checkbox - en to bs translation catalogue (163 entries)

en: Further information:
bs: Dodatne informacije:

en: Ne_xt
bs: Slj_edeći

note: Title of the user interface
en: System Testing
bs: Testiranje sistema

en: _Deselect All
bs: _Ukini izbor za sve

en: _No
bs: _Ne

en: _Previous
bs: _Prethodni

en: _Select All
bs: _Označi sve

en: _Skip this test
bs: _Preskoči ovaj test

en: _Yes
bs: _Da

en: Test your system and submit results to the Ubuntu Friendly project
bs: Testirajte svoj sistem i podnosi rezultate Ubuntu Friendly projektu

note: description
en: Test for clock jitter.
bs: Testiraj varijabilno kašnjenje sata

note: description
en: Test offlining CPUs in a multicore system.
bs: Test odspajanja procesora u višejezgrenom sistemu

note: description
en: Test if the atd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li ATD demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the cron daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li cron demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the cupsd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li cupsd demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the getty daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li getty demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the init daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li init demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the klogd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li klogd demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the nmbd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li nmbd demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the smbd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li smbd demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the syslogd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li syslogd demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the udevd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li udevd demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Test if the winbindd daemon is running when the package is installed.
bs: Test da li  winbindd demon radi kada je paket instaliran.

note: description
en: Detects and displays disks attached to the system.
bs: Detektuje i prikazuje diskove prikopčane na sistem

note: description
en: SMART test
bs: Pametan test

note: description
en: Maximum disk space used during a default installation test
bs: Najveći prostor diska korišćen prilikom testa osnovne instalacije

note: description
en: Verify system storage performs at or above baseline performance
bs: Provjerava obavljanje sistemski prostor pri ili iznad osnovnih performansi

note: description
en: Verify that storage devices, such as Fibre Channel and RAID can be detected and perform under stress.
bs: Provjerava da li uređaji skladištenja, kao što su optički kanali i RAID mogu biti otkriveni i obavljeni pod opterećenjem.

note: description
en: Floppy test
bs: Test flopi diska

note: description
en: Run gtkperf to make sure that GTK based test cases work
bs: Pokreni gtkperf kako bi GTK bazirani testovi radili

note: description
en: Test that the X process is running.
bs: Test da li X proces radi.

note: description
en: Test that the X is not running in failsafe mode.
bs: Test da  X ne radi u režimu za slučaj grešaka.

note: description
en: Ensure the current resolution meets or exceeds the recommended minimum resolution (800x600). See here for details:
bs: Osigurajte da trenutna rezolucija zadovoljava ili prestiže preporučenu minimalnu rezoluciju (800x600). Pogledaj ovdje za detalje:

note: description
en: Bootchart information.
bs: Informacije o dijagramu podizanja.

note: description
en: SATA/IDE device information.
bs: Informacija o SATA/IDE uređaju.

note: description
en: Audio tests
bs: Audio testovi

note: description
en: Bluetooth tests
bs: Bluetooth testovi

note: description
en: Camera tests
bs: Testovi kamere

note: description
en: Codec tests
bs: Testovi kodeka

note: description
en: CPU tests
bs: Testovi procesora

note: description
en: System Daemon tests
bs: Testovi sistemskik demona

note: description
en: Disk tests
bs: Disk testovi

note: description
en: Fingerprint reader tests
bs: Testovi čitača otisaka

note: description
en: Firewire disk tests
bs: Testovi FireWire diska

note: description
en: Floppy disk tests
bs: Testovi flopi diska

note: description
en: Graphics tests
bs: Testovi grafike

note: description
en: Hibernation tests
bs: Testovi hibernacije

note: description
en: Informational tests
bs: Informacioni testovi

note: description
en: Input Devices tests
bs: Testovi ulaznih uređaja

note: description
en: Software Installation tests
bs: Testovi softverske instalacije

