policykit-gnome - en to fi translation catalogue (160 entries)

en: Authorizations
fi: Valtuutukset

en: Configure authorizations
fi: Aseta valtuutukset

en: A list of PolicyKit action where the "retain authorization" checkbox isn't checked by default; this list is maintained by the authentication dialog code itself. For example, if a user unchecks the "retain authorization" check box for an action and successfully obtains an authorization for the action, the action will be added to this list.
fi: Luettelo PolicyKitin toiminnoista joiden ”säilytä todennus” -valintaruutu ei ole valittu oletuksena. Todennusikkunan koodi päivittää tätä luetteloa automaattisesti. Jos käyttäjä esimerkiksi poistaa valinnan jonkin toiminnon ”säilytä todennus” -valintaruudusta ja todennus onnistuu, toiminto lisätään tähän luetteloon.

en: A list of actions where the "retain authorization" checkbox isn't checked by default
fi: Luettelo toiminnoista joiden ”säilytä todennus” -valintaruutu ei ole valittu oletuksena.

en: If set to true, the authentication dialog from PolicyKit-gnome will grab the keyboard, so that you will not be able to type in other programs while the dialog is active. Use this if your window manager does not focus the authentication dialog automatically, and you want to avoid accidentally typing passwords in other programs.
fi: Jos otettu käyttöön, Policykit-gnomen todennusikkuna kaappaa näppäimistosyötteen, jolloin muihin ohjelmiin ei voi kirjoittaa, kun ikkuna on aktiivinen. Käytä tätä, jos ikkunankäsittelijä ei aseta kohdistusta todennusikkunaan automaattisesti ja haluat välttää salasanojen kirjoittamista vahingossa vääriin ikkunoihin.

en: If set to true, then "retain authorization" check box (if present) is checked by default in the authentication dialog unless the action is mentioned in the "/desktop/gnome/policykit/auth_dialog_retain_authorization_blacklist" key.
fi: Jos otettu käyttöön, ”säilytä todennus” -valintaruutu (jos käytettävissä) on valittu oletuksena todennusikkunassa, paitsi jos toiminto on luetteloitu ”/desktop/gnome/policykit/auth_dialog_retain_authorization_blacklist”-avaimessa.

en: Whether the authentication dialog should grab the keyboard
fi: Kaappaako todennusikkuna näppäimistösyötteen

en: Whether the retain authorization check box is checked by default
fi: Onko säilytä todennus -valintaruutu valittu oletuksena

en: Copyright © 2007 David Zeuthen
fi: Tekijänoikeudet © 2007 David Zeuthen

en: PolicyKit-gnome Website
fi: PolicyKit-gnomen verkkosivusto

en: PolicyKit-gnome demo
fi: PolicyKit-gnomen esittely

en: PolicyKit for the GNOME desktop
fi: PolicyKit Gnome-työpöydälle

en: _File
fi: _Tiedosto

note: name, stock id, label
en: _Actions
fi: T_oiminnot

note: name, stock id, label
en: _Help
fi: O_hje

note: name, stock id, label name, stock id
en: _Quit
fi: _Lopeta

note: label, accelerator
en: Quit
fi: Lopeta

note: name, stock id
en: _About
fi: _Tietoja

note: label, accelerator
en: About
fi: Tietoja

en: Making the helper <b>Frobnicate</b> requires the user to authenticate. The authorization is kept for the life time of the process
fi: Avustimen saaminen <b>säätämään</b> vaatii käyttäjän tunnistusta. Valtuutus säilyy prosessin eliniän ajan.

en: Frobnicate!
fi: Säädä!

en: Making the helper <b>Jump</b> requires the user to authenticate. This is a one-shot authorization.
fi: Avustimen saaminen <b>hyppäämään</b> vaatii käyttäjän tunnistusta. Tämä on yksittäinen valtuutus.

en: Jump!
fi: Hyppää!

en: Making the helper <b>Tweak</b> requires a system administrator to authenticate. This instance overrides the defaults set in polkit_gnome_action_new().
fi: Avustimen saaminen <b>virittämään</b> vaatii järjestelmäylläpitäjän tunnistusta. Tämä syrjäyttää  polkit_gnome_action_new():ssä asetetut oletusarvot.

en: Tweak!
fi: Viritä!

