gdk-pixbuf - en to sv translation catalogue (201 entries)

en: Failed to open file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna filen "%s": %s

en: Image file '%s' contains no data
sv: Bildfilen "%s" innehåller inga data

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": anledningen är okänd, troligtvis en trasig bildfil

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
sv: Misslyckades med att läsa in animeringen "%s": anledningen är okänd, troligtvis en trasig animeringsfil

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
sv: Kan inte läsa in bildinläsningsmodulen: %s: %s

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different gdk-pixbuf version?
sv: Bildinläsningsmodulen %s exporterar inte rätt gränssnitt; den kanske är från en annan version av gdk-pixbuf?

en: Image type '%s' is not supported
sv: Bildtypen "%s" stöds inte

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
sv: Kunde inte känna igen bildfilformatet på filen "%s"

en: Unrecognized image file format
sv: Okänt bildfilformat

en: Failed to load image '%s': %s
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": %s

en: Error writing to image file: %s
sv: Fel vid skrivning till bildfil: %s

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
sv: Detta bygge av gdk-pixbuf stöder inte sparande av bildformatet: %s

en: Insufficient memory to save image to callback
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara bild till återuppringning

en: Failed to open temporary file
sv: Misslyckades med att öppna temporär fil

en: Failed to read from temporary file
sv: Misslyckades med att läsa från temporär fil

en: Failed to open '%s' for writing: %s
sv: Misslyckades med att öppna "%s" för skrivning: %s

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
sv: Misslyckades med att stänga "%s" när bilden skrevs, all data kanske inte har sparats korrekt: %s

en: Insufficient memory to save image into a buffer
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara bild till en buffert

en: Error writing to image stream
sv: Fel vid skrivning till bildström

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to complete an operation, but didn't give a reason for the failure
sv: Internt fel: Bildinläsningsmodulen "%s" misslyckades med att färdigställa en åtgärd, men gav inte en anledning till misslyckandet

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
sv: Inkrementell inläsning av bildtypen "%s" stöds inte

en: Image header corrupt
sv: Bildhuvudet är trasigt

en: Image format unknown
sv: Bildformatet är okänt

en: Image pixel data corrupt
sv: Bildpunktsdata är trasigt

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
sv[0]: misslyckades med att allokera bildbuffert på %u byte
sv[1]: misslyckades med att allokera bildbuffert på %u byte

en: Unexpected icon chunk in animation
sv: Oväntat ikonstycke i animation

en: Invalid header in animation
sv: Ogiltigt huvud i animation

en: Not enough memory to load animation
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in animation

en: Malformed chunk in animation
sv: Felaktigt stycke i animation

en: The ANI image format
sv: Bildformatet ANI

en: BMP image has bogus header data
sv: BMP-bilden har felaktig huvuddata

en: Not enough memory to load bitmap image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bild

en: BMP image has unsupported header size
sv: BMP-bilden har huvudstorlek som inte stöds

en: Topdown BMP images cannot be compressed
sv: BMP-bilder som är uppifrån-och-ned kan inte komprimeras

en: Premature end-of-file encountered
sv: För tidigt filslut påträffades

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
sv: Kunde inte allokera minne för sparande av BMP-fil

en: Couldn't write to BMP file
sv: Kunde inte skriva till BMP-fil

en: The BMP image format
sv: Bildformatet BMP

en: The EMF image format
sv: Bildformatet EMF

en: The GIF image format
sv: Bildformatet GIF

en: The ICO image format
sv: Bildformatet ICO

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet "%s" kunde inte tolkas.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet "%d" är inte tillåtet.

en: The JPEG image format
sv: Bildformatet JPEG

en: Could not allocate memory: %s
sv: Kunde inte allokera minne: %s

en: Could not create stream: %s
sv: Kunde inte skapa ström: %s

en: Could not seek stream: %s
sv: Kunde inte spola i ström: %s

en: Could not read from stream: %s
sv: Kunde inte läsa från ström: %s

en: Couldn't load bitmap
sv: Kunde inte läsa in bitmap

en: Couldn't load metafile
sv: Kunde inte läsa in metafil

en: Unsupported image format for GDI+
sv: GDI+-bildformatet stöds inte

en: Couldn't save
sv: Kunde inte spara

en: The WMF image format
sv: Bildformatet WMF

en: Failure reading GIF: %s
sv: Misslyckades med att läsa GIF: %s

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
sv: GIF-filen saknade en del data (den kanske klipptes på något sätt?)