note: description
en: Hotkey tests
bs: Testovi vrućih tastera

note: description
en: Media Card tests
bs: Testovi medijskih kartica

note: description
en: Memory tests
bs: Testovi memorije

note: description
en: Miscellaneous tests
bs: Razni testovi

note: description
en: Monitor tests
bs: Testovi monitora

note: description
en: Networking tests
bs: Testovi mreže

note: description
en: Optical Drive tests
bs: Testovi optičkih diskova

note: description
en: PCMCIA/PCIX Card tests
bs: Testovi  PCMCIA/PCIX kartica

note: description
en: Peripheral tests
bs: Periferalni testovi

note: description
en: Power Management tests
bs: Testovi upravljanja napajanjem

note: description
en: Suspend tests
bs: Test suspenzije

note: description
en: Unity tests
bs: Tesyt za Unity

note: description
en: USB tests
bs: USB testovi

note: description
en: User Applications
bs: Korisničke aplikacije

note: description
en: Wireless networking tests
bs: Testovi bežične mreže

note: description
en: Stress tests
bs: Testovi opterećenja

note: description
en: Test and exercise memory.
bs: Testiraj i provježbaj memoriju.

note: description
en: This will run some basic connectivity tests against a BMC, verifying that IPMI works.
bs: To će obaviti osonvni test povezanja u odnosu na BMC, provjeravajući sa IPMI radi.

note: description
en: Tests whether the system has a working Internet connection.
bs: Provjerava da li sistem ima ispravnu Internet vezu

note: description
en: Network Information
bs: Podaci o mreži

note: description
en: Automated test case to verify availability of some system on the network using ICMP ECHO packets.
bs: Automatizovani test za projveru dostupnosti pojedinih sistema na mreži koristeći ICMP EHO pakete

note: description
en: Automated test case to make sure that it's possible to download files through HTTP
bs: Automatizovani test da se uvjerite da li moguće preuzeti datoteke kroz HTTP

note: description
en: Test to see if we can sync local clock to an NTP server
bs: Test kojim ćete videti da li možete da usaglasite sat sa NTP serverom

note: description
en: Verify that an installation of checkbox-server on the network can be reached over SSH.
bs: Provjerava da li instalacija servera biranja na mreži može biti dostignuta preko SSH-a.

note: description
en: Try to enable a remote printer on the network and print a test page.
bs: Pokušaće da omogući udaljeni štampač na mreži i da otštampa probnu stranicu.

note: description
en: Test to measure the network bandwidth
bs: Test za mjerenje mrežne propusnosti

note: description
en: Make sure that the RTC (Real-Time Clock) device exists.
bs: Uvjerite se da RTC (sat realnog vremena) postoji.

note: description
en: Record the current resolution before suspending.
bs: Zapamti trenutnu rezoluciju prije suspendiranja.

note: description
en: Dumps memory info to a file for comparison after suspend test has been run
bs: Šalje informaciju o memoriji u datoteku za poređenje nakon izvršenja testa suspendovanja

note: description
en: This test disconnects all connections and then connects to the wireless interface. It then checks the connection to confirm it's working as expected.
bs: Ovaj test isključuje sve veze i onda se povezuje na bežični interfejs. Onda provjerava vezu da biste potvrdili da li to radi kako je očekivano.

note: description
en: Test the network after resuming.
bs: Test mreže nakon povratka.

note: description
en: Test to see that we have the same resolution after resuming as before.
bs: Test da se vidi da li je ista rezolucija nakon buđenja,

note: description
en: This test checks that the wireless interface is working after suspending the system. It disconnects all interfaces and then connects to the wireless interface and checks that the connection is working as expected.
bs: Ovaj test proverava da li su bežični interfejs radi poslije obustavljanje sistema. To isključuje sve interfejse a zatim povezuje sa bežičnim interfejs i provjerava da veza funkcioniše kako je očekivano.

note: description
en: This test grabs the hardware address of the bluetooth adapter after suspend and compares it to the address grabbed before suspend.
bs: Ovaj test dohvata hardversku adresu bluetooth adaptera nakon suspenzije i poredi je s adresom dobavljenom prije suspenzije.