en: Tweak
fi: Viritä

en: Tweak (long)
fi: Viritä (pitkä)

en: If your admin wasn't annoying, you could do this
fi: Jos ylläpitäjä ei olisi ärsyttävä, voisit tehdä tämän

en: Tweak...
fi: Viritä...

en: Tweak... (long)
fi: Viritä... (pitkä)

en: Only card carrying tweakers can do this!
fi: Vain kortilliset virittäjät voivat tehdä tämän!

en: Tweak! (long)
fi: Viritä! (pitkä)

en: Go ahead, tweak tweak tweak!
fi: Siitä vaan, viritä nyt!

en: Making the helper <b>Twiddle</b> requires a system administrator to authenticate. Once authenticated, this privilege can be retained indefinitely.
fi: Avustimen saaminen <b>pyörittelemään<b> vaatii järjestelmäylläpitäjän tunnistusta. Tunnistuksen jälkeen tämä oikeus voidaan säilyttää aina.

en: Twiddle!
fi: Pyörittele!

en: Making the helper <b>Punch</b> requires the user to authenticate. Once authenticated, this privilege can be retained for the remainder of the desktop session.
fi: Avustimen saaminen <b>näpäyttämään</b> vaatii käyttäjän tunnistusta. Tunnistuksen jälkeen tämä oikeus voidaan säilyttää työpöytäistunnon ajan.

en: Punch!
fi: Näpäytä!

en: The <b>Toggle</b> action demonstrates the use of PolicyKit to drive a GtkToggleButton; it's an intuitive way to ask users to give up authorizations when they are done with them. E.g. the button is 'pressed in' exactlywhen the authorization is held. Toggling the button means obtaining resp. revoking the authorization in question.
fi: <b>Kytke</b>-toiminto esittelee PolicyKitin käyttöä GtkToggleButtonin ohjaamiseen. Se on intuitiivinen tapa pyytää käyttäjiä luopumaan valtuutuksista, joita he eivät enää tarvitse. Esim. näppäin on ”painettuna” silloin, kun käyttäjällä on valtuutus. Näppäimen tilan vaihtaminen aiheuttaa kyseisen valtuutuksen saamisen tai menettämisen.

en: Click to make changes...
fi: Tee muutoksia napsauttamalla...

en: Click to prevent changes
fi: Estä muutokset napsauttamalla

en: <i>Tip: try editing /etc/PolicyKit/Policy.conf and see the proxy widgets update in real-time.</i>.
fi: <i>Vinkki: kokeile muokata tiedostoa /etc/PolicyKit/Policy.conf ja seuraa elementtien päivittymistä reaaliajassa.</i>

en: Frobnicate
fi: Säädä

en: Jump
fi: Hyppää

en: Kick bar
fi: Potkaise baria

en: Kick baz
fi: Potkaise bazia

en: Kick foo
fi: Potkaise foota

en: Punch
fi: Näpäytä

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Frobnicating
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta säätämästä

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Jumping
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta hyppäämästä

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Kicking bar
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta potkaisemasta baria

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Kicking baz
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta potkaisemasta bazia

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Kicking foo
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta potkaisemasta foota

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Punching
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta näpäyttämästä

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Toggling
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta kytkemästä

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Tweaking
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta virittämästä

en: System policy prevents the PolicyKit-gnome example helper from Twiddling
fi: Järjestelmäkäytäntö estää PolicyKit-gnomen esimerkkiavustinta pyörittelemästä

en: Toggle
fi: Kytke

en: Twiddle
fi: Pyörittele

en: Authenticating...
fi: Tunnistaudutaan...

en: Don't exit after 30 seconds of inactivity
fi: Älä poistu 30 sekunnin toimettomuuden jälkeen

en: PolicyKit GNOME session daemon
fi: PolicyKitin Gnome-istuntopalvelu

en: Starting PolicyKit GNOME session daemon version %s
fi: Käynnistetään PolicyKitin Gnome-istuntopalvelun versio %s

en: Select user...
fi: Valitse käyttäjä...

