque distinto do início dos anos 50.

[ctx: Name]
en: Potato Guy
pt: Homem Batata

[ctx: GenericName]
en: Picture Game for Children
pt: Jogo de Imagens para Crianças

[ctx: Name]
en: Butterflies
pt: Borboletas

[ctx: Name]
en: Christmas
pt: Natal

[ctx: Name]
en: Ancient Egypt
pt: Antigo Egipto

[ctx: Name]
en: The Moon
pt: A Lua

[ctx: Name]
en: Pizzeria
pt: Pizzaria

[ctx: Name]
en: Potato Guy 2
pt: Homem Batata 2

[ctx: Name]
en: Robin Tux
pt: Pinguim Tux

[ctx: Name]
en: Robot workshop
pt: Feira de robots

[ctx: Name]
en: Train Valley
pt: Vale do Comboio

[ctx: GenericName]
en: 3-D Game based on Rubik's Cube
pt: Um jogo 3-D baseado no Cubo Mágico de Rubik

[ctx: Comment]
en: A 3-D game based on Rubik's Cube
pt: Um jogo 3-D baseado no Cubo Mágico de Rubik

[ctx: Comment]
en: Classic
pt: Clássico

[ctx: Name]
en: Oxygen White
pt: Oxygen Branco

[ctx: Comment]
en: SVG Oxygen
pt: Oxygen SVG

[ctx: Name]
en: Jolly Royal
pt: Real Alegre

[ctx: Comment]
en: A clean and easy style with a distinctively royal touch.
pt: Um estilo limpo e simples com um toque real e distinto.

[ctx: Name]
en: Diamond Tree
pt: Árvore de Diamantes

[ctx: Comment]
en: Simple, yet visually pleasing card back
pt: Uma face traseira de baralhos simples mas agradável visualmente

[ctx: Comment]
en: Simple, yet visually pleasing card back.
pt: Uma face traseira de baralhos simples mas agradável visualmente.

[ctx: Name]
en: Ancient Egyptians
pt: Antigo Egipto

[ctx: Comment]
en: Egyptian style card back.
pt: Faces traseiras das cartas com estilo Egípcio.

[ctx: Comment]
en: Futuristic, minimal card design.
pt: Desenho de cartas minimalista e futurista.

[ctx: Name]
en: Ancient Egyptians Dark
pt: Antigo Egipto Escuro

[ctx: Comment]
en: Egyptian dark style card back.
pt: Faces traseiras das cartas com um estilo Egípcio escurecido.

[ctx: Name]
en: Tigullio International
pt: Tigullio Internacional

[ctx: Name]
en: Classic Blue
pt: Azul Clássico

[ctx: Name]
en: Classic Red
pt: Vermelho Clássico

[ctx: Name]
en: Penguin
pt: Pinguim

[ctx: Name]
en: Tristan
pt: Tristão

[ctx: Name]
en: Grandma
pt: Avó

[ctx: Name]
en: Modern Red
pt: Vermelho Moderno

[ctx: Comment]
en: Modern Konqi - play the family carddeck\nDesign: Laura Layland\n     <l_layland@hotmail.com>\nKonqi by Stefan Spatz\n     <stefan.spatz@stud-mail.uni-wuerzburg.de>
pt: Konqi Moderno - o baralho de cartas familiar\nConcepção: Laura Layland\n <l_layland@hotmail.com>\nKonqi por Stefan Spatza\n <stefan.spatz@stud-mail.uni-wuerzburg.de>

[ctx: Comment]
en: SVG Dondorf
pt: Dondorf em SVG

[ctx: Comment]
en: SVG Ornamental
pt: Ornamental com SVG

[ctx: Comment]
en: An ancient Egyptian card deck.
pt: Um baralho de cartas do Antigo Egipto.

[ctx: Name]
en: Future Simple
pt: Futuro Simples

[ctx: Name]
en: Nicu White
pt: Nicu Branco

[ctx: Name]
en: Oxygen Air
pt: Ar do Oxygen

[ctx: Name]
en: Penguins
pt: Pinguins

[ctx: Name]
en: Standard
pt: Normal

[ctx: Comment]
en: Standard KDE card set\nGPL license
pt: Baralho de cartas normal do KDE\nLicença GPL

[ctx: Name]
en: XSkat French
pt: XSkat Francês

[ctx: Name]
en: XSkat German
pt: XSkat Alemão

[ctx: Name]
en: Fourteen Segment Sample
pt: Amostra de Catorze Segmentos

[ctx: Comment]
en: This file holds metadata, configuration settings, and the mappings controlling which segments are on or off for the theme fourteen-segment-sample.svg
pt: Este ficheiro contém os meta-dados, a configuração e os mapeamentos que controlam quais os segmentos activos ou não para o tema 'fourteen-segment-sample.svg'