en: Internal error in the GIF loader (%s)
sv: Internt fel i GIF-inläsaren (%s)

en: Stack overflow
sv: Stackspill

en: GIF image loader cannot understand this image.
sv: GIF-bildinläsaren kan inte förstå denna bild.

en: Bad code encountered
sv: Felaktig kod påträffades

en: Circular table entry in GIF file
sv: Cirkulär tabellpost i GIF-filen

en: Not enough memory to load GIF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in GIF-fil

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att komponera en ram i GIF-fil

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
sv: GIF-bilden är trasig (felaktig LZW-komprimering)

en: File does not appear to be a GIF file
sv: Filen verkar inte vara en GIF-fil

en: Version %s of the GIF file format is not supported
sv: Version %s av filformatet GIF stöds inte

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
sv: GIF-bilden har ingen global färgkarta, och en ram i den saknar lokal färgkarta.

en: GIF image was truncated or incomplete.
sv: GIF-bilden var trunkerad eller ofullständig.

en: Error reading ICNS image: %s
sv: Fel vid läsning av ICNS-bild: %s

en: Could not decode ICNS file
sv: Kunde inte avkoda ICNS-fil

en: The ICNS image format
sv: Bildformatet ICNS

en: Invalid header in icon
sv: Ogiltigt huvud i ikon

en: Not enough memory to load icon
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in ikon

en: Compressed icons are not supported
sv: Komprimerade ikoner stöds inte

en: Icon has zero width
sv: Ikonens bredd är noll

en: Icon has zero height
sv: Ikonens höjd är noll

en: Unsupported icon type
sv: Ikontypen stöds inte

en: Not enough memory to load ICO file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in ICO-fil

en: Image too large to be saved as ICO
sv: Bilden för stor för att sparas som ICO

en: Cursor hotspot outside image
sv: Markörpunkt utanför bilden

en: Unsupported depth for ICO file: %d
sv: Djupet stöds inte för ICO-fil: %d

en: Couldn't allocate memory for stream
sv: Kunde inte allokera minne för ström

en: Couldn't decode image
sv: Kunde inte avkoda bild

en: Transformed JPEG2000 has zero width or height
sv: Transformerad JPEG2000 har bredden eller höjden noll.

en: Image type currently not supported
sv: Bildtypen stöds inte för tillfället

en: Couldn't allocate memory for color profile
sv: Kunde inte allokera minne för färgprofil

en: Insufficient memory to open JPEG 2000 file
sv: Inte tillräckligt med minne för att öppna JPEG 2000-fil

en: Couldn't allocate memory to buffer image data
sv: Kunde inte allokera minne för att buffra bilddata

en: The JPEG 2000 image format
sv: Bildformatet JPEG 2000

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sv: Fel vid tolkning av JPEG-bildfil (%s)

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bild, försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Unsupported JPEG color space (%s)
sv: JPEG-färgrymden stöds inte (%s)

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
sv: Kunde inte allokera minne för inläsning av JPEG-fil

en: Transformed JPEG has zero width or height.
sv: Transformerad JPEG har bredden eller höjden noll.

en: Couldn't allocate memory for header
sv: Kunde inte allokera minne för huvud

en: Couldn't allocate memory for context buffer
sv: Kunde inte allokera minne för sammanhangsbuffert

en: Image has invalid width and/or height
sv: Bilden har ogiltig bredd och/eller höjd

en: Image has unsupported bpp
sv: Bilden har bitdjup som inte stöds

en: Image has unsupported number of %d-bit planes
sv: Bilden har ett antal %d-bitplan som inte stöds

en: Couldn't create new pixbuf
sv: Kunde inte skapa ny pixbuf

en: Couldn't allocate memory for line data
sv: Kunde inte allokera minne för raddata

en: Couldn't allocate memory for PCX image
sv: Kunde inte allokera minne för PCX-bild

en: Didn't get all lines of PCX image
sv: Fick inte tag i alla rader för PCX-bild

en: No palette found at end of PCX data
sv: Ingen palett hittades vid slutet av PCX-data

en: The PCX image format
sv: Bildformatet PCX

en: Transformed pixbuf has zero width or height.
sv: Transformerad pixbuf har bredden eller höjden noll.