en: _Remember authorization for this session
fi: _Muista valtuutus tämän istunnon ajan

en: _Remember authorization
fi: _Muista valtuutus

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as one of the users below is required to perform this action.
fi: Sovellus yrittää suorittaa etuoikeuksia vaativan toiminnon. Sen suorittaminen vaatii tunnistautumista jonakuna alla olevista käyttäjistä.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as the super user is required to perform this action.
fi: Sovellus yrittää suorittaa etuoikeuksia vaativan toiminnon. Sen suorittaminen vaatii tunnistautumista pääkäyttäjänä.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication is required to perform this action.
fi: Sovellus yrittää suorittaa etuoikeuksia vaativan toiminnon. Sen suorittaminen vaatii tunnistautumista.

en: Click to edit %s
fi: Muokkaa kohdetta %s napsauttamalla

en: Click to open %s
fi: Avaa %s napsauttamalla

en: _Authenticate
fi: _Tunnistaudu

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: For this _session only
fi: Vain tässä _istunnossa

en: <small><b>_Details</b></small>
fi: <small><b>_Tiedot</b></small>

en: <small><b>Application:</b></small>
fi: <small><b>Sovellus:</b></small>

en: <small><b>Action:</b></small>
fi: <small><b>Toiminto:</b></small>

en: <small><b>Vendor:</b></small>
fi: <small><b>Valmistaja:</b></small>

en: Authenticate
fi: Tunnistaudu

en: (unknown
fi: (tuntematon

en: _Password for %s:
fi: Käyttäjän %s _salasana:

en: _Password for root:
fi: Pääkäyttäjän _salasana:

en: _Password or swipe finger for %s:
fi: Kirjoita käyttäjän %s _salasana tai käytä sormenjälkilukijaa:

en: _Password or swipe finger for root:
fi: Kirjoita pääkäyttäjän _salasana tai käytä sormenjälkilukijaa:

en: _Password or swipe finger:
fi: Kirjoita _salasana tai käytä sormenjälkilukijaa

en: No
fi: Ei

en: Admin Authentication (one shot)
fi: Ylläpitäjän kertatunnistus

en: Admin Authentication
fi: Ylläpitäjän tunnistus

en: Admin Authentication (keep session)
fi: Ylläpitäjän tunnistus (istunnon ajan)

en: Admin Authentication (keep indefinitely)
fi: Ylläpitäjän tunnistus (pysyvä)

en: Authentication (one shot)
fi: Kertatunnistus

en: Authentication
fi: Tunnistus

en: Authentication (keep session)
fi: Tunnistus (istunnon ajan)

en: Authentication (keep indefinitely)
fi: Tunnistus (pysyvä)

en: Yes
fi: Kyllä

en: Must be on console
fi: On oltava konsolissa

en: Must be in active session
fi: On oltava aktiivisessa istunnossa

en: Must be program %s
fi: On oltava ohjelma %s

en: Must be SELinux Context %s
fi: On oltava SELinux-konteksti %s

en: A moment ago
fi: Hetki sitten

en: 1 minute ago
fi: Minuutti sitten

en: %d minutes ago
fi: %d minuuttia sitten

en: 1 hour ago
fi: Tunti sitten

en: %d hours ago
fi: %d tuntia sitten

en: 1 day ago
fi: Päivä sitten

en: %d days ago
fi: %d päivää sitten

en: Auth as %s (uid %d)
fi: Tunnistus käyttäjänä %s (uid %d)

en: Auth as uid %d
fi: Tunnistus uid:nä %d

en: Blocked by %s (uid %d)
fi: Käyttäjä %s (uid %d) esti toiminnon

en: Blocked by uid %d
fi: Käyttäjätunniste (uid) %d esti toiminnon

en: Granted by %s (uid %d)
fi: Käyttäjä %s (uid %d) salli toiminnon

en: Granted by uid %d
fi: Käyttäjätunniste (uid) %d salli toiminnon

en: Single shot pid %d (%s)
fi: Kertatunnistus-pid %d (%s)

en: This session
fi: Nykyisen istunnon ajan

en: Always
fi: Aina

en: None
fi: Ei yhtään

en: Grant Negative Authorization
fi: Myönnä negatiivinen valtuutus

en: Grant Authorization
fi: Myönnä valtuutus

en: <b><big>Granting a negative authorization for the <i>%s</i> action requires more information</big></b>
fi: <b><big>Negatiivisen valtuutuksen myöntämiseksi toiminnolle <i>%s</i> tarvitaan lisätietoja</big></b>

en: <b><big>Granting an authorization for the <i>%s</i> action requires more information</big></b>
fi: <b><big>Valtuutuksen myöntämiseksi toiminnolle <i>%s</i> tarvitaan lisätietoja</big></b>

en: Select the user to block for the action and, optionally, any constraints on the negative authorization that you are about to grant.
fi: Valitse käyttäjä, jolta toiminto estetään, sekä halutessasi myönnettävän negatiivisen valtuutuksen rajoitteet.