[ctx: Name]
en: Individual Digit Sample
pt: Amostra de Dígitos Individuais

[ctx: Comment]
en: This file holds metadata, configuration settings, and the mappings between digit's and id's for the theme individual-digit-sample.svg
pt: Este ficheiro contém os meta-dados, a configuração e os mapeamentos entes os dígitos e os ID's do tema 'individual-digit-sample.svg'

[ctx: Name]
en: Chinese Landscape
pt: Paisagem Chinesa

[ctx: Description]
en: Chinese landscape with mountains and a waterfall
pt: Uma paisagem chinesa com montanhas e uma cascata

[ctx: Name]
en: Plain Color
pt: Cor Simples

[ctx: Description]
en: Use the default window background color.
pt: Usa a cor de fundo predefinida para a janela.

[ctx: Description]
en: A Egyptian style background
pt: Um fundo de estilo Egípcio

[ctx: Description]
en: A green background with light geometric patterns
pt: Um fundo verde com padrões geométricos leves

[ctx: Name]
en: Summer Field
pt: Campo de Verão

[ctx: Description]
en: The Summertime Greens
pt: Os Prados Verdes de Verão

[ctx: Name]
en: Light Wood
pt: Madeira Clara

[ctx: Description]
en: Resembles the surface of a wood table
pt: Dá uma aparência de mesa de madeira

[ctx: Name]
en: Alphabet
pt: Alfabeto

[ctx: Description]
en: A colorful tileset designed for kids of all ages.
pt: Um conjunto de peças colorido desenhado para crianças de todas as idades.

[ctx: Name]
en: Bamboo
pt: Bambu

[ctx: Description]
en: Japanese tileset with brightly-colored kanji on a soft woodgrain
pt: Conjunto de peças japonesas com um Kanji colorido sobre um tom suave de serradura

[ctx: Description]
en: Chinese tileset, inspired by the classic version shipped with KDE 3
pt: O conjunto de peças chinesas, inspirado pela versão clássica que vem no KDE 3

[ctx: Description]
en: Art inspired by real Japanese Mahjongg tiles
pt: Arte inspirada nas peças reais do Mahjongg japonês

[ctx: Name]
en: Imperial Jade
pt: Jade Imperial

[ctx: Name]
en: Traditional
pt: Tradicional

[ctx: Description]
en: Americanized tiles inspired by Japanese Mahjongg tiles
pt: Peças americanas inspiradas nas peças reais do Mahjongg japonês

[ctx: Name]
en: Green Blase
pt: Fundo Verde

[ctx: GenericName]
en: Card Game
pt: Jogo de Cartas

[ctx: Comment]
en: Slicer plugin for libpala, the base library of Palapeli
pt: Um 'plugin' de divisão para a 'libpala', a biblioteca de base do Palapeli

[ctx: Name]
en: Import into your Palapeli puzzle collection
pt: Importar para a sua colecção de 'puzzles' do Palapeli

[ctx: Name]
en: Palapeli puzzles
pt: 'Puzzles' do Palapeli

[ctx: Name]
en: Castle of Maintenon
pt: Castelo de Maintenon

[ctx: Comment]
en: Eure-et-Loir département, France
pt: Departamento de Eure-et-Loir, França

[ctx: Name]
en: Roebling Suspension Bridge
pt: Ponte Suspensa de Roebling

[ctx: Comment]
en: in Cincinnati
pt: em Cincinnati

[ctx: Name]
en: Citrus Fruits
pt: Frutos Citrinos

[ctx: Name]
en: European Honey Bee
pt: Abelha Europeia

[ctx: Name]
en: Furcifer pardalis
pt: Pardal

[ctx: Comment]
en: Female panther chameleon
pt: Camaleão-pantera fêmea

[ctx: Name]
en: Palapeli Slicer Collection
pt: Colecção de Divisões do Palapeli

[ctx: Comment]
en: Formerly known as Goldberg Slicer
pt: Antigamente conhecido como Divisor de Goldberg

[ctx: Name]
en: Classic jigsaw pieces
pt: Peças de puzzle clássicas

[ctx: Name]
en: Rectangular pieces
pt: Peças rectangulares

[ctx: GenericName]
en: Jigsaw puzzle game
pt: Um jogo de 'puzzle'

[ctx: Comment]
en: Palapeli Jigsaw Puzzle
pt: 'Puzzle' Palapeli

[ctx: Name]
en: File management operations
pt: Operações de gestão de ficheiros

[ctx: Name]
en: Importing puzzle
pt: A importar o 'puzzle'

[ctx: Comment]
en: A puzzle is being imported into the local puzzle collection
pt: Está a ser importado um 'puzzle' para a colecção de 'puzzles' local