en: The GdkPixdata format
sv: GdkPixdata-formatet

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
sv: Bitar per kanal i PNG-bilden är ogiltigt.

en: Transformed PNG has zero width or height.
sv: Transformerad PNG har bredden eller höjden noll.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
sv: Bitar per kanal av transformerad PNG är inte 8.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
sv: Transformerad PNG är inte RGB eller RGBA.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
sv: Transformerad PNG har antal kanaler som inte stöds, måste vara 3 eller 4.

en: Fatal error in PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel i PNG-bildfil: %s

en: Insufficient memory to load PNG file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNG-fil

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
sv: Inte tillräckligt med minne för att lagra en %ld × %ld stor bild; försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Fatal error reading PNG image file
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil

en: Fatal error reading PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil: %s

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
sv: Nycklar för PNG-textstycken måste ha minst 1 och som mest 79 tecken.

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
sv: Nycklar för PNG-textstycken måste vara ASCII-tecken.

en: Color profile has invalid length %d.
sv: Färgprofilen har en ogiltig längd %d.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
sv: PNG-komprimeringsnivån måste vara ett värde mellan 0 och 9; värdet "%s" kunde inte tolkas.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
sv: PNG-komprimeringsnivån måste vara ett värde mellan 0 och 9; värdet "%d" är inte tillåtet.

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
sv: Värdet för PNG-textstycket %s kan inte konverteras till ISO-8859-1-kodning.

en: The PNG image format
sv: Bildformatet PNG

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
sv: PNM-inläsaren förväntade ett heltal, men fick inte

en: PNM file has an incorrect initial byte
sv: PNM-filen har en ogiltig första byte

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
sv: PNM-filen är inte i ett känt underformat av PNM

en: PNM file has an image width of 0
sv: PNM-filens bildbredd är 0

en: PNM file has an image height of 0
sv: PNM-filens bildhöjd är 0

en: Maximum color value in PNM file is 0
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är för stort

en: Raw PNM image type is invalid
sv: Råa PNM-bildtypen är ogiltig

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
sv: PNM-bildinläsaren stöder inte detta underformat av PNM

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
sv: Råa PNM-format kräver precis ett blanktecken före provdata

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av PNM-bild

en: Insufficient memory to load PNM context struct
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNM-sammanhangsstruktur

en: Unexpected end of PNM image data
sv: Oväntat slut på PNM-bilddata

en: Insufficient memory to load PNM file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNM-fil

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
sv: Bildformatsfamiljen PNM/PBM/PGM/PPM

en: Input file descriptor is NULL.
sv: Filbeskrivare för inmating är NULL.

en: Failed to read QTIF header
sv: Misslyckades med att läsa QTIF-rubrik

en: QTIF atom size too large (%d byte) | QTIF atom size too large (%d bytes)
sv[0]: QTIF-atomstorlek är för stor (%d byte)
sv[1]: QTIF-atomstorlek är för stor (%d byte)

en: Failed to allocate %d byte for file read buffer | Failed to allocate %d bytes for file read buffer
sv[0]: Misslyckades med att allokera %d byte för filläsningsbuffert
sv[1]: Misslyckades med att allokera %d byte för filläsningsbuffert

en: File error when reading QTIF atom: %s
sv: Filfel vid läsning av QTIF-atom: %s

en: Failed to skip the next %d byte with seek(). | Failed to skip the next %d bytes with seek().
sv[0]: Misslyckades med att hoppa över nästa %d byte med seek().
sv[1]: Misslyckades med att hoppa över nästa %d byte med seek().

en: Failed to allocate QTIF context structure.
sv: Misslyckades med att allokera QTIF-sammanhangsstruktur.

en: Failed to create GdkPixbufLoader object.
sv: Misslyckades med att skapa GdkPixbufLoader-objekt.

en: Failed to find an image data atom.
sv: Misslyckades med att hitta en bilddataatom.