en: Select the beneficiary and, optionally, how to constrain the authorization that you are about to grant.
fi: Valitse edunsaaja sekä halutessasi myönnettävän valtuutuksen rajoitteet.

en: <b>Beneficiary</b>
fi: <b>Edunsaaja</b>

en: Select the user that will receive the negative authorization.
fi: Valitse käyttäjä, joka saa negatiivisen valtuutuksen.

en: Select the user that will receive the authorization.
fi: Valitse käyttäjä, joka saa valtuutuksen.

en: _Show system users
fi: _Näytä järjestelmän käyttäjät

en: <b>Constraints</b>
fi: <b>Rajoitteet</b>

en: Constraints limits the authorization such that it only applies under certain circumstances.
fi: Rajoitteet rajaavat valtuutusta siten, että se pätee vain tiettyjen olosuhteiden vallitessa.

en: _None
fi: _Ei mitään

en: Must be _in active session
fi: On oltava aktiivisessa _istunnossa

en: Must be on _local console
fi: On oltava _paikallisella konsolilla

en: Must be in _active session on local console
fi: On oltava _aktiivisessa istunnossa paikallisella konsolilla

en: _Block...
fi: _Estä...

en: _Grant...
fi: _Myönnä...

en: Edit Implicit Authorizations
fi: Muokkaa epäsuoria valtuutuksia

en: <b><big>Choose new implicit authorizations</big></b>
fi: <b><big>Valitse uudet epäsuorat valtuutukset</big></b>

en: Implicit authorizations are authorizations that are granted automatically to users under certain circumstances. Choose what is required for the action <i>%s</i>.
fi: Epäsuorat valtuutukset myönnetään käyttäjille automaattisesti tiettyjen olosuhteiden vallitessa. Valitse mitä toiminto <i>%s</i> tarvitsee.

en: <i>Anyone:</i>
fi: <i>Kuka tahansa:</i>

en: <i>Console:</i>
fi: <i>Konsoli:</i>

en: <i>Active Console:</i>
fi: <i>Aktiivinen konsoli:</i>

en: _Modify...
fi: _Muokkaa...

en: <b>Action</b>
fi: <b>Toiminto</b>

en: <i>Identifier:</i>
fi: <i>Tunniste:</i>

en: <i>Description:</i>
fi: <i>Kuvaus:</i>

en: <i>Vendor:</i>
fi: <i>Toimittaja:</i>

en: <b>Implicit Authorizations</b>
fi: <b>Epäsuorat valtuutukset</b>

en: Implicit authorizations are authorizations automatically given to users based on certain criteria such as if they are on the local console.
fi: Epäsuorat valtuutukset annetaan käyttäjille automaattisesti tiettyjen kriteerien perusteella, kuten sen, ovatko he paikallisella konsolilla.

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: Revert To _Defaults...
fi: Palauta _oletusarvot...

en: <b>Explicit Authorizations</b>
fi: <b>Suorat valtuutukset</b>

en: This list displays authorizations that are either obtained through authentication or specifically given to the entity in question. Blocked authorizations are marked with a STOP sign.
fi: Tässä luettelossa ovat valtuutukset, jotka saadaan joko todentamisella tai jotka on erityisesti annettu kyseiselle kohteelle. Estetyt valtuutukset on merkitty SEIS-merkillä.

en: Entity
fi: Kokonaisuus

en: Scope
fi: Vaikutusalue

en: Obtained
fi: Saatu

en: How
fi: Kuinka

en: Constraints
fi: Rajoitteet

en: _Revoke
fi: _Peruuta

en: _Revoke...
fi: _Peruuta...

en: _Show authorizations from all users...
fi: _Näytä kaikkien käyttäjien valtuutukset...

en: _Show authorizations from all users
fi: _Näytä kaikkien käyttäjien valtuutukset

en: Select an action
fi: Valitse toiminto