note: description
en: This test will check to make sure supported video modes work after a suspend and resume. This is done automatically by taking screenshots and uploading them as an attachment.
bs: Ovaj test će provjeriti da li podržani video režimi rade nakon suspendovanja i nastavka. Ovo se vrši automatski nakon uzimanja slike ekranja i njihovog slanja kao prilog.

note: description
en: This will check to make sure that your audio device works properly after a suspend and resume.  This may work fine with speakers and onboard microphone, however, it works best if used with a cable connecting the audio-out jack to the audio-in jack.
bs: Ovo će provjeriti da li vaš audio uređaj radi ispravno nakon suspendovanja i nastavka. To može da radi dobro sa zvučnicima i mikrofonom na ploči, međutim, najbolje radi ukoliko se koristi sa kablom koji povezuje audio izlaz na audio ulaz.

note: description
en: This automatically tests Wake-on-LAN capability with the aid of a suitably configured server. During this process the system will suspend, then automatically wake up after no more than 5 minutes.
bs: To automatski tesira mogućnosti buđenja preko mreže uz pomoć odgovarajuće konfigurisanog servera. Tokom ovog procesa, sistem će sesuspendovati, a zatim automatski probuditi poslije ne više od 5 minuta.

note: description
en: Xlib is required for unity testing. This checks for Xlib and installs it if not available.
bs: Xlib je potreban za testiranje unity. Ovo provjera da li je Xlib prisutan i instalira ga po potrebi.

note: description
en: This test will verify that Unity is running and then run the autopilot.py test against the Unity interface.
bs: Ovaj test provjerava da li je Unity pokrenut i pokreće autopilot.py test prema Unity interfejsu.

note: description
en: Detects and shows USB devices attached to this system.
bs: Detektuje i prikazuje USB uređaje povezane na ovaj sistem.

note: description
en: Common Document Types Test
bs: Test standardnih tipova dokumenata

en: Usage: checkbox [OPTIONS]
bs: Korišćenje: checkbox [OPCIJE]

en: Print version information and exit.
bs: Prikaži informaciju o verziji i izađi

en: The file to write the log to.
bs: Datoteka u kojoj zapisati zabilješke

en: One of debug, info, warning, error or critical.
bs: Jedno od debagerske informacije, informacija, upozorenje, greška ili kritična greška.

en: Configuration override parameters.
bs: Konfiguracija piše preko parametara.

en: Missing configuration file as argument.
bs: Nedostaje konfiguraciona datoteka kao argument.

en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
bs: Detektovano je zaglavljivanje prilikom kontrole terminala ili je došlo do smrti kontrolnog procesa.

en: Interrupt from keyboard
bs: Prekid sa tastature

en: Quit from keyboard
bs: Izlaz sa tastature

en: Illegal Instruction
bs: Nedopuštena instrukcija

en: Abort signal from abort(3)
bs: Signal prekida sa abort(3)

en: Floating point exception
bs: Izuzetak u pokretnom zarezu

en: Kill signal
bs: Signal ubijanja

en: Invalid memory reference
bs: Nevažeća referenca memorije

en: Broken pipe: write to pipe with no readers
bs: Prekinuta cijev: upis u cijev bez čitača

en: Timer signal from alarm(2)
bs: Signal tajmera iz alarma(2)

en: Termination signal
bs: Signal završavanja

en: User-defined signal 1
bs: Korisnički-definisani signal 1

en: User-defined signal 2
bs: Korisnički-definisani signal 2

en: Child stopped or terminated
bs: Generisani proces je zaustavljen ili je završen

en: Continue if stopped
bs: Nastaviti ako je zaustavljen

en: Stop process
bs: Zaustavi proces

en: Stop typed at tty
bs: Stop je otkucano na ''tty''

en: tty input for background process
bs: ''tty'' unos za pozadinski proces

en: tty output for background process
bs: ''tty'' izlaz za pozadinski proces

en: UNKNOWN
bs: NEPOZNATO

en: Unknown signal
bs: Nepoznati signal

en: yes
bs: da

en: no
bs: ne

en: skip
bs: preskoči

en: Press any key to continue...
bs: Pritisnite bilo koji taster za nastavak...

