plasma_applet_clock - en to pt_BR translation catalogue (7 entries)

en: Appearance
pt_BR: Aparência

note: i18n: file: clockConfig.ui:22 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showSecondHandCheckBox)
en: Show the seconds
pt_BR: Mostrar os segundos

note: i18n: file: clockConfig.ui:25 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showSecondHandCheckBox)
en: Check this if you want to show the seconds.
pt_BR: Marque isto se você quiser exibir os segundos.

note: i18n: file: clockConfig.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSecondHandCheckBox)
en: Show &seconds hand
pt_BR: Mostrar ponteiro dos &segundos

note: i18n: file: clockConfig.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTimezoneStringCheckBox)
en: Show the Timezone in text
pt_BR: Mostrar fuso horário como texto

note: i18n: file: clockConfig.ui:38 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showTimezoneStringCheckBox)
en: Check this if you want to display Timezone in text.
pt_BR: Marque isto se você quiser exibir o fuso horário no texto.

note: i18n: file: clockConfig.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTimezoneStringCheckBox)
en: Show &time zone
pt_BR: Mostrar fuso &horário