en: The QTIF image format
sv: Bildformatet QTIF

en: RAS image has bogus header data
sv: RAS-bilden har felaktig huvuddata

en: RAS image has unknown type
sv: RAS-bilden har okänd typ

en: unsupported RAS image variation
sv: RAS-bildvariationen stöds inte

en: Not enough memory to load RAS image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in RAS-bild

en: The Sun raster image format
sv: Bildformatet Sun-raster

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
sv: Kan inte allokera minne för IOBuffer-struct

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
sv: Kan inte allokera minne för IOBuffer-data

en: Cannot realloc IOBuffer data
sv: Kan inte omallokera IOBuffer-data

en: Cannot allocate temporary IOBuffer data
sv: Kan inte allokera temporära IOBuffer-data

en: Cannot allocate new pixbuf
sv: Kan inte allokera ny pixbuf

en: Image is corrupted or truncated
sv: Bilden är skadad eller trunkerad

en: Cannot allocate colormap structure
sv: Kan inte allokera färgkartestruktur

en: Cannot allocate colormap entries
sv: Kan inte allokera färgkarteposter

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
sv: Oväntat bitdjup för färgkarteposter

en: Cannot allocate TGA header memory
sv: Kan inte allokera TGA-huvudminne

en: TGA image has invalid dimensions
sv: TGA-bilden har ogiltiga dimensioner

en: TGA image type not supported
sv: TGA-bildtypen stöds inte

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
sv: Kan inte allokera minne för TGA-kontextstruct

en: Excess data in file
sv: För mycket data i fil

en: The Targa image format
sv: Bildformatet Targa

en: Could not get image width (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildbredden (felaktig TIFF-fil)

en: Could not get image height (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildhöjden (felaktig TIFF-fil)

en: Width or height of TIFF image is zero
sv: Bredden eller höjden på TIFF-bilden är noll

en: Dimensions of TIFF image too large
sv: TIFF-bildens dimensioner är för stora

en: Insufficient memory to open TIFF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att öppna TIFF-fil

en: Failed to load RGB data from TIFF file
sv: Misslyckades med att läsa in RGB-data från TIFF-fil

en: Failed to open TIFF image
sv: Misslyckades med att öppna TIFF-bild

en: TIFFClose operation failed
sv: Åtgärden TIFFClose misslyckades

en: Failed to load TIFF image
sv: Misslyckades med att läsa in TIFF-bild

en: Failed to save TIFF image
sv: Misslyckades med att spara TIFF-bild

en: TIFF compression doesn't refer to a valid codec.
sv: TIFF-komprimering refererar inte till en giltig kodek.

en: Failed to write TIFF data
sv: Misslyckades med att skriva TIFF-data

en: Couldn't write to TIFF file
sv: Kunde inte skriva till TIFF-fil

en: The TIFF image format
sv: Bildformatet TIFF

en: Image has zero width
sv: Bilden har ingen bredd

en: Image has zero height
sv: Bilden har ingen höjd

en: Not enough memory to load image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bild

en: Couldn't save the rest
sv: Kunde inte spara resten

en: The WBMP image format
sv: Bildformatet WBMP

en: Invalid XBM file
sv: Ogiltig XBM-fil

en: Insufficient memory to load XBM image file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in XBM-bildfil

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
sv: Misslyckades med att skriva till temporär fil vid inläsning av XBM-fil

en: The XBM image format
sv: Bildformatet XBM

en: No XPM header found
sv: Inget XPM-huvud hittades

en: Invalid XPM header
sv: Ogiltigt XPM-huvud

en: XPM file has image width <= 0
sv: XPM-filen har bildbredd <= 0

en: XPM file has image height <= 0
sv: XPM-filen har bildhöjd <= 0

en: XPM has invalid number of chars per pixel
sv: XPM har ogiltigt antal tecken per bildpunkt

en: XPM file has invalid number of colors
sv: XPM-filen har ogiltigt antal färger

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av XPM-bild

en: Cannot read XPM colormap
sv: Kan inte läsa XPM-färgkarta

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
sv: Misslyckades med skrivning till temporär fil vid inläsning av XPM-bild

en: The XPM image format
sv: Bildformatet XPM