en: Please choose (%s):
bs: Molim izaberite (%s):

en: test
bs: testiraj

en: test again
bs: testiraj ponovo

en: Please type here and press Ctrl-D when finished:
bs: Molim kucajte ovde i pritisnite ''Ctrl-D'' kada završite:

en: Checkbox System Testing
bs: Checkbox sistemsko testiranje

en: Continue
bs: Nastavi

en: Previous
bs: Prethodni

en: Next
bs: Sljedeći

note: Show buttons
en: Select All
bs: Izaberi sve

en: Deselect All
bs: Poništi izbor

en: Test
bs: Testiraj

en: Test Again
bs: Ponovo testiraj

en: _Test Again
bs: _Testiraj ponovo

en: Info
bs: Informacije

en: Error
bs: Greška

en: Collecting information about this test.
    This might take a few minutes.
bs: Prikupljanje informacija o ovom testu.
    Ovo može potrajati nekoliko minuta.

en: Collected information is being sent for bug tracking.
    This might take a few minutes.
bs: Prikupljene informacije se šalju sistemu za praćenje grešaka.
    Ovo može potrajati nekoliko minuta.

en: Test %s failed.
bs: Test „%s“ nije uspio.

en: Do you want to report a bug?
bs: Da li želite da prijavite grešku?

en: Is a package upgrade in process? Error: %s
bs: Da nije nadogradnja paketa u toku? Greška: %s

en: Successfully finished testing!
bs: Uspješno završeno testiranje!

en: _Finish
bs: _Završetak

en: Gathering information from your system...
bs: Prikupljanje informacija o vašem sistemu...

en: Welcome to System Testing!
    
    Checkbox provides tests to confirm that your system is working properly. Once you are finished running the tests, you can view a summary report for your system.
bs: Dobrodošli u Testiranje sistema!
    Checkbox obavlja testove da provjeri da li vaš sistem radi ispravno. Po završetku testova, vidjećete sumarni izvještaj za vaš sistem.

en: 
    
    Warning: Some tests could cause your system to freeze or become unresponsive. Please save all your work and close all other running applications before beginning the testing process.
bs: 
    
    Upozorenje: Neki testovi mogu izazvati da se vaš sistem  zamrzne ili prestane da se odaziv. Molim vas sačuvajte sve što ste uradili i zatvorite sve druge aktivne programe prije početka testiranja.

en: Failed to process form: %s
bs: Neuspjelo procesiranje forme: %s

en: Failed to contact server. Please try
    again or upload the following file name:
    %s
    
    directly to the system database:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit
bs: Kontaktiranje servera nije uspelo. Molim pokušajte
    opet ili pošaljite sljedeću datoteku:
    %s
    
    direktno u bazu podataka sistema:
    https://launchpad.net/+hwdb/+submit

en: Failed to upload to server,
    please try again later.
bs: Slanje prema serveru nije uspjelo,
    molim pokušajte ponovo kasnije.

en: Information not posted to Launchpad.
bs: Informacija nije objavljena na Lunchpadu.

en: Email address must be in a proper format.
bs: Adresa e-pošte mora biti u odgovarajućem formatu.

en: Exchanging information with the server...
bs: Razmjenjivanje informacija sa serverom...

en: There is another checkbox running. Please close it first.
bs: Još jedan checkbox je pokrenut. Molimo zatvorite ga prvo.

en: Checkbox did not finish completely.
    Do you want to recover from the previous run?
bs: Checkbox nije završio u potpunosti.
    Da li želite da oporavite prethodno pokretanje?

en: Building report...
bs: Sastavljam izveštaj...

en: Running %s...
bs: Izvršavam %s...

note: Get results
en: Select the suites to test
bs: Izaberite komplet za testiranje

en: Enter text:
bs: Unesite tekst:

en: Type Text
bs: Kucajte tekst

en: No Internet connection
bs: Nema Internet veze

en: Connection established lost a packet
bs: Uspostavljena veza izgubila paket

en: Internet connection fully established
bs: Internet veza je u potpunosti uspostavljena
